Amsterdamsche Bank S. DUYKER Havi k 29 Amersfoort h. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 5 Maart 1926 No. 95 Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke weck In gun, doch oplegging Tin ibonnement moei geichleden »oor den linking Tin een nieuw kwirtul. Pril per drie maanden 11,00. Bulten de gemeente Amenloort 11.10. Alionderl|ke nummer» 10 et. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQM1DDAO niet worden gegirindeerd. Eee bepeikle pluts tan Moet het Geloof ons niet leerendot het leven ernstig en belangwekkend is dat wij wel de zonde, maar niet den zondaar moeten veroordeelen, dat wij dankbaar en vertrouwend, door 'lieven moeten gaan, omdat wij in Gods hand zijn en dat wij onze naasten moeten liefhebben, meer dan ons zeiven. Als allen, die zeggen te gelooven, zóó dachten en zóó deden, zouden er wel haast ,geen ongeloovigen" meer zijn. naklank der Jlmersf. missiedagen 1926. Missiekennis en Missieijver bevor deren was het doel der Amersfoortscbe Missiedagen van Januari j I. Waar Missiekennis wordt uitgebreid en Missieijver wordt aangewakkerd, daar lullen we meer en meer benaderen, dat ieder Katholiek) bij zijn ochtend- of avondgebed een korte smeekbede voor de Miss ën voegt en dat men het even vanzelt-sprekend vindt wekelijks de Missie te gedenken als het kerke- zakje en de armenbus. Dóór moet het heen. Dan heeft de kerk in haar Missie werk hetvolk biddend en oiïereod achter zich en kan zij al het mogelijke doen om haar reusachtigen moeilijken plicht te volbrengen. Dit minimum van gebed en van aalmoes voor de Miss.6a leert de Kerk haar volwassen geloovigen in het Genootschap tot Voortplaoliog des Geloofs. En degenen, die wat meer kunnen doen, wekt zij op tot een iets grootere edelmoedigheid in St. Petrus' Liefdewerk. Ook Katholiek Amersfoort, bekend om zijn liefde voor de Roomsche zaak, zich uitend in velerlei vorm, leeft steeds mede met den grootschen Apostel-arbeid onzer Missionarissen. Meer nog, hel wérkt mede daaraan door cffer en gebed, zelfs door bet wegschenken van zoovele zonen en dochters. De jongste Missiedagen hebben weer opnieuw vrn dien echten Missiegeest getuigd. Daar was belangstelling voor hetgeen door de Missionarissen werd geboden. In groote massa trok men op naar kerk en gebouw om te hooren verhalen van het opofferend leven der Missionarissen, om in beeld hun held- haftigen arbeid te aanschouwen. Daar is gebéden om den zegen van God over het Missiewerk te vragen. Daar is geófferd in ruime mate om ook stoffelijk mee te werken aao de uit breiding der Katholieke Kerk. En wat het meest verblijdend is blijvende daden zijn gesteld door de groote groei der Pauselijke Genoot schappen. Dank een krachtige alge- meene propaganda over de gebeele stad door onze volijverige zelatricen nam het aantal leden van bet Genoot schap tot Voortplanting des Geloofs met 400 toe en steeg van 1500 op 1900. Het ledental van St. Petrus Liefdewerk werd meer dan verdubbeld en steeg van 670 op 1470: een toe name dus van 800 leden. Datik aan God, die het werk der Missie-propaganda opnieuw zegende I 3 Een gevaarlijk geschenk. Hij had verstand van antiquiteiten dat zag ik dadelijk. Hij trok alle laadjes uit, betastte en beklopte de kanten, onderzocht het snijwerk en het beslag en vroeg mij na een poos of ik wel wist dat de schrijftafel een ge heim vak had. Toen ik ontkennend