PIANO'S R. K. Spaarbank - Amersfoort Handboek voor den L eekenapostel Voor de Schoonmaak Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 24 April 1928 No. Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prfls per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f1.10. Alzonderltyke nummers 10 ct KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAQ- EN VR1JDAOM1DDAQ Advertentlën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en r.flverheld b|J geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dlnsdigun Vrijdag vó<5r 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Een goede, godsdienstige moeder is een zichtbare engel voor haar kinderen. Wat is een kind? Een menschelijke, door de vinger der zorg nog niet saDgersskle bloem. De mededinger van den vader in de liefde van de moeder. De tooverstaf waardoor een huis in een Te Huts wordt veranderd. Een miniatuur Atiaa, die de geheele wereld der huwelijks vreugden on bewust op zija kleine schouders draagt. Een knop, ontloken aan den boom des levens. Een broos, sterfelijk schepsel, sonder hetwelk de meoschheid spoedig zou uitsterven. Het grootste meesterstuk der schep ping, waarvan ieder ouderpaar zich ver beeldt, dat zij er de beste copie van bezitten. Een inboorling van alle landen, die de taal van geen enkel spreekt. Een uitvinding om dé ouders 's nachts wakker Ie houden en de buren tot wan hoop te brengen. Een heel klein menscbje dat onnoe melijk veel zorg vereischt. Een lastig schepseltje, wiens lach een goed mensch aan den hemel doet De zonnestraal van het huis, de don kerste uren verlichtend. De belangrijkste vereischte in elk huis. Het beste doel voor de werkkracht Een roos niet zonder doornen, maar met nog gesloten mooie blaadjes. Wat de bezigheden der moeder ver meerdert, de kas des vaders verlicht en verder dient tot alarm klok der buren. Een sleutel, die alle harten van rijken en armen, van hoog geplaatsten en laag gezonkenen, in alle landen en hemelstreken opent. Datgene wat het huis gelukkiger, de liefde sterker, het geduld grooter, de handen beziger, de nachten kouder, de dagen langer, de beurzen lichter, de kleederen eenvoudiger, bet verleden donkerden, het heden moeilijker, de toekomst lichter maakt. Dit en nog veel meer is een kind) T. G. graven rusten, de archieven der Her- rmde kerken der stad gevestigd zijn. De openbare plechtige ommegang is te niet gegaan, maar de stille nach telijke ommegang is daarvoor in de getreden, die elk jaar grooter toeloop, ook uit onze stad, trekt. Ze is geworden 'n katholieke massabetooging. Ook in andere gewesten in Markets of Marckel en Almelo in Twenthe ver zocht de classis te Deventer 25 April 1604 aan heeren Gedeputeerde Staten, dat sij mat ernst willen voorkomen en de verb eden die grouwelicke afgodery des bedevaertsgancka binnen Marckel naer het Heylig Bloet (so men noempt) op aenstaendeu Meijdagb. Gewt Oude Bedevaarten, door A. F. VAN BEURDEN. 11 Ook In de buurt van Amersfoort had men beroemde bedevaarten, die veel volk trokken. Men denke aan de bede vaart naar Sint Cunera te Rhenen, waarvan oude bedevaart boekjes in nieuwe druk met houtsneden uitgegeven zijn. Dit boekje hield in dat leven en de die passie ende verhcifiighe van der heijliger Maget Sinte Kimera, die in die stadt van Renen lustende is. Mer naer tekenen ende mirakelen die geschiet sIj" ende noch dagelicx geschieden, die God gedaen heeft door die heijltge Maghct Sinte Kuoera. Ao. 1515. Dit boecsken vercoopt men in die stadt van Renen. Ook Rhenen kwam tot welvaart door de bedevaart. De toren |s, zooals men naar den vorm zou zeggen, door deuzelfden bouw meester ontworpen, als die van Amers foort. Rhenen is van Katholiek Gere formeerd geworden, evenals zijn kerk. De bedevaart is te