Langcstraat 36 Pull-overs en Vesten voor Dames en Kinderen Lage prijzen en prima kwaliteit Grootste sorteering Namens het Ministerie van Oorlog zullen op Vrijdag 1 October a.». des voorn, om 11 uur aan het leKegiment Hutaren te Amersfoort ia het openbaar worder verkocht: pl.m. 25 op reform gestelde Rijkspaarden, welke gedurende éca uur voor den verkoop aldaar ter bezichtiging zijn. tien schrijft ons In den kerkelijke» kunsthandel Lotjjr aan hei Zand ijjo naast den moderne Religieuzen Beeldenhandel. ook thans imitatie antieke Religieuze Beelden uit de middeleeuwen gettaleerd. O.a. de Nturcnbezgc-Madonna, welke in de 14d. cu* bij een opgraving te Neuren berg (Duitschlatid) gevonden werd. Voorts diverse beelden en busten van de Apostelen van den toenmaligen beeldhouder Riemsnijder uit de 15de eeu*. Alsmede de H. Familiegroep, voorstellende de geboorte. Madonna met kind van Kranenburg. 10e eeuw en: Voor liefhebbera van oude kuost een kijkje waard. Tevens tieo wij ook weergegeven het zoo beroemde Ma donna beeldje van den Beurone: kunst- acbool, ontworpen door den Groot mee :.:r Dom Desiderius Leoz O. S. B. welke ia zijo strakke geslotenheid in lija en torm en zijn fijne vergeestelijking van houding en gebaar een meester werk. zoo niet het meesterwerk der Bcurooerschool mag worden genoemd. De afd, Amersfoort van den R. K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den houdt eene ledenvergadering op Dond-rcag 30 Sept. des avonds kwart na acht in het patronaat Elleboogsteeg. De agecda vermeldt: Opening en notulen. Ingekomen stukken t't mededeeliegeo. Belang rijke mtdsdeeling over de viering van het St. Franclscus' Eeuwfeest. Medewerking is verkregen van den heer Kor ver humorist te Utrecht, met zijn nieuw prcg'amma van humoristisch goochelen, dec amsties, jongleerem ath- letiek. enz. Overal reuzen succes. Rondvraag en sluiting. De politieveldloop mag schitterend ges!:»gii genoemd worden, aldus sprak de Voorzitter van de Amersf. Politie Sporiciuo \V. Goorbuis. voor tot uit- reik.ng van de pry ze a weid overgegaan. Spr. richtte een woord vaD dank aan alle:, die tot het welslagen hebben medegewerkt en wees in korte, krachtige bewoordingen op het nut der Sport- broeicr.iog voor de Politie. Vervc'gtSS weosebte de Burgemees- ter Gia.i: vau K.iocwijck allen geluk, prees de spoiileve geest, die noodig is om elkaar ie leeren waardeuren en ee:< t icns op 't nut der sp:rtbe- ocferiiog door Politie. Vervolgens reikte trrej. Smitshuizen de ve:er:ug;agspr|s een zilveren Ca- ravopoul.beker voor de nieuwelingen uitals volgt 2e Vereeo.prijs Politic Sportv. A'dsm. 3e Grooingen. Veteranen. Ie pr. Politie Sport Vereen. A'foort. 2e pr. Politie Sport Vereen Arnhem. Craiks. Ie pr. A. G. Palmers, Den Haag. l'e. pr. G. L. Muller, Harderwijk. 3c. pr. Tb. v. d. Wulp, Zaandam. Nieuwelingen persoonlijk, le pr. A. de Vries, Mar., Apeldoorn, 2c pr. C. Siokc: Vussingen. 3t pr. A. H. Snoek. Grathcm (L 4e pr. A. J. Baauw, Arnhem. 5e pr. Muusse, Haarlem. pr. H. Silma, Msr., Apeldoorn. 7e pr. A Ovi-k. Mar.. Apeldoorn. 8e pr. A. ManniCa, Mar., Apeldoorn. 9e pr. v. d. Berg, A'dam. 1de pr. C. Tennissen, Tiel. lie pr. H. brcdenveld, Mar., Apeldoorn. 12c pr. J. H. G s:r. Zaandam. 13e pr A. P. den Boer, A'dam. 14- pr. N. Jonker, Mar., Apeldoorn. Veteranen le pr. P. Kooremaos, Mar., Apeldoorn. 3e pr. P. Beek. Mar,, Leusden. 3e pr. K. Smid, Arnhem. 4e pr. J. W. Jansen, Arnhem. 5c pr. C. B. Koelink, Pol.tr. Soesterberg. Extrn prijzen le pr. Amersf. nieuwelingen F. Bouma, A'foort. 