Het Centraal Museum te Utrecht li onlang* in het bezit gekomen van een belangifk ichildeiij van den 17e eeuw- tchen Amcrafoortschen schilder Paulu* Bor. Het werk is gesigneerd en draagt het jaartal 1641. Het stelt voor eeo jonge vrouw, die van haar paard, een prachtig geschilderden schimmel, is ge stegen co sieh door een sigeuoervrouw de toekomst laat voorspellen een jon geling en een kleine Amorfiguur zien niet belangstelling op dit tafereel toe. Hel stuk is een voortreffelijk staal van den kunst van dezen meester, die tot nog toe in de verzameling van Uireehtsche meesters in het museum niet vertegenwoordigd was, en vormt dan ook een fraaie aanwinst voor deze verzameling. De Amcrsfooitsche Muziekvereni ging ssl Woensdagavond onder leiding van de Gocy een concert geven in de musicktent in het Plantsoen Zuid. Het gerucht, dat de terreinen van de Amersfoortsche IJsvereniging aan den Bisschopsweg, eigendom van het St. Pleten; en Bloklands Gasthuis, lou den zijn verkocht, is or juist. Ddot de regenten van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis werd wel aan een combinatie een groot complex bouw- terrein verkocht, grenzende aan de Gaathuislaan. De stad zet zich ook aan die zijde enorm uit. Is het Soesterkwartier zal het oude buiten van Pieter Pijpers: «Punteuburghs in een woonwijk worden herschapen Programma der Carillon-bespeling voor Woensdagavond van 6 10 uur: Aan de Deurskens van de Meierij. Mooi Lieske. Gelukkig Vaderland.— Kent gij het Land. De Kuiter. De Kleinste. Klokke Roeland. Ik heb mijn wagen volgeladen. Wel man gj moet naai buis toe gaan. Uitsprak» Kantongerecht In dronkenschap de orde verstoren: A. J. J. v. d. K„ Baarn f10. Dronkenschap H. W., Amersfoort. 3 dagen hechten.A. J Baarn, f 8 E. V,, id., H. B., Hoevelaken 18; M. S. N'jkcrk f8; H. de B. Soest f8. Op verboden grond loopen: J. M. V., Amerrfoort f 5P. K., Scherpen- teel f 5. Overtreding Motor- eo Kijwielwet M. C. B.. Amersfoort 16 of 3 dagen H. de V., Soest id.; J. F. Ede (3; W. v. d. B„ Ede (2 of 1 d.; D. S„ Ede, idem. Overtr. Politieverord. Amersfoort, A. v. d. Z„ schuldig verklaren zonder op leggen van slralJ. F. H. Amersfoort !3of 2 d. Idem BaarnJ. H. V., aldaar 15 cf Idem Woudenberg: B. E., Amster dam 120 o( 5 d.A. L„ id. 18 ol 4 1; ri.llegcm tftrfcr* "té. 'm'. Nj- raegeo f 12 of 4 d. Idem Hoevelaken B. A. H. F.. Am sterdam f 15 of f5 d,W. F. V., Deo Haag f 15 of 5 d. Uit den Omtrek DEN BOLDER Oe Commissie uit de Prov. Staten, welke het voorstel van Ged. Staten betreffende de kranktinnigenverpleging te onderzoeken had, stelt voor, over eenkomstig bet voorstel van Ged. Staten te besluiten. Zij acht het echter wenscbelljk, dat san Ged. Staten dc plannen voor bedoelde aanzienlijke uit bidding van de Willem Arents-Haeve ter beoordeeling worden voorgelegd en zou gaarne zien, dat aan dezen wensrh gevolg gegeven werd. HOOGLAND A.z. Zondag, 24 Juli, zal onze plaats genoot, de Weleerw. Heer Th. v. Wee bet groote geluk hebben, dat hij in dc Kathedrale Keik te Utrecht door Z.D. H. Mgr. den Aartsbisschop tot Priester zal worden gewijd, Dinsdag 26 Juli, om 10 30 uur (zomer lijd), zal hij zijn Eerste plecliligc H. Mis opgedragen in zijn Parochiekerk van den H. Martinus, alhier, EEMNES Woensdag begeeft dc burgemeester, jhr. L. Rutgers van Rozenburg, zich voor den tijd van vier weken met ver lof naar het buitenland. Zijne ambtsbezigheden worden ge durende