Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken IPr N.V. Middenstands-Bank NORA RADIO H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 nWM Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Êembode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leere.i. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 17 Dec. 1929 - No. 75 In de handen der burgers werd de moraal allengs een reeks van regels om netjes, fatsoenlijk door de wereld te komen zoo dat men aan het eind van zijn leven zijn schaapjes op het droge had Men versta mij niet verkeerd. Ik wil niet heiveren dat zulks op zich selj niet goed zou zijn. Maar het werd tot het hoogste gemaakt, bewust oj onbe wust. li" daarin schuilt een ernstig ge vaar. Daarmede vertint de moraal haar glans, daarmede vervallen de riddetijk- heid, edelmoedigheid, heldhaftigheid welke tot de schoonste deugden belmoren De klank die de term deugd tegen woordig heeft, is at een aanwijzing voor deze ontluistering. Wat een schrik heb ben velen vooral in de jeugd voor woor den a/sdeudgzaamen braafDie wo orden hadden eertijds den gloed van wijn in ridderbokalen. Zij doen thans velen eerder denken aan de stroop in de pap van den burger, lieu braaf ridder be teekende vroeger dapperheid en kracht lien broaf burger heeft thans de klank van koestheid en genus aan kracht Prof. W Pompe. STEEDS DE GROOTSTE SORTEERING VULPENHOUDERS KANTOORBOEKHANDEL I F. A. TULP m straal 68 t.o. Krommestraat - TEL 326 Repetitie-Ellende. Heele lagen onzer bevolking, aldus schreet S. in De Morgen, lijden tegen woordig zwaar aan de H.B.S.-obsessie buiten het einddiploma schijnt voor hen geen zaligheid meer mogelijk. Dit heeft in vele gevallen voor vele leeraren, ouders en kinderen de meest rampzalige gevolgen. Op onze H.B.-Essen zijn tegenwoordig hoopen jongens, en meisjes niet te vergeten, die er heelemaal niet hooren, Het is natuurlijk zeer toe te juichen, dat begaafde kinderen tegenwoordig een kans krijgen, die ze vroeger nooit kregen. Wij voor ons gelooven, dat het een heilig recht is van het begaafde kind, hoe arm ook. dat het een kansje krijgt om zijn gaven tot volle ont plooiing te brengen. Maar de groote misère met het H.B.S.- onderwijs vindthaar.oorzaak ook hierin, dat het einddiploma H.B.S. langzamer hand de norm geworden is, die voor toelating tot zelfs de meest bescheiden werkkringen wordt aangelegd. Waar door onze H.B.S. bevolkt is geworden met zwermen kinderen, die voor dat onderwijs geheel of gedeeltelijk onge schikt zijn. Dat dit onderwijs op zich zelf niet deugt, is een andere kwestie iedereen beseft dat nu zoo lang zamerhand, maar niemand weet welk geneesmiddel te baat moet worden genomen. Ik weet zeker, dat in deze dagen, in de meeele gezinnen de repetities op het oogenblik al het andere over- heerschen. Want in haast alle gezinnen met half volwassen kinderen wordt gerepeteerd! Bij mij thuis is tenminste alles in volle actie. Mijn oudste boy zit meest al rustig bij mij op kantoor te werken. De wiskunde-vakken gaan er bij hem als koek in, maar voor de talen moet hij zwaar blokken. Numero twee, die in alles middelmatig is en dus waar schijnlijk zeer goed in de wereld slagen zal, wil altijd hardop leeren zoodat vader en eerstgeborene samen hem naar een ander vertrek drijven. Waar hij het dan, luidop recitecrend, te kwaad krijgt met jongere uitgaven, die zich wreken door eveneens hardop sommen te gaan uitwerken of cate chismusvragen voor te dragen. Hij vlucht dan tenslotte naar grootmoeders kamer en verbaast de goede oude vrouw door zijn veelzijdige pogingen om wetenschap in zijn hootd te krij gen. Mijn lieve echtgenoote meent dat het haar plicht is te helpen en gaat rond, lessen overhoorendc. De boys hebben liever dat moeder het doet dan ik, vooral wat de talen