ZOMER=UITVEKOOP VROOM DREESMANN c;.r Handdoeken, In 4 desilnx, Vroom Dreesmann Telefoon 158 Amersfoort Koopt uw Schiijfmachine L. J. Luycx Zoon Transpirerende Vneten O EXTRA AANBIEDINGEN Qerslekorrel Handdoek met Irlsch Flanellen Poetsdoeken, geruit,^oojije Oele poetsdoek 40 X 50 cM. thans Wit Katoen, 70 cM. breed, In dcien Wit Katoen breed, zeer moole KS». breed voor moole .866", breed, onze jde qualltelt, 10'/, Els MadapolalnU^888", ome wettig gedc- qualltelt, geschikt voor alle - als bijzondere reclame, f.3 SU». voor lakens breed, tijdelijk 0. Qrssllnnen breed voor 2-persoons lakens 0 Qrasllnnen breed zwaar, doch Congollnnen voor lakens, reclame koopje 0. Congollnnen breed, zware quali- Congolinnen breed, ezlra zware qualltelt O eel Katoen breed, reclame prijs Qeel Keper, prima kwaliteit Wit flanel, .Astra", zeer prijswaardig Oczondhcldsflanel, mooi zwaar Keper flanel, krlmpvr(|e mooie kwal. Elite flanel, zeer soepel, thans Tafellaken, goede katoenen kwaliteit 90 X 110 110 X 150 120 X 150 Bijpassende servetten Tafellaken, extra mooie kwaliteit 110 X 150 Bijpassende servetten OntbIJtlakcns m. gekl rand extra reel. 106 X 106 cM. 120 X 120 cM. 120 X 150 cM. Dames pantalons, dlrectolre-model met borduursel entredeux 0 Dameshemden oi. schoudertjes en borduursel entredeux 0 Dameshemden, prima katoen en f(|n geborduurd 0 Dameshemden, prima katoen met vlerk, hals en borduursel 1 Speciale UltverkOop-Aanbledlng O Mooie gekleurde Baddoeken met Iraale streepen, pracht qualltelt 55X110 0.47'/ 100 dozijn Baddoeken, prima qualltelt 50 X 90. zeldzaam koopje 0.39 Zware Baddoeken met zoom, prima qualltch 60X120 0.79 Extra zware fantasie Baddoeken 58X127 cM thanB 0.96 80 dozijn Baddoeken extra qualltelt, MX "O, thans 0.55 Geruite Badhandschoen, prima quallt. 0.07'/ Theedoekjes, reclame koopje, thans 4 stuks 0.22V Theedoeken 60 X 60 cM„ koopje Sri Sr Postorders en orders per Telefoon worden zoo vlug mogelijk uitgevoerd. De gekochte goederen worden U per eigen auto- dienst in Amersfoort en omstreken franco thuis bezorgd 2 kapok kussens Zeer sterke Jute-loopers. zwi Bouclé Loopers, zeer solide China Matten, 140 X 180, II Bijpassende matjes Ruige matten w.jj Cocosdeurmatjes, extra prijs 0.29 Reclame-aanbieding: 2 Armfauteulls met 4 stoelen met moquette bekleed 39.80 Ji 34.90 "li. 0.091/. No. 1. Reductie-Bon Tegen afgifte van deze bon stellen wij beschikbaar uit onze Uitverkoop 6 THEEDOEKEN, prima kwaliteit Waarde 6 stuks 2.10 - Thans 1.70 Nok 2. Reductie-Bon Tegen atgitte van deze bon stellen wij beschikbasr uit onzen Uitverkoop DAMES-DIRECTOIRES, pr. macoo In allo modeklauren Waarde 95 ct. Thans 68 ct. No. 3. Reductie-Bon Tegen afgifte vsn deze bon stellen wij beschikbaar gedurende onzen Uitverkoop Fant WOLLEN DEKEN, zeer voord, aanbledln* Waarde 8,75 - Thans 7.25 VERZUIMT NIET DEZE BONNEN IN TE WISSELEN: ZIJ HEBBEN GELDSWAARDE. of neemt aan abonnement «oor onder houd «an uw schrijfmachine bij h. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL LAN6ESTRAAT 84 TEL. 528 Niet prikkelen. Vorige week Vrijdag, aan het einde der verkiezingsperiode, sprak alhier In openbare vergadering der Chr. Hist. Kiesvcrccniging het Kamerlid Tilanus. Diens rede stond op hoog peil, ge bouwd op beginsel en vrij gehouden van hatelijkheid of verdachtmaking. Toch mecnen we over een enkel punt iets te moeten zeggen. Niet van de rede. maar van het antwoord, ge- Eeven aan den Roomschen debater, apltein van der Drift. Het geschiedt om een verklaring af fe leggen. Dit heeft geen betrekking op de be wering over het Protestantsche karak tereigen van ons volk; dat ook over vele Roomsch Katholieken zou zijn gekomen dien prot. invloed. Colijn noemt het een calvinistisch karaktereigen. Zou het niet juister zijn, dit persoonlijke, zelfstandige en tuk gaan op individueele vrijheid Friesch- Germaansch te noemen? Wie historie kent treft dat eigenaardige van ons volk volop aan in de 14e eeuw en vroeger, toen van de Hervorming nog op verre na geen sprake was. Onze verklaring staat in verband met de woorden, waar de heer Tilanus sprak over den Roomschen geest, die zich naar buiten wil uiten, die wil propagceren. iets wat de Protestanten prikkelt. Dit woord typeert den toestand het is een pendant van het woord on der Roomschen van vorige decenniën en ook vorige eeuwen, het woord Geuzcnvrees. Beide woorden kenschet sen den toestand van getolereerd zijn Roomschen, je mag hier verblijven, maar zoet zijn! Hier nu de verklaring, die allen Roomsch Katholieken uit het hart zal zijn gegrepen. Die vrees is groolendeels ncn, (nog lang niet overal) men durft zich uilen naar buiten. Tolereeren is een woord van aanmatiging, wij zijn geen Import. Wij laten ons niet op nieuw terug dringendrie eeuwen ovcrhccrsching is meer dan welletjes Onze stadgenoot J. C. v. Buijtcncn slaagde Zaterdag voor 't tweede ge deelte candidaats-examen bouwktindig- r te Delft. Voor het Mulo-examen te Utrecht gehouden, slaagden de volgende leer lingen der R. K. Meisjesschool aan de Muurhuizen: H, Beurscltgens, R. Let- schert, R. Rijke, Bern. Kuiper, T. v. Eek, A. van der Werdt, Fr. Welters, G. Oelp, E. Thien en A. Scheffer (Soes- terberg). Zooals reeds werd medegedeeld, zal Zaterdagmiddag een autotocht wor den gemaakt met de Amersfoortsche ouden van dagen. Het aantal auto's, dat beschikbaar is gesteld, is vol doende. Eveneens laat het ontvangen bedrag aan giften in geld toe, dat de oudjes tijdens den tocht kunnen wor-, den onthaald. Er is een eenvoudige reisbeschrij ving samengesteld, die aan de tocht- genooten ter hand is gesteld. Het samenkomen der ledige auto's is bepaald op a.s. Zaterdagmiddag 1 ir op het Borneopleln. R. K. POLITIEKE PROPAGANDA-CLUB. Het clubje propagandisten, cenige weken vóór den stemdag gevormd, heeft zich behoorlijk en met loffelijken ijver geweerd. Er is gekalkt en geplakt, lectuur spreid en voorgelicht zooveel als maar mogelijk was. En het resultaat van al dien arbeid mag als zeer bevredigend worden aangemerkt. We zijn vooruit gegaan. Het is een zeer natuurlijk verschijn sel, dat men nu tracht de actieve wer kers ook voor de toekomst te vereeni gen in een organisch verband. Daarom is een bestuur gekozen sa mengesteld als volgt: Mr. Kooien, voorzitter; de Haan, vice-voorzitter; W. Ritselaar, secretaris; H. A. Nieu- wendijk, W. van Koelen, B. van Drie en H. Peters, commissarissen. De club telt 17 leden. Bij de M.U.L.O.