dien tijd waargenomen door wethouder B. Groen. HOEVELAKEN Dr. van Aalst, die het buis Hoeve laken heeft betrokken, heeft de doips- jeugd een feestje aangeboden. SOEST In den ouderdom van 51 jaar is alhiei overleden E. Lodder, ambtenaar ter secretarie, Sinds eenige maanden was de thans overledene ziek en kon dientengevnigr zijn werkzaamheden ten raadhuire rilt' verrichten. De K. K. Bouwvereeniging Sl. Jozef hield haar algemeenc vergadering. In het Jaatverslag herinneidc de secre taris aan het ovcrljjden van den voor zitter C. >ao Schalkwijk. Toestemming was verkregen om hel onbebouwde perceel aan de Molenstraat te verkavelen en te veikoopen. Tot voorzitter werd niet algcmrer.c stemmen gekozen J. li. Benschop. De balans, benevens de verlies- eu winst rekening, werden goedgekeurd. LEUSDEN De Raad der Gemeente Lrusden kwam hedenmorgen te half elf in verga dering bijeen. Na opening las de Secre taris de notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Ingekomen itukken Goedkeuring Ged. Staten wijziging begrooting 1926. Goedkeuring geldleening. Idem af- en overschrijvingen. Idem beiluit vergadering 23 Mant betreffende ruiling grond met de ge meente Amersfoort. Idem wijziging begrooting Dienstjaar 1927. De Vooriitter bood de rekeoing Dienstjaar 1926. met een klein batig saldo, aan en deelde mede, dat deze ter inzage ligt. De vergadering werd vervolgens ge schorst om de hceien van de Hengel en Overvest gelegenheid te geven de geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden na te gaan. Na heropening der vergadering deelde de heer v. d. Hengel; als lid van de Commissie lot nazien der geloofsbrieven mede. dat deze Én orde waren bevon den en stelde voor tot toelating der nieuwe raadsleden, hetwelk de goed keuring kon verkrijgen. De Bouw Verordening werd gewyzigd volgens voorstel van B. en W. In zijn toelichting deelde de Voor zitter mede, met deze verordening haast te hebben gemaakt in verband met de verkaveling van Lockhorst. De be doeliug is de strengere bepalingen voorheen geldend voor Oud-Leusdeo, Wijk H. omtrek Leusderweg thans voor de geheele gemeente te doen gelden, zoodat er niet gebouwd mag worden daD aan bestaande wegen, met 't oog op rioleeriug enz. B, en W. zijn echter bevoegd io sommige gevallen op verzoek onthef fing te verleenen. Van een ongunstige beschikking van B. en W. kan de aan vrager hij den Raad in beroep gaan, Na het verzenden van de Agerda was nog Ingekomen een verzoek der bewoners van den Mosseltscheweg om een bijdrage in 't onderhoud van den weg. De Voorzitter meende, dat gezien het aantal van 115 handteekeningen, ver schillende personen geteekend hebben, die geen belang bij dezen weg hebben. Als mede-orderteekenaar verzocht de Voorzitter het Raadslid v. d. Hengel om toelichting. De Heer v. d. Hengel deelde mede dat de bedoeling was een bedrag be schikbaar te stellen om wat sintels op den weg aan te brengen voor verhar ding. Een vrij lange discussie ontstond, Het Raadslid de Greet k^ant op voor den weg naar rijn boerderij, werd deze aanvraag ingewilligd, dan kwam bij la" grren'UIzreeci praten "over"het"o'ndw" houd der wegen werd besloten aan de bewoners der Mosselscheweg te vragen welke tegemoetkoming zij gewenseht achten en wat zij daarvoor tullen doen, dan kan de Raad iu een volgende ver gadering een beslissing Demen. Van de rondvraag werd in deze openbare vergadering geen gebruik gemaakt. De