N.V. Middenstands=Bank Bél dan op No. 42 eKelloill»# i«b Mlfl-Jibnagnqoil «O [ituq»tai<8 DE EEMBODE 'BgetmbnoQ Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 19 Maart 1929 No. 101 Twee en Veertigste Jaargang I Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Alzonderiljke n KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODF. VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO AdvertentlCn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverleeren. Adverlentifin moeten Dinsdag en Vr^dag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Een der malligheden van hel leven 7 Is, dal de menschen, die schimpen op - .materialisme, vaak boven hun inkomen leven. Vertooning der Verkiezingsfilm. Op den vooravond van de vertoo ning der verkiezingsfilm in onze stad richten wij een laatste, dringende noodiging tot onze Katholieke stadge- nooten om Woensdagavond in liet gebouw Sint Aechtcn of Donderdag- 1 avond iu het patronaat der St. Ansfri- dusparochie deze film te gaan zien. I: Deze film loont U in een honte rij van beelden de veelzijdige ontplooiing J van liet Katholieke leven in ons vader land gedurende de laatste vijftig jaren; deze film zingt waarlijk liet heldendicht van de Roomschc Daad. Een overzicht wordt U gegeven van de talloozc werken, die reeds werden opgebouwdals gij dit hebt aanschouwd zult gij eerst recht de arbeid gaari waardeercn van onze voormannen op sociaal en poliliek gebied. De film wordt aangekondigd als een film van geestdrift en liefdemoge liet zien van deze rolprent een ieder aan sporen om mei ware geestdrill en lielde 1 zijn sleen bij Ie dragen ter versterking van het Katholiek gebouw. Wij rekenen op groote opkomst stelt ons niet teleur. Bijzonderheden over Amersfoort door A. F. van Beurden. H. Geeslkapcl. Heer Jacob van Hees, R. K. priester, pastoor en notaris, oprichter en regent van Sint Elizabeths gasthuis, begon 25 April 1568 de Heilige Geest Armen school, omdat men tot de ervaring ge komen was, dat de arme kinderen slecht onderwezen waren in hun geloot, hetwelk men door die school trachtte te herstellen. Men gaf de kinderen om I «niet boeken, papier, inkt en wal er verder noodig was. Heer Jacob van Hees werd daarbij gesteund door Jacob van Hardevelt, Ruiger Poeit. Willem Andriessen, Geurt Bolt en Geurt van Westrehnen. De school werd gehouden in de Kapel van den H. Geest en bleef beslaan tot 1642. Kolven. 9 Febr. 1652. De Regeerders ver- bicden het kolven binnen de stad, hel op stellen Ie gaan, mei kipsen Ie spe len en met slingers Ie werpen op boete van drie gulden. Couranten. 13 Maart l682.lsgoedgevonden.dat Joost Classchaert in liet toekomende voor het leveren van de wekelijksche ïfcouranten ten dienste van den magi straat. zijnde de Haarlemsche en de Amsterdamsche, Dinsdag en Zaterdag van ieder twee exemplaren, zal ont vangen 118 'sjaars. (Jasthuis van SI. Elisabeth. 20 Juni 1664. De regenten van St Elisabeths gasthuis, van ile Oodlskainei in de Triesgensslraal, Valckcstraat en St. Annakapcl, Jan Spruijt en andere, zullen binnen drie maanden inventaris en rekening Ier secretarie Inzeilden. 14 Nov. 1664. Men voldoet niet aan hel bevel en geelt nu nog zes weken tijd voor hel inleveren op een boete van 25 gulden. 3 April 1665. Herhaling van het be vel voor de achterblijvers, 4 Sept. 1665. Wordt aanbevolen aaa het St. Elisabeths gasthuis eu aan de ziekenmoeders van dc gereformeerde religie, wekelijks hij te dragen I gl. en 10 st. voor Hendrik Lary en zijne kin deren. den lijd van zes weken nadat de laatste zal overleden zijn aan de besmettelijke ziekte. Grachten. 13 Juli 1657, De eigenaars der wer- n of plaatsen voor hunne huizen op Langcgracht en Havik, zullen deze da delijk opmaken en verbeteren voor Maandag, terwijl het gedeelte itissehen Gerrit Jansen en dc Doodkist Dinsdag klaar zal moeten zijn. 1788. Drie deurwaarders, twee exploi ters, een voorganger der begrafenis- drie groefbidders, twee wijndra gers, een sleutoldrager der latijnsehe scholen, zeven portiers, twee bierdra- een aanplakker, een torenwachter,] twee omroepers, de wnagwerkers, de )Cr- en karlieden, de luntaarnviildcrsi aanstekers, de nachtwakers, klee fmannen en stille wachten en een :hoonltouder van de wallen. Huwelijken. 