antwoordde, toonde hij mij door een paar eenvoudige opmetingen dat de laadjes en het middelste kastje niet de geheele ruimte van den opstand aan vulden, dat er dus ergens een verbor gen vak moest zijn. Na eenig zoeken vonden wij het ook. Het was zeer handig aan den achterkant verborgen en slechts door het opschuiven van een bijna onopgemerkt houten lijstje te openen. Tot mijn verrassing vonden wij in dat geheime vak tusschen een hoop geheel verteerde perkamenten bladen een klein houten doosje, het zelfde, dat nu in uw bezit is. En in dat doosje lag een ring, dezelfde dien u vandaag van mijn vrouw gekocht heeft. De Amerikaan hij heette Sounder- ton, ik zal den naam nooit vergeten scheen dadelijk de kostbare eigenaar digheid en den ouderdom van den ring bemerkt te hebben, hij ging er Dank aan de Missionarissen, die dagenlang zich beijverden om Missie- kenoia en Miaaielietde te bevoideren I Dank aan Katholiek Amersfoort, dat immergroeienden Apostoliachen ijv' :t werk der Missionarissen gedenkt Namens het Algemeen uitvoerend Comité der Amersfoortsche Missie dagen 1926: Rector BOERMA, Voorzitter. Kapelaan BROUWER, Secretarls-Pennningm. Elders in dit blad vindt men het aantal leden van de Parochiale sf- deehngen v/h Genootschap tot Voort planting des Geloofs en van St. Petrus' Liefdewerk. Umtniainain voor Ureem- delingenuerluer of U. U. Door A. F. VAN BEURDEN. Vroeger waren de besloten of om walde steden voor het maatschappelijk verkeer op den engen, eigen kring aangewezen. Lag een provinciestad aan de groote heerbaan of aan de post- e dan kregen de borghers of poir- nog al eens nieuws uit de verdere bewoonde wereld te hooren. Opmerkelijk is het, dat in de brie- :n uit vroeger eeuwen, dikwijls als naschrift het nieuwste uit de wereld politiek of het landswelvaren medege deeld wordt, wat op de een of andere er den scbiijver ter oore is ge- couranten of 'nieuwstijdingen* hadden in de verste verte nog niet dien machtigen invloed, die de bladen nu hebben en aan dagbladeo dacht men nog niet. Daarenboven was het port duur en de abonnementen kosten veel geld. Het lijkszegel op de bladen remde bovendien de groote verspreiding, tele graaf, telefoon bestonden niet, waarom men zich tevreden stelde met de kleine blaadjes met een paar berichten over oorlog en vrede, aardbeving en staart sterren, voorname geboorten en sterf gevallen, marktberichten, advertenties van te houden verkoopingen, van goochelaars en wat dies meer in een provinciestad tot de afwisseling van het dagelijksch, kalm voortrollende leven behoorde. Al wat op geestelijk of maatschap pelijk gebied de wegen der Staatskerk, der gilden of der magistraatsbesluiten kruiste, werd geweerd of ijverig tegen gewerkt, zoodat de kans op dikwijls rugkeerendc nieuwigheden niet groot De grachtenomsingeling, het dicl t- houden der poorten, het verdedigings systeem, dat het bouwen buiten de iren slechts bij uitzondering toeliet dat later tot het schadelijke militaire stelsel der «beiboden kringen» voerde, hielden alle uitbreiding tegen. Dat was te betreuren, want uit de steeds dichter op elkander gebouwde betimmering der binnenmuur» beschikbare ruimte, uit het bebouwen van alle plekjes, die eenigzins een gebouw koudeo dragen, bleek overal, in alle steden de xpansiedrang. Ook hier te Amersfoort. Masr het is ig altijd een klaar bewijs van door zicht en goed aanpakken