Beloof on WoUnoohop. Voor een niet reet talrijk gehoor hield de Heer F. G, Geerling, uit Amsterdam Donderdag 17 Februari 1927 eene lering met llchtbeeden over «Sterrenkunde» met al* onderwerp: «Een uitstapje in de Wereldruimtes. De onbekendheid met de wonderen van het Heelal bij velen, die slechts de lagere school beiocht hadden, voor het Bestuur aanleiding om de gadctlng ditmaal in het teeken der «wetenschapi te doen staan en op ge makkelijke en aangename wijze in die leemte te voorsien. In den Heer Geer ling, die als Membre de la socle'c astro- nomique de France een bij uitstek be voegd deskundige is, vond het Bestuur een geselligen causeur, die zijne voor dracht wetenschappelijk en tegelijk po pulair bevattelijk weet voor te dragen en die door het vertoonen van omtrent 123 lichtbeelden bet gesprokene schouwelljk voorstelt en In de herinnering vastlegt. Na een enkel woord over en een vluchtlgeo blik in het ontsta* ontwikkeling onser Aarde, waarbij ook afbeeldingen werden vertoond van de sonderllnge monsters, die hier vroeger leefden, als icbtyosaurua, brontosaurus, stegosaurus, ens., bracht de spreker ons in kennis met de schitterende dagvorstin De Zon, de bron ven alle leven op Toen God bet Licht schiep werd de Zon geschapen en daarmede was eene wereld van eeuwige, diepe duisternis, van hevige koude en zonder leven, omgezet in onze bewoonbare aarde, waar het nog zoo kwaad niet is als de menschen zich maar wat meer uit liefde Gods tot het Licht wenden duisternis zoeken waar God het Licht geschapen heeft. Een twintigtal afbeeldingen ver duidelijkten het gesprokene over zonne vlekken, zonnevlammen, de corona der Zon, het zonnespectrum en zonsver duistering. Daarna brachten wij een bezoek aan De Maan, de Koningin van den Nacht, en kregen wij iels te hooren .over hare grootte, hare plaats ten opzichte de aarde, maanbergen en z.g. n zeeën, een en ander toegelicht door een twintigtal mooie foto's van Maan landschappen, die korten tijd geleden zijn opgenomen door de reuzenkijkers vao het observatorium te Mount Wilson in Amerika. Tevens hoorden wij, dat op de maan lucht en water ontbreken, zoodat een dagje op de maan niet in rozengeur en maneschijn wordt door gebracht. De Planeten, de kinderen der Zon, waren daarna aan de beurt: de voor naamste ais Venus, Mars, Jupiter, Saturnus en Uranus werden uitvoeriger behandeld dan de Asterciden. Bij de bespreking der kometen werd de schrik en angst weggenomen door de mede- deeliog, dat de staart eener komeet zóó ijl is, dat eene ontmoeting aarde geenerlei gevolgen kan hebben, terwijl z.g. vallende sterren slechts kleine lichamen zijn, afkomstig van In den dampkring opgeloste kometen. Tot slot hoorden wij iets van d vaste sterren, de hemellichamen, dl millioenen malen grooter zijn dau onze aarde en wier licht met eene snelheid van 300.000 K M. per seconde duizen den jaren noodig heeft om de aarde te bereiken. Van de millioenen werden speciaal behandeld de groote en de kleine beer met de poolster, de sterrenhemel in den melkweg, het Zuiderkruis en de nieuwe sterren. Hiermede was de spreker aan bet einde van het door het bestuur uitge kozen gedeelte uit zijn veelzijdig uitgebreid programma. Op grond de schitterende persuitingen in twaalftal groote bladen over deze vi dracht bBddeo wij meer leden dan wezig waren mogen verwachten. Ook