Bewezen. HetWüzg&klmd PU ROL Hoera, Hoera, nu la 'I weer bewezen, dat de RIJWIEL-CENTRALE lage prljaen ei groote omzet heeft. Deze week zelf» wij genoodzaakt, om onpartijdig te weren, politic co getuigen binnen te halen c- A' nog aanwezige Katwijk-Rijwielen onde toeloop van koopera te laten toewijzen. Wij waren ook weer 21 gulden beneden de vast- geatelden prijs. We moesten echter velen teleurstellen. - WIJ zijn altijd goedkooper. WILH. V. D. BELT Rijwielcentrale, Havik 3335 Voorheen Leger des Heil». aan het Allerheiligste mocht worden meegedragen. Bij de Grondwet van 1848 werd be paald, dat openbare Godadieoat-oefe- omgen (dua ook processies) konden blijven bestaan, waar zij van ouds door de wetten werden toegelaten. De toen- maligc Burgemeester, de heer Jan van den Brink, bewerkte dal de regeering de Larcnsche processie erkende en wettigde als een oud gebruik. (In 1893 werd het 1000-jarig bestaan op bijzon der luisterrijke wijze gevierd). In 1892 is 't St. Janskerkhof ver groot en een nieuwe kapel gebouwd een steen van de oude keik, die ei vroeger gestaan heeft, werd aan det Oostkant der nieuwe kapel duidelijk zichtbaar ingemetseld. Het is dus wel een aloude plek, dit St. janskerkhof. Amersfoort Eierhal. Burgemeester en Wethouders hebbeD den Raad aangeboden een bouwplan voor de Amersfoortsche eierhal. De hal zal worden gesticht op terrein, gelegen aan de Breestraat, weerzijden van de Palcrnosteisleeg. Dit terrein is nagenoeg geheel eigendom der Gemeente. B. en W. achten voor de uitvoering van het piao koop van een aan de Lan ge- gracht gelegen winkelpand niet noodig. Door de uitvoering van het plan op het aangeduide terrein zal een aan merkelijk getal krotten, lang het Pater nostersteegje gelegen, verdwijnen. Reeds werd met de afbraak een aanvang ge maakt. De hal zal een grootte verkrijgen van 40 bij 20 M„ bij een hoogte 7.10 M. Ter weerszijden van de hal komt bestrating ter breedte van 5.50 M., waataan overdekte pakruimten rr totaal oppervlakte van 867 M'. Deze pakruimten worden doorsneden met een bestrating van 4.50 M. breedte, zoodat deze ruimten ook per as zjt te bereiken. Er is een voldoend aantal deuren in de zijwanden van de bal geprojecteerd, om de ter markt komenden gelegenheid te geven vanuit de hal de pakruimtcr, te bereiken ter aflevering hunner pro- In verband met de omstandigheid dat van het Palemostcrsteegje, hetwelk dus geheel zal verdwijoeD, als verbin ding met de binnenstad een vrij dtuk gebruik wordt gemaakt, lig het in de bedoeling, beide wegen langs de hal voor hel publiek verkeer open te stellen. Ter completeering van het gebeel, zullen in de hal twee vertrekken worden afgescheiden, één voor schouwkamer en één voor kantoor. Voorts zijn eenige W. C. 's geprojecteerd en zal een tele fooncel worden ingebouwd. Op het terrein bij de bal zullen eenige urinoirs geplaatst worden en zal gelegenheid beslaan fietsen te bergen. Het ligt in de bedoeliog bij het gebruik zijn van de hal op marktdagen het verkeer naar en van de hal in cén lichting te leiden met de Langegracht- zijde als ingang. Uit dien hoofde zullen ook eenige peiceelen tusschen I.angegracht en Lieve Vrouweslraat worden afgebroken om de noodige ruimte te verkiijgi voor hel aanrijden van voertuigeo, voor de hal bestemd. Een perceeltje was nog geen gemeente-eigendom, doch kan worden gekocht. Wat hel gebouw zelf betreft, ligt het m het voornemea du np andere dan marktdagen ter beschikking te houden voor verschillende doeleinden, als ten toonstellingen enz. Als gevolg daarvan zal gelegenheid moeten bestaan de hal te ve Voor aanschaft!