w. Katholiek Org; Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 tberictiten. Adverfentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. mbode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoc Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 30 Juli 1929 - No. 35 De ervaring heeft geleerd, dat één man nooit verantwoordelijk is voor het succes eener groote organisatie. Dikwijls schrijven wij de eer hiervan aan één man toe, omdat hel gemakkelijker Is individuen dan groepen menschen te verheerlijken. Maar dit geeft het juiste beeld niet weer. Ouderen en Jongeren. Niet alieen de verhouding tusschen ouders en kinderen, maar ook die tus schen ouderen en jongeren in het alge meen, laat tegenwoordig zeer veel te wenschen over. Veel jongeren gaan te gronde, omdat de ouderen hun plicht niet doen. De ouderen remmen dik wijls meer dan dat zij stuwen. Zij hou den de jongeren tegen en helpen hen niet vooruit, teneinde zelf des te langer aan de regeering te blijven. Als het hun tijd maar uithoudt I Na hen mag de zondvloed komen! Zij zingen het liedje van verlangen en weten zelden bij tijds plaats te maken. De opvoe ding en het onderwijs, dat zij geven, werkt dikwijls meer belemmerend dan ontwikkelend. De ouderen zijn voor de jongeren lang niet altijd betrouwbare gidsen en gewoonlijk ijveren zij voor geheel verouderde denkbeelden. De besten onder de jongeren hebben van de ouderen het meest te lijden en voordat de jongeren aan hun eigen carrière kunnen denken, kunnen zij dikwijls de beste jaren van hun leven besteden om goed te maken, wat de ouderen vóór hen bedierven. De ouderen willen veelal wel stand beeld zijn, maar niet voetstuk voor hen, die na hen komen. Zij willen zelf ge nieten en niet werken voor volgende geslachten. Wel oogsten, maar niet zaaien en toch konden zij, zonder zich zelf te benadeelen, anders zijn. leder ouder toch is op zijn beurt jong ge weest en heeft dus op zijn beurt ont vangen, wat hij later weêr moet geven. De ouderen moeten dus de gedachte leeren verdragen, dat het na hun dood ook nog wel gaan zal. Dat de zon niet behoeft stil te staan op het oogenblik, dat zij juist hun rug beschijnt. Dat de jongeren precies evenveel rechten heb ben als zij en dat zij dankbaar moeten zijn e:: niet verstoord, als de jongeren hun record verbeteren. Aan hun egoïsme mogen zij de jongeren niet opofferen. Zij moeten met hun tijd meegaan en de jongeren niet tegenhouden, omdat zij zelf stil zijn blijven staan. De jongeren moeten wassen en de ouderen moeten minder worden en de jongeren moeten het steeds gevoelen, dat de ouderen het eerlijk en goed met hen meenen. Dat zij zich van harte verheugen ii hun succes en hen niet als gevaarlijke mededingers beschouwen. Opheffen, niet neerdrukken, moet het wachtwoord zijn. De ouderen moeten de jongeren zóó opvoeden, dat de jongeren zoo vroeg, en niet zoo laat mogelijk op eigen beenen kunnen staan en als de jonge ren zien, dat zij werkelijk iets aan de ouderen te danken hebben, zullen zij 1 St. Jans-zegen. Een Keulsche Sage. Die zou den belachelijker! twist gaarne naar den zin van haar ver toornden standgenoot hebben bijge legd; maar de snijder stond op zijn burgerrecht, dat hem, zoo goed ais den Heer Kaspar, veroorloofde een kooi met vogel tegen zijn muur te hangen; ze moesten dus den rijken heer afwijzen, en deze werd nu door de burgerij danig bespot. Dat ergerde den hoogmoedigen man zóódanig, dat hij, ondanks het bidden en smeeken zijner bekommerde huisvrouw, naar een zeer onkiesch wraakmiddel greep. Op een goeden morgen werd de snij der gewekt door een echt geblaat, maar dat door tal van menschenstem- men haast onkenbaar was; en uit zijn venster ziende, ontdekte hij, dat de koopman aan zijn balkon een groote ijzeren kooi had opgehangen, waarin een levende bok allerongelukkigst zat te jammeren, wat niet alleen sterk werkte op