betreft, want ik ben het schoolaccent kwijt geraakt op 's Heeren wegen zwervende over de aarde en hoewel overal de inboorlingen me verstaan, beweren ze dat mijn uitspraak niet „je dat" is. Maar zooeven kwam ze bij me en zeide: Je weet wel dat ik geen dier- en plantkundevragen kan stellen Direct sneed ik haar het woord af en zei: Vraag ze of ze weten of eenboaconstrictor 'n microorganisme oi een zwam is. Waarop ze voorloopig tevreden gesteld heenging. Ik meende rustig door te kunnen werken, maar even later was ze alweer terug. En? Wisten ze het? Neen, en ze hebben alle twee gezegd: Vader is niet goed Nu vraag ik u! Het tegenwoordige geslacht kent geen eerbied meer. Het groeit op in algeheele verwildering. Enfin, ik zal maar geen strafexpeditie ondernemen naar de andere kamers en tracht door. te werken. Maar mis hoor. Ik werd geroepen om mijn licht te iaten schijnen ineen lex-vraagstuk. Het bleek dat ik niet eens wist wat lex was. Het vak moes! in mijn H.B.S.-jaren gelukkig nog worden uitgevonden, waardoor ik ten minste één drie ben misgeloopen. Ik hoorde dat het voluit lexicologie heel. Makkelijk en eenvoudig woord voor 14 jaar oude hersens. Met een testi monium pauperlatis ben ik afgedropen naar mijn kantoor, waarvan ik voor alle zekerheid de deur op slot heb gedraaid. Later zijn ze goeden nacht komen wcnschen met het verzoek om vooral om kwart voor zevenen gewekt te worden. Dan gaan ze weer repeteeren." Wie IÜIIIRIII6 pepermunt goed proeft, I in verrukking komen over den heerlijken smaak. Binnenland WEGEN. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor 1930, zal naar de thans bekende gegevens in 1929 aan de wegen rond 20 millioen verwerkt zijn. In 1930 zal aan de wegen (met inbegrip van de bruggen) ongeveer 18.4 millioen verwerkt worden. De vraag naar de grondslagen, die bij de voorziening van Nederland met een aan de nieuwe eischen van het verkeer beantwoordend wegennet tot richtsnoer zullen dienen, zal bij de herziening van het Rijkswegenplan, althans voor de door het Rijk uit te voeren verbeteringen een antwoord ontvangen. Zoo spoedig het herziene Rijkswe genplan is vastgesteld, zal op grond daarvan een programma van urgentie en een financieel werkplan worden samengesteld. Ook de Minister is van meening, dat maatregelen behooren te worden ge nomen om de lintbebouwing langs de Rijkswegen tegen te gaan. Het ligt in het voornemen, het door gaande verkeer op de wegen van het Rijksplan, wanneer de doorgangen door de bebouwde kommen geen voldoende ruimte voor dat verkeer bieden, buiten die kommen om te leiden, ten be hoeve waarvan nieuwe wegen om die kommen zullen worden aangelegd of bestaande wegen verbeterd. De Minister wijst er voorts nog op, dat de kosten van hetgeen voor rijwie len geschiedt, geenszins onbeduidend zijn. De rijwielpaden zullen in zeer vele gevallen grondaankoop vorderen. Bij een groote lengte van wegen, die reeds over een voldoend wegdek beschikken, zal de verbetering in hoofdzaak uit het aanleggen van rijwielpaden bestaan. DE ZUIDERZEE. Op dit oogenblik zijn in uitvoering de afsluiting van de Zuiderzee en de droogmaking van de Wieringermeer. Over voortzetting van de droogmaking zal later worden beslist. Alvorens voor stellen voor volgende droogmakingen te doen, zullen eerst de huidige ringen bekend moeten zijn. De kosten van uilvoering bewegen zich vooral in het laatste jaar in dalende richting. De Minister deelt mede, dat, naar het zich laat aanzien, de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 193?, dus nog worden. Daar is gebleken, dat de kosten van de dijkwerken lager zijn geweest, mag worden verwacht, dat de kosten van den afsluitdijk op 120 millioen zullen kunnen worden gesteld. Voor de vrees, dat de raming der totale kosten in ecu stijgende lijn zou