«Bartbbss». De Amersfoortsche afdeeling »De Jonge Werkman nam het Bijbelsch tooncelspel »Barabbas« in studie, voor een openluchtuitvoering ter gelegenheid van den Bondsdag der Utrechtsche Diocesane «Jonge Werkman». Lag 't In de bedoeling dit spel alleen op te voeren voor de leden van ge noemden Bond, toen er van verschil lende zijden werd aangedrongen ook eenige publieke uitvoeringen te geven, is het centraal comité voor dieti aan drang bezweken en het besloot op 22 en 29 Aug. a.s. publieke voorstellingen te geven. Dat zij nu op een druk bezoek rekent is vanzelf sprekend. Trouwens, er zijn reeds verscheidene aanvragen voor plaatsbewijzen. Ook van uit den omtrek. Men gelieve zich dus tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. De voorverkoop geschiedt bij den heer C. Lorijn, 't Zand 11 en in het sigarenmagazijn Boekenoogea, Langestr. Voor de uitvoering van den daarbij passenden zang, gaf de beer Ant. J. Helmich met het jongenskoor der St. Ansfridus-parochie zijn welwillende me dewerking. De gebouwen voor het tooneelspel werden door de leden der »J. W.« zelf opgetrokken. Voor een goede regeling op het terrein zal worden rorg gedragen. De Propagandsclub Leo XIII stelde zich hiervoor beschikbaar. Diverse goede consumptie is op het terrein verkrijgbaar, terwijl een ruime auto, en fietsenstalling aanwezig is. Op de dagen der uitvoering loopen speciale autobussen van N. Hilversum van de Varkensmarkt naar het speel terrein. Onze gemeentelijke autospuit moest Zaterdag practiscbe bruikbaarheid de- monstreeren ten overstaan van den Baarnschen burgemeester en eenige hoofdambtenaren. De spuit werkte perfect. Na het Soesterkwartier heeft du ook het Leusderkwartier zijn Kinderspeeltuin, die Zaterdag cfficieel werd geopend met toespraken door verschillende autori teiten. De muziek van Wilskracht luis terde een en ander op. De speeltuin is practisch ingericht en bij goed toezicht een uitkomst voor de ouders in dit dichtbevolkte stadsdeel. De Burgemeester brengt ter kennis dat in deze gemeente een geval van mond- en klauwzeer is voorgekomen. In het voormalig de Bosch Kempen huis aan de Snouckaertlaao opende de firma Beurscbgens en Co. hare toon zalen voor meubileering. De firma Beurscbgens was vooiheen gevestigd te Dü ken bij Venloo. In de Perse yastraat is hare meubel fabriek in bedrit. Van Zaterdag op Zondag werd aan drie personen en van Zotdag op Maau- dag aan vier personen nachtverblijf verleend door de politie. Drie stoei-lustigen waren in de Coninkstraat aan den gang met het gevolg dat een hunner door de ruiten van een woonhuis werd gedrukt. In de plantsoenbeek raakte een beschockeo man te water. De bachant werd nog bijtijds gered en is door hulpvaardige omstanders huiswaarts geleid. Voor het ziekenhuis werd kort ge leden een rijwiel ontvreemd. De dief is ermee naar Vriezeveen gereden, waar bij het aan een bakkersknecht verkocht voor f15. Deze deed het karretje weer over aan zijn vader die het op zijo beurt voor f30 met een oude fiets aan een kastelein in genoemd plaatsje over deed. De Amersfoortsche dief stal in- tusschen in Vriezeveen weer een andere fiets, waarmede bij zich over de grens begaf. In Duitschland werd hij aange houden en in de gevangenis gezet. Politieberichten. Tegen een verlof houder, die zonder vergunning van B. en W. vrouwelijke bediening aanwezig