*w*|j| BSffiSSTJüo L. J Luycx Zoon BMj ouder nuk corse i oportmodef) Bolk bud Model mcl ««heel eUs- "°"L rprlma cemtll mei breeden eleellekeo lieke^onm^ordeMZfcMj.breed), „TwHIII" Corseln «^nerke^ ju VROOM&DREESMANN AMERSFOORT Vakkundige bediening föl Paskamer Grooie sorteering Buste- en farretelhouders Koopt ow Schiijfrachine of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij Y, ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL LAN6E5TRAAT 84 TEL. 528 HET KANAAL DOOR DE OELDERSCHE VALLEI. Woensdag had in Monopole de ver gadering plaats der Kanaalvereeniging „De Geldersche Vallei", onder voor zitterschap van mr. J. C. Graaf van Randwijck, Burgemeester van Amers foort. Aanwezig waren de Burgemees ters van Baarn, Wageningen en Rhenen en afgev. van waterschappen. Na opening door den voorzitter, werd het jaarverslag voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. De periodiek aftr. bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, Hierna vond de bespreking plaats van den huidigen stand van het kanaal- vraagstuk. De voorz. geeft in 't kort weer, de maatregelen die getroffen zijn sedert de laatste vergadering. Een offi cieel rapport omtrent het water-onder zoek van ir. Thijssen is nog niet ge geven, doch dat dit rapport gunstig is, mag worden afgeleid uit het feit, dat de Min. van Waterstaat aan de ge meente Amsterdam heeft geadviseerd ten gunste van het G.V.-kanaal. De toestand sedert de laatste vergadering is er heel wat rooskleuriger op gewor den. De Kamer van Koophandel Amsterdam is, met uitzondering vat heer Donker, op de hand van G.V.-kanaal. De heer Donker heeft be sprekingen gehad met de vereeniging en andere gemeenten en getracht alle partijen te bevredigen door met hel voorstel van drie kanalen te komen. Toen dit niet hielp, is de heer D. voortgegaan met de bestrijding, even wel zonder succes, want de gemeente raad van Amsterdam verklaarde zich, hoewel met een kleine meerderheid, vóór het Geldersch Valleiplan. Ook in de vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs blijkt duidelijk de sympathie voor ons plan, terwijl de voorzitter bij zijn bezoek op 2 Mei j.l. ook in den burgemeester van Amster dam een medewerker vond. Hierna werd een uiteenzetting gegeven van het plan Musseri door ir. B. A. Verheij, aan wien opgedragen is verdere stap pen te doen, om tot een goede oplos sing te komen van ons plan en die binnen een maand met zijn verdere plannen en ontwerpen gereed zal zijn. De heer v. Haren Noman, oud-di recteur van Blauwhoeden-veem te Am sterdam, toont aan, dat Utrecht door de doorvoer van de Rijnscheepvaart haar eigen binnenscheepvaart in den weg zit. Later zegt spr. ook, dat onder de Amsterdamsche zakenmenschen déze opinie wel vastslaat. dat, mocht het Merwedekanaal nu verbreed worden, dan zal, misschien na 20 of 30 jaar, tóch het G.V.-kanaal komen, daar dit de eenig radicale oplossing is voor Amsterdam, zooals uit de rapporten van 1870 eveneens is gebleken. De heer Capellen, voorzitter van de vereeniging voor de binnenscheepvaart, merkt op, dat door het plan-Mussert uiterlijk de vaartijd misschien gelijk is aan het G.V.