BALANS-OPRUIMING A. H. VAN NIEUWKERK, Beekensteinschelaan Beekstraat - Telefoon 543 italiano Salon- en Huiskamer-ameublementen, Dressoirs, Theemeubelen, Theekasten, Bureaux en Bureau-Fauteuils, Axminster Tapijten, Tapis Beige Kleeden, Dekens, enz. enz. A,,e voorraden worden tegen fabrieksprijzen opgeruimd, om plaats te maken voor onze nieuwe fabrikaten N»asr veel aantrekkeli|k» heeh de winter ook een zeer onaangename zijde in den vorm van hoest en ver koudheid Hoedt U daar tegen door het gebruik van Heilzaam en lekker. Let er op. dat op de verpakking dut- de lijk voorkomt het woord IttlUoo. De Brandstotfenhandelaren lieten een reclame-wagen door de stad gaan ter propaganda van de anthracict als verwarmingsmiddel. „Eleclriciteit voor licht, anthraciet voor verwarming", zoo luidt het opschrilt van dezen wagen, waarop een mijnlamp van reusachtige afmeting is geplaatst. De R. K, Werkliedenvereeniging SF Jozef houdt cene ledenvergadering Donderdag 30 Jan. a.s., om 8 uur. De agenda vermeldt o.m Verslag Centrale Raadsvergadering jaarverslag secretaris; jaarverslag penningmeester en behandeling begrooting; verslag buffetverslag kerstcommissieverslag linantieele commissie; bestuursverkie zing, aftredend de heeren O. Bokkers, P. v. Kallcveen, S. Kraan, Koekoek cn J. v. d. Linden. Nabij Birkhoven geraakte een auto in brand. Door de autospuit zijn de vlammen gedoofd. De uitgebrande wagen is op last van den commissaris van politie naar de garage Willgo ge transporteerd. Het Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak tegen de 31-jarige vrouw huisvrouw van T. B, W. W. te Amers foort, die gepoogd had in de periode Voor allen die Sukkelen met Verstopping ot moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mljnhardl's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 n. i tusschen begin Februari en 20 April haar man door het regelmatig toedie- bakker den dag van zijn 25-jarig predi- kants-jubileum. Hij werd in de St.Joris- kerk gehuldigd. Behalve in de vervulling van zijn herderlijk ambt heeft ds. Pannebakker zich in zijn kring verdienstelijk gemaakt door zijn arbeid voor de zending. Voorts is hij te Amersfoort de grondlegger van den diaconessenarbeid, die daar vijf jaar geleden is begonnen en nu reeds met zeven zusters werkt. Daarbij is hij penningmeester van zeven scholen van de Vereeniging voor Chr. Nat. Onder wijs, Secretaris van de Openbare Lees zaal, enz. Uitvoering ten bate der Amcrsfoort- sche Vereen, tot bestrijding der T.B C. Op Vrijdag 24 Jan. a.s. zal des avonds om 8 uur in Amicitia eene voordracht gehouden worden over de goochelkunst cn de toepassing daarvan. De leider Jhr. J. B, v. A. d. K. mocht reeds meerdere malen voor liefdadige instellingen in den Haag en andere plaatsen voor overvolle zalen van zijne groote bedrevenheid in deze kunst doen blijken De l slechts f r.