F.H.LomansElectroTechnisch Bureau Kleedermakerij neFKen's FIRMA E. L. J. LAMMERTS Electrisch licht en Radio Installaties Begrootingen en demonstraties gratis J. J. SMIT, Aankomst St. Nicolaas THI P. Leenards H. H. Lensing VLEESCI1 W.J GERRITSEN AMERSFOORT GRONINGEN FIRMA E. L. J. LAMMERTS Amersfoort Utrechtscheweg 36 Telefoon 587 Wanneer men wenscht om op voonleellgc wtiie In hel bezit Ie komen van uilslullei'd degelijke voorwerpen wendt U dan tot onderstaand adres, waar steeds zoowel voor oud, als het nieuwste voorhanden is van bovenge noemde en aanverwante'artikelen - Reparation keurig en netjes op vakkundige wijze J. VAN WHSSUM Graveur Goud- en Zi'versmid Krommestraat 20 Anerefoort Telefoon 483 Aanleg van Utrechtschestr.JjIS 14 lamps Radio-toestellen vanaf f115.- Hoover Stofzuigers Premier Duplex Premier Turbator Electrische Strijkijzers, Ketels, enz. Groote sorteering Zijden Lampenkappen Junker Ruh Gasfornuizen en Comforen f250.- t' 165.- f 125.1 Ethovox en Mix en Genest Luidsprekers f120Amplion Luidspreker vanaf t 10.50 1 Sterling Dipkie Luidspreker vanaf f 20. Philips 1 lladiolampen, Varta accumulatoren, koptelefoon diverse onderdeelen Horlogemaker-Goudsmid - Krommestraat 12 Ruime keuze HORLOGES, PENDULES. KLOKKEN. REÜULA TEURS, WEKKERS, en BAROMETERS. - Prachtige sobering OOUDEN- en ZILVEREN WERKEN, als: Oouden Zegel-, Fantasie- en Verlovingsringen, Brosjes, Knopjes, Colliers, Armbanden, Scapu lier-Medailles, Horloge-Kettingen, Cantilie-kruizen, Sloten, Bellen, Kettingen, enz. - VAKKUNDIOE REPARATIE-INRICHTING voer alle soorten Uurwerken, Qoud en Zilver, ook Cantilie-Ooud. Zeer solisde, billijk en onder garantie N B Hoogste waarde voor oud Goud en Zilver Naai- en Schrijfmachinehandel Varkensmarkt Tel. 330 AMERSFOORT Repareert alle merken. Bij ons verschenen: De Staat en de Sociale Quaestie door AUG. LEHMKUHL, S.J. f0.80; franco per post f0.85 INHOUD: I. Verzekering en Verzekeringsdwang. II. Recht t Plicht van den Slaat tot bescherming der werkende klasse. II Verzekeringsplicht en Verplichte Verzekering. IV. De Slaat en c Volkshuishouding. N.V. FUTURA Utrecht Janskerkhof 21 Firma Wed. W. SMIT. Iimperbinninpoortimirsloort Het Soliedste en Ooedkoopste adres van alle Soorten 9 Qoud-, Zilver- en Uurwerken - Qroote keuze Voorhanden een prachtige en levens zeer ruime f sorteering Gouden en Zilveren werken, als: Broches, knopjes, parures,colliers. Alsmede: Gouden (rouw-, fantasie-, zegel- en cachetringen, zilveren beugels, gemonteerd kristal, bloedkoralen, rozenkranzen, schepwerk, Servetbanden, lepeltjes, suikerschepjes, armbanden, flacons, horloges in Goud, Zilver en Nikkel. Horloge-armbanden, medaillons, scapulier- medailles, pendules, regulateurs. Wekkers vanaf f 2 10 e fantasieklokjes vanaf f2.75. Barometers van 5.75. Speciaal adres voor Massieve Verlovings- en Trouwringei t Reparatie van Qoud, Zilver en uurwerken wordcD billijk, spoedig én vakkundig uit gevoerd Inkoop van oud Qoud en Zilvr I Woensdagmiddag pl.m. 3.15 uur rijden Sint Nicolaas en Zwarte Piet per open landauer, voorafgegaan door het i Muziekkorps