Quick Quaker DE EEMBODE ft. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 6 Mei 1927 No. 11 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANGEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VR1JDAOMIDDAO Advertentiën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertenti6n moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd De overwinning is hem, die het meest volharding aan den dag legt. Vorstinnen in Mei. Solesmes, 1 Mei '27. Hoehet in wispelturig Holland met den naderenden zomer staBt, weet ik uit telkens weer veranderende berichten, wier tfficieel taaltje weinig weergeeft van de jooge witte bloesems, vnn een Paschelijke lente, van de rose geur vBn 't nieuwe, telkens wonderlijk I nieuwe leven. Maar hier zetten we de schrijftafel voor 't open raam en zien uit over 't zonnige groen van de Sartbe- boorden, de witte en paarse seringen van de tuinende koekoeksnesten lig gen niet meer leeg en witte duiven vliegen boven de abdij. Licht van kleur moest de inzet zijn van deze maand, die onder de smet- telooze bescherming van de eeuwig- gekroonde Vorstin, de blauwe inleiding t is van 't volte, rijpe zomerleven. Heel de natuur, waarin alles leeft in de on gedwongen, maar vaste orde van de feillooze bestemming, zingt een praelu- dium van ontwakend leven en wien zal de tri tiende allegorie, wien de parallel gang ontgaan tusschen het leven buiten en in ons, buiten en in ieder van ons? De kostbare traditie, welke de lente maand aan Maria wijdde, getuigt van een natuurlijk en zuiver begripMaria, die de teere bloemen en de jonge voge len en heel het bloesemend leven van I dit nieuwe jaar zal gaan beschermen, kent ook de zachte, nieuwe verlangens van de menschen, die, verkild in den winter van onze «cultuur* en versuft door het geruaa van onze turbulente tijd, de rijke eenvoud van de lente willeD hernieuwen. Want lente is belofte en de lente van Maria is de belofte van God, voor Wien beloven en doen één is, zoolang wij ons ontvankelijk toonen voor de beteekenissen van Paschen en fi de opstanding uit de onverschilligheid. Feitelijk wilde ik u ditmaal heel iets anders vertellen, en kwam bet er van over Mei en Maria te spreken, nu hier in ons midden vertoeft een aardsche vorstin, die in den loop der heillooze jaren, welke achter ona liggen, schier alles verloor op het bezit van haar kin deren na co een mild en sterk vertrou wen op de Hemel-Koningin, die eeuwige tionen voor ons weet te bespreken, waar de aardsche versplinterd worden door domheid, ondankbaarheid en brute zelfzucht. Wie iets meer dan de meest opper vlakkige wetenswaardigheden omtrent het leven van ex keizerin Zita de Bour bon heeft kunnen achterhalen, weet wel dat het geen toeval is, dat de voorma lige impératrice van Oostenrijk, juist hier is gekomen op den vooravond van de Mei-maand. Geldt het als naar ge woonte, een bezoek aan baar drie zus ters, die het prinsesselijk kleed voor het zwart-witte kloostergewaad hebben in geruild (en daarmede vele aardsche zorgen voor een meer zeker geluk), dit is voor haai bovenal een ware retraite uit het moeilijke, zware leven, een ge legenheid om de kracht te herwinnen, die slechts de Koning der koningen en de Koningin des Hemels haar kunnen Haar leed is begonnen met delijke verdrijving van haar gemaal Keizer Karei, naar hel schoone, voor zijn gezondheid fnuikend eiland Madera, en met al de ellenden, welke I hieraan in dit beruchte revolutie-, voorafgingen. Toen kwam Karel's dood, een waar koninklijk afsterven, maar waarna Zita met haar acht kinderen meer dan te voren verlaten achterbleef. In dit kort bestek het lijden van deze energieke vrouw beschrijven, zooals wij het mochten vernemen van haar ters, zou even onmogelijk zijn als waarde te schatten de overgave Gods Wil en de kracht, waarmede zij alle leed en tegenslag droeg. Wel zul- L len in haar hart geschreven staan de woorden, welke wij lezen op het bid prentje van haar vader Z.K.H. Robert de Bourbon, hertog van Parma: »De dood moet ons sterken voor het