2e pr. Amersf. nieuwelingen S. Baars, A'loort. Eerst aankomende veteraan P. v. d, Broek, A'foort. Oudste veteraan A v. Es. A'foort. Dc Comm. van het Depot Marech. Apeldoorn stelde 2 extra-prijzen be schikbaar welke werden behaald door de Marech. A. de Vries en H. Silma. De Burgemeester gaf als verrassiog ,n de drie eerste pnjswionaars hun vrouw of toekomstige vrouw doos Amersf. Jan Hagel mede, ook de vrouw zich opofferingen moet getroosten, wil de man zich sportief kunnen ontwikkelen. De Muziekvereeniging «Wilskracht* zorgde op het terrein en bij de pry»- uitreiking in Café «Moderne*, dat de moed er werd ingehouden en de aan trekkelijkheid zoodoende werd verhoogd. Eeo dankwoord aan deze dappere chare is zeker op zijn plaats. De eerste poiitie-veldloop door de Amersloortsche afdeeling opgezet is een geslaagde sportieve uiting geweest, waarop A'foort trots mag terugzien. De rozenkweek-vereeniging houdt haar algemcene jaarvergadering te Amersfoort op Donderdag 30 Sept. a.s. des morgens om 11 uur in Hotel «Me- tropole.* Na afloop der vergadering zal ean excursie gehouden worden nair het Rosarium te Amersfoort en even tueel naar den Aroersfoortschen Berg. De gehouden Zonnestraal-collecte heeft opgebracht f787.11. Heden morgen ontstond brand in het magaxijo, (annex pakhuis, van den heer Strop aan de Krommestraat. Men was doende met was-sraeltea, tenge volge waarvan poetskatoen vuur vatte in een korte spanne tijds een vuur- ontstond, welke groot gevaar leverde voor de belendende panden. Het pakhuis, waar groote hoeveel heden macbinekamerbehoeften waren opgetast, brandde schoon uit en stortte 't eind aan de grachtzijde ia puin. De belendende perceelea beliepen groote waterschade, maar bleven be houden. Direct na bet brandalarm; rukte de politie met baar bluschmsteriaat uiten binnen enkele minuten werden de eerste waterstralen iu de vuurzee geworpen. Eenige minuten later waren ook de mo torspuiten ter plaatse en werd van beide kamen een groote watermassa m den gloed geworpeD, zoodat men het vuur spoedig meester was. De brandweer functioneerde uitste kend onder goede leidiog. Met den bur gervader waren vele hooge stadsdienaren inwezig. De politie zorgde prompt voor vr$ houden van het terrein. gekomen, wordt het afkomende water langs den koristen weg afgevoerd, ter wijl dit tot dusver langs een grooten omweg moest geschieden. Eindelijk is 't onder deze gemeente gevonden lijk herkend. De om het leven gekomen persoon was genaamd: Jacobus Cornelia Cat- tula. geboren te Amsterdam, 6 Mei '~85, vau beroep sigarenmaker. De vader heeft tijn zoon van de toto's herkend. Genoemde Cattula was eenigen tijd geleden uit Veenhuizen ontslagen, al waar hij 3'/a i*ar was gedetineerd ter zake van landlooperij. NIJKERK Van Maandag 4 op Dinsdag 5 Oct. worden alhier ingekwartierd van de 3e school-compagnie (vest.-art.) 4 officieren en (met voeding) 16 onderofficieren, 52 korporaals en soldaten. Ons Leger. In de Tweede Kamer werden aan minister Lambooy vragen gesteld be treffende zijn legerplannen. Minister Lambooy toonde aan, dal bezuinigd moet worden en dat b.v. vele paarden zonder schade voor de weermacht gemakkelijk kunnen gemist worden. De uilvoering van eiken maat regel is echter voorloopig geschorst tot de Kamer zich hierover bij de be grooting zal hebben uitgesproken. Gemengde Berichten Uit den Omtrek BARNEVELD Bij de weduwe M., wonende nabij de school te Glind, zijn 's nachts uit loods 55 jonge hennen gestolen. Daar deo vorigen middag een paar verdacht uitziende wielrijders op ver schillende erven ia die omgeving het terrein hebbea verkend, twijfelt meD niet. of deze