-tg van de ver» inrichting eu hetgeen verder noorhg zal blijken te zijn om het gebouw verder In te richten, zal nog nader een crediet - worden gevraagd. De kosten van het gebeel, Iticlusiel kosten wegaunleg worden geraamd op f 124000 waarvan 113,000 voor verkeert- verbetering en f 111.000 voor stichting eicihal n.l f 36 000 grond, f43 000 bouw hal en 132 000 bouw pakruimten. IOver de tegenover deze uitgave, (komende per jaar op pl.m. f 10.455. aan rente en sflosstng) staande inkom sten valt uit den aard der zaak nog weinig met zekerheid te zeggen. Deze bestaan uit dé eventueel meerdere markt- geldeu, geheven van de met eieren ter markt komenden, van verhuur pak ruimten. en voorts uit de inkomsten van vetbuur hal voor andere doeleinden. In totaal te ramen op 12250. Den 3den September zal in het beerenhuis Uuechtscheweg 102 worden geopend een Uontessori voorbereidende en lagere scbooL De Montessoriichoolvereenigiiig heelt het iniliatiel genomen deze scholen op te richten nu na September op geen enkele school in Amersfoort meer Mon- tesaori-onderwiji gegeven zal worden. De nieuwe school beeft thans reeds ruim 40 leerlingen voor de lagere ichool en ongeveer 20 voor de vootbereidende school. De scholen zullen onder de leiding van Mej. E. F, van Dorp en Mej. N. Schtiider staan. Verder zal mej. I. Frijda nog als leidster aan de ecbool verbonden zijn. Behalve de reeds vermelde punten komen in de hedenavond te houden raadsvergadering nog aan de orde 31. Benoeming regent en twee regen tessen Burger Weeshuis. 32. Voorstel tot aanvulling van hel Raadsbesluit betreffende het opnemen van tijdelijk kasgeld. 33. Voorstel van B. en W. om de gemeente tot borg te stellen voor een geldleening aan te gaan door het be stuur der Industrie- en Huishoudschool, 34. Voorstel om een crediet te ver- leenen voor verbetering van de Nijver heidsstraat. 35. Bouwen van een eierhal. Crediet te vetleenen voor de mcubi. leering van de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar. Verleenen van een crediet voor ver andering van het bestaande luchtkanalen. systeem van de koelhuizen van hel openbaar slachthuis. Aankoop perceel Langegracht 19. Aan een wensch van alle bezoekers en bezoeksters van haar belangwekkend museum heeft de Vereeniging Flehite voldaan door het verkrijgbaar stellen van een wegwijzer voor het museum. Deze welkome gids of wegwijzer komt keurig voor den dag, en zal nuttig dienst doen. We nemen deze gelegenheid te baat om nog eens aan te bevelen een bezoek aan de tentoonstelling sPoott en Wal van oud-Amersfoort» die deze maand in het museum wordt gehouden. De maandelijkscbe godsdienstoefe ning voor de K. K. militairen der ver- schillende wapens en rangen in het garnizoen wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op a.s. Donderdag en Vrijdag, resp. Donderdagmiddags half vier de conferentie. Gelegenheid tot biechten van ó'/j- 8 uur en Vrijdagmorgen om 7 uur c H. Mis met algemeene H. Commuai Zaterdagavond broeide bet in •Modern" aan de Krorr Doordat een huzaar een gesprek trachtte aan te knoopen met een der aanwezige danseressen ontstond twist met ei burger P., wonende aan de Ltusderwr De huzaar werd door zijn kameradi meegetroond en verliet de danszaal. P. echter ging hem na de Krommestraal in en een gevecht volgde. P. ontving klappen van de huzaar dat het bloed hem langs hel gelaat stroomde, toch gaf hij het niet op en begon telkens opnieuw wanneer hij kans zag zich los te rukken uit de handen van hen, die 't vechten beletten wilden. Een korporaal van de marechaussee kwam ter plaatse en nam het heele stelletje mee naar bet politiebureau, alwaar procesverbaal van een en ander werd opgemaakt. Wordt het geen tijd aan een dergelijke inrichting, waar meermalen zulke toe standen voorkomen, de muztekvergun- ning te ontnemen, en zoodoende een bron van ergernis voor omwonenden weg te nemen 'f