Pianohandel S. DUIJKER Compleete Radio-toestellen N.V. Middenstands-Bank [H Adviezen voor Geldbelegging El Vulpenhouders Kantoorboekhandel h. ELZET7AAR Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. Dinsdag 28 September 1926 Veertigste Jaargang No. 52 KANTOOR: LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG AdvertentiCn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiên moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd In het teven komt het dikwijls tot treurspelen door slechte souffleurs, in- blazers. Verdraagzaam. Als de «breed denkendemeosch hoort van 't oprichten van eene R. K. Vereeniging, onverschillig op welk ge bied, scheldt bi| ons Roomschcn voor drijvers en onverdraagssaien. Geheel ten onrechte. Waar hel pas geett en practisch mogelijk is, zijn wij voor samenwerking met ieder die 't goed meent en het goede wil, te vinden. Maar vergeet men niet vaak aan den anderen kant bij de bereddering van velerlei saken, dat er ook nog Katho lieken zijn 't ZIJ gezegd, dat wij ons er volstrekt niet op laten voorstaan, »betcr« te zijn dan onze niet-Katbolieke medeburgers Maar het is toch slechts de pure waarheid, dat wij anders bebooren te wezen dao vele niet-geloofsgenooteo willen zijn. In den grond der zaak is het hier al wederom de tweeërlei wereldbeschou wing die zich geldeo laat. Wij behoeven hier niet nader op in te gaan daar is wel niemand, die het feit loochenen zal. Onze Katholieke overtuiging laat zich niet paren aan de idee En. welke in sommige kringen worden gehuldigd, aan de opvattingen welke daar heer schen omtrent gelooft- en zedeleer, aan de levenswgze, welke men zich op grond dier ideeën veroorlooft. En nu is het voor de Katboliekeo een gewetensvraag, of zij zich zonder noodzaak in contact mogen rtellen met zulke kringen. Wij moeten verdraagzaam zijn, maar niet zóó, dat wij geloof of zedeo in de waagschaal stellen. dokters zijn gekke dokters», Zoo'n uit spraak is belachelijk, maar toch is het goed dat men geen overdreven waarde hecht aan een psychiatrisch onderzoek. Criminaliteit is niet een ziekte, dcch zonde. Men moet maar niet steeds en iil te vlug denken aan zwakzinnigheid, doch veeleer aan lichtzinnigheidniet aan degeneratie van geestvermogens, doch degeneratie van karakter. Nederland heeft voqr den duur van twee jaar een raadszetel in den Volken bond gekregen, maar als eene onder scheiding behoeft men zulks volstrekt niet aan te merken, Eén raadszetel komt nu eenmaal toe aan de groep neutrale staten, gevormd door de Scandinavische landen, Zwitserland en Nederland. Nu Zweden voor de eer bedankt had, waren wij wel zoo'n beetje aaogewesen voor het innemen vacante plaats. Niettemin werden ms land slechts 37 van de 48 stemmen uitgebracht en bleven we achter bij landen als Roemenië, Czecbo Slowakge r.a. Bij de stemming r een 3-jarigen raadszetel verkreeg land zelf maar 16 stemmen, zoo- bet met gekozen werd. Waar de oppositie gezocht moet worden, is wel duidelijk. De Volkeren bond kan nog wel eens een werkelijke Statenbond worden met gelijke rechten voor allen, maar voorloopig is hij nog erste plaats een machtsinstituut handen der geallieerde mogendheden. Bij Scheren f«éa t'IJn en naschrljocn ol stukgaan der huid. Indien men >óór het Inzeepen de baar doppervlakte Inwrijft met Doos JO, Tube 80 ct. Purol Boekenkeur. In dea oorlogstijd vond men 't hoogst redelik, dat de verschillende oorlog voerende landen een redelijke en, zoo noodig, een strenge censuur toepasten op kranten en boeken, die in het land verschenen of brieven enz., die r andere landen werden verzonden. En het ging toen over pariiculien oeconomische belasgen. Maar is het dan soo vr.emd. dat de Katholieke Keik, die de overtuiging heeft alleen de waarheid