Anders dan andere ST. WILLIBRORDUS N.V. Middenstands-Bank M Adviezen voor Geldbelegging M Pianohandei S. DUIJKER Afdeeling Radio Edison toestellen Vulpenhouders Kantoorboekhandel Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 22 Juni 1926 No. 24 Veertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In fcian, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|t per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort I MO, Afionderllke nummers 10 et. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Het voorbeeld klemt en dringt meer aai Dan wet of recht ooit heeft gedaan. etdtnckwatrdigt geschiedenissen der stad Hmersfoort. Door A. F, VAN BEURDEN. II. 1480. Meximiliaan neemt Amersfoort na een belegering in. 1481. De Amersloorters en Utrechte naren spannen samen tegen Naarden. Zij trekken er op af, behalen grootea buit en namen 150 Naardenaars mede als gijzelaars. 1462, De Amersfoorters namen nu voor de variatie Utrecht in. Zij namen den bisschip met 25 der zijnen gevangen en brachten hem naar Amersfoort. 1484. Jonker Jan van Wassenaar en andere drie jaren te voren uit de stad verjaagden nemen met 400 mnn de stad in, over de bevroren grachten gaande. Zij namen twee edelen gevangen, namen ze mede naar Leiden en onthalsden ze daar. 1492. Dure tijd, een vat boter kost 8 gouden guldens en 5 stuivers. 1494, I)e roinderbroederskerlc ge- timmeid. 1415. Groote pestziekte, iu een week sterven 115 menschen. Alweer be legering vsn Amersfoort door de Gcl- dertcbeo, masr afgeslsgen met de bulp 1500. Keizer Karei V geboreo. 1520. Groote, geweldige bracd te Amersfoortop Sint OIofsdag begon bel te branden aan de Sint Joris door de Papeahofstede, dc Langestraat, de Kamp tot de Kamppoort toe, van de Poth tot Sint Jan in de breedte met een deel van den Poth. Er verbrandden 430 buizen. Op de Kamp bleef maar één huis staan op deo hoek der Sint Jan»- straat, genaamd de Brabardsche Eile. 1528. Het klooster Vredendael bij Ameiafooit docr de tGcldcricben in aich gelegd. 1529. Het huijs ter Eem 2 ureo van Amersfoort gelegen voor een open riddermatig huis erkend. 153b. 20 Amersfoorters willen hun stad verraden. Het verraad werd tijdig ontdekt dooreen vrouw, die een gesprek afgeluisterd had en de burgemeesters waarschuwdr. Vier verraders werden gevierendeeld? 1543. Maarten van Kossum neemt de stad in en neemt 80000 rijders van 24 stuiver mede, voor dieo lijd eene groote som. 1547. De spits van O. L. Vr. toren door den bliksem afgebrand. 14 September van dit jaar Jan van Oldenbarneveld geboren. 1557. Zeer duur jaar. 15C2. St. Joris torenspits door den bliksem getroffen. 1595. De Grebbedijk doorgebroken, hier boog water, de Sljkpoortbrug weg geslagen door hel watergeweld. 1608. Moord op Metgensbleek, de moordenaar gevangen en geradbraakt, 1614. Is du nieuwe rivier de Eem gegraven, heel krom. 1618. Is bij Amersfoort een man gevccder, die 24 uien onder den sneeuw gelegen had en nog lange jaren daarna leefde. 1623. Spits O. L. Vr. Toren door den bliksem getri iïeo, alleen het kruis en de weerhaan afgevallen. 1627. Moord bij Barneveld geschied. 2 Augustus versterkte meo Amersfoort, 3 Augustus Croaten j liggen bij de galg, en bij de Biikt, Schermutselingen Graaf Hendrik van den Bergh neemt Amersfoort in. 1636, Zware pest in Amersfoort, eveoals in andere steden. 1651. De O. L. Vr. Toren bij bliksem aangeslagen en 42 voet afgebrand. Het Rijnwater in Amersfoort. 21 Februari hel ewater bij Amersfoort boog. 1655. Spiu O. L. Vr. Toren opge bouwd, geheel met rood koper beslagen door Joost Janszooo Baack en Henrick Acke, koperslagers. 1656. De grachten verdiept, de straten ibeterd. 