De Poolster Quick Quaker DE EEMBODE R. K. Nleuwa- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 13 Mei 1927 No. Een en Veertigste Jaargang 13 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAO Advcrtcntlün 25 cL per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiln moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Gedachten zijn krachten. Een droeve kwaal. AU er een fout is bij ons, katholie ken, waartegen voortdurend moet wor- den gewaarschuwd, dan is 't het men schelijk opzicht. Zeker, we hebben tal van van de daad, maar boe veel meer anderen staan daar tegenover lauw en (lauw, schier zonder sterke overtuiging. AU we toch allen eens overal en altijd deden wat ons tot plicht is gesteld, wat zou het katholicisme aan kracht en aan weldoenden invloed winnen. Het menschelijk opzicht is een fout ofwel een verkeerde gewoonte, waar door men het goede nalaat of het kwade doet, uit vrees van aan de meoschen te mishagen of uit zucht aan de tner- schen te behagen. Wanneer hierover wordt nagedacht, zal men moeten toegeven, dat een slaaf van het menschelijk opzicht een echte dwaas is, een lafaard. Een menscb, of, om direct practisch te zijn, laten we liever zeggen een ka tholiek, die slaaf is van het mensche lijk opzicht, maakt zich feitelijk bespot telijk eo behalve zichzelf, belaas, ook zijn geloof, zijn godsdienst. Het is toch zeker lafhartig het goed-: na te laten of het kwade te doen uit vrees van voor een zonderling of kwezel te worden gehoudeD. Waarom zou men zich schamen voor eerbare kleeding, voor gepastheid van taal en goede manieren, voor trouw kerkbezoek, voor een kruisbeeld in de huiskamer, voor een scapulier, een rozenkrans, een kerkboek 1 Een slaaf van het menschelijk opzicht toont zich vaak als iemBnd zonder ge weten, zonder beginselen, zonder eer Wat doet iemand die geweten heeft Wat anders dan den gekenden plicht nakomen, de stem opvolgen van zijn binnenste, welke hem zegt, wat goed en wat kwaad Is? Wat evenwel doet de slaaf van het menschelijk opzicht? Wat anders dan luisteren naar de stem der mcn9chen, oaar de leuzen der we reld, naar den spot der slechten, juist alsof er geen geweten bestond. Hij is ook iemand zonder beginselen, want al meent hij er misschien te heb ben, iemand, die er niet voor uit durfi te komen, staat gelijk met iemand, dte er geen heeft. Het eenig beginsel dat hem leidt, bij zijn doen en laten, is: »Wat zal men er van zeggen »Wal doen de ande ren Is het dan wonder, dat zoo iemand ook in andere dingen niet ver trouwd wordt, en zelfs door heu, wier woord of daad hem van zijn plichten heeft afgebracht, heimelijk en dikwijls ook openlijk veracht wordt? Eindelijk mist bij alle eergevoel. Aan wien heeft de katholiek trouw gezwo ren, aan de wereld of aan God Aan wie beeft hij alles te danken, aan God of aan de wereld Waarom trotseert hij dan rijn God, Die wil dat hij Hem dient wijl Hij er recht op heeft en gehoorzaamt hy de wereld, die daar geen recht op heeft? Roomstht .Steeds meer teekent het zich af,dat bij Kamer-, Staten- of Raadsverkiezing, hoeveel partijen er ook zijn, de tegen stelling meest isRoomschRood.j Hier moet stelling genomen worden, Katholieken, het gaat ook hier, in zijn loncrlijkste wezen, om onze heiligste zaken. Voor den oppervlakkigen mogen de materieCle belangen bootdzaak zijn, een ieder, die tot de kern der doordringt, is het allerduide.ijkst, dat