Buitengewoon lage prijzen aan I VROOM DREESMANN langesÏraat Telefoon int. iss Pianohandei S. DUIJKER Afdeeling Radio Edison toestellen H. ELZENflAR Piano's, Orgels, Radio en Gramophoons aan Zomer-Uitverkoop Elke dame draagt een IJwilflt Corset AMERSFOORT j Havik 29 Telefoon 773 Amersfoort De nieuwste uitvindingen practisch toegepast. Vraagt inlichtingen. Accu's laden per keer en bij abonnement Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Amersfoort Oe Auto- Op de ageoda voor de a.s. raads vergadering paradeert weer het voor stel een auto aan te schaffen ten dienste der directie van de gaslabriek. In de vorige vergadering werd dit voorstel vrijwel algemeen afgekeurd en alleen, door 't aan te houden voorkwam de voorzitter toen «afstemmen», Toch maar weer eens probeeren, denkt men aan den Westsingel. Mis schien lokt 't nu wel. De heer A. H. van Kalken heeft wegens vertrek naar elders ontslag ge vraagd als lid van het Burgerijk Arm bestuur. R. K. Voetballers. K. K. Voetballers... die zjn er ge noeg in Amersfoort I Toch spelen niet allen, lang niet allen, in K. K. verband m.a.w, niet alle R. K. voetballers zijn lid der R.K.S.V. Limvlo, Toch rekent het nieuw opgetreden be stuur van bovengeooemde club, dat de R. K. jongelui die willen voetballen, dit doen in de vereeniging die voor hen is opgericht. We behoeven hier niet de geva'en, voor godsdienst en zeden, te schetsen, die tot oprichting van een dergelijke R, K. Ver. hebben geleid. We willen ouders en jongelui slechts uitnoodigen te verwezenlijken, dat iedere R. K. voetballer zich ver- eenigt in de K. K. Sportvereeniging. Voor opgave kan men zich wenden tot de heeren A. A. Th. Jordi, Utr.weg 50; G. Starren, Papaverstr. 29; G. J. de Groot, Bonitaciusstraat 47. Om de jongere voetballers eveneens in de gelegenheid te stellen de voet balsport in R. K, verband te beoefe nen zal een aspiranten afd. (voor den leeftjd van 14—17 jaar) worden opge richt, Hierdoor kan men i bij bovengenoemde heeren opgeven. Dinsdag 27 Juli a.s., des morgens half-tien zal de Weleerw. heer Herman Fortmarn zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. Jaarfeest en prijsuitdeeling van hat R. K. Jongenepatronaat »St. Theodorue van Embden.< A.s. Zondag, half acht, wordt i groote zaal van het gebouw Acchten» het jaarfeest gehouden va R. K. Joogenspatronaat St. Theodorus van Embden. Toegang tot dit jaarfeest hebben alleen de jongens en hunne Opgevoerd zal worden door de leden van Euripides», het mooie drama »De wees in het gebergte». Onder de bedrijven van dit drama zal het patronaatsstrjkje zich laten hooren en zullen de jongens getracteerd Ka dit drama zullen enkele prijzen uitgedeeld worden aan degenen die gedurende het afgeloopen patronaats jaar het trouwst de maandelijksche H. Communie en de wekelijksche patro naatsbijeenkomsten hebben bijgewoond eo aan degenen die de meeste keeren hebben gespaard eo de meeste spel- winstpunten hebben behaald. Ka dit jaarfeest volgt een maand vacantie, om dan in September w< met frisschen moed te beginnen. Moge Gods Zegen op dit heerlijke patronaatswerk rusten! In de Lunchroom Princesse werd door den bouwkundige Plooy aanbe- st.ed namens de Sigaren en Cigarillos- fabiick Houbaer en Co„ de uitbreiding der fabrieksgebouwen aan hetSmallepad. Ingeschreven werd als volgt: Bouwassociatie f 32.900 van Gent f34.971 Barten f32.226 J. A. van Keulen f36 980 Hoogevest en Zn, f37.963 J. de Vos f39.000 Blanken f 39.475 Kuntz f40.920 W. Ruitenberg f41.000 Langs