de lachspieren van het straatpubliek, waaronder veel studen ten, maar dit ook verleidde tot na bootsen en meeblaten. Door dezen onwaardigen streek had de koopman de ruwe menigte en de leegloopers KANTOORBOEKHANDEL m F. TULP I Ungestraat <9 t.o. Krommastraat TEL. 926 SCHOOL- TEEKEN- EN SCHRIJFBENOODIGDHEDEN zeker niet nalaten de ouderen te eeren. Hoe menig man voelt zich op zijn ouden dag eenzaam en verlaten, omdat hij den jongeren niet met het .vaandel in de hand is voorgegaan, maar hen altijd nijdig den weg heeft versperd, totdat zij ten laatste hun eigen zijn gegaan. Gedachten over Op voeding en Onderwijs. (Ingezonden.) I n een serie van drie artikelen wensch t Llber zijn meening over enkele onder wijsproblemen in onze Eembode te uiten. We nemen niet alles wat hier geschreven wordt voor onze rekening, want Liber overdrijft naar onze be scheiden meening nogal eens. Maar er is ook veel In deze bijdragen, waar over wet eens mag wordea nagedacht. Redactie. Het onderwijs moet individueel zijn, of't doet meer kwaad dan goed. Aanleg en individualiteit moeten tot ontwikke ling worden gebracht en niet langer onderdrukt. Van het individu moet de onderwijzer opklimmen tot de klasse, en niet van de klasse afdalen tot het individu. Een leerling is niet het der tigste deel eener klasse, maar de klasse is de som van dertig individuen. Het individu is de cel, waaruit het geheel is opgebouwd. Het zoogenaamde Elberfelder stelsel berust ook op het individualiseeren van de armenzorg. Elke arme moet zijn patroon hebben. Bij het onderwijs even wel heerscht ook hier wéér de grootste achterlijkheid. Aan de individualiteit van den leermeester mag niet worden geraakt, maar wat hij voor zich zelf het hoogste goed acht, gunt hij niet aan zijn leerlingen. De studie van het vak vereischt ook zoo veel tijd, dat er voor studie van de leerlingen geen tijd meer over is en hoe kan iemand een ander opvoe den, als hij hem niet grondig kent. Laten wij het toch eindelijk eens gaan begrijpen, dat aanleg alles is en de opvoeding op zich zelve alleen dan iets goeds kan uitwerken, als zij in de lijn blijft van den aanleg. Eerbied voor het individu, ook bij de keuze beroep of bedrijf! Niemand kan succes hebben in leven, als hij geen werkkring vindt, die met zijn aanleg strookt, maar ge woonlijk wordt het er op toegelegd, dat hij dien nu juist niet krijgt. Hoe veel kracht op die wijze nutteloos ver loren gaat is moeilijk te berekenen. Een geneesheer, die 30 of 40 pa tiënten daags bezoekt, behandelt ze allen individueel, ofschoon hij ze elk afzonderlijk moet gaan opzoeken, maar waarom kan dan de leermeester niet hetzelfde doen voor zijn 30 of 40 leer lingen, die hij den geheelen dag in één lokaal bij elkander heeft. Het gemak Worth a crov De orlgineele pepermunt ir 10 ct» Mr rol 20ctLparau op zijn hand gekregen. Maar de snij der en zijn gilde want de persoon lijke twist dijdde zich uit tot een partijzaak lieten het er niet bij zitten. Ze wisten de overheid te bren gen tot de erkentenis dat een bok geen vogel is, dus op den vlakken grond thuis hoort, en niet wederrechte lijk in een hangende kooi behoort te worden gezet. De bok verdween dus; dat wil zeggen de levende. Want de koopman liet hem vervangen door een nagemaakten, die volgens alle wetten, der bouwkunst tot de versieringen van het balkon behoorde, en die heel kunstig natuurlijk blaatte! Het voorval was nu een gewichtige rechtszaak geworden en het eind er van was niet te overzien: want zoo snel men in die dagen handelde waar het een vonnis wegens misdrijf betrof, zoo omslachtig ging men le werk in een eerezaak als deze. De eerste die er beu van werd, was de vogel. Op een herfstmorgen vond men hem dood in zijn kooi liggen. Oorblazers stonden dadelijk klaar den snijder aan 't ver stand te brengen dat de koopman die overigens juist dezer dagen op reis was het dier