Purol bij Doorzitten Zonnebra: Advertentiën 26 cent per regel. Billyke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Weinig vooruitgang kan gemaakt worden alleen door te trachten te onder drukken wat slecht Is; wij moeten trachten te ontwikkelen wat goed Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Behoud des Oeloofs. Op den Katholiekendag, te Haarlem gehouden, kwam ook ter sprake de trek van het volk naar de steden en de geloofsafval die daarvan vaak het gevolg is. De kwestie van den trek naar de stad, zeide Rector Kok. is niet/nieuw, zij is al eeuwen oud. Het vraagstuk heeft alleen weinig aandacht gehad in de laatste dertig jaren. Hoe staat het in ons vaderland? Allereerst wijst de statistiek uit, dat de bevolking van de groepen van ge meenten met 20 000 tot 100.000 en meer inwoners sterk toeneemt en die van 20.000 tot 5000 en minder af neemt, terwijl die van 5000 en minder het sterkst afneemt. In die gemeenten boven de 10.000 inwoners blijkt gemiddeld ruim 40 pCt. van elders te zijn gekomen. Woonde in 1859 nog 36.03 pCt. der Nederlandsche bevolking in gemeenten met plattelandskarakter (in statistischen zin), in 1889 was dit verminderd tot 31.62 pCt. en in 1920 tot 25.32 pCt., derhalve in vergelijking met 1889 een afneming met 10.71 pCt. In deze zelfde periode nam de bevolking der groote steden (in percentage der rijksbevol king) toe met niet minder dan 9 64 pCt. En terwijl de bevolking van Ne derland sedert 1840 bijna 2'/, maal grooter werd, werd de bevolking der groote steden (van 100.000 en meer inwoners) meer dan viermaal grooter en die der plattelandsgemeenten (van 5000 en minder inwoners) slechts ruim l'/j maal. Vanwaar de trek van het platteland naar de steden? Het is zeer wel mogelijk ons voor te stellen, hoe velen worden gedreven door genotzucht, door den geest van onafhankelijkheid, om dan in de stad, vrij van de controle van vader en moeder, meester of patroon, zich ge makkelijker over te geven aan al het geen de stad te genieten geeft. Toch kan wel worden aangenomen, dat de economische redenen het sterkst zijn. Het landbouwbedrijf, hetwelk op onze dorpen en plattelandsgemeenten over- heerschend is, heelt geen expansie genoeg om de toenemende bevolking te kunnen plaatsen. Het bevolkingsoverschot op het platteland is ook belangrijk grooter dan in de steden. Het is duidelijk, dat de zoo sterk toenemende bevolking van het platte land nog slechts voor een betrekkelijk gering deel bestaan en werkgelegen heid kan vinden in den landbouw en gedwongen is voor een belangrijk deel af te vloeien naar gemeenten met ste delijk karakter, waar industrie, handel en verkeer en andere stedelijke beroe pen en ambachten hun gelegenheid geven hun brood te verdienen. Maar ook zeggen de landarbeiders in verschillende landbouwstreken het platteland vaarwel, om het uiterst sober bestaan, hetwelk men van loondienst daar te verwachten heeft. Waar vaststaat, dat ook de katho lieken sterk meedoen aan dit verhuizen, hebben wij tevens met leedwezen te getuigen, dat de gevolgen hiervan op godsdienstig en zedelijk gebied wer kelijk ontzettend zijn. Velen (de zwaksten natuurlijk) gaan onder in de onzedelijkheid der steden en de prostitutie recruteert dan ook de meeste harer slachtoffers onder de plattelandsbewoners welke eenmaal door de steden werden aangetrokken. Van een parochie in Den Haag is bekend, dat op 6000 parochianen 3000 geen Paschen houden, waarvan het leeuwenaandeel afkomstig is van het platteland. Een priester, die in Rotter dam een nieuwe parochie heeft ge sticht, verzekerde, dat zijn parochie voor 7/8 uit Brabanders bestaat, waar van 3I, voor de Kerkverloren is en vol bloed socialist is geworden. Volgens de volkstelling van 1920 waren er in Amsterdam