9 Januari 1756. De regeerders der stad spreken zich uit legen de gemengde huwelijken tussclien Roomschen en Gereformeerden die wel niet geliei tegengegaan kunnen worden. m3ar toch gereglementeerd. Die regeling streed direct met de Roomsehe belangen. Als de Gereformeerde echtgenoot of echt- genoote later eeuigc Roomschc hande lingen zon plegen, werd haar hel bur gerschap en zijne voorrechten ontno- i en van het recht va-i inwonen allen verklaard. De Gereformeerde partij zou schriftelijk bewijs krijgen, dal zij niet gehinderd zou worden zoo wel binnen- als buitenshuis. Voor de Roomsehe partij werd niet gezorgd. De kinderen moesten Gereformeerd opgevoerd worden op straf als voten. Niemand zal een dergelijk kind Rnnmsch mogen doopen of doen laten doopen op boete van 150 gulden, '/a voor don officier, voor het Burgerweeshuis en stadskinderhuis, V, voor den aan brenger wiens naam geheim blijft. JezuUen. 31 Dec. 1666. Over hel retpiesl van Nikolaas Simonsz van Velsen zijn zoon Simon van Velsen, priester, ver laten hebbende de orde der Jezuilcn, verblijf te vcrlecnen, zal nader beslist worden. II Maart 1667. Gehoord de verkla ringen van Simon van Velsen zoon van Claas Simons v. Velsen, brouwer, nc- cordceren het verblijf. In marginc in het register aangeteekend.Nota bene niet uyttegcvcn als tot nader order". 19 Aug. 1667. Dc Regeerders onder handeld hebbende over het weren van ccntge Roomschc Paapsche superstitiën bij de hecren gecommitteerden van den kerkenraad, soo aan hun opgegeven als ook aan de heeren borgemeesteren, maken een nieuw reglement legen dc Roomschen: de overigheid der gilden moei gereformeerd zijn: de vrou der bierdragers zullen nagegaan wor den. dal zij hunne mannen niet lastig vallen over 't kerkgaan: Itc-t zieken huisbestuur zal omgezet worden zal dc vermeerdering der papen tegen gaan; ook de dopjes: men zal de buitenlieden beletten dc missen hij k wonen, ook het te beevaart gaan der papisten enz. enz. Binnenland Uit droeve dagen. Gelijk wij weten was de heer Dnrel vrijgezel en bezitter van een tamelijk aanzienlijk vermogen, maar hij had nichten en neven, die zijne geldelijke ondersteuning behoefden; ware dit niet het geval geweest, dan zou hij zich ongetwijfeld voor Albert de grootste offers getroost hebben. Toen de zoon van den graal de Tavanes den ouder- tm van lien jaren bereikt had, be-1 lot hij niettemin in hem ten zijnen 'koste te laten leeren en deed hem inet toestemming van Hubert in den kost bij den pastoor van Silenrieux, bij wien hij vier jaar bleef. In dien tnsschentijd maakte Hubert Defrêne, zich op zekeren dag naar de markt van Hoey begevende, kennis met een zekeren Monthulet die destijds de hoeve van de Waide bewoonde. Zij deden nog al groote zaken met elkan der en den pachter verzocht den vee handelaar hem eens te komen bezoe ken, als hij weder in die streek kwam. Weinig tijds daarna bracht Hubert hem een bezoek en vernam nu van hem. dal hij, zijne kinderen uitgehuwelijkt f en een genoegzaam vermogen vergaard liÉbbende om voortaan van zijne renten te kunnen leven, zijne hoeve trachtte over te doen, waaraan hij nog ver scheidene jaren hour hail. Geheel ver vuld van het plan om de Waide over te nemen, keerde Hubert naar luiis terug en na er lang eu dikwijls met zijne vrouw over beraadslaagd te heb- ken, werd hel pleit beslist; met de volgende Kerstmis verliet hij voorgoed liet tand van Namen om zich met zijn gezin in het land van Luik te gaan estigen. Ofschoon eerst ter nauwernood 14 jaar oud, had Albert bijna zijn gehceleu wasdom bereikt. Van een slanke en fiere gestalte, schoone en voorname wezenstrekken, verhoogd door prachtig zwart hoofdhaar en schrandere, donkere oogen, maakte hij op iedereen een gunstigen indruk. Intusschen veroor zaakte hij den waardigen pastoor, die zich met zijne opleiding belast had, veel hoofdbreken, niet dat hij een slecht