Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Steeds de grootste sorteering VULPENHOUDERS Kantoorboekhandel N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 3 Dec. 1929 - No. 71 Doe het vandaag is een goede stel regel, maar een man die kan zeggen Ik heb het gisteren gedaan" is eer heel eind verder. Gezag en verantwoor delijkheid. Dom Cliautard verhaalt in „Het inwendig Leven", p. 163, de volgende anekdote van wylcn Paus Pius X: Ren leek verhaalde ons persoon lijk het volgende. In den loop van een gesprek met den H. Vader had hij zich eenige bittere, schampere woor den over een vijand der Kerk loten ontvallen. „Mijn zoon", sprak de Paus, „ikI vind die woorden niet goed. Luister voor straf eens naar deze geschiede- „Een priester, dien ik goed gekend heb, was tot pastoor benoemd. Hij meende verplicht te zijn, huisgezin voor huisgezin te bezoeken. Joden, protestanten, vrijmetselaars sloeg hij niet over, en van den preekstoel kon digde hij af, dat hij zjjn bezoek jaar lijks zou herhalen. „Groote verbazing lijj zijn mede broeders, die zich by den Bisschop over hem beklaagden. Deze ontbiedt den schuldige en geeft hem een duch tige vermaning. „Monseigneur, sprak de pastoor. Jezus beveelt in hel Evangelie aan den herder, alle schapen naar den schaapstal te voeren: oportet illasad- ducere. Maar hoe dat klaar te spe len, als men ze niet opzoekt Overi gens, nooit schipper ik met de prin ciepen; ik toon alleen m'yn belang stelling aan al de zielen, ook de af gedwaalde, welke God my toever trouwde. Ik heb mijn bezoek van den preekstoel afgekondigd; maar als l' volstrekt wilt. dat ik er van afzie.gcef mij dan een schriftelijk verbod, op dat men wetc, dat ik alleen handel uit gehoorzaamheid aan uwe bevelen." „Door deze juiste woorden getrof fen, drong de Bisschop niet langer „De uitkomst stelde dien priester in het gelijk: hjj smaakte de vreugde, eenigen dier afgedwaalden te bekce- ren en dwong anderen een grooten eerbied af voor onzen heiligen gods dienst. „De eenvoudige pastoor is door Gods bevel de Paus geworden, die u deze les geeft. Wees dan onwankel baar in de princiepen, maar laat uw liefde allen, ook de ergste vijanden der Kerk, omvatten." tSÊÊBÊÊÊÊKÊÊÊÊtÊÊÊÊtBIBBÊtKÊ Wie geen MKNIS pepermunt gebruikt, TMBHBHiil i laaf de meest verkwikkende versnapering aan zich voorbijgaan. Matadordoozen. - Bouwplaten voor Watervliegtuig en Postvliegtuig. Lang est raat 65 t.o. Krommestraat TELEFOON 326 TELEFOON 326 Een „eenvoudige pastoor", die op deze wijze aan zyn Bisschop weer staat en die later Paus Pius X en die als meer-dan-Bisseliop, die als opperste Bisschop zelf ni zend een zelfde bejegening uit te lok ken! deze anekdote uit zyn pas toorsleven vertelt aan een digen leek", om hem in zyn verkeer den ijver te vermanen! Zoo gaf deze 1 Ieiligc Vader, te staan, hoe hij de liefde wilde zier oefend en hoe de discipline. Omdat alleen zóó opgeval de discipline waar lijk christelijk is. Dc onbevreesde discipline, liet vrijmoedige verkeer in liefde met dc overheid. De discipline uit vrees en dwang is niet christelijk, is hcidensch. Amor Dei non cognoscit timorem: Dc liefde Gods (d.w.z. de liefde tot God, de mcnsch die God liefheeft) kent geen vrees. En met de menschen die hem in overheid gesteld zyn, kent hij geen ander dan vrijmoedig verkeer. Pastoor Sarto weigerde geen ge hoorzaamheid ann zyn Bisschop. Maar gehoorzaamheid betoonend. wist by. dat er nog andere plichten ook zijn, dat men nog met iets meer moet rekening houden, dan met den wil der oversten alleen. En dit „iets" ia de op andere wi.jze gekende wil van God. Pastoor Sarto weigerde nief recht streeks te gctioorzamen aan zyn Bis schop. ook niet voor dit geval. Maar hy weigerde voorwaardelijk. Hjj weigerde, als de Bisschop niet zelf dc volle verantwoordelijkheid van zijn verbod wilde op zich nemen. Want hy had het recht te eisclien, dat de Bisschop de voile verantwoordelijk heid van dut bevel of verbod