niet gegaan onder den druk van buiten, maar de m toren getuigt nog steeds van den wel dadigheidszin der pelgrims, die den opbouw vao een dergelijk monument mogelijk maakte. In den laatsten tijd is het miraculeuze beeld van O. L. Vrouw van Renkum weer teruggevonden, dat voor de refor matie zoovele pelgrims naar Renkum trok. Eene prachtige bedevaart bezat Am sterdam vanaf 1345 en ook aan deze schiljft men de vroege opkomst van de stad voor een deel toe, zooals Boé tius van Bolswert in zijn in 1639 uitge geven Amstelredams eer en de op- comen door de denk waardige mirakelen aldaar geschied aan ende door hel H. Sacrament des altaars,* schrijft. Men noemde de kapel de Heilige Stede. Door de Reformatie werd de bede vaart onderdrukt, de H. Stede onteigend, in onzen tijd afgebroken tegen de pro tested der katholieken, die daarin graf steden bezaten en zij is veraoderd in een rond gebouwde kerk, terwijl in de kelders waar de oude schepenen in hun schriften met sterk gepeperde saus over goten, waarschijnlijk om meer indruk te maken. Maar van Amersfoort en omliggende plaatsen, vooral ook uit Goljlaot trok men nog in 1645 met veel volk naar Lunteren op de Veluwe 3'/a uur vet van bier, waarover de overveluwsche classis, waaronder Lunteren behoorde, zich bezwaard had. Hij deed dit in volgende bewoordiogeo te curieus om ilet aan te halen. »Daer sicb op sekeren dach in Julio sich toedraget eene superstitieuze pro cessie ende ommeganck, in forme van een bedevaert, welcke niet en wordt gepleget (gehouden) sonderlingh bij sijne inwoneren, maer meest van de omliggende dorpen en bovengenoem- den oock op Zondach onder de (ge reformeerde) predicatie.* Ook de predikant Liesselius of van Liessel ergerde zich daaraan en schreef, dat dit bij zijne kudde groot schandaal verwekte, dat »men den Paepschen luijden sulcke grote vrijheijd liet ge- Hij vroeg ook aan den Overveluw scbeo classis dit schandaal te doen op- Deze verwees hem naar de Depu- ten der classis, die dit gruwelyck schandael en ergernisse met alle ge- chelijcke middelen sullen soecken te nemen door een adres aan den Edelen Hove vao Gelderland. It 1648 schrijft men in de Acta van Hof van Gelderland over de bedevaart t Lunteren, dat daarin in 't voorjaar rorsien is en men gedurig alle jaren op gelijke wijze daarop zal letten. De bedevaarten tot O. L. Vrouwe Amersfoort, tot Sint Kuinder te Rhenen, het H. Sacrament te Amster dam, die van Marckel, te Reokum en Lunteren heeft men totaal weg kunnen werken, maar men heeft er meer dan eeuwen over moeten doen en nog zijn de sporen niet geheel uilgewischt, komen te voorschijn en leven weer op. Uit den Omtrek BAARN Geboren Cornelia Maria, d. v. A. Baars en C. M. van Vliet Carolus, r. H. J. van Gaver en W. E. Geiten beek Christina Maria, d. v. A. Martens C. M. V. Passtoors Josephine Catharina, d. v. J. A. Tb. Buschman en C. A. Zloch. Ondertrouwd: H. Geurs en A. Grossebeck A. J. Kool en G. A. Kok. GetrouwdH. C. A Hendriks en J. H. M. Kenkel, Over ledenGerritje de Ruig, 71 jr., echtg. v. R. Veldhuizen Petronelta Bree. 20 jr. Jacob van Meurs, 81 jr., wed. van C. van Opstal) Kassa Doedo, 79 jr. Cornelia Maria van Vliet, 41 jr., echtg. v. A. Baars. ACHTERVELD De 75-jarige alleen wonende weduwe G. Boelekamp te Achterveld had we- g:ns ziekte haar huis verlaten, om bij haar naburig familielid, W. Huppel- \ttO^.SV\ schoten intrek te nemen. Later bemerkte echter de buurman A. Oisendrgver, die met de verzorging van het nog in de woning achtergelaten vee is belast dat 's nachts in de woning van genoemde weduwe was ingebroken. Na door een staldeurtje te zijn binnengekomen, had men de gesloten kamerdeur met een blaaspijp opengebroken, en bij nader onderzoek bleek dat uit een der kasten gouden slot met bloedkoralen