N.V. Middenstands-Bank Simplex Radiotoestel Pianohandel S. Duijker Koopt ow Schrijfmachine Bel dan op No. 42 DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 26 Juni 1928 No. 25 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne- ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden 11.00. Buiten Amersfoort f1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOM1DDAQ Advertentlén 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nQverheld bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Streef naar kennis, gezond verstand. Ze sterven niet uit Nu is alles Klaar: er is papier, 'n pen, inkt. Bovendien Is het nog 21 Juni óók, en een lieve jardiniere heeft een mooie tak lelies in m'n blauwe vaas gestoken. Aarzeling niettemin. Is 't toch te moeilijk misschien? De lucht van de bloemen doet me even denken aan een chapelle ardente in de Amsterdamsche Stadsschouwburg, jaren geleden n alles rond Maar mi denken we aan geen plech tige uitvaart met cicpe-omfloerste Ion- taarntjes. Alles is immers klaarpapier, inkten zélfs de lelies. We zullen het niet over den dood hebben, we zullen 't hebben over 't leven, of beter over een bepriuld leven. Over dat veel te onbegrepen leven van een heilige, voor wien de hemel werd geopend nog vóór hij voor de aarde geboren was. Daarom was hij een lelie, en bleef het. En daarom had hij ook dat on zichtbare waas van een niet te bena deren mysterie om zich been, het witte mysterie dat om lelies zweeft als een eigen geur. Zoo staan ze steeds medi tatief, eenzaam en onbegrepen, versloten in die geur, in de sfeer van dit mysterie. En tccb, we mogen niet behooren tot de anderen, die niet begrijpen. Ten vólle begrijpen zullen we rv't nog niet, maar we kunnen het licht indrinken van de eerste stralen, en deelen in de vóórvreugde van een toch zéér spoedige onthulling. Het mysterie is het mysterie vi God's Liefde. Van dat groot en licht mysterie nu was St. Aloysius als door trokken en het gaf hem een eenzame, geïsoleerde plaats in de wereld, de wereld van dat andere mysterie: 't mysterie van de zonde. Want de zonde, dat is een geheim van de duisternis, en de Liefde van God en de Liefde voor God, dat zijn geheimen van het licht. De lelie is beel eenzaam. Wat hebben we in St. Aloysius ge zien Een bleek, anemisch jongetje, dat bad in plaats van te spelen, en dat zoet en schuchter dood ging voor hij één keer zijn moeder goed had aangekeken. De lelie bleef eenzaam. Wat hebben we van St. Aloysius gemaakt, na zijn dood? Een beeldje vanlfondant, met een suikeren kruisje io de meelen handjes, met een hoofdje als een praline Dat was nu juist het onbegrepene van bet mysteriedat hij sterker was dan één, die een standbeeld kreeg in ijzer en gegoten staaldat hij een wil bezet, die we in zoete kindertjes-zonder- meer niet vinden dat bij gevochten beeft tot zijn vier-en-twinligste jaar méér dan misschien een ander, die tachtig werd in de Chineesche burgeroorlog. Er bloeien echter nog lelies, omdat God niet toelaat dat zij uitsterven. Maar hoe schaarscb sten we ze in vazen, hoe aarzelend steken we er onze 3 Uit droeve dagen. „Hij heeft daar niets te doen. En, buitendien, men blijft op een dorp zoo laat niet op." Hier werden zij in hun onderhoud gestoord door het geluid van naderende voetstappen, „Daar is hij!" riepen beiden gelijk. De man, die te Walcourt tweemaal de aandacht van den heer Durel ge trokken had, kwam hel huisje binnen. Wij zullen dien man in weinige woorden aan onze lezers voorstellen. Te midden der onlusten, die van 1790 tot 1792 het vorstendom Luik be roerden, had zich daar een bende boos doeners gevormd, die hun treurig hand werk hoofdzakelijk uitoefenden in Hes- baye en Condroz, rijke landstreken, welke een groot aanlal kasteelen, aan zienlijke landhoeven en groote dorpen bevatten, in welk laatste meestal twee ol meer winkels werden aangetroffen. De hoofdman van die bende was iemand, wiens ware naam en afkomst men niet kende. Men noemde hem de Bannoyaard, naar men zeide had hij in onderscheidene landen gewoond, want hij sprak verschillende talen en men verhaalde van hem talrijke trekken van stoutmoedigheid