1657. Nieuwe vlschmarkt gemaakt. 13 September Jacob vau Campeo, bouw heer van het stadhuis te Amsterdam, heer van Raodenbroeck overleden. 19 October groote brand te Amersfoort, Verbrand 27 hooibergen, 23 huizen, 9 tcburcD, 5 kamer*, een kind en 7 beesten. 1672. De Franschcn trekken Amers foort binneo. 1673. Vertrek der Franscben, 13 November 1673. 1683. De O. L. Vr. Torenspits weer door den bliksem getu tfen. 1686. Eerste steen gelegd der Lutbersche kerk. 1687. De eerste doode daarin op 20 Januari begraven. De stadswallen van Amersfoort zijn lang 3824 schreden. 1723. Ia dit jaar begon men te Amersfoort een kaartspel te spelen ar que de volute of pakjes zetten, •aarbij veel verloren werd. Hier eindigt het boekje en wel een vers, 'aaibtj de auteur belooft, het volgend uir terug te komen Al wat ick hier veihael 't En is geen boerteiy Het is bet principael En 't ander is copy Ik zou met goede reeo Hier breeder welaf ipreken 't Waer wel eea plank vol schrift Veis tand soud mij ontbreken Een pape aan 't altaer Ick voeg mij aan mijn pars Tot op een ander jaar Dan scbenck ick u wat vars. den. Voorts worden in Nederland nog veel te weiaig lijer.-zaaimachines ge- b-uikt en behoudt ook hier de invoer maar steeds een prachtig arbeidsveld. Hetzelfde geldt voor de wiedmachines, welker aantal aan dat der zaai-machines gelijk dient te worden. Voorts heeft elke boerderij van eenigen omvang een maii machine voor gras of graan, maar deze is nooit van Nederlandsch fabri kaat. Op een Nedcrlandiche boerderij is een machine of werktuig van Neder landicb fabrikaat een witte raai 1 verschijnsel schrijft de beer De G. toe aan twee oorzaken, n.l., Ie. bel algemeeD gebruik van machines io den landbouw dagteekent eerst van CDkele jaren terug en 2e. er zijn geen pogin gen gedaan om deze industrie in bel zadel te helpen. De tchr. meent ter slotte dan ook, dat hier eeo vruchtbaar terrein braak ligt voor de Rijkscommissie voor Werk verruiming. De ontwikkellDg van de fabrikatie van landbouwwerktuigen in Nederland zal zonder twijfel aan veie duizenden een goed bestaan verschrffeo. Provincials Stalen. De begrooting voor de provincie Utrecht geeft de volgende cijlers: Gewone inkomsten: f 2.428.511.90'/,. Buitengewone ink.f 5.273.322.56. Totaal aan ink.: 7 701 834.46'/j- Gewone uitgavco f2.428 511.901/,. Buitengewone uitg.f 5 273.322.56. Totaal aan uitg.f 7.701.834.46'/|. De begrooting is geopend met het batig saldo van de gewone middelen van 1924 ad f 226 650 86'/,. Daarnaast wordt ten behoeve van de gewone middelen beschikt over bet op den dienst 1926 gereserveerde bedrag ad 50.000, dat bestemd waa op den dicnsl 927 te wordeo overgebracht ter voor koming van verzwaring van belasting druk. Vergeleken bij de begrooting voor 1926 is voor de begrootiDg van 1927 minder beschikbaar aan ontvangsten wegens vroegere diensten een bedrag >n f 140.000. Desondanks is het Gcdep. Staten toch mogen gelukken de begrooting met dezeilde belastingheffing alt thans geldende is, sluitend te maken. Gedep. Staten stellen tevens voor jaarwedde van den griffier der Staten et f 500 te vethoogen, en op f 7500 ist te stellen. Binnenland Lisdbouwmichlnet. De Veldpost» beveelt de heer De Gier bet vestigen van fabrieken var landbouwwerktuigen in ons land aan als een middel ter bestrijding van di werkloosheid. Ons land telt 55.000 boerderijen me een oppervlakte grooter dan 5 H A. waarvan ongeveer de helft akkerbouw- bedrijven. Daarvoor zijn veel werktuigen machines noodig, maar deze worden ir verreweg het grootste gedeelti iogevoerd. Ia dit verband wijst de schr. op het reusachtig tekort aan kunstmeststrooiers, 'eike io Nederland niet gebouwd w< ZIJN WRAAK. 