N.V. Middenstands-Bank 13 Adviezen voor Geldbelegging M S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Kantoorboekhandel h. ELZENAAR Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke veek In gun, doch oplegging van Abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. AfaonderUke nummers 10 et. Dinsdag 16 Maart 1926 No. Negen en Dertigste Jaargang 98 KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO ADTBRTBNTlIn 23 esnt per regel. Blllfke UHevnr voor handel en ngverbeid b| geregeld adverleeren. AdvertenHta moeten Dinsdag en Vrijdag vóór I uur worden besorgd. Een bepaalde pluts kan niet worden gegarandeerd. De meeste moeders vermanen hare dochters meer om rechtop te zitten dan om oprecht te zijn. A. Karr. €«n Uekcn des tijd». Niet in den stillen "arbeid aan de voorbereiding van wat later als publieke wenach in de openbare bestuurslicha men wordt geuit, zoekt men tegen woordig voldoening. Ia onze dsgen stoort men zich weinig san den roem, dien men in de binnen kamer verwerft. Men pot zijn wijsheid op voor de redevoering, die straks zal klinken en zamelt alleen daarvoor stof op. De ketter meet vaak de beteekenis van zijn afgevaardigde af naar bet ge tal redevoeringen, moties eoz., waaraan de naam van dien afgevaardigde ver bonden 's. Men komt op alle gebied tot steeds grooter baast en oppervlakkigheid, omdat men hel voor rustiger cd ge degen wetk te druk heeft. Niet één, maar altenNiet slechts leden van openbare bestuurslichamen, maar het gros van heD, die aan het openbare leven een werkdadig deel nemen. Het is een noodzakelijk gevolg, dat wij nominaal niets meer overlaten en alles moeten regelen tot in de kleinste kleinigheden, alsof zelfstandig denken en handelen niet meer bestaanbaar was. Feitelijk laten wij, onder den schijn van het tegendeel, daardoor alles aan anderen over en wordt onze bemoeiing met alles, naarmate wij ze schijnbaar uitbreiden en verdiepen, met den oppervlakkiger. Alles willende doen en alles willende regelen, doen wij steeds minuer en niets ongeregelder dan hel minitieus geregelde. Men moet dan ook heel ver zoeken, als men in onzen tijd nog eens een echte, waarachtige, gevoelde co door leefde veiantwoordelijkheid wil oot- moeten. T. G. Binnenland De Theresia-Kerk te Maarn. Hebt U al een steentje bijgedragen tot de Theresia keik te Maarn? Welnu, lees dan het volgende en U zult od getwijfeld dadelijk iets sturen om den bouw te steunen vao het eerste heilig dom, dat in het Aartsdiocees aan de H-Kl. Tberesia van Lisieux is toegewijd. Te Maarn zijn door de Maatschappij der Nederlandsche Spoorwegen sinds eenige jaren verschillende Katholieke huisvaders geplaatst, die dienst doen op het rangeerteireio, dat ongeveer vier uren gaans vao Utrecht is gelegen, Deze streek was tot voor korten tijd bijna geheel Protestant, zoodat de eigenlijke parochiekerken waartoe Maarn behoort, (Hamersveld en Cothen) op zeer verren afstand liggCD, ruim twee uur voor al deze menschen. Monseigneur de Aartsbisschop wat met hun lot zeer begaan, zooals ieder een zal begrijpenwant wat moet ei van de godsdienstige opvoeding der kinderen terecht komen, als ze uren ver van een katholieke Kerk wonen? Wat moeten deze aibeiders een diepe geloofs-overtuiging hebben, om te den van niet-Katboliekeo toch trouw te blijven aan hun H. Geloof, en groote offers te brengen om des Zcndsgs de H. Mis te kuanen bijwonen I U jbegrijpi lezer, wat het in c modernen tijd wil zeggen, goed te blijven te middeu van alle gevaren, terwijl men uren ver van een kerk woont I Hoe kan een huismoeder kleine kinderen naar dc kerk gaan, als zij vóór zeven uur van huis moet en eerst tegen één of twee uur in den namiddag terug kan zijn? Dikwijls heeft men aan Z.D.H. kerk gevraagd, doch Mgr. wist geen raad, omdat het vooralsnog onmogelijk bleek, dat deze arbeiders aan een pastoor een bescheiden bestaan zouden kunnen verzekeren, en daarenboven zouden deze menschen zelf weinig kunnen bijdrageD voor den bouw eener kerk. Wie zou zich dan met die taak belasten Hoe aan geld te komen, in dien er niet een pastoor werd benoemd En als die werd benoemd, hoe zov voor hem een bestaan mogelijk zijn Met al deze