karakter hart bezatintegendeel, hij was de goedheid en dc edelmoe digheid zelve, maar met zijne studie wilde hel niet vlotten en hij legde vooral den grootstcn tegenzin aan den dag voor het Latijn, een vak. v, mede zijn meester hem hoofdzakelijk wilde bezighouden De aankomende knaap hield meer van lange omzwer vingen door de bosschen, het klimmen Holiand-Belgie. De groott mogendheid-politiek van België, Met hare ondubbelzinnige ge varen voor Nederland, wordt hier te lande door de volksziel als een bedrei ging aangevoeld, vooral ook in liet licht van verschillende historische lei- Na den grooti n oorlog is ernstig wan trouwen gerezen tegen tie buitcnland- sclic politiek van België. Het rneesl levendige fragment was de publicatie ouwelijke nota van liet Bel gische ministe ie van biiitenlandsche zaken, waarin zonder omwegen gezegd wcrd.datde (zoogenaamde) „terugkeer" der (Nederlandsclie) Provincie Limburg lot hel (zoogenaamde) moederland door de Belgische agenten (nota beneBel gische agenten in ons Limburg!) moest worden voorbereid. Men zou desnoods geneigd zijn over dit alles de spons te halen, indien zulks, in liet licht der latere jaren, viel Ie be schouwen als een incident van tijde lijke» en voorbijgaande aard. De Neder- landschc openbare meening in haar lireede lagen aan elke twistziekte gepeenl, zou vermoedelijk de jongste zaak minder tragisch hebben opgeno men, wanneer na 1919 nog niet meer ware voorgevallen. Hier echter ligt, wellicht nog i dan in de annexatie-campagne (offici eel door België geloochend èn toege past) de kern der kwestie. We laten de kwajongensstreken van aanplakke- rijen in Limburgsche, Brabantsclie en Zeeuwsche gemeenten ei op de sluis muren te Neuzen eu papierljeswerpe- rijen bovftn Maastricht buiten het ge ding. Zij vormen elementen van dap- in de boomen om vogelnestjes ui halen en vooral van soldaatje spelen mei zijne makkers, want naar men weet verving onder liet keizerrijk dat spel alle andere bij de kinderen. Toen hij vernam dat zijn pleegvade die streek ging verlaten om vijflier uren verder te gaan wonen, smeekti hij hem mede te nemen, maar de heet Durel, daarover geraadpleegd, was var oordeel, dat hij nog iiiet genoeg ge leerd had. Hij bleef derhalve. Intus schen merkte de goede oude priester op, dat hij van lieverlede in een diepe droefgeestigheid verzonk en zijne ge zondheid zichtbaar verminderde. Hij verklaarde dan ook eindelijk dat hij hel niet met zijn geweten kon overeen brengen zijn kostleerling langer in zijn huis Ie houden en na een hartelijk afscheid genomen ie hebben van den pastoor en den heer Durel, die hein het portret zijner moeder ter hand stelde, spoedc hij zich naar dc Waide tot de familie Delrêne. XII. Nauwelijks was Albert eenige dagen ten huize zijner pleegouders terugge keerd, of hij verklaarde dat hij deel wilde nemen aan den gemeenschap- pelijken arbeid en in weerwil van het perlieid, die ophouden, zoodra de hel den ook inaar een flauw vermoeden krijgen, dal dc Nederlandsche politic in dc buurl kan zijn. Maar als men iu België ook de latere jaren herhaal delijk spreekt van „Limbourg cêdê" eu van „nolre Escaiif.alsmen in de Bel gische Kamer, als gold het de eenvou- <z"gste en rechivaardigslezaakterwcreld, boudweg zegt. (nog wel van socialis tische zijde!!) dat in een dreigend conflict inet Diiitscliland „het Belgisch leger Nederlandse-li Limburg liecll Ie bezeilen" als men een Vlaamsch sot ia- list ui de Belgische Kamer den Minis- van Oorlog hoort toevoegen, dal deze (door liet aannemen der l.egerwel) niet moet denken hel leger Ie kunnen ge bruiken „voor liet innemen van Maas tricht", als men denkt aan de „cischen", die de Belgische bwitenlandschc poli- luk te hooi en te gras jegens Neder land meent te mogen stellen, enz., als •li verder de groote geheimdoenerij ii liet Fransch-Belgisch militair ac- :>rd ziel, en als men dan al die fei len en uitlatingen en gedragingen com bineert. dan iieeft men de psycholo gische verklaring, waarom ons volk van Belgie niet veel goeds verwacht. De buitenlandsche