Wij berinneren aan de in dit n mer bij advertentie aangekondigde gadertog der Oranje-Vereemging. - Door den architect van Hcogevest erd aanbesteed het bouwen van een Gymnastieklokaal aan de Christelijke School aao de Blankenheijmstraat. Inschrijvers: Blanken f16.715; Joh. Keulen f 17 880Ouwerkerk f 17.925 Gent f 18.548 Schonewille f 18.624 Hendriksen en Wijlandf 19.200; Bloem- heuvel f 19.350Blom en v. Ee f 19.375 Barten f 19,883 Lagerweij f20.421. Het programma voor het Carillon- spel van Woensdagavond van 9 tol uur luidt als volgt: Marleentje; Slape zacht Speldewer- kerslied en De Gilde viert, van Hulle- ZunneljeMeiliedje en Meidag van Catr. van Renes. Wel man, gij moet naar huis toe gaan. Ik heb mijn wagen vol ge laden. Kerk hymne. Dankt, dankt i allen God I Uitspraken Kantongerecht. Dronkenschap: E. M. Uaarn flOof 5 d.J. v. N. Ntjkerk id.H. K. Amers- foort f 15 of 10 d.C. v. S. Amersfoort f 20 of 10 d. Loopen in hooiland B W. S. Amers foort t 3 of 2 d. Loopen of rijden op verboden grond J D. Voorthuizen f 3 of 2d.; C. H. Haarlem ld. Veevoeder afleveren zonder aangeven m samenstellingJ. v. D. Barendrecht f25 of 10 d. Te Soest venten zonder vergunning J. W. S. Amersfoort, f 3 of 1 d. Vee leiden over een rijwielpad G. r. H. Soest f5 of 3 d. Wielrijden aan de linkerzijde van den wegF. H. Amersfoort f 2 of 2 d. A. E. V. Soest f 3 of 2 d. Ditzelfde met motorrijtuig: J. C. D. Amsterdam, vrijspraak. Wielijden zonder licht: E. A. O. Amersfoort f 5 of 3 d. Autorijdco zonder nummerbewij* H. R. v. B. Amersfoort f3 of 2 d. Autorijdende niet behoorlijk uitwijken A. H. Den Haag, vrijspraak. Autorijdende bij een aodere straat :o doorgang niet vrijlatenF. v. S. Groningen f 10 of 5 d. en f 50 schade vergoeding. Id verboden tijd in de Laogestraat te Amersfoort wielrijdenJ. H. de R. daar f 3 of 2 d. Met auto In Hoevelaken te snel rijden: J. S. Amersfoort f 15 of-lQX D. A. de G. Zaandijk id.W. v. O Amsterdam 20 of 10 d.J. M. R- Overveen id.W. S. Leeuwarden id. G. J. F. T. Maartensdijk f 10 of 5 d. In den nacht ia ingebroken in den kiosk aan de Daam Fockemalaan. Eenige cigaretten, flescbjes limonade, bier, champagnepils enz. «orden vermist. Van de leerlingen der Kweekschool St. Agnes van de Zusters van O. L. Vrouw slaagden voor de acte lager onderwijs de dames M. G. A, Apeldoorn, A. M. Coenen en W. G. E. van Eek, allen alhierC. A. Brouwer le Gronin ger, W. van Veenendaal te Utrecht A. Vennek te Alkmaar. Voor het examen diploma Gemeente administratie slaagde onze stadgenoot de heer W. C. van Zwieten, Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie. la bet pand Krommestraal 10 opende Zaterdag de heer J. G. Buekenoogeu een zaak in radiotoestellen en eleclrische ornamenten. De keurig ingerichte win kelruimte biedt een verscheidenheid van lampen, lampenkappen in diverse mo dellen en grootte, eleclrische kook- apparaten eD ventilatoren. Voorbanden zijn diverse radiotoestellen, luidsprekers, gelijkricbtert, enz., alsmede stofzuigers merk Vampyr, Volta, Protos enz. Het merk Protos kan tegen billijke vergoe ding gebuurd wordeo. De Krommestraal is als winkelstraat wederom vooruitgegaan. Burgerlijke Stand. 19 Juni. Geboren: Heiman, z. v. M. v. Kleef en V. Hilversum. Gehuwd A. B. H. Helmich en G. J. v, Maanen. 20 Juni, Geboren: Cjrnelia, d. v. R. Schouten en A. Houtriet Lieselotte Elisabeth, d. v. J. v. Batreveid en H. Huxelmaan Arie Wilhelm, t. v. G. v. Ooik en A. 1. Btuchhagen. Gehuwd A, J. Jansen en M. M. L-.yer R. F. v. Dijk en C. L. J. v. Bekkum A, Wallet en G. v. ue Biezen. 