had, is proces verbaal opgemaakt. Terzake openbare dronkenschap zijn drie personen in arrest gesteld. Vier wielrijders, die zonder licht reden zijn geverbaliseerd. Een hunner liet zich meetrekken door een auto. Des wege kreeg bij 'n tweede bekeuring. De Catijnscbe School en het tiymnasium can Amersfoort 1376*1926. DOOK A. F. VAN BEURDEN. II. Het archief der allereerste school is verloren. Politieke beroeringen, pluode- ringen, branden hebben dat waarschijn lijk vernietigd. Daarmede is het gegaan als met de Librije of boekverzameling, van de Sint Joris Kerk, die,verdwenen is, en welker boekeo waarschijnlijk naar alle windstreken verspreid zijn. Wel zijn de namen van de rectoren der school bekend, maar van de lesroosters, van de inrichting der leeigangen is weinig bewaard, Er bestond, evenals op vele andere plaatsen in ons vaderland, eene paro chiale of kapittelschool, die ingericht was om de koorknapen of cboralen te onderwijzen in het lezen, schrijven, den godsdienst en den zang. Die sin en roeping hadden voor den geeste lijken stand, vondeo daardoor den weg, om tot de hoogere studiéo te geraken. Het gratis onderwijs aan onver mogende» en beboeftigen is geeo uit vinding van den laatsten lijd, maar een terugkeeren tot de gewoonten der XVe en XVIe eeuw. Ecd bijzonderheid van Amersfoort, die het echter met meerdere steden gemeen heeft, was de H. Geest-stichting, welke oudtijds lag ter plaatse, waar zich nu de Luthersche kerk en het Hof van Cleve bevindt. Daarin werden niet alleen arme reizigers en pelgrims ge herbergd, maar ook aan de armen een poleteDuitgereikt. Men vindtdaarvan nog de voortzetting in den H. Geest-Poth, nu aan de Coninstraat gelegen. Maar de bestuurders, die zich de «zorg voor den arme ter liefde Gods en tot profijt der zielen aantrokken, hadden ook een open oog voor het belang der jonge jeugd. Zij zagen noode, dat de aller armsten verstoken bleven van een regel matige opleiding en van onderwijs, en ze wisten de rondzwervende kinderen ook in een school, in den H. Geest, te vereenigen, waar ze gratis onderwijs en leermiddelen en zoo noodig kleeding en voedsel kregen. Het gratis verstrekken van brooden bestaat nog altijd en als men het klokje van de Poth hoort luiden, kan men er zeker van zijo, dat een der regenten met den vader en de moeder ij verig bezig zijo de oude traditie te handhaven en brood en boter uit te deelen, geschiedende zulks «ter eere Gods en tot profijt der schamele ge meente.» Keeren wij nu tot de Latjnsche school terug, dan vinden wij het volgende. Een rector stond aan het hoofd der Latijosche school. Toen de Broeders van het Gemeene Leven onder Geert Groote de zaak ter band namen, kreeg het onderwijs meer vaste leiding, en doelbewuste richting. Deze broeders kwamen naar Amers foort om hier het schoolonderwijs te verbeteren. Hunne eerste plaats van vestiging was een huis, gelegen achter 't Sint Pieters-gasthuis. Dit bleek echter spoedig te klein, waarom zij een nieuw buis op den Kamp, voorbij Monniken dam bouwden en dit het Sint Andries- klooster noemden. Nog bestaat de Sint Audriesstraat en stond daar eens de Sint Andries- of de Triesgenspoort. Daarna verhuisden zij naar het klooster der broeders van Sint Jan, gelegen bij de Kapel van denzelfden naam, daar waar nu de houten, rijloods van de cavallerie staat. Om dien tijd kan men uit de