pclitiek van België heelt een atmospheer geschapen,waarin liet Nederlandsche volk voor zich. voor de ongerepte handhaving zijner souve- niteitsrechten en, In laatste instantie, k voor zijn onafhankelijk bestaan een gevaar ziet. Of dit gevaar er werke lijk is, we zullen het in hel midden laten, ofschoon we te dien aanzien allesbehalve gerust zijn. Maar de atmos pheer is er als de vrucht eener poli liek, die dwars ingaat legen de met den mond zoo luid verkondigde Vol- kcnbonds-gedachten voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten ineasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten. 60ct. Laxeer-Tabletien 60 cl. Zenuw-Tabletten.75 Ct. Staal-Tabetten 90 cl. Maag-Tabletten 75 Bij Apoth. en Drogisten Amersfoort Gemeenteraad. De Raad der gemeente Amersfoort zal Dinsdag 26 Maart des avonds om uur vergaderen. Aan de orde komt onder meer: Benoeming lid Commissie van toe- cht Lager Onderwijs. Benoeming Directeur Bouw- en Wo- ngtoezicht, Woningbedrijf enz. Vaststelling verslag schoolvoeding i kleeding. Verbouwing schoolgebouw Punten burgerlaan, ten behoeve van buiten gewoon onderwijs. Aanleg van een algemeene begraaf plaats onder Leusden. Overeenkomst met de N.V. Ned, Thermo-Chemische fabrieken Ie Am- erdam inzake destructie van algekeurd e en vleesch. Vaststelling instructies Directeur Openbaar Slachthuis en hedrijfsper- Tuekenning vergoeding ex artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 over 1927 aan het R. K. Kerk- en School bestuur stad. Rekening Gezondheidscommissie. Instellen van beroep tegen het besluit van Ged. Staten ingevolge artikel 38 der Wegenbelastingwel. Onderhandsche verhuring van een nabij de Dnam Fockemalaan gelegen perceel grond aan de Padvinders. Verkoop van aan de Dr. Heyelaan gelegen grond groot pl.m. 2210 MJ. voor f 3 per M'. aan Ir. E. J. Langelaan. Door het gemeentebestuur werd eene oproeping gedaan van gegadigden voor het vervullen van de functie van Directeur van den nieuwen dienst Openbare Werken op eene wedde van f6600—f7200 'sjaars. Een 55-tal sollicitanten meldde zich aan. Uit deze werd in overleg met de Commissie van Bijstand een 6-tal ge kozen. dat het meest voor het vervullen der betrekking in aanmerking kwam. Ter benoeming als Directeur van den nieuwen Dienst meénên li. en W. te moeten voordragen C. B. v. d. Tak Jr. bouwkundig Ingenieur te Rotterdam. In Januari 1927 werd besloten de school voor buitengewoon lager onder wijs, thans gevestigd in het voormalig Gymnasiumgebouw aan den Westsingel onder te brengen in de zes lokalen van liet schoolgebouw aan de Punten burgerlaan, die vrij zouden komen als gevolg van de overplaatsing van een school voor gewoon lager onderwijs. Sedert is de school voor het Centraal 7e en 8e leerjaar tijdelijk in die zes lokalen gevestigd geweest. Nu die school definitief in het gebouw aan de Lange Beekstraat is ondergebracht en de restauratie van den Noordwes telijken vleugel van het schoolgeboi Punteiiburgerlaan hare voltooiing nadert kan tot uitvoering van dat besluit wor den overgegaan. B. en W. bieden daarom aan eei plan tot verbouwing van het school gebouw Puutenburgerlaan voor he beoogde doel. In hel gebouw is ruimte voor 4 les lokalen en één lokaal voor houtarbeid. Ook zal volgens het plan een bestaand leslokaaUals keuken worden ingericht, welke keuken naar het oordeel van het hoofd der school noodzakelijk is. Een lokaal voor kartonbewerking en een spreekkamer zal moeten worden bijgebouwd. In elk lokaal zullen een handwasch- H. ELZENAAR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Taxi of au?o noodig Amersfoort. algemeen verzet daartegen zette hij zich moedig aan hei werk. Er waren nog geen drie maanden verlonpen, of hij was grondig bekend met al de werk zaamheden, welke een boerderij vor dert en naar de eischën van lid oogen- blik bestuurde hij den ploeg, bebouwde den grond en verrichtte soms het werk van herder. Om kort te gaan, hij had zich in een waren boerenknecht her schapen. terwijl hij evenwel liet hem .ngeboren voorname uiterlijk behield. Bij zijn komst