bewegen, bestaat geen aanleiding. De moeilijkheden die zich bij de bedijking van de Wieringermeer hebben voorgedaan, zullen zich niet in gelijke mate doen gevoelen bij volgende be dijkingen, omdat deze gemaakt zullen worden binnen de afgesloten Zuiderzee. Nu de Wieringermeer weldra in cul- luur zal worden gebracht zal daarmede worden belast een dienst, waaraan de noodige ter zake kundige krachten ver bonden moeten worden. De vraag ot en in hoever het op den weg der regeering ligt financieelen steun te verleenen bij de voorziening in de godsdienstige behoeften van de toekomstige bevolking der droogge legde polders, is nog niet overwogen. KATHOLIEKE FILMCENTRALE. Wat is het doel der Katholieke Film centrale? Mede te werken tot verheffing van het zedelijk en artistiek niveau der filmkunst en de film te maken tot een apostel van waarheid en schoonheid, tot een machtig propaganda-middel voor katholieke godsdienst en cultuur. Hoe wil zij tot doel komen? Ie. Door het organiseeren van een centrale kath. keuring, om 't kwaad der slechte film te weren en de resul taten dier keuring kenbaar te maken een filmorgaan, om eenheid te bren- i in de keuring; om belangstelling te wekken voor de filmkunst en de aandacht te vestigen op de goede films, die door verschillende maatschappijen in verkeer worden gebracht. 2e. Door steun te geven in aankoop en exploitatie van goede films aan onze exploitatie-maatschappij „De film- afd. der K. S. A., Steenschuur 17 te Leiden." 3e. Door het beschikbaar stellen van goede, door de K.F.C. gekeurde eerste klas amusementsfilmwerken, tegen bil lijken prijs aan onze patronaten en vereenigingen en te komen tot een goede collectie leerfilms. 4e. Door het vormen van en het geven van steun aan een vereeniging van bezitters of directeuren van locali- teiten voor filmvertooning, die zich onder toezicht stellen (zie art. 21 - 22 Als het hoogste kerkelijk gezag ons voorgaat, dan weet Kath. Nederland wat het doen moet. Hoe moeten de Katholieken sleunen? Ie. Door contributant of donateur te worden van onze stichting. Wil onze stichting ook in de toekomst krachtig en vruchtbaar blijven werken, dan is de vorming van een groot stam kapitaal noodzakelijk. 2e. Door zich te abonneeren op de „Kath. Fiimgids", waarin de mededee- lingen der stichting worden gepubli ceerd, de nieuwe in circulaire gebrachte films worden besproken en beoordeeld en de aandacht wordt gevestigd op de werkelijk goede films en haar morele of aesthetische waarde. 3e. Doordat eigenaars of directeuren van localiteiten voor filmvertooning, b.v. patronaten, vereenigingslokalen of die als zoodanig kunnen worden in gericht, zich bij ons aansluiten en de door ons gekeurde programma's be trekken. Hierdoor is men zeker van goede programma's en geniet men den steun van de K.F.C. 4e. Om het bovengenoemde beter te bereiken, is het noodig dat er in iedere plaats een kern van actie gevormd worde, een groep propagandisten tot het werven van contribuanten, dona teurs en abonné's op de „Katholieke Fiimgids". voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. PI AN OH AN DEL S. DU IJKER Koffer-Gramaphoon vanaf FIS— a HAVIK 29 - TEL. 773 BERICHTEN UIT AMER8FO ORT der Bioscoopwet) van de Kalh. Film centrale en alleen door ons goedge keurde films verloonen. 5e. Door het bevorderen van op richting en steun in exploitatie van localiteiten enz., waargoede films ver toond worden. 6e. Door het petitlonneeren bij Rijk en gemeenten ten voordeele vao het kath. filmvraagstuk. 