Aanvragen van nummer- an rijbewijzen door Inwoaara van Amersfoort. Nu de voorschriften voor het aan vragen van bovengenoemde bewijzen door den Heer Commissaris der Ko ningin voor dese provincie zQn vast gesteld, ontvingen wij, ter bevordering eeder spoedige aanvrage, van het bureau Bevolking deser gemeente Stad huis Kamer No. 3 de volgende inlich- Zoowel voor het aanvragen van een nummer- en rijbewijs beginne men met sicb te vervoegen op genoemd bureau voor bet verkrijgen van een formulier. Met dit formulier vervoege men sicb, indien bet betreft een aanvraag voor een rijbewijs, bij een arts voor bet ver krijgen van de vereiscbte geneeskundige verklaring. Numtnerbewyzen, De bepalingen ten aanzien van het aanvragen en afgeveo van nummerbe- ijzen werden niet gewijzigd. De tot dusver afgegeven bewijzen blijven zon der meer geldig. Rijbnvijsen. Voor het aanvragen van rijbewijzen moet rekening worden gehouden met de volgende onderscheidingen 1. Vernieuwing van een rijbewijs, waarvan de aanvrager reeds voor 1 Mei 1924 in het bezit was en waardoor deze is vrijgesteld van de verplichting tot bet overleggen van een bewijs van rijvaardigheid 2. vernieuwing van een rijbewijs, het welk aan den aanvrager werd verstrekt in het tijdvak van 1 November 1925 lot 1 November 1927, en waarvan de geldigheidsduur vervalt 2 jaar en 8 mnd. na de datum van afgifte 3. a. vernieuwing van rijbewijzen, afgegeven na 30 April 1924 doch voor 1 Nov. 1925 en b. afgeven van rijbewijzen aan hen, die voor 1 November 1927 geen bewijs bezaten m.a.w. thans voor het eerst een bewijs aanvragen- Indien bij de onder 1 en 2 genoemde gevallen de aanvrager voor 1 Mei 1924 in het bezit is geweest van een rijbe wijs, afgegeven in deze of in een andere provincie, is hij daardoor eveneens vrfl gesteld van de verplichting tot het overleggen van een bewijs van rijvaar digheid, indien wordt overgelegd een verklaring van de betrokken autoriteit, waarin dit wordt bevestigd, of wel het oude rijbewijs. Is het bewijs destijds door den Com missaris der Koningin in Utrecht afge geven, dan kan dit achterwege blijver. Uit bovenstaande groepeering blijkt dat zij, die vallen onder groep 1, ten spoedigste vernieuwing van hun rijbe wijzen dienen aan te vragen, opdat zij voor 1 juli 1928 in het bezit zijn van een nieuw rijbewijs. Houders van rijbewijzen als bedoeld onder groep 2 wordt in overweging gegeven vernieuwing te verzoeken 2 mnd. voor het vervallen van de geldig heidsduur dier bewijzen. Voor elke aanvraag van nummer- en rijbewijs is verschuldigd f 2.80 terwijl bij het aanvragen van rijbewijzen over gelegd moeten worden 2 foto's elk van 4 cM. hoogte en 3 cM, breedte. Belanghebbenden worden uitgenoo- digd het in hun bezit zijnde rijbewijs bij de aanvrage te vertoonen. Luitenant Steenmetser wordt voor onbepaalden tijd gedetacheerd aan de School voor Verlofs-Officieren Artillerie te Ede. De bouw van de 150 M. kademuur aan de KI-ine Kuppel is gegund aan Kuyer en Schautleli te Blaricum voor f44 900. De Amersfoortsche Konijnenfokkers club houdt op 18, 19 en 20 November 1927 een Jubileum-tentoons'elling in de zaal van den beer Pieters, Leusderweg 109 alhier. Als keurmeester zal fun- geeren onze stadgenoot den heer G. Ham. Voor de Limviolen was het Zondag geen geluksdag. Het le elfial verloor met 21 van E M.M,het 2e eltlal kreeg van