10 „Zou die lummel niet komen," bromde hij bij zich zelf en trad misschien voor dc honderdste maal naar het raam om een loerenden blik op de straat te werpen. Toen scharrelde hij nog wat om de tafel heen, school een groote kaart naar den kant ter tafel, die het kortst bij de deur was, legde een prospectus van de lijn HamburgAme rika er op, als wilde hij zijn bezoeker geen twijfel overlaten dat hij naar Ame rika wilde en begon daarna zijn wan deling door het vertrek weer opnieuw. Het werd vijf en zelfs bijna zes uur, zonder dat zich iemand aangemeld life. Zijn gezicht werd steeds mismoediger, zijn gang steeds zenuwachtiger. Einde lijk hoorde hij schreden op de trap. Hij luisterde. Jawel, daar werd op de deur geklopt. Een trek van geheime vreugde kwam er op zijn gelaat. Hij wachtte nog een oogenblik, tot de be zoeker den knop omdraaide en daarbij tot de ervaring kwam, dat de heer Nikitin zich opgesloten had Toen riep hij met gedempt gemaakt angstige stem „Wie is daar? Ben jij het, kellner „Maak maar open, mijnheer Nikitin," klonk liet buiten de deur. „Ik heet Hartwig. U is zeker aan n verkeerde deur," riep hij terug. „U heet NikitinAls u niet wilt dat ik de politie haal, maak dan open," riep Taucher! „Wie is u dan „Dat zal ik u zeggen, als u open gedaan heeft!" Nu werd de sleutel omgedraaid en de deur geopend, „Mijn naam is Henri Taucher, ik kom uit Rheims." „Duizend duivels," vloekte de Rus en week een stap achteruit. „Wat wilt ge van mij „Mijn geld, mijnheer Nikitin! U weet dat ik nog drie wissels op u heb..." „Die nog niet vervallen zijn," wierp de Rus hiertegen in. ,Wie zegt u dat ,Uw tafel verraadt dit voldoende, als ik niet reeds bericht uit Lodz had." „Een reis voor zaken, anders niets," bromde Nikitin, terwijl hij de schouders ophaalde en zijn oogen onzeker door de kamer dwaalden. „Jawel, om niet terug te komen. Wat ge bijeen hebt kunnen schrapen, hebt ge zeker wel meegenomen. Als ge mij echter mijn wissels niet betaalt, laat ik Amersfoort De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in deze gemeente een geval van mond- en klauwzeer voorgekomen. In het pand Langestraat 92 opende de N.V. Ned. Vatenbandei v.h, Mackor, Visser en Co. te Amsterdam, een filiaal. Ia dit ruime pand prijkte een groote verscheidenheid waschmachines, merk De machines zijn alle vervaardigd van teakhoutze zijn van een bizonder practische constructie en men verwacht ze grif afnemers sullen vinden. De maandelijksche godsdienstoefe ning voor de R. K. Militairen van alle rangen, wordt gehouden door den Heer as. Donderdag Vrijdag, 24 en 25 Juniresp. Donder- dagsmiddags om half 4 de conferentie, gelegenheid tot biechten van h»lf7tot 8 uur en Vrijdagsmorgens om 7 uur de H. Mis met preek en algemsene H. Communie. Zaterdagmorgen weiden aan hel station feestelijk afgehaald een 100-:al deelnemers aan de 4-daagscbe afstanc- marsCh (40 K.M. per dag met volledige uitrusting, zonder uitrussting 50 K.M.) Op bet kazerncterrein aangekomen, weiden de manschappen gelukgeweascht met hun prestatie en uithoudingsver mogen door den Brigade-Comm. Ovcrst B. C. Ootmar. Geen der deelnemers van Amersfoort is uitgevallen. De afstandmarsch is ge houden in de omstreken van Njmegen. Luitenant v. d. Goes, van de Cave- lerie, hesft voorde 10e maal de marscb medegemaakt en is te Nijmegen gehul digd, hem werd een zilveren beker en medaille overhandigd. Er worden dezen zomer weer orgel concerten gegeven in de Sl. Joriskerk. Het eerste concert bedoeld als een Bacb-svond is bepaald op Donderdag 24 Juni 's avonds^S uur door A. J. C. Mooij (Orgel). Mevr. J. B. Moolj-Moleosar (sopraar) en het zangkoor zuliea medewerken. Kaarten a 25 cent verkrijgbaar bi) Beretd's Boekhandel, Vaikentmarkt en '••vond» aan de Kerk. Programma voor de cariUon-beipe- ÜDg Woensdagavond van 9 tot 10 uur. 1. Het Avondklokje. 