degenen, voor wie al het gesprokene geen nieuws meer was, hebben genoegen naar de interessante v dracht geluisterd en gezien naar de schitterende lichtbeelden en naar de mechanische voorstelling van de be weging der planeten om de Zon, waar mede de lezing werd opgeluisterd. J. W. HENDERSON, Secretaris, Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat Woensdag 23 Februari e.k om 3 uur gelegenheid gegeven zal worden tot kostelooze inenting in de Handelsschool aan de Hellestraat. Gewenscht is trouwboekje of ge boortebewijs mede te brengen. De Ned. R. K. Bood van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden St. Franc, van AssisiS Afó. Amersfoort, hield op 18 Februari een propaganda-leden ver gadering in bet gebouw van de R. K Spaarbank. Alhoewel de opkomst, niettegen staande de vele moeiten zichjdoor hei Hoofd- en afdeelingsbestuur voor deze vergadering getroost, niet beantwoordde aan de verwachting, kunnen wij het toch eeo succes noemen. Na een krachtig en opwekkend pleidooi door den Bondr- voorzitter, die betoogde, dat de afd. Amersfoort zich kan en moet uitbreiden en het verlies aan leden, hoofdzakelijk te wijten aan vertrek naar grootere plaatsen, moet worden ingehaald, gaven zich staande de vergadering 3 leden op en hopen wij dat meerdere zulleo volgen Immers er werd een beroep gedaan op de aanwezigen zich nu eens een enkele ktri beschikbaar te stellen voor huis bezoek of de georganizeerden op te wekken beter Ier vergadering te komen. Het kan niet anders, of na sulk een krachtig en overtuigend woord als dat van den bondsvoorzitter, zullen de aan wezigen wat beter bun plicht als organl- zatiemenscb hebben begrepen en wat meer medewerking verlceoen aan het bestuur. Zoo zij hetl Een volgend mts) ver wachten wij allen. Vorige week vergaderden vertegen woordigers van Kiesvereeniglngen ten Raadhuize om inzake de verkrezings- recUme te komen tot een regeling, waarbij het stadsschoon 't minst zou worden gedupeerd door onberaden stembus-reclame. Naar aauleiding van het besprokene deelde de Burgemeester later mede, dat B. en W. hebben besloten tot uit breiding van het aantal aanplakborden in deze gemeente. Zij deelen de ziens wijze zoo min mogelijk de ontsiering van de stad in de band te werken. Het ligt in de bedoeling aanplak borden te doen plaatseneen in het Soesterkwartier, cén aan den Ulrccht- scheweg, één aan den Arnhemschenweg, één aan de Leusderweg en één nabij de Ulrechtsche poorlbrug. Kantongerecht. Dronkenschap: C. v. d. P., Amers foort, f8 of 8 d.v. d. G., id; J. v. d. B,, Zeist, id.A. v. M., Amers foort f6 of 6 d.J. v. S. Baarn f12 of 12 d. Overtreding jachtwet: J. M. A.,Hil- :rsum, f 15 of 15 d. en verb, gew, P. B., Bunschoten, ontslag van rechts vervolging. Overlr, Arbeidswet: E. M., Amers- toort, f5 of 5 d.G. v. R., id.; C. H., Baarn, ld.; W. M., Woudenberg, id.; S. D. J. V., Amersfoort, 3 maal id.; W. R., 2 maal id.A. K„ Barneveld, 2 maal id.H. A. V., Amersfoort, f 8 of 8 d., G. v. d. K., id.; H. J. F., Baarn, id.G. J. v. D., id.K. v. K., id.; W. v. W., id.P. C., Rotterdam, 2 maal id.B. V., Soest, 3 maal, id. G. C. L., Baarn f 6 of 6 d.J. v. K., Amersfoort, 2 maal id.J. v. S., Putten, f 10 of 5 d.P. J. S., Amersfoort, id. G. J. v. D., Baarn, id.E. v. F., Bar neveld, id.F, S„ Amersfoort, 2 maai id.; J. v. d, B„ Barncve d, 2 maal