BALANS=OPRUIMING A. H. VAN NIEUWKERK, Beekensteinschelaan Beekstraat Telefoon 543 Belangrijke Vergadering. De Ziektewet. Salon- en Huiskamer-ameublementen, Dressoirs, Theemeubelen, Theekasten, Bureaux en Bureau-Fauteuils, Axminster Tapijten, Tapis Beige Kleeden, Dekens, enz. enz. v»"""»» Alle voorraden worden tegen fabrieksprijzen opgeruimd, om plaats te maken voor onze nieuwe fabrikaten omschreven als volgt: 1. Het onderzoek naar het bestaan eener zelfstandige wetenschap Socio logie. 2. Voortzetting. 3. De Economie als zelfstandige wetenschap en wel als Sociale Eco nomie. 4. Over theoretische Economie cn economische theorie. 5. Over verdere beginselen der Eco nomie. 6. Wetenschappelijke behandeling van practische economische vraag stukken. Aanmelding bij den secretaris van de Volks-universiteit: Utrechtscheweg no. 255, telefoon no. 363. Voor iederen cursus worden plm. 50 personen (boven den leeftijd van 18 jaar) toegelaten. De duur der lessen is plm. één uur. Hierna volgt gelegenheid tot gedachten- wisseling (geen debat). SINT PETRUS LIEFDEWERK TE AMERSFOORT. Op 't eind van 't jaar ontvangen wij meestal brieven van onze bescherme lingen. Uit al deze brieven spreekt de groote dankbaarheid van deze priester studenten tegenover hunne weldoeners, die hen in staat stellen, hunne studies aan te vangen en ze met Gods hulp te voltooien. De letterlijke vertaling van deze brieven hier te laten volgen, zou te veel plaatsruimte van dit blad vergen en daarom zal ik volstaan met 'n kort resumé. Cyril George van het St. Josephs- Seminarie te Allahabad schrijf» o.a. dat hij met goed succes z'n examens heeft afgelegd. Z'n eerste twee wijdingen heeft hij al ontvangen en hij hoopt over twee jaar Priester te zullen zijn. Hij vraagt daarom onze gebeden en bidt eiken dag na de H. Communie voor zijn weldoeners. Francis Pillay, aan hetzelfde Semi narie studeerende. geeft verslag van de opening van het nieuwe Missiehuis op 5 mijlen afstand van Allahabad. In dat nieuwe Xaveriushuis zijn nu al 22 heidenen gedoopt. Ook van Petrus Heng, beschermeling van de Willebrordbeurs (het vorig jaar pas gesticht) mochten we een dank baar schrijven. Deze beurs is echter nog lang niet volgestort. Wie helpt deze student verder een arbeider te worden in 'sHeeren Wijngaard? Voor een onbekenden weldoener ontvingen we een brief van Jozeph Ly uit Bangkok. Voor belangstellenden in het S. P. L. zijn deze brieven ter inzage op 't Zand No. 10. Aan contributies en giften werden over 1929 ontvangen. St. Henricusparochie f 48.6C St. Ansfridus f 125. O. L. Vr. Hemelvaart f250 St. Franc. Xav. f300. Totaal f723.60. Inderdaad een mooi bedrag, dat echter nog veel hooger kon zijn. indien alle Katholieken, zooals Z.H. de Paus verlangt, lid waren van het S. P. L. De contributie, minstens 50 ct. p. jaar kan toch geen bezwaar zijn! Weldoener is men door het storten van f250 jaarlijks, terwijl men een beurs kan stichten door een gift f2500. Nieuwe leden kunnen zich opgeven aan onderstaande adressen, waar ook giften gaarne in ontvangst worden ge nomen. Mevr, Jansen—Bollen. Soesterweg. Mej. Lammerts. Utrechtschew. 131 Mej. B. v. 