2. Klokke Roeland. 3. Wilt heden nu treden. 4. Frijsk Fotkzlied. 5. Vlaanderen. 6. Steeds Vrooljk. 7. Andreas Holer. 8. Ave, verum. 9. Groote God U loven wij. De acte lager onderwijs werd be haald door de heerenW. Boeren, G. Hui)bergen en J. Slootmaker, alhier, G. van Dijk, te Hooglanderveen, H. v. d. Geer, te Maarsbergen Ph. Verhey, te Harderwijk, alle leden van de Rijks kweekschool aan de Heerenstraat te dezer stede. Nu de verbetering van de Kamp straat nagenoeg voltooid is, willen de Kampenaren dit heuglijk ieit ook vie Ze willen dit does Vrijdag 25 Juni door het uitstekeo der vlag, terwijl door de winkeliers bijzondere zorg aan in étalages zal worden besteed. Niet amogelQk is het, dat op dien dag avonds een muziekkorps een rond gang door Oostelijk Amersfoort zal maken. Aan het Amersf. Dagblad wordt medegedeeld, dat het gebouw Coccor- is bestemd voor de vestiging van Centrale Protestantsche drukkerij, In deze stichting wordt tevens onder gebracht de N.V. v,b. West-Friesche Kerkbode te Schagen. In Vrijzinnig Protestante kringen tracht Verzekerings Maatschappijen is de Ned. Verzekerings Mjj. Verzekerd Kapitaal ruim ELF MILLIOEN GULDEN Zjj besteedt een groot deel der Netto-Winst aan zieke en zwakke verzekerden. Thans worden er ZES patiénten voor onze rekening in Sanatoria verpleegd. Ons streven is, aan dit verplegiDgswerk de grootst mogelijke uit breiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „SINT WILLIBRORDUS" helpt U ons, ons doel bereiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie te Utrecht CATHARIJNESINGEL 48, of b\j de Hoofd-Inspectie te Amsterdam, Admiraal de Ruyterweg 342. lisatie tot steviger fundeering der vrij zinnige godsdienstige pers te komen, ook in technisch opzicht. De vestiging arresteeren." niet missen kan „Hier in Duitschland? Op wissels mijn contanten die nog niet vervallen zijn," sprak de zend francs. Ik had Rus spottend. geven, „Wegens frauduleus bankroet," her nam Taucher. Hoe weet gij dan dat ik bankroet vroeg Nikitin trotsch. „Uit Lodz, als gij het dan absoluut weten wilt. De heer Dementjewitch zeil heeft het mij getelegrafeerd." „Die schurk," barstte Nikitin los en liet zijn kleine, zwarte oogen fonkelen. „Geloof hem niet. Hij belastert mij, anders niets Het is waar, ik heb verliezen geleden, maar in een paar maanden kan ik ginder alles inhalen..." „Wie het gelooven wil. Zult ge mij mijn geld geven of niet?" „Ik kan niet." „Dan haal ik de politie De Rus zat een poos in gedachten. Toen herstelde hij zich. Hij scheen tot een besluit gekomen te zijn. „Ik zie dat ge geen vertrouwen in mij stelt, mijnheer Taucher. U wilt de politie halen. Dat zou mij maar onnoodig ophouden. Daarom wil ik, om u naar mijn vermogen te bevredi gen, u alles geven wat ik bij mij heb, met uitzondering van een paar honderd roebel, die ik voor het begin daar ginds voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 LIP'S SAFE-INRICHTING. Telefoon 773 De nieuwste uitvindingen practisch toegepast. Vraagt inlichtingen. Accu's Iaden per keer en bij abonnement D». M. C. van Wijhe te Amers foort en diens benoeming tot hoofd redacteur van »Kerk cd Volk« het hoofdorgaan van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland, an met deze plannen in verband. Eveoals andere jaren houdt de Zwem- club «Neptunus» wederom zijn zwem feest. Dit zal plaats vinden op Woens dag 23 