Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken F. A. TULP NORA RADIO PUROL Ui ifrind-™frufwcmien' N.V. Middenstands-Bank h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prjjs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 D:ie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 14 Jan. 1930 - No. 82 Zeg niet alles wal ge weet, maar weet altijd, wat ge zegt. Voor de bekeerin^ der Heidenen. O Goede Vader, die HcbrcCn en on-hebreeuwen Tot ééne onsterfelijkheid en 't Rijk, dat tijd en eeuwen Verduren zal, en van geen starren wordt bepaald, Geschapen hebt, zie neêr op al wat afgedwaald Van 's levens oorsprong, en het onbegrepen Wezen, Den afgrond dient uit vreeze. in steê van God te vreezen; Of gansch verwilderd, noch van God, noch afgod weet, Nog min van Christus' Naam en Waarheid, die zoo breed En wijd gedonderd heeft in afgescheiden hoeken; Hetzij door erfgewoonten of langzaam onderzoeken Van d'oorzaak der nature of 't Licht, dat hooger rijst, En hun den Schepper en Herschepper teffens wijst. O goede Vader, straal met uw genadige oogen Op dien verdwaalden hoop! Zie neder uit den hoogen Op al 't verbasterd bloed, dat nog in schaduw duikt, En, met de reen begaafd, de rede niet gebruikt, Nog oefent onder 't wild, en menschenjacht en schennis; Schaf middelen, herbaar ze en breng ze, God tot kennis Van U, en 't Eeuwig Woord, dat licht en duister scheidt! Aldus bereikc uw Kerk liaar volle heerlijkheid. Naar Vondel. bankier van New York heeft een butler en drie huisknechten." „Wij zouden geduldig en lijdzaam aan den armen man deze twee gerust stellende feiten uiteenzetten. Ten eerste, dat het bevelen van zijn butler in Devonshire door den bankier een kleine kleinigheid is, vergeleken met zijn bevelen van de banken in de heele wereld. En ten tweede, dat het moge al of niet goed voor hem zijn, om butlers te hebben wij in ieder geval zijn butlers niet zijn. Hij kan ons op die manier niet meer be velen geven dan tevoren, hoezeer hij het altijd moge hebben gedaan in an deren zin." Waarin dan logisch de conclusie volgtNiemand kan sterker en duide lijker aantoonen, dat de geestelijke souvereiniteit van den Paus geen wereldlijke is dan door Hem een ge ringe wereldlijke souvereiniteit te ge ven, welke in schril contrast staat met zijn geestelijke souvereiniteit. Men kan niet duidelijker maken, dat zijn politieke heerschappij niet strekt tot de einden der aarde, gelijk zijn gees telijke zending, dan door Hem metter daad een politieke heerschappij te geven, die eindigt bij een bepaalde straat in Rome. Souvereiniteit. In Engelsche anti-papistischen kring werd een merkwaardige opwerping gemaakt die hier via ds. Lingbeek ook wel te eeniger tijd zat opduiken. Het is deze, dat na het herstel van den Vaticaanschen Staat de katholieken ook de onderdanen zijn geworden van den tijdelijken souverein van dien Slaat, omdat zij hem als hun geeste lijken Opperherder erkennen. Om de onzinnigheid van die be wering in het licht te stellen, trekt de Engelsche schrijver Chesterston een merkwaardige parallel en wel met de macht van het Geld in onze dagen; „Zoo ver is de wereld verwijderd van de dagen, toen een bijgeloovige Kerk woeker of bedrog veroordeelde, dat de invloed der haute finance inter nationaal is in zijn macht, hoewel niet strikt nationaal in zijn gezag. De Bank is evenals de Kerk, in alle naties aan wezig. Maar de Bank is evenals de Kerk in theorie nog een particuliere onderneming in al die landen. De bankier is dikwijls machtiger dan de regeerder; toch is hij in theorie de regeerder niet. Godsdienst wordt nog altijd verondersteld een particuliere aangelegenheid te zijn, even particu lier als een bank-balans; en alleen de bankier kent die balans. Hier hebben we dus een ander ruw voorbeeld van een internationale macht, die niet indentiek is met eenige nationale re geering; en in zekeren zin werkend op een ander plan. „Nu kunnen we alle mogelijke soor ten van gezichtspunten hebben ten aanzien van dit eigenaardige moderne monopolie. We kunnen den cosmo- politischen financier als vuil en corrupt beschouwen, zooals ik hem vuil en corrupt vind. Wc kunnen hem onver mijdelijk en nuttig vinden, zooals ik nationale regeeringen onvermijdelijk en nuttig vind. Er kunnen zelf zonder lingen zijn, die den cosraopolitischen financier schoon en troostend vinden, zooals ik het katholiek geloof schoon en troostend vind. Maar hoe het ook zij, het is duidelijk, dat hij een enorme macht heeft van een bepaalde soort, welke niet van een andere soort is. „Als nu iemand bijvoorbeeld zei, dat de drie rijkste bankiers ter wereld onfeilbaar waren in zaken van theologie, dan zouden wij ijverig trachten een fijne distinctie te trekken, zooals ik hier doe. Maar wat zou men zeggen van het verstand van hem, die bij ons kwam binnenstormen en uitriep; „Nu is alles verloren! Nu zijn we eindelijk allemaal slaven geworden I De grootste Van de on bezon mV '.