ongeveer' 70.000 katholieke mannen en vrouwen boven de 25 jaren. Er werden bij de verkiezingen slechts 45.000 stemmen uitgebracht. Ongodsdienstigheid en onkunde op godsdienstig gebied, het geregeld lezen van neutrale (ook vakbladen) KANTOORBOEKHANDEL I F. TULP Lingcstraat 65 t.o. Krommeitmt TEL 526 ALLE BENOODIGDHEOEN VOOR VEREENIGINGEN bekendheid met het R.K. vereenigings- leven op sociaal en politiek terrein, vooral ook met de R.K. Vakorganisatie werken de afval in de hand. De plattelanders zijn bij hun trek naar de stad in twee groepen te ver- deelen: Zij wier vertrek naar de stad onnoodig is, en zij bij wie dit op goede gronden berust. Vandaar dat men spreekt van een ongezonden en een gezonden trek naar de stad. Na dit voorop gesteld te hebben en in aanmerking nemende, dat de onge zonde trek een te grooten omvang heelt aangenomen, heeft men allereerst maatregelen te treffen, om dezen tegen te gaan. Op 't platteland zelf moet derhalve meer dan tot nu toe aan zorg voor de werkloozen worden gedaan. Proefvelden moet men onder des kundige voorlichting aanleggen met als hoofddoel cultures in te voeren, die veel arbeid vragen. Propaganda maken voor beter sociaal inzicht. Ook de landarbeiderswet moet op breeder basis geplaatst worden. Ten slotte móeten ook de pacht wetten de pachters gaan beschermen tegen overmatige lasten en vooral tegen rechteloosheid. Dient het aangegevene vooral om den ongezonden trek naar de stad tegen te gaan, de gezonde trek naar de stad verdient niet minder aller aandacht. Op het platteland heeft de priester, ook in de geestelijke vereenigingen, ruimschoots gelegenheid om de per soonlijkheid te versterken en voor te bereiden op de gevaren van de stad. Maar ook invloedrijke leeken hebben hierin een gewichtige taak te vervullen. Zij hebben den priester allereerst in het reeds genoemde te steunen. Verder zal het duidelijk zijn, dat ook de zielzorgers in de steden volle aandacht hebben te schenken aan de kwestieHoe moeten de nieuwkomers worden ontvangen? Hoe zal het con tact tusschen priester en plattelander worden gelegd of hersteld? Zij zullen met elkaar hebben te beraden, hoe, vooral in de dikwijls al te groote parochies, de plattelanders te behouden of tot den Vader terug te brengen? De volksretraites zullen een uitstekend middel daartoe zijn. Huidige Positie der Moraal. In „De Nieuwe Eeuw" publiceerde prof. Willem Pompe, van de Utrecht- sche Universiteit, een merkwaardige bijdrage over de huidige positie der moraal, waarin met scherpzinnig heid vele valsche opvattingen van on ze dagen worden ontleed. Op het politieke veld zegt Prof. Pompe is de algemecne moraal ver drongen, om plaats te maken voor een specialistische, welke geheel ge regeld wordt naar de belangen van staat, partij en groep. Met ethisch pa thos wordt het volk opgewekt, den „plicht" te vervullen tegenover het „vaderland", zonder dat men zich een oogenblik afvraagt, of de betreffende handeling voor den mensch als mensch wel behoorlijk zijn te achten. Het va derland is inderdaat een groot goed, maar niet het grootste I In de partijpolitiek worden regels als absoluut verplichtend opgedrongen, die inderdaad slechts zeer betrekkelij ke waarde hebben. Goedpraten var alles wat de partijleiders beschikten, de eenheid per partij in alle omstan digheden boven eigen zedelijke tuigingen stellen, wordt te vaak voor gesteld als het hoogste gebod voor den kiezer. Dat er hoogere doeleinden zijn dan het welzijn der partij, dat deze zelf slechts een middel is tot het bereiken van hoogere goederen, wordt te veel uit het oog verloren. Naast de politieke bestaat er nog een onafhankelijke zakenmoraal. Ook de zakenwereld kent normen van be- Ihooren, al zijn het andere dan de al gemeen