factoren moest Mgr. reke ning houden, zoodat het scheen, dat voorloopig niets van zou komen. Daarom heeft ondergeteekeDde, o danks zijn drukke bezigheden, zich bereldverklaard, om zoolang die toe stand in Maarn zoo blijft, de ziel zorg voor deze arbeidersbevolking waai te nemen, naast zijn gewone werkzaam heden, en is bij door Mgr. den Aarts bisschop belast met de oprichting van een Theresia-Kerk, de eerste van het Aartsdiocees. Hij doet daarom, met het volste vertrouwen op de bescher ming van deze Heilige Kleine Theresia van het Kind Jesus, een beroep op Uw aller mildadigheid. Hebt U een gunst te vragen aan deze zóó algemeen vereerde Heilige, doet dan in den vorm eener bijdrage de arme Theresia-Kerk te Maarn. Men verricht daarmee een echt Btnnen- landsch Missiewerk l Voor iedere bijdrage wordt een >veoe-prentje of een novene-boekje gezonden. Zend spoedig! Wie spoedig geeft, geeft cubbell Prof. B. F. OVERMAAT, Groot Seminarie, Driebergen. Postrekening 40889. In de Tweede Kamer. Nadat minister de Geer zijn regee- ringsverklaiing had voorgelezen, dien den verschiliei.de partijleiders hem van antwoord. Over het algemeen wil men zich in onvermijdelijke schikken. Mr. Heemskerk die als leider der Anti Revolutionairen het woord voerde zeide o.m.Wij zijn noch in de op positie noch ministrieHet landsbe lang is voor ons eenige maatstaf. Hij legde den vollen last der verantwoor delijkheid voor de Kabinetsciisis van vier maanden op de Chr.-Historischen en verklaarde niet te gelooven samengaan van Roomsch en rood afzienbare toekomst Dat geloovenriep de heer Heemskerk uit, »de sociaal-demo- zenmin Zij leggen 'l slechts toe op het ondermifuen van de een heid in de Rechtsche partijen het doen ontaarden van de politiek in klassen- stiijd, met vernietiging van de Chris telgke politiek,* Rijwielpaden. De Ver. voor rijwielpaden in Goci en Eeraland heeft weer verschillend! nieuwe paden aangelegd o.a. een pad, dat de verbinding vormt lusschen bet bestaande pad BussumLaren en hit pad Crailoosche brugCraiio. Dit pad loopt dwars door de Crailoosche btide over de hoogste heuveltoppen heen en geeft schitterende vergezichten. Een tweede pad zal de verbinding vormen tusschen het pad Crailoosche brugCrailoo en den straatweg Hil versumLarendit pad sluit aan op bovengeaoemde verbinding. Van den straatweg HilversumLaren af loopt m een pad van bet St. Janskerkhof ar bet pad LarenBaarn. Heel Gooiland is overdekt mei wegennet voor wielrijders waardoor de ooiate plekjes bereikbaar zijn. Bussum wordt du door rijwielpaden rechtstreeks met Baarn en de Lage Vuursche langs de bebouwde kom Hilversum verbonden. Amersfoort Elactricileltsprijxen. Onze R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze, zond een adres aan den Gemeenteraad met beleefd verzoek gewijzigde regeling te willen tref fen inzake de prijsstelling van het elec- triciteitsgebruik ten behoeve van den handeldrijvenden en induslriSelen mid denstand, benoodigd voor de uitoefe ning van het bedrijf. Zij stelt voor de tarieven als volgt te willen bepalcu: Het tarief van het gebruik van elect/, room, benoodigd vwo» de uitoefening in bet bedrijf, zij gesteld op 21 per K.W.U. Bij het afsluiten van een contract ,n minstens 500 K.W.U. op*20 cent (buiten den spertijd op 10 cent). Bij het afsluiten van een contract 1000 K.W.U. op 19 cent (buiten den spertijd op 9cent) per K.W.U. Bij het atsluiten van een contract van minstens 2000 K.W.U. op 18 (buiteo den spertijd op 9 cent). Bovendien vraagt zij, om voor winkeliers, die niet in staat zijn contract af te sluiten, de gelegenheid open te stellen, om onder verplichting, tot 's avonds 10 uur hunne étalages verlichter, van des avonds 6 uur t des avonds 10 uur voor dit gebruik ei reductie te verkrijgen van de helft vi :t voor hen geldend tarief. In de toelichting lezen wij o.m. Het zal door Uw geacht college niet ontkend worden, dat de handeldrijvende en industriïele middenstand in de laatste jaren een buitengewoon moeilijken tijd doormaakt, voor een groot deel gele- in het feit den algemeenen toe staod vao malaise zelfs nog buiten be schouwing latend dat de middenstand zich dikwijls in de onmogelijkheid ziet