vergiftigd had. Maar den snijder ging klaarblijkelijk een licht op omtrent de domheid van dit proces, op uit hun leerlingen te vormen hun eigen beeld. Om het beeld des leerlings, dat zij moeten opsporen en ontwikkelen, bekommeren zij zich ge woonlijk niet. Als een leermeester het verzon de lichamen zijner leerlingen te willen faisoeneeren naar zijn eigen lichaam, zou iedereen begrijpen, dat hij abnormaal was! Geen leermeester denkt er aan, dat zijn leerlingen even lang zullen moeten worden, even zwaar of even breed als hij, maar waarom eerbiedigt hij nu ook niet de eigenaardigheden van hun geest en hun karakter? Waarom meent hij hier een bal stop verf voor zich te hebben, die hij naar welgevallen kneden kan? Misvorming is natuurlijk het gevolg. Een leermees ter wordt volstrekt niet boos, als zijn leerlingen andere oogen hebben dan hij. of ander haar, maar hebben zij andere denkbeelden, dan vindt hij dat eigen lijk ongepast. Een goede leermeester moet niet allereerst vragen, wat hij zelf, maar wat zijn leerling is. Kijken, hoe het wordt en niet a priori zeggen, hoe het worden moet. Het komt hem niet toe, van zijn leerling te maken wat hij zelf is. Zwakke planten kan men vormen, een krachtige eik groeit, zooals hij wil. Al die pogingen om te winnen loopen toch gewoonlijk verkeerd uit. Hoe he viger de actie, des te onweerstaan baarder is de reactie. Al dat kneden en masseeren houdt de ontwikkeling van den geest tegen, zoo het die niet voor altijd tot staan brengt, en de leer meester, die zijn leerlingen vrij laat om iets anders te worden dan hij is, heeft naderhand nog het meest kans te ervaren, dat hij invloed op zijn leer lingen heeft gehad en dat het zaad is opgekomen, dat hij heeft gestrooid. Bij ons onderwijs heerscht de grootst mogelijke tirannie. Allesistotindeklein ste bijzonderheden gereglementeerd. Wie aan vrije studie doet, loopt groot ge vaar bij zijn examen te worden afge wezen. Onbeduidende zwakke persoon lijkheden kunnen zonder schade, in een gareel loopen, maar krachtige geesten moeten zich in volle vrijheid kunnen ontplooien. Zij kunnen wel breken, maar niet buigen of plooien. De beste opvoeding is die, welke wij ons zelf geven. Iedereen weet zelf heb best, wat hij Uoodig heeft om vo«uit te komen en zich te ontwik kelen. Zelfs het vrije spel van zeer jonge kinderen is niets anders dan vrije studie, maar wat kan er van iemand terechtkomen, als hij nooit door eigen oogen zien mag. Als hij nooit zich zelf mag wezen, maar steeds, onder het voorwendsel van ontwikke ling, wordt nageloopen door bemoei zieke paedagogen, die hij lang niet altfg noodig heeft, maar die hem nooit missen kunnen. Zelfs als de school uren zijn afgeloopen, moet het huis werk hun nog de gelegenheid verschaf fen ook buiten de school te heerschen. De leerlingen van hoog tot laag moeten dus veel meer 'vrijen tijd heb ben, veel meer aan zich zelf worden overgelaten en niet altijd als gevangen vogels zich het hoofd te pletter stooten tegen de tralies. LIBER. dat hem reeds al zijn spaarduiten had gekost en hem in schuld had gestoken bovendien. Want den dag daarna was' hij met zijn zoontje en zijn geringe have verdwenen. Men zei dat. hij den Rijn was afgezakt, naar het rijk waar destijds de mode hoogtij vierde; de landen waar prachtlievende, schatrijke vorsten, als de hertogen van Bour- gondië en van Jiilich en Berg, aan snijders zonder tal een goed bestaan verzekerden. II Het lapje grond van den snijder was door een goedgezinden notaris in naam en volgens opdracht van een onbe kende aangekocht, en nauwelijks was Mijnheer Kaspar thuis, of hij werd er langs denzelfden weg eigenaar van. Intusschen hadden de koopers zich moeten verbinden een klein plekje van den tuin naast het huisje onaangeroerd te laten, waar onder een struik wilde rozen de merel begraven lag. De koopman hield zich met de trouw van een zakenman