personen hebbea zich aan den diefstal, waarvan aangifte aan de politie is gedaan, schuldig gemaakt. Voor den weg BarneveldVoort- huizen wordt gevraagd een Tolgaarder- Wegwerker. Sollicitaties met opgave van leeftijd, werkkring enz. vóór 30 September e.k. aan den Burgemeester van Barneveld. BAARN GeborenDirk Jan, z. v. K. Groen en j. ter Burg Kostera Geertrutda, d. v. W. van Ree en P. van Eijk Adriana Maria Francises, d. v. A. P. A. M. Hordijk en M. M. Kor cm an Christina Beroarda. d. v. J. J. Veenen- daal ea J. C. Zwart, j Ondertrouwd j. C. H. Niegemap ea K. Koudeoburg A. van Ooslerom en J. Seldenrijk. Gehuwd: A. J. Meijer en S. J. var Steenwijk J. Hoekstra ea U. S Schaapman R. van der Veer en J. Dijs Akkerman en A. v. Vulpen. OverledenR. Broekbuizen oud 74 jaar weduwn. van M. Vlug R. O. van Maaneo, oud 52 jaar weduwn; van A. M. Metelerkamp. HOOGLAND De schouw over de waterschappen. »D drie Sluizen* zal op Woemdag 29 Sep: a.s. un die over de Malies'uis zal op Woensdag 6 Oct. plaats vinden. De landbouwers zijn drukbezigmet het rooien der aardappels; algemeen klaagt meo over eeri zeer matige op brengst. EEMNES Dcor het Waterschap Eemnes wordt op Maandag aanbesteed 1. het graven van het verlengde van de Midden-Wetering in den Heinelleo- polder te Veld. 2. het uitdiepen van de Goyergiacht van het Vetdijkje af tot aan Zee. De aanwijzing heeft plaats Z iterdag 2 October a*, -im twee uur. Zoodra deze doorgraving is lot stand Binnenland Door een ontploffing in een cellu- loidmagazijn, by de Alexanderplatz te Berlijn zijn verscheidene menschen ern stig gewond. De Belgische minister-president Jas- par heeft schrifteiyk aan Loewenstein medegedeeld, dat zyn aanbod voor bet verstrekken van een rentelooze leening 50 millioen dollar niet kan wordeo aangenomen, daar het buiten het kader valt van het fiaancieele plan. groote stoffelijke schade veroorzaakt. In de centrale provinciër is het spoor wegverkeer ontredderd door [het weg spoelen van bruggen. De opbrengst der rywielbelasting wordt voor 1927 geraamd op f6.250.000. By Huckoall zyn zes werklieden op den spoorweg in een dikkeD mist door eeo trein overreden. Vijf van ben werden op slag gedood, de zesde licht gewond. Als een byzonderbeid deelt men mee, dat W. Knollema te Eogelbert, dit jaar 8 groote aardappels pootte en daarvan thans 2 ronde manden vol oogstte, samen wegende 47 K.G.'Twec der pootaardappelen wogen elk 1 K.G. de andere waren iets kleiner. De ge oogste aardappels waren niet zoo zwaar. De pootwijdte bedroeg 1 M.. de rg'en- Als gevolg van de myuwerkers- staking in Engeland is de laatste maan den het havenverkeer te Rotterdam buitengewoon druk. Thans, is reeds hel 10.000ste schip dit jaar te Rotterdam uit zee binnengekomen. In 1912 1913 werd Rotterdam ook door nr dan 10.000 schepen bezocht, maar t kwam 't 10.000ste pas in 't laatst 't jaar. Tetwyi de Russische Sovjets kans hebben gezien om millioenen roebels aan de Engelsche stakers te sturen, biyven de fondsen, bestemd voor hulp aan uitgehongerde en daklooze Russi sche kinderen, van wie er talloozen zyn, volstrekt onvoldoende. Ei toch brengt bij de nadering van den winter elke trein hondetden ouder en daklooze kiodeien naar de hoofd stad. De vorige week heeft het depar tement van Gezondheid te Moskou 30 gevallen van melaatschheid onder deze kleinen ontdekiongeacht nog de vele andere ziekten, die onder hen voor- Naast den Orang Oetan, wien het als logeergast in de palmenserre van de Amsterdamsche Artis al best begint te bevallen, kan het Zc'.logisch Genoot schap nu ook met een geweldige reu