21 Juui. GeborenJaonetta, d. v. B. Lenderi„k en G. Kamphorst Henri- cus F/anciscus, z. v, E. J. M. Thijssen eri N, A. M. Tellegen. Ondertrouwd: M. Wick en M. E. v. Zwol A. Klomp en M. T. v. Deutekom S. G. Gerritsen en C. W. de Jager Teunissen en J. te Kulve. F. W. Meijer en E. v. Eeden. GehuwdP. v. d. Essenburg en H. Hendriks H. Voskuilen en M. H. Hoogeveen C. de Jongh eu C. J. Bonk. n»-»r 22 Juni. GebotenErna Johanna, d. v. J. Schippers en E. B. M. S. Schubert. i nabij hel openlucht theater »Bhk hoven». Deze l-'riescbc landdag zal wordeu geopend door den Burgemeester van Amersfoort. Er Ml o. m. een zangwedslrijd wor- n gehouden om eereprijieo tusschen gemengde koren, waarvoor zich 9 koren hebben opgegeven. Uit 'tGooi schreven voor dezen wedstrijd in de koren van de vereenigingen Bussum en Hilversum. Voorts wordt als openluchtspel ver toond een »Oud Friesche Rechtspraak uit den tijd van Karei den Groote*, van den beer Tj. N'awjjn te Apeldoorn. De leiding daarvan berust in banden van den heer R. W. Carne te Amster dam, terwijl het aantal medewerker» ruim 50 bedraagt, waaronder de heeren Th. J. Melzlar eo H. Wejer te Bussum. Als bijzondere attractie is aan bet programma toegevoegd een kaalswed- «bijd, georganiseerd door den N'ederl. Kaatsbond. Aangezien hieraan zal wor den deelgenomen door zeer bekende kaatsers, mag verwacht werden dat ook deze wedstrijd zeer veel publiek zal trekken. De leiding biervoor berust io handen van den heer F. Wierdsma te Amsterdam. Ten slotte dient nog vermeld te den, dat in de pauze en na atioop :al kunnen worden gedanst op de grcoti terrassen van hotel »Birkbovcn». Aangezien de bij den Bond aange sloten 30 vereenigingen vrijwel alle haar medewerking hebben toegezegd, kan cp een groote opkomst gerekend worden. Baker Cursus. la de eerstvolgende maanden zal alhier weer een baker-cursus worden gehouden voor het oostelijk deel der provincie Utrecht, welke cursus uitgaat het Ned. Roode Kruis en de Ned. Bond tot Bescb. van Zuigelingen gegeven worden volgens de i flicieele eischen der commissie inzake kraam hulp. Ue doktoren v, d. Hoeve, Aghina en Prins, Zuster Kleij (Diaconessen- arbeid) en de beide vroedvrouwen zullen hunne medewerking verleenen. De deelname is kosteloos er moet echter overlegd worden een genees kundige verklaring, dat men geestelijk lichamelijk gezond is. De leerlingen zijn verplicht na de theoretische op leiding elk 10 onvermogende kraam- wen kosteloos te helpen onder leiding der vroedvrouwen. Spoedige opgave is gewenscht, daar slechts een beperkt aantal kunnen den geplaatst. De eerste les zal plaats vinden 3 Juli 's avonds 7 uur Hotel «National» tegenover het Postkantoor). De Commissie van toezicht op het lager onderwijs zal in openbare gaderlng bijeenkomen op Dinsdag 3 Juli, 's avonds te 8 uur ten stadbuize. De agenda vermeldt een bespreking het vervolgonderwijs. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen chauffeur en ondernemer van stadsautobusdienst wegens 't rijden met i wagen waarvan het stuur en ook remmen delect waren. Twee auto's kwamen in de Kamper- binnenpoort met elkaar in botsing. Wel zijn er geen persoonlijke ODgelukken tc betreuren, doch één der wagens werd ernstig beschadigd. Op Zondag 1 Juli a.s. zal van wege den »Bond van Friesche Vereenigingen buiten Friesland» een gront «Filezen- der» worden gehouden te Anten foort, escadrilles van vijf vliegtuigen in de lucht, die demonstraties uitvoerden. UTRECHT De UUccbtsche gemeenteraad heeft een verstrekkeode beslissing genomen, met betrekking tot de bioscoopveror dening. Aangenomen werd een door mej. Hutten geamendeerde voordracht om aan kinderen beneden 16 jaar geen toegang tot bioscooptheaters te leenen. B. en W. hadden in huo v dracht de leeftijdsgrens bepaald op 14 jaar. Tevens werd in de verordening opgeaoroen, dat de variétéprogramma's, die tijdens bioscoopvoorstellingen sullen worden vertoood aan personen beneden 18 jaar, de goedkeuring behoeven van de maatschappelijke commijsie. Op de Msandag gehouden paarde-, markt waren 700 paarden en veulens aangevoerd. De piijsea beliepen voor Weetdcpaarden 450550, Werkpaarden 300—400. 