id. H. A. de H., id., 3 maal id.G. v. S. id,, 2 maal id.W. v. d. F,, id.j. v. G., id., f 15 of f10 d.; W. M„ Wou denberg, f 12 of 5 d,P. v. D., Ameis- foort f25 of 10 d. Overlr. BroodbesluitP. F. A. v, D. Amersfoort, f 10 of 10 d.W. K.L Bunschoten, id.; J. B., Amersfoort, f 20 of 10 d.J. B, Barneveld, id.; C. L, Lage Vuursche, id, Overtr. Motor- en RijwielwetH. J, Amersfoort f 15 of 15 d.H. M. M., id.C. J, H. K., Amsterdam, 2 maal ld. J, C. van V„ Hilversum, f 40 of 40 d. cd 3 maanden intrekking rijbewijsG. G. H,, Soest, f10 of 15 d.H. v. D„ Zeist, f8 of 8 d.J. V., Hoogland, 2 maal f 4 of 2 maal 4 d. Overtr. Melkbesluit: G. H., Soest, of 2 d,G. H„ Leusden, f4 of 4 d. J. W. v. d. P. f5 of 5 d.: L. J.v.M id., f 6 of 6 d.G. K., id,E. van S. Eemnes, f 10 of 5 d.J. v. D., Bun schoten, f 20 of d.C. v. D., Barne veld, id.; J. W. B,, Amersfoort, 125 uf 25 d.E. B., Soest, id,A. v. d. K. id.C. H., id., f40 of 40 d.E. B., id. Nauw dwarrelden de eerste vlokken neer, of de kinderen drukten de neuzen tegen de ruiten en keken verlangend omhoog naar de dikke grijs lucht, welke hing als een groote wollen deken over de aarde. Jammer alleen, dat bet ouder dien deken vinnig koud Zou 't aanhouden moeder, vroegen iet vaD spanning trillende gezichten toen later de eerste kleine vlokjes grooter werden en een dichte sneeuw jacht voortgedreven door een ijzigen wind langs dc ruiten joeg, zou en vader de sle4 van boven balen. In de breede Berg-lanen zagen wij niets dan joelende kinderen, luid schal lend hun stemmen door de winterlucht en wij genoten even voor het dezen winter van den relnen op straat, op de buizen, daken en de boomen. 't Was alsof ze een wl wollen muts op bun bol hadden gedrukt. Toen het donker werd, en de kinderen met gloeiende wangen en tintelende vingers naar huis gingen, hoopten ze op meer sneeuw. Maar in de avondureu begon het te regenen en de v alweer verjaagd. Na eeo houtverkoop te Hoogland waren door T. S. en N. K. teenen voor het bossen gesneden op grond der stichting «de Armen de Polh« alhier, welke bij den verkoop niet betrokken was. Niet zoo heel ernstig, zei de rech ter, maar 't betrof als onbetrouwbaar bekend staande personenzoo zei ten minste de verbalisant. Eu aldus liep 't voor de riet-verscbenenen uit op f8 of 8 dagen elk. Door den bouwkundige Blom aanbesteed de bouw van een dubbel woonhuis in de van Dieststraat. Inschrijvers: Hoogevest f9900, van Keulen f8875, J. van Keulen f8680, Schonerville f8564, Wart f8460, Bar- ten f8269, Overeem f8200, Bloembeu- vel f7885, de Hoog f 7800, Heere 7800. Op 77-jsrigen leeftijd overleed alhier Cornelia v. Zwol, mede-oprichter en oud-voorzitter van den Cbr. Nat. Werk mansbond. Zaterdag werd het stoffelijk overschot vanuit het gebouw «Eben Hsëzer» ter aarde besteld. Achter dc rouwwagen werd het omfloerste vaaodel van genoemden bond meegedragen. De georganiseerde R. K. Haodels- igers uit Amersfoort en Baarn zul len Vrijdag 25 Fcbr. a.s. het 2e Lustrum vieren. De* avonds wordt in «NationasU, i afdoeuing van enkele vereenigings- saken een fcestvergadering gehouden. Welwillende medewerking wordt ver leend door de Handelsreizigers Jazz- '-solisten en humoristen. De Amersfoortiche tram-autodienst op het Soesterkwartier zal eeo nieuwe uto in dieust stellen. Van 8 uur 's ochtends to 'middags zal om het half uur Soesterkwartier worden gereden, terwijl tot 's avonds 10 uur ieder bus zal vertrekken. Verder sullen er een aantal vaste stopplaatsen worden ingesteld, n.l. aan de Varkens- markt, Wijerstraat, Pieler Pijperstraat, St. Bonifaclusslraat, Narcisstraat, Anjer- plein. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de K. K. Staatspartij Zaterdag 23 en Zondag 24 Aprli a.s. een politieke bijeenkomst houden in het pensionaat -St. Louis» te Amersfoort, De dagorde luidt als volgt Zaterdag 23 April 12 uurOpening door jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van bet dngelijksch bestuur. OnderwerpDe Grondslag van ODze belangstelling in de Politiek. 1 uur middagmaal. Rede van mr, C. Geseling. Onderwerp: Het practische werk der' R. K. Staatspartij. Na afloop gedach tenwisseling. Avondeten. Daarna gezellig samenzijn. Zond-ig 24 April 8 uur: H. Mis, waaronder korte predikatie door den heer rector van het Pensionaat. Ontbijt 10 uur Rede W. Nieuwenhuis, On derwerp De afzijdigheid van het poli tieke werk in onze R. K. Bevolkings groepen. Na sfloop gedacbtenwisseling. Half 1 uur Middagmaal. Flalf-3 uur Rede mr. dr. L. Deckers. OuderwerpBevordering van politieke vilelt. Na afloop gedacbtenwisseling. ur Sluitingslof, avondeten en vertrek, Het Hoofd van het Gcmeentcbe- ir van Amersfoort maakt bekend, dat het besluit van den Raad dier ge- 23 December 1924, strek kende tot wijziging van het uitbreidings plan, voor zooveel het Soesterkwartier betreft, door Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht Is goedgekeurd bij bun besluit vin 15 Februari 1927, le afd. no. 3616/254 en dat genoemd raads besluit met bijbehoorende teekeningeo voor een ieder op de Gemeente-Secre tarie ter inzage ligt. Uit de Omtrek ACHTERVELD. Op Vrijdag 25 Febr. zal een Propa- gaoda-avond worden gehouden voor de Bijz. Vrijw. Landstorm Afd. Achterveld en Glind in de zaal van den Heer Zand brink, aanvang half 8 uur precies. Mu ziek uit Ede zal medewerking verleenen. Eemge zangnummers en eeoige ta bleaux zullen vertoond worden met betrekking tot de historische optocht v. d. a.s. Landdag te Barneveld. Persoonlijke toegangskaarten verkrijg baar bij E. v. Daalselaar voor Achter veld en J. W. v. d. Brink voor de Glind, (ook voor niet leden). BARNEVELD De A. R. Kiesvereening Neder land en Oranje heeft voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen de volgende groslijst opgemaakt: 1. J. B. van Essen2, L. Cozijoscn 3. L, Veerman4. D. Romeijn I's. en 5. M. Seldenrljk. Te Voorlhuizen ziet de gros lijst der A. R. er als volgt uit: 1. J. H. Zandbergen2. G. Hooijer3. E. van Galen en 4. G. H. Zeggelaar. HOEVELAKEN Vermoedelijk door den zwaren mist reed een auto, in de bocht bij Vinken- hoef in de sloot. De Inzittenden, een beer, en een dame bekwamen geen letsel. Later werd het gevaarte mei het toestel van den heer Molenaar op het droge gezel. HOOGLAND Tjjdrns de vasteoavonddagen zal de Tooneelvereen. «Ons Streven» alhier weer een paar uitvoeringen geven en wel op Zoudag- co Maandagavond a.s lelkens aanvangende te zes uur in Con cordia. Kaarten worden verkrijgbaar gesteld op beide dagen na de H.H. Missen in Concordia tegen 40 cent, met plaats bespreking 10 cent hooger, zoo lang er nog plaatsruimte beschikbaar is kan des avonds aan de zaal zich ook bo toegangsbewijs a 50 cent voor- Er wordt gespeeld een drama in 