't Wel, Beekenst.laan. Mej. Gr, Kuntz, Zand 10. Zondag j.l. werd door verschillende leden van de R. K. Muziekver. Wils kracht deeljgenomen aan 't Solisten concours te Soesterberg, de volgende prijzen werden behaald: H. v. d. Linden, le afd. Trombone, le prijs, 104 punten. L. Wakelkamp, 2e afd. Piston, li prijs, 105 punten. G. Rijpert, 2e afd. Clarinet, le prijs, 102 punten. G. A. v. Drie, 3e afd. Esbas, 3i prijs, 76 punten. J. v. d. Linden, 3e afd. Esclar., li prijs, 100 punten. 2e Afd. Kwartetten: L. Wakelkamp, Piston; F. Wakel kamp, Tenor Sax.; Jac. Wakelkamp, Corhoorn; N. Wakelkamp, B-Bas, le prijs," 101 punten. 2e Afd. Duetten H. v. d. Linden, Trombone, Doornik, Trombone, 100 punten eerste prijs. Voor Wilskracht een niet te ver- Bcten succes. Allen zijn leerlingen van ir. J. Wakelkamp. Ga zoo voort Wilskracht. Geslaagd voor Mercurius-dlpl. Ned. Handelscorr. Mej. N. Kaayk alhier, op geleid door Aike8' Cursussen te Soest. BURQERLIJKE STAND. 7 Jan. Geboren: Antje Jacoba, d. van J. Steensma en Y. Schiphof. Gerritje Johanna Harmina, d. van G. J. Vree man en E. Heetveld. Getrouwd: P J. Bosselaar en J. O. M. Scholten. Overleden: Adrianus Nicolaas van Riesen, 68 j„ wedn. van M. Jansen.' 8 Jan. Getrouwd: H. v. Zuilen H. M. ten Hoeven. H. A. de Bruin en M. v. Valkengoed. A. C. Minnen en H. Jans. 9 Jan. Geboren: Cornelia Maria Hendrika, d. van J. H. Zwarteveen en B, M, Versteeg. Emij Adriana, d. van A. M. Veltkam en E. A. v. d. Hoek, Ondertrouwd: A. Wellner en G. dc Kruijff. J. C. v. Iperenburg en P. v. d. Tweel. E. v. Garderen en J. Vreekamp. GetrouwdA. Vonkeman en S. de Haas. R.K. Werkliedenvereeniging St. Jozef 0. L. Vrouwestraat, Amersfoort. Maandag 20 Januari 's avonds 8 uur Spreker H. BROUWER, Hilversum. Onderwerp BB5BF" Toegankelijk voor alle Roomsche mannen en vrouwen 19 Jan. Geboren: Matthijs, z. van M. Veenendaal en G. v. d. Kraats. Harman Jan, z. van K. RijksTen C. v. d. Meulen. j OverledenCornelia Koops, "1 j., echtg. van Chr. J. Mark. II Jan. Geboren: Anlonius, z. van A. Veenendaal en E. P. Willemse. 13 Jan. Geboren: Jacoba, d. van J Hoek en G. Jansen. Theresia Maria' Wilhelmina Johanna, d. van Ch. H- Blom en W. B. M. J. Beekman. Cornelia, d. van A. Brons en T. v Zoeren. Hendrik Herman, z. van H. Buitelaar en W. Etten. Meche- ina, d. van A. Spruitenburg en G Dijk. - In tegenwoordigheid van tal van ;enoodigden werd Maandagmiddag de ilectriciteits-tentoonstelling geopend de Markthal. lng. Briinings, directeur van het Prov. Electriciteits Bedrijf, hield een openings rede, waaraan de Burgemeester nog een afscheidsrede van het gemeentelijk electrisch bedrijf toevoegde. De tentoonstelling is een bezoek meer dan waard. Zij is leerzaam en toont nieuwigheden op velerlei gebied. De storm heeft hier betrekkelijk weinig schade aangericht. Eenige boo- men werden ontworteld en verschei dene antenne-masten werden vernield. Ook eenig reclame-materiaal der Eta ging aan flarden. Woensdag herdenkt onze stadgenoot W. Gouw, assistent aan het postkan toor, den dag waarop hij voor 25 jaar geleden in dienst trad bij de Posterijen. B. en W. legden indertijd aan den Raad een plan voor van een geheel nieuwe open zweminrichting. Meteen kwam een adres binnen voor