en wreedheid. ruwe handen naar uit in de tuiuen, be angst als we terecht fijn ook maar iets te breken van het witte geheim en hun kelken. Toch stoppen we een prenije van St. Aloysius diep weg in een kerk boek, omdatwe er niets van be grijpen. Dat was natuurlijk ook zoo'n beetje de schuld van 't prentje zélf,.,, maar van de andere kant geven we ons heel weinig moeite geheimen te onthullen, die we slater* wel zouden leeren begrijpen. Waarachtig: later I Wie God in Zijn diepste geheim, Zijn eeuwige Liefde op stater* stelt, die weet niet wat hij doet. Op s'n minst doet hij heel iets doms, want later is altijd te laat en de hemel is nu een maal een belooning en geen toegiftje- n-de-pret-van-'t leven. Van lelies en van Aloysius houden, een kwestie van de wil, de goede, eerlijke wil sich te vereenzamen in het mysterie van de Goddelijke Liefde. Die eenzaamheid heeft niets te maken de desolatie van een woestijn, hoewel ook die beproevingen het vertrouwen op de uiteindelijke belooning vaak ver sterkt. Willen beteekent hier juist 't tegenovergestelde van die sceptische, luasi nederige, maar in wezen heel laksche en futloose houding, welke zoo dikwijls tegenover heiligen a :mcn: »Ach, zóó ken ik 't toch niet,* Neeo, zóó misschien niet, maar t wél kunneo, dat is met een open ut en een open oog wat ontvanke lijker worden voor de werking van God's genaden en God's Liefde in onze eige ziel, zoodat we lééren begrijpen hoe wonder-mooi die werking werd beantwoord in de zielen van de heiliger). Daartoe moeten we veel in en buiten genadeloos afbreken, afwijzen, uit schakelen Want geen nieuw buis wordt soliede gebouwd op de brokke lige resten van een oud. Dilé'mede bewandelen we geen andere weg, dan die welke de heiligen opgingen. Eenvoudig? Misschien. Eenvoud houdt oog g«n gemak in. Maar waarom zou den we complicaties zoeken, die er Een lelie is tenslotte niet meer ge compliceerd dan een andere bloem. Alleen het mysterie van God's Liefde is heilig. En 't heilige is alleen voor de heiligeo, God's Liefde is voor allen. We moeten dus allen heiligen zijo. U lacht om de conclusie? Welaande lelies aan den weg, waar langs het leven in treinen van allerlei wagens en in stoeten van kermisgangers voorbij gaat, die lelies hulleo zich enkel at dichter en veiliger in hun mysterie. Maar ze sterven niet uit N. de F. Niet vereenigbaar. Al zoo vaak is men er op terugge komen, en heeft men er op gehamerd, dat Socialisme en Christendom niet vereenigbaar zijn. Als de zóóveelste en voor de zóó veelste maal, kwam ook de Domini- ner Belgische socioloog, pater Rutten weer eers op terug. Voorzichtig is hij geweest bij 't op- Evenals de meeste lieden van zijn slag, was hij vooral bekwaam in zich te vermommen, zoodat niemand, behalve zijne medeplichtigen, met zekerheid zijn •oorkomen en zijn leeftijd kon bepalen. Op zekeren dag werd de troep van den Bannoyaard, tijdens zij verblijf hield in een ouden toren in de om streken van Hoey, door het verraad van een der zijnen door een groote troepenmacht omsingeld en voor het meereudeel gevangen genomen of neer geschoten, terwijl zij zich verdedigden of de vlucht namen. Slechts twee mannen mocht het ge lukken te ontsnappende hoofdman en een zekere Borju, geboortig van llemptinne, een dorp in het graafschap Namen, in welke omstreek zijne moe der woonde, die het handwerk van skraamster uitoefende en de waren aan den man bracht, welke de bende in de winkels ontvreemddemaar nie mand had eenig vermoeden daarvan want de weduwe Borju stond in een zeer goeden naam. Wat haar zoon be trof, deze was steenhouwer en heette Franktijk te werken terwijl hij haar van tijd tot tijd wat overgespaard geld ter ondersteuning toezond. De Bannoyaard en zijn medeplich tige besloten derhalve in afwachting J.van DIJK «tver-zwqlng bouwen en verbreideo vin de demo cratische gedachte. En als zijn ondervinding, verkregen door 't vorschen naar 'n totsverbetering van de massa, door zijn werkzaam aan- deel io de arbeidersbeweging, moesl hij met volle overtuiging schrijven: 1. Het socialisme, beschouwd als een geheel van wetenschappelijke leerstel sels, kan door een Christen onmogelijk aanvaard worden, en allerminst de theorie: Godsdienst is privaatsaak. 