te bezitten op godsdienstig gebied, ook eene redelijki censuur uitoefent op alle boeken er geschriften, welke door hare kinderen worden uitgegeven of welke niel-katbo- lieken op haar terrein trachten te im porteeren en aan bare kinderen uftn' te leggen. Staao hier oog niet hoogere belangen op hel spel En als die Kerk haar absolute oordeeliog uitspreekt over boeken, die geschreven zijn met de bedoeling het geloof en de goede zeden harer kinderen te schaden, en dan ook streng verbiedt om dergelijke geschriften ter band te nemen, handelt zij dan me' zooals men van een goede en bezorgd. Moeder, wie de hoogste belangen harer kinderen ter harte gaan, mag en moet verwachten T. G. Goede denkbeelden. Sinds jaar en dag wekte het in ge- loovige kringen bekommering te zier boe men bij de beoordeeling daden en grove overtredingen al meer neiging toonde den misdadiger als ziekte te beschouwen. Toegegeven moet worden, dat spt Ciale geestelijke afwijkingen oorzaak kunnen zijn, dal bepaalde personen spoediger tot misdaad worden gedreven, dan anderen die normaal zijn. Maar het is zeer verkeerd, den man of de vrouw die misdeed, immer voor min of meer ontoerekenbaar te houden BS die moderne opvattingen bestaal de zonde, het kwaad, niet meer; bijna ,11e misdrijf wordt -Is eene verklaar bare afwijking beschouwd en men hut vert de volle strafmaat toe te passen od een «zieke Tot welke gekke dingen die opvat tingen al aanleiding gaven, is meer "i™ -f 't booten van geleerde psychiatri sche betoogen. Mn zijn eigen verstand Buitenland D. O. (R. K. B. V bij L'mvio te gast voor het spelen van een vriend schappelijk» wedstrijd. Als scheidsrechter van Oorschot beginnen laat.brengea de Amersfoorters een vrijwel geheel aizuw team in het veld terwijl Bussum verschillende oudere krachten beproeft, Voor rust heeft D. O. bet voordeel van den wind. De partijen domineeren en beurtelings verkecren beide doelen in gevaar zonder echter bet begeerde doelpunt op te Amersfoort Hst 5s Instrumentaal sn Vocaal Concert. Zondag 8 uur zal in de groote zaal vaa het gebouw «St Aecbten« door de meisjes van de Zita-vereeniging en het patronaat St. Lucia, in combinatie met de jongens vsn het patronaat St. Theodorus van Embden, wederom een strumentaal concert gegeven worden ipgeluisterd door meerstemmigen jon- Deze concerten hebben in den korten loop der jaren een zekere vermaardheid gekregen. Het is gewoonte geworden dat een ieder, van iederen rang en stand deze kinderconcerteo gaat bezoeken. Van waar telken jare deze toeloop, zoodat nu bij dit eerste lustrumconcert zelfs besloten is drie uitvoeringen van concert te geven Hel is onge twijfeld wijl het doel zoo sympathiek 1. laten zien wat er op de patro naten aan de muzikale vorming van meisjes en jongens gedaan wordt, ter wijl de baten ten goede komen aan bet inter paroch-ëele St. Pancratius-palro- laat, dat de godsdienstige en maat schappelijke verheffing beoogt van minder-gegoede jongens. Als bijzonderheidjvan dit concert mag wel genoemd worden, dat langs indi recte weg den strijd aangebonden wordt tegen .moderne muziekuitwassen. Er zal n.l. in hoofdzaak klassieke muziek f— gehoore gebracht worden en wij i natuurlijk zeer benieuwd hoe de jei dige dillettanten deze hoogstaaode o zoo beschaveode muziek zullco be handelen. Laten wij volstaan met de publicatie der avondende concerten spreken vo j> zich zelf. Zondagavond 8 uur in het ge- jt. Aechten, eerste uitvoering. Entiée 50 cent. Kaarten te verkrijgen plaatsen te bespreken Zondagmiddag tusscben 12 en 1 uur in het gebouw St. Aechten. A.s. Dinsdagavond 8 uur in het pi- troDaatsgebouw aan de P. Borstraat, tweede uitvoerir®. Entree 25 ct. Kaar- rkrijgen en plaatsen te bespre ken op Zondag na de Hoogmis, in