heer van den Hengel verzochl nochtans ca sluiting vrageu te mogen stelleo. Dc voorzitter sloot daarop de openbare vergaderiog en wellicht kreeg toen de heer van den HeDgcl gelegen heid te uiten wat hij niet voor publi citeit geschikt acht. 01 t toen een raadsvergadering werd met gesloten deuien, is ons niet bekend. We vermoedden echter dat de Voorz. wel niet zal xjjn overgegaan tot deze ongewone methode van •raadsverga: Naar wij vernemen, komt H. M. de Koningin met prinsea Juliana van 25 Juli tot 5 Augustus ten paleize Soestdijk logeeten. Ged. Staten hebben goedkeuring onthouden aan de besluiten van den Raad dezer gemeente lespectievclijk strekkende tot: a. Het belceuen van geldswaardig papier der gemeente ter verkrijging van liet bedrag, noodig voor dekking der terugbetaling van de z.g. «Navoidcrings- belasting* en b. wijziging dienovereenkomstig van de gemeentrbegrooting voor 1927. In verbacd hiermede en als gevolg van de gehouden besprekingen in ge noemde raadsvergadering sleileu B. cn W. thar.s den Rand voor van deze niet goedkeuring bij de Kroon in beroep ie gaan. B. en W. deden dan Ksad mede, dat Ged. Slaten het besluit van den Rand van 17 Juni I I. lot vaststelling van den vermenigvuldigingsfactor der gemeentelijke iokomsUi.b-lastir.g voor 1927 '28 anri H. M, de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen. Binnenland Uit Nijmegen Nijmrgcn was Zondag een bevoor rechte stad. Zondag verzamelden zich daar duizenden cn duizenden mannen van liet ambacht, de werkers, de zwoe gers, die in het teeken des Kruisca op gingen voor de sociale hervorming der maatschappij in christelijker! geest. De It us was: Op tegen hel libera- II»me. dat door egt unie, op trgen het socialisme, dat dooi haat en nijd, de hervorming der samenleving en den geest dei Reium Novarum tegenwerken. Op tegen het materialisme, legen on geloof, dat alle levensideaal verduialerd en de menschen van hun hoogste levensdoel afhoudt. Op voor bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap in de bedrijven I Op voor de ontwapening op econo misch gebied eu voor den vrede lu de bedri| ven. Mgr. Diepen droeg lu de open lucht plechtig het H, Misoffrr op. Dr. Poel*, de aalmoezenier van den arbeid In Limburg, hield een pakkende rede, waarin een heel program was vervat. En dan trok de optocht, de indruk wekkende optocht. Die onoverzienbare Stoet was overweldigend, ook en vooral door den actieven geest, welke er van uitging. Daar gingen meer dan 40000 ener gieke godsdienstige mannen voorwaarts, bezield van het overtuigeude woord van Mgr. Dr. Poclsvoor en door Christus. Dat daverde uit de koperen monden der honderden far farekorpsen, welk» het »Aao U. o Koning der Eeuwen* bliezen of nRoomsche Blijdschap» uit jubelden of de nationale hymne lieten hooren, Het was een weelde van kleur en klank, de zon speelde door de Irooge strulsche boomen en glansde in het koper der hoorns en looverde gloed op de borduursels en tocisels der ver- eenigingsemblemcn. En duizenden cn duizenden sloegen met verbazing, stijgende tol waardeeriog, die groepen g.ade, gevormd door man oen en vrouwen uil 't Zuiden des lands, door de Limburgers met hun wapperende vendels en in wit gekleede harmonisteo. De stoere, br.ede Brabanders, die hun gulle geestdrift uitbazuinden in verschil lende muziekkorpsen eD uitspraken in hun kleurige banieren, met 't kruis in top. Daar waren de Friezen en Gronin