— en het bestuur hoopt dat ook hier de zaal zal zijn uitverkocht. Entrcckaarten zijn te bekomen bij boekhandel Ittmann, Patria en bij den Secretaris der Vereeniging. Uit 60 candidaten is benoemd tot Schoolverpleegster bij den gemeente lijken geneeskundigen dienst te Dord recht onze stadgenootc Mej. N. Jorna. Dc lnsigneverkóop van de K. R. O. Zondag I I. aan de kerken gehouden heeft opgebracht de som van f96.125. Er zijn in totaal 821 insignes verkocht. Limvio I zal Zondag a.s. L, V, V. Laren te gast krijgen. Dit zal de laat ste thuiswedstrijd zijn. Wellicht slaagt Limvio erin met deze laatste thuiswed strijd vroegere onaangename herinne ringen te doen verdwijnen. Dc heer Den Heijer is benoemd tot directeur der N.V. Amersfoortsche Autobusdicnstcn. Dc Raad van Commissarissen dezer naamlooze vennootschap is samen gesteld als volgt; Van Lonkhuijsen, SresidentBeenhakker, vice-president Korthals Altes, secretaris; H. Hus- lagc; Th. Steenaart. Men verwacht dat de dienst met 1 Juli kan aanvangen. Er is besloten (ot oprichting van een Vereen, voor Christelijk Middelbaar Onderwijs op Gereformeerde grondslag tc Amersfoort. Tot bestuursleden zijn gekozen Th. W. L. baron van Heemstra te Amers foort, A. J. Bok tc Barncveld. J. v. Leeuwen te Vccncndaal, Ir. J. Knol te Zeist, A. de Graal te Zeist, Ds. P. de Groot tc Amersfoort, H. v. Wingerden te Bunnlk. Ds. K. J. v. d. Berg te Amersfoort, Dr. J. A. Zalman te Soest, F. A. C. Jansen te Zeist, H. Noorman tc Amersfoort en J. H. v. Schuppcn te Vccncndaal. Met September a.s. hoopt men reeds het lyceum, dat tc Amersfoort zal den gevestigd, tc openen. Vreemdelingen Verkeer zal op het Stationsplein ccn drietal fraaie banken plaatsen, teneinde dc reizigers, die daar vaak op dc autobussen staan te wach- en, een gemakkelijke zitplaats te ver schaffen. haar man door het regelmatig toedie nen van sublimaat van het leven te berooven. De man, die reeds vergifti gingsverschijnselen vertoonde, bemerkte echter den toeleg van de vrouw. Op 24 September veroordeelde de recht bank te Utrecht haar tot een gevan genisstraf van zeven jaar. van welk vonnis de Officier van Justitie in appèl ging- De procureur-generaal van het Am- sterdamschc Gerechtshof eischte be- estiging van het vonnis. Het Gerechtshof veroordeelde haar tot een gevangenisstraf van zev jaar met aftrek van het voor-arrest bevestigde dus hiermede het voni van de Ulrechtsche Rechtbank. Door de politie is te Zeist een per- ui aangehouden, die o.m. te Amers foort een garagehouder oplichtte door een autorit Ie maken zonder te betalen. De man was van hier naar Amsterdam Bereden, vandaar naar Leiden om in iaarlem zijn rit te eindigen. Hij over nachtte daar in een hotel, doch vas den volgenden ochtend met de noor derzon vertrokken. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Jachtwet J. H.. Zeist f 12 of 10 d.; J. de V.. Barneveid flO of 2 w. tucht school en verb, buks; A S.. Hilver sum f25 ot 10 d.; J. A. W., id. verb, geweer en lantaarn. Loopen op verboden grond: H. G., Soest (10 of 1 w. tuchtsch.; W. W.. Arnhem f 15 ot 10 d.; D. v. R., id.; G. J. T„ id.; H. J. B.. id.; J. Ph. K„ Amerongen f 15 of 15 d.; G. K., id. Te Amersfoort op openb. weg orde erstoren. N. P., aldaar f2 of I w. tuchtsch.; W. F. W. f3of 1 w. tuchtsch. Te Renswoude wielrijdend zich aan voertuig vasthouden; A. v daar f5 of 1 w. tuchtsch. Strooperij: H. B. G.. Amersfoort f25 of 10 d. Trekdier onbeheerd laten: Soest f3 of 2 d. Vuur aanleggen met gevaar voor goederen of gebouwen; H. F„ Amers foort f7.50 of 1 d. Dronkenschap; J. G„ Soest flO of 5 d.; J. v. V.. Amersfoort id.; B. v. d. B., id.; G. K., Barneveid id.; A. v. d. W,, Hoogland id.; M.J., Utrecht id.; W. K„ Barneveid id.; E. K., Haar lem id.; C. K„ Baarn f 15 of 10 d. V., Pullen id. Gewond dier op pijnlijke wijze doen arbeiden; M. R„ Oud-Leusden f8 of 4 d.; W. M., Wijk bij Duurstede f6 of 3 d. Vleeschkeuringswel: W, S., Stouten- burg f20 of 10 d. Trekhondenwet: Ph. M., Amersfoort f2 of I d. Leerplichtwet: M. J. J., Soest f2 of 1 d.W. v. S., Barneveid id.; H. J. M„ Amersfoort f3 of 2 d.; G. Z., Spa kenburg id.; W. W„ Stoufenburg id. A. J. H., Baarn f5 of 3 d. Invaliditeitswet: J. v. V., Voorthuizen 9 maal (50 ct. of 1 d.) Te Amersfoort café te laat sluiten P. v. G„ aldaar f5 of 2 d. Te Baarn venten zonder vergunning W. cle G„ Bunschoten fl of 1 d. Wiclrijden links van den weg: A. H., Amersfoort (0.50 of I d.; J. A. v. D., Amersfoort f5 of 3 d.; D. S., Amers- foorl f3 of 2 d. Idem met auto: G. S., Amersfoort 15 of 3 d. Wielrijdcn zonder licht Amersfoort f3 of 2 d.; A. F., id. f2 of I d.; J. G. v. d. W„ id. f5 of 2d. D. H„ id. Wielrijdcn zonder bel: T. J. B„ Amersfoor! f2 of I d. Idem zonder reflector: W. K., Amers foort f5 of 1 d. Autorijden zonder of te min licht: M. A. 1'., Amersfoort f3 of 2 d.; E, B., Utrecht fiO of 5 d.; A. v. d. H„ Ulrecht f2 of I d. Motorrijden met open knalpof: G. F. v. O., Utrecht f2 of 1 d. Mef auto nicf behoorlijk uitwijken: B. K., Apeldoorn f40 of 20 d.; J. F. L, Hilversum (20 of 10 d. In Baarn te snel mei aulorijden: C. T., Nieuwer-Amslel f50 of 2 d.; H. R Bussum id. De parochie van den H. Franciscus Xaverius te dezer stede werd gesticht in het jaar 1630. Zij kan dus dit jaar haar 300-jarig bestaan vieren. MARIA-VEREENIGING. - In de Don ik-idagavoiid gehouden jaarvergadering der Mariaverccniging, werden verschil lende jaarverslagen uitgebracht. Daaraan kan worden ontleend dat 't aantal leden thans 55 bedraagt en de kas met batig saldo sloot. De WelEerw. Adviseur sprak een woord van welkom tot de aanwezige leden, dankte vervolgens secretaresse en penningmeesteresse voor hun ijver en moeite, in het afgeloopen jaar voor dc vereeniging betoond, en spoorde verder de leden aan toch vooral trouw de vergaderingen te komen bezoeken en zooveel mogelijk mede te werken in den bloei der vereeniging. Voorts werden nog mededeelingen gedaan in verband met den binnenkort te houden feestavond, waarna rond vraag volgde tot besluit dezer bijeen komst. Uit den Omtrek Verzorg uw Handen met Purol Baarn Burgerlijke stand. GebotenNeeltje, d. v. L. Laseur en D, Groenesteijn Maria, d. van C. Westeneng en M. Bast Anna Bertha, d. v. W. Nakker en G. Ravenhorst Theodorus Franciscus Hugo, z. v. Th. F. H. Blom en C. J. Adolfse. Ge huwd: H. C. Wesseling en Th. J. Esser. OverledenRinske Nieuwenhuis. 37 j„ echtg. v. W. Pater Christina Heine- man. 82 j., wed. v. G. Brouwer Willem J. Claver, 83 j., wedn. v. E. Zijl. Eemne» Burgerlijke Stand. Geboren: Henrica Catharina, d. v. H. F. C. Post en A. J. v. Daatselaar. OndertrouwdC. Rebel en C. Hoevers. Hoogland Gedurende het jaar 1929 bedroeg het aantal geboorten in deze gemeente 128, terwijl 44 sterfgevallen voorkwamen. Er vestigden zich alhier 204 personen, terwijl evenzeer 204 personen naar el ders vertrokken. De bevolking is alzoo in 1929 met 84 personen toegenomen. Het bevolkingscijfer was op 1 Januari 1929, 3416; zoodat hef aantal inwoners op 1 Januari j.l. 3500 bedroeg. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna, d. v. A.Schoon- derbeeken M. v. Burgsteden Hen- drika Theodora, d. v. A. v. 'I Klooster en H. Groen Jantjen, d. v. G. Ruij- tenbeek en H. Kaptein Alijda Jo hanna, d. v. A. v. Noordenburg en A. J. Smink. OndertrouwdG. Malenstein en C. v. Puiten. Gehuwd: R, v. Deu- eren en S. J. E, Kool. Overleden Hendrika M. Hoogland, 3 w. Aleida Krol, 70 j., echfg. v. G. v. de Pol Johanna v. Noordenburg, 59 j., wed. H. Epskamp. Leusden Burgerlijke Siand. GeborenEverarda Bertha, d. v. D. F. Ronieijer B. Liiher. Soest Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis Hendrikus, z. v. C Wanzing en H. v. Doorn Bar tholomew Johannes, z. v. B. J. Bux- torff en Th. W. Lammers Casper Antonius, z. v. A. R. Schoonderbeek en P. A. v. Dijk -- Geertruid Maria, d. v. G. de Beer en E. Westerbeek Gert Adrianus, z. v. A. H. v. Dorre- steijn en M. F. J. Hagebeuk Margje Geertruida, d. v. H. Holst en C. W. de Scheur Evert Johan, z. v. Jansen en W. de Bree Johanna, v. W. Hamer en W. S. v. d. Linden. Gehuwd: H. F, W. Bloemendaal ei B. Elzinga H. v. d. Ree en D. Groe nesteijn. Overleden: Cornelis H. Mill, 67 j„ echtg. v. J. C. Spier-Jo hannes Smienk, 70 j., wedn. v. Dijk. Stoufenburg Burgerlijke Stand. Geboren: Cicilia, d. v. J. L. v. Dijk en E. Boersen Wilhelmina, d. v. J. Bergman en Traa Antonia Johanna, d. v. J. Laar en C. C. Steenkamp. Binnenland - Op den Openbaren weg te Leusden s gevonden een portemonnai met ;eld, terug te bekomen bij C. van iaatselaar G. 15 Hamersveld. VERGADEREN. De inzaten der sinds lang niet meer Vereenigde Nederlanden hebben ni eenmaal belangstelling voor het ver- eenigingsleven. Zij doen niets anders dan vereenigen, hereenigen, organisec- ren cn vooral reorganiseeren en reor- ganiseeren. En zij doen dat liefst niet in de stilte. Hun heil ligt in de krant. Zij zoeken publiciteit voor den wel komstgroet van den voorzitter, die weliswaar opmerkt dat de vergadering beter bezocht kon zijn, maar niettenir de opgekomen leden bedankt. 2 willen meer algemeene mchtbaarhek geven aan het verslag van hun secre taris, waaruit blijkt, dat in de vorige vergadering niets gezegd werd, wat niet in deze vergadering precies nel eender zal worden herhaald. Zij lezen gaarne in hun lijfblad nog eens na wat hun ijverig lid Jan Luioor, die al lang naar den voorzittershamer konkelt, het debat heeft te berde gebracht r het 8e statuut van hun „Huis houdelijk Reglement". Daarom moet overal een verslag- ver komen. De verslaggever is de alomtegenwoordige schrijfslaal van hel hedendaagsche beschavingsleven. Hij schrijft. Wat hij geschreven heeft wordt later in eeri „Ingezonden stuk" van den secretaris der vereeniging onjuist genoemd. Maar bij de volgende maand vergadering moet de verslaggever komen. Als de vergadering afgeloopen is, fluistert de voorzitter hem in het oor, wat hij vooral niet mag vergeten te vermelden. Hij vergeet dat, gelukkig, altijd. Ook de leden der organisatie komen graag in