menschelijke, al zijn ze ei zelfs telkens aan tegenovergesteld. Werken voor de onderneming van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, ook als er geen tijd overblijft voor hoogere dingen voor cultuurgoederen,1 voor vrouw en kinderen, voor God geldt in de zakenwereld als de groot ste deugd. Begrijpelijkerwijze, want in een onafhankelijke zakenmoraal wordt alles geordend naar het welslagen en de uitbreiding der onderneming, van welken aard ze ook zij. Zoo kan men ook een uitvinding der laatste eeuwen verklaren, n.l. de z.g. deugd der zui nigheid. Zuinigheid d outrance. Niet omdat men voorzichtig en redelijk moet zorgen voldoende geld te heb ben om een behoorlijk leven aan zich en de zijnen te verzekeren. Maar om dat het bezit van steeds meer geld aan de ontwikkeling der onderneming ten goede komt. Vandaar de lof aan millionairs, die zoo eenvoud leven,ig en niets voor „overbodige" genietingen over hebben. Het succes bepaalt ten slotte de behoorlijkheid van het gedrag volgens het zakenstandpunt. Deze beschou wingswijze heeft zich van de zaken wereld uit verbreid over andere ter reinen. en daarmee den laatsten glans aan de algemeene moraal ontnomen. Iedere groep houdt er zijn eigen moraal op na, onafhankelijk van, en vaak in strijd met, de moreele opvat tingen van andere groepen. Scherp zinnig is deze verscheurdheid der sa menleving uitgebeeld door Galsworthy in zijn tooneelstuk Loyalties, in ons land (onder minder duidelijken titel Een van ons) eenige jaren geleden opgevoerd. Om de trouw aan de mo raal der eigen groep verraadt men daar telkens een ander, die buiten deze eigen groep staat. De verdringing der zedewetten, die allen als menschen moesten binden, lijdt telkens tot tra gische conflicten, Soms is zoo'n groepsmoraal juist te verklaren als protest tegen de ze delijke opvattingen in een andere groep. Wat men wel noemt studentenmoraal, t haar oorsprong mede in verzet tegen de burgermoraal. Bij studenten geldt juist het zoeken van avontuur, het wagen en durven, als een voortreffelijkheid. Indrukwekkend vertoont zich dit protest in de krachtig gepropageerde nieuwe moraal der arbeidersklasse, te genover de oudere burger- en zaken moraal. De loyaliteit, de solidariteit ten aanzien van de klassegenooten in den klassenstrijd, dreigt bij een groote massa der arbeiders 't gansche zede lijke leven te overheerschen. Het is niet slechts eigen- of groepsbelang, het is ook wel een ideaal en soms heroïsch plichtsbesef, dat klassestrijders brengt tot daden, die op zich zelf vol komen afkeurenswaardig zijn. Wat in Rusland, en misschien in Mexico, zoo scherp en afschuwelijk te voorschijn komt, daarvan zijn ook in andere landen de kiemen te bespeuren. Binnenland Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp regelende de financicele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten, aangenomen. Baron Van Voorst tot Voorst heeft ontslag genomen als Voorzitter van de Eerste Kamer. Nieuw Ministerie. Mr. Ruysch de Beerenbrouck houdt zich op verzoek der Koningin onledig met de samenstelling van een nieuw ministerie. Uit den Omtrek Baarn De referendaris der Posterijen J. W. Bouwmeester, thans directeur van het Postkantoor te Baarn, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot directeur van hetPostkantoorteAikmaar. Te beginnen met a.s. Maandag zullen van het Verkeershuis te Hilversum, wederom autotochten beginnen met de autocars van den Moloromnibus- dienst Hilversum. Telkens om 2 uur gaat Maandag er Dinsdag de tocht door het Gooi en Baarn en Donderdag over Soest, Leus- derheide naar Doorn, Zeist en langs den Dolder terug. Barneveld Burgerlijke Stand. GeborenGeertruida, d. van H. d. Beek en E. v. Steeg. Wilhelmina d, tan G. J. v. d. Meij en H. v.Velzel. jEvert, z. van L. Brons en J. Apel doorn. Dirkje, d. van Chr. Koster en J. v. Harskamp. Hendrikje, d. van H. v. Mierden en S. Berkhof. Wouter Martinus, z. van A. v. Elten en G. Boshuis. Ondertrouwd E. J. v. d. Kaa en J. Th. Kuijpers. H. Bouw en M. Markus. GetrouwdW. Schut en M. van Ravenhorst. A. Duits en A. v. Essen. H. Kreikamp en H. Boekhout. OverledenAartje Brunekreeft, 9 jr. Eemnes Burgerlijke Stand. GeborenGerard, z. van M. Zwart en M. j. Huetink. Maria, d. van Th; Wouters en G. M. v. Wegen. Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenElisabeth Maria, d. van W. Traa en H. v. Westerlaak. Theo dora Hendrika Maria Theresia, d. van H.tL. Lemaire en E. M. J. Bekker. OverledenAngenita M. Voskuilen, 8 jr. Leusden Burgemeester en Wethouders zullen Maandag 22 Juli, 11 ure. ten Gemeente huize aanbestedenHet instralen van de straatsteenen op de openbare ge meentewegen met bijkomende werken. En verder 't transpor» van straat steenen van uit het schip voor de wal I van uit de tramwagen Ié AmefSfoori lar de gemeentewegen. Bestek en voorwaarden zijn bij der gemeente-architect J. Pothoven Azn. te Nieuw-Leusden verkrijgbaar. Burgerlijke Stand. GeborenChristina, d. van G. dt Kruijff en J. Maat. Evert Hendrik n E. v. Dijk en A. Snellen. Stoutenburg Burgerlijke Stand. Geboren Wilhelmus, z. van A. Os sendrijver en J. Koller. Overleden Marritje Beukbergen, 70 jr., echtg. van S. Le Febre. Soestdljk Onze dorpsgenoot Prof. Dr. J. Th Beijsens, bijzonder hoogleeraar teUtrech vanwege de St. Radboudstichting ei eere-kanunnik van het Haarlemsctu Kathedraal-kapittel heeft ontslag aan gevraagd. Prof. Beysens, die van 1911 af aan de Utrechtsche Universiteit ver bonden was, doceerde de logica, d< metaphysica, de zielkunde en de ethica Hij is 65 jaar oud. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Men schrijft ons: „De Amersfoortsche Gemeenteraad neemt meermalen zeer wijze be sluiten. Zoo moet o.m. in het nachtelijk uur ons mooie carillon van den Lieve Vrouwentoren zwijgen; radio- liefhebbers mogen zelfs bij de meest ondragelijke hitte hun ramen niet ge opend hebben, of het'nestel moet wor den afgeschakeld. „Is deze zorg van onze vroede Va deren niet aandoenlijk I „Maar wanneer (ook in het nachtelijk uur) een claxon van een auto een half uur achtereen toetert in een smalle straat, als b.v. de Krommestraat, of een motor drie kwartier achtereen staat te ronken; is dat geluid dan ook niet hinderlijk? „Zulks gebeurt herhaaldelijk, maar van bekeuringen wegens, rustverstoring in het (alweer) nachtelijk uur, hoort niemand ooit iets. „Misschien is dit den Heeren Raads leden niet bekend. Nu ze het bij deze weten, komt er wellicht een in dit geval gemotiveerde verbodsbepalin^bij. jWeersne Rustoord- Regentesselaan-Station. Nu het Badhuis aan den Woastij-1-' gerweg zijn voltooiïng nadert, moet spoedig een badmeester worden aan-niws gesteld. Na oproep meldden zich voorel, dat baantje 530 sollicitanten aan. jc 'y Eindexamen gemeentelijke Hoogere op« Handelsschool. Geslaagd: H. S. de Boer, W. v. d. Boogert, J. V. Huisman,c F. H. Jansen, P. de Jongh, Kwal Hongpt j„ Gouw, G. W. J. Maas, Albertine G. v. d. Maat, A. Prins, O. D. C. Soetekouw-- G. C. Vink, R. Zwanenburg en J. A. Zwarleveen allen te Amersfoort; H. Pf1"' W. Deijs en Johanna C. van Ommeiyoe' te Baarn; C. Dorland, L. Lodensteirye'1 en A. Tasseron te Zeist; Marie vaijem Gelder te Driehuis-Westerveld; GesinaEn de Liever te Nijkerk; J. J. M. Truyens ge te Bilthoven. Afgewezen twee. Op de Israëlitische begraalplaattcn werd Zondagmiddag ter aarde bestelct ge het stoffelijk overschot van wijle- Abraham Herschel, die op 85-jarige. leeftijd overleed. i De heer Herschel was bestuurslid

De Eembode | 1929 | | pagina 1