op de Waide had hij er de kleine Margarctlia, de kleine gezellin 'zijner kindsche spelen, niet aangetroffen. Hare ouders hadden tiaar naar een oude tante gezonden, die Ie Bergen woonde en zich belast had' met haar onderricht Ie doen geven. Toen zij Iwee jaar later terugkeerde, was het een aanvallig meisje geworden, die dc goede manieren der steden inet de eenvoudigheden van het platteland vereenigde. Albert en Margaretha hadden elkan der sedert hunne kindsheid lief, en de scheiding had het gevoel van genegen heid, dat hen verbond, slechts ver sterkt. Toen zij elkander wederzagen was de eene zeventien, de ander bijna achttien jaren oud. Nu veranderde de genegenheid van aardde vriendschap werd liefde. Een ding smartte Margaretha noch tans geweldig. Sinds ecnigen lijd volgde de jongeman de krijgsgebeurlenisscn van den dag met aandacht, welke on rustbarend werd voor degenen, die zijn karakter grondig kenden. Hij dweepte met keizer Napoleon en de overwin ningen van Frankrijk verwekten in hem een onbeschrijfelijke geestdrift. Hij sprak van niets dan van veldslagen en kennismaking met een oud soldaat de republiek, die in de nabijheid woonde, stijfde hem hoe langer zoo meer in die krijgshaftige denkbeelden. Vrouw Defrêne. die van een zeer zachtzinnige, vredelievende geaardheid was, smartte hel vooral die zucht te zien ontwaken bij hem, dien zij als haar zoon beschouwde en gelijk wij gozicn hebben, sprak zij tegen hare dochters haar leedwezen uit over d( vriendschap van Albert met den oud soldaat, toen plotseling de deur var de keuken openging. „Kijk, daar is Joris!" riep Margaretha uit. „Wees welkom, Joris, en zei u bij het vuur. Gij zult met ons avondmalen en hier blijven overnachten." De man tot wien het meisje deze vriendelijke woorden richtte, was een| grijsaard van minstens vijfenzeventig Hebt 'I een bak of gootsteen, een groole tafel en de benoodigde kasten worden geplaatst.lj Het reeds aanwezige houten hulp-:I gebouw kan bestemd worden voor hel t onderwijs aan de imbecielen, n I. één lokaal voor hel geven van lessen en het dubbele lokaal voor werkplaats. De speelplaats zal geheel omgeven worden door een muur, waarop een hek van gaas, zoodal voldoende zorg gedragen zal worden voor separatie len opzichte van de aangrenzende school voor gewoon lager onderwijs. De school zal op dezelfde wijze als met de reeds gerestaureerde openbare lagere scholen is geschied voorzien worden van centrale verwarming (ook het hulpgebouw) en electrisch licht. De kosten van het een en ander worden geraamd op f30.000. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat op de Leusden- sche heide schietoefeningen met mitrail leurs zullen worden gehouden op 19 en 27 Maart 1929, telkens van 19 00 lot 23.00 uur. Het onveilige terrein zal door vlaggen worden aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds plaats heeft bij schiet oefeningen overdag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood lichtgevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de ge legenheid heelt het onveilige terrein nog bij daglicht te verlaten. jaar, een type van die bedelaars, die overal als gewijde gasten worden aan gemerkt. Deze was vooral opmerkelijk door zijne reinheid en de uitdrukking van zijn gelaat, waarop eerlijkheid en tevredenheid te lezen stonden. Toen hij bij het vuur plaats geno men had. vroeg men hem natuurlijk vanwaar hij kwam en welk nieuws hij medebracht. „Ik heb gepasseerden nacht te Tohogne gelogeerd", zeide hij, „en iedereen verkeerde in den grootsten angst voor den troep Duitsche boos doeners, die de kerken, de kloosters, de pastorieën, de eenzame hoeven en molens plunderen. In den voorlaatsten nacht hebben zij de gehuchten Herbet en Hermanne bezocht waarvan de twee voornaamste huizen hunner lang zul len gedenken." „Dat duuit reeds een maand lang", sprak vrouw Defrêne, „en het is moete- lijk te begrijpen, hoe men er niet in slaagt zich van die mannen meester te maken, die, naar het schijnt, slechts met vijven of zessen zijn." '■*-23

De Eembode | 1929 | | pagina 1