zelf dragen, ook voor liet oog der menschen. Niet enkel voor liet oog van God, aaraan hij zich inderdaad nooit kan onttrekken, maar óók voor het oog der menschen moet de verantwoor delijkheid gedragen worden door hem van wien in werkelijkheid de maatregel uitgaat. En de onderge schikte heeft het reelit, heeft in gevallen zelfs den plicht, dit ook in overste te eischen. Pastoor Sarto had verplichtingen tegenover die menschen aan wie hij beloofde ze nog meer te zullen be zoeken, over wie hy trouwens ook aangesteld als herder en ziclzor- naar bet uitdrukkelijk verlangen Jezus: ut omnes unum sint: dat allen vercenigd zouden worden een schaapstal onder één herder, en hy had de overtuiging, niet slechts geen verkeerde daad gesteld, doch goed gehandeld Ie hebben. Dc Bisschop meende echter, dat het verkeerd was. Goed, zei de pastoor, ik zal aan wil gehoorzamen, mits de mensc zullen weten, dat mijn verandering van takliek enkel voortkomt uit ge hoorzaamheid, mits ik dus, zwart op wit, uw verbod aan hen kunne too- Over Socialisme en Katholicisme Dat durfde dc Bisschop niet aan en hy trok zyn bevel in. Waardoor hy zyn eigen onrecht erkende, tegenover het recht van den ondergeschikte. En Pius de tiende wilde met dit •erliaal leeren, dat een overste geen bevel of verbod mag geven, of hy moet al de gevolgen daarvan zijn verantwoording durven ni "et is aan een overste, die immers vertegenwoordiger van Gods ge zag moet zyn, onwaardig zich half of heel achter dc coulissen te verber- gen. En dat is niet enkel zjjncr onwaar dig, maar ook nog voor het gezag noodlottig! gaf Pater Vrij moed onlangs sociologisch dispuut-gezelschap de olgende beschouwingen ten beste. Het Katholicisme is allerminst een bepaald economisch stelsel of poli tieke concentratie. geloofs- en zedeleer. en voortlevende Christus, te midden van de wereld Diens taak •oortzettend in de gemeenschapsge- dachtc der Kerk. Christus gaf slechts den zedelyken norm. Het Socialisme heeft een viertal groepeoringen of bewegingssferen 1. de formeel wetenschappelijke; 2 de practische; 3. 't socialisme var het hart en 4. het religieus socialisme. Met liet formeel wetenschappelijke of het Marxisme is men spoedig uit gepraat. Het historische materialis me leert nu, dat in de ontwikkeling der menschheid de stoffelijke facto ren beslissend zyn; het ontkent alle geestelijk beslaan; en daardoor zyn dat Socialisme en het Katholicisme absoluut tegenvoeters; of zooals Aug. Bebel bet uitdrukte, staan zi ter eu vuur tegenover elkar Of dit Marxisme nog veel aanhan gers heeft, en een toekomst, is de groote vraag. Tusschen dat Soeialis- :n liet Katholicisme gaat de klove ongeloof en geloof; alle cultuur als nardsch beschouwd, en principieel het goddelyk licht der eeuwigheid. Het practisch of bewegingssocialis- c of revisionisme is belichaamd in S. D. A. R. en moderne Vakbeweging; en losgemaakt als hel is by monde van Troclstra van philosophisch en historisch materialisme. Dan zyn cr nog socialisten hart; waarin dat socialisme bestaat, is niet gemakkelijk te zeggen. Dat zijn socialisten, wien het Marxisme koud laat. Met 30 h 60 duizend leden en 20.000 van het vakverbond brengt het tot 800.000 stemmen, dat socialisme van het hart ziet trie strevingen; in de eigendoms- fvaouding, de volkshuishouding en lief'verlangen naar algemeene broe derschap. ta de eigendomsverhouding moet men zich in dit opzicht vooral niet ;fct»sen; want 'n den diepsten Ond gaat' liet niet uit haat tegen, itfar uit liefde voor het eigendom. De massa is jaloersch op bezit; en ib men dan er wel op tegen zyn? Ken wil de concrete verwezenlij king van den eigendom afschaffen, en spr. vraagt weer, of dat eigenlijk niet katholiek is. De Paus heeft Thomas van Aquino als hoogst betrouwbaren leidsman in zake heP eigendomsrecht aangewc- zeb, en diens leer is ontleend aan re denen van algemeen belang. Het is geoorloofd, dat de goederen in particulieren eigendom worden