geplaatst, zich aan te passen aaa de gewijzigde levensomstandigheden. Zullen andere groepen der sai leving bijv. bij eene vermindering barer inkomsten, door levenswijze, woniDg e.d. zich spoedig kunnen instellen op deze voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 LIP'S SAFE-INRICTING. Alvorens u beslist bij het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel verandering, de middenstand siet zich dikwijls voor feiten geplaatst wij noemen bijv. de noodzakelijke uitbrei dingen in de dsgen van grooteren, om zet, het verplicht koopen van het pand, waarin het bedrijf is gevestigd, de duur dere administratie, de grootere loooen die heel dikwijls onmogelijk in ten tijd, menigmaal nimmer tiji Heeft de middenstand hierom reeds recht op eenc welwi van Uw geacht College, zeker zal uw College instemmen met bijgaand ver- soekschrift, waar wj in dit verzoek schrift aan Uw College vragen een daad te stellen, die van elk objectief stand punt bezieD, logisch, uitvoerbaar, ge- wenscht en vanzelfsprekend is te noe men. Elke gezonde bedrijfseconomie wijst er toch op, dat meestal eene grootere afname van een artikel ge paard gaat met een kleineren prijs van d^t artikel. Zoo zal dan ook de mid denstand een groot-verbruiker van etectr. licht en kracht voor een groot verbruik recht hebben op een lager tarief dan zij, die tot de klein-verbrui- kers kunnen gerekend worden. Maar zeker dient het tarief voor dien midden stand logisch eene wijziging t.o.v. de gewone tarieven te ondergaan voordat gedeelte van het gebruikdat voor zijn bedrijf winkel en werkplaats "g Bovendien zal Uw geacht College het geheel met ons eens zijn, dat het stads beeld zeer verlevendigd wordt, indien de winkeliers, daartoe door het lagere tarief in staat gesteld, in huone étalages volop electr. licht durven en kunnen branden, ook nk het verplichte sluitings- -. En dat hiermee in verband staat verkrijgen door de Gemeente van toch op prijs te stellen betere straatverlichting, verkeersveiligheid, al- gemeene vooruitgang enz., is evenmin ontkennen. »Oiympia«, 't nieu :t speciale billartzaal, aan de Lange- aat werd dezer dagen feestelijk ge- opend. De inrichting is wèl verzorgd. Er staan drie Wilbelmina-biljarts. J- LAH6ESTRAAT 84 :- intpijii! mil ui rindw mi -: RiIIib Intiipiii in rit, blur 11 mi Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Curator mr. van Harencaispcl be richt, wijl de eenige uitdeelingslijst, na het vonnis op het gedaan verzet ge wezen, verbindend is geworden, dat^ het faillissement van C. W. Hol, meubel maker, wonende te Amersfoort West- singel 49, is geëindigd. Te Arnhem is aangehouden een persoon, die gesignaleerd stond ter zake diefstal van een fototoestel uit het R.K. Pensionaat aan den Zuid- singel eD oplichting te 's-Gravenhage gepleegd. De man is in arrest gesteld. De Burgemeester brengt ter kennis, dat in deze gemeente een geval van miltvuur is voorgekomen. Stille Ongang ta Amsterdam. Het plaatselijk regelings-comité be richt dat de vooruitbestelde plaats- kaarten worden uitgereikt Vrijdagavond "in 7 tot 9 uur in St. Jozef. Donderdagavond van hslf-acht tot half-negen is er, onherroepelijk voor de laatste maal, zitting in St. Jozef voor het opgeven van deelnemers. Zaterdagavond 12 uur godsdienst oefening in de St. Ansfriduskerk. Vertrek naar Amsterdam 1 54. Zondagmorgen balf-zes H. Mis in de St. Jozef kapel aan de Rozengracht te Amsterdam. 2 DE HONGERTOREN. Zoo lag hij daar. Hij klaagde en bad, hij beloofde zijn leven te zullen beteren, en het volgende oogenblik verwenschle hij zijn goddelooze mak kers en twijfelde aan Gods Barmhartig heid. De morgen brak aan. Lieflijk speel den de eerste zonnestralen door het getraliede venster, alsof zij van het vroolijke leven daarbuiten wilden ver halen en een vogel zette zich op de tinnen van den hongertoreu. Nu klonk zijn morgenlied. De gevederde zanger zong van geluk en vrede, van groene vlakten en gulden vrijheid en dan klief den zijn kleine vleugels de lucht hij vloog heen. De zonnestralen bleven echter en deden den gevangene een aan den zolder hangend brood bespeuren. Uitlokkend blonk het brood den hongerigen gevangene in de oogen. Hij