gen, de enkelingen uit Drenthe en daar-, naast de ontelbaren uit de beide Hol landen en bet Slicht in overtreffende meerderheid. En duizenden en duizenden omringden hen en zagen toe hoe tier werd gedemon streerd werd voorVrede door Recht. In den optocht Irikkcn verschillende praalwagens de aandacht waaronder een van Herwonnen Levenskracht in kubistischen vorm opgebouwd en voor stellend hoe de katholieke arbeiders dr liefdadigheid schragen. Daar reed eeo wagen van den Jongen Werkman, De marinesoldaten voorafgegaan door hur pijpers voerden een marineboot, geheel gepavoiseerd, mede. Dc vcreenigde bakkers en slagers hadden hun prnalwsgers. terwijl dr mijnwerkers een mijninstallatie opge bouwd hadden. Over nedezsggenschsp zeide Dr. PoeU Zondag te Nijmegen bel volgende Wij ontkennen beslist, dat aan den eigendom van fabikksg'bouwtn en machines de eigenaars een onaantast baar recht ontleenen om *:.ch als eenige heeren cn meesters op te dringen bij het beheer van hun industrieele onder nemingen of bedrijven, die slechts door samenwerking van kapitaal en arbeid in bedrijf te brengen zijn, Om werkende en produceerende bedrijven te kuuncr zijn, veronderstellen deze bedrijven irn mers de medewei king van bedrijfsleiders, beambten en dikwijls duizenden hand arbeiders, die toch allen evenzeer men schen zijd nis de eigenaren zelf. Door heel veel geld en zelfs doo' heel veel rislcu kan ook een enkel meosch heel groote dier.sleu soms be wijzen, waarvoor hij dan ook heel zeker een heel groote belooning heeft ver diend. Maar onrecht is en blijft het, in in dustrieele ondernemingen, waarin vark duizend.n mcncchen werken inge- nicurs, beambten en handarbeiders die het sau.en eigenlek dan toch maar doen* de alleenheerschappij op it cischen wo* een op slot van zaken dikwijls ook met de alom veisp'eid» aandeelhouders «elf nog speenden Kaao van Crmmstariss.nl Tegenover die duize.'drn lever de en hard weiker.de menschen, waaronder vaak knappe in genieurs en ook intellectueel hoog ont wikkelde beambten zijn, hebben de aan deelhouders op slot vau zaken dikwijls niets anders te stellen dan alleen eeo groolrn hoop geld. Fabrikanten, die schatiijk worden iu of door fabrieken, waarin de aib.idets zclfa iet een voor ceu mcnschwaaidig bestaan volstrekt noodzakelijk Incin ver dieuen, zijn woekeraars, drplaais van daarbij somtijds z ch ook r.ng defbg vooraan in dc kerk te zrticn, brt.n bij den ingang van de kerk, op eer kaak c-f aan een schandpaal moester Vooral in de moderne g .o o. drijven zouden onze katholieke aibcidcrsleidcrs decrljjk hun plicht verzaken, indien zij niet krachtdadig bleven ijveren voor de geleidelijke uitbreiding der hun onbe twistbaar toekomende raedezrggen- Gemengde Berichten Zondag heeft onder Jaaisveld eci. ernstig ongeval plaats gehad, waarbij drie kinderen om het leven zijn gr komen. Een aantal kinderen was aan den over-, kant vau dc rivier uhu li»l baden Opj zeker oogenblik hoorde de veldwachter aan de overzijde van de rivier hulp roepen. Hij zag een aantal kinderen die, toen bij zich in een roeiboot begaf en de rivier overstak, vluchtten. Toeu hij op de plaats kwam, waar de kinde ren gestaan hadden, ontdekte hij drie pakjes kleercp. Bij onderzoek bleek, dat drie der kinderen, die hier hadden gebaad, waren verdronken. Het schijnt, dat een der kinderen dreigde door de rivier te worden medegesleurd en om hulp heeft geroepen, waarop de