ook bij gemeente-zaken de moraal en de godsdienst-opvatting der leden richtsnoer geeft aan bun daden. Waarom bet dus gaat voor ons Katho lieken Wij wenschen onze belangen behar tigd door meoschen met vaste overtui ging en tevens kennis van zaken. Dat een leder die het belang dezer verkiezing aanvoelt medewerke tot hel irkrijgen van een zoo groot mogelijk De kans is er, de gelegenheid wordt is geboden. Vooruit, wij moeten een zetel meer bemachtigen, naar ons aantal komt die toe. Maakt propaganda in uw om geving I Overtuigt uw zwakkeren broeder, maakt hem duidelijk dat door te stem men op de Koomscbe lijst, zijn geeste lijke zoowel als lijdelijke belangen veilig zijn. Vóór alles zija onze candidaten Katholiek, eo door verschillende caps- :o waarborgen zij de kiezera en kiezeressen, de beste behartiging der gemeentebelangen onverschillig voor welke klasse. Een ieder propagandist! Waarom het gaat Zeven Katholieken in den raad 11 Waarom het gaat! Men schrijft ons: O heerlijk zoet vogelaars-geduit I O, kinderlijke naïvieteit I In den Raad valt geen scheidingslijn volgens het geloof te erkennen I Althans volgens onze »Esdeapeëers«. Zij fluiten weer eens op z'n mooist, er moeten immers weer vogeltjes ver. scbalkt worden. Geloofsovertuiging, zoo zeggen zij, kan buiten beschouwing blijven in den Raad. Dus: bij'tbehan delen van onderwijszaken, speciaal waar zij raken 't bijzonder onderwijs, bij Zondagsheiliging, steun voor groote ge zinnen en zoovele aodete kwesties, speelt het gelooven ia eo leven volgens Christelijke moraal absoluut geen rol. Hooren zij zelf die geweldige disso nant Diet in hun gefluit? Laten we maar zeggen van niet, doch voor ons, Katholieken, is daarin valsche toon, en wij kunnen daar moei. lijk iets anders in zien, dan een poging om donr verkeerde voorstellingen onna- denkenden uit ons midden, te brengen tot het stemmen op een lijst van een partij, die niet steunt op zedelijke be ginselen en die bij het besturen van Gemeente en Staat geen rekening houdt met God. Waarom het gaat I Wel, de socialis ten zelf toooen bet allerduidelijkst, DrSOtOlLTayzteë^^^n Voet-^erzorqiog bij de Ned. Spoorwegen worden door gevoerd. De reorganisatie van tal van onderdeden van de admioistratle wordt geregeld voortgezet waardoor nog steeds personeel ter beschikking komt. De opheffing van eenige secties en dia tncten bij den dienst van Weg er Werken, de opheffing van depóts enz. iaarde veel werk uit. Thans is men bezig om de admini straties van de werkplaatsen te B>erik en Haarlem onder te brengen bij dit van de werkplaats Amersfoort. Voorts wordt nog een belangrijke aatregel van bezuiniging overwogeo, namelijk om bij den dienst van Tractie het aantal groepen dat thans tien bedra'agt te verminderen. De bedoe ling is om de groep Zwolle binnenkort op te heffen en daartoe behoorendc spoorlijnen onder te brengen in de groepen Amersfoort, Groningen en Ny megen. Op rdi. Voortaan zullen reizigers, die onder weg in een hoogere klasse willen over gaan of verder willen reizen dan het station van bestemming van hun plaats- kaart, wederom aan den conducteur kuonen bjbelalen. Man moet echter, vóór dat men in de hoogere klasse slapt of vóór dat men doorreist, den conducteur waarschuwen, andera ia men Beschamend voor Holland. Aan den Eugelscheo minister Cham, berlain is in het Lagerhuis de vraag gesteld, of de handhaving van een