het patronaatsgebouw aan de P. Borstraat. A.s. Woensdag 8 uur in het gebouw Sint Aechten, derde uitvoering. Entree f 1.00. Kaarten te verkrijgen en plaatsen te bespreken Woensdagmiddag tusscheo 12 en 1 uur in het gebouw St. Aechten. Mogen de concerten heerlijk slagen. Limvio- Nieuws. Zondag IJ. leveren. Na de thee komt Limvio flink ge steund door den wind overweldigend opzetten. De doelkansen worden goed benut zoodat de stand wordt opgevoerd. Dat vindt Bussum te erg en als van Eyden snel doorbreekt komt het ver diende tegenpuntje. Limvio ziet kans og een goallje te maken 61 met -eiken stand het einde komt. 't Is oor Limvio een goede oefening ge -eest. Er is uit dezen wedstrijd wel duidelijk gebleken dat dcrgelgke oefe ningen hoog noodig zgo. De spelers tijn nog oiet aan elkaar gewoon. Overigens een ploeg daarmede de competitie gerust kan wordco begonnen. Zondagmiddag had de dficieele opening plaat* van de Fancy fair, die deie week tol en met Woensdag io bet l'atronaatsgebouw St. Ansfridua gehou den wordt, ten bate van bet jeugdwerk die parochie. Nadat de genoodigden zich in breeden kring om het podium hadden geschaard •prak de ZeerEerw. heer Sandkuyl, pastoor der parochie hen ongeveer alt volgt toeAllereerst wijst Spr. erop. dat het jeugdwerk een werk van sorg is, dat vooral in onzen tfld veei offers vraagt en op de schoudert van hen, die ermee belast xjo een zwaren last legt. Dien last kunnen wij voor de jeugdleiders mioder zwaar maken, door hen moreel en Anantieel te steunen. Daarom verheugt het Spr. zeer, dal er •eer zeer velen bereid zijn gevonden, om mee Ie werken, deze fancy-fair ten bate van het jeugdwerk de parochie St. Anafridus te doea slagen. "Vaar de leiding in goede bacden i de medewerkers en -sters eerst klasse, twijfelt bij er niet aan. of deze fancy lair zal alagen. Bij vooibaat dankt bij reedt alle roedewerkenden tn ve klaar 1 de fancy fair voor geopend. Oamiddelijk na dese met applai beantwoordde rede, spoedden zich i dames naar de verschilleode Stands, die zich al spoedig io een druk bezoek mochten verheugen. Een bijzondere attractie van deze fancy-fair, is de japansche theetuin op het tooneel waar behalve thee, ook japaDSCh bier en Oostersche ranja gc- scio kenwordt.Van dezen met lampions tecü'eik verlichte tuin heeft mea een aardig gezicht in de saai, en men ge niet mee van de kermisdrukle beneden, te.'wijt men daarboven rü9tig en écht- gezeltig zit. En «last not least» bet strijkje, onder lerdmg van den beer Riksen. Het ge noot reeds een goede reputatie. Door de praestatie van dezen avond, beeft het wederom -getoond deze met eere te hebben, Nog moeten we vermelden de vei- siering palmen langs de wanden, bloemenmanden afhangend van hel plafond, en zeer kleurrijke sliogers, die door hel van boven vallende licht, jaar. Verder werd in slechts enkele gevallen eenige fioaccieele steun ver leend cn dan nog steeds met k'eioe bedragen. Met moreelen steun te bieden wetd steeds getrsebt degenen, die dreigden te vallen, op den goeden weg te houden, of anderen, die gevallen waren, weer op den rechten weg terug te breogen. Ovrr een 7-tal personen, die voor- waardeljk in vrijheid waren gesteld, was ons door het Departement van Justitie, het toezicht opgedragen. Over allen kon goede getuigenis worden afgelegd. Aan twee van hen kon in den loop van het jaar, namens den minister van Justitie worden be richt, dat het toezicht definitief was geëindigd. Door ons bestuur werd in een geval adbaesie betuigd aan een verzoek om gratie, dat de Koningin was opgezonden. Uitstel tot het betalen van een opge legde boete, werd door ons gevraagd i verkregen. Aan de beurt van aftreding was de Heer L A. baron van [itersucn. Deze werd bij acclamatie herkozen. In de