e0£ÏÏN DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden 1.00. Buiten Amersfoort i 1.10. Afzonderlijke nummers !0 ct. Vrijdag 4 Mei 1928 - No Twee en Veertigste Jaargang 10 KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VR1JDAOMIDDAO Advertentlën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adverteeren. Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Wensch altijd en bid, dat Gods wil volkomen in u geschiede. Thomas a'Kempis Epistel en Evangelie. VIERDE ZONDAG NA PASCHEN. LES uit den brief van den H. Apos tel Jacobus; I, 1721. Zeer geliefden I Alle goede gaven en alle vr lmaakte gift is van bover, af dalend van den Vader dtr lichten, by wien geene verandering is noch schaduwing van afwisseling. Vrijwillig toch heeft Hy ons door het woord der waa'heid geteeld, opdat wy zouden zyn als eerstelingen zyoer schepselen. Gij weet het, myae zeer geliefde broeders I leder mensch nu zy vaardig om hooren, dcch traag om te spreken, traag tot toomwant de toorn ei mans werkt Gods gerechtigheid n Werpt daarom weg alle onreinheid overtolligheid van boosheid, en neemt op in zachtmoedigheid bet ingeplante woord, dat uwe zielen kan zalig maken. EVANGELIE volgens den H. Joannes; XVI, 514. In dien tijd sprak Jesus tot zyne leerlit gen Ik ga tot Hem, die Mij ge zonden heeften niemand uwer vraagt My waar gaat Gy heen Dcch omdat Ik u dit gezegd heb, heeft de droefheid uw hart vervuld. En toch zeg Ik u de waaiheid: het is u nuttig dat Ik heeriga want indien Ik niet wegga, zal de Trooster niet tot u komen maar indien Ik wrgga, zal ik Hem tot u zenden, Als Hy nu gekomen is, zal Hy de wereld overtuigen van zonde en van rechtvaardigheid en van oordeel, Van zonde nameiyk, omdat zy in My niet geloofd hebben; en van rechtvaardig heid, omdat Ik tot den Vader ga cd gy Mij niet meer zult ziecen van oordeel, omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is. Nog veel heb ik u te zeggen, maar gij kunt het nu niet dragen. Doch als die Geest der waaiheid gekomen is, zal Hyual de waaiheid leeren. Want Hij zal niet spieken uit Zich zei ven, maar al wat Hy hooien zal, zal Hy spreken, en wat toekomstig is zal Hy u ver kondigen. Hy zal My verheeriyken, want van het myne zal Hy ontvangen en het u verkondigen. Liturgische Kalender. Week van 6—12 Mei. ZONDAG 6 Mei. 4e Zondag na Paschen. Tydeigen, Mis Cantate, 2e geb. en laatste Evangelie St Jan voor de Lalijnsche poort. Prefatie van Paschen. MAANDAG 7. H. Stanislaus, DINSDAG 8. Verschyning van deo H. Micbrël. Credo. WOENSDAG 9. H. Gtegorius van Nazianze, Credo. DONDERDAG 10. H. Antoninus, 2e geb. H.H. Gordraous, enz. VRIJDAG 11. H. Auftidus. ZATERDAG 12. H.H. Nereus.enz., 2e geb. Cor cede, 3e voor Kerk of Paus. Het draadlooze gevaar. Ofschoon velen misschien de Vasten brief van Mgr. Diepen, bisschop van den Bosch, in zijn gtheel hebbrn ge le:*), roeenen wy, om wille van het groote belang der zaak, goed te doen daaiuit nog eens een beknopt uittreksel te geven. «Naast de verleiding der pers komt de verleiding van de radio ons plichts besef op een zwaie proef stellenende vrees is niet ongewettigd, dat zelfs zy, die een onbspeikte keuze van lectuur verfoeien, in dit gevaar zullen bezwyken of reeds bezweken zyn. Hoe verleide lijk is het immers, in onze eigen woniog, in onze vergaderzalen en bijeenkomsten door een enkele handbeweging deo toegang te kunnen ontsluiten voor vaak hooggeprezen, doch in