den weg. Aan de Groote Koppel brak een wagen beladen met zakken kunstmest doormidden. Het verkeer werd eenigen tijd gestremd. Een melkkarreije reed onder de Koppelpoort door toen een bus melk op den grond viel. De melk stroomde over de straat, Toen alles uitgestort was, werd de voerman er door het publiek op attent gemaakt. Ten overstaan vao notaris Klaassen werd geveild de villa »de Koekoek» aan de Huygensiaan No. 5. Het per ceel werd toegewezen aan G. C. Blan ken voor f 16.800. Belastingambtenaren, geassisteerd door rijkspolitie, controleerden dezer dagen de rjwielen die Birkhoven pas seerden. Tiea personen werden gever baliseerd, waarbij twee fietsen werdeo in beslag genomen. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat ter keDDis van de ingezete nen is gebracht, dat op 28 Juli e.k. des middags om 3 uur gelegenheid zal wordeo gegeven, tot kostelooze ling in het voormalig werkhuis aan Westsingel alhier. Gewenscht is geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Agenda voor de vergadering den Raad der gemeente op Diasdag 27 Juli 7 uur. Ingekomen stukken en mededeelingen. Herstemming over het voorstel- Hehetkamp tot inwilliging van het ver zoek van S. J. Dekker, bier vei koop toe te staan terras Kiosk Barchman Wuytierslaan. Benoeming van een tijdelijk wet houder. Benoemiog leeraar Stenografie en machineschrijcn Handelsschool, Voorstel van B. en W, om aan den heer A. H. van Kalken, overeenkom stig zjo verzoek, eervol ontslag te ver- leenen als lid van het Burgerijk Arm bestuur en als Ambtenaar van den Burgerijken Stand. Verleenen van ziekteverlof aan on derwijzend personeel. Advies van B. en W. naar aanlei ding van bet adres van de schoolver- eeniging Palias Athene om de benoo- digde geiden voor een spreekkamer en een lokaal voor handenarbeid toe te staan. Voorstel van B. en W. om aat bestuur der Gabrie Meheoschool lokaal der Meisjesschool in gebruik te Voorstel van B. en W. om ten be lieve van de openbare school Vondel laan voor enkele uren per week het gymnastieklokaal der R, K. Meisji school aan de Marnixlaan te buren. Advies van B. en W. naar aanleiding m het adres van A. Boshuizen, inzake ontheffing verordening eischen drank- lokaliteiten. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het adres van J. Breedveld en andere bewoners van de Koningin Wilbclmiaastraat, houdende verzoek om de hoornen vóór de huizen nrs, 3—15 te doen rooien. Voorstel van B. en W. om aan P. N. Kluft botchgrond aan de Schiep manlaan te verhuren. Voorstel van B. en W. tot mankoop in een buis, schuur en bouwland nabij de Barchman Wuylierslaao, 7130 M2. voor f7000. Voorstel van B. en W. tot verkoop terrein Van Hogendorplaan, groot 615 voor f3300 aan W. J. A.Roosen. Verkoop bouwterrein nabij den Leua- derweg groot ongeveer 660 M!. voor f4000 aan P. K. van Eljkeleoburg. Voorstel van B. en W. om aan C. J. Battels boscÖferond nabij de Anna Pauiownalaan te verhuren. Voorstel van B. en W. een crediet verleenen voor den aanleg van wegen nabij den Leusderweg ten behoeve van het grondbedrijf Voorstel van B. en W. tot wijziging van de aanwijzing der leeningsobjecten ■or de leeningen 1924 en 1925. Voorstel van B. en W. tot goedkeu- >g van belegging van gelden der gasfabriek. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het vergroo- ten van de oMijterings- en filterinrich ting van het pompstation maken van een tweede toevoerbuis naar de atad. Voorstel vi diet te verleenen voor het inrichten van een opjaagstation in den watertoren. Voorstel van B, en W. om een cre diet te verleenen voor het wijzigen van de inrichting van de hoogspannings ruimte aan de Gasfabriek, Voorstpl van B. en W. met betrek king tot de aanschaffing van een auto voor de gasfabriek. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van restitutie van gelden aan houders van aandeeien nFrisia». Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van «Fiehite», houdende verzoek deze vereeniging een tegemoet koming van f1000 te schenken. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1925. De Amcrsfoortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose houdt eene Buitengewone Algemeene Vergadering op Woensdag 28 Juli, des avonds 8 uur in de wachtkamer van het Con sultatiegebouw (Utrechtscheweg 23). Punten van behandeling zijn Wijziging Statuten en Huishoudelijk Reglement. Het concept ligt ter inzage in de LighalleD. Stand Schietwedstrijden Burgerwacht. Korpswedstrijd (max mum 250) Wilhelmioa 207. 50) Kampioenwedstrijd (r Wolfswinkel 48. Personeele wedstrijd (maximum 50) D. v. Buuren 46—49v. d. Eist 44—49Mevr. Brandsen 44 Klander- man 43—48J. Uding Sr. 43—45 Soutekouw 43—42; Mr. Bergsma 42 H. v. Esveld Sr. 41 L. Vial 41 M. Leenards 40. Geiuksbaan (maximum 100) H. Vial 99Mr. Bergsma 98A. Takken 97 C, v. Eimeren 9b. Vrije baan (maximum 90) V. d. Eist 90J. L'dding 88 Buuren 87 (3 X 28)Mr. Bergsma 87 (1 X 28)C. v. Eimeren 86 (5 X 28) Soutekouw 8b (2 X 28)v. d. Vlugt 86 (1 X28); Wolfswinkel 86 (2X27); Schukking 85; Woliers 84; Takken 84Louws 83. Door de groote deelname aan deze wedstrijd heeft het Bestuur besloten de wedstrijd te verlengen met 2 dagen, wel op 31 Juli a.s. van 2—8 u. n. en 1 Aug. a.s. van 10—12 u. v.m. van 2-7 u. n.m. De afdeeling Korpswedstrijd eindigt 31 Juli a.s, 's avonds 7 Onze stadgenooten de heeren J. Bosboom en J. van Wandelen slaag den te Amsterdam voor getuigschrift A vanwege de Nederlandscbe Orga- nistenvereeniging. Voorwaar een mooi sue jeugdige plaatsgenooten I Dinsdagavond wordt op het Amicitia- terras een concert gegeven door de Stafmuziek der Infanterie onder leiding van kapelmeester Van der Glas. Geslaagd eind-examen Rijks Hoogere BurgerschoolI. Boiten, J. C. ter Braake, D. Burger, J. Clerk, E. Erkelens, M. Fetkema, J. M. Gast, J. G. Haas, R. Hcjligers, G. J. de Joncheere, G. J. Kemper, A. A. Kruithof, mej. J. Laan- broek, A. P. H. van der Meer, F. van Schagen, R. J. Snellen, H. A. E. de Vos tot Nederveen Cappel, mej. A. A. de Vries, J. 1'. de Beaufort en E, J. Schreuder, H. L, van Burken, S. Hek ster, mej. J. Knottenbelt, mej.lA. C. Rombouts, J. T. Overbeek, J. W. baron Sloet vaD Oldenruitenborgb jonkvr. C. J. baronesse Sloet van Olden- ruitenborgh. De Centrale Jonge Werkms orga niseert voor de H. Henricusparochie een propagandameeting op Woensdag 28 Juli a.s. Deze openlucht-samenkomst wordt gehouden in den tuin achter de R. K. School aan de Borstraat. Aanvang 8 uur. Wegens onze uitbreiding en verbouwing bieden wij onze instrumenten tegen VRAAOT THANS ONZE CATALOOUS EN PRIJSLIJSTEN VOOR L. KLEIN, Utrechtschestraat 44 BARNEVELD Nu by de aanstaande verbouwing van het gemeentehuls, ook voor een betere museumruimte zal worden gezorgd, be staat er alle kans, dat geschiedkundige voorwerpen, den laatsten tijd buiten deze gemeente opgegraven, of nog te vinden, eveneesB in de Oudheidkamer alhier zullen worden geSxposeerd, waar door onze gemeente zich dan in eec Centraal Museum voor de Veluwe zal mogen verheugen. NIJKERK Voor de