archieven de ontwikkeling vaD het onderwijs beter volgen. De zeer belangwekkende bijzonderheden zullen wij, zooals gezegd, aan de hand van Di. Reijnders nagaan. Ia 1530 namen de stadsregeerders zich voor om een goed rector te laten komenzij toch interesseerden zich bij zonder voor het onderwijs. Deze zou volgens contract door het Convent van St. jan onderhouden worden. De Regulieren van Vredendaal bij Utrecht waren inmiddels in het klooster van St. Jan de Broeders opgevolgd en hadden deze verplichtingen tot onder- houdder Latijosche school overgenomen. Willem Hendriksen was de eerste rector der I.aljjnsche school, door de Broeders opgericht. Hij was een broe der des gemeenen levens, medestichter van het Fraterhuis en werd later Overste der opnieuw ingerichte Latijosche school. De Kapittelschool werd nu dus Lalijn- sche school. Van Bemmel I 186. zegt hiervan gezegde heer Willem Hendriksen enz. Ia de eerste tweehonderd jaar van 13801580 zijn alleen meest de namen van rectoren en enkele praeceptoren opgeteekend, anders niet. Op Willem Hendriksen volgt Meester Simon tot 1437 als rector. In 1506 Petrus Montanui of Peter van üleerenberg. Verhoeven in de Rerum Amenfort. noemt hem een grooten vriend van Erasmus. Zie Prinsen Jhz. in Nijhoffs Bijdragen 1903. In de rekeningen der stad van 1507 staatItem Mr.. Peter, rector, op sijn loen IV gl. gegeven. 1522 trad Gerardus Lijstri us op hij was een leerling van de Deventer school. Hij wilde den geesleloozen ballast, die de leerlingen belette goed te studeeren. weg. hebben. Tot 1526 was rector Ocker Janss. van Dordrecht. Ooder hem wordt ge noemd «des rectoers broeder Meijster Jan van Keerden». Tegenover hem werd een krasse maatregel genomen waarom is niet na Ia het Dagboek 5 Maart 1526 staat het besluit opgeteekend, dat de rector Sint Michael (8 Mei 1526) zal ontsla gen worden, wat 12 Maart nog eeos bevestigd werd. Bij Mattheus Crooicon Amersfoort in certe auctoris p. 179 staat geboekt Lambertus Ilortensius, Bij S. de Wind. Bibl, der Nederl. Geschiedenis blz. 46 wordt vermeld, dat Hortensius in 1527 te Utrecht was en daar tot 1544 verbleef, toen hij nBar Naarden vertrekken zou. Hortensius wai leeraar aan de School der Broeders van het Gemeeoe leven, Wordt vervolgd. Uit den Omtrek HOOGLAND Maandagmorgen brak er brand uit in een der hooibergen van den landbouwer H. Voskuilen op Coelhorst. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Ook de aangrenzende berg, die mede tot boven in met hooi was gevuld, ging in de vlammen op. Ook een groote houtmijl en een schuurtje waarin de kippen zijn gehuisvest en een 2 roeden berg werden een prooi der vlammen. De Hooglandsche brandspuit was spoedig ter plaatse, waardoor men met spuiten nog eeo hooimijt die inmiddels had vlam gevat, wist te blusschen. Het woonhuis bleef ook gespaard. Later werd nog de spuit uit Hoog landerveen ontboden, die bij het verdere blusschingswerk behulpzaam is geweest. Door afsteken en zagen van de zij kanten der hooiberg, wist men het mid dengedeelte nog te redden, De verze kering was gesloten bij de Hooglandsche Brandassurantie. Als oorzaak der brand werd aanvan kelijk gedacht aan hooibroei doch met zekerheid is zulks nog niet vastgesteld. Binnenland Geneeskundig toezicht. Naar bet oordeel van Ged. Staten van Utrecht zouden de gemeenten Baaro, Eemnes, Bunschoten, Hoogland, Soest, Maartensdijk, Leusden