3bcd>ijveci getiteld: «Het doopsel van Tomi«, daarna een blijspel in 2 bedrij- genaamd»'t Is vandaag de cersie.» NIJKERK In den avond reed op den Amcrs- foorlschen straatweg een Eotterdamsche vrachtauto door den gesloten spoorweg- overweg van de Sitchtenborster halte. PaB was de auto over de rails of een goederentrein passeerde in de richting Amersfoort. Het had maar weinig ge scheeld of zeer waarschijnlijk zou een crosiig ongeluk er 'l gevolg van zijn geweesl. De auto was nu slechts licht beschadigd. De afgereden afsluitboom werd ge grepen door den trein en tusicben twee wagons meegevoerd lot kruispunt Barne veld—Amersfoort, waar de trein op telefonisch bericht van den Slichten- horster overwegwachter stopte. Bij onderzoek werd de boom gevonden. Later bleek, dat bier en daar aan de langs weg staande seinpalen en ander houtwerk door de ijzeren paal schade was aangericht. SOEST Dit jaar zal de Stille Omgang te Am sterdam plaats hebben in den nacht van 19 op 20 Maart a.s. Zij, die daaraan vanuit Soest wenschen deel te nemen, gelieven zich op te geven bij H. Ben schop, Steenhofstraat 17 of J. Pieper, Veenhuizerstraat 11a. Onder het vee van den landbouwer A. H. alhier werd een geval van milt vuur ge8Constateerd, SOESTERBERG Zaterdag 26 en Zondag 27 Febr. van 410 uur zal alhier in de R. K. School eeD bazar worden gehouden, len bate van de R. K. Muzickvereeniging. Er zijn verschillende attracties aan wezig alswerptent, grabbelton, doo- zenwinkel, hengelen, schieten, enz. Ook tentoonstelling der instrumenten van deze Vereeniging. De Bazar wordt opgeluisterd door muziek en zang. Woensdag 2 Maart zullen in de Villa «Nellysteyo» aan de Soesterberg- sche straat om contant geld worden verkocht diverse meubilaire goederen. S0E8TDIJK De Zeereerw. heer pastoor richtte de parochie van Maria Onbevlekt Ont vangen een Maria-Congregatie op. Ruim 100 leden gaven zich aanvankelijk op. In onze gemeente was menigvuidigingscijfer voor zeker jaar vastgesteld op 1 8. De opbrengst bleek niet mee te vallen en daarom vond de raad het later noodig den factor alsnog te wijzigen in 2 en het daardoor m verschuldigde van de inwoners «bij vordering» te ionen. Aldus geschiedde en de inwoners betaalden, zij het rend, de navordering. Een hunner liet liet echter niet bij morren blijven. Hrj reclameerde, eerst bij den inspecteur der directe belas tingen, daarna toen deze zijn reclame afwees bij den Raad van Beroep. Deze beeft als zijn oordeel uitgesproken, dat de opgelegde aanslag moest worden vernietigd. Thans heeft de Hooge Raad in hoogste instantie een gelijke beslis sing genomen. Wanneer ecDmaal, aldus de Hooge Raad in zijn vonois, de gemeenteraad het percentage, waarmede de aanslagen zullen worden vermenigvuldigd, heeft bepaald, dan is de aan den raad te dien opzichte gegeven bevoegdheid ullgepui en kan hij niet later dat percentage nog verhoogen. Dejsurprise komt nu voor de aange- slageoen zij zullen allen de nagevor derde belasting terugkrijgen, al zal natuurlijk het gevolg wel zijn, dat een volgende aanslag weer zooveel hooger zal worden. De raad, zooveel rijker aan ervaring geworden, zal nu wel zorgen het percentage niet weer te laag bepalen. Naar aanleiding van het incident in den Soester-gemeenteraad vroeg reporter van de N. R. Cl. aan mr. Van Doorne, hoe bij verder dacht te hande len. Deze deelde