-'y,.. gde jeugd to) den bezadigder) ouderdom t iedereen in verrukking over k ma pep ermunf WorD) Na ds Wasch Lectuur. Het doel eener Openbare Leeszaal i Bibliotheek moet zijn een paeda- gogisch doel. De leiding moet boeken geven, die ormend werken en helpen de per soonlijkheid van den lezer te vormen. Wie iemand een boek geeft, grijpt in de ontwikkeling van een zieleleven. Of een boekerij geestelijke voordee- len brengt, of ze meewerkt aan die groote en grootsche opgave: persoon lijkheidscultuur, is dus in zeer sterke mate afhankelijk van de leiding. Zij die leiding geven moeten daarom in staat zijn zelfstandig de kracht van een bock te kunnen taxeeren en tact menschenkennis hebben om spoedig diagnose te stellen omtrent de Binnenland VERWEER. De R. K. Kerkbode voor Apeldoorn neemt gewoonlijk wekelijks de onder staande raadgeving aan de lezers op: Ik ben Katholiek. En dus: ga ik naar de Katholieke Kerk; zend ik mijn kinderen naar de Kath. school lees ik een Katholiek Dagblad; ben ik lid der Katholieke Vakbe weging; sluit ik mij aan bij de Katholieke Sportbeweging ben ik lid der Katholieke Kiesver- Bibliotheken bevorder ik den Katholieken Radio- Omroep En zulks met uitsluiting van alle uitingen van niet-Katholieke levens beschouwing. De Christelijk Historische Neder lander heeft daarop vlam gevat en verwijt aan het blad, (hoewel niet bij name genoemd), dat het zijn lezers opzweept tot anti-nationalisme en sepa ratisme en schrijft o.a. het volgende: „Ons volk zal dus moeten worden .gesplitst in groepen: roomschen, or- KANTOORBOEKHANDEL L ANGE8TRAAT 65 t.o. KR0MME8TR. TELEFOON 326 Kantoorboeken in alle liniaturen. Kaartenkasten. Briefordners. Het Centrum dient hierop De Neder lander van repliek en vraagt hoeveel andersdenkenden eenigszins geregeld een katholieke courant lezen. Inderdaad, het zullen er niet veel zijn. Daarentegen zijn er nog vele katholieken, die een z.g. neutraal dag blad lezen. Een katholiek, die zijn katholieke lectuur ongelezen laat, maar dagelijks zijn Nieuwe Rotterdammer, Handelsblad of Telegraaf leest, zal zonder cenigen twijfel in zijn geloofs leven verflauwen en ongemerkt allerlei liberale ideeün, die met het katholi cisme in strijd zijn, in zich opnemen- Pleegt zoo iemand feitelijk geen verraad aan eigen zaak De halfslachtige hou ding van vele katholieken, die maar niet willen inzien, dat ze door steun aan de niet-katholieke pers hun eigen vijand versterken, dient ten zeerste ge- lezer die lectuur vraagt. i Want met ieder boek hetwelk wordtlaakt te worden, uitgegeven is er kans, dat er wordt Ook het verwijt van „nooit samen te ingegrepen in het zieleleven van een werken" is onverdiend. ander, hetzij ten goede of ten kwade. Praktisch gebeurt zulks natuurlijk niet steeds, maar de kans bestaat evenzeer als het feit bestaat dat onze simpelste daad de kiem van een igedie in zich kan hebben. Leiders, die hun plicht begrijpen, wachten zich voor lectuur van geschrif ten die het onkruid van zedelijke be dorvenheid zaaien, ontevredenheid met lot en leven wekken en met liet heilige leeren spotten, ook al geschiedt dat in schoone taal en fraaien zinsbouw. Elke openbare Leeszaal stelt natuur lijk wel zooveel prijs op zijn eigen zedelijk crcdiet, dat de leiding als van zelf een zekere boekenkeuzetoepast. De goede smaak bedervende roman lectuur, moet worden aangemerkt als een terugtred op den weg der volks ontwikkeling. Het is een feit, dat een groot deel der zoogenaamde ontspanningslectuur in haar aard en strekking zich zelf als niet geschikt voor opname in eene openbare bibliotheek brandmerkt. Kan verpoozingslectuur niet geheel gemist worden in de leeszaal, juist omdat ze zeer beperkt kan zijn, zij men nauwlettend in de keuze van wat men biedt en