een overdekte bassin. Toen vormde de Raad een Commissie van Onderzoek, en deze wilde de twee zwemvereni gingen niet passeeren. Die ontvingen, evenals de groep voor overdekte in richting. een uitnoodiging om begroo tingen exploitatie van een bevoorkeurde inrichting in te zenden. Vervolgens verscheen een meteoor aan het firma ment. Een particuliere commissie vori de zich, om dat werkje voor de zwe verenigingen op te knappen. Kant klaar kwam bij de vormingsvergadering een lijstje te voorschijn van wensche- lijke commissieleden, waarbij A. Z. P. C. en Neptunus elk nog twee leden mochten voegen. Neptunus wist aan het getal der uitverkorenen nog toe te voegen architect Van der Haar. Thans is het werk dezer Comm. verschenen en het baart geen verrassing. De meer derheid komt met een tweeledig voor stel, waarvan het tweede plan zooveel geld vraagt, dat het waarschijnlijk slechts is bijgeplaatst om het eerste te doen accepteeren Beiden betrekken de bestaande inrichting. Dit eerste wil de beslaande inrich ting vergrooten tot afzonderlijke open bassins met vrouwen- en mannenaf- deeling, Kostenraming f 100.000. Het tweede stelt voor den koop er en restauratie der bestaande inrichting kosten f75.000 plus overdekte zwem plaats op een andere plek, raming f200.000. De minderheid (Neptunus) komt met het oude voorstel van B. en W.: geheel nieuw open inrichting aan Bisschopsweg of Randebroekerweg. Raming f120.000. Toch is ten laatste nog eenstemmig heid bereikt op een beginselpunt. De overdekte inrichting is op het Onder leiding van Mr. Kooien werd een bijeenkomst van de propaganda- club der R. K. Kiesver. gehouden. Na de opening werd een terugblik geworpen op het groote werk gedaan door de propagandisten tijdens de laatste verkiezingsactie. Het is niet goed langer stil te zitten. Wij moeten weer aan den stag voor de gemeente en statenverkiezingen. Vooral voor de gemeente moeten wij veel belangstel ling hebben. Wil men goed slagen, dan moet onze Kiesvereeniging „Recht en Orde" een belangrijke uitbreiding ondergaan. Hiermede is de taak van onze vereeniging voor dit jaar gegeven, Het ledental van de R. K. Kiesveree niging moet stijgen van 1000 op 2000 leden. De propagandaclub zal ni parochieel gaan werken om dit leden tal te verkrijgen. De voorzitler begroette den heei Lucassen, die inmiddels gearriveerd was. De heer Lucassen begon het punt „Waarom moeten wij aan politiek doen" te bespreken. Wij moeten dit doen uit zelfrespect. Het politiek werk staat bij velen in geen hoogen dunk. Dit is een geheel verkeerde opvatting. Waarom aan politiek gedaan? Omdat ons eigen belang het eischt, omdat onze toekomst dat eischt. Doen wij mee aan politiek dan kan de Katho lieke macht niet buiten den deur wor den gezet, dan moet men rekeniflg met ons houden. De onredelijke achter stelling van onze partij moet wegge werkt worden. Daarom moet de massa worden bewerkt, zij moet alles onder de oogen gebracht worden. Vooral de middenstanders en leden van hoogeren stand, moet hieraan meedoen, zij moe ten dit niet alleen aan den werkman overlaten. Zij moeten steunen cn ken voor de goede zaak. „Aan welke poliliek moet men doen". Wel, aan die