2 jarige veulens 225—350. Hitten 100-200. Binnenland Uit den Omtrek BARNEVELD In den nacht werden in ons dorp militaire oefeningen gehouden die velen uit hun nachtrust zullen hebben opge schrikt. De troepen uil het kamp van Mil- liogeu hadden ons dorp bezet, terwijl de troepen die daarna uit Amersfoort arriveerden trachten moesten ons dorp weder te ontzetten. Het geknetter van machinegeweren afgewisseld door ka nongebulder was niet van de luebt. De troepen uit Milligun werden tot den af tocht gedwongen. Bij een schermutseling op den ba- saliweg bij het Scbaffelaarscbe boscb werden eenige manschappen licht ver wond, terwijl een paard door eeu val buiten gevecht moest wordeu gesteld. In den gemeenteraad werd behan deld een aanvraag van bet R.K. Kerk bestuur i.m beschikbaarstelling van gelden voor het bouwen eener school. Burgerlijke Stand. Geboreo Alberta, d. v. H. v. Milgen en W. Hofstede Aart, z. v. A. Buutniati cn F. Bosch Jacoba Hen driks, d. v. M. van 't Land en J. Boekhout Hendriks, d. v. W. J, v. Harten en H. van Ekris Martha, d. v. G. Schaap en M, Baggel Jan netje, d. v. W. Buitenhuis en C van Lejenhorst Albettus, z. v. J. Brou wer en M. Schut Gerharda Eliza beth, d. v. J. T. van Ark en J. van Zanten Hendrikus, z. v. H. v. d, Berg en W. Rozendaal Johan, z. v. T. Borgers en H. Ribbink Herman, z. v. A. C. van Koesveld en R. Lijns- vell. Ondertrouwd: R. Verkerk en S. F. Robijn. Gehuwd J. van Beek eo C. W. ten Hoven E, Rakhorst en H. Muiter. Ontrieden: Geirhje de Bruin 69 jr. Gerritje van de KuileD 72 jr., wed. van Jin Profeet. EEMNES Er wordt op een goeden hooibouw gerekend, De boeren zijn eenstemmig van deel, dat de stand van bet grasgewas in den polder reden geeft tot groote tevredenheid. In velschillende kampen loopt men tot aan de knieën door het gras. HOOGLAND Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kapelaan te Lonne- ker bij Enschede, den Weleerw. heer Paanakker, kapelaan der St. Msrtious- parochie, alhier. Burgerlijke Stand. GeborenHendrik, z, v, H. Hagen en Bos. Gehuwd: C. J, Dijkman H. Kuijer J. A H. Janssen en S. Schouten. SOEST Op de buitenplaats Eikenhorst hebben een paar bonden in het daar aanwezige hertenkamp, danig huisgehouden. Een hert was al spoedig afgemaakt, een tweede was zoodanig gebeten, dat het eeD paar dagen later stleif, terwijl derde thans ook ten offer is gevalteo aan de bekomen wonden. De honden bleken onder de afraste ring door in het kamp gekomen te zijn. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heelt benoemd lot kapelaan der parochie van de H. H. Petrus en Paulus, den Wcleeiw. beer Dr. A. C. Ramselaar, tot nu toe kapelaan te Nij- kerk. SOESTERBERG H. M. de Koningin-Moeder bracht :n bezoek aan bet militair vliegkamp. H. M. weid ontvangen door den commandant luitenant kolonel Harden- berg. Tijdens het bezoek zweefden drie 0» Laroaicht processie. Door het schoonste somerweder be gunstigd. beet: de beroemde St. Jans- Precessie te Laren plaats gehad, die door duisender. met crrbledige_ belang stelling werd gade geslagen. Naafloop van de plechtige Hoogmis, die ruim elf uur io den ochtend eindigde, trok de Processie uit, het rijk versierde Gooische dorp door naar het aloude Sint J: kerkhof, op welke gewijde vlakte de ZeerEerw. Pater Wijnand Sluijs O.F.M. eene schitterende predikatie hield. Muziekkorpsen deden kerkelijke hym nen hooren, terwijl mannen-, vrouwen-, meisjes- en knapenkoren, om beurten de gewijde zangen, welke het H. Altaar sacrament verheetlijken, in Gods vrije natuur