der Cavalerie (kapelm. Kleijnen) vanaf Hotel MOflOpolc (Stationsplein) naar het bekende Manufacturen-Magazijn „DE FAAM" Langestraat 5 Te volgen routeStationsplein, Stationsstraat, Snouckaertlaan, Utrechtscflestraat, Varkensmarkt, Arnh.straat, Arnh.weg, Julianaplein, Aldegonde- straat, Beekensteinschdaan, Bisschopsweg, Ber- nulfusstruat, St. Anfridusstraat, KI. Haag, Zuid singel, Varkensmarkt, Langestraat, Krommestraat, Havik. Lavendelstraat, Hof, Nieuwstraat, Muur huizen, LANCiESTRAAT 5. Na aankomst in „de Faam" zal Sint Nicolaas zich op het balcon vertoonen KANIS StGUNNINK Importeurs a KAMPEN -V GEEL etiket 30 ct. RAARS 33 GROEN 36 Z ROOD 39 V-asgt Uwen winkelier eens een pakje! Ze zal U bevallen! Amersfoortsohe R. K. Begrafenisonderneming Speciaal adres voor bediening In allé klaesen. K'ink-lrdenstrsat If imiiilooit TIMMERMAN - METSELAAR EN AANNEMER Zuidsingel 68 - Telefoon 924 Amersfoort VAKKUNDIOE UITVOER1NQ van alle Timmer- en Metselwerken legen concurreerende prijs. Zoowel burgerwerk als nieuwbouw Neemt proef Het adres voor visch Is Glastra Co. Utrechtschestraat 40. Levert alle soorten visch Als Kabbeljauw, Schelvlsch, Schol, Bol, Tarbot, Tong, enz. Steeds voorradig Rolmops en gemarineerde haring. s flink n EERSTE KLAS en alle Worstsoorten, HAM, ROOKVLEESCH, enz. enz. worden geleverd voor de laagste prijzen door Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij Weverssingel 28 - Telefoon 864 G.J.Boekenoogen Electro Zechnlsch Bureau Langestraat 2 Telefoon 58i Plannen en Begrootingen op aanvrage gratis Agenda. Woensdag 18 Nov., half-acht. Gebouw St. Aechten. Opvoe ring vao »De Onschuldig Ver oordeelde» door de Ver. Euripides, len bate van het St. Pancratius- patronaat. Zondag 22 en Maandag 23 Nov. UitvoerÏDg R. K. Meitjesbond voor drankbestrijding, half 8 in St. Aechteo, opgevoerd wordt het tooneelspel Germanna, of het Herderinnetje van Toulouse. Maandag 23 Nov. 8 uur. Apolegetische cursus in St. jozef, door kapelaan Beltman. Dondetdag 26 Nov,, half scht. Patronaat Borstraat, opvoering van het familiedrama Haar cffer. Maandag 30 Nov. 8 uur. Apolegetische cursus in St. Jozef, door kapelaan Beltman. Maandag 7 Dec. 8 uur. Lezing over de H. Theresia door Pater Koeoders voor den R. K. Vrouwenbond in St. Aecbten, Maandag 7 Dec. 8 uur. Apologetische cursus in St. Jozef, door kapelaan Beltman, Maandag 14 Dec. 8 uur. Apologetische cursus In St. Jozef, door kapelaan Beltman. Donderdag 17 Dec. 8 uur. B. J. Koldewtij, Architect te Voorburg houdt voor Geloof en Wetenschap in de R. K. Spaar bank een lezing over moderne binnenhuiskunst en behandeling van het kerk meubel. Maandag 21 Dec. 8 uur, Apolegetische cursus in St. Jozef, door kapelaan Bellman. Maandag 11 Jan. 8 uur. Sociale cursus, door Jozef Velt- man in St. Jozef. Maandag 18 Jan. 8 uur. Sociale cursus deor Jozef Velt- man in St. Jozef. Maandag 18 Jan. 8 uur. Jaarvergadering van Geloof en Wetenschap in de R. K. Spaar bank. Germaine Michielsens, Decla- matrice te Antwerpen, zal Neder- landsche en Vlaamsche verzen Woensdag 20 Jan. 8 uur, Lezing door Mrj. W. Peeters