ge zantschap bij het Vaticaan thans als een zaak vao duurzamen aard moet worden beschouwd. Chamberlain be antwoordde deze vraag met »ja 1« De regeering is met van plan het gezant i bij den H. Stoel in te trekkeD, i9 in een tijd van internationalen strijd ouittg bevonden om dit gezant schap te vestigen en dit thaOB terug te trekken, zou als een beleedigeud. handeling moeten worden beschuuwd. Welke ook de indivtdueele opvat tingen omtrent de Ruomsche kerk mogen zijn, er kan geen twijfel bc- dat het hoofd van deze kerk een groote macht in de wereld tegenwoordigt en door vele millioeneD Eogelsche onderdanen wordt ver Binnenland Belasiingcijferi. De gemeentebelasting bedroeg iu de navolgende gemeenten voor gehuw- met 2 kinderen bij een iDkomen Nijkerk Putten Harderwijk Barneveld Ede Scherpenzeel Hoevelaken Amersfoort Bunschoten Hoogland Leusden Soest Stoutenburg Woudenberg 7.75 15 88 5.25 7,82 11.25 4.42 3.60 f2000 65.16 49.— 58 50 63.39 35.25 48.27 60.66 61.26 28.54 Uit den Omtrek BARNEVELD Op de hofstede »De Hoef* heeft :n heidebrand gewoed, waardoor een oppervlakte heide en struiken in vlam men is opgegaan. Met moeite slaagden de bewoners er io, het vuur te blusschen. NIJKERK Den 13eo Juni, wanneer feestelijk het 150-jarig bestaan van ons klokken spel wordt herdacht, zal tijdens de carillon-bespelingen de toren belicht De bespelingen worden gegeven door de heereu de Nees uit Mechelen (Ir ling van Jef Denyn, die dien dag t hinderd Is), Timmerman uit Rotterdam, en onzen eigen beiaardier, den heer Meijll, niet te vergeten, We vernemen nog, dat het Bestuur van de Algemeene Klokkenspelvereeni- ging besloten heeft haar Algemeene vergadering ter eere van Nijkerks Klok- kenfeest op 13 Juni alhier te houden. Het definitieve prograromü zal binnen- kort verschijnen. SOESTERBERG Voor het Hoog. Mil. Gerechtshof te Den Haag werden de zaken behandeld betreffende de diefstallen bij de lucht vaartafdeeliog te Soesterbcrg. De krijgs raad had veroordeeld een werkman- sergeant wegens diefstal tot 6 weken gevangenisstraf, een werk-serg, wegens heling tot 1 maand gev. straf en hoofd werktuigkundige serg.-majoor wegens verduistering in dienstbetrekk. tot f 100 25 d. hechtenis. 9.60 570 16.— 7.91 f5000 231.66 215.- 251.50 209 88 159.75 192.87 266.61 289,71 163.91 251.26» 175.36 129,60 231.51 216.- 159.70 (Jnze Spoorwegen. De bezuinigingsmaatregelen ten op. zichte van het administratieve personeel MIJNHARDT'e Hoofdpijn-Tabletten60 ct. Laxeer-Tabletten 60 cl. Zenuw-Tabletten75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Bij Apotb. en Drogisten De advocaat fiscaal achtte het v nis van den krijgsraad juist en a clement, waarbij vermoedelijk in Bcht is genomen, dat de controle te wen schen overliet en de gelegenheid hier den dief beeft gemaakt. Mr. de Boer, in zijn pleidooi, wees erop, dat het wel Diet voorgekomen zal zijn, dat in een ruil-strafzaak een zoo vernietigend oordeel is uitgesproken over een systeem als dat te Soesler. berg, waar blijkbaar de leiding nie orde was. Er is gesproken van vrijgevochten toestand. Er heerscht toestand van wanorde. ~~:t was pleiter bekend, dat et heet vliegtuig, waarmee een ongeluk was gebeurd op last van de superieuren op de korvel gegooid is, SOEST De politie heeft een man, houder in een Particulieren Nacbtveiligbeids- dienst aangehouden, verdacht van het plegen van misdrijf. Aan gasverbruikers