2. De invloed die uitgaat vat socialistische actie en de socialistische instellingen blijft nadeelig godsdienst. Wij willen de rechtzinnigheid niet betwijfelen van vele socialistische lei ders, waar zij de onverdraagzaamheid op godsdienstig gebied afkeuren, maar daardoor zelf wordt bekend, dat bij ontelbare en invloedhebbende socialis ten, die onverdraagzaamheid niet is verdwenen. 4. Onzijdigheid is voor ons ge\ lijker, ja, zelfs vernederender, dan openlijke oorlogsverklaring. Men bewijst ons doorgaaus meerdere aan te vallen dan met ons te willen doodzwijgen. Nieta is zoo on Christelijk dan sHet eenige noodzakelijke te stellen als een soort van liefhebberij of als eeo troost voor die het noodig hebben. 5. Voor een Christen kan er dus geen sprake zijn van volop samengaan 6. Enkel bepaalde en beperkte bintenisseo, verbonden of i kingen kunnen geoorloofd onvermijdelijk worden. Het Sint Janskerkhof van Laren door T. PLUIM. Nu dit jaar St. Jan (24 Juni) op een Zondag viel gingen velen de jaarlijksche processie bijwonen, 'l zij als deelnemen- den 't zij als toeschouwers. Daarom is 't misschien niet ondien stig er iets naders van mee te deelen, te meer daar het «boven den Moerdijk» schier de eenige Katholieke Processie is, die op den openbaren weg ia toe gestaan. Zooals men weet, verlaat de stoet des morgens te 10 uur de St. Janskerk op den Brink en trekt naar 't St. Jans- kerkhof, waar bij het kapelletje een plechtige dienst wordt gehouden, door duizenden bijgewoond. Over den oorsprong van dit kerkhof zijn twee legenden io omloop, waarvan één hier zal meedeelen. :t was in den nacht van 22 op 23 Juni 893, dat een vroom pelgrim uit t Heilige Land de hoogte opklom, waarop thao9 het St. Janskerkhof ligt en van welker top men een onbeschrij fel ijk ruim panorama geniet. (Men sla betere dagen bij haar hun intrek te nemen. In de eerste plaats lag hun woning afgezonderd en daarbij moest de tegenwoordigheid van haar zoon, in de omstandigheden waarin Frank rijk destijds verkeerde, iedereen zeer natuurlijk toeschijnen. De man, die bij de weduwe Borju binnenkwam, was dus niemand anders dan de Bannoyaard. Hij hijgde, als had hij lang achtereen hard gcloopen. „De zaak van den notaris is onmo gelijk!" sprak hij haastig. „Maar het toeval heeft mij eene andere aan de hand gedaan, die misschien wel niet kwaad zal wezen. Het geldt eene uit gewekene en twee kleine kinderen. Een enkel man vergezelt hen. Een achtereen heb ik hard geloopcn tijdig hier te wezen. Gelukkig dat het bijpad bestaat. Maak u dus spoedig vaardig, Jacques, wij hebben geen oogenblik te verliezen willen wij vóór hen aan den Viersprong Wezen, de eenige plek die geschikt is." De oude wilde hem ondervragen aar hij gaf haar een tecken om te zwijgen en ging de achterkamer binnen, Een minuut later kwam hij er geheel van kleeding en voorkomen veranderd daartoe bij den Tol het tietspad 't Bluk eo Baaro io, en eeo minuut of vijf later ontrolt zich het zchoonzte vergezicht uit den omtrek). De pelgrim, komende uit de richting van Baarn, had zich gehaast om nog vóór het invallen der duisternis zijn geboorteplaats Laren te bereiken en daar zijn kleinen, maar kostbaren schat, dien hij uit het H, Land meebracht, aan de kerk af te staan n.l. een paar kleine relieken van St, Johannes den Dooper. Maar de duisternis viel sneller in dan onze bedevaartganger gewenscht had, zoodat hij, boven gekomeo, even moest wachteo om te onderzoeken, welke richting hij moest nemen. Maar plotse ling vielen twee roovers uit het struik gewas op hem aan en slaan hem dood. Op zijn l$k vinden zj een zilveren doos, waarna zij het ontzielde lichaam spoedig in den grond begraven, om hun mis daad te verbergen. Haastig openen zij de doos, maar tol hun teleurstelling vinden zij niets dan een paar kleine beenderen. Woedend werpen zij ze over den grond. Den volgenden morgen kwam een herder er met zijn kudde langs en ont dekte een paar beenderen, die een zachten lichtglans uitstraalden. Het ge rucht van deze merkwaardige vondst verspreidde zich snel, en reeds den 