Beatuursformalie kwam geen verande ring. daar de Heer van Ittcrsum rost den Secretaris in de eerstvolgende Bestuursvergadering werden herkozen. Een algemeetie vergadering werd gchoaden van de Vereemgirg de Am bachtsschool. De school telt 203 leer- lir.geo de avondvakscbool 185 de middelbare tecbn. school 41. Twee derde der leerlingen is van Amersfoort, 1 van buiteo. Er wetd voorgesteld de contributie te brengen van 7 2 50 f 1.om aldus meer leden voor eenigiog te winnen. Als leden het Bestuur in plaats vmo wijten den heer Blok en een vacature werden ge- koren de heereo van Gendt en A. Beurden. Er wordt tevens een pro paganda commissie ingesteld, die rekent op cr hulp der Amcrsfoortache pers, om de nuttige instelling de Ambachts school cog beter bekend te maken. Voorts werden de boeken, de rekening en verantwoording, de verslagen be handeld en goedgekeurd. De secretaris en penningmeester ont vingen den dank der vergadering voor bun accuraat beheer. Er werd gesproken over bel instellen van een autokunde-cursus en een kleer- ANDERS DAN ANDERE Verzekering-Maatschappijen is de Nederlandsche Verzekering-Maatschappij „ST. WILLIBRORDUS" Verzekerd kapitaal RUIM ELF MILLIOEN GULDEN. Zij besteedt een groot deel der Netto-Winst aan zieke en zwakke verzekerden. Thans worden er ZES patiënten in Sanatoria verpleegd. On* streven is aan dit verpleglngswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verrekeringen te sluiten bij „Sr. WllUbr-ordua" helpt U ons, ons doel bereiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie, CATHARIJNESINQEL 48. UTRECHT en door hare vertegenwoordigers. Telefoon 773 Steeds in voorraad gebruikte instrumenten voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 UPS SAFE-INRICHTING. HET ADRES «oor alle soorten s Tevens reparatie <r LflNGESTRflAT 84 r TB.. 528 Hebt l! een Taxi of auto noodig Amersfoort. goed tot zijn recht komt. Allen die nog verzuimd hebben a deze farcy fair een bezoek te brengi wekken wij op dit alsnog Woensdag- mi Idag van 210 uur te doen. Me- heeft ecu gezellige middag of avond ileunt een goed weik. Aai bet Jaarverslag der Reclas seeringsvereeniging onlleenen wij volgende Het Bestuur wordt gevoimd dor A. Baron vaa Iltersum, voorzi'.te Ds. A. F. L. van Hengel, secretari Mr. J. G. de Jongh, penningmeesti Leden zijnL. H. L. Alvers J. K H. de BeaufortD. J. A. G. v der Heide L. J Luycx Ds. J. Visser Ds. H Teeriuk Reet. L. J. H. Teeuwen, De arbeid onzer Vereeniging bestond het afgeloopen jaar voor bet groo:ste gedeelte, èn in bet behandelen vai vragen van diegenen, die door bemidde'ing voor een voorwaardelijke veroordeeling in aanmerking wenschun te komen, èi in bet houden van toe zicht over degenen, die voorwaardeli jin vrijheid waren gesteld. Dit toezie was het Bussumsche wss steeds gesteld op het tijdperk enKele gebruikte zeer goed koop. welke op gemakkelijke wijze betaald kunnen worden Pianohandel L. Klein A Utrechtscheatraat 44 Een aardige reeks „alsen" dus. Met snellen tred schreed hij voort naar Farringdon-slreet, maar hij kwam te laat. Het weer was druilerig geworden, en de eigenaars van de meeste stal letjes, niet denkende dien dag nog zaken zullen doen, waren al verdwenen. Dien avond was hij zoo verstrooid onrustig, dat broeder Matt hem erover onder handen nam, en hij moest dus dadelijk een bestelorder voor Doloroso-sherry verzinnen, welke des morgens was ontvangen en onuitge voerd was gebleven, zoodat hij den olgenden ochtend daaraan denken moest. Dat stelde hem in de gelegen heid. om wat vroeger van huis te gaan dan anders. Schier den geheelen weg van Vauxhall Bridge Road naar Far- ngdon-steet liep hij bijna in draf, en er aangekomen, vond hij uit letter kundig oogpunt nog een woestijn. Meer dan een