en Stou- tenburg samen één schoolarts kunneo aanstelleo, teneinde gemeenschappelijk het geneeskundig toezicht te kunnen uitoefenen, B. en W. van Baarn hebben hierop aan Ged. Staten geantwoord, dat er voor hun College geeo aanleiding be staat, den Gemeenteraad een zoodanig voorstel te doen, wijl de gemeenten Eemnes, Bunschoten, Hoogland, Maar tensdijk, Leusden, Stoutenburg en Soest oiet bereid zijn hare medewerking te verleenen tot het instandkomen van een gemeenschappelijke regeling inzake het geneeskundig toezicht. Op raia. Dinsdag 17 Augustus loopt een extra- trein van Amersfoort en omstreken naar Rotterdam. Aan deze reis is een boot tocht door de Rotterdamsche havens verbonden. Buitenland De «Osservatore Romano» bestrijdt in een uitvoerig artikel de beschuldiging van president Calles van Mexico dat de Katholieke Kerk sinds drie eeuwen het land volkomen beheerscht heeft, den vooruitgang heeft tegengehouden er niets heeft gedaan voor de verbetering van den toestand des volks. Uit Rusland worden tegenstrijdige berichten ontvangen omtreut een revo lutie, die onder leger en vloot zou* rijn uitgebroken en welke gericht zou zjn tegen de Sovjet regeering. De meeste berichten maken eveneens melding van ren muiterij op de Zwarte Zee-vloot, welke de kuststeden van de Krim zou bombardeeren. Verder melden de meeste berichten eeo terugtrekken van de Sovjet-troepen voor de revolutionnairen. Volgens ge ruchten zouden Trotsky en Zinovjef zich bfl de opstandelingen hebben aan gesloten. In de Oekraïne moet thaos reeds hevig gevochten worden. Uit Moskou wordt gemeld, dat een aanslag is gepleegd op het leven van Stalm Verschillende steden o.a, Odessa moeten zich reeds in handen der op stardige Russen bevinden. Maar de Sovjet regeering spreekt officieel de berichten over een cpstand tegen. Het is moeilijk de waarheid aar.- gaaode Russische toestanden te achter halen. Eerst wanneer de b >cren in massa zich gaan verzetten tegen de Sov- jetregeertng is er kans op verandering. Want men moet niet vergeten, dat van de 150 miltioeu Russen er 100 miitioen boeren zijn. Deze hebben in 1917 land gekregen, dat zij vroeger moesten pachten van de groote grond bezitters of soms niet konden pachten, omdat de groote heeren hun jaebt- gronden wilden houden. Omdat ze land gekrrgen hebben, zijn de 100 millioen Russische boeren een steun voor het nieuwe bewind. Dat wil niet zeggen, dat ze ook doordrongen zijn van de nieuwe ideeën. Verre van daarMaar wanneer de regeering het de boeren niet al te lastig maakt, blijven ze rustig en behoeft de regeering eeo oproerige beweging niet te vreezrn. In Frankrijk ondervindt de zege vierende Poiocaric op zijn beurt, dat het 'quitersl moeilijk is iedereen naar den zin te maken. Want volgens de mee ning vaD sommigen, gaat de stijging van den franc nu eigenlijk veel te bard. Het Kamerlid Nicolle Industrieel bad er dezer dagen op gewezen, dat in veertien dageD de munt het meer dan 30 procent opgehaald had, zoodat men zegt, dat enkele industrieele onder nemingen al failliet gingen en de werk loosheid, die eerst nagenoeg nut was, toeneemt. Ook meenen sommigen, dat Polecat de kwestie van de s(lossing en de tabaksc xploitatie niet krachtig genoeg aanpakt. De gewiekste advo caat en geroutineerde parlementariër weet echter zijn beleid uitstekend te