lijder het lijden ons sterken voor den dood» Het lijden, dat haar vader en haar gemaal gesterkt heeft voor een subliem sterfbed, heeft ook haar reeds de krach gegeven het hoofd te bieden aan vee zorgen en zich geheel te wijden aan haar kinderen, Eo in alle eenvoud bewoont ze nu voor eenigen tijd, met drie van haar dochtertjes eenige kamers van ons stil dorpje. Ze is simpelweg «la prlncesse* en de menschen houden van haar. Het vorig jaar wss zij hier met zes prinsjes en prinsesjes en eiken ochtend waren zij in de stille mis van Pure Abbé drie links en drie rechts van baar en gelijkelijk baden zij uit ééa gróót boek, dat de moeder in handen hield. Liefde en vertrouwen op God en Maria, dat prent zij haar kinderen in. Onze tijd moge goeddeels de hof- ceremoniréa vervaDgen hebben door de weelde der cinematogrtfiiche volks paleizen, of de uiterlijke praal met de kronen der monarchen krakend vermor zeld hebben in de feilloos alle prëzie verraderende machinerieën, de inner- lijke adeldom zal zij nooit kunnen aan tasten. Die groeit, terwijl titels en praedi .ten in oneer geraken, terwijl het goud in de wereld omgesmolten wordt tot het goud van God. N. de P. Gratis x/oetoodeozoeU I J .vdn DIJK rast HO AMERSFOORT I DrSCHOtl's Sy«« Binnenland Belasting. Bij de Tweede Kamer is een wets- twerp ingediend, houdende bepalin gen betreffende de belasting van niel binnen het Kijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schen kingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Het oatwerp bepaalt, dat Nederlan ders, die het Rijk metterwoon verlaten hebben, aangeslagen worden als woon den zij nog hier te lande, met dien verstande, dat zij van de naar het Nederlandsch tarief verschuldigde be lasting in aftrek mogen brengen het geen zij in de gelijksoortige belasting van eenf vreemden staat hebben te betalen. Briefport. Waarschijnlijk kan reeds tegen 1 Juli a.s. worden tegemoet gezien een ver laging van het port der binnenlandsche brieven tot 7 '/a ceot- De mindere ontvangst tengevolge hiervan wordt geraamd op f 4,100.000 per jaar. Stemplicht. de in 1925 gehouden verkiezin- voor de Tweede Kamer zijn 284.820 personen hun stemplicht niet nagekomen. Daarvan hebben 171.223 den burgemeester een uitnoodiging ontvangen om zich deswege te ver antwoorden, van wie 14.114 een gel dige reden voor hun verzuim konden opgeven. Van de 25.545 personen, die voor den kantonrechter zijn geroepen, werden 16 681 veroordeeld, terwijl 1533 werden vrijgesproken of niet ver der werden vervolgd; 1135 kiezers konden voor den kantonrechter een geldige reden van verhindering opge- i. Tenslotte voorkwamen 6114 kie- s een strafvervolging door vrijwillige betaling van een door den ambtenaar van het O.M, bepaalde geldsom. De kosten van vervolging beliepen f357000. Nieuwe Haring. De directeur van den Keuringsdienst >or waren voor het gebied Utrecht maakt er opmerkzaam op, dat het ge- wenscbt is bij het inkoopen van zoo genaamde Nieuwe Hollandscbc haring voorzichtig te zijn. Het is n.l. gebleken dat door sommige venters baring wordt verkocht onder den naam van «Echte Nieuwe Hollandscbe haring*, vangst 1927, die dat echter niet is, doch haring van het vorige jaar, vangst 1926. Laatst genoemde haring is van minder kwali teit. Men koope daarom «nieuwe baring* betrouwbare adressen. Uit den Omtrek HOOGLAND Vrijdag vergaderde de Coop, aan- koopvereeniging eo Malerij in Concordia, De Eerw. heeren kapelaans van beide parochiën waren mede aanwezig. Ook ditmaal was de belangstelling der leden goed. De goede gewoonte bestaat, ter be vordering van het vergadcringbezoek aan elk lid dat de presentielijst teekent NV- HUL3KO mizoo ANEfófOÓRT kwartje uit te reiken. Het niet tot de leden doorgedrongen, dit deze post tot f 1.voor ieder was ver hoogd, anders was de opkomst róg grooter geweest. De statuten der vereeniging moesten overeenstemming worden gebracht et de nieuwe coöperatie-wet. De 1ste irgadering om 5 uur uitgeschreven is onvoltallig om een dusdanig be sluit te nemen. In de