7e. Door een nationaal fundament te vormen voor de komende interna tionale en kath. filmbeweging dustrie;dee! te nemen aan internatio nale congressen en mede te werken aan de productie van katholieke kunst werken op filmgebied om aldus te komen tot volkomen oplossing van het filmvraagstuk. Een uitgebreid program dus, dat alleen en dan nog met veel moeite en na veel tijd door eendrachtige samen- king kan verwerkelijkt worden. Daarom wil onze stichting alle kath. krachten op filmgebied vereenigen en verwacht zij van Katholiek Nederland krachtigen, zedelijken steun. MELKCONTRöLE. Men verzocht ons plaatsing voor de volgende mede- deeling: Het Melkconlrcïlestation voor Amers foort en Omstreken heeft zijn levens vatbaarheid en bestaansrecht reeds tamelijk duidelijk aangetoond. Geopend en in werking gesteld op 22 October j.l. zijn de werkzaamheden nu al vrij- wat uitgebreid, waaruit afgeleid kan worden dat belanghebbenden dat zijn de Consumenten, Melkveehondets en Melkverkoopers meer overtuigd beginnen te worden van hun belangen bi) aansluiting aan het Amer^foortsch Melkcontrölestation. In slechts 8 weken na de opening van het „M.C.S." zijn reeds 1300 maal monsters melk van Veehouders en van Slijters in het Laboratorium onderzocht op Soortelijk gewicht, Vetgehalte, Vuilheidsgraad, Zuurheidsgraad, Alco hol, Storche reaclie, Katalase, en door den aangesloten Dierenarts bacterio logische onderzoekingen o.a. op het wel of niet aanwezig zijn van Strep- tococcen in de melk (Uierziekte). Van elk onderzoek ontvangt de be trokken Veehouder of Slijter onmiddel lijk een schriftelijke opgave ■erkregen uitkomsten. De goede resultaten daarvan be ginnen zich reeds te ontwikkelen. De aansluitingen nemen bij beide Categoriën geleidelijk loe, maar zijn nog niet zóó, dat van „algemeene" aansluiting gesproken mag worden. Het laat zich echter aanzien, dat daar aan niet getwijfeld behoeft te worden. Het aantal aangesloten Consumenten (Donateurs tegen een geringe jaarlijk- sche bijdrage) kon grooter zijn. Daar mede zal het, evenals met het nemen van rentelooze aandeeltjes f5.— (jaarlijks bij uitloting te restitueeren), ongetwijfeld langzamerhand ook beter financieelen gaan. Het publiek wordt er op attent ge- Het hoogste kerkelijk gezag te Rome maakt, dat dezer dagen alle bij het moedigt onze actie aan en roept alle Melkcontróleslation-Amersfoort aange- katholieken der gansche wereld ten sloten Melkslijters, op hun karren of strijde tegen de slechte film en ter rijwielen een duidelijk zicht- en lees- -jjaar p|aatje (roodgekleurde grond, waarop in witte letters „Melkcontróle- station-Amersfoort") zullen voeren. Men behoeft dus slechts even aandacht te verovering van het katholieke terrein op filmgebied. Ons Doorl. Episcopaat heeft ons zijn een jaar eerder dan laatstelijk werd zedelijken steun geschonken en onze verwacht, tot stand gebracht zal kunnen statuten goedgekeurd. schenken aan het vervoermiddel, waar mede de melk ter verkoop aangeboden wordt om te weten, of men zijn melk betrekt van een slijter, die zich vrij willig heeft onderworpen aan een ge regelde, zorgvuldige en deskundige contröle van zijn melk. Gewaarschuwd wordt voor aankoop van melk beneden den normalen, alge meen bepaalden verkoopprijs. Goed koop kan in die gevallen duurkoop blijken. „ST. FRANCISCUS VAN ASSISlE." Vrijdagavond vergaderde de R. K. Bond v. Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië" onder presidium van den Voorzitter, den Heer Lubberts. Na opening en installatie der nieuwe leden sprak het Hoofdbestuurslid, Mej. A. Vleugel uit Hilversum, over „De beteekenis van het Werktijdenbesluit voor de Winkel bedienden." Spr. begon met de herdenking van den voor de Winkelbedienden zoo grooten datum: 29 Juni 1929,het Werk tijdenbesluit in de Staatscourant. Dat deze wet niet eerder in werking! is gesteld, heeft als oorzaak, dat de Winkelbedienden niet zoo zeer aan den weg timmeren, maar óók, omdat de Winkelbedienden uiet voldoende georganiseerd zijn. Want, aldus Spr., het is wèl opmerkelijk, dat de Werk tijdenbesluiten het eerst