-exantens zijn ge slaagd van de R. K. U.L.O.-school, hoofd de heer Baakc, de volgende candidates Corn. Bunnik, W. v. d. Heuvel, M. v. d. Linde, A. Jagers, H. Hazelaar cn G. Jordense. Eindexamen Gemeentelijke Middel bare Handelsschool met 4-j. cursus. GeslaagdW. J. Koudijs, H. J. H. Pepei E. van Rijssen, L. M. de Jong Schou wenburg en Wilhelmina D. C. Snitker. Gedeputeerde Staten hebben in de Prov. Staten geantwoord op de door den heer Meblus gestelde vragen be treffende verontreiniging der beken. De heer de Beaufort deelde mede, dat er technische mogelijkheden tot verbete ring zijn, doch dat er administratieve moeilijkheden zijn. Ged. Staten zullen echter diligent zijn cn hun aandacht er aan wijden. Het is echter niet zeker, dat de verontreiniging totaal zal ver dwijnen. De acte Lager Onderwijs werd de R. K. Kweekschool behaald door de dames: W, E. G. van de Poel, Benschop; L. J. M. Rengerlnk, Heino; W. G. Sanders, Randwijck; A. W. M. Sandfort, Zwolle; M. A. J. van Thie- nen, Amersfoort en J. C. A. Topie Amsterdam. Burgerlijke Stand. 1 Juli. Geboren; Oerarda Theresia, d. v. B. C. Overmars cn R. M. Han sen Elisabeth Gcertruida Wilhel mina, d. v. W. H. C. Nieuwland en A. M. G. Otte Herman, z. v. H. Hen- gcveld en B. Ruesink Maria Jose- phina, d. v. D. Poeiert en J. W. Cote Nicolaas, z. v. A. E. v. Eedcn en E. H. v. Zanten Aleida, d. v. P. Lappein en P. Dijkhuizen Gradus Bcrnardus Ferdinand, z. v. O. B. F. Pik cn J. v. de Visch Lubertha, d, v. W. Aberorombie en J. Kroon An- thonius Hermanus, z. v. A. G. Koot en J, C. de Wilde Sophia Maria Pie- ternella, d. v. A. O. Koot en C. de Wilde Adriana Gerarda, d. v. W. A. Groenestein en A. G. v. Meerwijk. Overleden: Maria G. v. Zwol, 20 j. Maria D. J. v. Berkeslljn, 77 j., wed. A. A. de Wit. LAN6ESTRAAT 49 - TELEFOON 190 Vertrouwensadres voor Buikbanden. DE VERKIEZING. 1 In den vooravond van den stemdag kregen onze R. K. Kiesgerechtigden nog gelegenheid in St. Acchten de waardige en stemmige radio-rede te beluisteren van den Voorzitter der R.K. Staatspartij, jhr. Ruysch. Daarna werd op het Zand een ver kiezingsoptocht geformeerd, waaraan honderden deelnamen en die, begeleid door Wllskrachl-muziek door het Soester- en Leusderkwartier, langs Arnhemschestraat en Langeslraal naar den Hof trok, waar mr. Kooien, de leider der propaganda voor de R. K. Staatspartij, met een pakkend slotwoord den stoet ontbond. Woensdag had aan alle stembureaux stemming een normaal 1 Onzerzijds werd vanuit het kwartier alles goed geregeld, dank zij de medewerking van een klein er actief corps propagandisten. De uitslag der stemming hier ter slede is als volgt: Er zijn uitgebracht 16965 stemmen, waarvan geldig 16247. (Nat. Plattel MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 Cl. Zenuw-Tabletten.75 ct. Staal-Tabetten 90 cl. Maag-Tabletten75 BIJ Apoth. en Drogliten een zilveren wisselbeker werd toege kend. De heer Tammer zelf behaalde een derden prijs voor melkbrood. Soest Door de politie werd iemand aan gehouden, wegens landlooperlj. Niet dan onder hevig verzet mocht het haar gelukken den man naar het politie bureau over te brengen. ndaar is hij naar Utrecht vervoerd. Door baldadige jeugd werden ruilen ingeworpen van het gebouw voor Re ligie en Kunst aan de Rembrandtlaan. Het bleken te zijn kinderen tusschen den leeftijd van 12 tot 14 jaar. Lijst 1 tel. en tuinb.) 