werkelijkheid zeer gevaarlijke voordrachten en liede ren Welke aanlrekkeiykhcid krijgt niet vaak de dwaling door den naam of de welsprekendheid van wie haar verkondigt. Wat betoovering kon er niet uitgaan vbo de harlslcchtwe kkende, meeslepende liederen en melodieën of voordiachteo, voor welke in naam van z.g. kunst of wetenschap de vrye toegang bepleit wordt ook tot onze woning •Neen, Wy behoeven U niet te spre ken van de harde lessen ons door de ervaring reeds gegeven, van de mede- weikingin andere landen, als Rusland, door de radio reeds verleend aan de verdieriyking van bet volk, van den lelleo snijd hier te lande door de z.g. föüSS" ƒ2000.- TE WINNEN NOG VÓÓR DE ZOMERVACANTIE floe'Ëuislet -jtccf.n Olijrnb'Qdc- -ïlf.V, die feffens dito-' j Sr Zomen 9 oersrr,;!leni ;i '6 5 oranje a 5(outue©ui/mer£en --jr. onze le soort ZeepDoeder.G^'lnog—e-' of oranje üuifrncrten aan ono'er w.s Scfiuucpoeder-dehsel 0andaan c-n 'O Vermerken wl de njtan'en aar, a,,f dooien Oui tieep KON. ZEEPFABRIEKEN DE DUIF VOORHEEN CHR. PLE1NES AU, DulI-OIymfujdc Den UM-r (U neutraliteit over het monopc lie van de radio gevoerd, om U te doen besi t'feo, wat vloek hel vrye radiogebiuik bren gen kan voor ons christelijk leven en onze goede zyden, voor de orde en rust in volk en maatschappy. Wat is daartegen ome plicht.' «Evea voorzichtig als met de lecluur heeft dan ook de ware katholiek te wei k te gaan met deze machtige uitvinding van den laatsten lijd en even beslist, ja nog beslister dan aan het gevaarlijke of slechte boek cf blad, heeft by de g. neutrale of slechte radio den toe gang tot zyn huis te weigeren. Werpt men Ons tegen, dat tot dus- re de kerkeiyke wetten, die voor de drukpers gelden, de radio nog niet tref fen, dan antwoorden Wy, dat die keike- lijke wetten, die hier te pas komen, metterdaad schier niet anders zyn dan nauwkeurige formuleering der natuurwetten, die ter zake in het alge- verplichtend zyn, om geloof en zeden te beveiligen, 'Jammer genoeg, zgn die wetten te weinig onder ons volk bekend. De ge- katholiek kon deze kennis tot nu misseo, mits hy zich hield aan de goede pers, den goeden boekhandel, de juiste voorlichting en de voor hem ge schikte bibliotheek, doch voor den meer ontwikkelden lezer was kennis der ker kelijke boekenwet werkeiyk geen over- «Gelukkig, biedt ook onze katholieke radio uitzending oos een zeer noodige bescherming en waarborg. Daarom was de stichting daarvan zulk uitstekend weik en is het plicht van iederen kalho- van geen andere radio vereenigiog zijn dan van de Katholieke en aboncé te zijn van den Katholieken Gids. Hij heeft immers wel te beden ken, dat hy z.g. neutrale en vijandige radio evenmin steunen mag als de neutrale of de uns vijandige pers. Wat gebiedt in hoofdzaak de Kerke lijke Boekenwet.' Wij laten hier onvermeld, hoe de H. Keik de zuiveiheid harer eigen leer, harer liturgie en harer godvruchtige practyken door hare boekenwet be schermt en verzekeit, doch merken tol haar goed begrip nadrukkeiyk op, dat het lectuurveibod ook het uitgeven, koopen, vertalen, bewaren en uit- leenen dier weiken omvat en dat wat van «boeken» gaat gezegd worden, ook toepasseiyk is op brochures, iyd schriften en bladen. «Als gevaatlyk dan voor geloof en zeden, in ruimeren zin opgevat, en als door de Keik verboden, zya niet alleen te beschouwen die boeken, welke met en titel op den index zyn ge plaatst, maar ooktijdschriften