komen voor die groepen van personen, die het best georganiseerd zijn. Een korte uiteenzetting volgde over het tot-stand-komen van een Werk- tijdbesluit, waarna de voornaamste be palingen uit het nieuwe Werktijden besluit werden voorgelezen en be sproken. Spr. wijstop het bezwaar aanteekenen der organisatie tegen overwerk, Daar voor moet de organisatie in die branche een zeker aantal leden tellen. Zaak is dus, zoovéél mogelijk leden te hebben Verder wijst Spr. op verschillende bepalingen van de Arbeidswet 1920, die nog steeds niet nageleefd worden (tocht, privaten, zitgelegenheid). Tenslotte wenscht Spr. de Winkel bedienden geluk met hun behaald succes en wekt allen op om propa ganda te maken voor de R. K. Vak beweging. Juist omdat de Minister wéét, dat slechts 25 pCt. der Bedienden achter de Organisatie staat, daarom worden deze laatsten zoo dikwijls afgewezen en hebben de Bedienden 10 jaar langer moeten wachten dan anderen, die beter georganiseerd zijn. Een dankbaar applaus beloonde Mej. Vleugel voor haar belangrijke lezing. Ook de Voorzitter bedankte en drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst. Het request aan den Gemeenteraad wordt hierna besproken. De mede werking met de diverse Middenstands organisatie^ was, zooals in ons ver slag over die vergadering reeds is ledegedeeld, geheel zoek. De voorzitter was ten opzichte van dit request, niet erg optimist. Na rondvraag volgde sluiting. In het Adres van de diverse Winkel bedienden-Organisaties aan den Raad der Gemeente Amersfoort, waarin oor spronkelijk voorkwamen de bepalingen: één vrije middag na 1 uur en sluiting na 7 uur, Zaterdags na 8 uur, zijn de laatste twee geschrapt en vragen zij dus thans enkel de uniforme sluiting des Donderdagsmiddags na 1 uur. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef- 628 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Wielrijden onder invloed van alcoh. drank: F. v. D. Amersfoort f25 of 10d. Autorijden onder genoemden invloed I. J. J. Hoogland f25 of 15 d. Straatschenderij: L. de G. Spaken burg fiO of 1 week tuchtschool. Loopen op verboden grond J. v. N. Amerongen f 10 of 1 v/eek tuchtsch., J. R. Veenendaal f 10 of 5 d. Dronkenschap: J. V. Soesterberg f25 of 15 d.A. R. Soest f 10 of 5d. Hinderwet: A. R. Soest f 10 of 5d. VeiligheidswetM. E. V. Mierlo f35 of 14 d. Ongevallenwet: W. v.d. O. Spaken burg f 10 of 5 d. VisscherijweiG. v. d. G. Spaken burg f5 of 2 d. Invaliditeitswet: P. N. Amersfoort 13 maal 50 cent of 1 d. Leerplichtwet T. Amersfoort f 10 of 5 d.; P. W. Amersfoort f5 of 2d J. K. id.; J. R. Bunschoten id.; C. R. Amersfoort f2 of 1 d.; C. K. Amers foort f6 of 2 d.; A. de G. Bunschoten f 3 of 2 d.J. H. Hoogland id.; K. K. Bunschoten 125 of 10 d. Arbeidswet: J. G. B. Soest f 15 of 10 d.; W. K. Bunschoten f5 of 2 d. A. P. Scherpenzeel 2 maal f 10 of 5 d.; P. F. R. Amsterdam f10 of 5 d. Rijden met voertuig zonder licht en verl. reflector: G. v. D. Hoevelaken f10 of 5 d. Als voetganger een rijwielpad niet verlaten op waarschuwing van een wielrijder: C. v. V. Soest f 10 of 5 d. Waren verkoopen niet voldoen aan wettelijke eischen: J. V. Amersfoort f 15 of 10 d. Bouwverordening StoutenburgJ. v. L. aldaar f 10 of 5 d. Autorijdende de veiligheid van ver keer in gevaar brengen: P. V. Pulten f 15 of 10 d. jden zonder goede remmen r icherpenzeel f 10 of 5 d. plus f5 of 3 d. voor gemis van rijbewijs. Autorijden zonder rijbewijs: A. J. V. Arnhem f 10 of 2 w. tuchtschool. Te Amersfoort de orde verstoren: Th. H. J. M. Hilversum f 10 of 5 d. Met auto te snel rijden in Baarn G. S. Amsterdam f5 of 2 d M. J. N. Amersfoort id.; E. A. id.; G. S. Bun schoten id.; C. v. Z. Heemstede id.; L. J. V. Hilversum id.; C. E. W. Maarssen id.; G. L. v. W. Hilversum vrijspraak.

De Eembode | 1929 | | pagina 1