volgende vergadering te half :s aangekondigd, werd het Statuten- 'ijzigiDgsvoorstcl door het bestuur ter tafel gebracht, met algemeene aangenomen. Het verplichte lidmaatschap standsorganisatie werd gehandhaafd. Het bestuur kreeg evenwel de bevoegdheid in uitzonderingsgevallen onthiffing te verleenen. Van dit recht zal het nood zakelijker wijze gebruik moeten maken voor leden waarvoor ter plaatse geen standsorganisatie bestaat, onder ior de Middenstand. In het verslag van den penningmeester werd in dankbare herinnering gebracht het vele en krachtige werk van den onlangs overleden oud-voorzitter den heer A. Voskuilen, die het grootste aandeel heeft gehad in bet oprichtings- werk der organisatie. Om een klein overzicht te hebben ran de werkzaamheden der vereeniging rolgen bieronder enkele cijfers balans genomen De ontvangsten v, debiteuren f486591.83 Van de Boerenleenbank -129910.60 Diversen - 10941.91 -627444.34 Uitgave: aan Crediteuren f444228.10 Boerenleenbank - 75258 60 Spoorvrachten - 10200,77 Loonen - 10596.65 rsen - 82239.49s Totaal .622589.53s Te vorderen van debiteuren per 31 Dec. 1926 [f678370,70. Over 1926 werd ingekocht aan goederen 5.557296 Kg. of ruim 555 wagons waarvoor betaald f435.499.63. De verkochte goederen bedragen 5575858 Kg. of 557 wagons waarvoor werd ontvangen f 488.299.74. De voorraad goederen op 31 Dec. 1926 had een waarde van f21,323,30. De wiDst gemaakt over dat jaar be draagt f 8023.24 en het reservefonds is gekomen tot f33.616.96. Daar de ruimte aan de fabriek onvol doende is, kwam bet bestuur met een uitbreidingsplan, hetwelk, door de ver gadering werd aangenomen mits het bedrag van f 18,000 niet overschreden wordt, waarvoor een leening ik 4 '/2 pCt, zal worden gesloten. De aftredende bestuursleden P. Hil- horst, W. Eggenkamp, en C. Sroink werden herkozen en in de plaats het overleden lid A. Voskuilen werd met 58 van de 107 uitgebrachte geldige stemmen gekozen het lid G. Voor burg, C.zn, De controlecommissie gaf bij monde in A. Brouwer verslag eo zeide alles in orde te hebben bevonden nadruk verklaarde hij in de boeking te hebben gezien, dat de reductiën en procenten gelden van handelaren geno- n, daarin zeer correct zijn weergegeven. In de rondvraag werd gevraagd naar de uitslag der monsters voor onderzoek aan het Rijksproefstation opgezonden. Om het Dut van bedoeld onderzoek te kunnen beoordeelen, gaarne v slag worden vernomen. De directeur deed toezegging daarvoor gegevens te zulllen verzamelen om aan den weosch der vragers te voldoen. Hierna volgde sluiting met den Christelijken Groet. Door B. en W. is vastgesteld dat de schouw over gemeentewegen rn sloten zal gehouden worden op Don derdag 19 Mei a.s. Het waterschap «Coelhorst* zal schouw voeren over weteringen sloten op Woensdag 18 Md a,s. Een frissche mond is altijd bevorderlijk voor de gezondheid. Ge kunt dien behouden door nu en dan een KING pepermunt te nemen. Het eten smaakt U be ur en Uwe spijsverle- Hedenmiddag om drie uur verga derde de Gemeenteraad ter behandeling vao de volgende agenda. 1. Ingekomen stukken, 2. Prae-advies inzake verlichting van de Van Zuilenlaan. 3. Prae-advies subsidie voor instand houding van den Nieuwen weg. 4. Vaststellen kohier hondenbelasting. 5. Wijziging begrooting 1926. 6. Vaststellen Vermeningsvuldiging- cijfer 1927-1928. 7. 3-Jaarlijksche afrekening ingevolge art. 101 der L.O. 1920 met het school en kerkbestuur van den H. Joseph Hoog- landerveeo. 