uitjubelden. De orde is geen oogenblik gestoord gewordeo en in de meest gewenschte regelmaat verliep alles tot op en om het kerkhof, waaromheen zich een reu zen menscben massa, zooals daar nog nooit gezien was, gegroepeerd had. Ook het terugtrekken van bet kerk hof naar de kerk was één zegetocht. Te ruim twee uur in den middag was de processie wederom in Laren's kerk terug. Ia het plechtig Lof hield de Weleerw. beer Koelman, een heerlijke predikatie over Laren's groote Patroon, St, Joan nes den Dooper, eo stelde diens deugden ter navolging voor. 4o~Nationaal Congres van Sobrlëtas. De voorbereiding van dit congres vordert goed. De logie8commissie, gevestigd te Nij megen, Graafsche weg 57, ziet gaarne spoedig aaomeldiog voor logies tege moet, teneinde aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. Naar Ihans bekend is, zullen op Dinsdagmiddag sectie-vergaderingen ge houden worden voor de Studiecommis sie van Sobriëtas, de Priesters, de R.K. Spoor- en Trammannen, de R.K. Onder wijzers en Onderwijzeressen. Op Zondag 1 Juli zal des avonds van hall 8 tot 8 uur via Huizen voor den microfoon gesproken worden over het congres door den WelEerw. Heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, secretaris van het congres. Het steeds stijgend aantal van die zich aan bet Secretariaat Verver- stiaat 30, den Bosch melden voo of begunstiger van bet congres bewijst, dat er veel belangstelling io den lande bestaat. 30 Juli tot 1 Augustus belooft een succes te worden. Tollen In Ooatelijk Utrecht- Bij volledige uitvoering van het Pro vinciaal Wegenplan, zullen de tollen voor en na verdwijnen. Het zijn in oostelijk Utrecht Voor den Hamersveldschen eo Leus- derweg. De duur der heftiog is onbe paald. Het kon. besluit tot goedkeuring van het luflingsbeslult is 31 Jan. 1912, - Tol op de Eembrug, ophaalbrug ODder Baarn. De in 1829 verleende concessie behoort aan de gemeenten Eemnes en Baarn, gtë-fden van Eem- nes en de gecommitteerden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, thans commissarissen, beheer voerende over de Eembrug. Sinds 1924 wordt de con- sessie voor een bepaald tijdvak verleend. Tol weg 's Graveland naar Soestdijk nabij bet tolhek op de Hooge Vuursclte. De consessie dateert van 1855 en werd voor onbepaalden tijd verleend. De tol op de Bontepoortschesteeg onder Bunschoten, wordt geheveo door W. v. de Kolk als eigenaarde con cessie bestaat sinds laogen lijd. De hef fing geschiedt krachtens eigendomsrecht, een speciale titel is niet aan te wijzen. Tol op den straatweg van Bunschoten tot den straatweg van Amersfoort naar Grootwede. Concessionaris is de ge meente Bunschoteo. De concessie werd veileend in 1839. Autorisatie werd leend tot opneming cener geldleening van f35000, Na de geheelc aflossing zou het tarief in overeenstemming wor deo gebracht met de kosten van onder houd. Dit is geschied, terwijl de con cessie siDds 1903 steeds voor een be paald tijdvak is verleend. In 1926 is door de gemeente voor herstelling van den weg wederom een leeoiDg aange gaan van f 20.000. De tol op den straatweg van Amers foort naar Grootwede. Houdster van de 1827 verleende concessie is de ge- meente Hoogland. Autorisatie werd verleend tot opneming eener geldleening tn f12000. Van den tol tusicben Amersfoort en Stoutenburg zijn concessionarisen D. Scheerenberg c.e., thans •commissaris sen van den weg.» De concessie werd verleend in 1855de eerste koninklijke concessie gold voor 10 jaar. Op den straatweg van Soestdijk naar De Bilt zijn houders der concessie, die in 1826 werd verleend, jhr. mr. J. Huy- decoper c.s., thans «commissarissen van den weg». Autorisatie werd verleend tot bet aangaan van een geldleening van f80.000 tegen 5 pet. rente, waar van