37 lijst 2 (Comm. Partij Wijnkoop) 16; lijst 4 (Slaatk. Geref. Partij) 174; lijst 5 (Anti Rev. Partij) 2100; lijst 7 (Chr. Hist. Unie) 1980 lijst 8 (R. K. Staatspartij) 4069; lijst 9 (Middenp. v. Stad cn Land) 263; lijst 10 (Plattel. Braat) 16; lijst 11 (KI. Handel en Industrie Middcnst. partij) 10; lijst 12 (Comm. partij Holland) 107; lijst 13 (Chr. Dem. Unie) 133; lijst 15 (Vrljz. Dem. Bond) 1026; lijst 16 (Ned. Chr. Arb. Partij) 13; lijst 20 (tlerv. Gerei. Staatspartij) 69; lijst 23 (S.D.A.P.) 4552; lijst 24 (S. D. Volkspartij) 8; lijst ^6 (Rcv. Soc, Partij) 92; lijst 29 (Dem. partij) 40; lijst 31 (Vrijheidsb.) 1171; lijst 32 (Federatief verband) 98; lijst 34 (R. K. Volkspartij) 154. Uit den Omtrek Eemne» Ter hoogte van G. Hilhorst te Binnen dijk reden twee auto's tegen clka op. De bestuurster van den voo wagen moest plotseling remmen voor een jeugdige wielrijdster die ineens den weg overstak, zonder gelegenheid te hebben den bestuurder van de achter haar rijdende auto Ie waarschuwen. Het gevolg was dat beide wa tegen elkaar botsten. Van de la< geraakte de stuuriniichting onk zoodat de reis niet kon worden v> gezet. De eerste auto kon haar weg vervolgen. Mcj H. H. Worsteling, onderwijzeres aan de school der Eerw. Zusters Fran ciscanessen alhier, herdacht den dag dat zij vóór 12'/, jaar haar loopbaan bij het R. K. onderwijs begon. Burgerlijke Sland. Ondertrouwd: W. v. Laar en T. 1 de Riet. Soesterlberg Op de te Amsterdam gehouden bakkerstentoonstelling behaalde Paauw, in dienstbetrekking bij A. Tammer, een eersten prijs voor waterbrood en een tweeden prijs voor melkbrood, ter wijl hij bovendien het hoogste aantal punten voor. waterbrood had, zoodat Van de aftredende leden der Tweede Kamer zullen de navolgende personen, die niet meer op de candidatenlijsten voorkomen, in de nieuw samengestelde Kamer geen zitting nemen R. K. Staatspartij: Mr. Bomans, J. van Dijk, J. van Rijzewijk, van Sasse van Ysselt, mr. Veraart en Win- termans. Chr. Hist. Unie: Dr. de Visser. Vrijheidsbond: Mr. P. Droogleever Fortuyn. Dr. A, van Gijn en Abr. Staalman. S. D. A. P.: Stenhuis. Na den strl|d. Uitslag in den Rijkst.ieskring Utrecht. Lijst Stemmen. 1. Boeren en Tuindersbond 2. Comm. Partij Wijnkoop 4. Staatk. Geref. Partij 7.864 5. Anti-Rev. Partij 29.254 7. Chr. Hist. Unie 23.275 8. R. K. Staatspartij 44 9. Middenpartij v. Stad en Land 2.243 10. Plattelandersbond 1.012 11. Alg. Bond v. KI. Wink, en Middenst. 12. Comm. Partij Holland (De Visser) 13. Christ. Dem. Unie 15. Vrijz. Dem. Bond 8.745 16. Ned. Chr. Arbeid. Partij 1.444 20. Herv. Geref. Staatspartij 1.740 22. Verbond van Nationalistan 23. S.D.A.P. 37.750 24. Soc. Dem. Volkspartij (Ploeg) 74 26. Rev. Soc. Partij 29. Dem. Partij 31. Vrijheidsbond 11.730 32. Federatief Verband (ter Hall) 618 34. R. K. Volkspartij 1.325 175.877 De Nieuwe Kamer. In de nieuwe Tweede Kamer zullen straks zitting nemen de volgende leden van de R. K. Staatspartij. 