het verslag. Zij lafen den ver slaggever weten, dat zij Jansen lieeten met de J. van Johannes, de A. van Anton, de N. van Nico, de S. van Simon, de E. van Eduard en de N. Nico, om vergissingen te voorkomen met Janssen, Janzsen, Jansens, Janssens en Jansenz, die ook allemaal lid der vereeniging zijn. Het gebeurde zelfs op een politieke vergadering, dat iemand na „Bravo" Ie hebben geroepen op een ontroerend woord van den spreker, zich een weg baande door de aanwezigen en den verslaggever in het oor gromde: „Wii u er vooral aan denken, te noteeren, dat ik „Bravo" geroepen heb van 'terst links?" Als de verslaggever thuis komt lig gen er drie en dertig brieven met het verzoek tot bijwoning van een verga dering ergens. Aldus „De Tijdspiegel". ONZEKERHEID VAN BESTAAN, De driehoek-redacteur van de Volks krant schrijft: Nederland wordt meer en meer „ge- industrialiseerd". De lijd, waarin de IX11 Kerk Amstcrdamsche en Rotterdamsche koop Burgerlijke Stand. lieden, benevens de economisten van Geboren: Herman, z. v. T. v. Beek de liberale school, verzekerden, dal en M. v. d. Brink Petronella Mar- hier de mogelijkheden der industrie tina, d. v. L. Klap en W. J. v. d Cruijsen Mijnderl, z. v. C. v. Dijk huizen en H. v. Beek Antonia Maria Aleida, d. v. W. Joosten en G. M. Wijngaarts. Ondertrouwd: G. v. Beek en H. Brons M. v. Daslcr en W. M. v. 't Land. GetrouwdG. Wassink D. Geitenbeek. OverledenLubbert om, 82 jr., wedr. v. A. v. d. Brink Aart v. Diemen, 3 w. Hendrikje d. Veen, 2 j. Of dit een vooruitgang is, waarover wij ons moeten verheugen? Geenszins. Met den omvang der onderneming groeit ook de macht van van het kapitaal wordt grooter het speculatief element in het bedrijfsleven en hiermede voor den arbeider de on zekerheid van bestaan. Het was vroeger een zeldzaamheid, wanneer in één onderneming eenige tientallen arbeiders werden ontslagen thans is minder zeldzaam, dat er hon derdtallen tegelijk op straat worden gezet. De moderne groot-onderneming heeft niets meer van de gemeenschap der kleine werkplaats op fabriek. Ze is als een staat geworden, waarvan het be heer door een enkeling niet meer kan worden overzien en waarvan de afzet gebieden niet meer zoo stabiel zijn, dat voor langeren tijd kan worden be paald of er voor eenige honderden arbeiders meer of minder werk zal zijn. Daarbij komt dat „speculatief ele ment". Het zit natuurlijk in elke onder neming. Maar in die reuzenbedrijven speelt het een zeer groote rol. Met de aandeelen wordt op de beurs gespe culeerd. Over de landsgrenzen heen worden verbonden gesloten en be schermende tarieven vastgesteld, waar aan geen handelspolitiek van staats wege iets veranderen kan. Die hertog dommen der groot-industrie zijn staten in den staat. Wij zien er nu ook in ons land voorbeelden van. Eerst waren het de groote margarine- fabrieken, die werden vereenigd lot een machtig karfel. Nu is het Philips, die zijn ver doorgevoerde protectie bedreigd zag door de Splendor-fabrie- ken en deze eenvoudig beeft opgekocht. Dat heeft enorm veel geld gekost, maar de verbruikers zijn er goed voor. Nauwelijks waren Philips en Splendor vereenigd of de winkeliers van de laatste kregen de boodschap, dat de prijs van het