aan deze verplich ting, maar zijn heele overwinning werd er door vergald, want wrok en ijdel- heid zijn verraderlijke vijanden. Met iederen knop en iedere nieuwe rank, die de magere rozenstruik in het voor BERICHTEN UIT AMERSFOORT Wit Gele Kruis. Het wijkhuis van het Wit Gele Kruis is gevestigd Zand 33. Het is geopend: op werkdagen van 1—2 en 6—7 uur; op Zon- en feest dagen van 4—5 uur. Telefoon 1280. Men kan zich voor het lidmaatschap van het Wit Gele Kruis aangeven aan het wijkhuis; minimum contributie: één gulden. Voldoende is een briefje met naam, straat, huisnummer en met opgave der contributie in de brievenbus van het wijkhuis Zand 33 te werpen. |Door de Directie der Spoorwegen werden onderhandelingen met de Ge jaar uitschoot, nam in het hart van den rijken man het gevoel toe, dat de kleine zwarte vogel hem nog altoos voor het lapje hield. Ten slotte ver legde hij zijn werkkamer naar elders, daar het straatrumoer hem minder hin derlijk was dan het uitzicht op dien tuin. Het snijdershuisje werd een soort van rommelkamer voor afgedankte meubelen en dergelijke. Eindelijk werd het, met meubels en al, verhuurd aan een oude dienstbode, een familiestuk, want zij had reeds bij Heer Kaspars moeder gediend. Zij luisterde naar den oud-Keulschen naam van Blitza, dien zij met eere droeg, want ze was het eenige vrouwelijke wezen in de wereld waar Heer Kaspar ontzag voor had. Maar op nog andere wijze moest hij eerlang ervaren dat zijn overwinning een nederlaag was. De platte grap die hij zich tegenover zijn tegenstander veroorloofd had, keerde tot hem zelf terug. Het huis van Heer Kaspar werd niet meer genoemd „In het Gouden Hert", maar „In den Geitenhok". Na eenigen tijd was de houten bok ver dwenen. Heer Kaspar beweerde dat hij 's nachts gestolen was. Hij hoopte nu dat hij zijn scheldnaam zou kwijt raken, maar 't werd nog erger. Weldra sprak men nog slechts van „het huis voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting 'bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. meente gevoerd om te komen tot emplacementsuitbreiding alhier door het bijleggen van twee uithaalsporen ten Oosten van den spoorweg Amster- dam-Amersfoort, welke uithaalsporen dóór den Overweg in den bestaanden weg Eemnes-Hoevelaken bij Birkhoven zouden komen te liggen. Door den bouw van een viaduct zou het verkeer op dit punt vrij moeten worden gemaakt. In den volgenden vorm willen de Nederlandschen Spoorwegen het maken van de viaduct c.a. geheel voor hunne rekening nemen Opritten ter breedte van 9 M. te weten een rijweg breed 6 M., bermen 1,50 M., ieder; de viaduct heeft een rijweg van 6 M. en 2 voetpaden elk van 1.50 M. Door den Direcreur van Bouw- en Woningtoezicht en Stads architect werd 't viaductplan ontworpen, waarmede de Spoorwegen kunnen in stemmen, Mocht de geprojecteerde Rijksweg niet tot uitvoering komen, dan zal het plan vereenvoudigd worden. Gezien de bereidverklaring der Ned. Spoorwegen om de kosten van de viaduct met bijkomende werken geheel voor hunne rekening te nemen kan er geen bezwaar bestaan ^medewerking te verleenen. De „Utr. Courant" meldt: „TINGELTANGEL" IS NIET BELEEDIGEND. Het bekende danshuis in de Krom- mestraat wordt tegenwoordig geëxploi teerd door den heer S., die vroeger hier politie-agent was. Een plaatselijk blad (De Eembode) noemde het dans huis een „tingeltangel" en daarover was de heer S. zóó boos, dat hij een klacht ging indienen bij de politie. Helaas, al is de uitdrukking voor den heer S. misschien niet prettig, beleedi- gend is ze volgens de Wet niet. In de zitting der Provinciale Staten beantwoorde Gedeputeerde H. W. L. de Beaufort een interpellatie van den heer Mebius over het onderhoud van de Flier- en Modderbeken. Plannen tot verbetering van deze beken kunnen niet worden uitgevoerd zoolang niet vaststaat, of het Rijnkanaal door de Geldersche Vallei