zenslang voor den dag komen. Wel nimmer beeft Artis eeo zoo kolossale monsterslang in zyn reptielen- gebouw gehad. Het betreft hier een Schneiders Python, afkomstig gapore, van meer daD acht met en zoo dik als een mans dy, zenslang, die met gemak een zelfs een niet te groot bert ve Kort na aankomst in Artis is het dier «verveld* het heeft zich r.l. van de buitenste opperhmdslaag ontdaan. En zoo ligt dan, als een reuzenkluwen ineengekronkeld, deze met prachtig iriseererd klcurenpatroon geteekendc python in zyo bassin te pronk. Neemt het reuzenlicbaam tegen den middag kruipend zyn weg door hel hok en over boomstammen en rots, dan staat men versteld over de indrukwekkende grootte en kracht niet alleen, maar ook over de schoonheid van dezen Python. Tot 1 K.G. f0.30. Van meer dan 13 K.G. f040. Van meer dan 3-5 K.G. f0.50. Deze vrachtprysen gelden, io tegen stelling met vroeger, voor het verkeer lusschen alle stations in het land, dus onafhankeiyk van den doorloopen af stand. Ook de vrachtprysen voor Ben dingen van meer dan 5 K.G. ondergsai verlaging, doch alleen op de hoogere afstacden, boven 100 K.M. nameiyk. In aanmerking nemende het goed- koope afhaalloon der Ned. Spoorwegen, kan men voortaan een zendiog van 5 KG-, afgehaald by afzender van huis te Amsterdam by voorbeeld en bezorgd ten huize van geadiesseerde, b.v. te Maastricht, verzenden voor 60 ct, Brengt afzender de zending zelf aan het sti of aan de bcstclhuizeu aan, da naluuriyk niet meer dan 50 ct. schuldigd. In de laatste dageu werden in de omgeving van Utrecht herhaaldelijk inbraken in kerkgebouwen gepleegd. Zoo was er byv. ingebroken in de Ned. Herv. kerk te Maarssen, in de R. K. kerk te Maarssen en in de kerkjes te Abcoude en Breukelen. Thans zya door de politie van Breukelen onder Loos- drecht twee Amsterdammers aangehou den als verdacht niet vreemd te zyn aan deze inbraken. Verscheidene in brekerswerktuigen, die zy bij zich had den, xija in beslag genomen. De beide aangehoudenen ontkennen de inbraken gepleegd te hebben. :r lengte wyn Of De vrachtprijzen voor het vervoer in bestelgoederen worden verlaagd. De vrachtpryzen zullen dan bedragen voor een zending, wegende: De varkensfokkerij te Denemarken is aanmerkeiyk toegenomen. In een jaar is het aantal varkens van 2'/, millioen tot 3 millioen gestegen. Zoodra de bedryfsuitkomsten der Posterijen het toelaten, zal tot verlaging van posttarieven worden overgegaan. In Pruisen zyn 29.700 jonge onder wijzers zonder betrekking. Tusschen Melun en Montereau zya twee treinen op elkBar geloopen. Ér werden 6 menschen gedood en 20 tal gewond. Het is vrywel zeker, dat te Groenlo een kolenmyn tot stand zal komen, De bouw zal ongeveer 5 jaar duren. Er zyn eenige honderden arbeiders voor noodig. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de stad Sjckitsjen in de provincie Honan door bandieten geplunderd is. Duizend inwoners werden vermoord. Hooderd personen werden door de bandieten gevangenen medegevoerd. Het aandeel van Nederland io kosten van den Volkenbond over 1926 bedroeg f 269,887.15. Thans wordt verhooging van f20.000 aangevraagd. Er is f 26.000 meer aangevraagd met de bedoeling 125.000 te bestem men voor toekenning aan de provin ciale regelingscommisslSn voor paardenfokkerij, f 10.000 wordt aangevraagd voor besteding der kos ten van rykshengstenkeuringen. Het systeem om telkens als zich belangrijke zaken voordoen, mondeling of schriftelijk overleg te plegen met de deskundige organisaties, in de e plaats naluuriyk de groote landbouw organisaties en, zoo noodig, belangheb benden, werkt