belde anderen hem wilden helpen. Hand lo hand rijn de beide kinderen de rivier ingegaan om hulp te verleenen met het noodlottig gevolg dat ook zij in den stroom zijn weggesleurd. Te Toledo in den staat Ohio zijn een passagierstrein en een goederen trein op elkaar gebotst. E-f reizigers werden op slag gedood. Een wagen van den passagierstrein werd volkomen bedolven onder eeo aantal goederen wagens, die met cement geladen waren. Tengevolge van de warmte der laatste dagen, waardoor de groenten op den kouden grond zich snel ont wikkelden, zoodat de vraag zoowel uit bir.nen- als buitenland vrijwel tot nul is gereduceerd, kon Zaterdag j.i. op de velling te Sappemeer een kar bloem koir!{ 75 —100 stuks) evenveel opbrengen als een pond druiven (f0.60). Zondag heeft te New-Vork een hevig onweer gewoed. Zes personen werden gedood en een groot aantal gewond. Hel verkeer heeft groote moeilijkheden ondervonden. Te Weenen hebben hevige onlusten plaats gehad, naar aanleiding van een vrijsprekend vonnis in een proces. de een groote menigte samen voor het paleis van justilie en bij het parlements gebouw. Men sloeg de ruilen in, drong liet gerechtsgebouw binnen en wierp de dossiris bij handen vol op straat. Vervolgens stak nten bet gebouw in Natuurlijk trad de politie op, drch zij kou niet veihinderen, dat de veront waardigde menigte haar doel bereikte. Hier eu daar wierpen de brtoogers baricaden op. Dc betoogingen nameu spoedig een revolutionair karakter aaD, Men belegerde de drukkerijen der bladen, alsook het parlementsgebouw en eisihte het aftreden der regeering. In vele bedrijven wordt gestaakt. Ook het postkautoor is in brand ge- stoker. Auto's werden door de opstan delingen in beslag genomen voor hel vervoer van gewonden naar de zieken- Een groot aantal betocgers hetft ook gepoogd dooi te dtingeu tot het Itali- aar,scire gezantschap, doch de menigte, die onafgebroken «Weg met Mussolini, «•«a 1-r.M lut fascismeriep,kondooi de politie terug worden gedreven. Er zijn natuurlijk ouk dooden en ge wonden gevallen, Een betrouw bare schalt.ng wordt niet gegeven, doch uit de berichten blijkt wel, dat het er velen zijn cn dal te Weenen prachsch anar chie heerschte. Volgens een commuo'ijue o«r Bonds- kanselarij is het aantal doodeu twaalf en gewonden 119. Echter zijn volgens particuliere berichten 60 personen ge dood en 700 gewoud. Latere bsrichtc-i melden, dat de rust in dc stad hersteld is en de Zondag rustig is vei loopen. Iu het bezette gebied aan den Rijn liggen thans 56 500 man Fransche, 7300 man Britsche cn 0300 man Bel gische troepen. De 27jarige J. Suffer te Zwolle, viel van een negen meter lioogen stei ger. Hij kwam met hel hoofd op een cementen vloer neer, zoodat hij op slag Tengevolge vau den zwaren regen val zijn in een sicengroeve bij Stromberg i in de Hundsiueck eenige zware stukke: rots naar beneden gestort, waardoor drie aibcidera gedood zijn. Te Utrecht is een 15 jarig meisje, dat in hel Mcrwtde karaat haar luindcn wilde wassche.n, voorover in het water geslagen cn verdronken. In eert kersenboomgaaid te Game ren is tengevolge vu» het uiteensprin- §<-'» va» een grendel van zijn geweer e 23 jarige van Oyen gedood. Te Marseille alerd een tax -chauf feur terecht, die ren vrouw had aan gereden, Hij werd vrijgesproken. Gedurende hel geding blerk, dat de Chauffeur was... Alexander Bakkine, (.ud-Russisch generaal, die den gcheclen oorlog had