van de oude bestuurderen, dat zj) voor vier en een halve eeuw, toen de binnenstadsche te onmogelijk meerdere bebouwing toeliet, In eens de stad flink, groot uitlegden en juist naar de zijde, waar dit bet best kon en 't meest noodig de oude palen ver naar buiten plaatsten in sierlijke ronding. Zij scbie voor de poorters eene nieuwe ruimte, die honderden jaren voldoende bleek en waarin zij de gestichten ter opname van lijders aao besmettelijke ziekten, gestichten voor ouden van dagen, woningen voor kloosterlingen, er ook noodig moesten zijo, om deze te verplegen, plaatsten en alzoo benauwde stad lucht, licht) en vrijheid van beweging bezorgden. Men heeft daarna in den nieuwen bankring vrijer kunnen leven. In de provinciesteden kende men elkander men was op elkander aan gewezen. De enkele vreemdelingen, die de stad bezochten en dat regelmatig deden, kende men ook en werden niet lastig gevallen. Maar de politie had de handen vol, n de logementen te controleeren en de onbekende vreemdelingen na te gaan. Want de veiligheid der stad ging óór alles. Het bevorderen van het vreemdelin genverkeer lag niet op den weg van de stadsbestuurders en nog minder op dien der burgers. Wordt vervolgd. naar het raam, bekeek hem met de uitdrukking van een kenner en scheen blijkbaar besloten hem te koo- pen. Ik stond naast hem en liet zonder erg toe, dat hij den ring aan den ring vinger der linkerhand schoof, wat niet zoo gemakkelijk ging, wijl Sounderton tamelijk dikke gewrichten had. Opeens kromp hij even ineen als onder den invloed van een plotselinge hevige pijn hield snel de hand voor de oogen, terwijl hij den ring onderzoekend heen en weer draaide. Toen schoof hij hem echter kalm van den vinger af en hem mij terug. „Ik wil den schrijftafel en den ring koopen, noem mij den prijs," sprak hij kortaf en ging toen naar het mid den van den winkej, alsof hij hel oude meubelstuk nog eens wilde bekijken. Nauwelijks had hij echter een paar stappen gedaan of hij wankelde en sloeg tegen den grond vóór ik kon toespringen om hem op te vangen. U kunt zich onzen schrik en ontzetting voorstellen, mijnheer de graaf ik had in mijn angst en radeloosheid dade lijk mijn vrouw er bij geroepen doch ondanks de aanwending van alle middelen gelukte het ons niet, de schijn baar bewustelooze bij te brengen. Eindelijk zond ik om den dichtst Binnenland Relt mar Parijs an Lourdes. 12—23 Augustus 1926. la vetbsnd met de vele door het Reis-comité' van het R.K. Werklieden- 'erbond ontvangen verzoeken om adere inlichtingen betreffende de reis aar Parijs en Loutdes van 13 tot en met 23 Augustus 1926, is besloten reeds thans een kort overzicht van het reis programma te publiceeren. Gereisd zal worden met nachttreinen, n de dagen geheel te kunnen benutten voor de afwerking van het uitgebreide programma. Op de heenreis worden te Parijs twee dagen doorgebracht en eveneens op de terugreis, terwijl het verblijf te Lcurdes bijna vijf dagen zal duren. In de kosten van de reis f135. tweede, f 110.derde klasse, is alles inbegrepen galleen kleinere of grootere privé uitgaven zijn voor ieders eigen rekening. Secretaris der Commissie is de heer A. Pordon, Vlasakkerweg 60, A'foort. Geen Kamerontbinding Is in de Tweede Kamer zonderling geloopen met het zonderlinge voorstel van de S. D. A. P., om aan de Konin-, o te verzoeken, de Tweede Kamer aar te ontbinden. De