over Moeder en Dochters voor den R. K. Vrouwenbond in bet R. K. Spaarbankgebouw. Maandag 25 Jan. 8 uur. Sociale cursus in St. Jozef, door Jos. Veltman. Maandag 1 Febr. 8 uur. Sociale cursus in St. Jozef, door Joa. Veltman. Maandag 8 Febr. 8 uur. Sociale cursus in St. Jozef, door Jos. Veltman, Vrijdag 12 Febr. 8 uur. Dr. J. Aghina geeft als lid van Geloof en Wetenschap in de R. K. Spaarbank eene wetenschappelijke verklaring over Röntgenstralen en diagnostiek, verduidelijkt door lichtbeelden. Maandag 15 Febr. 8 uur. Sociale cursus in St. Jozef, door Jos. Veltman. Wetenschap in de R. K. Spaar bank onder leiding van Pater Prof. F. Otten, op godsdienstig en wetenschappelijk gebied. 25 Maart 8 uur. Lezing door pater Botromaeus de Greeve over «Moderne Op voeding» voor den R. K. Vrouwen bord in St, Aechten. 1 Een Lelie in 't Moeras Jellis hield een smerig kroegje in een nauwe straat, een krotterige kelder woning, welke half den grond leek ingezakt onder de dreigende vracht der bovenverdiepingen, der met menschen en kinderen en honden en katten op gepropte bovenverdiepingen. Ze noemde dat huis dan ook de ark, juist omdat het zoo met menschen en kinderen en honden en katten opge propt zat. De ark was er het eenige woonhuis; er naast en er over waren stalhoude-] rijen van huurkoetsiersmaar nog erger j dan die der paarden zag de stalling' der menschen er verwaarloosd uit. Vogelvuil hing aan de kapotte goot, schimr "I plakte op de oneffen steenen, en wanneer de zon scheen, leek er! overal uit de voegen groen water te: druipen. Een scheeve, verweerde muur was, het geheel, met hier en daar een raam zonder gordijn als een gapend gat erj er inen gelijk onder zoo'n muur ergens nog heel diep een holte zich verbergt, waar het zonlicht nooit binnendringt! en in de vunzigheid het ongedierte i welig tiert, zoo dat kroegje van Jellis. Ouder de tuimelramen naast zijn trap, i waardoor hij slechts de voeten kon zien met de gelapte broekspijpen en de gerafelde roksranden, loerde Jellis dan maar of er geen zieltje te lokken viel. die duivel. En met hein huisde een duivelin, de drankzuchl, de hartstochtelijke. Als Jellis 's morgens wakkei werd daarachter in het lichtloozij keukentje, dat met een rood gordijn van het buffel was gescheiden, dan zag hij door de spleet de drankzucht zitten tussclicn de tafeltjes, waarop de natte kringen der glazen glansden en de vieze vlek- j ken van gemorsten drank. Dan verachte hij haar, want in den nuchteren morgen kende zijn] ingezakt geweten nog oogenblikken van beier willen, van opnieuw willen. Wat had hij in verregaande domheid niet voor haar verlaten Lang geleden was de kennismaking begonnen, onder dienst, toen hij reeds de sergeantsstrepen droeg; maar die waren heel spoedig van zijn mouw getornd, om haar; en niet veel later werden hem voor den troep de knoo- pen van het uniform gesneden, en kon hij gaan, om haar. Sedert dien, week de drankzucht dag noch nacht van zijn zij, jaloersch al zijn doen en laten bespiedend, of zijn begeerten zich soms op iets anders richtten dan op haar, want zij eischte