politiek, die in staat is iets te bereiken. Wij moeten zorgen, dat onze groote eenheid nog versterkt wordt. Blijft daarom één en hiervoor kan de pro- paganda-club zorgen. Wij moeten zien te verkrijgen, dat de Christelijke be ginselen in den staat tot zijn recht komen. Wij moeten streven naarhet beste, naar het bereikbaarste. Wij zul len niet overvleugeld worden door geen enkele partij, maar wel willen wij met hun werken naar een Christe lijke solidariteit. Men moet daarom steeds regelmatig contact hebben met de kiezers. In Amersfoort is op politiek terrein nog veel te bereiken en het zal voor U, propagandisten een zegenrijk werk zijn. Mr. Kooien dankte met een toepas selijk woord den heer Lucassen voer zijn leerzame lezing. Als laatste punt werd het reglement behandeld, dit geschiedde artikelsge- wijze. Met algemeene stemmen werd dit reglement aangenomen. De rondvraag mocht zich in een groote belangstelling verheugen. De voorzitter sloot daarna de bijeen komst. GEVESTIGD. L. Schwügler, R.K., Bieekerstraat 22, fabr.arb. A. de Bruin, R K-, Zogstr. 56, chauffeur Jantje Dirksen, R K., 3e Inf.kaz.str. 7a, huishoudster Janna de Jong, N.H., Leusderweg 259, dienstbode K F. Kleian, N.H., Kon. Wilh.str 46 G. Leuderink, N.H., Kamp 20, arb. Kaz. |eerl. contr. v. Keken, R.K., Vijver 33, sigarenm. M. Kruiver, R.K., keet Utr.w., timmerm. v. Schaik, R.K., 3e Inf.kaz.str. 7a, adj.ond. Berendse, N.H., Berkenvr. 23, loc. poetser F. H. Gude, N.H., Bankastr. 2, gep.kapt. A. v. Hoeyen, Ger., Lel iestr. 26, fabr. arb. de Jong, G.K., Muurhuizen 107, rijtuigpoetser Maria Vrijhoef, K.K., Hoogeweg 215, dienstbode J. Arts, R.K., Utr.weg 76, kapper P. de Bruin, R.K., Soesterweg 423, serg. kok J. R. E. Kraan, N.H., Arnh. weg 139, timmerman T. Kreikamp, N.H., Hoogew, 192, gep. J. H. Th. Kroes, N.H., Langegracht 13, kant. bed. v. d. Oudendijk Pieterse, E.L., Utr. weg 173, Luit. Kol. Hendrika v. Hamersveld. R.K., Plant soen Oost 3, dienstbode F. Trentelman, R.K., Aldegondestr. 35, houtbewerker C. v. Sas, N.H., Puntenb.l. 38b, rang N.S. T. Zay, Bankastr. 8, adj. insp. W. Dokma de Boer, Rem-, Coornherln. 22, teekenaar H. Bartelings, G.K., 2 Inf. Kaz. Str. 8A fabr. arb. E. Dysselhof, N.H., Javastr. 24. Arnolda Verouden, R.K., Weverssing. 44 Hilda Hessier, R.K., Utr. weg. 53, d.stb. Antonia v. Daatselaar, R.K., Brouwer straat 13 Galesloot, R.K., St. Willibr.str. 5, hulp mont. Dinna Lubsen, R.K., K. Wilh.straat H. Kreulon, N.H., Kamp 94, kapper Trijntje Kaaijk, P. C. Hooftln. 3 arts J. v. Laar, N.H., Randenbr. weg 36 Francisca v. Nus, N.H., Hof 23 S. Rosbach, N.H., Soesterweg 42 fabr. arbeider. Schuitemaker, N.H., Colebesstr. 3, kant. bed. W. Schimmel, GerLiend. weg 101 J. Sclireuder, N.H., Leliestr. 22 timmerm. Aleida Schoolman, N.H.,v. Persynstr. 19 A. Spruitenburg, N.H., Arnh.weg 41b, banketbakker H. de Vries, N.I., Beekenst.laan 16 v. d. Veen, N.H., W. v. Mechelen- slraat 30 W. Wiertz, N.H., v. Bemmeislr. 106, metaalsch F. de Wil, R.K. Krommestr. 71 A. Wittenberg, R.K.Eemst. 22, slager. Nljkerk Loop der bevolking gedurende 1929. Bevolking op 31 Dec. 1928:4980 m. 4793 vr. totaal 9773. Bevolking op 31 Dec. 1929:4998 m. 4843 vr. totaal 9849. Op de markt: Aangev. 