ontvreemd. BARNEVELD Een ongeveer 65 jarige landarbeider te Walderveen, heeft zijn buurman, den jachtopziener M. Teunissen, zeer ernstig mishandeld. Zonder de minste reden, beeft bij den jachtopziener met een greep in de zijde gestokeo, waardoor Teunissen echter, dank zij zflo dikke kleeding, niet verwond werd. Daarop heeft hij hem met hetzelfde wapen door de hand gestoken en toen de jacht opziener zijn aanvaller met geweld de greep ontrukte, brak de stok, waarmede de landarbeider toen den beambte nog een hevigen slag op het hoofd toebracht. De oude driftkop staakte zijn aanvat niet voor de beambte hem tegen den grond had geslagen en weerloos had gemaakt. Ten nadeele van den landbouwer G. Kamphorst uit de Mars, is een mand met 157 eieren ontvreemd, die een oogenblik óór de slagerij vao Kuyt onbeheerd bad gestaao. Vermoedelijk doordat de stuurin- iebtiog onklaar was geraakt, is v. Ze venbergen in de Jan van Schaffelaar- straat roet zooveel kracht met zjj vrachtauto tegen het pui van den win keiier De Roller opgebotst, dat dit pui totaal verbrijzeld werd. Zelfs de gedeeltelijk 20 <t 25 c.M. naar 1 gedrukt, terwijl het nog al zware hout werk als een luciferstokje was afge knapt en de op de toonbank staande :lweger tegen den grond geworpen. De nawinter heeft in onze gemeente reeds eenige slachtoffers onder de bees ten gemaakt. Van den landbouwer B. te Esveld, die, als zooveel anderen, zija vee reeds in de weide had gebracht, zijn een paar koeien tengevolge van de abnormale lentekoude bezweken. Tal vee-eigenaren hebbeo nu bun bees- veer op stal gehaald tot zachter weer is aangebroken. - Burgerlijke stand. GeborenGeerlruida, d. v. W. Wol- leswinkel en T. Veer Geertje, d. v. G. Schreuder en G. Polhout Aalbert, H. v. d. Hoef en G. Bronkhorai Hendnka, d. v. H. Goor en A. v. Schoonhoven Wtllempje, d. v. B. J d. Kamp en W. Boumann Heintje Willy, d. v. W. FraDken en R. v. d. Velden Cornelia Hendrtka, d. v. C. W. Schimmel en A. Staal Gijsberius Willem, z. v. G. C. Haanschoten en H M. J. v. d. Woerd Alt, d. v. A. Watict en G. v. d. Brink. Ondertrouwd H. Schut en M. v. Veen J. Meg- Isen en B H. Vaarkamp G. Bouw G. v. Maanen A. v. d, Hruvel G. C. Gaasbeek E. v. Harten en A. de Wilde S. Kok en G. v. Hier- den. Gehuwd: W. J. Walpot en G.v. Essen. Overleden: Gerriije Top, 9m, HOOGLAND De jaarvergadering der Ccöp. Brand verzekering «Hoogland* in aConcordia* was goed bezet. Het jaarverslag vermeldt: Per 31 December 1927 bedraagt verzekerd kapitaal de som van f2280.643. Het aantal verzekerden bediaagt 222. Het inleggeld voor 1928 bedraagt f 6 67. Bijzondere dank wordt gebracht aan de geestelijkheid der parochie, voor de groote Bteun die zij, als altijd, aan de vereeniging verleende. De rekening over 1927 is vastge steld op een bedrag van 17420.89 in ontvangsten en uitgaven. Het grootste bedrag der uitbetaalde schade in 1927 beliep f 4725, uitbetaald aan den beer Fr. v. d. Pol. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heeren T. v. d. Wolfshaar en Helm. v. d. Heuvel bij acclamatie herkozenterwijl 't aftredend lid van de Raad v. Toezicht, de heer G, Herder op dezelfde wijze wordt her benoemd. Alle gekozenen nemen de benoeming aan. Bij de mededeeling wees het bestuur op 't veelvuldig voorkomen v machines en kunstmoeders. Het bestuur geeft den raad met 't bouwen van bok voor kuikens op te lokken er te denken, zóo'a hok op een afstand der gebouwen te zetten, dat er geen brandgevaar voor die gebouwen uit voortkomen kao. In de toekomst zal de verplichting om de bedoelde hok ken op behoorlfke afstand der gebou wen te plaatsen, wellicht kunnen komen, leder kan er dus vast rekening mede houden. Een tweede zaak, waarop 't bestuur met klem wijst is de plaats waar men dikwijls fornuizen