m> degr maakt. Te Buighastirgen bij Kassei sloeg de bliksem in de woning van een he renboer. De vrouw des lluizea wilde methaarkleir.cn jorgen uit de woning vluchten, drch dit kon niet meer, daar de trap reeds in brand stond. Daarop sprong zij met haar kind van het 9 meter hooge dak va het hui*. Zij werd wel door de brandweer opgevangen, maar had reeds zulke zware brandwon den, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Hel kind bleef ou- gedeerd. Fietstochten liet Doorzitten bij Wlclrijdcn, een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smelten verzacht cn genccsl men mei Doos 30, oO. Tube no et. Purol - Duizenden wolven maken het ge bied van Wilna (Rusland) onveilig. De militairen worden gemobrlizeerd om de wilde dieren te verdrijven. Te Bochum heeft iemand, die in staat van faillissement was verklaard, uit wanhoop zijn vrouw en dochter doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. De man, die als bewaarder over den boedel was aangesteld, vond alle drie dood. De molenaar de Vries te Sliedrecht had het ongeluk een klap van een molen wiek te kiijgen, waardoor hij eenige meters werd weggeworpen en in eeD sloot viel. Toen men hem te hulp wilde komen, bleek de man reeds overleden. De buurt van Hallen te Parijs is in opschudding gebracht door den dood van drie mannen, die in een groenten- kelder het leven hebben verloren. Een vrouw verzocht aan den eigenaar van den kelder haar een bos bananen te veikoopen, waarop de man met zijn knecht in den kelder afdaalde. Zij keer- den niet terug. Na afloop van tien mi .uten daalde een derde man, die met het bedrijf te maken had in den kelder af. Hij besefte, dat er gevaar bestond en wist nog terug te kerren en ging bij den broer van den eigenaar van den groeotenkelder hulp halen. Deze broer daalde haastig in den kelder af eo ook hij keerde niet terug. Toen de brand weer, met gasmaskers voor in den kel der doordrong vond zij er twee lijken. De derde man leefde nog maar stierf na korten tijd. Er hadden zich in den kelder giftige gassen ontwikkeld, die de drie mannen hebben gedood. Toen de heer van G. zich te Breda naar bet stembureau wilde begeven, werd hij op straat door een beroerte overvallen en overleed kort daarna. Zijn znsier bleef onlangs bij den Stillen Omgang te Breda op eenzelfde wijze Tijdens cru voetbalwedstrijd tusschen twee clubs in Dordrecht, zakte plotse ling een 18 jarige speler ineen en was onmiddellijk dood. Vermoedelijk had de jongen zich te veel ingespannen. Bij het laden van het turfschip Nooit Volmaakt te Emmer Compascum, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de geheele lading opgetast was, kap- sijsde hel schip, waaibij elf vrouwen en mannen onder de turf in he: kanaal geraakten. Tien hunner konden tijdig op hel droge gebracht worden, doch de 19-jaiige Wilhelmina Kuil: werd ver mist. Later is haar lijk opgehaald. Te Scbijndel hebben tijdens de af wezigheid der bewoners, dieveu hun slag geslagen in de woning van P v. d. A. De ongewenschte bezoekers hebben zich door het keldeuaam toegang tot de wonhg veischc.fi en wisten een ijxei kistje niet waardevollen ir.heud in har den te krijgen. Dit kistje w»rd gefor ceerd en een bedrag van ci.ca twee duizend gulden werd medegenomen, lerwijl andere zaken van waarde, in hetzelfde kistje geborgen, nadien daarin nog werden aangetroffen. Dc politic heeft de zaak in handen en stelt een onderzoek