nog uitstaat f70,500. In 1878 heb ben Gedeputeerde StBten met het oog op den toestand van den weg verdere rentebetaling verboden. Sinds 1873 is de concessie steeds voor een bepaald aantal jaren verleend. Tol op den weg, leidende van Dra- kestcin af naar het Reglhuis aan De Vuursche en van daar tot aan den Dol- der-Maarteosdijkschen straatwegen ver der zuidwaarts tot aan den Bildt-Soest- en straatweg concessionaris was jhr. mr. F. L. H. J. Bosch van Drakc- stein, sedert 1926 zijn het jhr. P. J. en jhr, H. P. J. Bosch van Drakesteln. De concessies werden verleend in 1853 en 1859. De eciste koninklijke concessies golden voor onbepaalden lijd. Minimumloon. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité oordeelde het in verband met bet feit, dat het onderwerp »niinimumloooen« in de Conferentie van het Internationaal Arbeidsbureau te Geneve aan de orde zal komen, gewenscht een mogelijke invoering van minimumloonen in den landbouw onder oogen te zien. Aao een commissie, bestaande uit Prof. Bordewijk te Groningea, Dr. Ir. Minderhoud te Wageningen en Dr. J. Ooitwenn Botjes te Oostwold rappor- teur, werd verzocht omtrent deze aan gelegenheid 'n rapport samen te stellen. Dit rapport behandelt achtereenvol gens >de invloed van de invoering van het minimumloon op het loonpeil», »de invloed van het minimumloon op onze bodemcultuur», »de invloed op de grond prijzen cn de pachten», »de invloed van de minimumloonen op den toestand van de grondbezitters», »de gevolgen van het minimumloon op de positie van de land- arbeiders», en «de invloed op de alge meene welvaart». De eindconclusies van dit rapport, luiden als volgt: 1De loonen der landarbeiders zullen onder den invloed van een wettelijk minimumloon ia bet geheele land stijgen. 2. Ais alle andere omstandigheden gelijk bijven, sullen minimumloonen tengevolge hebben, dal de productie kosten van de landbouwvoorlbrecgseleo in een groot deel van ons land hooger 3. De prijzen van de belangrijkste landbouwproducten zullen er niet noe menswaard door wotden verhoogd, ook niet als in Gecève tot internationale invoering wotdt geadviseerd. 4. De mogelijkheid om met behoud van de thans bestaande arbeid inten sieve cultuur te kunnen blijven concur- reeren met den meer extensief gedreven landbouw in aodere landen, wotdt ver minderd, 5. De grootere bediijven zullen min der arbeidsintensief worden gedreven, terwijl splitsing in kleine bedrijven in de hand wordt gewerkt. 6. Grondverbetering en het in cultuur brengen van grond wordt tegengegaan. 7. Het bezit en het inkomen van eigeogeëtfde boeren tn grondbezitters worden verkleind. 8. De werkloosheid zal toenemen. 9. De belastingen en vooral de ge meentelijke belastingen ten plattelande, zullen moeten worden verhoogd, terwijl kapitaalvorming ia mindere ma'.e zal plaats hebben. Hoewel de commissie groote waarde toekent aan het onder punt één ge noemde, meent ze toch na overweging van de voor- en nadeelen te moeten waarschuwen tegen invoering van mini mumloonen in het landbouwbedrijf. Gemengde Berichten Te l ontaioebleau heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad. Door bet breken van een koppeling reed een bijwagen van een tram achteruit een straat door en ontspoorde in een bocht. De wagen botste tegen een huis op en werd ernstig beschadigd. Er zijn 32 gewondeo. De Fransche Kamer heeft het sta- bilisatie-ontwerp in zijn geheel met 450 tegen 22 stemmen aangenomen. De stabilisatiekoers van den franc is vastgesteld op 124.21 francs in het pond sterling en 25.52 francs in den dollar. Moeders nemen voor de roode. gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste', en dat Is Ooos 00cn60cl Tube 60 cl. 6i| Apoth. en Drogisten

De Eembode | 1928 | | pagina 2