-kanaal. Maar de Waal monding van het Utrechtsch kanaal komt bij Tiel, van ons kanaal bij Doo- dewaard, welke vlak bij het Waal Maas-kanaal is gelegen. Wanneer men nu bedenkt, dat er veel tijd verloren gaat door het ontkoppelen van de kanaalsleep in een riviersleep en met mistig weer op de rivieren in 't geheel niet te varen is, dan wordt het duide lijk, dat, vooral wat de vaart naar het Zuiden en België betreft, er hier op dat kleine stuk Waal heel wat tijd verloren gaat. Vervolgens werden door den voorzitter nog een aantal vragen be antwoord. DE VERVUILING LUNTERSCHE BEEK. In „Amicitia" vergaderde het Comité voor actie tegen de vervuiling der Luntersche Beek. In de goed bezette zaal waren o.a aanwezig de Burgemeester van Amers foort, het lid der Ged. Staten Weij- kamp en de heer Mebius, lid van de Prov. Staten. De Voorzitter, Mr. Bergsma, geeft het woord aan den heer Klaarhamer, techn. adviseur van het comité, om mede te deelen de onderhandelingen, die gevoerd zijn tusschen het comité en de hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat. Om waterstaatk. politieke reden heeft men echter het plan (om legging van de afvoer der E.N.K.A. over Rijksgrond) moeten laten varen Er zijn intusschen onderzoekingen gedaan Wanneer er weinig water van boven komt, blijft het afvoerwater van Veenendaal, per dag pl.m. 1400—1500 M3. bedragend, staan. In dat afvoer water zit voornamelijk lanoline, het welk op den duur moerasgas en kool zuur vormt. Het Enka-water verhaast die rotting en wanneer de watertoe voer grooter wordt spoelt alles mee Nu zou dit verholpen kunnen worden door een installatie te Veenen daal, waarbij 'l afvalwater wordt ver dund. Deze installatie zal waarschijnlijk ook komen, Bovendien heeft de Enka een afvoer geprojecteerd naar de Riji hetgeen echter veel te kostbaar is. Veel is reeds geklaagd, doch zot wel van Veenendaal als van de Enka wordt volle medewerking ondervonden. Wanneer men 't rioolafvalwater mengt met rivierwater in de verhou ding 1 50, wordt geen hinder ervan ondervonden. Maar dit afvalwater be staat veelal uit vaste kleurstoffen eti hiervoor wordt een ntengberekening zeer moeilijk. Wanneer men^thans dit beekwater onderzoekt, zal er bijna uitsluitend afvalwater in gevonden worden en geen versch. De beek is nu (bij droogte) dus eigenlijk een riool. Bij regenval verandert de zaak; dan belet de snelle stroom de rotting en voert de afvalstoffen direct naar zee. nu niet kunstmatig de afvoer regelen Reeds zijn plannen gemaakt, bijge staan door de burgemeesters van Vee nendaal en Amersfoort. Deze machi nale invoer zou geschieden bij Vee nendaal en men heeft geprobeerd de toevoer te doen plaats vinden door de sluis bij de Grebbeberg (bij Rhe nen. Het toclatingskanaal buiten de sluis zal dan moeten wofden uitgediept en eveneens de doorvoer naar de Bisschop Davidsgrift waar het vandaar gevoerd wordt naar de Kruiponder. Veenendaal zou hiermee een toegang krijgen naar de Rijn. De kosten voor het uitbaggeren zouden komen op f 10.000. Er bestaat gegronde hoop dat de verschillende partijen mee zullen betalen. Van de verschillende autoriteiten is een buiten gewone medewerking ondervonden. Wat belet ons, vraagt spr., thans tot dit plan over te gaan Na een korte pauze geeft de heer Klaarhamer nog de volgende toelich ting Wanneer de Rijn zakt tot beneden ■f 5 M. N.AP. is de toevoer onmo gelijk. Dan zou een gemaal gebouwd moeten worden met een capaciteit 5 M3 per sec. en de kosten daarv bedragenongeveer f90.000! Als dit gemaal er eenmaal was, i was de geheele streek permanent van de ellende verlost. Men kan echter in ieder geva^ met het uitbaggeren beginnen, daar dit voor ieder plan geschikt is. De voorzitter dankt de heer Klaar hamer voorzijn uitgebreide inlichtingen. De burgemeester van Baarn vraagt of de heer KI. niet een bepaalde tijd kan noemen, waarin de werkzaam heden zullen klaar komen en of de reiniging voldoende is, want men aan de Eemmond niet spuien. Ook vraagt spr. hoe groot de jaat- lijksche onkosten voor onderhoud, salarissen e.d. zullen zijn. De heer KI. dacht dat de werkzaam heden ongeveer twee maanden zullen duren (d.w.z. het uitbaggeren). Ook wanneer de Zuiderzee eenmaal in een kleiner meer herschapen is, zal de verdunning zoodanig zijn, dat 't eventueel opdringende water voldoende zuiver zal zijn. De jaarlijksche onkosten zijn niet ineens te zeggen. Mr. van Kuijck, burgemeester van Veenendaal, stelt voor, dat binnen den korst mogelijken tijd de belangheb bende gemeenten zich onder de aus piciën van Ged. Stalen zullen verec- nigen om te komen tot de financieele uilkomst in deze zaak. Dit voorstel wordt aangenomen. Een onzer vertegenwoordigers bracht een bezoek aan 't bevolkings bureau in verband met de voorberei dende werkzaamheden voot verkiezingen. Alvorens mededeelingen te doen over de feitelijke verkiezingswerkzaamheden werd een kort overzicht gegeven over de tegenwoordige wijze van bevolkings boekhouding en deeischen, welke thans aan deze boekhouding worden gesteld. Vroeger diende 't bevolkingsregister hoofdzakelijk voor eigen administratie en tot vaststelling van het aantal in woners der gemeente. De bijhouding had toen veelal plaats in de vaste registers, of op losse bladen naar de indeeling in wijken. Door invoering van Leerplichtwet, verschillende sociale wetten, als wo ningwet, ongevallenwetten, invalidi- teits- en ouderdomswet en invoering van algemeen kiesrecht werden steeds hoogere eischcn aan de boekhouding gesteld. Ook om te kunnen voldoen steeds toenemende aantal verzoeken van handel en industrie om inlichtin gen moest worden omgezien naar een andere en doelmatiger wijze van boek houding. De noodige verbetering werd ver kregen door invoering van het kaart systeem. De boeking heeft thans plaats op de volgende kaarten le. gezinskaarten, waarop worden geboekt het hoofd van het gezin, zijne echtgenoote, kinderen en verdere fa milieleden 2e. afzonderlijke registerkaartjes be stemd tot boeking van bij het gezins hoofd inwonende personen, welke niet aan hem verwant zijn, zooals dienst personeel, commensalen, bestedelin gen enz. 3e. Alphabethkaartjes. Deze kaartjes worden geraadpleegd indien geïnformeerd wordt naar per sonen, die bij een gezinshoofd inwonen, aan hem verwant zijn, doch een andere geslachtsnaam voeren. 4e. Huiskaarten. Voor elk perceel is een huiskaart aangelegd, waarop o.m. vermeld slaat de naam van den hoofdbewoner en de inwonende personen niet verwant aan het gezinshoofd. De gezinskaarten zijn amphitheaters- gewijze in zuiver alphabetische lexi cografische volgorde geplaatst lessenaar. De bovenkant van de kaarten is voorzien van een gekleurde rand, A it, B rood, C blauw, D bruin enz. Mocht een kaart dus niet juist zijn geplaatst dan verraadt de kleur onmid dellijk verkeerde plaatsing. Afzonderlijke registerkaartjes op de zelfde wijze geplaatst. Alphabethkaartjes in laden omdat deze maar zelden geraadpleegd be hoeven te worden. Huiskaarten ook in lessenaar ge plaatst omdat deze