Utrechtsche Rechtbank werd behandeld de zaak van den 20-jarigen fabrieksarbeider J. W. alhier, die G. W. met een mes zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door sneden van 5, en 18 cM. lengte, over het gelaat door den hals, waardoor de getrof- e in levensgevaar heeft verkeerd. Jet was een vechtparty geweest tl schen inboorlingen uit Hoevelaken en Nykerk, waarbij het publiek de kemp- banen aanhitste. Het O. M„ niet aannemende, dat hier zelfverdediging in het spel was, eischte tegen J, W. een gevangenisstraf den tyd van acht maanden met aftrek van voorarrest. Daarna stond terecht de mishandelde van zoo even wegens misbBDdeling van den voorgaanden be klaagde. Ook hier achtte het O. M. de ten laste gelegde mishandeling bewezen eischte tegen dezen beklaagde een f vangenisstraf van twee maanden. HOOGLAND De raad van bovengenoemde Ge meente kwam gisteren te 11 uur bijeen, Met kennisgeving waren afwezig de Wethouder Smink en Raadslid de Bruin. Voor kennisgeving werd genomen een dankbetuiging van Bode v. Dijk voor het ontvangen geschenk by zyo ambtsjubileum. Kwytschelding voor de hondenbe lasting werd verleend aan Ds. Ri A. v. d, Poll en H. Voskuilen. 'tVooritsl van B. en W. tot wyziging der Bouw- en Politieverordening werd met algemeene stemmen aangenomen. Even eens ging de Raad accoord mc wyziging van het Contract inzake sluiting by den Keuringsdienst va en vleesch te Amersfoort. Voor 1925 was een bedrag van f 900 vastgesteld, volgens de nieuwe regeling zou dit bedrag f750.10 zyo geweest. Indien er dus niet meer noodsiach- tiagen voorkomen is dit in 't voordeel van de Gemeente. Aangenomen werd 't voorstel H. M. de Koningin een verzoekschrift te zenden tot verlenging der voor tolhefiiog op den weg van Amers foort tot Groot Wecde. Vervolgens werd aangeboden 't slag der Gemeente over 1925, welk verslag zal circuleeren bij de raadsleden, Eveneens had de aanbieding plaats van de Gemeente-Rekening dienst 1925, In de Commissie tot onderzoek van deze rekening werden benoemd de heerco SminK, W. Renkers en D. Reinders. Van de rondvraag maakte 't raads lid Renkers gebruik om B, en W, te hcrionereo aan het fietspad op den weg Langenoord naar Zevenhuizen, d, hiermede plotseling is opgehouden. De Burgemeester meende dat tot den aanleg van een fietspad aldaar niet officieel is besloten, doch dat dit werk met goedkeuring is ter hand genomen door aangelanden. Spr. beloofde echter een en ander te zullen onderzoeken, PUTTEN Gedurende de laatste jaren s de buurt van ons dorp Uit den Omtrek ACHTERVELD De Minister van Justitie, mr. dr. Donner, bracht een bezoek aan het Opvoedingsgesticht en was voornemens meerdere opvoedings- en reclasseerings- inrichtingen op de Veluwe te bezoeken. stukken Frankisch aardewerk voor den dag gekomen. Het Ryksmuseum Oudheden slaagde er in enkele daarvan te verwerven. Thans heeft dr. J. H. Holwerda ter plaatse een onderzoek ingesteld. Dank zy den steun van gemeente Barneveld, kon hy tot opgraving op ruime schaal overgaan. Met tien arbeiders werd gedurende ruim veertien dagen gewerkt. Het opgravings terrein midden op de heide ten Z.O. van Putten gelegen (ten O. van den weg PuttenVoorlhuizen en ongeveer hal verwege tusschen beide gemeenten) werd door tien greppels van drie ii vier meter breedte, straalsgewyze door sneden, zoodat het mogeiyk was, de uitgestrektheid van dit grafveld te be palen. Dit bleek een oppervlakte te beslaan van ruim 150 by 150 M. Niet minder dan een kleine tweehonderd graven