Saeslrum met 7 1 k'ap, terwijl Limvio III de zege aan L V.V, 2 moest afstaan, zij het dsn ook slechts met 3-2. Het bestuur van de Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort bericht ons, dat de openingsavond met Albeit van Dalsum en Sara Htijblom, die groote fragmenten uit «de Vertraagde Films van Herman Terlinck zullen voordragen, niet Donderdag 13 Ociob-t aanstaande in »de Valk» zal plaats hebben, doch Vrijdag 14 October des avonds 8 uur in «Amicitia». Nieuwe telefoon-aansluitirgrn 1060 Boshuizen, Julianaplein 1, 935 Kuiper, Soesterwrg, rmplac. NS. 884 v, Laer, A. Paulownalaan 13. 87") Ir. v. Straaten, Thorbeckeplrin. 294 Vink, Tandheelkundige, Rrrgsir. hoek Ulrechtsch-weg. 684 K. Batenburg, Utrechtscheweg 88, 788 A. Dekker, Fr. v. Blarkenh.sir, 30. 951 Sellemans, L, Bergstraat 16 Onze stadgenoot, de heer B. A Clemens, Leusderweg, is door het be stuur van den Kathoheken Radio Om roep aangesteld als algemeen vertegen woordiger van den Kalhnlitkri, Radio C.-troep, voor Nederland. Gezien de voorname plaat* dir de Katholieke Radio Omroep in nns mid den gaat innemen, lijkt het o> r uttig w op te wijzen, dat de heer Clemens le allen tijde bereid is alle mogelijke inlichtingen inzake den Katholieken Radio Omroep te verstrekken. Uit den Omtrek ACHTERVELD. Maandagmorgen werd alhier door den architect J. Pothoven Azn. (Leus den) aanbesteed, namens het Bestuur der Boerenleenbank en Handelsver- eenigiog, het vernieuwen van de kap op het kantoor der vereeniging. Ingeschreven werd als volgt: H. Rlbberlnk te Amersfoort f4.993; C. Epplngt te Soesterberg f 3.990P. de Jong en D. Wijntjes te Scherpen- zeel f3.980; E. J. Schmier Ezn. te Asschat f3.845; C. Korraen te Ter schuur f3.781 aan wlen het werk is gegund. De opbrengst van de Sobrietas- bloem bedroeg hier de som van f52. Zeker een mooi bedrag. Hulde aan de wakkere verkoopstertjes. Zondag j.l. hield de Mariavereeni- giog in huize St. Joseph hare verga dering. De zaal was goed bezet. De Eerw. Kapelaan hield een lezing ovet de H. Theresia, verduidelijkt door licht beelden, 't was een gezellige en leer rijke avond voor de aanwezige leden. Een hartelijk applaus bewees dan ook, dat allen hadden genoten. BUNSCHOTEN Op Donderdag 13 October zal in het gebouw »Kostverloren« publiek worden verkocht wegens sterfgeval de Wind korenmolen «De Hoop« machinege bouw met zuiggasmotor, pakhuis, stal en woonhuis voor 2 gezinnen, kad. bekend sectie C no. 985, groot 4,77. Te aanvaarden bij de betaling uiterlijk 13 januari 1928. HOOGLAND In de Zondag gehouden vergadering van het Kruisverbond waren aanwezig 23 leden met den Z.Eerw. Heer Pastoor J, de Jong. De Voorzitter opende met gebed en verklaarde waarom de vorige maand niet vergaderd is, ondanks het besluit, om maandelijks te vergaderen. Voorts deelde hij een en ander mede over de vergadering van onderwijzer-drankbe strijders gehouden te Deveoter. In die vergadering, die ook door den voor zitter den heer P. H. Segers was be zocht, was o. a. gesproken over den grooten invloed welke de onderwijzers op de kinderen kunnen uitoefenen ten aanzien van de drankbestrijding. Een ingekomen schrijven aangaande de eerstvolgende drankbestiijdersretraite te houden in Januari 1928 te Zenderen werd voor kennisgeving aangenomen. Nog waren ingekomen een schrijven van de jeugdcommissie over de ge houden