kaarten geregeld geraadpleegd moeten worden. Deze kaarten worden tevens gebruikt voor de Woningbeurs. Door gebruik van ruitertjes is steeds een overzicht te geven van het aantal in aanbouw zijnde perceelen. Het aantal te huur of te koop staande woningen, de onbewoonbaar verklaarde woningen, alsmede hel aantal woningen waarin 2 of meer gezinnen samen wonen. In 1928 werden afgegeven 1998 ver- huisbiljetten, ingeleverd werden 2153 verhuisbiljetten. Binnen de gemeente vonden plaats 2184 adresveranderingen, waaronder 1200 gezinnen. Van al deze mutatie's moet zoover de personen betrokken zijn bij de uitvoering van eenige wet, dienst plichtwet, leerplicht, ongevallen-, inva- liditeits- of ouderdomswet aan de be trokken afdeeling of administratie ken nis worden gegeven. Om het publiek het doen van de noodige aangifte en opgaven voor de bijhouding van 't bevolkings-register gemakkelijk te maken zijn door den chef formulieren verkrijgbaar gesteld om die opgaven schriftelijk te doen en franco per post terug te verzenden. Deze wijze van doen der aangifte voorkomt voor velen dus tijdverlies en werkverzuim. Wil men er dus zeker van zijn pen sioen. ouderdomsrente of oproepings- kaart voor de verkiezingen op tijd en aan 't juiste adres te ontvangen, men zorge er voor elke adresverandering aan 't bevolkingsbureau op te geven. Voor 't verkiezingswerk wordt ge bruik gemaakt van een Underwood schrijfmachine. Op deze machine den voor de 22 stemdistricten samen gesteld de noodige uittreksels uit de kiezerslijst in totaal loopende ovei ruim 18000 kiezers. Samengesteld worden voor elk stem bureau 4 uittreksels, waarvan 1 is be stemd voor 't stembureau om aantee- kening te houden van de kiezers die aan hun stemplicht hebben voldaan. Het tweede exemplaar (bestaande uit geperforeerde strookjes) wordt gebruikt voor adresseering van de oproepings- kaarten. Het derde exemplaar moet dienst doen voor noteering van de niet opgekomen kiezers, terwijl het vierde; exemplaar voorloopig in reserve wordt gehouden en zoo het niet gebruikt behoeft te worden voor den meest biedenden te koop is. Na afloop van het verkiezingswerk is hit de bedoeling op deze machine dagelijks de mutatie's in de bevolking Ie verwerken, zoodat het mogelijk zal zijn elk deel der administratie met iedere verandering op denzelfden dag der opgaaf op de hoogte te houden. De localiteit wordt veel te klein, •oral wanneer na de volkstelling 1931) t invoering van het persoonkaarten- stelsel moet worden overgegaan. TELEFOON 1271 Radio-Centrale Controle Station Coninckstr 97. 1254 Bloemenhuis Los, Stationsstr. 45. 1264 Burghouts Albert Hahnstr. 7. 1258 Dantuma Kamp 64. 1259 Dohmen Randebroekerweg 1253 Meibooms Handel mij. Lavendel straat 9a. 1276 Heijmerink Aannemer Pieter Bol- laan 6. 1270 Electr. Mij. Districlskantoor Groenmarkt 9. 1279 Polak Muziekhuis Utrechtsche- weg 69. 1278 Quanjer Generaal-majoor Prin ses Julianalaan 7. 1275 Schildersbedrijf „De Combinatie" v. Bemmelstr. 4. 1272 Schoonderbeek expediteur Co- ninckstraat. 54. 1277 Serphos Technische Textiel-pro- dukten villa „Zonnehond" v. Len- neplaan 4. 1282 Sterk woning bureau Oude Soesterweg 45. 1273 Slager en Holtman Scheibier- 1275 Tak Ingenieur Utrechtschew. 127 1289 Teuten Leerares Gymnasium. LAKGE8TRAAT 49 - TELEFOON 190 Zomerbont Vossen groote verscheidenheid. Weijerstraat 26. 