verdedigen, zijn eerste bemoeienis moet nu zijn de onontbeerlijke stijging van de prijzen in te perken. Gemengde Berichten Een trein, die twee mijl zonder machinist gereden had, Is bij Manorsea- station op de lijn New-Castle tegen een goederentrein gebotst. Vijf passagiers kregen een zenuwschok. Het lichaam van den machinist werd op twee mijl afstand gevonden. De man is waar schijnlijk van de locomotief gevallen. Bij het schoonmaken van zijn rijwiel geraakte de 13-jarige H. v. B. in de Haverzaklaan te Leiden met den mid delvinger van zijn rechterhand zoodanig bekneld tusschen ketting en traprad, dat de top van dezen vinger werd af geknepen. Door een hotelgast te Noordwijk aan Zee werd dezer dagen een collier met brillanten slot verloren van hooge waarde. Een badgast vond het verlorene en ontving van de eigeosrease f200 als belooning. Vrijdagmiddag is eeo jongetje van zes maanden io de ouderlijke woning aan de Anna Paulownastraat te Rot terdam uit de wieg gevallen. Het kind kwam met het hoofd op een naaima chine terecht. Een pin van een garen- klos drong in een van de oogen. Een lid van de Eerste Hulp bij Ongeluk ken heeft de eerste hulp verleend. Daarop is het kind vervoerd naar het kinderziekenhuis. Vandaar Is het over gebracht naar het ooglijdersgesticht Ban de Nadorstraat. Het kind zal waar schijnlijk het oog moeten missen. Te Kaalte heerscht in erge mate het mond- en klauwzeer. Jonge kalve ren sterven bij tientallen, terwijl het aantal noodslachtingen toeneemt. Te Diepenveen zijn in de maand juli ruim 40 gevallen van mond- en klauw zeer voorgekomen. De politierechter te Zwolle verooi- deelde den 40-jarigen arbeider, die een hond levend begroef, tot 3 maanden gevangenisstraf. In een dorp bij Hamburg zijo drie kindereo van een arbeider tengevolge van het eten van bedorven vleesch gestorven. Op de Dreef te Haarlem ii een 75-jarig man, toen hij de tramrails wilde oversteken, door de tram over reden en gedood. Onder Kieuwebitdtzijl is een 6 jarig jongetje door een motorrijder overreden, doordat het jongetje plotseling van achter eeo wagen de straat overliep. Enkele oogenblikken later overleed het slachtoffer. De Duitsche posterijen leden over 1925 eeo verlies van 26 millioen mark. Het aantal immigranten io Canada in de eerste 5 maanden van 1926 be draagt meer dan 58.000, Het aantal over dezelfde periode van 1925 be droeg 35.100. Op f4000000 4'/, pCt. obligatifin der gemeente Utrecht, is voor zoodanig bedrag ingeschreven, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal plaats vinden. Er is vastgesteld, dat door den cycloon bij de Bahama-eilanden en Florida niet minder dan 4000 menschen zijn gedood. Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleeod aan Pater J. Th. Bannenberg als pastoor van St.: Augustinus te Utrecht, en heeft be-j noemd tot pastoor van St. Augustinus; te Utrecht Pater J. X, C. Wouters; tot pastoor van de parochie van St. Monica te Utrecht Pater J. A. Th. v. Engelen tot pastoor te Wttmarsum Pater C. Fl. Tijburg tot assistent te Utrecht Pater Van der Vloodttot kapelaans te Utrecht Pater J. A. van Lieshout en Pater A. J. 1. M. Borst Pauwels en tot assistent te Witmarsum Pater A. F. A. M. Dameo. Verder is eervol ont slag verleend aan Pater Agasi als kapelaan te Utrecht. St. Franciccui' mede-lijden. Het medelijden is een der schoonste gaven, welke God