en bla den, die ketterij of scheming voorstaan of op welke wgze ook de grondslagen lf van den godsdienst trachten omver boeken, die den godsdienst of de goede zeden (in wijderen zin genomen) stelselmatig aanranden boeken van niet-ka<holiekep, die op- zeiteiyk over den godsdienst handelen, tenzg het vaststa, dat daarin niets voor komt wat tegen het Katholiek geloof is; boeken, die een of andere katholieke geloofswaaiheid besteden of bespotten, die door den Apostolischen Stoel ver oordeelde dwalingen in bescheiming nemen, die den God verschuldigdec eeredienst neerhalen, die de kerkeiyke tucht trachten omver te werpen, als mede die, welke opzetteiyk de keike -ijke hierarchic cf den geesleiyken tl religieuzen staat beleedigen boeken, die duel of zelfmoord of echtscheiding als geoorloofd voorstellen die, handelend over vrymetselaarssecten, en andere dergeiyke vereeoigiogen, be weren, dat deze oultig en niet verdeife- iyk zyn voor kerk of burgeriyke maat schappy.» Dan wie de zoo juist gegeven wet ten ook maar terloops vernomen heefl, moge ook de overtuiging meedragen, dat deze wetten alle boeken, dagbladen, blaadjes en brochuren treffen, die op zettelijk de liberale, socialistische of communistische levensbeschouwing ver dedigen, ook al dienen zy zich aan als neutra) 1, cf al geven zy voor, zich enkel politiek bezig te houder. Voor den n katholiek vslt aan bet vonnis hunner verwerpeiykheid niet te twyfeleo Dezelfde wetten gelden ook foor de Radio. Passen Wy dejzegegevens nu toe op het radio-gebruik, hebben Wy dan niet 10 onze woningen, vergaderingen en byeenkomsten, in het algemeen gespro ken, den luidspreker van het toestel uit schakelen voor iedere voordracht :r godsdienst, over geloofs- en zeden- -, over godsdienstige, maatscbappe- lijke, opvoedkundige en staatkundige onderwerpen, welke door bun inhoud of den persoon des sprekers vanzelf in het teekeo staan van alkeer of vyand- schap van ons H. Geloof, van onze Kerk, haar instellingen, geboden of be dienaren, ja, voor elke godsdienstoefe ning. waaraan wij als Katholiek niet mogen deelnemen Of zou iemand kunnen volhouden, dat zulke voordrach ten, zeker op den duu», ors geloof cf zeden riet ernstig zullen schaden Over het geheim van Mexico schreef de Duitsche Jezuiet Pater Fried rich Muckermann het volgende: Geen geheim is het, dat er in Mr x co :n kerkvervolging woedt, die haar weerga niet kent in de wereldgeschie denis. Alle gruwelen uit den tyd van Nero, de griezelverhalen, welke we ker nen uit de japansche en Eogelsche christenvervolging, vinden in het land in Ca les hun modern pendant. Dat is geen geheim meer) Maar dat de groote pers, zoo we de katholieke uitzonderen, in alle talen zwygt, dat er in file landen een mis dadig zwijgen heerscht, dat zelfs de H, Vader het noodig oordeelde te sprekeu van een samenzwering van het zwygen, dat alles duidt op een mysterie. Onwillekeurig moet men denken aan een internationaal omkoopingsproces- Eo dat zoo iets bestaan kan, bewyst de Russische roebel in alle landen. Maar de groote wereldpers moet bo ven zoo iets toch verheven zyn I Toen Sacco en Vanzetti terecht ge steld werden, was niet alleen heel de wereld in rep en roer, dcch door alle landen weerklonk een luid commando, dat a priori zeker was van trouwe bond genootschap en volgzaamheid) Een gemeenschsppeiyke oproep deze aangelegenheid zou minder geheim zinnig aandoen dan dit gemeerzaan