1267 Wenckeback Piersonlaan 15. Zonnevijlle van Arkel v. maer- laan 4. De Ruitersportvereeniging Eemland zal op Zondag 23 Juni as. op het sportterrein Birkhoven bij Amersfoort een concours-hippique organiseeren, met springconcours en rennen. Het programma vermeldt: 11 uur Voorkeuring 1 beste rijpaard. 2 uur Concours beste rijpaard. 2.30 Springconcours voor springpaar den, B. 4 uur: Horden ren voor vol bloeds om den Amersfoort-prijs. 4.30 uur: Barrière springen. 5.15 uur Hor- denren voor niet-volbloeds om den Birkhovenprijs. De hindernissen voor het spring concours, 9 stuks met in totaal 12 sprongen, hebben een maximum hoogte van 1.20 M. bij een maximum breedte van 1.40 M. De inschrijvingen, die te richten zijn aan het secretariaat, „De Boschhoek", Daam Fockemalaan 79, Amersfoort, sluiten Zondag 16 Juni a.s. 8 uur. Lijst van onbestelbare stukken. A. Brieven binnenland: 1 Bredewoud, Wijhe. 2. Gerris v. d. Brink, Amersfoort. 3. Broeder Overste, Helmond, (wegens port geweigerd). 4. Bureau inschrijving motorrijtuigen, Den Haag,(wegens port geweigerd). 5. Commissaris v. Politie, Hengelo, (wegens port geweigerd). 6. Hamer, Amsterdam, (wegens port geweigerd). 7. Chr, A. v. d. Heuvel, OisterwijkN.B. 8. Gijs de Keizer, Utrecht. 9. „Kunst na Arbeid", Muziekver- eeniging, Haarlem. 10. Ministerie v. Koloniën, Den Haag. 11. Mej. J. Molenaars, Breda, (wegens port geweigerd). 12. „Ons Genoegen, Fanfare, Montfoort. 13. „Oranje", Muziekvercen., Charlois. 14. van Veto, waar?? 15. Mej. L. v. Zwolle, Amsterdam, (wegens port geweigerd). B. Briefkaarten binnenland: 16. F. A. v. Gal, Den Haag. 17. J. v. d. Kuilen, Amersfoort. C. Brieven buitenland: 18. John Ariaans, Neward, N.Y. 19. Jan Knoppers, Genua. 20. Rasch-Nèe Kol mad., Cannes, D. Briefkaarten buitenland: 21. Anna Koudrik, Essen. 22. Heddy Probst, Wolfenbüttel, Braunschweig. 23. Rasch-Kol S. G. mad., Nice. Nieuwe boeken in de R. K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuw- straat. Canot, Avonturen van een Afrikaan- schen slavenhaler. Chesterton. Het eeuv.ig twistgesprek, v. d. Hoog. Hoe eene vrouw haar en heur teint moet verzorgen, v. d. Horst. Het boek der helden. Erna Meijer. De nieuwe huishouding, voor Nederland bewerkt onder leiding van R. Lotgering—Hillebrand. Remarque. Van het westelijk front geen nieuws. Rombouts. Don Bosco's leven en daden. Theresina. Mgr. Joannes Zwijsen als paedagoog. Sabatini. Sacrainouche. Zernike De loop der dingen. Zimmerman. Principieële staatkunde. De stadsbeiaardier de heer Kalveen ontving van het Bureau B. U. M. A. Amsterdam bericht om telegrafisch over te maken het bedrag van f 1.50 voor rechten om de liederen Richard Hol en Verhuist ten gehoore te mogen brengen. Wanneer overma king van dit bedrag niet onmiddelijk plaats vond werd dit verhoogd tot f2.50. met zijn mede-commissieleden, de hee- ren dr. J. Casparie te den Bosch en B. de Bruin te Enschedé, in opdracht van den heer J. H. van Heek te Lon- neker, de klokken, wegende tezamen 12491 K.G., bestemd voor den beiaard te Enschedé, aan een keuring te on derwerpen. Boesterberg De heer Lambooy, onderwijzer aan de R. K. school is benoemd tot onder wijzer te Tiel. Stouten burg De Burgemeester van Stoutenburg maakt bekend, dat de schouw over de wegen en watergangen in de gemeente Stoutenburg door hun zal worden ge houden op Dinsdag 25 Juni 1929. Burgerlijke stand. Overleden: Aleida A. Lammers, 12j. Uit