voortrtffeiyk. De vankeiyke meening, dat herstel va directoraat-generaal van den landbouw ooooodig is, is dan ook versterkt. Voor 1927 is f 15.C00 uitgetrokken voor een nieuwe byzondere landbouw- winterschool. Voor een tiental nieuwe lagere landbouwscholen wordt 1927 f 50.000 aangevraagd. Te St. Joacbimsmoer had een monstratie plaats van eene operatie ter genezing van aan mond- en klauw zeer lijdend vee. Naar gemeld wordt, zouden de resultaten der behandeling reeds den dag nadien merkbaar zyn Tusschen de Lier en Schipluideais kapitein Koremans uit Den Haag, n zyn motorfiris in een sloot gereden levenloos opgehaald. De Delftsche kantoni echter vero deelde een landbouwer te Schipluiden tot f 400 boete of 40 dagen hechtenis wegrns toevoeging van 6 tot 18 pel, water aan de melk. In de Groote Houtstraat te Haarlem i is een motorryder tegen een stilstaand motorrgwiel gereden, waardoor hy deo kop sloeg. Hy bekwam een sche delbreuk eo stierf. In Golden sou een jong paar trouwen. Even voor de buweiyksplechtigheid ging de bruidegom naar het ni huis om eenige kleinigheden te regelen. Toen hij daarna zich wilde overtuigen of de antenne voor zyn radio wel goed bevestigd was, verloor hij ego evenwicht en viel morsdood. Evenals de Duitsche spoorwegen, zullen ook de Zweedache, Deensche en Noursche spoorwegen by de volgende zcmerdienstregeling een tydrekening over 24 uur invoeren. Sport-maniakken in Amerika wares weer geheel in de war door ee.i boks wedstrijd tusschen den neger Dempsy en den boks-artist Tunney. Een menigte van niet minder dan 130.000 personen was aanwezig, toen een begin werd gemaakt met den boks wedstrijd tusschen den wereldkampioen Dempsey en Tunney. Onder hit publiek bevonden zich tairyke vrouwen, terwij ook vele bekende persooniykheden uit de tooneel-, muziek-en politieke wereld aanwezig waren II! Dempsey zeide dat hij een haaien strijd verwachtte en dat hy Tunney wel spoedig zou >opknappen«. Gemeld wordt, dat de enlréegelden eer dan twee millioen dollar hebben bedragen. Msar Dempsey werd verslagen. De Ford-maatschappij te Detroit heeft een echec geleden in een proces, dat zg gevoerd heeft tegen Patke en Boyne. Het gaat om een bedrag van ongeveer 2.000.000 dollar. De rechter had beslist dat Ford ten onrechte een bepaalde soort van transmissie-banden had toegepast, die gepatenteerd door Parke en Boyne. Te Nijmegen is een Ford-vrachtauto, welke slecht verlicht was, gereden een troep terugkeereode soldaten op weg naar de kazerne. Eeo tiental mili tairen werd aangereden, waarvan er acht licht gewond werden en twee een lichte hersenschudding kregen. Na eenige da gen rust zullen deze beiden hoopt weer hersteld syo. De burgemeester vau Princenhage deelt mede, dat in verband met de sterke uitbreiding der typhus is besloten de kermis van Princenhage en Beek lasten. Alleen in Princenhage »ji in één dag acht nieuwe gevallen voor gekomen. Amersfoort ingenomen. (1543). wy schryven 1543. De machtige Keizer Karei V, in wiens ryk de zon niet ondergaat, heeft reeds byna alle Nederlanden in bezit gekre gen alleen Gelderland verzet zich nog tegen hem, omder aanvoering van den stoutmoedigen hertog Willem. De Keizer is thans in oorlog Frankryk gewikkeld en heeft daarom een groot deel van zijn leger uit deze streken teruggetrokken, vooral langs de grenzen van Gelder, n.l. uit het hertog dom Gulik. Deze onvoorzichtigheid zal den inge zetenen duur komen te staan. De onder nemende Geldersche hertog immers, ziet thans de kans schoon om zyn slag te slaan, n.l. de landen van den Keizer te gaan plunderen. Zyn