stilzwijgen. Want dat men »oproepen« kan, it geval de humaniteit beleedigt wordt, dat is een eigenaardigheid van het tyd perk der huma'.ileit, waarop wy ons .00 gsaroe beroemen. Bewaart men echter hel stilzwegen over de gewelddaden van Calles, dan beleedigt men immers deze humaniteit, dan miskent men zijn eigen beginselen, dan handelt men tegen den «heiligen geest» vau den vooruitgang zelf. Men zegt, dat men behalve de liefde t de menschheid, een nog heviger haat koestert jegens iets anders n.l. jegens de daar vervolgde macht, die men humaniteit weigert, omdat men haar scbynbaar geen medeiyden waardig acht. Een kille cyoiiche haat zweeft geheim zinnig boven dit halsstarrige zwijgen. Men moet dit durven zien en daaruit :ijn gevolgtrekkingen maker. De hedendaagsche katholiek beefi vaak niet zoo'n scherpen kyk op de tydstroomingen meer als vroeger. Hier is echter een gelegenheid geboden, om op publieke aangelegenheden, die ook voor ons katholieken beslissend zyn, attent te maken. We zyn van huis uit verdraagzaam. Wy eiichen onze rechten en zyn te vreden, zoo we deze eenigermate veilig gesteld hebber. N'u kunnen we echter niet loochenen, dat de stiyd om de wereldbeschouwing den laatsten tyd niet meer met dat hevige élan gevoerd wordt als voor 10-20 jaar. Wy kennen niet alleen enkele socia len, liberalen en demccratea, die het stellig oprecht met den gedsdieostigen vrede meecer, maar het heefl deo scbyo, alsof de invloed van die krachten in ons midden aan bet groeien is. De houding der wereldpers, vooral der linker groepen, werd gaandeweg iendschappeiyker jegens ons. Alleen de communisten hebben er alles op gezet hun zinneloos-brutalen itryd tegen Kerk en Clerus voort te Juist die orrstaodigheid werd door bepaalde kringen dat kbaar aangegrepen, n ons nog meer met rust te laten. Zoo omringde ons plots een diep stilzwijgen, waarover wij ons thans uiter mate verwonderen. En toch klopt dit stilzwygeo luider en hoorbaarder tegen de poorten onzer Kerk, dan de luid- uchtigste aanvallen van pers en publick. Wy weten, wat wy als katholieken in de moderne humaniteit te verwach- n hebben. Zoo de barbaar Calles zich vergreep in niet katholieken, men kon er zeker 10 zijo, dat zoowel de groote als de kleine pers, die thans zoo dapper optreedt voor de rechten van humani- :n beschaving, eenparig zou pro- ren tegen bet onrecht hier begaan, zooalt zy dat deed in het geval Sacco In die diogen voelen wy menscheiyk 1 des te menacheiyker naarmate we het menscheiyke door den godsdienst geadeld zien. Maar omgekeerd schynt het by die lijgers hel geval te zyn! Men voelt zxh zoo confessioneel be perkt, dat men zelfs zyn meuscbeiyke emoties bedwingt, nu het gaat om bar- baarscb vervolgde katholieken. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 cl. Zenuw-Tabletten.75 cl. Staal-Tabetten90 Ct. Maag-Tabletten75 Bij Apotb. en Drogisten Uit den Omtrek HOOGLAND Verslag van de Jiarvergadering der Coop. Landbouwvereeniging. De «Msaldery» bezit 't middel om publiek naar de vergadering te trekken, leder die de presentieiyst teekendr, kreeg een gulden plus een sigaarDe groote zaal van «Concordia» was ge heel gevuld. Na de opening met de Christeiyke groet, werdeo de notulen gelezen, die juist weergaven, 't gebeurde op de vorige vergadering. Niemand maakt :nige op- of aanmerking. Het volgende punt is van 'l hoogste belang n.l. 