komt. De Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Kinderwerktuinen noodigt uit tot een bezoek aan den tuin (Oude Soesterweg) op Dinsdag 30 Juli des nam. 7 uur. met den Gestolen Geitebok". Duidelijk bleek, uit de graagte waarmee al deze bijnamen ook door de deftige lieden der stad werden toegepast, dat de gunstige meening ten opzichte van Heer Kaspar een keer begon te nemen. Dit merkte hij wel, en het verbitterde hem des te meer. Thuis werd hij steeds prikkelbaarder en onbillijker, buitens huis steeds hoogmoediger. Zijn oude vrienden liet hij loopen, en omringde zich in hun plaats met vleiers en tafel schuimers, die met zijn geld mooie zaken maakten, terwijl hij zienderoogen achteruitging. Een paar maal gelukte het hem nog, partij trekkende van de toestanden, door gewaagde speculaties zich er weer bovenop te helpenmaar toen de partij van Karei den Stouten van Bourgondië, op wier zegepraal hij gerekend had, aan den Rijn de be slissende nederlaag leed, trof hem deze tegenslag zóó zeer, dat hij kort daarna stierf aan een ziekte waaraan hij sedert lang lijdende was. Bij zijn overlijden was Giritha een mooi, flink meisje van even achttien jaar, met heldere oogen en goudglan zend haar, dat reeds omringd was door een zwerm vrijers uit haar eigen stand. Maar zoodra het ruchtbaar werd in welk een staat van ontreddering de Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestriat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertenüe-Bureau Hebt 11 een Taxi of auto noodig Amersfoort, Programma van het concert te ge ven door de Amersf. gem. zangvereen. Mendelssohn (directeur J. R. v. d. Glas), op Woensdag 31 Juli a.s., aanvang 8 uur, in de gemeentelijke muziektentin het Plantsoen. Het eerste gedeelte wordt verzorgd door het Kinderkoor der zangvereen. Mendelssohn met de volgende liedjes: 1. Oogstlied. 2. Vogelenzang. 3. Zomer avondlied. 4. Het vaderland. 5. Het harlekijntje. 6. Welterusten. Dan geeft 't gemengd koor: 1. Lente, B. Diamant. 2. Het Meilief, M. Haupt- man. 3. Sanctus, Ant. Lotti. 4. Ellen, J. Olman. 5. Het witte hert, L. Heising. 6. An der schónen blauen Donau, Jo- hann Strauss, met begeleiding van strijkkwintet. Een groot deel der prijzen van de loterij voor de Amersfoortsche T.B.C. vereeniging, zal vanaf Dinsdag 30Juli t.m. Maandag 5 Augustus a.s. tentoon gesteld worden in de vitrine van den kunsthandel van den heer K. van der Vaart, Arnhemscheweg 32. De levering van aardappelen voor het garnizoen, het militair hospitaal en het rijksopvoedingsgesticht alhier, is opgedragen aan den heer R. ten Hoeve te Amersfoort, en wel klei-aardappelen (nieuw gewas) tegen den prijs van f3.67 per 100 K.O. nalatenschap haars vaders verkeerde, trokken de heeren zich netjes terug en gingen naar betere partijen omzien. In de laatste dagen vóór zijn dood had Heer Kaspar nog zooveel mogelijk zijn armste schuideischers, die er het ergst vóór zaten, voldaan, .wat de openbare meening weder eenigszins te zijnen gunste deed keeren. De overige schuid eischers deelden onder elkander wat er nog beschikbaar was, en schonken de weduwe, wier bruidsschat met de hoofdsom mee te gronde was gegaan, het snijdershuisje, eenige dierbare voor werpen uit haars mans inboedel, en zelfs een kleine jaarlijksche toelage; want hoe streng men in dien tijd ook oordeelde over bankroeten wier oneer lijkheid bewezen was, men was niet laaghartig genoeg om de onschuldige vrouw en kinderen hulpeloos op stcaat te zetten, ten einde één percent meer van zijn geld terug te krijgen. Het groote huis werd aangekocht door de stad, en onder zijn vroegeren naam als logement voor aanzienlijke gasten bestemd. De houten bok echter, die bij het opruimen op den zolder werd gevonden, viel als heilloos erfstuk der weduwe ten deel, daar niemand anders hem hebben wilde. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1929 | | pagina 1