in ons hart legt. Het medelijden wil verzachten het lijden. De medelijdende menscb wil gaarne een deel van andermans leed dragen. Niet beter kunnen we deze kostelijke gaven benutten en vruchtbaar maken, dan door 't overdenken van 't lijden des Heeren. Hij is de Duider bij uitstek. Hij leed overalHij leed altijdHij leed in alles. Overal; als God was Hij alwetend en zag alles voor zijn oogen. Zoo ver gezelde Hem overBl de gedachte aan zijn bitter lijden en sterven. Altijdvan Zijne geboorte tot den dood bewandelde Hij een weg des tijdens. Bij de kribbe stonds reeds de heertchzucbtige en moordlustige Hero des. Aan 't kruis hoorde Hij nog de smaadredeoen Zijner vijanden. In alles Hij droeg de grootste ziele- smartzoo hevig was Zijn zielelijden, dat 't Hem water en bloed uit 't lichaam perst. Over Zijn lichaam zegt de profeetvan 't hoofd tot de voeten is er geen gezonde plek meer aan Hem. Wat de aardsche eer en goederen be treft armoe was de gestadige gezellin Zijns leven i. Zelfs In Zijn vrienden leed Hij. Alle Apostelen verlieten Hem judas verried en Petrus verloochende Hem. Alleen Zijn heilige Moeder bleef Hem trouwmaar ook om haar leed Hij. Hoe koa zoo een fflngevoellge en fijn bewerktuigde Zooi de zeven zwaar den zien die haar moederlijk hart door boorden De Heeie Jezus dan is de groote Lijder. Met Hem moeten we hebben 't grootste medelijden. Het bitter lijden en sterven onzes Heeren kan ons zijn een onuitputtelijke bron van innig medelijden, Dat zal ons voeren op een hoogea trap van volmaaktheid. De arme hei'.ige van AssisiS, Sint l'ranciscus, wiens eeuwfeest we dit jaar vieren, is ons daar een sprekend voor beeld van. Er is misschien wel geen heilige in Gods Kerk, die zoo diep medevoelde en medeleed met den Man van Smarten. Zoo groot, zoo intens was zijn mede lijden met den Goddelijken Duider, dat bij vaak in zuchten en klagen uitborst. Dan vluchtte hij 't gezelschap der menschen en zocht de diepste een zaamheid op. Daar sprak hij tot den Heere, als zag bij Hem met zijn sterfe lijke oogen voor zich: Hoe, mijn Jezus, Gij zijt aan kruis gehecht, en ik ben vrij Gij, de onschuld zelf, lijdt voor mjj, zondaar Zie, mijne ziel, het on recht, wat gij den geheiligden I'ersoou des Verlossers hebt aangedaan I Waar zal mijn hart liefde genoeg vinden, om al die liefde te vergelden Wandelde onze heilige door velden en bosschen, dan vorderde bij van alle schepselen liefde tot hunnen gekruisig den Scheppar. Wanneer de heilige, bij dooiweer ot na groote onwedets, de kleine beekjes langs de rotswanden van den berg Al verna zag slloopen, gelijk tranen over logevallen wangen, dan bleef hij staan, brak zelf in tranen uit en riepO, mijne broeders, de rotsen, wij zullen te zamen weenen. De bergen echoden terug weenenweenen Als eens een ridder den «kleine arme» in zulk een smartelljken toe stand zag, vroeg hij, wat hem zoo be droefde en hoe bij hem kon troosten De heilige antwoorddelaat ons tot eenigen troost te zamen weenen over het smartelijkste en liefdevolste lijden van onzen Verlosser, De ridder was zoo getroffen, dat hij op de knie ïf zonk ea te zamen storlteo rij tranen en weenden over's Heeren bitter lijden, Vele wereldlingen zullen den ge moedstoestand van dezen heilige niet begrijpen. Zij zullen zijn haodelwijre dwaas of op zijn best naïef vinden. De kleioen echter beg'ijpen hem. Den