leidersdag van jongensbondeo en een verslag van de jaarvergadering van den Mariabond. Deze verslagen zullen circuleeren. De voorzitter wekte vervolgens de leden op gedurende de a.a, kermis dagen door hun voorbeeld propaganda te maken voor het Kruisverbond. Zoo zou men toonrn dat zonder drank ook gezellig feest gevierd kan De voorzitter sprak er ook zijn groote vreugde over uit dat de Z.Eerw. Heer Pastoor, hoewel geen adviseur zijnde, toch door zijne aanwezigheid zijn groote belangstelling toonde voor dt- zaak der drankbestrijding en hij hoopte Z.Eerw. nog velschillende malen in de vergade ringen te zien. Voorts wenschte hij Z.Eeiw, veel genoegen op zijn voor genomen buitenlandsche rei» en een behouden thuiskomst. De ZecrEcrw. Heer Pastoor bedankte vervolgens het Kruisverbond voor de prachtige bloeme- mand hem bij ge legenheid van zijn 25 jarig priesterfeest aangeboden en deed toezegging zoo veel in zijn vermogen lag de vergade ringen bij te wonen. Hierna bracht de controlecommissie bestaande uit de heeren B. v. Laar en A. v. 't Klooster verslag uit dat 2ij de boeken van den penningmeester io orde hadden bevonden. In de rondvraag werd nog gesproken over hel oprichten van een Anoaver- eeniging, aar. bevolen door Mgr. dr. A«ëis. Dienaangaande kon de geeste- lijk adviseur Kapelaan Paanakker mede deelen dat hieraan reeds gewerkt werd door de Mariavereeniging. Met betrekking tot de toooeelvereeni ging werd nog medegedeeld dat d t.c hoogstwaarschijnlijk 23 en 24 Oc'. een uitvoering zal geven. Nadat er eenige discussie was gr- houden over het oprichten van een l.ingensbood deelde de ZeerErrw. Heer Pastoor nog mede dat hij in de a.s. wintermaanden éen of meer lezingen met lichtbeelden zal houden over zijn ieis en vooral over de eeuwige stad welke door hem bezocht zal worden Hierna sloot de voorzitter de ver- gaderirg met gebed. Onder de gevonden voorwerpen staat ten gemeentehuize ingeschreven, alwaar tevens inlichtingen zijn te ver krijgen. 1 damestascbjes. EEMNES Notaris Ditzhuyzen zal Vrijdag 7 Oct. 's avonds balf-8 in het café Eemland aan de Laarderstraat verkoopen een hu;s met eif en grond te EemneB L arderstraat 176b, groot pl.m. 5.22 Notaris v. Ditzhuizen zal Donderdag 20 Oct. op de boerderij bewoond door C. 1. van Bruchem te Eemnes-binnen A 20 wegens opheffing bedrijf publiek veikoupen om contant geld den com pleten Boerderij Inventaris, bestaande uitkalfdr. en gekalfd hebbende koeien, 8 pinkvaarsen, 5 vaarskalveren; 1jaar stier, 1 stierkalf. 2 paarden (6 en 10 jaar), kaasbrik (zoo goed als nieuw) 3 boerenwagens, 2 gierbakkeo, hooimachine, hooi schudder, ploegen, eggen, kruiwagens, koolraap- en korl machine, kaasplanken met standers, paardentuigen, kortkist, landbouwge reedschap enz,, pl.m. 70 kippen. Divers kaas- en melkgereedschap, als kaastobben, weikuipen, kaaspers, kaas vaten, pekelbak, emmers enz. Zaterdagavond moeit Dr. Labadie. een patient bezoeken aan den Laar- derweg, waartoe gebruik gemaakt werd van een auto. Terwijl de chauff-ur had gekeerd en gereed stond om terug te keeren, naderde een open Ford auto, die met groote snelheid reed en waarin een vBanderig der huzaren uit Amersfoort gezeten was. Deze ontdekte te laat den stilstaan- den Chrevoletwagen, met gevolg, dat de vaandrig met kracht tegen den wagen opreed en daarna met zijn Ford dwars over den weg