in. Vrijdagnacht is ingebroken in het station Budel. De dief heeft het geheele station dootzochl en alles onderstboven gehaald. Alle kasten en laden zijn open gebroken. Ook de zich in het station bevindende brandkast is geforceerd, doch zonder succes. Er wordt niets Na het bezoek aan het station heeft de inbreker zich naar de naast het station gelegen woning van den chef begeven. Toen hij hier bezig was alles te onder zoeken, is de chef wakker geworden eu naar de kamer gegaan waar hij rumoer hoorde. Hierop Is tusschen beiden een worsteling ontstaan. De inbreker ging den chef met een mes te lijf, zoodat deze verschillende bloedende vcrwon- dingeu opliep. De dader is hierop door het keukenraam ontvlucht. De toestand van den geltcffene is ernstig. Uit Washington wordt aan deCoi- rierr d'ltalia gemeld, dat in Mrxco verscheidene priesters ter dood zouden zijn gebracht. Onder de terechtgestelden zou zich bevinden pater Gonzales, directeur van liet katholieke college te Guanajuato, die 2ich had verborgen om naar de V.S, uit te wijken, doch ontdekt werd. Onverwachte terugkomst, Edward Percy Mopes zat, beschul door een horigen muur, naar den regen le kijken. Hel was een stormachtige nacht en de klank eener nabijzijnde kerkklok, die twee uur sloeg, werd door den wind ver weg gedragen, De heer Mopes boog zijn hoofd zijwaarts en beschouwde met gespannen opmerk zaamheid den donkeren gevel van het huis aan de overzijde van een smal grasperk. Behalve den wind was er dien nacht niefs le vernemen, maar de lieer Mopes was een man van onder vinding en ging niet over ijs van één nacht, Met bijzondere voorzorg stond hij op, doch bracht hiermede de takken van de boomen in beweging en kreeg daardoor jeen weinig te groote koude regendroppels in zijn hals, waarop hij een zacht gebrom liet hooren. De rij liooge huizen strekte zich links en rechts voor hem uit, donker en stil, terwijl hij zijn schreden richtte, zonder echter eenig geluid le veroorzaken, naar een venster in de benedenverdie ping. Dal venster was niet zoo gunstig geplaatst als hij wenschte. maar hij was eenigszins philosoof en nam hel zuur en zoet, zooals hij het kreeg. Een smalle diepte in de straat strekte zich langs de achterzijde van het huis uil. gelijk een droge gracht om een kasteel en in deze donkere diepte daalde de heer Mopes af. Trots den regen trok hij zijn jas uit en ook zijn schoenen en greep een goot die van het dak naar beneden liep en waardoor het regenwater mei een sterk gedrulsch naar omlaag stroomde. Langs deze pijp heesch hij zich om hoog tot aan het vensterkozijn, dat een voet ol vijf zes boven den grond was aangebracht. Hij bracht een blinkend stalen instrument in een spleet tusschen het raam en na een oogenblik sprong een lal van het venster met een hoor baren slag terug. Gedurende eenige oogenblikken zat hij onbeweeglijk in de houding van een waakzamen hond. lerwijl zijn oogeti naar alle zijden de duisternis doorboorden. Toen schoof hij het raam op en stond weldra aan de binnenzijde. Weer bleef hij stil en onbeweeglijk luisteren, waakzaam en bijzonder op zijn hoede. Otschoon hij le voren nooit in dit huis geweest was, kende Mopes het inwendige zoo goed dat het den eige naar, die een paar verdiepingen hooger in rustigen slaap lag verzonken, zeer zou hebben verrast. Terwijl hij terzijde trad om een grooten kolenbak te ver wijderen, waarvan hij wist, dat hij daar