hoogvaardigen en trotschen im mers is T niet gegeveG, Gods beschik kingen te kenneo aan deu eenvoudi- gen en nederigen mensch deelt God zich mede, Wie met kinderlijk geloof het lijden van den Heer Jezus en het medelijden van onzen heiligen Broeder Franciscus beschouwt, kan geen versteend hart hebben of houden. Naar Kevelaar! Zij, die nog verzuimden zich aan te melden voor deelname aan de Processie van Amersfoort en Omstreken na»r Kevelaer worden dringend verzocht zulks niet langer uit te stellen, Vrijdag worden dc lijsten gesloten. Aangifte kan geschiedeo bij het Be stuur en de Broedermeesters. missie-nieuws. Het Koppensnellen op Nleuw-6uinea. Het bestuur op Nieuw-Guinea liet in 't begin van dezen eeuw nog veel te weoschen over. De zeer primitieve, barbaarsche gebruiken vao menschen- eten en koppensnellen werden niet tegengegaan en namen eer toe dan af. Waar ook dc Missie al haar best deed, 't arme volk te beschaven, deed 't laksche bestuur niets hoegenaamd, om de arme Kaja Kaja's op te hrffen. Het koppensnellen, of 't afsnijden der hoofden der hoofden der vijanden, tegen wie men in 't geheim ten strijde trok, kwam voort uit twee voorname beweegredenen. Allereerst ware» «Anim» de «groote» Kaja's van de kust, ijverzuchtig op de mindere volken, van 't binnendl.md, ea ze trokken daarom tegen hem ten strijdr Dengenen hnnner vijanden die ze ge dood hadden, ontnamen ze 't hoofd, dat ze afsneden van den romp, Maar, de hoofdgrond van 't koppen snellen ligt ergens anders. Alles in de samenleving der Kaja- Kaja's werd benoemd met eigen naam. Een naam is voor de Kaja's alles. Het geven van namen leert hun aard rijkskunde en mythologie. Ziehier hoe dit geschiedt. De namen der landen, waarmee de Kaja-Kaja's bevriend waren werden ge geven Ban de honden. Komt nu een hond de hut binnen, dan wordt hij met z'n aardrijkskundigen naam genotmd Namen van vijandige landen worden aan de varkens gegeven. Ook in de geschiedenis en mytholo gie krijgen op dergelijke wijz: hun onderricht. De namen van de «denia's» of gees ten, die geheimzinnige schimmen, die de wilden in gansch hun leven zien rondwaren, worden gegeven aan hun kanoes of booten. En zoo, de booten bij hun naBm noemend, doorloopt men de gcheele geschiedenis en aagenleer der oermenschen van Nieuw-Guinea. Bovenal moeten de kindcrer. natuur lijk namen hebben. Zij nu ontvangen de namen die toebehoorden aan de verslagen vijanden. Elke vijand, of beter, elk hoofd van een vijand be- teekent voor de Kajz-Kaja's een nieuwe naam voor de kiodercn. Waren er voorheen weer 'n aantal kiudcren ge boren, dan werd 't tijd weer eensA op sneltocht te gaan naar de vijandige De voornaamsten van 't volk werden bijeen geroepen, er werd druk beraad slaagd en in 't gtheim werd de dag, of juister, de nacht vastgesteld waarop men uil zou trekken. Vrouwen en kin deren werden dan thuis gelaten en de mannen, sommigen reeds beroemd, omdat ze een verzameling «koppen» bezaten van vroegere kiijg>tochten, en verder de jongelingen, vol geestdrift om mee uit te trekken, gingen op pad, soms vele dagreizen ver. In den nacht, in 't diepst geheim werden de niets kwaads vermoedende vijandige naburen overvallen en ver raderlijk vermoord. Zoo veel mogelijk echter werden alle slachtoffers nog zoolang in leven gehouden, tot ze door hun beulen gedwongen, hun namen hadden genoemd, Dan