8. Verleggen van den straatweg op de Bik en daarmede in verband staande ruiling van gronden. Burgerlijke Stand. GeborenGijsbertus Joannes, z. van J. van Middelaar en W. Huijakes. GehuwdW. van Beek en C. Smink A. W. Kok en M. Smink. EEMNES dezer dagen gehouden gadering van het bestuur van Eemnesser Fokveedag, werd besloten den dit jaar te bouden 3den jaarlijkschen Fokveedag, niet, evenals de beide vorige jaren, te doen plaats vinden eind Mei of begin Juni, doch in den loop der maand Augustus. Algemeen was men vanoordeel.dat :t vee in de maand Augustus, naaf loop van den hooibouw, in beter con ditie verkeert, dat in den vroegen voor- De juiste datum van den Fokveedag nog niet vastgesteld, in elk geval zal deze na 10 Augustus worden ge houden. Er zal een aanvang worden ge maakt met het uitdiepen van de beide havenarmen, waartoe in de verleden week Maandag gehouden raadsver gadering het besluit werd genomen. De baggermachine der gemeente Huizen zbI hiertoe in de E: vaart NIJKERK De Gemeenteraad besloot tot het aanbrengen van een motor op den be- staanden baggermolen, aanschsilifig van daarbij passende onderlossers en van n motorsleepboot, kosten f8350; Voorts tot verbouw en verbetering gasfabriek, kostenraming f 22600 en tot het stichten van een eierenhal, kosten- ming f23000. Het veimenigvuldigingscijfer voor de heffing van de inkomstenbelasting werd bepaald op 1.8, de opbrengst het kohier werd geraamd op f124500. In de vacature, ontstaan door het overlijden van S. E. v. d. Hoeden werd als lid van de Commissie van toezicht op het L.O. S. Coltbof benoemd. De Coüp. Landbouwvereeniging «Nijkerk en Omstreken* hield een leden vergadering. De directeur deelde mede, dat de omzet over dit boekjaar in ver gelijking met bet vorige boekjaar met ciiCB 10 pet. is gestegen en dat ook de fioancieele resultaten gunstig zijn. SOEST Tengevolge van verkeerd uitwijken botste op de van Weedestraat een PUROL er op Dit moet Uw eerste gedachte zqn bij Brand- en Snijwonden,Ontvellingen en allerlei Huidrerwondlngen Het verzacht en feneeet luxe-auto tegen een vrachtauto aan. Beide motorrijtuigen werden ernstig beschadigd. De bestuurders kwamen t den schrik vrij, In de vergadering t an de Soester Boerenleenbank werd ter kennis ge bracht de rekening en balans der ver •eniging. De rekening vermeldde aan ontvangsten in totaal 1683520.96. Uit gaven f683520.96. De balans vermeldt aan bezittingen totaal f819335.65. Ba lans schulden totaal 1819335.65, Tot bestuurslid wordt herkozen A. Hithorst en tot lid van den Raad van Toezicht H. van Klooster. Vervolgens wekt de voorzitter de aanwezigen op, hunne spaargelden te beleggen bij de boerenleenbank. In de afgeloopen 20 jaar is minstens :n bedrag van f240.000 verloren ge gaan, ten gevolge van het beleggen in onsolide ondernemingen als o.a. de Noord-Amerikaansche Hypotheekbank. Ook het voorvoegsel R.K. is geen be- ijs van soliditeit. Nog kort geleden is :n R. K. Spaarkas mis geloopen. Tenslotte deelt de voorzitter mede, dat de leden een Rekening-Courant overeenkomst met de bank kunnen aangaan. Daartoe zal in 't vervolg be halve op Donderdags ook 's Maandags in 4—8 uur zitting worden gehouden. Men vroeg of de boerenleenbank met dit laatste wel op den goeden weg is. De bank is gezien de bestuurs leden en den Raad van Toezicht, oer- solide, doch men ziet in het zich toe leggen op baok-transaclies, met als gevolg een uitbreiding van 't ambte narencorps enz., een gevaar. De voorzitter wijst er op, dat de leden het recht hebben zoo'n overeen komst aan te gaan en zegt, dat de leenbank niet verder zal gaan. SOESTERBERG In verband met de bij de luchtvaart- afdeellng gepleegde strafbare feiten heeft de minister van oorlog een com- e van onderzoek ingesteld, be staande uit P. C. Bomert, gepension- neerd generaal-majoor der artillerie (die tevens zal optreden als voorzitter der commissie), W. J. A. de Wolf, majoor-intendant, werkzaam ten bureele van den hoofdintendant, en ;S. M. P, Tlerie, gepensionneerd kapitein der artillerie van het leger in Oost-Indië, werkzaam aan het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen. De commissie is uitgenoodigd, de resultaten van haar onderzoek aan minister van oorlog te rapporteeren noodig voorstellen te doen, welke verbetering kunnen leiden. Doorzitten bij Wieirijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 cL PUROL Gemengde Berichten Te Abeele in West-Vlaanderen twee verloofden door bandieten bij avond overvallen en met messteken afgemaakt. Bij een ontploffing welke heeft plaats gehad in een kolenmijn bij Everett (N.