108.000Eieren f5.50—7.60; 7 schrammen f30—35; 6 biggen f20 —24; 169 runderen; 24 nuchtere kal veren f 10-17; 280 kippen f 1.10-2; 200 hanen f 1.20-1.70; 375 kuikens f 1.50—3.15; 400 jonge hanen f0.80— 2.10; 217 eenden f 1—1.50; 170 tamme konijnen f2—3.50; 30 wilde konijnen f 2-9.25. Soest Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertus Frederik, z. v. G. Kok en A. v. d. Hoven Aafje, d. v. J. F. Meier en H. v. d. Broek Edwin Klaas Leonard, z. v. K. v. Loon en L. A. Dorreman Petronella Aleida, d. v. Th. v. d. Tweel en N. v. Hamers veld. Anna Theodora Theresia, d. v. J. P. Bosboom en W. H. v. Zijl. Ondertrouwd: H. v. der Ree en D. Groenesteijn. GehuwdH. W, J. Sack en v. Doorn H, Braam en G. Roodselaar. Overleden: Adrianus A. van Leeuwen, 3d. Paul J, C. Steen- berghe, 57 jr., echtg. v. P. A. F. Enge- ringh Woutrina v. d. Broek, 15 m Stoutenburg Burgerlijke Stand. Jacobus Merken- hof oud 51 j, echfg. van M. J. W. Gerritsen. Frans Jozeph Zwibilius oud 70 j„ ongehuwd. Uit den Omtrek tweede plan gekomen. Het scheppen i Adriana van Breukelen, R.K., Co- van voldoende gelegenheid voor zwem-1 ninckstraat 20b men in open bad wordt thans door' allen voorop gesteld. Woensdag 29 Januari a.s. zal door de Koninklijke |achtvereeniging een slipjacht in de omstreken worden ge houden. Zaterdag ontstond een schoorsteen brand in het perceel Gaslaan 60. De politie wist den brand spoedig te blus- schen en erger te voorkomen. 'C. Heymeskamp, R K„ Hoogeweg 176, landbouwer K. J. A. E. Muller, E.L., Miereveldstr. I, Ingenieur Geertruida Martens, N.H., Muurhuizen 153, dienstbode J. W. C. Pompe, R.K., statlonspl. 6, kellner F. Soster, R.K., D.Fockemal. 95, huiskn. Hendrika Viets, N.H., Emmal. 6, d.b. S. de Zoete, G.K., J. Tolliusstraat 19, Barneveld Geboren Marinus Hendrikus, B. M. Tenkink en J. v. d. Akker Aleida, d. v. W. Reezigt en A. v. Ernst Gerard, z. v. H. v. Esveld en J. Goorhuis Hendrik Jan, z. v. T. Franken en J. J. van Omme Heintje, d. v. G. Duits en C. v. Harskamp Antonia Maria Aleida, d. v. W. Joosten en G. M. Wijngaarts Jan Andries, z. v. B. Geleijnse en M. C. de Bruiji Maria Gijsberla, z. v. G. v. d Loenhorst en M. v. d. Beek Hendrik Jan, z. v. H. J. v. Westerneng en A. J. Veenschoten. Ondertrouwd: D. Bos en J. v. Ee T. v. de Lagemaal M. v. Maanen R. v. Ee en F. Wessel. Gehuwd: W. v. de Beek en M. v. Harten B. v. Hunenstijn en W. H. Rijswijk. OverledenGeertruida Blank, 65 jr.. - Maria W. v. de Hoef, 3 mnd. De Bilt De opruimingswerkzaamheden het fort aan de Biltstraat te Utrecht zijn in het begin van deze week be gonnen. De oude fortmuren worden door de genietroepen onder leiding van luitenant M. de Boer opgeblazen. Het is een zeer zwaar werk, daar de muren ontzaglijk dik zijn. Het ligt in de bedoeling van luitenant de Boer een bres te schieten in de fortwerken, om er dan een weg van een breedte van ongeveer vijfendertig meter door heen te leggen. Hiermede kan waar schijnlijk in Augustus worden begonnen. Eemnes Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Th. v. Agterveld en M. Hilhorst. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren; Jacoba, d. v. H. v. Esveld en M. Bruinekool Hendrik Hermanus, z. v. H. J. Eggenkamp en A. G. Gieskent Overl. Adrianus Nicolaas van Riesen 68 j. wed. v. M. Jansen. Leusden Op den Openbaren weg te Leusden is gevonden, een portemonnaie met inhoud, terug te bekomen bij O. van Eijden te Leusbroek. Burgerlijke Stand. OndertrouwdA. Kleinveld en N. v. Laar, Overleden: Susanna Catharina Brouwer oud 29 j„ echtg. van E' J. Lente. Gemengde Berichten De ongeveer 40-jarige C v. d. D. koopman in manufacturen en koster van de O. L. Vrouwe-parochie te Voorburg, is op den Westvlietweg nabi de Kerkbrug te Stompwijk vermoorc geworden. Het slachtoffer had een schotwond in den rug en moet onmid dellijk zijn overleden. In aansluiting bij een bericht om trent 15000 dooden in Peking, wordt thans gemeld, dat 208 bedelaars in dc straten van Peking zijn bevroren. De gemelde 15000 zijn tengevolge van ont beringen omgekomen (dus niet van koude). Honderden te Hankau lijden aan ziekten. Ontzettende tooneelen speelden zich in die stad af, toen de lijken der 700 omgekomen koelies be graven werden. Te Dalhouze heeft een geweldige brand 10 huizen verwoest6 personen werden gewond. Uit de Land en Tuin bouw-wereld. Nadruk verboden. Tegen lastige insecten. Door ondervinding is bewezen, dal een afkooksel van quassiahout een beschermend middel is voor mensch, dier en plant tegen lastige insecten, 't Is bij eiken apotheker of drogist als splinters of schilfers te verkrijgen. Wil men een cenigszins groole voorraad hebben om er planten mee te begieten, dan kookt men een half kilo van zulke! stukjes hout. Heeft het een poosje ge kookt, dan laat men het water er af vloeien en doet er opnieuw water bij, Dit wordt herhaald lot men een hoe veelheid van 15 Liter heeft gekregen. Hiermee kunnen we gemakkelijk een grooten gieter vullen. Bij hel begieten zorge men vooral de onderzijde der bladeren te besproeien. Groenten op rijen. Het op rijen zaaien van groenten heeft de volgende voordeelenle. men heeft minder zaad noodig2e. 't zaaien gaat gemakkelijker, vooral als 't waait 3e. men behoeft het zaaibed niet glad te strijken4e. dc zaden kunnen beter j aangedrukt en gemakkelijker bestrooid worden5e. de zaden kiemen in de voren beter, omdat ze vochtiger en warmer liggen6e. 't zaad is in de voren gemakkelijker met doeken, stroo- matten enz. te bedekken, zonder dat de jonge kiemen beschadigd worden, daar ze dieper liggen; 7e de groenten zijn gemakkelijker uit te plukken of uit te lichten 8e. de grond kan tus- schen de rijen gemakkelijker bestroo d, of ook losser gemaakt worden9e. de zon kan den grond beter verwarmen; 10c. men kan tusschen de rijen veel beter en gemakkelijker wieden; He. het begieten enmesten gaat ook veel gemakkelijker; 12e. de snijgrcenten kunnen gemakkelijker gesneden worden 13e. door den regen wordt de aarde niet van de plantjes afgespoeld, maar integendeel naar de planten toege- spoeld14e. het oogsten der planten (wortels enz.) gaat gemakkelijker; 15e. men kan den grond tusschen de rijen makkelijker schoon houden; 16e. ten leste, tusschen de rijen kunnen nog enkele tusschenzaalscls plaats vinden, welke spoedig opgeruimd worden, b.v. sla, fijne snijgroenten, tockruiden, enz. Tegen