werd hun 't hoofd afgesneden. De buitgemaakte hoofden of koppen werden in triomf naar huis gevoerd. Een ieder voegde zijn eigen veroverde koppen bi) z'n reeds verzamelde voorraad en... men had weer namen voor de kinderen. Deze wreede gebruiken zijn door het heerlijk beschavingswerk van de M'ssie en ook nu, door 't kr achig ingrijpen der regeering, die 't koppensnellen ver bood, de overtreders straft en de buit gemaakte «koppen» upelscht, in dezen tijd gelukkig haast verdwenen. Doch nog niet heelemaal, want tot z'n groote teleurstelling en diepe droefheid, hoort soms de Missionaris dat een der dor pen weer op snelfchl is geweest, in diep geheim. Dan volgt weer 'n zware vervolging van de schuldigen, door de regeering. De straf helpt, doch voor hoelang Alleen het groote genadewerk kan ook hierir. de standvastige verandering brengen en dit volk ervan afhouden de medemenschen zoo g'iiwzaam te vermoordenTh. KI. Eandbouwnteuws. In den polder Wilnis woiden 550 H A. nieuw drooggelegd land verkocht. De gronden zijn uitmuntend geschikt voor weiland, tuin- en landbouw, de kleigronden ook vcor steenaarde. De landerijen zijn gelegen onder dc ge meente Wilnus, lunchen de dorpen Wilnis en Mijdrecht, aan de Vaart en nabij de Spoorweg-stations Wilnis en Mijdrecht. Dcperceelen worden geveild in kavels van 18 .i 19 H A in combinaties en in massa op Woensdag 18 Augustus 1926 dc» morgens om 10 uur (nieuwe tijd), in het Nulsgebouw te Mijducht zullen de perceeien ieder afzonderlijk worden ingezet en afgeslagen en op Woensdag 1 September 1920 op het zelfde uur en plaats zullen ze worden gecombineerd en in massa afgeslagen. Uitvoerige veilingboekjes met condi ties en kaarten zijn verkrijgbaar bij den notaris Van der Heijden, Mijdrecht. Overzicht der opeebire verkoopingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort zullen op Vrijdag 20 Aug. 10 uur precies, ia het gr bouw Open bare Werken (Achter Davidshof No. 2. te Amersfoort, publiek veikoopen Het Grasgewas tweede snede, cp de gronden gelegen onder Bunschoten en Eemnes nabij deu Eemmoad in 19 peiceelen. I dichtingen verstrekt II. Jansen op Birkhoven en J. Boelhout aan het Havenlje te Bunschoten. Fietstochten Met doorzitten bij Wiclrijdcn en verbranden der Huid door de zon. alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 et. marktberichten AMERSFOORT 9 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 57 wagens bevattende 15000 kilo. Prijs f 36.5 144.00 per 50 Kilo. Handel vlug. BARNEVELD 5 Aug. Tamme eenden f 1.00 a f l.oO Wilde eenden f 000 a f 000 Tamme konijnen f 1.00 a f 2.00 Wilde konijnen f 0 00 a 10 00; Jonge hanen 10.50 a f 1 60 Oude hanen f 1.a f 1.70 i Jonge hennen f 1.50 a 12.75; Oude kippen fl.a 11.90; Vette ganzen f2.00 a f300; Biggen f 13—al 23 Zeugen f 7000 a f140 00; Nuchtere kalveren f 10.— a f 15.— alles per stuk Tamme duiven f0 50 a fO.öO per paar; Vette varkens f 0 35 a 10 36 Lichte varkens f0 32 a f 0.33Schrammen 10.18 a f 0.20 Vette kalveren f 0.25 a <0.30, alles per pond; Eeieren f6 75 af7.75 per 100 stuks. Aangevoerd 45000 stuks pluimvee en 600000 eieren. UTRECHT, 6 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 169 wagens. Wegende 55770 K G. Eerste Kwaliteit f39.d (44.—, Tweede kwaliteit f35.5 f38.—, Rflksmeik f 39.en f 46. Zwaardere tot f 48. Handel redeljk.

De Eembode | 1926 | | pagina 2