-Amerika) werd de hoofdingang ver st. Men gelooft, dat 91 mijnwerkers het leven zijn gekomen. Een bakker te Purmerend, die water brood verkocht voor melkbrood, ii door den kantonrechter aldaar veroor dreld tot f75 boete. Een Amerikaansch marinevliegtuig is door den bliksem getroffen, waarbij de vier inzittenden werden gedood. Tijdens de afwezigheid van den ge zant, heeft het sowjet-gezantschapsge- bouw te Warschau bezoek gehad inbrekers, die, behalve alle aan gezant persoonlijk toebehoorende zi de in het gebouw aanwezige documen ten hebben gestolen. Te Petersburg werden in de laatste drie maanden niet minder dan 4934 echtscheidingen geregistreerd. In het centrale district van de stad werd 25 pet. van de echtscheidingen ingeschre ven reeds tien dagen tot zes weken na, het sluiten van bet huwelijk. VLUGKOKEND HAVERMOUT voordeelig in het gebruik. Nabij Haaren is de 18 jarige Nico de Vries met zijn motortijwiel, toen hij linke vaart uit te richting Tilburg omkeek, tegen een boom ge reden. De Vries overleed ter plaatse. De «Statendam*, die 't grootste itoomschip van de Holland-Amerikaiijn :n ook van Nederland zal worden zal op Wiltons werf te Rotterdam worden voltooid. Twee jaar lang zullen er nu nog 1500 man aan werken. Verder zal ook de inrichting van de salons en de hutten, de bekleeding, de verlichting enz. aan veel Nederlandsche nijverheid werk geven. Het schip, dat 30.000 ton groot is, zal 2000 passagiers kunnnen vervoeren. Het krijgt 3 schoorsteenen, stoommachines van totaal20.000 paarde- kracht en negen dekken. alle leden van het Landstormkorps «Stelling van Amsterdam* schietwed strijden gehouden, bestaande uit Korps- wedstrijden, Personeele Baan, Vrije Baan, Vaste Baan en Eerebaanwedstrijden. Een uitgebreide collectie prijzen is oor deze wedstrijden bijeengebracht, - Te Napels heeft de wonderbare'ge beurtenis met het bloed van den H. Januarius wederom plaats gehad. De voorgeschreven plechtigheden begonnen 'savonds 7 uur in tegenwoor digheid van kardinaal Ascalesi, aarts bisschop van Napels. Het bloed werd om 10 minuten over half negen vloei baar. De geestdrift der bevolking was ontembaar. Jij de Cartonfabriek Reiderland beeft waanzinnige zijn broer met een in de zijde gestoken. De aange vallene is direct in het ziekenhuis op genomen en overleed aldaar. Gepubliceerd wordt een door de paters Jesuieten in de Chineesche mis- lie van Shangsi vervaardigde statistiek iver het aantal Katholieke missionaris- len die' op het oogenblik in China werken. Dat zijn er 1592 en wel 642 Frsnschen, 266 Italianen, 214 Belgen, 176 Spanjaarden, 134 Hollanders, 75 Amerikanen, 76 Duitschers en 29 Ieren. Daarbij komen dan nog 1183 Chinee sche priesters, die met bijzonder groot succes aan de bekeering hunner land- genooten arbeiden. In verhouding tot de grootte van het land en de reusachtige bevolking is het aantal missionarissen veel te kiein. De protestanten tellen er 6000 zendelingen, van wie intusschen sinds het begin van den burgeroorlog bijna 80 percent het land weer verlaten hebben. Een brievenbesteller te Axel vond actetasch, waarin zich voor een rde bevond van meer dan 1100.000. De eerlijke vinder zond een telegram aan den eigenaar, die elders woonde ontving als belooning het bedrag van f 1,60, waarvan de seinkosten nog moesten worden afgetrokken De directeur van een zangkoor bij Kerkrade, dat medewerking verleende bij een liefdadigheidsconcert, had zijn zangers reeds een couplet van een koor laten zingen. Toen hij het tweede cou plet laangaf, viel hij achterover van het podium vlak naast den stoel waar zijn vrouw gezeten was. Zangers brachten hun directeur in de buitenlucht, waar bij aanstonds den geest gaf Dokters constateerden hartverlamming. Een aan wezige priester gaf den stervende nog de H. Absolutie. Door een gat te maken in het pla fond van den winkel van een juwelier Algiers, is voor 400.000 frs. juwee- len gestolen. MIJNHARDT'S Meest; tabletten Doos 30ct Keelpijn tabletten 30 en60ct enaiuiMiais OBOQisTKn wmm0

De Eembode | 1927 | | pagina 1