aantreft. Soms zijn die zeer gevaarlijk geplaatst en soms wordt de raad van de be stuursleden, die dit bij hun «schouw opmerkten, om 't fornuis een betere plaats te geven niet opgevolgd. Een ieder bedenke, dat 't een belang van alle leden is, wanneer alles gedaan wordt om 't brandgevaar te voorkomen. Men bedenke wel, dat in de 10 jaren, dat de vereeniging bestaat reeds f 17328.53 aan brandschade is uitbe taald 1 Verder deelt 't bestuur mede, dat over 1928 geen premie behoeft ge heven te worden. Bij de rondvraag wordt geinformeerd of 't lid, waar gevaar bestaat door de plaats van 't fornuis daarvan dadelijk in kennis wordt gesteld. De voorzitter antwoordt, dat dit altijd direct gebeurt. Gelijk wordt dan medegedeeld, dat de verbetering binnen veertien dagen moei worden aangebracht of men krijgt bij brand geen uitkeering. Een ander maakt de opmerkiog, dat de verzekering van de A B.T.B. korting geeft op de aanschtffi-ig van ssnel- blusschers*. Bedoeld lid vraagt of du bij onze verzekering ook zou kunnen. Van de bestuurszijde wordt geautwoord, dat de verzekerde de eerste voo-deelen heeft van 't gebruik van xoo'n snel- blusscher. De aanwezigheid van zoo'n toestel is daarom allereerst een belang van ieder op zich zelf. Er wordt over die snclblusschers nog wal over en weer gepraat, sommigen voelen er veel vooj, v='eo echter niet. Ieder mocht wel zoo'n ding hebbeo, doch daar is de prijs wel wat hoog voor (f 25.—). Bovendien wordt de bestaansduur van die toestellen gegarandeerd op 10 jaar, 't geen ook al 'n bezwaar is. Een aoder brengt nog even in her innering de brand bij W. Hilhorst. De brandspuit, die daar ook was, sloeg geen erg best figuur. Onmiddellijk daarop wordt door een ander over deze kwestie doorgegaan. Genoemd persoon doet 't voorstel om bij 't gemeentebe- te dringen op de aanschaf fiog van een motorsfuit. Dit is een voorstel wat bij haast alle aanwezigen groote instemming vond. Zeker de kosten van aanschaffen zijn niet gering, maar een motorspuit met z'n snelle verplaatsing naar 't terrein van de brand, t z'n groote watervermogen, met z'n ivoudige bediening, kan een zeer groot gemeentebelang worden geacht. Daar komi nog bij, dat de onkosten, die de gemeente soms heeft bij een brand niet gering zijn. (In dit verband wordt herinnerd aan de brand bij Hend. Voskuilen op »Coelhorst<) Het is dan ook geeo wonder, dat men graag ziet, neer 'i bestuur der Brandverzeke- met bekwame spoed een request de Raad onzer gemeente richt spoedig tot de aanschaffing motorspuit over te gaan. Een der aanwezigen meende dat men 't maar moest laten. Het zou toch ni,et lukken, omdat bij meende, dat 't bestuur der gemeente daartoe niet verplicht zou zijn, In hoeverre dit zoo is, dat daar gelaten, maar zeer juist was de interruptie «maar behoeft dan een gemeentebestuur uiets meer te doen dan waartoe 't ver plicht is*. Intnsscheo 't request gaal naar de Raad en ik geloof dat niemand zou zijn, die zijn vreugde kunnen inhouden, indien binnen korten tijd de moterspuit zijn intrede in gemeente deed! Het sou een feestelijke intocht waard zijn I Burgerlijke Stand. GeborenJohanna Christina, d. v. R. Pasker en H. van Westerlaak Petrus Hendrikus, z. v. J. Nieuwenburg en G. Voorburg Cornells Aotonius, z. v, C. Huurdeman en M. van Daatse- laar Margaretba, d. v. E. Smink en H. Voskuilen Jscoba Elisabeth, d. v. H. W. de Ridder en G. van de Kletersteeg. OndertrouwdM. Verheul en E. M. Schut. De Mariavereeniging vergaderde in Concordia. De vergadering werd met gebed en welkom geopend. Er waren weinig leden, hetgeen werd betreurd. De secretaresse las de notulen die wer den goedgekeurd. Op 30 Juli wordt cr in Nijmegen een congres van de drank- •ader controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Qoedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEORACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAG AVONDS van 7 ot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3ö/,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Gebr. Perzina. Hofleverancier van H. M. de Koningin Pianohandel S. Düijker Telefoon 773 Zoo juist verschenen: Deel I.Kath. Beginselen op Sociaal gebied door Prof. Kanunnik J. D. J. AENOENENT. Deel II.: Eenige Kerkrechtelijke Bepalingen door Prof. J. H. VISSER. Belde deelen In één band (2.90 Franco per post f 3.06. N.V. FUTURA - Janskerkhof 24, Utrecht - Qlro no. 38640 besnijding gehouden, er werd voorge steld om 2 leden als afgevaardigden te zenden. Na veel heen en weer praten verklaarde T. Evers zich bereid te gaan, mits zij door de presidente werd ver gezeld. Ook werd de medewerking van de meisjes gevraagd ora het feest van de St. Annavereeniging te helpen slagen. Dit feest wordt voor kinderen tot den leeftijd van 12 jaar gegeven. Er zullen waarscbijolljk wat kluchtige tooneel- stukjes worden voorgedragen en de kindereo worden ook getracteerd. De secretaresse seide ook nog, dat er eeo retraite weid gehouden van 1 tot 4 Mei, en dese retraite was alleen voor leden van eeo Mariavereeniging. Door den Geestelijken Adviseur werden drie nieuwe leden geïnstalleerd, allen als afschaisters. In een toepasselijk speechje feliciteerde bij de nieuwe leden, prees hun moed en spoorde bun aan getrouw aan de belolte te blijven. Allen hechteo ten slotte bun goedkeuring aan bet voorstel om één keer meer te vergade- reo, soodst er jaarlijks 4 vergaderingeo zijn. SOEST De gascommissieheeft indertijd voor gesteld den fitter S. van Goikurn eeu vaste Banstelliog te verleeneo. met welk voorstel B. en W. sich konden ver- eenigen. B. en W. stellen mitsdien voor, van Gorkurn met ingang van 1 Mei aan te stellen ais filter in vasten dienst tegen een belooning van f30— per week Wegens mishandeling van een sekeren Tb, B. uit Amersfoort, waarbij deze een bloedende hoofdwonde bekwam, werd door de politie tegen G. K„ wonende alhier, proces-verbaal opge maakt. B. en W. stellen den Raad voor, het in de vacature van L. E. Visser, te benoemen hoofd van het gasbedrijf den titel te geven van chef filter cd zijn wedde te bepalen of f40 per week met vijf tweejaarlijkgche verhoogingeD van f2 per week, benevens toekenning vao vrij wonen en vrij gebruik van gas, De voordracht luidt als volgt 1. W. Kerkhcff te Rijsenburg2. J. Kastpapier rood, wit, blauw in rollen en vellen Kastpapier met rand Punaises, enz., In ruime sorteering voorhanden bij Boekhandel H. ELZET1AAR L8NGESTR8AT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. H. Rtoschoteo te Zwammerdam3. J. J. Jansen te Middelburg. Door J. Flapper is ontheffing ver zocht van bet bepaalde in art, 15 der voor deze gemeente geldende bouw verordening ten aanzien van den bouw van 4 winkelhuizen onder één kap aan de Vredehofztraat. Overeenkomstig adviez stellen B. en W. voor afwgzend op bet verzoek te beschikken. Burgerlijke stand. Geboren Gerradus, s. v. P. P. Dijk man en H. Leeuwenkamp Theo dora, d. v. H. Hooft en H. Kok Engelhart, z. v. E. Unkel en M. M. Borst Besseltje, d. v. G. M. v. Her waarden en M. vao Dijk Reinerus Petrus Johannes, z, v. A, P. Hilhorst en D. v. Eijden Lubertha Alber- dina, d. v. J. Pilot en G. Tijink Bernardus F/anciscus, z. v. Th. H. de Goede en S. J. Fugers Gerrit Jacob, z. v, J. v. d. Brink en G. Bos. Onder trouwd: H. C. Eek Cb E. S. Mulders Th. v. Luijtelaar en C. A. v. Kloos ter. I GehuwdE. A. v. Egdom en H. C. Frank. Overleden: Theodora H. Kokxhoorn 79 jr,, wed. van E. v. Doorn Martha Schaap 59 jr., echtg. van C. Hlomp Hendrik K. Gödecke 83 jaar, echtg, van A. Tak.

De Eembode | 1928 | | pagina 1