product met 30 pet. was verhoogd En ook de arbeiders kregen boodschap. Zoowel bij de totstandkoming van de Margarinetrust als bij de vereeni ging van de Splendor mei Philips werden honderden ontslagenhonder die met het voor de beurs on geldige. maar (och volwaardige aandeel van hun arbeid ook hun eenige middel van beslaan verloren. We behoeven er niet veel over te redeneeren. Het gezond verstand zegt, dat hieraan paal en perk moet worden gesteld.dat de verantwoordelijke vak organisatie der arbeiders op maatre gelen moeten zinnen, om den arbeid voor die gevaren veilig te stellen. Gemengde Berichten Volgens een berekening van Graaf Degenfeid Schönburg uit Weenen, behooren de Katholieken van Duitsch- land tot de armste bevolkingsgroepen. Het gemiddelde maandelijksche in komen van een Israëliet bedraagt in Duitschland 1290 Mark, terwijl een Protestant maar 243 Mark en een Katholiek slechts 1 -4 Mark per maand ontvangt. In de nabijheid van Napels is een muur, die tengevolge van de vele regens onderspoeld was, ingestort. Hierbij werden vier personen gedood en een zwaar gewond. Op de terreinen van de hoogovens te IJmuiden werd een werkman, af komstig uit Apeldoorn, door een trein overreden, een arm en een been wer den totaal afgeknepen. In de Chineesche provincie Sjansi heerscht een vreeselijke hongersnood, naar schatting zouden niet minder dan 2 millioen menschen reeds zijn om gekomen. Te Wilkesbarre (Am.) is een bom aanslag gepleegd op een auto, waar mede 30.000 dollar aan loonen voor mijnwerkers, werden vervoerd. De be taalmeester van de mijn en 2 opzich ters werden gedood, een vierde per soon ernstig gewond. Een pakket bevallende voor tachtig duizend francs aan bankbiljetten, dat door een bank fe Brussel op 8 Jan. j.l. verzonden werd naar een bank fe Roermond, is daar nog steeds niet aangekomen. Bij onderzoek bleek het pakket verdwenen te zijn. Het plan bestaat om dc stoomtram- lijnen Amsterdam—Edam en Amster dam—Purmerend te electrificeeren en de lijn Purmerend—Alkmaar op te heffen. In een dorpje nabij Cannes is een huis door den orkaan getroffen en ingestort. Een 80-jarige weduwe en haar 15-jarig nichtje werden onder de puinhoopen bedolven cn gedood. Te Parijs is een taxi-chauffeur door een jongeman en een vrouw vermoord. De chauffeur werd even builen de stad uit de auto gelokt en door den man doodgeschoten. Dc daders zijn gearresteerd, de man verklaarde werk loos te zijn en het geld van den chauf feur te hebben gestolen. Te Ranswinckel is de I8-jarige arbeider Boekholt bij het verrichten van werkzaamheden op een stoom- dorschmachine mef zijn been bekneld geraakt. Het been werd bij de knie afgeknepen. Te Benneveld (J)r.) kwam een kat met vuur in aanraking, het brandende dier vloog een hooischuur binnen, die weldra in lichte laaie stond, evenals aangrenzende boerderij. Alles brandde tot den grond toe af, ook de inboedel ging verloren. Ook de 64-jarige heer v. d. V., die bij het auto-ongeval bij Sloten te water geraakte, doch gered werd, is thans aan de gevolgen van het onge val overleden, zoodat dit ongeluk 3 slachtoffers heeft gcëischf. Ingezonden ver.