In deze ge meente wordt gelegenheid gegeven de benoodigde toestellen tot een waarde van hoogstens f 50.van het gemeente lijk gasbediijl te betrekken op afbetaling. Dt albetaling zal geschieden in maan- delljksche gelijke termijnen binnen een jaar, met dien verstande, dat onmiddel lijk 25 pet. wordt betaald, terwijl de toestellen het eigendom d r gemeente blijven, totdat alles is afbetaald, boven- behoeft U nooit te zoeken. Ze beeft een visie plaats, die niet verandert. Zoo is het ookmetKINQ pepermunt. Dc naam KING Is onafscheidelijk verbon den aan de opwekkende eigenschappen der -echte pepcrmuntolle. de meerderheid onderwerpen. Waar moet het heen met een vtreenlging, als de leden ongehinderd tegen een eenmaal wettig genomen beelult naar harteluit gaan ngeeren. Geen der beide heeren is in de Kies* vereenlging candldaat gesteld leden, hebben meegewerkt, handelden ooor- ganisatoriich en dienen te worden ge- Pastoor Vossenaar moest naar eer geweten verklaren, dat de handel wijze der personen om een vrije lijst in te dienen onprincipieel en onorganl satorlsch was. Dit waa ook door de candidaten volledig bekend. Streng principieel hooren deze per- ineo niet meer ihula in de vereenlging, doch dan I* het mijn taak aldus Z Eerw, om aan te sporen de ver- Ijdering niet grooter te maken dan tij kunnen bij wanbetaling de toe stellen worden teruggehaald, Door de Commiisie uit den ge meenteraad, belast met de beatudeering der slachthulsplannen, is een uitvoerig rapport aan den raad uitgebracht. De Commissie kwam in hare eerite teigadering reeds eenparig tot de clusle, dat de slagers zoo mogelijk niet genoodzaakt moeten worden in eene andere gemeente te gaan slachten, waar. tegen verschillende bezwaren werden aangevoerd. De Commissie kwam dan ook tot de overtuiging, dat er geen andere mogelijkheid open bleef, dan gaan tot de oprichting eener Centrale Slachtplaats. De meening der Commissie is, dat geen medewerking moet worden leend aan de totstandkoming Centrale Slachtplaats in zuiver eigen beheer der slagers, waarin de ge geen zeggenschap zou hebben. De meerderheid der Commissie ad- Beert den raad over te gaan tot den bouw van een gemeentelijk slachthuis, de kosten niet meer dan duizend gld. behoeven te bedragen. Ia afwijking dezer conclusie, deelen en W, den rnad mede, dnt aan de meerderheid van hun college elke over heidsbemoeiing, inzake het slachthuis- ïgstuk, ongewensebt voorkomt, daar dit steeds tot een duurdere exploitatie iu leiden. Op grond hiervan, geeft de meerder- heid vao het college van B. en W, de voorkeur aan een zuiver particulier abattoir, waarvoor de gemeente, tegen het verkrijgen van hypotheek, b.v. 2/3 der benoodigde gelden zou kunnen verstrekken, De Financieels Commissie kan zich et het voorstel van B. en W, eenigen, echter geeft een lid dezer Commissie de voorkeur aan bet stich. ten eeoer Naamlooze Vennootschap. De chauffeur der firma Klathorst Amersfooit reed met zijn vracht, o met groote snelheid over de Bukt- lat. Bj het passeeren van een wagen langs dien weg schijnt de bestuurder der vrachtauto in het nauw te zijn ge raakt, althans bij bolste met hevige kracht met zijn auto tegen c r linkerzijde van den weg, Ernstig bloedend aan het hoofd werd de chauffeur opgenomen en per zieken- ,t Amersfoort vervoerd, ur later kwam de chauffeur van Veldweg uitgereden. Juist dal de bestuurder de Kerkstraat