1. Prof. Aalberse, 's-Hage. 2. J. Anient, Roermond. 3. Van de Bilt, Haarlem. 4. Ir. Bongaerts. 's-Hage. 5. Mr. Deckers, 's-Hage. 6. A. H. J. Engels, Leiden. 7. Ir. Feber, 's-Hage. 8. Fleskens, Geldrop. 9. Guit, 's-Hage. 10. Hellenberg Hubar, Rijswijk. 11. Hermans, 's-Hage. 12. Kampschoër, Monster. 13. Dr. Korlenhorst, 's-Hage. 14. Kuijper, Utrecht. 15. Lockefier, Hulst. 16. Loerakker, Schoten. 17. Mej. Meijer, Rotterdam. 18. Van der Mcijs, Utrecht. 19. Dr. Moller, Tilburg. 20. Mgr. Nolens, 's-Hage. 21. M. van Poll, Helmond. 22. Jhr. Ruijsde Beercnbrouck,'s Hage. 23. Mr. van Schaik, 's-Hagc. 24. J. G. Suring, Maarsscn. 25. Mr. F. Teulings, 's-Bosch. 26. F. Uijen, Eindhoven. 27. Baron van Voorst tot Voorst,Twello 28. J. Vos Azn., Roosendaal. 29. Van Vuuren, 's-Hage. 30 Baron van Wijnbergen, Utrecht. Voorts: 11 Christelijk Historischen; 12 Anti-Revolutionairen 8 Vrpeids- bonders; 7 Vrijzinnig-democraten; 24 Socialisten3 Staatkundig Gerefor meerden 1 Hervormd Gereformeerd Staatspartij1 Plattelander2 Com munisten 1 Middenpartij. - De Koninklijke Familie bracht een bezoek aaii Groningen, tér gelegenheid van het lustrum der Universiteit. De ontvangst door de bevolking was zeer hartelijk. Ziedaar het resultaat eener stembus campagne, die zich niet kenmerkte door bizonderc opgewektheid. De partijverhoudingen bleven nage noeg onveranderd. De uiterste groepen van links en rechts wonnen eenige zetels. De R. K. Staatspartij kon zich hand haven, de R. K. Volkspartij verdwijnt uit het Parlement en het succes der Sociaal Democratische Arbeiderspartij is geenszins geëvenredigd aan de op geschroefde verwachtingen die m die kringen had van allerlei zeer forceerde propaganda. Het Katholieke Zuiden waar wege da S. D. A. P. een onwaardige en allesbehalve tactische campagne werd gevoerd met voor de Katholieken belcedigende lendenzen, bleef aan de R. K. Staatspartij trouw. 23000 stemmen werden aan de R. K. Volkspartij verspild. Met een aanwas van 166.000 stemmen sinds 1925 be hoeft de R, K. Staatspartij niet onte vreden te zijn. Maar aanleiding voor hooggestemden jubel is er niet. Het blijft een moeilijk probleem straks een ministerie te formeeren, waarin de beginselen der meerderheid van he kiezerscorps tot uiting komen. Onmiskenbaar kwam de meest coa litie-gezinde der protestantsche bond- genooten verzwakt uit den strijd, en deze verzwakking is zelfs heel waar schijnlijk het gevolg van de bewonde renswaardige coalitie-trouw der Anti- Revolutionnairen, waartegen ds. Ker sten de kiezers heelt opgehitst, met het gevolg, dat hij met twee Staat kundig Gereformeerde partijgenootcn in de Kamer terugkeert. en andere transplreerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest aldocndc middel daarvoor. Verkrijgbaar In Bussen van 60 cent en I gld. Bij Apoth. cn Drogisten. Gemengde Berichten Bij Wenden, in Lijfland, is autobus met bruiloftsgasten in een sloof