mede, dat, indien bij binnen enkele dagen geen afdoend ant woord ontvangen had van den burge meester, hij zich zou wenden tot Ged. Staten en den minister van bionen- landsche zaken. Naar aanleiding van dit onderhoud vroeg de journalist den burgemeester of het inderdaad waar was, dat het gemeentebestuur een andere^egrooting naar Utrecht bad gezonden, dan die welke door den raad was goedgekeurd. De burgemeester zeide, dat iedereen zich ten gemeentehuize van het tegen deel kon overtuigen en dat B. en W. volkomen gerust waren omtrent de beschuldigingen tegen hun college in gebracht. Binnenland Onderwijs. Bij Koninklijk Besluit is in afwij king van het advies van den Raad van State bepaald, dat de besturen van bijzondere scholen de kos'.en van ver zekering van liet schoolgebouw en de belooning voor de na-acle v.,n den Schoolraad, als deel der exploitatie kosten van hun school, aan de gemeente in rekening mogen brengen. Vakopleiding. De Minister van Arbeid overweegt de instelling van een commissie, die, met het oog op het groote tekort aan arbeiders in verschillende bedrijven eo daarnaast het groote leger ongeschool den, zal overwegen in hoeveire in dezen door beroeps-omvorming of aankwee king van vakkennis, mede met hel oog op de bcsttjjding van de werkloosheid, ets kan worden gedaan. Wegenverbatarlng- De Rijkswaterstaat zal binnenkort dc 'cibrccdtog van den weg tusschen Driebergen en Doom onde'deel van dtn grooten Rijkswrg Utrecht Arnhem ter hand nemen. Oostwaarts van Heidepark zal in de richting Beuken rode de totale breedte van 12 M. op 30 M. worden gebracht. De eigenlijke rijweg thans 4 M. wordt verruimd tot 6 M. terwijl een fietspad van 2'/, M. en een voetpad van 3 M. wordt aan gelegd aan weerszijden beslaan ber men de overige ruimte. Voor de be strating zullen klinkers worden aange wend. Dit proefvak zal voor den a.s. zomer gereed zijn. Waarschuwing. Op de Leusderheide zullen schiet oefeningen met scherpe patronen wor den gehouden op 21, 22, 23 en 24 Februari 1927, telkenmale van 6.30— namiddag. Het onveilige terrein aal door vlaggen worden aangegeven op deselfde punten ala zulks reeds plaats beeft bij schietoefeningen over dag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht-gevendelantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de gelegenheid heef: het onveilige terrein nog bij dag licht te verlaten. Gemengde Berichten Een 81-jarige weduwe, wonende Hooigracht 27 te Leiden is dood op haar bed gevonden. De buren baddcD opgemerkt, dat de oude vrouw niet zooals gewoonlijk beneden waB geko- I, zoodat zij argwaan begonnen te koesteren en de politie van het feit in kennis stelden. Toen deze zich toegang tot de woning had verschaft, nam zij een sterke gaslucht waar. Dc gaskraan stond open. Te 'sGravenhage reed, vermoedelijk ten gevolge van de gladheid van den weg, 'snachtB een auto met drie inzit tenden en een chauffeur in dr Loos- duinsche vaart. De inzittenden konden veel moeite worden gered. De chauffeur bleek echter, nadat bij uit bet r g haald was, reeds te zijn over- Dat in bet buitenland goed ftk- materiaal nog wel wordt gewaardeerd, blijkt uit bet feit, dat door den beken den fokker, den heer K. Staal te Zuid- Itorn, een bijna 2 jarige bonte premie- stamboekstier naar Duitschland is ver kocht voor de kapitale som van f 3000. Eenige dagen