stond, ofschoon hij haar niet zien kon, nam hij stil zijn weg door een donker vertrek met tegels bevloerd. Een ge sloten deur versperde hem den door gang slechts voor eenige oogenblikken. Met een volledigen en nauwkeurigen plattegrond der benedenverdieping in zijn hoofd .crvolgde hij met zekere maar geruischlooze schreden zijn weg tot bij de provisiekamer van den bot telier. Hier ontstak hij zijn electrische zaklantaarn en overzag hetgeen hem omringde. Het schilferende licht toonde hem in den kring, dien het beschreef, een leuningstoel, een uitgedoofden haard, een aantal kastdeuren en een ijzeren brandkast. Op dezen laatste richtten zich nu zijn blikken en zijn werkzaamheid. Gedurende een half uur werkte hij met geduld en onverzwaklen ijver en zijn operaties werden uitge voerd zonder eenig geluid, want Mopes behoorde tot de meest uitstekende be roepsinbrekers. Het zweet stond hein in droppels op zijn voorhoofd, maar hierop lette hij niet, en hij zelte zijn werk onvermoeid voort. Na eenigen tijd was de deur der brandkast open en eenige laden vertoonden zich aan zijn oog. Met een zekere deftige be daardheid liet hij den inhoud dier laden, de zilveren lepels en vorken, overgaan in een linnen reiszak. Plotseling echter staakte hij zijn ar beid, dooide liet licht uit en iu de diepste duisternis wachtte hij gebukt en ademloos. Eensklaps echter werd het vertrek helder verlicht en hij sprong verschrikt op. In de deur stond een jonge man, deftig in het zwart gekleed, met de eene hand aan den knop van het electrische licht, in de andere hand een revolver gericht op hel gelaat van Mopes. En het was geen kinderspeel goed. maar een deugdelijke revolver waarvan de blinkende loop hem onaan genaam in de oogen schitterde. „Zoo, is er bezoek," zei de jonge man bedaard. „Zooals u zegt. En wat zou dal," was de even kalme wedervraag. „Je hent op heeterdaad betrap!!" „O neen. Ik kwam juist om den gas meter op te nemen." zei Mopes zoo kalm mogelijk. „Ja, dat lijkt wel zoo," hernam de ander glimlachend. „Ik heb tot nog toe niets ontvreemd, waarde heer." „Dat komt zeker niet, omdat ge het niet beproefd hebt. Blijf staan waar je bent of ik schiet." „Je mag op een armen inbreker niet schieten dan alleen uit zelfverdediging, mijnheer, en ik heb u niet aangevallen." „Wie zal dit bewijzen, als je dood bent r „Dat is waar mijnheer," antwoordde Mopes nadenkend. „Hoe ben je er in gekomen „Door een vensier aan de achter zijde, maar ik begrijp niet, hoe je mij gevonden hebt. ik heb geen leven ge maakt." „Ik zou je niet gevonden hebben,, als ik niet laat thuis gekomen was en wat elen noodig had gehad." „Zoo," antwoordde Mopes, „het spijl me, dal je zoo hongerig was." Dc jonge man lachte en Mopes over woog zijn toestand met bezorgdheid- Zijn tegenstander zag er uil, om de eigen woorden van Mopes ie gebrui ken, als een strenge baas en hij be greep niet, dat zulk een jonge heer, zoo deftig gekleed, mei een geladen revolver uitging. „Nu mijnheer, wat wilt ge met mij doen Ge kunt me aan de politie over leveren, maar liever had ik dit niet." „Dat's juist, waar ik over sta le denken," antwoordde de jonge man. „Als ik dat doe, breng ik hel heelc huis in opschudding cn mijn vader is op dit oogenblik ziek. Hel kon hem erger maken." „Het zou mij leed doen den ouden man le hinderen," hernam Mopes me delijdend. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1927 | | pagina 2