24eo Juni kwamen de menachen uit een verren omtrek om het wonder te, aan schouwen. Een hunner deelde den dorps pastoor van Laren mede, hoe hij een paar dagen geleden een pelgrim uit het H. Land gastvrijheid had verleend. De vrome man had hem verteld, dat bij io een zilveren doos een paar beende ren van Johannes den Dooper bij zich droeg om ze aan de kerk te Laren af te staan. En een tweede verhaalde, hoe hij te Naarden van een paar woes ziende mannen een zilveren doos had gtkocht. De Pastoor liet de klok (io Laren) luiden en op de vindplaats der been deren een altaar oprichten. Kort daarop na een hevigen regen, kwam het lijk van den pelgrim bloot. Op de plek, waar 't gevonden werd, bouwde men een kapel, waarin het altaar een plaats kreeg, terwijl de relieken in de altaar- lade geborgen werden. Op het kerkhof, dat men bij de kapel voegde, werd de pelgrim als de eersteling in dezen ge- wijden grond begraven. Het werd gewoonte, dat jaarlijks op den St. Jansdag een plechtige processie uit Laren naar de kapel en de relieken trok. In dit relaas wordt reeds van een kerk te Laren gesprokendoch dit is niet juist, Immers 't eerste Christelijke bede huis vbo Laren (en tevens 't oudste van heel Gooiland) was de kapel op 't St, Janskerkhof. Reeds vroeg moet dit kerkje daar gebouwd zijn en wel op de plaats, waar te voren een heidensche tempel zal gestaan hebben. De plek lokte als vanzelf daartoe uit: het is 't hoogste punt uit de buurt eu dus in een verren omtrek te zien, terwijl er bovendien zeven wegen op uitkomen. Reeds om streeks 700 moeten hier de eerste Evan geliepredikers bun zoo moeitevollen en gevaarlijken arbeid begonnen zijn, en zoodra zij (enigszins vasten voet kregen, bouwden zij op deze aloude heilige weder uit. Hij droeg een kiel, zijn baard was verdwenen en zijne haren waren kort afgesneden, Men zou hein toen op dertig ;'i vijfendertig jaar ge schat hebben en zijne trekken vertoon den niets dat zijn vreeselijk handwerk verried. In dien tusschentijd had Jacques Borju zijn aangezicht zwart gemaakt en een bruin wambuis aangetrokken. Daar ieder ziclt met een paar pisto- n eu een in een lederen schede ste kend mes wapende, zclde de weduwe op den toon VU Itcl diepste medelij - den; „Die arme vrouw! gij zult haar >ch zeker geen leed doen, niet waar? et is al reeds genoeg, dat gij haar ontneemt hetgeen zij bezit." „Bemoei u mei uwe eigen zaken, grootmoeder," antwoordde de Ban noyaard barsch. „Gij stelt dus belang in de aristocraten want het is er ze ker een.... Men kan wel zien, dat gij niet gelijk ik door dat verfoeilijk ge spuis geleden hebt. Overigens, als zij en haar geleider zich gewillig betoonen hebben zij nicls voor hun huid te vree- zen. Nu geen ijdelc praatjes mee het zal te laat wezen." De beide mannen gingen heen. Tien minuten later lagen zij op dc loer achter de kapel staande aan een voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelsoredieten Inctwseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Ken geheel nieuw type met vereenvoudigde bediening. Geen enkele batterjj meer, één enkele aunsluiting op liet lichtnet. Ocheel compleet in luxe eiken kaat f 250*- Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 plaats den eersten Chiistelijken tempel. Hierbij volgden tij den raad op, dien Paus Gregorius in 001 aan Auguslinus van Canterbuiy gat, om »de heidensche feesten te veranderen in Christelijke feesten* en daartoe de oude heiligdom men tot een plaats voor den Cbriste* lijken eeredienst te maken. Vermoede- lijk is dsn ook de St. Jansprocessie in de plaats gekomen van het heidensche midzomet- of Balderfeest. Eeuwen lang stond de kerk op den heuvel in hoog asnsien, maar langza merhand begon tij in verval te geraken. Wat toch was het geval? Het oude bedehuis was eeuwenlang de eenige parochiekerk van Gooiland geweest maar tusschen de jaren 1400 en 15C0 was de bevolking in de dorpen zóó toegenomen, dat ieder van heo een eigen kapel bouwde, die later tol pa rochie-kerk werd verbeven. (Huizen, Biaricum, Hilversum, enz.) Daardoor bekommerde men zicb ten slotte niet veel meer om de oude kerk op 't St. Janskerkhof. Zelfs Lareo, dat toch vlak bij de oude kerk lag, bouwde een eigen kapel, die op St. LambertuiJag 1321 werd gewijd ^thans de Herv. kerk van Laren). Zoodoende verviel het oude kerkje meer en meeralleen 't kerkhof en de processie bleven onverkort in eerc. In den Hervormingstijd, 1586, beslo ten de Staten van Holland 't oude ge bouw af te brekeozekere Willem Michelae van Naarden, kocht 'l voor f 215.