3 /fees&nEBi we: m die kou jtaliano Ang A Bronchitis en Kinkhoest Q Siroop i^r n«ta> igm I I KQTonbons HET CHINEESCHE LANDHUIS. In de ouderwetsche .draken", die de ouders en grootouders der thans levende generatie te genieten kregen, wanneer zij de dagelijksche zorgen door een bezoek aan den schouwburg wilden verdrijven, werd het publiek op een aantal moordtooneelen ont haald. Mogen we de verhalen gelooven, dan werd soms één zelfde acteur op denzelfden avond driemaal in verschil lende rollen om zeep gebracht. Klaar blijkelijk oefende zoo'n tooneelstuk een opbeurende werking op het toenmalig geslacht uit. Want men juichte zich heesch en keerde tevreden over de ondervonden sensatie huiswaarts. Ook thans worden ons vele stukken voorgezet, waarin dc sensatie met em mers over het publiek wordt heenge- stort. Doch de sensatie is van een anderen aard geworden. De dialoog doet een of andere afschuwelijke moge lijkheid vermoeden en we worden een griezelige twijfel gebracht. Zal het gebeuren? Zal het niet gebeuren? En èls het gebeur», wlen zal het |treffen? Zoo'n stuk is „Het Chineesche Land huis" van de Engetsche auteurs Marion Osmond en James Corbet, door Paul Huf in het Nederlandsch vertaald. Een Chinees, die zijn medeminnaar een kat met vergiftigde nagels thuissluurt, in de hoop dat zijn rivaal door een aan raking met poesje's klauwen andere wereld zal worden geholpen. Twee tegenstanders, die ieder een glas champagne leegdrinken, waarvan één vergiftigd is. Angstkreten, uilengekrijsch en andere geheimzinnige geluiden ach ter de schermen. Chineesche bedien den, wier mysterieus gebaren ons een koude rilling langs den ruggegraat doen loopen. Sensatie! Neen, dit stuk is geen kunstwerk. Toch heeft het, het genre eenmaal aanvaard hebbende, uitstekende kwa liteiten. De spanning wordt goed voor bereid, de dialoog is vlot geschreven en de situaties geven doorloopend ge legenheid tot sterk spel. Dc acteur; en actrices van het Oost-Nederlandsch Tooneel hebben van deze laatste eigen schap een dankbaar gebruik gemaakt. In de eerste plaats noemen we Albert van Dalsum, die in houding en gebaar, maar vooral door het schitterende stille spel zijner hunden een pracht- vertolking gaf van den wreeden en zijn ras-eigenschappen in aanmerking genomen toch menschelijk-conse- quenten Chinees Yuan Sing. Uitste kend was ook Sara Heyblom als zijn Engelsche schoonzuster. Ook Willy Haak, die de rol van Sing's vrouw vervulde had goede momenten in het samenspel met haar zuster. In het ver bergen van haar geheimen tegenover haar wraakgierigen man schoot ze echter tekort, zoodat we er ons slechts over konden verbazen, dat de sluwe Chinees niet reeds bij zijn eerste op komen de geheele waarheid begreep, iets waarvoor hij nu drie bedrijven noodig had! Over het spel van Henri Eerens, die als verdediger der beide dames optrad, niets dan lof. Een spe ciaal compliment nog voor de uitste kend in stijl gehouden vertolking van de rol van Maleische dienstbode door Nell Knoop. Het publiek griezelde gezelligjes de drie bedrijven door en ging tevreden huiswaarts. Sensatie" Door het bouwkundig Bureaux Blom is na onderhandsche aanbesteding aan de aannemers P. Brandsen en J. van Ouwerkerk opgedragen het bouwen van een werkplaats met bovenhuis aan den Weversingel Aan de aannemersfirma Hoogevest is opgedragen de uitbreiding van de Willem Arntz-stichting te Den Dolder. Het doktoraal Veeartsenijkunde Ie gedeelte werd aan de Universiteit te Utrecht behaald door den heer M. A J. Verwer alhier. De Roomsche Garde kwam gisteren avond bijeen in een der zalen van de R. K. Werkliedenvereeniging. De voor zitter wcnschte in zijn openingswoord de leden een gelukkig en zalig nieuw jaar toe en hoopte dat de Roomsche Garde dit jaar vruchtbare arbeid zou leveren De secretaris las de notulen voor, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris verslag over het jaar 1929 uit, waaruit bleek dat het ledental met 10 is vooruitge gaan en er in 1929 meer arbeid is verricht dan voorgaande jaren. Het jaarverslag van den penning meester lokte een discussie uit. Er bleek een batig saldo te zijn. Tot voorzitter werd herkozen de heer G. j. A. Verweij. tot bestuursleden werden herkozen de hceren Verschuur en W. Wcry, Tot leden van de com missie voor het nazien van boeken en bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren G. Pijpers en W. Kitselaar. De Geestelijke Adviseur Kapelaan