rilde en wendde den blik af. Den geheelen dag jammerde en klaagde hij, sloeg in onmachtige wan hoop de nagels zijner handen in den muur, hij riep om redding, om ver lossing, doch zonder gehoor ie vinden verloor de klank zijner stem zich in de eenzaamheid. De schaduwen werden langer de nacht brak aan. Wilhelm weende het waren heete tranen van berouw en met dezen sloot hij zijn zondig leven af. Een diepe slaap deed hem de treurige werkelijk heid voor eenige uren vergeten. Wederom was het dag, toen hij ont waakte. Nog grooter was de kwelling, die hij te doorstaan had. Elke minuut, die vreeselijk langzaam verstreek, bracht hem nader bij zijn noodlottig einde. Hij kromp ineen onder de wreede kwel ling van honger en dorst en gloeiend heet leek hem de lucht die hij inademde. Koortsachtige droombeelden beangstig den den ongelukkige en kreunend wen telde hij zich over den grond. De dood scheen hem aan te grijnzen en eens klaps meende hij dat de grond onder hem uitweek en hij verzonk. Ontzet sprong hij op het was slechts in beelding en spoedig wierp hij zich weer op den grond en hield de hand voor oogen om de vreeselijke visioenen niet te zien. Zijn kwelling bereikte haar toppunt en eindelijk rijpte het besluit in hem Met inspanning zijner laatste krach ten wankelde hij naar de ladder en beklom die bevend over al zijn leden. Eindelijk bereikte hij het brood en met gretigheid wilde hij het wegrukken. Daar klonk van den vloer een knar send geluid. Het valluik draaide in zijn verroeste scharnieren en met een doffen kreet stortte de ongelukkige in gorgelend water. Jaren waren vervlogen. De door ouderdom en verdriet gebogen moeder van Wilhelm leefde nog stil en een zaam. Zij had alle verkeer met de wereld opgegeven. Gelaten en onder worpen had zij zich in haar ongeluk geschikt en bad voor haar gestorven zoon. Op zekeren morgen zat zij aan het raam in sombere gedachten aan haar Wilhelm verzonken. Daar kwam, naar het volksverhaal luidt, een man van hooge gestalte haar huis binnen. Kom mer en verdriet hadden diepe rimpels in zijn voorhoofd gegroefd en toen zijn oog op de oude vrouw viel, beefde hij en „moeder" fluisterden zijne lippen. Verrast was de weduwe ijlings op gestaan en had den binnengetredene lang aangestaardeindelijk verbleekte zij, wankelde en met den uitroep „Wil helm", viel zij bewusteloos neer. In de armen van haar zoon kwam zij weer bij. „Vergeving, moeder," snikte de ver loren en teruggevonden zoon en drukte een heeten kus op het verwelkte voor hoofd zijner moeder. Betder tranen vereenigden zich en ,ster dan ooit was de band van liefde tusschen moeder en zoon aangeknoopt. Moederliefdeen kinderlijke trouw ver goedden deze beide zwaar beproefde menschen het treurig verleden. Boete en berouw wischten de zonden van dit verleden bij den zoon uit. Spoedig vernam men hoe Wilhelm den dood ontkomen was. Toen hij naar beneden viel en de golven boven zijn hoofd zich sloten, toen ontwaakte bij hem de liefde tot het leven op krachtige wijze. Hij voelde, hoe de stroom hem met ontzettende snelheid meesleepte, doch hij kampte met het vijandige element. Met krachtigen arm, door de zucht, tot zelfbehoud versterkt, wist hij den snellen stroom te overwinnen en kwam in de oppervlakte. De grootste moeilijkheid was nu doorstaan en als geoefend zwemmer verwijderde hij zich meer en meer van die plaats der verschrikking, tot een golf hem aan den oever bracht, waar hij langzamerhand van zijn uit putting bijkwam. Toen had'hij den weg naar Holland ingeslagen en daar in een handelszaak een betrekking bekomen. Door voor beeldig gedrag wist hij na verloop van tijd de gunst en het vertrouwen van zijn patroon te winnen en spoedig werd hij deelgenoot in de zaak. Het geluk lachte hem toe en nadat hij een aanzienlijk vermogen had bijeengegaard, keerde hij naar zijn vaderstad terug. Hier trachtte hij door offervaardige liefde het verdriet dat hij zijn moeder had aangedaan te vergoeden en door werken van boetvaardigheid en naas tenliefde de schuld die op zijn geweten drukte te verlichten. Dat was de geschiedenis van den man, die aan den dood in den honger- toren ontkomen was.

De Eembode | 1926 | | pagina 1