—, zoodat van dit eerste Christen kerkje niets meer over ie. Alleen zooals gezegd is het kerkhof bleef in eere en ook de Pro cessie. Maar de Staten verboden de openlijke uitoefening van den Katho lieken Godsdienst en zoo kwam men in Laren langen tijd in boerderijen in 't geheim bijeen, terwijl de procetsie des nachts in atle stilte werd gehouden. Eerst toen Pieter Corn.*. Hoott (tn 1609) Baljuw van Gooiland werd. kwam er eenige verademing voor de Katholieken, der hoeken vnn den Viersprong, welke in den omtrek de gevloekte genoemd werd. Gedurende den tocht lutd du Ban noyaard den tijd gehad zijn metgezel op de hoogte te brengen van hetgeen te Walcourt had plaats gehad. Hij had Item verhaald hoe, terwijl hij een nog openstaande herberg binnengegaan was om een glas bier te drinken, een rijtuig, dat hij kort le voren voorbij gegaan was, voor de deur had stilge houden: hoe hij vernomen had, dal de w, die daarin zal, een uitgewekene die, te oordeclen naar naar Mee ding en een zwaren gouden ketting, welke zij om den hals droeg, iemand een aanzienlijken rang moest we- welke gewis geldswaarden bij zich had. Hij zeide voorts, dat zij vergezeld werd door een lieer uit Beaumont, die ook niet van geld ontbloot moest we zen, Hij voegde er bij dat het een ge spierde man was, waarschijnlijk ge wapend en zij bijgevolg met omzich tigheid moesten te werk gaan om een worsteling le voorkomen. Hij eindigde met hem zijn plan van aanval le doen kennen en nauwelijks had hij uitge sproken of het geratel van het rijtuig liet zich in de verte hoorenspoedig kwam dit nader, helder verlicht door of neemt een abonnement voor uw Schrijfmachine bij N. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRflAT 84 f TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, daar hij oogluikend eenige diensten duidde. Zoo gaat 't verhaal, dat in 1613 in het Zevcnend dc cctste noodketk (in een ichuur) werd opgericht. Later kwam er een nieuwe, grooterc noodkerk met paatorie, thans nogaludeoudepaatorie* bekend (een boerenwoning). Eerat In 1845 kreeg Laren weer een eigen Kath. Kerk, waarvoor de Wed. Velthuysen een geschikt perceel aan den Brink schonk. Later (in 1893) heeft men 't aangrenzende huis sis pastorie aaogc- kocht. Zooals men weet, werd op 28 Oct. 1925 de nieuwe, tegenwoordige St. Janskerk ingewijd. Dc processie ia steeds voor Laren n drukke tijd. Reeds een paar dagen voren, is alles In de weer om sich tot bet plechtige feest voor te bereiden de kerk op den Brink wordt versierd, vóór den ingang prijken prachtige schilderstukken met tafereelen uit het leven van Johannes den Dooper, en de] weg naar 't kerkhof is getooid merl eerepoorten en altaren. In 1886 werdl vergund tot meerderen luister, dat voort- het schijnsel van de lantaarns. Op het oogenblik, dat het rijtuig dc, kapel van den Viersprong voorbij reed vestigde dc heer Durel er de oogen op en ontblootte het hoofd, zoodat hij Jacques Borju niet op dc wlize der Indianen langs den grond zag kruipen en het paard naar tien toom grijpen het (e doen staan. Hij zag even- de beweging van den Bannoyaard. die zich met een krachtigen sprong op hem wierp om Item van de zitbank te trekken en zoodoende buiten staat van tegenweer le brengen. juist steigerde evenwel het paard, hetgeen zulk een geweldigen schok veroorzaakte, dat dc aanval mislukte en de koopman tegelijk de tegenwoor digheid van Jacques Bor)u gewaar werd. Met ongemecnc koelbloedigheid en vlugheid greep dc heer Durel, die den i toestand dadelijk overzien had, een I zijner pistolen, spande den haan en brandde los op Jacques, die ongeluk kig niet getrolfcn werd. No vuurde dc Bannoyaard en trof den koopman aan den linkerarm. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1928 | | pagina 1