bezeten, mits het algemeen belang niét wordt geschaad. Binnen het ■asm van deze beginselen is hervor- ing niet alleen mogelijk, maar ook lopdzakeljjk. By het streven naar broederschap toi-nen de socialisten een eigenaar opvatting te hebben, door daar- t<v door klassenstrijd te willen ge- "^Dezelfdé verderfelijke gedachte, Is op politiek gebied: Wie den oor log niet wil. bereide zich voor tot den oorlog Het ideaal is iets, dat voor den so cialist in de lucht hangt. Spreker be grijpt het niet, hoe men zonder ze delijke en godsdienstige normen el kander als broeders kan beschouwen. Dat moet zetelen in het Geloof en in God. Het Katholicisme staat daar geheel unders tegenover. Het Katholicisme preekt de broederschap als een feit. Jezus heeft zich tot onzen Broeder willen maken. Voorloopig geeft het Communis- e. Marxisme en Revisionisme voor is geen punten van aanraking. Tegen de socialisten van het hart meent spr. te mogen zeggen, dat hun idealen in het Katholicisme, met zyn rcëelcn grondslag, ook te v lijken zyn. Zouden alle behoeften vervuld zijn, tn ware de mensch in het diepst in zijn ziel bevredigd, doch we wc- n van Augustinus: Ons hart is rus teloos, o God, totdat het in U rust. Dat is de religieuse vraag. Het gaat om den mensch en de >rmen. Het Katholicisme kent die irmen ook, omdat ze dc waarheid heeft. Wy doen niet mee in de ijdele hoop, in ons zeiven den norm te vin- •c hebben dien reeds, de socialisten kunnen wy lee neer critisch te staan tegen de eigendomsverhoudingen, en onze houding ten opzichte van liet kapi talisme te corrigeeren. Misschien ook van sommige socialisten,om wat war mer en krachtiger broederschap te beleven. Zy leven vaak naar normen, die zy niel bezitten, en wy leven niet wij wel bezitten. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. L*Sf» OrUM «o. 4 Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. bereikt, waarop het plicht wordt, dat de Katholiek zich aansluit bij de zijn beroep passende Katholieke organisatie: Alldus Mgr. Diepen ter Bossche Diec. Kath. dag op 29 Sept. 1929. Ook wij wenden ons, middels de R.K. Pers opnieuw tot U, verkeerd ot niet georganiseerde katholieke collega's Wij vragen daarom nog eens: wilt over het volgende eens nadrnken. Oij zegt niet minder goed katholiek te zijn al zijt ge niet katholiek- maar neutraal of in 't geheel niet georgani seerd. Weet gij wat Mgr. Aengenent in de vorige maand op een feestvergadering zeide? Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- Schoof-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Binnenland NOGMAALS: AAN DE R.K. ONDEROFFICIEREN Bij het boodschappen doen geen PlIROL vergelen. Allerwege en met bijzonderen ijver wordt in dezen tijd getracht de Katho lieken, van welken rang of stand, van welk beroep ook te verzamelen in de katholieke organisatie, en geen wonder. „De veranderde tijdsomstandigheden brengen mede, dat alle Katholieken zich moeten aansluiten in de stand- organisatie en daarin beleven de hechte katholieke beginselen. Tot voor eenigen tijd kon het lid worden van een katholieke sociale organisatie aan de vrije keuze worden „Waar het een feit is, dat onze maatschappelijke samenleving Wrkeert in een periode van overgang en alle zeilen moeten worden bij gespannen om de maatschappij zich in goede richting te doen ontwikkeien is het noodzakelijk, dat de Katholieken zich organiseeren in de organisaties met Kath. principes. Hij hoort niet thuis In de neutrale beweging, die tn de grond liberaal is en een gevaar oplevert voor het kath. geloofsleven. Wij behoeven aan deze beide citaten niets toe te voegen. In het eene wordt gesproken over Uw plicht, en het duidt het noodzakelijk, U Katholiek te or ganiseeren. Uwe Kerkelijke Overheid wenscht dat gij met die neutrale vereeniging breekt.dat gij U aansluit bij Uw ver eeniging „Sint Martinus". Gij hebt geantwoordt en antwoord misschien nog, dat het een wehsch, geen gebod is? Zijl gij misschien