die keuze zij zoo, dat wat er is zonder ergernis kan worden inge zien. WISSELSTROOM-TOE MET LUIDSPREKER PI AN OHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf FIS— A HAVIK 29 - TEL. 773 De geschriften wijzen het uit, zegt Het Centrum terecht, dat Schaepman de eerste was, die op politieke samen werking aandrong; eerst 10 jaar later kwamen Kuyper en Lohman tot de overtuiging, dat deze noodzakelijk was. Door wiens toedoen is.de coalitie, die zulk een zegenrijk werk verrichtte, ver broken? Door de christelijk-histori- schen. Wordt er bij de katholieken een anti-protvstantisme aangetroffen of in tegendeel bij de protestanten een anti papisme? Lang genoeg zijn de katholieken ons vaderland verdrukt en verguisd. De aaneensluiting en de actie van tegenwoordig zijn niet anders dan een uiting van verzet tegen eeuwenlange achteruitstelling. Toch zijn de katholieken altijd goede vaderlanders gebleven, op wie in de ure des gevaars gerekend kan worden (1918 b.v.). Nooit of nimmer is hen opstand tegen het wettig gezag te vreezen, wanneer dit niet met hun geloof in strijd komt Alteen naleven van de strenge zedeleer der katholieke kerkisjin staat het volksleven gezond en krachtig te houden en de natie te bewaren van den ondergang. VERWORPEN. In de Algemeene Synode der Neder- landsch Hervormde Kerk is lang ge debatteerd over een voorstel tot reor ganisatie. Het is tenslotte verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Van vrijzin nige zijde was de bedreiging geuit, dat men zou overgaan tot georganiseerd verzet bij een eventueele aanneming, ook door de classicale vergaderingen. KAPITAAL, fn „Het Volk" verscheen een over zicht van den stand der vakbeweging in ons land, waarin o.a. aan de hand van gegevens, vermeld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, cijfers worden gegeven betreffende het col lectief vermogen der centrale organi saties. Deze cijfers luiden: „Het totale vermogen van alle vak verenigingen met inbegrip dus van die niet bij een vakcentrale aangeslo ten was op 1 Januari 1929 pl.m. 21.9 millioen gulden. Hiervan hadden het N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties pl.m. 13.2 millioen gulden, het R.K. Werkliedenverbond 3.6 mil lioen, het Chr. Nat. Vakverbond 1.8 millioen en het N.A.S. ongeveer 67 duizend gulden. Per lid beteekent dit een weerstands vermogen in het N.V.V. van f60.61 R.K.W. f31.63 C.N.V. f30.72 V.V.H. f34.53 N.A.S. f 4.14 Hierbij is niet het vermogen der werkloosheidskassen, zoodat het voren staande een graadmeter is van het weerstandsvermogen der vakvereni gingen." BERICHTEN UIT AMERSFOORT AMERSF. OPERA-VEREENIGING. Zaterdagavond half acht en Zondag middag half twee gaf bovenstaande vereniging in Amicitia de Opera comique „De Klokken van Corneville" van R. Planquette. Een specimen van goede amusements kunst kunnen we deze opéra comique gerust noemen en we vinden het jam mer, dat ter vermijding van een al te groot financieel échec de weinige kaar ten, die voor onze „schouwburgzaal" maar kunnen verkocht worden, zoo duur moeten gehouden worden. Aan costumes en décors worden door de A.O.V. nimmer kosten gespaard, waar door reeds bij voorbaat een paar voor name factoren tot behalen van succes aanwezig zijn. Dirigent Piet Tiggers en Regisseur P. J. Schwersel werden na afloop met recht gehuldigd met kransen en bloemen door alle mede werkenden. Ook dezen keer hebben beide heeren getoond tot ongewone voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. praestaties in staat te zijn. De hoofd rollen werden door prima krachten vervuld, aan wie dan ook grootendeels het succes der opvoering te danken is. Als immer was het echtpaar Jonckers goed op dreef en vooral voor den heer Arend Jonckers hadden we in z'n rol van den verdwaasden vrek Gaspard de grootste bewondering. Twee andere hoofdpersonen, de Markies (Tabe Bas) en Grénicheux (Th. v. Roo) vertolkten zeer goed hunne partij, vooral de eerste beschikt over een magnifiek geschoold orgaan. Minder kon ons bekoren de Baljuw (Alb. Boode), wiens rol een zeer moeilijke was; in verschillende parlando's viel deze acteur van het komische in het komiekerige, het lag er vaak al te dik op. Mevr. M. v. Haselen, nog immer de A'foortsche sopraan, vervulde de zeer beduidende roi van Germaine, met zeer veel succes en toonde zich nog een der meest te waardeeren