hem heelemaa! voor zich alleen op. Hij had een degelijk beslaan in de maatschappij willen bemachtigen, een gelukkig huwelijk aangaan, zijn ouders; een onbekommerden ouden dag be- zorgenmaar onherroepelijk waren thans die plannen verloren, mèt zijn mooien kijk op het leven, mèt zijn deugd, mèt zijn godsdienst. Dat herinnerde Jellis zich bij dien biik door die spleet, en als de drank zucht daarop naar hem keek, dan draaide hij zich met een ruk om, trok de vodderige dekens over zijn hoofd, en sufte in, en droomde hoe hij liep door hooge gangen en hoe daar een kat hem achterop sloop, en hij holde gang in, gang uit, maar die kat bleef hem volgen, werd bij iederen hoek grooter, groeide tenlaalste tot een tijger, die hem naar de keel sprong, en met een schreeuw werd hij wakker. Dan poogde hij weer in te slapen, al verschrikte hem droombeeld op droombeeld. Totdat de dag te rumoeren begon, en boven zijn iioofd de buren op en neer liepen, en in de straat de rijtuigen der stalhouderijen ratelden, en Jellis ontevreden uit zijn bed gleed. Op een morgen duurde dal suffen aan Jellis in zijn bed al heel kort, door vanhoudend geloop boven van de buren. Of heel de familie nieuwe laarzen aan had, zoo kraakte het. En wat die zoo vroeg op moesten Zoo stond Jellis ook eerder dan anders buiten de glaasjes uit te spoelen, en toen viel het hem op, dat in de straat de koetsiers ook al druk bezig waren met rijtuigen te zeemen en tui gen te poetsenen er deed er een witte bloemen aan nieuwe zweepen, „Voor een trouwpartij riep Jellis tot een paar. „Neen, eerste communie," werd er teruggeroepen. Jellis grinneke, niet om liet mooie, dat die woorden in zijn hart verwekten, want dat deden zij, gelijk zij bij ieder een doen, maar om de fooienhet beloofde een dag van verdiensten. Grinnckend wilde hij met zijn teil het trapje afgaan als een der arkbe woners naar buiten kwam. Jellis wachtte, en toen de man voorbij scheen te gaan, vroeg hij aanstonds: „Kom je niet effen in, of is 't nog te vroeg „Neen, kerel, Coba doet haar com munie vandaag; ik heb beloofd mee Ie gaanik laat me effen scheren, maar vanavond, dan kom ik", „Tot vanavondgroette Jellis, en dook fluitend zijn kelder in, nam alvast een stevige borrel, het kon lijden. Maar gaandeweg werd hij stiller en floot niet meer. Hij dacht aan Coba, dat kind met die gave oogen, die vrijopslaande rus tige oogen, waar hij beroerd van werd als hij er in keek. In die oogen lag iets, dat Jellis had verloren en niet meer wilde kennen en toch kennen moest. „Dag Jellis" zei ze altijd vriendelijk. En hij„Dag Coba" en dan keek zij nog eens om. Dat was|alles, maar 'tdeed hem goed, want behalve de mannen, en die zoch ten nog het gezelschap der drankzucht, kwam geen wezen zijn kelder voorbij, dat hem kon luchten of zien. Ja, nu herinnerde hij zich, dat Coba de laatste dagen papilotjes in het haar droeg. Nog een borrel genomen, want hij wilde niet denken aan wat mooi was, wat goed was aan eigenlijk het ie en meest goede van geheel zijn leven: zijn eigen communie-dag. (Wordt vervolgd).

De Eembode | 1925 | | pagina 4