't verslag der werkzaam heden over 't boekjaar 1927. Over 1927 zyn gehouden 14 bestuurs ergaderingen, waarvan 5 met de Con trole Commissie en 7 met de Eerw. Adviseurs. Verstandhouding uitstekend dat die vergaderingen zeer zakeiyk 7ver 1927 t$a 24 nieuwe leden toe getreden, terwyi er 2 overleden zyn. Verscb bende verbeteringen zya in 1927 aangebracht, le. In April weiden 2 mengmachines geplaatst (bedragf23.80) Deze machines hebben in 1927 gemengd 632765 Kilo graan en meel of ruim 63 wagons. Gespec.fïceerd zls volgt: 29835 kilo kuikensgraao12720 kilo -opfokvoer»102625 kilo «cchtend- >oer« 244910 kilo graan 229595 kilo varkensmeel12080 kilo kalverenmeel 2000 kilo «meingiol». Door zeil mecgeo is men zeker van een zuiver product, dat veel goedkooper kon ge- leveid worden, dan toen dat alles van den handel moest betrokken worden. 2e. Op 29 April 1927 werd op de leden- 'ergaderiog besloten tot uitbreiding van de gebouwen. Het bestuur begon daar op oomiddeliyk overleg te plegen met de Ned. Spooiweg lot 't verkrijgen van grond. Een ruiling kwam tot stand. Ecbter gaan ocdetbandelingen met zoo'n groot lichaam als de X. S. langzaam. Zoo is heden (27 April 1928) de akte in overeenkomst nog niet notar.gel Voor de veibouwiog werd een obli gatie leerling uitgeschreven van 118000 rentccde 41 a pet. Deze leeniog is, op een bedrag van 1 3750 na, volteekend. 'Neemt nog een aandeelije, ze zyn goed boor Op 1 Aug. 1927 had de aanbesteding plaats. De hoogste inschryving was f20700, de laagste f15729. Deze was van de beer G. v. d. Pol te Hoogland, tan wie 't werk werd gegund. Het .ch Iderwerk bad de heer Joh. v. Don seiaar le Xykerk voor f 300, terwyi de hoogste inschryver was 1497. Het weik is verricht io prima staat, Dlkomen tot genoegen van bestuur en cbitect de heer Bakker uit Voort huizen, ichting van 't gebouw is zeer practisch en économisch. Gaarne zal aan ieder lid de nieuwe bouw alsook de beide mengmachines worden getoond. Hel bestuur zal 't zeer op prys stellen, snneer er veel komeo kijken. 3e. Op 17 November 1927 werd wederom 'n ledenvergadering gehouden. Het biceek hoe langer boe meer, dat de bestaande drijfkracht niet sterk ge noeg meer was. Men zou een zwaardere motor moeten hebben op elcctrische kracht. Het bestuur had by verschillende ma's prysopgave gevraagd van een olor van ongeveer 80 P.K. Deze sou Uooge bedrag moeten kosten van 9000 (10 000 Hel bestuur besloot daarom de ledenvergadering voor te stelleo ekcuisch te gaan werken. Door de Prov. Ütr. Eleciriciteits- maatschappij werd gegarandeerd by een afname van 30000 kilowatt een prys van 5 cent p.-r K.W.bij een afname van 50000 K W. een pigs van 4 cent per K.W., terwijl by gebruik van meer din 50000 K.W. de prys zou komen op 3cent per K.W. De P.U.E.M. zou bg aansluiting nog eeo bedrag van 1 lOCO Ban de Cc 'peratie betalen voor 'inslderving door 't niet meer mogen leveren vau stroom aan particulieren. Het voorstel van 't bestuur werd goedgekeurd en 't bedrijf elecltisch in gericht. 