geleden zijn in id met den juweelendiefstal op den Nieuwendijk te Amsterdam (waar voor pl.m. f 40,000 werd meegenomen) eenige rechercheurs naar A. twerpen vertrokken, omdat het vermoeden be stond, dat de daders naar die stad de vlucht hadden genomen. De practijk toch heeft uitgewezen, dat juweelen, Nederland gestolen, dikwijls naar Scheldestad worden overgebracht. Het is hun daar gelukt twee perso nen aan ie houden, verdacht vau belangrijken juweelendicfstal, vermoe delijk die op den Nieuwendijk. Binnenkort zal aan alle stations, halten en stopplaatsen, gelegenheid worden gegeven voor het in bewaring geven van rijwielen. Op deze wij: denkt men vervoer van reizigers te trekken. Vele halten cn stopplaatsen toch liggen ver van de plaatsen af, die zij bedienen moeten. Indien nu d ztgers gebruik van hun rijwiel kunnen maken, doordat ze deze op het station vanwaar de trein vertrekt, tijdelijk ie bewaring kunnen geveD, zal ongetwij feld menigeen, die nu van de autobus gebruik maakt, per trein gaan reizen. Mollenplaag. Men bericht uit Oost- Noordbrabaut, dat daar ook nu nog steeds groote overlast van de mollen wordt ondervonden. De molshopen liggen er met honderden, en de leek zells ziet met den eersten oogopslag, dat de wroeters hier groote schade de velden hebben aangericht. Op bei land wordt ernstig jacht op de mollen gemaakl. Des middags twaalf uur, als, volgens de ondervinding, de mol in volle wroelactie is, gaan de boeren jongens erop uil om de ongenoode gasten (boe nuttig zij overigens ook mogen zijn) te verdelgen. De vangst niet zelden zeer groot, wat o.a. hieruit moge blijken, dat door één jongen kort tijdsverloop voor f 22 Ban mollen- velletjcs werd verkocht. Te Amsterdam is tijdens afwezig heid van de bewouers op klaarlichten dag ingebroken in een woning aa Smaragdstraat. Er wordt f 1200 ver De Annalen van I.ourdes b:vatten het verslag over 1926 'let ia nu 68 jaar geleden, dat Maria Bernadette zeide «Ga tot de pries- en zeg bun, dat men hier een kapel moet bouwenik wil dat men hier in processie kome» en dat de vr j- denkers uitliepen«Processie is niet 1 meer van onzen tijd, 't Zal niet lang duren». Niet alleen zijn de processies niet opgehouden, maar steeds, van jaar tot jaar grooter en menigvuldiger geworden. Niettegenstaande de verhooging der spoortarieven, kwamen er dit jaar (1926) niet minder dan 12.000 zieken. Het aantal pelgrims, dat, bij processies aan gesloten, te Lourdes aankwam bedroeg 279 060. waaronder 78.646 uit 14 ver- schillende vreemde landen. Het aBntai pelgrims, dat met trein, auto, rijtuig of te voet te Loutdes aan kwam, is niet te benaderen. Bij het aantal personen, die in 1926 zich kwam aanmelden als genezen op het Bureau der medische constateeringen, eo waar- voorloopig notitie werd genomen, werden 14 geoezingen van het jaar 1925 en één van het jaar 1926 door de heeren doctoren als te zijn geschied wijze, die hun wetenschap tc boven gaat, ingeschreven. Lourdes werd in 1926 bezocht door 5 kardinalen, 132 aartsbisschoppen en bisschoppen. Uit Nederland kwamen in processie 4150 pelgrims. Meer dan vele woorden bewijzen deze cijfers met groote welsprekendheid, hoe de devotie tot Maria op de wereld bloeit, hoe Lourdes een aaotrekkings- vereenigingspunt van de geloovigen der heele wer.