schoot en in de vrij diepe en modderige bermsioot terecht kwam. In een ommezien was de vaandrig van onder de omgeslagen auto ge kropen hij kwam er wonder boven wonder met een nat pak al. Door een der beide volgende auto's waar in zich eveneens militairen- be vonden, werd de drenkeling medege- De verongelukte wagen zag er ont zettend uitde carrosserie was aan de rechterzijde vernield, de treeplanken waren versplinterd, de voorruit was verbrijzeld, de lantaarns verbogen, ter wijl het geheele voorgedeelte dik onder de modder zat. Opgemerkt dient oog te worden, dal deze militairen gisteren te Amersfoort wat men noemt «afgezwaaid» waren, deel genomen hadden aan een afscheids diner en tengevolge van een en ander in een min of meer vroolijke stemming verkeerden. SOEST Een nuttige instelling in de parochie van St. Petrus en Paulus is de R. K. Leesbibliotheek. Een leesbibliotheek mocht niet ont breken in een parochie, nu tegenwoordig de zucht om te lezen zulke enorme afmetingen heeft aangenomen. Daarom is het werk der lectuurvoor ziening een zoo bij uitstek outige, ja nondzakelijke arbeid. Zij overtreft de stoffelijke aalmoes aan den arme ge- Zondag is de bibliotheek in de nieuwe stichting der Eerw. Zusters geopend. Laat in uw huis geen boeken ot bladen toe van welke gij niet zeker weet of de inhoud «el passend is. Geen boeken, zonder -e informeeren naar de deugdelijkheid, uit openbare bibliotheken. De raad van Soest besloot tot stich ting eener rieuwe Christelijke School. De heer Van Klooster wees op den llorisanten toestar d van het gasbedrijf. De pessimisten hadden orgrlijk. Hij brengt een woord van dank aan allen, die aan de totstandkomir g hebben mee gewerkt. Hij verzoekt de Gascjmmisiie, te willen onderzoeker, het gas tegen een lager tarief 'e eterer|enin de volgende vergadering mi t vonrs'ellen te kernen. Dan wijst I ij op den onhoudbaren toestand aan de Van Wcedestraat, Bij regen is de toestand daar onhoudbaar, Nog bepleit spreker een rioleering der Kerkstraat vannf Valkenel tut a«n den Achterweg. Medegedeeld werd. dat B. en W. het voorstel eener Bezuiniging Commissie Tot leden hiertoe rden benoemd: A. O. Dammers (VB), voorzitter; D. A. de Bruijn (AR); W. F. H. Busch (Ooafh.)G. J. Grootcwal (Srestrrberg) H, van Klooster (R.Kleden. Na den bloemschibcursus, die alhier sinds eeo zestal weken wordt gehouden en welke cursus zulk een groot succes is voor de deelr emeis, au men trach ten dezen winter ook een tuinbouw cursus te doen houden, in hoofdzaak voor niet-vakliedsD. De coöperatieve boerenleenbank te Soest herinnert de voorschotnemers er aan. dat de verplichte jsarlijksche af lossing vóór 15 October as. moet plants hebben. Gemengde Berichten De 57-jarige verpleegde in de oude mannen-afdeelirg van het Louise-Huis te Roermond, A. S., ontmoette ern zuster in den tuin, toen zij een ontbijt voor een zieke wegbracht. De man bracht haar met een mes een diepe wonde in den hals onder de kin toe. De halsslagader werd doorgesneden. De zuster gaf een gil en zonk ineen. Zij overleed weldra. Eenige oude mannen, die in de nabijheid stonden, snelden toe, doch hulp konden zij niet verleenen. S. vluchtte en ging naar het politiebureau, waar hfl mededeelde eeo zuster vermoord te hebben. Hij ver klaarde dat hij in de meening ver keerde, dat de zuster reeds tweemaal geprobeerd had hem te