heer Albarda hield een rede van ruim andeihalf uur, om zijn voorstel toe te lichten. En het vreemde van 't geval was toen: niemand vroeg na hem het woord. Toen weid het voorstel afgestemd met alle leden tegen, behalve de So cialisten. Blijkbaar wilde de Kamer daaimce te kennen geven, dat sij dit vooratcl niet als een ernstig bedoeld voorstel opoam. I Amersfoort 0e parochiale afdeellngen dar Mlaale-Genootschappen. Hieronder vindt men een overzicht van het aantal leden van de paiochiale afdeelingen van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs en van St. Petrus Liefdewerk. Hel eerste getal geeft aan het aantal oude leden (van vóór de Missiedagen), het tweede getal het aantal nieuwe leden (die zich onder of na de Missie dagen opgaven), het derde getal het totaal der tegenwoordige leden. Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. Par. O L Vr. Hemelv.810 132 942 Par. St. Franc. Xav. 412 73 485 Par. St. Henricus190 50 240 Par. St. Ansfridus 86 140 226 Over de geheele stad 1498 395 1893 St. Petrus Liefdewerk. Par. O.L.Vr. Hemelv.171 234 405 Par. St. Franc. Xav.312 309 621 Par. St. Henricus: 12 70 Par. St. Ansfridus: 176 185 361 Over de geheele_*t»dü?l 798 1469 R. K. Vrouwenbond. Donderdag 25 Maart is een zee langrijke dag voor de leden van R. K. Vrouwenbond. 's Morgens 7 uur, zal een H. Mis gelezen worden in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart, waaronder algemeene H. Communie. Daarna toewijding van den Bond O L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, 's Avonds 8 uur in de zaal van Aecbten aan 't Zand, leziog door den Weleerwaarden Heer J. H. Hooijman, Kapelaan te Zwolle. Onderwerp Waarom toewijding van den R. K. Vrouwenbond aan Maria Onbevlekt Ontvangen Deze vergadering is toegankelijk voor alle Kath. vrouwen en meisjes boven 18 jaar. Leden worden verzocht niet- leden tot het bijwonen van deze belang rijke vergadering aan te sporen. Plaatsbespreking 25 .Maart van 2—4 De Directeur der Rijschool zal Woensdag 17 Maart in de Rijschool, eene oper.bare aanbesteding houden van benoodigd hooi, strooi en turf- strooisel voor de paarden in het garni zoen, welke van 1 Mei tol en met 31 Juli 1926 alhier aanwezig zullen zijn. te Amersfoort Kortcfracht 16 Kapitaal 135.000.000 Reserve f4J.000.000 Alle Bank-, KaaaierB- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN Alvorens u beslist by het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel De R. K. Verbruikzvcreeniging Helpt Elkander houdt Donderdag 11 Maart des avouds 8 uur Jaarvergaderirg in St. Jozif. Aan de orde is o.m. het Jaarverslag. Verder Besiuuraverkietlng. Aftredend lijn de heeren Th. Huurde- an, K. B. N. Kordewal, J. van Doornik en een vacature. Verkiezing van Commissarissen. Aftredend zijn de heeren G. v. Keeken, A. Lzseur cn een vacature. Volgens het verslag werd In de afdeelirg B»kkeiij een winst gemaakt van ruim f 767, bij een ontvangst aan broodgetden van f 17748,81. De omzet steeg in 1925 met ruim f1300. In de aldeeling Koloniale Waren steeg de omzet met ruim f 2500de omtet bedroeg f42321 82, al» netto wlnat wordt aangegeven f1273051/,. Er lijn plannen om op een terrein aan de Barchman Wuytierslaan modern ingerichte tennia banen aan te leggen. Behoudens onvoorziene omstandig heden tal in Juni a.a. het jaarlifksch onderzoek plaats hebben voor de ge-, wone dienstplichtigen der landmscht van de lichtingen 1914 en 1917. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de Keurlngaraad voor de ingeschrevenen voor den dienst plicht J lichting 1927, zitting zal houden te Amersfoort in het Militair Tehuis Lange Beekstraat no. 28, op Woens dag, 24 Maart 1926, dea namiddags te l'/« uur. de nos. 1 t/m 14 van bet A. K. op Donderdag, den 25 Maart 1926, des voormiddags 10 uur, de noa. 15 t/m 38; des namiddags te l'/4uur, de dos. 39 t/m 61op Vrjjdag 26 Maart 1926, des voormiddag» 10 uur, de nos. 62 r/m 85 dea namiddags te 1uur de nos. 86 t/m 106 op Zater dag, 27 Maart 1926 des voormiddags 10 uur, de nos. 1C9 t/m 132; de» namiddag» te l'/4 uur de noa. 133 t/m 154op Maandag, 29 Maait 1926. de» voormiddag» 10 uur, de no*. 155 t/m 178; op Maandag 29 Maart 1926, de» oamiddags 1'/, uur, de nos. 171 t/m 200; op Dinsdag, 30 Maart 1926, dea Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Teief- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekcnbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN bijwonenden dokter, doch deze kon slechts den dood constateeren. Toen verscheen de politie, er werd een protocol opgemaakt en daarin als oorzaak van den dood een hersen schudding aangegeven, ofschoon het gelaat vatt het lijk niet bijzonder rond of vertrokken was. Niemand koesterde echter de minste verdenking Ik zelf het minst. Ook naar mijn meening was de Amerikaan een natuurlijken dood gestorven. Hoe zou ik ook op de ge dachte gekomen zijn, dat het anders was, datmaar ik wil niet op mijn verhaal vooruitloopen. De oude schrijftafel uit het paleis Orfani stond nu weer in een hoek van mijn winkel en ook het doosje met den zegelring bewaarde ik weer in hel ge heime vak. Een nieuwen kooper vond ik voor die dingen evenwel niet. Zoo verliepen ongeveer acht maan den, en ik was den dood van Soun derton bijna vergeten, toen op een namiddag in het voorjaar een jong Engelschman Lord James Wargate, zooals ik later vernam met zijn ge malin per rijtuig bij mij kwam en mijn winkel binnentrad. Hij kocht een ivoren schaakspel en bezichtigde verder de kostbaarste stukken uit mijn verzame ling. Terwijl mijn vrouw den lord de groote hangklok met de beweegbare figuren op het speelwerk verklaarde en het mechaniek in beweging bracht i heeft misschien het donker ge beitste kunststuk wel aan den achter muur in den winkel zien hangen, mijn heer de graaf en ik voor de lady ecnige stukken Venetiaansche kanf uitspreidde, kwam mij plotseling de zegelring in de gedachte, die ik In mijn ijver om Ie verkoopen tot dusver ge heel vergeten had. Ik nam hem uit het geheime vak cn reikte hem de dame over, die er dadelijk een levendige belangstelling voor toonde. Langzaam deed zij den linker handschoen uit, en terwijl zij zoo en passant naar den prijs informeerde schoof zij den ring spelenderwijze aan de vingers. Ik vroeg zeshonderd lire. Zij knikte en keek «ragend naar Lord Wargate, die echter ons gesprek niet gehoord had cn nog altijd naast mijn vrouw bij de oude klok stond, waarvan het speelwerk juist een statig kerklied in zette. „Zeshonderd lire goedJames zal den ring koopen," sprak zij cn keek weer naar het kostbare stuk, dat nog altijd aan haar hand schitterde. „Jammer, dat het gegraveerde wapen zoo stoffig is", vond zij, haalde een fijn batisten zakdoekje voor den dag en begon den geelen topaas schoon te maken. Ik