huisvader? En hebt gij uwe kinderen opgevoed door te gebieden, of hebt gij ze leeren vol doen aan uwe wenschen? Voelt ge het verschil Is het U niel liefst indien gij uwe kinderen op uwe wenschen ziet tegemoetkomen Valt het niet hard iets gedaan te krijgen door te moeten gebieden? Zooals gij staat tegenover uwe kin deren, zoo staat uwe Kerkelijke Over heid tegenover U. Wij zullen hier ter plaatse daarop niet dieper ingaan, maar gij zult bij nadenken het met ons eens moeten zijn, dat een uitgesproken wensch een gebod inhoudt voor hem, die met ont zag en eerbied is opgevoed ten op zichte van hen, die zijn geestelijke of wereldlijke overheden zijn. Mist gij dien eerbied, dat ontzag? Waarom vervult gij dien wensch uwer Kerkelijke Overheid dan niet? Wij zeggen niet, dat gij niet goed katholiek zijt, indien gij niet gehoor zaamt aan dat Kerkelijk Gezag, maar wèl zegt het Z. H. Paus Pius XI. Leest even wat Hij, blijkens een persbericht, zegt: „In zijn toespraak tot de Malthezer- pelgrims op 21 Augustus j.l. zeide Z. H. het volgende Indien iemand, zooals dat op schillende plaatsen voorkomt, beweert goed katholiek te zijn en te kunnen blijven, doch zonder te willen gehoor zamen aan de Bisschoppen en zonder den Stedehouder van Christus Ie willen eerbiedigen, gelooft hem niet. Het is niet mogelijk Katholiek en vooral goed Katholiek te zijn, zonder aan de Bis schoppen en aan het Oppergezag van Christus te gehoorzamen." Wat is uw antwoord nu? Onze Bisschoppen zeggen het dui delijk welken kant wij uitmoeten. Er moet gebouwd worden aan een nieuwe christelijke maatschappij. Zie de citaten hiervoor aangehaald. Kunt gij daaraan medehelpen indien gij neutraal of in 't geheel niet geor ganiseerd zijt? Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort De Katholieke vakbeweging heeft ook uwe hulp noodig. Zij wacht op uw toetreden. Zult gij haar nog langer laten wachten? Neemt dan nog heden een edelmoedig besluit en sluit U aan bij uw Katholiek georganiseerde collega's. Helpt hen van nu af in hun moeizaam streven en stelt uwe katholiciteit boven elke ver denking. Ook hierdoor kunt gij U ver diensten verzamelen voor tijd en eeuwigheid. Het Hoofdbestuu' ...-den Ned R. oilderofficiersbond „Sint Martinus". BERICHTEN UIT AMERSFOORT De stoomwasscherij „De Kolk" van F. van Hofwegen, in Augustus j.l. na genoeg geheel door brand verwoest, is herbouwd onder leiding van den aannemer Lensing. Er is nu een flink fabrieksgebouw herrezen, dat ruimte biedt aan het omvangrijk bedrijf. De nieuwste machines voor het wasscherij- bedrijf werden opgesteld. Sinds 1900 wordt op „de Kolk" de wasch van H. M. de Koningin-Moeder verzorgd. - 1 Dec. was brigadier C. W. Hoo- gerbeeks 25 jaar in politiedienst te Amersfoort. In den morgen werd de jubilaris ten zijnen huize gecomplimenteerd, door de Burgemeester en de Commissaris van Politie. De Burgemeester boodt hem de zilveren medaille van de ge meente aan. In den loop van den dag complimenteerde het geheele personeel, waarbij aan den jubilaris een ligstoel en aan zijn echtgenoote een fraaie bloemenmand werd geoffreerd. Ook het bestuur van den Bond van Politiepersoneel kwam haar gelukwen- schen aanbieden. TOEKOMST-MUZ1EK. De bekende Ingenieur J C. Ramaer schreef een verhandeling over: „De verbinding te water van Amsterdam met den Rijn". „Na de droogmaking van den 150.000 H.A. grooten zuidelijken Zuiderzee polder, aldus ir. Ramaer, zal Amers foort, wanneer het maar een goeden waterweg heeft, als het best daarvoor gelegen, ook wegens al zijne spoorweg verbindingen, welke met die van Utrecht tenminste gelijkstaan, in dien polder een toevoerbron van de grootste be- teekenis hebben. Misschien wordt, waar de Wieringermeerpolder bij Noord- Holland, de Noord-Oostelijke Zuider zeepolder bij Overijssel moet worden ingedeeld, de Zuidelijke aan Utrecht toebedeeld. Dan zal de stad Utrecht over 50 jaren misschien niet meer het

De Eembode | 1929 | | pagina 1