4e. Door de technische adviseur van IStalion voor Maalderij en Bakkcry te Wageoiogen werd op aanvrage van 't Bestuur geadviseerd voor de maal- ichting eeo electromotor te plaatsen o 60 P.K. en voor dc losinnchting de beide mengmuchines een electro motcr van 10 P.K. De hijschiier van de nieuw-bouw wordt bediend uit de kracht van de bestaande batterij. Des: zal ook de gebouwen verlichten en de beide woningen, die er by staan. De omzet io 1927 beloogt een bedrag van f498442.64 aan inkooop en f 537773.33 aan verkoop. AaD spoor- vracht werd betaald f7425.34; aan loonen f 12309.98 terugontvangen voor grasroaaien (671.26. De totale omzet in 1927 bedroeg de som van f 1176842.72. Hoe gezond de finaotieele toestand der vereeniging is, moge uit 't volgende biyken. Alle roerende eo onroerende bezittingen, behalve de meelvoorraad en de debiteuren, komen op de balans voor tot een bedrag van 182522. Hierop is afgeschreven f37329; de reserve be. draagt (33616; de winst over 1927 f13497. Had dus de vereenigicg per 31 December 1927 moeten ophouden te bestaan, dan zou na verkoop van de meelvoorraad en inning van alle posteD, alle schuld betaald kunnen worden en er zou dan nog ruim (3000 verdeelen geweest zyo plus alles t gronden, gebouwen, woningen, machines, paaiden, wagens enz. by erkoop zouden opbrengen. De heer Alb. Brouwer geeft verslag an de Raad van Toezicht. Alles per fect in orde. Hij zag ecbter gaarne de winst van f13000 omgezet in een ledenkapitaal. Na eenige discussie wordt op voor- el vao een ander besloten pl.m. 2 pet. van de goederenomzet op 't leden kapitaal te schryven. De bestuursverkiezing gaat niet zoo vlot als gewooniyk. Er is n.l. een Igst met een tegen candidaat ingediend tegen over 't af redend lid de heer W. van Dyk. Door degenen, die dit hebben gedaan, wordt aangevoerd, dat dis trict waar zy zitten niet in 't bestuur is vertegenwoordigd. Door velen wordt over deze kwestie 't woord gevoerd. Het resultaat is, dat men om wille van de vrede de lijst wil terugnemen. By een volgende verkiezing zal deze kwestie dan tot 'n bevredigende oplossing wor den gebracht. Het is gewenscht op de volgende ergadering in nieuwe huishoudelijke :glement die heele verkiezings-ge- schiedenis afdoende te regeleo. Op voorstel van een lid uit de ver gadering wordt de herkiesbare altreden de heer W, van Dyk by acclamatie herkozen. Het bestuur stelt nu voor in de icature G. van Valkengoed, oiet her kiesbaar, eveneens by acclamatie te benoemen de eerste van de candidaten- lyst n.l, de heer G. Voorburg Cz. Dit wordt ook algemeen goedgevonden. De aftredenden van de raad van toe zicht, behalve de heer G. Voorburg Cz. natuuriyk, worden ock by acclamatie herbenoemd. Voor de plaats van de heer Voorburg is eeo zaal vol candi- daten, maar 't gaat moeiiyk rm er een te bewegen zich 'o benoemiDg te laten welgevallen. Ten slotte neemt de heer Tbeod. v. d. Hengel 't aan. By de rondvraag wijst de heer van Lierop op de Handelsraad van de A. B. T. B. De herr v. d. Eshof vraagt of er niet op 'n goedkoopere wijze grit te be komen is. Bg 500 of 1(X)0 kilo uit wagoo, kan de prijs aanmerkeiyk bil lijker zyn. By 'n informatie naar de «kwade» posten verzekertbestuur, dat 't daar- z'n voile aandacht schenkt en zyo zal doen, dat deze niet te hoog worden. n heer G. van Valkengoed wordt dank gebracht voor alles wat hy als 1 van 't bestuur heeft gedaan. Ten slotte kiijgt de Weleerw. Heer Kapelaan Paanakker 't woord om in propagandistisch speech te wyzen 't organiseeren in zijn Roomsche Standsorganisaties. Het is de wensch van Paus en bissciiuppen niemand sla daarom deze wensch in de wind! Sluiting met de Christeiyke groet van deze prachtige vergadering! Uw Haar het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter sitten het velt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen.

De Eembode | 1928 | | pagina 1