werden gevonden, waarvan gedeelte door vroegere plundering was verstoord. Een groot aantal ingraven, zooals typische Frankische dubbelconische pot ten met ingedrukte versiering, bronzen en ijzeren voorwerpen, kralen van glas pasta, werden gevonden. Het metaal Langestraat 36 Zijden Shawls met 20 pet- korting Huakzijde, kl. 12 cent met gratis breipatroon Tricotzijden onderjurken en Directoires in alle kleuren. D de eerste plaats het ijzer was meestal bijna geheel vergaan. Toch was het mogelijk nog messen, speerpunten zwaarden te herkennen. De vormen i het aardewerk laten toe dit graf veld omstreeks het begin van de 7e eeuw en daarna te dateeren, :n zeer merkwaardig veisclujnsel hier het voorkomen van de boven genoemde kringen. In het midden van deze werden nog urnen met verbrande beenderen aangetroffen. Deze behoor den zoowel tot het Saksische als het Frankische type. Duideiyk treedt dus in dit grafveld de overgang tusschen lijkverbranding en begraving aan den dag. Dr. Hol werda ziet hierin den invloed van het Christendom, die tezamen met de Fran kische cultuur in deze gewesten begon door te dtingeo, SOEST Toen de slagersknecht J. v. B. ge zeten op zyn rijwiel van uit de Raad huisstraat den Langen Bnnkweg wilde inslaan, had hy het ongeluk daarbij in aanraking te kcimen niet een vracht auto, zoodat hij van hel rijwiel werd geslingerd, v. 11. zelf kwam er goed af. Hij had slechts eenige gescheurde kleedrren opgelooper. Het rijwiel werd echter totaal vernield. Buitenland Caillaux, de nieuwe Fransche minis ter-president, had blijkbaar niet het ver trouwen der l'Tansche volksvertegen woordigers. Hy ging heen en Henriot vormde toen een ministerie. Ook dit kabinet vond geen genade bij de Kamer en was in twee dagen tijds weer ver dwenen. Nu is Poincaric weer de man. iiy zal er thans wel niet aan denken tegen Duitschland te gaan opspelen of een dreigende houding te gaan aannemen, nu Duitschland slaat aan den vooravond van ziji intrede in den Volkenbonden nu Frankrijk in een toestand verkeert die het bijna op smadelijke wijz af. hankelijk maakt van Engeland en Amerika. I'oincaie schijnt de aange wezen man om thans in Frankrijk het roer in handen te nemen. Of hy dit ook zal blijken op financieel gebied hangt ai van d: keuze zijner mede- Spanje denkt no> niet aan ontwa pening. De regeering stelt er voor om over te gaan tot den bouw van drie kruisers, 12 onderzeecis, twee tank schepen, drie torpedojagers, een kruit- en een torpedofabrick. Men schijnt over de moderne ver- weekeiyking vin het strafrecht in Tur- kije nog niet te kunnen klagen. Niet minder dan vyftien deelnemers aan het complot tegen Kemal l'asji, waaronder oud-ministers, generaals en parlements leden, zyn tot den dood door den strop veroordeeld. Gemengde Berichten Te Helmond had bij inzet de ver- kooping plaats van de villa «PeaparkrJ een in geheel Nederland bekend zomer verblijf Het prachtige buitengoed, dat by aanbouw ongeveer f300,000 heeft gekost, werd ingezet door P. T. Woud- f 178OOOinemanS lC Hilversum v°or... In een fabriek te Katwyk had een noodlottig ongeluk plaats. Nadat een motorschuit was gelost, wilde een fa- bneksarbeider zich met een door me chanische kracht gedreven lier naar de derde verdieping laten optrekken. Het ongeluk wilde, dat de arm op deze hoogte op onverklaarbare wijze uit den ring van de lier gleed, tengevolge waar van hij naar beneden stortte en ge dood werd. 6 ,Hf slachtoffer laat vier kinderen achter.

De Eembode | 1926 | | pagina 2