uur stond hij te trap pelen van ongeduld voordat de boeken- kooplieden verschenen en hunne koop waar begonnen uit te stallen. Op eenigen afstand sloeg hij de mannen scherp gaande, en om niet den schijn te wekken, als moest hij juist den eigenaar der twee begeerde boeken hebben, slenterde hij eerst langs andere stalletjes, alvorens op zijn doel af te gaan, vol angst dat de een of ander hem nog zijn prooi zon kunnen ont rukken. Het stalletje hebbende bereikt, over zag hij het met onderzoekenden blik.... Jawel, daar waren ze, twee deelen, precies die van Piccadilly, van buiten ten minste. Maar Theophilus Pook v"" al zijn eenvoud te glad, om dadelijk naar te grijpen. Eerst bladerde hij een poos in hebreeuwsch woordenboek, en vervol gens scheen hij in ernstige overweging te houden, een versleten grieksche grammatica te koopen. Van beiden vroeg hij den prijs, den man met den rooden zakdoek vervullend met eene verwachting, die dadelijk weer zou worden teleurgesteld. Doch de man van den rooden halsdoek was daaraan al gewoon geworden. Zijn leven bestond uit een aaneenschakeling van verwach tingen en teleurstellingen en hij was derhalve in 't minst niet boos. Eindelijk legde de heer Pook een bevende hand op een der boeken met perkamenten band, en opende net schijnbaar onverschillig,, maar zijn hart deed tachtig slagen in de minuut. .Hoeveel daarvoor?" vroeg hij met een stem, die in zijn ooren klonk als de stem van een ander. .Allebei.... 2'/, shilling" (een shilling is 60 cent) zei de gehalsdoekte. „Best werk, dat! Dezer dagen vroeg ik er iemand vijf shilling voor, en ik zou ze best hebben verkocht, maar hij had geen geld genoeg bij 'm, en hij is niet teruggekomen.... 2'/> shilling.... 't is'n waar koopje „Hm" bromde de sluwe Theophilus, 2'/, shilling.... Zeg anderhal ven shilling, en ik zal het g in bedenking nemen." „Achttien pence Ik zal uwes reis wat zeggen, omdat ik weet dat uwes een vaste klant bent Pook had daar nooit van zijn leven een boek gekocht, maar hij had er heel wat ingezien, en de man kende hem van gezicht en om handgeld te hebben, zullen we het verschil deelen en zeggen we 2 shilling. Dat 's billijk, mijnheertje. 't Is een koopje, zoo waar als ik hier voor u sta.... Maar ik heb ze al een poosje, en de andere snuiter schijnt niet terug te komen, en in de zaken gaat niet veel om." Eenige oogenblikken later spoedde de heer Pook, met de kostbare boeken zorgvuldig in een stuk van een oude courant gewikkeld, zich voort in wes telijke richting. Onderweg hield hij even stil, kocht een vel bruin papier, en alsdan begaf hij zich naar een klein restaurant en bestelde een kop koffie, om een beetje op zijn verhaal te komen. Hij had een stukje gomelastiek van huis meegenomen, waarmede hij zorg vuldig over de bladzijden streek en alle ongewenschte vlekken verwijderde. Daarna begaf hij zich niet naar den winkel, die al een paar exemplaren van het werk bezat, maar naar een concurrent, een paar stappen verder. Langzaam ontdeed hij zijn schat van het omhulsel, toonde hem aan den jonkman achter de toonbank, en vroeg in steeds voor hem zeiven vreemde slem„Kunt u mij eenigszins op de hoogte helpen omtrent de waarde van deze boeken De jonkman nam ze op, bekeek ze onverschillig, en zonder een woord te spreken, verwijderde hij er zich mede naar een kantoortje achter den winkel. Een oogenblik later kwam hij terug - vroeg: „Wilt u daar maar binnen gaan en met mijnheer Vorles zeiven spreken Theophilus Pook gaf gevolg aan dien wenk. De heer Vorles was een magere, grijze heer, gezeten aan een met pa pieren en boeken bedekte tafel, en in zijn smalle blanke handen hield hij een van 's heeren Pook's boeken. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1926 | | pagina 1