krachten der Amersfoortsche Operavereeniging. De Burgemeester en de raadsleden Forinard en Grippardin zongen ge lukkig maar heel even, zoodat zij later niets meer te bederven kregen. (Plan kenkoorts?). Ongerechtigheden in de koren werden door het sla J'~ optreden van dirigent en Or handig verdoezeld. Toen we hoorden hoe weinig er slechts met het Orkest gerepeteerd werd, voelden we slechts bewondering voor de slagvaardigheid van deze Musici. Met deze bezetting, uist van sterkte voor Amicitia, kon 5iet Tiggers gerust in zee gaan. Het departement Amersfoort van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel organiseert a.s. Donderdag avond een film-avond in Amicitia. Ver toond zal worden de film der bedrijven der algemeene Kunstzijde Unie, N.V. Groep Enka. De heer Mr. B. A. van Schaick zal deze film toelichten. In de v. Effenlaan belt een heer aan en vraagt om gemeubileerde kamers. Als de keus gemaakt is, vraagt meneer naar een garage. Die is er niet, maar meneer zal er een in de buurt huren. Daartoe gaat ie een bakkerswinkel binnen en belt Garage M. op. Als eindelijk de wagen verschijnt, deelt de juffrouw hem mede, dat ie voor 5 cl. heeft vertelefoneerd. Hindert niet, want bij zijn ontbijt heeft hij een cake van van f 3 noodig, dus die 5 spie kan er wel bij opgeschreven worden. Met zijn auto (die natuurlijk niet van hem is!) kart hij vervolgens naar Baarn, gaat kleedingmagazijn binnen en bestelt nieuwe jas. Deze moet wat ver anderd worden. Hindert niet, want meneer komt straks weer terug. Ook zal hij binnenkort voor zich en „zijn" chauffeur „confectiepakkies" bestellen. Vervolgens ging de reis naar Amster dam, waar bij een cigarettenwinkel ge stopt werd. Meneer ging naar binnen en kwam direct daarna verstoord weer terug, zeggend: „Kun je misschien briefje van f25 wisselen?" Nee, oat kon de chauffeur niet, wel had hij zoolang f 2 voor „zijn baas". De ciga- retten werden betaald en in Hoofddorp kon meneer van het overschot der f 2 voor het eerst iels koopen, n.l. een kop koffie. Na een bezoek aan Leiden gaf hij last om naar Amersfoort terug te rijden, doch nauwelijks buiten de muren bedacht hij zich, liet de chauf feur naar zijn baas om nachtpermissie Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbertoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort telefoneeren en reed naar Haarlem. In een hotel werd gedineerd en onder het rooken van des chauffeurs cigaretten opperde meneer het plan om een Radio van f 350 te koopen. Hij kwam echter f 25 te kort, of de chauffeur hem daaraan kon helpen? Deze moest nog olie en benzine koopen en had het niet. Dat ging dus niet door. 'sAvonds ordonneerde hij half zeven wekken en chaufleur en baassliepen welgerust in. 'sMorgens werd de chauffeur op fijd gewekt en de man had nog niet eens zijn sokken aan, toen hij zijn „chef" de trap at af hoorde ijlen. Toen pas kreeg de chauffeur argwaan. Hij haastte zich naar beneden en hoorde, dat meneer „even" een brief was posten! Meneer had gevraagd of het ontbijt al klaar was. Toen de kellner hem hierop bevestigend antwoordde, had hij ge antwoord, dat hij enkel een paar flinke uitsmijters noodig had!!! De meneer is inmiddels nog niet van het post kantoor teruggekomen! Naar den man wordt gezocht. Afgaande op het luttel aantal in schrijvers voor den Cursus over socio logie en economie voor de Volks-uni- vcrslteit te houden door professor Veraart, zou .men geneigd zijn te ver onderstellen dat men in onze kringen op dat terrein algemeen voldoende onderlegd en met behoorlijke kennis is toegerust. We zijn echter zoo vrij, op grond van ruime ervaring, deze veronder stelling als absurd te verwerpen. Reden waarom we bij deze nogmaals aansporen tot het volgen dezer nuttige lessen te geven door een zoo bij uit stek bevoegd docent als prof. Veraart. Bestuursleden van onze vak- en standsorganisaties, onderwijzers en onderwijzeressen en allen dit op eenigerlei wijze aan maatschappelijk werk doen, vinden in prof. Veraart ~n ervaren leider. De kosten kunnen niemand afschrik ken: Eén gulden voor den geheelen cursus van zes lessen. De lessen wor den gegeven in het Algemeen Militair Tehuis aan de Kortegracht op de Maandagen 20 en 27 Jan., 3, 10, 17 en 24 Febr., telkens des avonds half acht aanvangende. De cursus van prof. Veraart wordt

De Eembode | 1930 | | pagina 1