Juni a.s. des avonds ten 7 uur de zweminrichting Pezie. Het programma vermeldt o.a. een 500 Meter wedstrijd in de Beek. Start en finisch in de zweminrichting verder in de inrichting, snelzwemmen, schoon- springen, estafette-wedstrijden en water- Na zfioop der wedstrijden zullen de prijzen in de tuinzaal van het Café 't Boompje aan den Heiligenbergerweg worden uitgereikt. HET ADRES voor alle soorten J" Tevens reparatie s H. ELZET1AAR LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Hier heb je Het zijn tiendui- u gaarne alles ge- Geef mij u mijn wissels terug!' De heer Taucher weifelde nog een oogenblik. Walther Kersting had zich niet uitgelaten en hem alleen, vóór zij in het hotel kwamen, den raad gegeven zich niet te laten beetnemen. Hij zou voor de deur blijven staan en zoo noodig ingrijpen. Zou hij nu toehappen of niet? „Alle drie," vroeg hij, terwijl hij de portefeuille te voorschijn haalde. „Ik dacht dat één wissel voldoende was." „U vergeet dat die nog evenmin vervallen is als de beide anderen. Wilt niet, mij goed! Ik zei u reeds dat ik slechts voor zaken naar New-York ga. Heb geduld en vertrouwen. Wie weet of u daarbij niet veel beter uit komt Dus wilt ge of wilt ge niet „U is verschrikkelijk," zuchtte de heer Taucher, die overtuigd was, geen cent te krijgen, als hij deze gelegen heid liet ontsnappen. Langzaam haalde hij de drie wissels uit de portefeuille om ze aan den Rus te geven, wiens oogen van onverholen triomf fonkelden. Op dit oogenblik ging de deur open en Walther Kersting trad binnen. „Nog een oogenblik, mijnheer Tau cher," sprak hij langzaam, terwijl hij de hand van den ouden heer vasthield. „Voor den drommel, mijnheer, wat wilt u," riep de Rus bij deze onver wachte inmenging. Hij vermoedde in den binnengekomene terstond een vij and, die hem op het laatste oogenblik, waarop hij zijn spel gewonnen meende te hebben, den buit betwistte. „Wat ik wil," sprak Kersting op vasten toon. „Ik wil een eerlijk man helpen en een schurk ontmaskeren, mijnheer Nikitin. U is 'noch bankroet, noch „Dat heb ik ook al ontken*," riep Nikitin trotsch. Noch op reis naar New-York U is hier gekomen om den heer Tau cher, die door uw medeplichtige De mentjewitch bang gemaakt is, zijn drie wissels ver beneden de waarde te ont futselen en den buit thuis te deelen Wij hadden jaren geleden in Berlijn een dergelijk geval, mijnheer Taucher, dat mij gelukkig te binnen schoot, en waardoor ik het plan van dit waardige paar onmiddellijk doorzag." „Nu goed," bromde de Rus met een valschen blik in zijn oogen, „dan be houd ik mijn geld." (Wordt vervolgd.) Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, De Jonge Werkman. In den versierden tuin van St. Aechteo hield het centraal comité van(De Jonge Werkman een openluchtmeei'inp, door een groot aantal jongelui en ouders bij gewoond. Onder de aanwezigen moch ten ook worden gerekend, de Zcer- Eerw. Heeren Deken L. A. F. X. Fock Pastoer Hartman ei eenige WelEerw. eren Kapelaans. De voorzitter van de centrale, de heer Job. v. d. Linden Jr.opende met Christelijke groet, verwelkomde de aan wezigen en zette het doel dezer bijeen komst uiteen. De muziekvereeniging Wilskracht, die haar gewaardeerde medewerking ver leende, gaf hierna eenige muzieknum- ers ten beste. De heer Jos. Witman het woord voerend, zette in het eerste deel rijner rede uiteen »Wat staat De Jonge Werk man in September te Amersfoort te wachten.» Dan zai in deze plaats Bondsdag worden gehouden. Deze Bondsdag be- teekent meer dan een meeting, hij be- teekent ook de viering van het eerste lustrum van den Bond. Door Bondsdag

De Eembode | 1926 | | pagina 1