vergeven. Dit wijst er op dat S. niet toerekenbaar i». De Eerw. Zuster Maria Fernandus (in de wereld mej E. Kroes), was sedert 1898 in het Louise-Huis werkzaam. Zij «as 52 jaar oud en afkomstig int Fraoeker. Te Marseille heeft een waanzinnige in het wilde weg geweerschoten gelost en daardoor 6 menschen gewond. Toen hij een zevende schot wilde lossen, schoot de politie hem neer. Men is begonnen aan een belang rijke verbreeding van den grooten Rijksweg Deventer—Voorst. Blijkens mededeelingen van den geneeskundigen dierst te Calcutta ster ven aldaar tengevolge van armoede en onwetendheid 33 proceot der zuigelin gen in de eerste week tra de geboorte. Rij de stedelijke spaarkas te Keulen zijn sinds vele jaren begane oplichtin- gen ontdekt, die eenige honderdduizen den maik bedragen. De voornaamste dader is gearresteerd. Prof. dr. Cornelia de Lange, be noemd tot gewoon hoogleeraar in de kindergeneeskunde aau de Universiteit van Amsterdam zij is de eerste vrouwelijke gewoon hoogleeraai in ons land zal haar ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in de Aula der Uaiversileit, Op een congres van lederfabrikanten ie Londen Is het denkbeeld geopperd om leder te maken van bananen- en aardappelschillen. Voor eenige dagen werd te Gaschurn (Vorarlberg) een arbeidersgezin ziek ten gevolge van paddenstoelenvergiftiging. Vier ktndereD en de ouders zijn thans overleden, In den nacht is de kapitale boer derij van Van de Corput te Rijen eeo prooi der vlammen geworden. De be woners konden met moeite uit de vlam men gered worden. Eenige varkens weiden gered, maar de koeien kwamen in hel vuur om. De vermoedelijke brandstichter is een iandlooper uitTil- burg, die in de hoeve gewerkt heeft maar met ruzie is weggegaan. Burgerlijke Standen. AMERSFOORT. 23 Sept. GeborenGerard Hendrik, z. van J. Jonker en A. Rippen. Frits Jozei, z. van J. J, H. Haan en H. M. A. Werdmü'der. OverledenJo hannes B'xerman, 70 j echtg. van W. Veeohuizen. Sara Regina Kuylman, 84 j„ ongeh. 24 Sept. Cornelia Wilhelmina, d. van H. Poort en J, Kurver. Overleden: Hendrikus Hoogeveen, 62 j., wedo. van D. v. d. Linden. 26 Sept. GeborenJan, z. van J. Leijenhorst en A. Spelt. Johannes Grrardus, z. van B. A. Eugeliok en G. J. Mulder. Johanna, d. van J. Bak- kenes en A. C. Schoonderwoerd. Heintje, d. van Ch. Strik en H. v, d. Hoef, Overleden Gijsberla Huyskes, 57 j wed, van W. v. d. Brug. Hen drikus Antonius Veenendaal, 8 d, Lambertus Theodorus van de Weem, 55 j echtg. van J. G. Foerssen. 27 Sept.Overleden: Johannes Marions. Hendriks, 21 m. Cornelia Kwint, 56 j., echtg. van W. A, Brandsen, Nelly Catharina Andic de la Porte, 47 j„ echtg. van J. A. Kaub. 28 Sept. Evert Philip, z. van J. Schuin en E. v. d. Beek. Albertus Antonius, z. van P. Zwaak en P. C M. Hellevoort. Dirk Gerrit Hendri- ku», z. van G. Mol en H. A. Tommei. Alida Petronella. d. van H. Dieters en W. A. Mertz. Getrouwd M. G. Koot en H. H. Heussner. G. P. Lambrechts en J. de Goede. P. Lablans en C, v. Dijkhuizen. T. v. d. Kooy eo E. Dijkhuizen. 