-inlwoordelijkheid der Redactie) In der laatste Raadszittingen heeft een katholiek raadslid terecht gewezen op het verkeerde van slechte tooneelstukken, die in Amersfoort op het tooneel gebracht worden. Men hoopte, dat een openlijk protest de bestuurders der Sociteit Amicitia - Ondanks de uitbreiding van dc waakzaam zou doen zijn en dat schaam- bedrijven zijn de inkomsten op de teloozc stukken geweerd zouden wor- y^nge-i van tuinbon w-producten in den. Het heeft niet mogen baten Maandag j.l. is er wederom een stuk opgevoerd Dc heilige Vlam, waarvan 1929 overal geringer geweest dan 1928. De Westlandsche veilingen brachten a. gemiddeld 8 pCt. minder op dan 1928. Dit scheelt voor dat tuin bouwcentrum ruim f 1 Vj millioen. In derdaad geen kleinigheid. Er zijn in 't Westland '2 veilingsvereenigingen., Die te Poeldijk alleen ontving f480 duizend minder. Gemiddeld zal dit voor iederen tuinbouwer een heel be dragzijn. Ook in Noord-Holland vielen de opbrengsten tegen. Bracht de veiling te Broek op Langen- ijk in 1928 nog f4.298.000 op, in 1929 daalde die tot f3.724.000. Dat maakt een verschil van f574.000; bijna ■*l, ton of ruim 11procent. Op de veiling te Grootenbrock was 't nog erger; die bracht ongeveer 7'/, ton minder op. zeer beperkt waren is, voorbij. Vóór den oorlog waren fabrieken met 1000 of 2000 arbeiders in ons land een zeldzaamheid. Wij hebben er thans met 5000 en meer, en bij (een reis naar het zuiden des lands, zien wij de verblutfende werkelijkheid van „hertog dommen der groot-industrie" van Ook België heeft het voornemen de Philips te Eindhoven met 20.000 en verplichte stempeling in te voeren voor het mijnbedrijf met 35.000 arbeiders, buiteniandsche en tevens voor inge- Deze ontwikkeling gaat voort Het legde inlandsche eieren. Naar wij vernemen zijn bij de Kunst zijdefabriek te Arnhem honderd man personeel hoofdzakelijk van den buiten dienst als schilders, mefselaars, enz. ontslagen. Ook kunnen wij nog mededeelen, dat, evenals de vorige week, ook deze week zeventig meisjes worden ont slagen. Gedurende de eerstvolgende weken zullen er nog meer werkkrach ten worden ontslagen. de tooneelrecensent van het liberale Amersf. Dagblad o.a. zegt: „Ook in dit stuk komt de eclit- „breuk weer eens ter sprake, maar „omdat het nieuwtje hiervan lang zamerhand wat afraakt, heelt de „schrijver het geval bijzonder ge compliceerd en komt nu kennelijk „tot de stelling dat die in het hu- „wclijk geoorloofd is, wanneer een „der echtgenoolen niet in slaat is „aan de erotische zijde van het „huwelijksleven te voldoen." En verder zegt de recensent; „Het is wel merkwaardig, dat het „onbenullige „Ehcn werden in Him- „mel geschlossen" van llasenclever „wel verboden wordt, terwijl dit „stuk, waaruit dikwijls een zeer „ave rechtse he moraal spreekt cn dat „oneindig veel schade kan doen, avond „aan avond voor volle zalen mag „worden gespeeld." Het tooneel wordt nog al dikwijls geprezen als een krachtig middel tot volksveredeling. Als men echter der gelijke stukken opvoert, is het een middel tot volksbederf. Het is ons onbegrijpelijk, wat het Bestuur van Amicitia met het inslaan van een der gelijke richting voor heeft. Hebben de christelijke leden daar dan totaal niels meer in mede te spreken? WERNER.

De Eembode | 1930 | | pagina 2