gestort, waarbij drie personen ged en vijftien zwaar gewond werden. Te Berlijn is een winkelierster in de kamer achter haar winkel vermoord gevonden. Haar schedel was met een steen ingeslagen. Diefstal schijnt de drijfveer lot dezen moord geweest Ie zijn. In een dorp bij Kisjinef zijn twintig menschen door een dol geworden wolt gebeten. O.a. moest men den burge meester, den secretaris en een onder wijzer in het ziekenhuis brengen. Nadat een ware drijfjacht tegen het beest georganiseerd was, gelukte het eindelijk tegen den avond den wolf dood te schieten. Te Wormer is de olieslagerij „De Pijl" door brand verwoest. De schade bedraagt 5 a 6 ton. Ingezonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Rcdaclle) FANATIEK! Velen met mij hebben zich geërgerd aan het ingezonden stukje voorkomende in de Eembode van Z.b.b.h.h De ge achte schrijver heeft zijn schuilnaam niet erg fortuinlijk gekozen. Z.b.b.h.h. immers iemand die zoodanig onder teekend weet toch heel goed, aient dit ilnste te weten dat van „sluipen" het beschilderen der plaveisels geen sprake is. De diverse politieke partijen hebben immers alles geregeld ten gemeentenhuize op wat voor wijze zijn propaganda mocht maken. Kom, niet zoo onnoozel, U heeft zeker nog wel andere namen gelezen b.v. op de Langestraat. Heeft U Zondag 1.1. ook sommige stralen gezien welke in papiermanden herschapen waren. Men kan groot zijn en toch,., o, zoo klein WEEM, Schimmelp.str. 72 Om deze polemiek maar in eens te beëindigen, gaven we 't bovenstaande ter lezing aan den beslreden inzender Z.b.b.h.h. Deze verzoch! daarop plaat sing van het volgende: WEM DIE EHRE? De fanatieke Z.b.b.h.h. is een erger nisgever. O wee! Andere namen staan ook op de Lan gestraat, dat is nou juist het ergste. Want wie had nou ooit gedacht, dat zoo'n groote partij z'n toevlucht zou nemen tot zulke kleine middelen. Vindt de Heer Weem misschien, dat derge lijke propaganda het aesthetisch gevoel ontwikkelt? Omdat anderen het doen moeten wij het ook doen? Neen, wij moesten ons daarvoor te hoog voelen. We moeten hebben: propaganda van de daad en niet van gekalk! Maar misschien valt Z b.b.h.h. nog wel 'ns met een molensteen in de Wcstsingell Komt U dan ook kijken? Soedah. Z.b.b.h.h. Amersfoort 5 Juli 1929. Appelen fO.— h 10.— p. H.L.; peren fO— f0.— p. H.L.Klei- aardappeien 10.— a 10.— p.H.L.; Zandaardappelen fO.— a fO.— p. H.L Hoendereieren f5.80 a f6,60 p. 100 st.; Eendeneieren f4.60 h f5.20 p. 100 st.; Boter f2.10 a f2.20 p. K.G.; Kippen f 1.00 a f 1.40; Hanen 11.00 f 1.40; Hennen f 1.75 A 12.25; Jonge hanen f0.75 A f 1.25; Kui kens fO.OO A fO.OO; Tamme ko nijnen f 0.60 f 1.25; Wilde ko nijnen fO.OO a fO.OO; Tamme duiven f.0.40 a f0.60 per paar; Vette varkens f—a f Magere varkens f38.- a f48.— Drachtige zeugen f 180 a f275; Biggen f 17,a f33 -; Guste zeugen f140 a f210 per stuk. Aangevoerd: H.L. appelen; - H.L. peren; - H.L. kleiaard- appelen; H.L. zandaardap pelen 800.000 hocndcreieren 4500 eendeneieren65 K.G. boter; vefte varkens52 magere var kens; 10 drachtige zeugen; 330 biggen; 8 guste zeugen; 0 koeien; 0 geiten.

De Eembode | 1929 | | pagina 2