wilde in rijden kwam vanuit de Torenstraat een motorrijtuig met duozltler aangereden, welke personen niet geheel nuchter bleken te zjjo. Het gevolg van een en ander was, dat de motorrijdi de Ford aanbotste, waardoor belden over den grond tuimelden. De Fordauto en het motorrijwiel weiden beschadigd, terwijl de bestuur ders, zoowel van het motorrijwiel als van de Fordauto met den schrik vrij Alhier vergaderde de R. K. Kies vereniging. Hoofdzakelijk was deze vergadering belegd om de houding der vereenlging te bepalen tegenover de onderteeke naars van de iy*t-De Koning, die tevens lid der Kiesvereniging zijn. 't Bestuur stelde voor den heer De Koning eu de onderteekenaara royceren. Ook om later wederom tot eenheid te komen, achtte de heer v, F.lten het beter, niet te royeeren. De indiening dezer 2e lijst komt volgens dca Voorzitter niet te pas, de minderheid moet zich nu eenmaal aau Wij moeten niet de onderlinge liefde rotsen royement brengt verdere rwljderlng. Daarom spoort Z.Eerw. alle aan- weiigen aan principieel te stemmen op de lijst der R. K. Staatspartij, doch stelt voor, niet tot uitzetting uit de ereeniglng over te gaan. Een volgende spreker wil gaarne den pastoor stcuaeo, doelt vindt bet ondenk baar, dat straks bij de verkiezing candi daten eener zelfde vereenlging elkaar bestrijden, weshalve de heer De Koning oeiltyk alt lid kan gehandhaafd bleven. Dit beaamt de pastoor volkomen. Zijn Eerwaarde wijzigt bet voorstel in dien geest eu zal dit mededeeten. Bij stemming wordt met 31 tegen I stemmen en 2 stemmen blanco be sloten niet tot royement over te gaan. Gemengde Berichten De twee mlsdadigeta, Kaupen en Pebolg, die tezamen niet minder dan 12 moorden eo tabyire roofovervallen in de omgeving van Mitau hebben ge pleegd, werden door den krijgsraad den strop veroordeeld. Dezer dagen had de terechtstelling plaatz In een bosch by Mitau. Onder het zingen van een sentimenteel stu- dentenlledje begaf Kaupen zich naar de galg. Het laatste verzoek der moordenaars om op een kerkhof te .worden begra ven, werd kortaf geweigerd, dc olKcler, met de terechtstelling belaat, wees slechts naar de beide kullen, die naast de galgen waren gegraven. Twee vliegeniers die den Atlanll- schen Oceaau overstaken zyn spoorloos verdwenen. Na dsgen-lang zoeken werd niets gevonden. De gemeenteraad van Rheden heelt aangenomen een voorstel om ast Ned. Bond van personeel in overheids dienst te Amsterdam voor f 60.000 te verkoopen een gedeelte vvn het land goed «Avegoor* te Ellecom met het huis, dat door den bond tot vacaotic- oord zal worden ingericht. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten VLUOKOKENO HAVERMOUT gaar in 3 tot 5 minuten. By Inosbfuck kwamen twee motor rijwielen soodanig met elkaar io botsing, dat twee personen gedood en drie swaar gewond werden. Op een landbouwtentoonstelling la Breslau heeft een wild zwyn, dat men even uit het hole had gelaten, een be zoeker levcDSgevaariyic gewond. Op een onbewaakten overweg by Ry*sen, is een fietsend meisje onder een passeerenden trein geraakt en gedood. volge van een storm is by muur van esn In aanbouw tynde fabriek ingestort. Er syn zes arbeiders om het leven gekomenzes syn er swaar gekwetst. De Russische staatsconservcofabrlek Oeskam ia afgtbrand. Daarbij von den 26 Japansche arbeiders dea dood In de vlammen, terwyi er 54 swaar gewond werden. Het nieuwe stadion te Amsterdam