29 Sept, Geboren Theodorus Johan nes, van Th. Greefhorst en J. Steen hagen. OndertrouwdA. v. Grol en W. G. v. d. Linden. B. Schilstra en P. Arends. Getrouwd J H. v. Wijtand en N. J. Onderdelinden. LEUSDEN. Geboren; Jan Albeitus, z. van J. ter Maten en J. Ederveeo. Landbouwnieuws. De plaatselijke tentoone'elllng van de Fokvereeniglng „Achterveld en Omstre ken op 28 September. Gelukkig dezen keer niel een ver regende fokveedagEen koesterend zonnetje, mooi keuringsterrein, veel be langstelling van fokkers, ook uit de omliggende dorpen, flinke animo bij de leden, b'ijkende uit den grooten aan voer, meer zelfs dan voor deelname was ingeschrevenalle factoren om dezen zesden fokveedag te doen slagen. De atgemeene indruk was wel, dat de kwaliteit van het vee der fokver- eeniging zeer is vooruitgegaan. Verge lijken we In gedachten het nu aange voerde materiaal met wat op den eersten fokveedag werd gepresenteerd, dan valt vooral de meerdere uniformiteit op. Gevolg van den gunsligen invloed van de vereenigingsstieren, inzonderheid van Chailesen Dirk. Zéér teekenend is, dat de prijswinners alle waren eigen fok en alle afstammelingen van een stier der vereeniging! We hoorden nog een be kend fokker, die zeer goed kent de voortbrengselen van de beste fokdistric- ten, zeggen: »Ii Leeuwarden was geen betere dan deze». Hij stond toen achter de le prijswinster van de pinken. Ken en ander moge voor bestuur en leden van de vereeniging een aanspo ring zijn, op den ingeslageu weg voort te gaan en zich niet te laten ontmoe digen door tegenslagen waaraan onze fokkerij de laatste jaren in zoo ernstige mate onderhevig was. Tongblaar en vooral besmetteljk verwerpen waren oorzaak, dat verschillende stallen niet konden mededingen en niet konden helpen opluisteren, maar toch mogen we gerust beweren, dat deze zesde fokveedag voor de vereeniging was een beslist succes. De heeren Swierstra, Brouwer, Knot tenbelt en de Greef hadden zich belast met de keuring waarvan de uitslag hieronder volgt. Vaarskalveren le. pr. Gonda 882 van Gebr. Verhoef. 2e pr. Moortje 835 van T. Verhoef. E.V. Paula II 832 van E. v. d. Brink. E.V. Heintje 894 van W. v. Burgstede n. E,V. Kaatje 853 van W.v. Burgsteden. Stielkalveren le pr. Janus 836 van K, v. d. Munt. 2e pr. Leendert 867 van G. v. Esveld, E.V. Hendrik 835 van J. v. d. Brink. E V. Marinus 852 van G. Druijf. Pinken le pr. Mina IV 747 van G. Druijf. 2e. pr. Nellie VIII750van K. v.d. Munt. E.V. Johanna V 817 van J. v. d. Geer. E.V. Mina IX 741 van K. v. d. Munt. le pr. Betje, (okregister no. 800 van E. v. d. Brink. 2e pr. Daatje, fokregister no. 792 van Gebr. Verhoef. E.V. Jo, fokregister no. 794 van H. v. Burgsteden. E.V. Nellie VI, register v. jongvee no. 621 van K. v. d. Munt. Schotten le pr. Mobbie 704 van W. v. Burg steden. 2e pr. Koosje 472 van E. v. d. Brink. E.V. Betje 718 van T. Verhoef. E.V. Reiotje 618 van W.v.Burgsteden. Oudere koeien: le pr. Nellie Hf 434 van K. v.d. Munt. 2e. pr. Adriana 435 van K. v.d. Munt. E.V. Cato 545 van J. v. d. Geer. E.V. Klara 596 van E. v. d. Brink. P. H. DOHMEN. Landltul8houdkundig Congres. Te Baarn werd gehouden de 79e vergadering van het Ned. Landhuis, houdkundig Congres. Ir, C. K. van Daalen leidde de vraag in: »Bestaat er aanleiding tot rationali- seeiing van het weidebedrljf en in welke richting moet deze gaan Spr. betoogde dat de oppervlakte van het landbouwbediijf te groot moet worden geacht in verhouding tot hel verschaffen van een bestaan aan den boer en zijn gezin. Daarom zou een meer intensief bedrijf gewenscht zijn, doch de inteDsiveeriog diene geleide'ijk en gemakkelijk te worden ingevoerd. Spr. was van raeening, dat de