oog valt op 't naburige Eemland, dat van de Veluwe uit gemakkeiyk te bereiken is. Amers foort zal dus den eersten stoot moeten opvangen. Tot veldheer, belast met dezen plun dertocht, kiest de Hertog niemand min der dan den beluchten Maarten van Rossum, wiens lyfspreuk is; «Braoden en blaken is bet Magnificat oorlog*. Reeds vroeger hadden deze streken aan den ïyve ondervonden, welk aarUplunderaar onze Maarten *a boe hy voor niets, zelfs voor geen pelscliennis terugdeinsde, als maar zyn hebzucht voldaan werd (1527). In 't begin van Juli 1543 dan nadert deze gevreesde veldheer met 15 vendels voetvolk en 1200 ruiters Eemtand. Schrik en verslagenheid maakt zich Amersfoort meester, want de bezetting der stad is op last van den Keizer naar Nykerk getrokken om die plaats aan den hertog van Gelder te helpen ont- nemen. De sluwe Maarten heeft dus het oogenbtik van aanval uitstekend gekozen. Reeds zag men van den slanken Lieve-Vrouwentoren af, hoe i middellijke nabybeid Leusden en Soest geplunderd werden; ook 't klooster in de Birkt (by 'i huidige Birk- hoven), had verschrikkeiyk van den aartsgeweldenaar te lyden zyn soldaten plunderden het convent, jaagden al de monniken weg ea namen byna alles als buit mede. Later kwam» «die Borgers- kyoders van Amersfoert mit manden ende croeywagens en name daer in 't Convent ende op 't Hoff gebleven wasende die leijen die op die kerek ende op dat clooster waeri braecken sij aff, ende al dat loot, ckeren, gseiwerck, houtwerek ende dat daer was*. Ook het vrouwenklooster «Marien- burg* by de huidige Herv. Kerk Soest bad veel van de woeste krygs- knechten van Van Rossum te lyden «daer warren noch twee c ff drie Jofferen in 't Convent geblevendaer ginghen die knechten qualyck mede om*. Maar hoezeer de Gelderschen ook it den omtrek van Amersfoort roofden plunderden, de burgers gaven den moed nog niet verloren vlug richtte men in de stad een soort burgerwacht op, die de verdediging op zich nam. In deo vroegen morgen vai Juli tusschen 5 en 6 uur opende Maarten van Rossum het vuur op de stad. Tegen zya verwachting in vond by haar niet weerloos, want de burgers weerden zich maniyk, zoodat hy wel begreep, dat hy de veste niet gemakkelijk zou kunnen bemachtigen. Hy stond daarom op 9 Juli 's morgens tusschen 2 en 3 uur toe, dat de stad zich bij verdrag overgaf en zich dus met aan zyn ge nade of ongenade behoefde te onder- Rossum beloofde, dat de stad v.y zou van eenige schatting; alleen «OU zfl 1000 gulden betalen om «yn solda ten te beloonen. Het was haast al te m°Dit' aanbod werd naluuriyk met beide handen aangenomen. D<*h k'1"* 1 °P het woord van dezen lie.ligschenner viel niet te rekenen: nauweiyka was hy binnen de poort, of hy verklaarde met het genoemde bedrag niet tevreden te .«n hij eischte van de burgers al hun geld en zilverwerk. Ja. hy nam zelfs Sen vrouwen de ringen en andere kiel- „oodiën af. Ook de gewade kerk- sieraden werden niet ontzien, terwijl het soldatenvolk ontzettend te keer ging- De stad moest nu den ineineedige 80.000 ryders elk van 24 stuivers op- b'zeffs de kloosters io de stad belven niet gespaard. Zoo leest men in de Chrooyk van St. Aagten.