krygt totaal 34.253 sitplaataen en 12.618 staanplaatsen. Te Beriyn heeft een jongeman een 63 jarigen juwelier, dien hy wilde be- rooven, in zyn winkel neergeschoten en daarna zichzelf een kogel door het hoofd Sejaagd. De juwelier overleed spoedig, e moordenaar leeft nog. Om een weddenschap van tweedui zend dollar te winnen, heeft George Hughes uit Elisabeth (V.S.) honderd- zeven uur zonder te stoppen ln een auto rondgetold. Toen ging hy naar bet ziekenhuis. Waarom niet dadehjk naar bet krankzinnigengesticht In een van de kantoorlokalen vao de gemeentel, arbeidsbeurs te Arnhem, hebben inbrekers een brandkast met een valschen sleutel geopend en even eens een daarin staand geldkistje, waar van de inhoud, een bedrag van In de f2100, werd weggenomen. Op de paardenmarkt van Madrid Is hevig gevochten tusachen twee benden sigeuoers, die sinds langen tyd een vette tegen elkaar hadden. Ongeveer 50 Heden namen aan den atryd deel. Zy waren gewapend met messen, yzeren staven, revolver* en zelfs oer-oude pistolen van groot kaliber. Er werden ruim -10 schoten gewisseld. Toen het gevecht ongeveer 10 minuten geduurd had, verscheen de gendarmerie ter plaatse, waarop de sigeuners aan den haal glogen. Als slachtoffers lieten si] 2 dooden en 6 siJ*- Van 15 tot 30 Juni aal geheel Duitscbland een kruistocht ondcroomen tegen de vliegen. Oversl worden comité' seerd. De arbeiders- en organisaties, de sportbonden en gezondhcidsinrlchtlngen hebben i toegezegd. Mlllioenrn postkaarten den verzonden, waarin het publiek attent wordt gemaakt op het gevaar van Insecten. De radlo-ultsendlngen geven wyse wenken. Duitiehland bereidt een algemeene mobilisatie met dulsenden middelen t trekt ten strijde tegen de vliegen. Reykjavik, de hoofdstad vao IJsland, zal binnenkort verwarmd worden behulp van warm water uit de geyjera, die 40 K.M. benoorden de stad liggen. IJsInnds geysets producenten per Jaar naar schatting ongeveer 9 milliard I ter heet water. Door deze watervoorraden volgena een nieuw ontworpen schema door buiszn te leideo, hoopt besparing van geweldige hoeveelheden steenkool en hout, honderden H.A. broeikassen te kunnen aldaar een vegetatie mogeiyk Ie maken vso bel Middellandscbe Zee-type. Io een gevangenis te Warschau brak een oproer uit onder de gedeti neerden, waaraan 120 mandeelnamen. Eerst osdal de bewaarders eenige gelost hadden, tengevolge een paar gevangenen tlcot werden gewond, kon het oproer be- Iwongcn worden. Door een boemeltrein ia tusschen Groningen en Haren een wagen met koeien aangereden. De wagen werd geheel versplinterdvier koeien werden gedood en eenige gewond. Te Rypln is een Poolsch vliegtuig by het landen tegen een omheining gestooten en te midden van een menigte toeschouwers terecht gekomen. Zeven personen syn gewond, waaronder een ernstig. Een wolkbreuk heeft in het Zuiden van de Palts aansieoiyke schade aan gericht. Het veldgewas en de wynber- gen werden groolendeels vernield. Het spoorwegverkeer moest worden ge slaakt. Het gemeenteiyk eleetridteitsbedryf van Delft heeft over 1926 een winst gemaakt van ruim f275.000, ongeveer f 80.000 boven de raming. De rekening vna de gasfabriek sluit met een batig slot sd F87.000, terwyi hel verlies van de waterleiding beeft bedragen f 6000. Bij Scheren l«a Plja en aascbrljasa et ztukceae it». hllM I itillai, aas k_. Dees JO, Taks SO h. Purol

De Eembode | 1927 | | pagina 1