Unjer of roobol. Van unjer (paardestaart, roobol of kwaden aard) kan men zoo lazen v/e ergens gemakkelijk afkomen. We zagen eens een kamp klciland, waarop onder een dekvruebt roode en witte klaver was gezaaid, dat een prachtigen stand had, doch des voor- jaars zeer dicht bezet was met unjer. Veel te veel vee werd er in gebracht en in drie weken was liet land schoon geweld, doch de donkergroene unjer stond er nog onaangeroerd. Het vee werd er uitgehaald en het land bezet met paardenniet meer dan twee per hectarein korten lijd was er nu geen unjer meer te vinden. Dc dieren wer den er uit gehaald en het land voor zien van korte mest. Spoedig tierde de klaver weelderig, doch ook de unjer verscheen weer, maar (hans lichtgroen van kleur. Het werd behan deld als den eerslen keer. Daarna ver toonde het onkruid zich niet weer; het was vernietigd. Het slachten van kippen. Het slachten van dieren is in onze huishouding nu eenmaal iels, waar wc voorloopig niet goed builen kunnen, hoe de zaak op zich zelf ons ook mag tegenstaan. Het is echter plichtmatig het zóó uit te voeren, dat het dier er zoo weinig mogelijk van ondervindt. Bij het slachten van kippen Is liet b.v. zeer af te keuren door door een snede de groote halsslagader te openen en dan het dier langzaam le lalen dood bloeden, want dat staat gelijk met 'n langzame marteling. Het besle is, het met den bijl den kop ineens af te houwen. Door de verbreking van de wervel kolom heeft dan 'n oogenbllkkelijkc verlamming plaats van alle gevoel zenuwen, De spiertrekkingen, die men dan nog ziel, zijn krampachtige samen trekkingen der spieren, en staan met het gevoel in geenerlei verband. Wan neer men er cenigszins in geoefend is, kan nten ook met een spils mes dicht achter den kop den eersten wer vel zóó doorboren, dat men hetzelfde doel bereikt cn een verlamming dadelijk intreedt. Vruchtenteelt. Er zijn nog steeds menschen, die den vruchtboom beschouwen als een machine, wel fijn cn keurig in elkaar gezet, maar loeit niet meer dan een werktuig, dal er op ingericht is, om voedsel uit den grond cn voedsel uit de lucht op te nemen en te veranderen in heerlijk tafelfruit. Waar men nu zoo'n machine plaatst, zal zij haar werk doen, mcencn ze, als maar ge zorgd wordt voor dc noodige voedings stoffen. En daarom planlen ze er maar op los met een geduld cn een opof fering. een belere zaak waardig. In dat opzicht kunnen dezulken veel leeren van onze groeniekweekers. In de groote centra van den tuinbouw hebben de kweekers, door zorgvuldig le letten op die soorten, welke 't best met hun grond, hef klimaat en behandeling overeenkwamen, eigen rassen geteeld, welke door teeltkeus nog immer wor den veredeld en verbeterd. De fruit- kweeker moei kennis hebben van 't klimaat der streek zijner inwoning, en in naburige aanplantingen en boom gaarden zien, welke variëteiten 't best voortwillcn, want met de beste zorg en verpleging kunnen we niet goed maken ccn soort, die niet past In de streek, waar ze is aangeplant. B-r. Voetregel nanden gangen en matmetVloeten ©HUIF KONZEEPFABHIERENDE'OUIP FABRIKANTEN 4/'DUIF-l/ETlPOQMEEL ZEEPPOEDER,DUIF-TOIIETZEEP.OUIFZEEP

De Eembode | 1930 | | pagina 2