niet zoo gunstige uilkomst van 1926-'27 nog geen aanleiding Is om vrees tekoestr- ren voor de toekomst van ons weide- bedrijf, dat onder zulke buiteogewoon gunstige omstandigheden hier te lande gedreven wordt. Dr. H. v. Beeck Vollenhoven gaf een inleiding over«Indien men zich op het standpunt stelt, dat er een surplus is van bekwame landbouwers in Neder land en emigrBtie daarvan gewenscht is, kan deze dan geschieden naar de unie van Zuid-Afrika en hoe moet deze geleid worden Het eenvoudigste, aldus spr-, is deze vraag te beantwoorden aan de hBrd van een rappott hierover uitgebracht aan de Zuid Afrikaansche voorschotkas door eene Commissie. Deze kwam na een plaatselijk onder zoek tot de conclusie, dat, emigratie op beperkte schaal mogelijk is van pracllsch en theoretisch goed onderlegde landbouwers met eenige kennis van timmeren, metselen, smeden en vee artsenijkunde, die de karaktereigenschap pen hebben, welke hen voor emigratie geschikt maken eu beschikken over een kapitaal van minstens f 10 000. Dergelijke personen moeten gelegen heid hebben zich in Zuid-Afrika m-t de daar heerschende toestanden op lar.d- bouwgebied vertrouwd te maken, alvo rens zich te vestigen. Zij mogen echter noch gedurende hun leertijd, noch op het tijdstip hunner vestiging aan hun lot worden overge laten, maar moeten steun ontvanger van eene organisatie daar te lande te vestigen. Aan het hoofd daarvan moet staan een persoon, die de Nederlandsche landbouwers en landbouwtoestanden kent en zich snel weet in te werken in de landbouwtoestanden aldaar. De inleider wees op de noodzakelijk heid van emigratie met het oog op de te hooge pacht- en koopprijzen en de mogelijkheid van het sluiten der gren zen en onze afzetgebieden. De heer L. Westerdijk, directeur van de Ned. Landbouw-Handelskamer te 's Hage, beantwoordde de vraag: «Is de verhouding tusschen den prijs, welken de producent voor zijne produc ten verkrijgt en dien welken de consu ment er voor betaalt wel een juiste,» Spr. betoogde dal het verschil tus schen de producenten- en de consu mentenprijzen te hoog is. Prof. ir. M. F. Visser uit Wagenin- gen hield een inleiding over «Het militaire peil van 0.13 -N A,P. op de afgesloten Zuiderzee in verband met V rouwen handen welke huishoudelijke arbctd verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos JO. 60,90, Tube 80 ct. Purol de waterlooziog en de watervoorziening van de omliggende provinciën. De eischen van de militaire sijde in verband met de te stellen Inundaties zijn, zoo betoogde spr., aanmerkelijk zwaarder dan vroeger. Ter voldoening daaraan is in het- laatste Zuiderzee-ontwerp rekening ge houden met het maken van het IJmeer, waardoor het voor inundaties noodige water tot op een hooger peil uit de Noordzee kan worden betrokken. Zoolang dit IJmeer niet gereed is en de Zuiderree toch door den afsluitdijk is afgesloten, moet volgens de wet de Zuiderzee zelve op het peil van 0.13 N.A.P. worden gehouden. In dezen overgangstijd lijdt de afwa tering der omliggende provincies schade en kan de zoetwatervoorsiening niet tot haar recht komen. Het is daarom gewenscht van land bouwkundige zijde sterk san te dringen op een zoo 9poed!g mogelijk tot stand komen van den ljmeerdijk. Mr. dr. L. N. Decker» te 's Hsge (pro) en de heer J. Smid te Voorburg (contra) behandelden de vraag: »Is bindend verklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst in den landbouw gewenscht De verbindendverklaring Is volgens mr. Deckers wenschelijk om te voor komen, dat de opbouwende arbeid, welke door de Collectieve Arbeidsover eenkomst wordt verricht, belemmering ondervindt doordat buiten haar regelen vallende overeenkomsten worden ge sloten, welker bepalingen sterk afwijken van de in de Collectieve Arbeidsover eenkomst vervatte, De heer Smid kwam tot de conclusie, dat de geheele landbouwende bevol king zich met kracht dient te verzetten legen eene wettelijke regeling der ver bindendverklaring, zooals de voorstan ders die wenscheo. De nadeelen van dc C.A.O. betreffen inzonderheid den invloed, dien de ver bindendverklaring zal uitoefenen op de I «onverhoudlngen. Mocht dan ook ten behoeve van de uitvoering van sociale wetten, zooals door sommige voor standers in den laatsten tijd wordt be toogd, de verbindendverklaring der C. A.O. mogelijk moeten worden gemaakt, dan zou deze verbindendverklaring zich niet mogen uitstrekken tot het loon. Ten slotte kwam aan de orde het onderwerp«Is melkhygignische con trole io het belang van het veehouders- bedrijf», ingeleid door den heer Stuur man, directeur van het Melkcontrole- statlon te Utrecht. De heer Stuurman kwam tot de vol gende conclusies 1Melkhygienische controle, mits niet verricht uitsluitend in het belang van melkhandel en consument, doch met de bedoeling tevens voorlichting te ver strekken aan de veehouders, is in het belang van de veehouderij, doordat alles wat aan de hand van de controle gepropageerd wordt in het belaDg van de melkwinning, zal leiden tol meer dere naleving van hygiënische principes op de boerderij, hetgeen den gezond heidstoestand en productiviteit van het melkvee verhoogt, waardoor betere bedrijfsresultaten ontstaan. 2. Melkhygienische controle leidt tot nauwkeurige opsporing vao tallooze gevallen van ziekten. Nauw keurige kennis der aangetaste dieren is het begio van een bestrijding dezer ziekte. allerlei maatregelen kun nen dan met succes gelrtffen worden. Hoe meer algemeen de controle, des te intensiever de onschadelijk'making van smetslol bronnen. 3. Melkhygienische controle onder steunt de fokkerij van goede productie- 4. Melkhyg'gnische controle zal er toe bijdragen dat meer en meer be gonnen wordt met t.b.c. bestlijding. 5. Melkhygienische controle baant den weg naar betaling volgens een premieregeling. 6 Melkcontroles lations rullen er vee toe bijdragen dat deze nuttige controle meer algemeen wordt. Kerknieuws. Uit Rome. Te Rome werden door den Gene raal Overste der Missionarssen van het H. Hart, in bijzonder audiëntie aan den Paus voorgesteld de eerste Mis sionarissen der nieuwe Missie op Mid- den-Java de Paters B Visser, B. Thien en M. de Lange. Z.H. gaf Zijn bfl- zonderen Zegen aan he t voorname werk dat zij gaan ondernemen, en odk aan hunne familieleden en weldoenrrs. Kerkelijke Uiensten. (Nadruk verboden lofevolze de euteonwet) flmnrifoort Parochiekerk 0 L.Vr. Hemelvaart Langsgracht no. 36. Pastoor: Deken L. A. F. X. Koek, Langegracht no. 37. WOENSDAG 7 uur Octoberoefening en Lol. DONDERDAG 7 uur Octoberoefening en Lof. VRIJDAG Kwart voor 8 gezongen H. Mis. 7 uur Lnf. ZATERDAG 7 uur Octoberoefening en Lof. 4—9 Biechthooren. Dagelijks de H. Missen om 7, 8

De Eembode | 1927 | | pagina 2