den Omtrek Barneveld Het spoorwegpersoneel heeft den machinist G. Lammers alhier, bi_' legenheid van de geboorte van diens 12de kind, een krentenbrood, ter lengte van 2.20 M. en wegende 22K.G., aangeboden. Het reuzenbrood is ver vaardigd in de bakkerij van den lieer J. van Kernebeek alhier. Op de paardenmarkt waren 260 stuks aangevoerd. Handel redelijk. Leusden Burgerlijke stand. Gehuwd: M. Lagemaal en G. Da- velaar. IVijkerK Naar men meldt, zal beiaardier Joh. W. Meyll, zich naar Engeland begeven om aldaar in de gieterij van de firma Gillett en Johnston te Croydon tezamen Binnenland MARIA-VEREENIGING. Te Zwolle werd gehouden deAlge- meene Vergadering van den Marlabond het Aartsbisdom. In haar openingswoord herinnerde de presidente aan het overlijden van Mgr. Dr. A. Ariëns, die door de presi dente de vader van den Mariabond wordt genoemd en wiens nagedachtenis men niet beter kan eeren dan door zijn werk met ijver voort te zetten. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond in het afgeloopen jaar met 250 leden vooruitging. Men telt thans '.23 afdeelingen met gezamenlijk 10268 leden, waarvan 2216geheelonlhoudslers. Het rapport van de Jeugd-commissie herinnert aan de gehouden godsdiens tige bijeenkomsten voor Jeugdleidsters in het Retraitehuis te Amersfoort. Er zijn thans 71 meisjesbonden met 3654 leden en 23 aspirant-afdeelingen tel lende ruim 600 aspiranten, zijnde meisjes, die den vastgestelden leeftijd voor toetreding tot den Meisjesbond nog niet bereikt hebben. Gemengde Berichten Burgemeesters van gemeenten in de „Streek" hebben den Directeur van den Rijkdienst der Werkloosheidver zekering en Arbeidsbemiddeling ge vraagd, om ernstig te waarschuwen tegen het trekken van landarbeiders naar dat deel van West-Friesland, zonder dat zij tevoren van werk zijn verzekerd. Twee militaire vliegtuigen, die van een oefeningstocht naar het vliegveld Weselghem (België) terugkeerden, kwa men in botsing eu stortten neer. Bei de vliegtuigen werden geheel vernield, Eén der vliegers werd op slag gedood. Nabij Amsterdam geraakten twee kinderen van een schipper onder het spelen te water. Het oudste kind wist zelf uit het vrij ondiepe water te ko men. Een tweejarig meisje is in het water blijven liggen en werd na kor ten tijd levenloos opgehaald. Naar bericht wordt, zal het terrein van het Paleis voor Volksvlijt aan een particuliere combinatie worden ver kocht voor de som van 1.800.000 gld. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 PastoorDeken L. A. F. X. Fock Langegracht no. 37. ZONDAG Schaalcollecle voor de armen. H.H. Missen om 7 en half-9. Half-11 uur Hoogmis. 6 uur Lof met rozenhoedje. MAANDAG H.H. Missen om half 7, 7 uur en 1 kwart voor 8. 9 uur H. Mis, waarna toediening van het H. Vormsel. Te 9 uur wordt de kerk gesloten. DINSDAG VRIJDAG. 7 uur Lof. 1 ZATERDAG 8 uur plechtig gezongen H. Mis van Requiem. Van 4—9 Biechthooren. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG. Half-zeven, acht uur en kwart over 9 H. Mis. Half-11 Hoogmis. Zes l: Lof. Bij Scheren geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het Inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL DINSDAG 9 uur H. Mis en toediening van het H. Vormsel. VRIJDAG 7 uur Lof. ZATERDAG 7 uur Lof. Van 3'/j tot 9'/j biechthooren. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur.

De Eembode | 1929 | | pagina 2