zie haar nog voor mij, de slanke jonge vrouw met liet fijne, voorname gelaat, hoe zij telkens weer op den ring aan haar vinger blies cn den steen trachtte schoon Ie maken. Ik hoor nog haai kreetvan pijn en zie nog hoe zij den ring haastig van haar vinger rukte cn op ac tafel tusschen de kostbare kant wierp... Ja, Ik zal de bijzonder heden van dat tooneel wel nooit ver geten. Zij wees op haar vinger, waar op de witte, doorschijnende huid twee roode puntjes te zien waren, fijn als de punt eener naald. „Ik heb mijn vinger opengehaald aan den ring. er moet een scherpen kant aan zijn," sprak zij verlegen, alsof zij zich wilde verontschuldigen, dat zij zoo onvoorzichtig met mijn eigendom gedaan had. Alleen ik hoorde deze woorden, mijnheer de graaf geluk kig I Den klank harer zachte stem hoor ik nog, alsof het gisteren pas gebeurd isEn daarbij speelde de klok achter in den winkel haar treurig lied rmiddag» 10 uur, de noa. 201 t/m de» namiddag» te l'/4 uur. de 225 t/m 246 op Woensdag, den Maart 1926. des voormiddags 10 de noa. 247 t/m 270des namid dags te 1 uur. de nos. 261 t/m 293 op Donderdag 1 April 1926, des voor middag» 10 uur de overigen en des namiddag te 1uur alle ingeschrevenen, verblijvende in het Rijksopvoedings gesticht te Amersfoort. Maandag a.«. sluit de heer Jo*. Veliman (Utrecht) de curiussen van da Prop, club Leo XUI. Dien avond ial behandeld worden Het R, K. Werkliedenverbond». Overaicht van de werkzaamheden der arbeidsbeurs gedurende I-ebr. 1926. Afdeeling voor mannenAanvragen ,n weikgevers 122; aanbiedingen van wcrkioekenden 764; aantal plaatnn- gen 107. Afdeeling voor vrouwenAanvragen in werkgevers 26 aanbiedingen van werkzoekenden 75aantal plaatsin gen 9. In het politiebureau is een radio toestel gi ioitalleerd, zoodat ome politie nu uit de eerste hand de voor haar bestemde nieuwtjes kan afluisteren. Wemchelijk is dat nu ook de in den Raad gesignaleerde misstanden worden verbeterd. Burgerl. Stand. 24aFcbr. Geboren Johanna, d. v. J. Solders en S. Mertz Wilhelmina Cornelia, d. v. C. van de Lagemaat en C. H. W «Juaedvtled Hendrik», d. v. F. de Bree en l(. Holland. Gehuwd: B. van den Brink en J. A. Steppé W. van Laar en J. M. C. Overeem J. N. van Wijlaod en B. L. Elckelmann. Overleden Beroardua Gerzrdua Clarisse, 17 jr., ODgeb. Metje Louw, 46 jr., ongeh. 25 Febr. Geboren Stephanu», t. v. P. Ising en H. Slckiog Dirk, v. A. G. Broeise en G. van Reenrn. Overleden: Alijde van der Veer, 08 jr., echtg. van H. Korndewal. 26 en 27 Febr. Geboren Hendrikua, M. Dolleman cn J. van de Kieft Aotonetta, d. v. H. Vial en H. C. Welling Annie, d. v. H. Hoogstraten en A. Langenberg. Overleden H. Kruis, 5 maanden. 2 Maait. GeborenTheodora Hen- drika Johanna, d. v. A. van Fijkelen- burg en D. van den Berg Geurtje, d. v. H. van de Kamp en K. van Meer veld Jansje, d v. J. I.sgerwei) en G. Hoegen Gijsberta Cornelia, d. v. H Pol eo C. Bercndse. Over leden Drika Koenen, 70 jr., echtg. van H. Holtman Anna Maria van RooiJ. 77 jr., wed. van A. A. Hol. 3 Maarf. GeborenDirk, s. v. J. Liaeur cn G. Groenevelt Hendrik Jan. z. v A. H. J. Foppen en F. Sneller. Overleden Helena Petronclla Hendriks Heister, 51 jr., echtg. van M G, Versteeg. Schoonmaak geelt menige hulsvrouw en dlcnslhode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder, om spoedig gaal, racht en blank door Puroi

De Eembode | 1926 | | pagina 1