-ld is, hoe Lourdes de sielen door Maria tot Jezus brengt, en krachtig werktuig is in Gods hand de overwinning van onze Moeder, de H. Kerk. Het kanon van Bols. De kunst om een krant goed le lezen, aldus de Blauwe Vaan, bestaat hierin, precies weet wat met niet moet lezen. Ern krant is niets dan een warenhuis, waar men zoo'n beetje door heen kuiert. Ik blijf in een bazar alleen staan bij de afdeeling schrijftalel- benoodigdbedec cn, de nieuwe mensch onder de lezers ergere zich niet I, bij dc afdeelingrookgerei. Dat wil niet zeggen, dat men van het andere heele- maal niets ziet. Er is tusschen zien met scherpe aandacht en zoekend oog en kijken zonder aandscht een groot onder scheid. Men blijft wel eens bij eco af deeling hangen, waar men niets te maken beeft en koopt daar wel eens een ding, dat men lieelemaal niet noo dig beeft. Terwijl men de] bladen met ad vertenties omslaat, wordt men soms even door een raar woord, een zonder ling plaatje, een paar olifantletters ge- treffen en men leest. Aldus las ilt: «Wapent u tegen de griep. Bols. Eiken dag een glaasje.» En daarbij een afbeelding van een kruik jenever als een kanon op een affuit. Ik hecht meer aan het medische advies van Dr. Hingst, dan aan dat van Bols en geloof niefs van de wonderwerking van een glaasje jenever per dag. Bij mijn vriend, den drogist, liggen ze ook allemaal aan de griepeen bewijs, dat zijn onfeilbare middelen tegen de griep toch nog zoo onfeilbaar niet zijn. En het gezin van den dorpskastelein ligt ook al plat, hoewel de griepbsctene daar in de deur den alcohol al kan ruiken eo dus direct op de vlucht moest Maar het idee van de jeneverkruik als kanon is goed. Een prachtig ideel Als men eens kon zien, hoeveel kwaad jenever doet, zou men het niet beter kunnen verzinnebeelden dan door een kanon. Wij zijn antimilitairist en anti alcoholist, Wij hebben ons tot levens- laak gemaakt kanonnen te vernagelen, ook het kanon van Bols! J. A. B. In Mtzico zijn vier mannen, die betrapt waren op het vermelen van een spoorlijn, gedwongen zelf de lijn te herstellen. Toen het werk af was den zij doodgeschoten. Het Belgisch verdrag zal Woensdag 9 Maart a.s. iu de Eerste Kamer wor den behandeld. KOFFIE i n'K"0O THEE Kerknieuws. Mgr. Le Blanc. De Hoogeerw. heer Mgr. C. F. le Blanc, Kannunik van het Metropolitaan Kapittel, Deken van Culemborg cn Pastoor te Cothen, is lijdende aan bron chitis en een lichte aandoening der lon gen. Mede in vei band met zijnen hoc- gen leeftijd is Z. H. Eerw. van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Door den oud Katholieken Bisschop van Haarlem is benoemd tot Pastoor te Haarlem de Eerw. heer C. F. Nieu- eohuijzen, thans prefect aan bet Semi- arie te Amersfoort. Landbouwnieuws. In verband met eene mededeeling, ntrent de prijzen der voor export be stemde landbouwproducten, speciaal de prijzen der varkeos, is eeo bericht ge publiceerd, waarin werd medegedeeld, dal van wege het Ministerie van Land bouw besprekingen zullen worden ge houden met de gezameulijke landbouw organisaties om na te gaan of er mogelijk stappen kunnen worden gedaan om tot betere prijzen te geraken. Deze maat regel van het Minis'erie wordt op het platteland tn het algemeen zeer toege juicht eo men gelooft, dat er zeer zeker maatregelen zullen kunnen worden ge- In afwachting vBn de resultaten van de te houden en gehouden besprekingen,

De Eembode | 1927 | | pagina 2