* die de non oen «elf jaren lang bghielden «Ons Convent weid (voor «Je 80-°®° '9der* oorlogsschatting) op 300° gulden geset, welke wy niet hadden. Wy brachten ons goud, zilver en kelken byeen en verkochten eenig land en lyfrenten zeer goedkoop. Men dreigde onze convent- goederen te verkoopen, indien wy het geld niet opbrachten. Wij mochten geen klok luiden om Missen te doen, maar alleen met gesloten deuren en in voort durende onrust, daar wy niet wisten, ot wy leven of sterven zouden. Volgens de berekening van onzen rentmeester Wouter Claessen hadden wy wel drie een half duizend gulden schade (voor die tyden een groote som) Wij moesten ruiters en voetvolk, tot wel 1700 man toe, le eten geven. De Prior van W'indesheim, die by ons gekomen was, kon niet uit de stad komen hy hielp trouw ons alles regelen, hoewel zij hem de blanke sabel op de borst zetten. Hierdoor (dus door de voeding der 1700 man) geiaskte onze voorraad levensmiddelen uitgeput. Om den hon gersnood te ontgaan kiegen onze zusters door het smeeken van goede vrienden verlof van Van Rossum om bij haar kennissen buiten de stad een tijdlang te gaan wonen later kwamen «y allen weer hier.* Maar met de 80.000 rijders was Maarten \an Rossum nog niet tevreden; zijn hebzucht eischte nog meer. Evec- wel, al hel geld en zilver uit de stad was reeds in «ju handen hoe dus nog meer machtig te worden Hy dwong nu als virtuoos in afpersing de sladsregectir.g om twee schuldbeken tenissen te schryven, waarby zy be loofde, hem later «onverdragelijke som men* uit te betalen. Spoedig vernam hij evenwel, dal de Prins va» Oranje in opdracht van den Keizer met een groote krygsmacht r.aar Utrecht was getrokken om deze stad tegen de te verwachten aanvallen van Van Rossum te beschermen. Onze ge weldenaar voelde zich door de nabijheid van die krygsmacht zeker niet meer op «yn gemakin elk geval durfde bij niet verder het Sticht in te rukken en zoo trok hy met het grootste deel zijnet troepen naar Brabant, waar hy de omstreken van Den Bosch ging plunderen. In Amersfoort liet hy een bezetting van slechts 3 vendels achter onder bevel van Meindert Ulcnham. Maar hy vergat niet, om vele van de rijkste burgers mee te nemen en wel als gg- zeiaars voor de beide schuldbekcnte- etpen. Dat alzoo de achoone vrucht van anhaitigheid der burgery. Van Gelukkig zullen de burgers later wel teruggekeerd zyn, want spoedig was het rijk van Maarten van Rossum uit. Immers op 7 Sept. moest zyn meester, de Hertog van Gelder, zich aan den machtigen Keizer onderwerpen te Venlo, waar Karei V zyo legertent had, knielde Hertog Willem voor den Keizer neer en legde, naar het gebruik dier tijden, het hoofd in den schoot van den overwinnaar, ten teeken van volledige onderwerping. Gelder werd dus nu, evenals alle andere Nederlandsche ge westen bet reeds waren, een deel van Kareis' rgk. Onder de vredesbepalingeo komt o.a. voor, dat Amersfoort zich terstond zou overgeven (d.w.z. aan den Keizer terug kwam). De laatste troepen vau Maarten van Rossum trokken dus weg en de stad was weet van den vyand bevryd. Op 30 Sept. hield de Prins van Orai je zyn intocht in Amersfoort om io naam des Keizers de nieuwe hulde in ont vangst te nemen. Maar een groote teleur stelling wachtte de oude Ermstad Karei V ontnam haar alle voorrechten. Dat was zeker hard voor de veste, die zich zoo dapper had gedragen maar de Keizer behandelde haar als een overwonnen stad. Op xyn bevel werd dan ook de stedelgke regeering, die steeds door de Burgerij zelve was ge kozen, op 10 Nov. afgezet en vervangen door een Bestuur, dat door 's Keizers lasthebber werd gekoteD. Dat was wel een diepe vernedering I Langzamerhand echter gaf de Keizer eer vele van de ontnomen voorrech ten terug. Baarn. Sept. 1926. Sint Patrut Liefdewerk.* Amersfoortsche Studiebeurs voor ren inlandscben priester Vorig bedrag f1946 50 Missiebusjes - 40.29 N. N. 10.— Totaal - 199679 d. Singel, Schim Adres: Mej. W. v, melpenninckstraat 35.

De Eembode | 1926 | | pagina 2