een gelukkig nieuwjaar en wenschte de herkozen bestuursleden geluk met hun herbenoeming, er van overtuigd zijnde dat ze hun beste krachten zullen blijven geven. Daarna werd besproken de K.R.O, actie. Besloten werd Maandag a.s. weer bijeen te komen ter regeling van een en ander. De rondvraag leverde een aangename discussie. Onder leiding van dr. Aghina gaderde dc Amersf. Bond voor Licit. Opvoeding. Van de Financieele Com missie was een schrijven ingekomen, dat alle uitgaven en inkomsten waren gecontroleerd cn dat de rekening in orde was bevonden. Bij de bestuursverkiezing, werd het bestuur herkozen. Voor 1930 is het Bondsbestuur dus saamgesteld als volgt: dr. J. J. A. Aghina, voorzitter, W. C. Oosterman, vice-voorzitter, G. L. Walpot, secretaris-penningmeester, A. Losekoot en J, J. v. d. Linde. Ook de verschillende commissies werden herkozen behalve de heer Oosterman, die bedankte. In zijn plaats werd benoemd de heer F. van Tellingen. In de financieele commissie werden gekozen R, Hoogeveen, D. Mulder en C. J. Bottemanne. Bij de rondvraag werd gewezen op den toestand van de rijwielbergplaats op het terrein Leusderweg. De secre taris stelde vast, dat deze rijwielberg plaats is ingericht overéfenkomstig het advies der vereenigingen. De afgevaardigde van de Speeltuin- ver. Het Soesterkwartler verzocht den Bond een cursus te houden voorspel- leidsters en leiders in het Soester- kwartier. Hieraan zal worden voldaan. Er is een nieuw terrein door den Bond bij de gemeente aangevraagd, Na afloop van een voetbalwedstrijd te Amsterdam wilde onze stadgenoot Frits Buhrmann zich per tram stad waarts begeven. Bij h?t instappen raakte hij onder de tram, waarbij hem zijn rechterbeen even onder de knie- werd atgereden. Per auto werd hij naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar het been ge amputeerd werd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei zal vergaderen op Woensdagmiddag a.s. a.s. in het gebouw der Kamer aan den Arnhemscheweg. Dc algemeene voor zitter zal dan de gebruikelijke nieuw jaarsrede houden. Verder vermeldt de agenda verschillende benoemingen, als mede bespreking en vaststelling van het te behandelen onderwerp en plaats van samenkomst voor het districts congres der Kamer in 1930. Nieuwe boeken in de R. K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Addenda Over geluidsleer. ana tomie en physiologie toegepast bij het onderricht in het vioolspel. Beatrijs Middelnederlandsch dicht werk met inleiding en aanteekeningen van A. J. de Jong. v.d. Bergh Uitbeeldingsgymnastiek. Een boeexken gemaket van Suster Bert- ken met inleiding en aanteekeningen van Joha. Snellen. Buchberger Lexikon für Theologie und Kirche Bd. I. Bertens De Katholieke Kerk het werk God. Floris ende Blancefloeri inl. en aant. van H. de Waard. Lanse loet van Denemerken; inl. en aant. var R. J. Spitz. v. Ling Harmonieleer, Meuleman en Lamers—Hoogveld Van knop tot bloesem. Ruysbroec Van den blinckenden steen; inl. van D. Ph. Muller. CDLIfKT COSTUMES Uit den Omtrek Achterveld fn deze gemeente doen zich gevallen van diphtheric voor. Een meisje van zes jaar is aan deze ziekte overleden. Barneveld Terwijl de baas aan het petroleum afleveren was, ging het paardje van den venter Heijwcgen er met het voer tuig van door. H. bekwam hierbij dus danige verwondingen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Nijkerk Op de markt: Aangevoerd 154.500 eieren (5—6.30; 6 schrammen f50—60; 5 biggen f20 —28; 120 runderen t 190—340; 37 nuchtere kalveren 18—16; 450 kippen 12-2 23; 175 hanen f 2-2,25; 375 kuikens f22.50; 200 jonge hanen f 1.50 1.75; 125 tamme duiven f 0.15 0.3020 tamme konijnen f 1.75 2.30; 17 wilde konijnen f0.90—1.10. In den ouderdom van 96 jaar is In het R. K. Gesticht overleden de heer T. Groenestijn, oudste inwoner onzer gemeente. In de zuivelfabriek had een ongeluk plaats. Twee arbeiders waren op een steigertje stortte plotseling in en de twee daarop staande personen vielen van een hoogte van ongeveer 4 M. op den grond, Eén van hen kwam op een emmer terecht en scheen weing letsel bekomen te hebben; later bleek zijn pols nog al gekneusd te zijn. De ander was er ernstiger aan toe; inge roepen geneeskundige hulp constateerde allerlei kneuzingen, zoodat hij met groote omzichtigheid naar huis moest worden overgebracht. Hij zal. hoewel zijn toestand goed vooruitgaande Is, nog wel eenigen tijd zijn werkzaam heden niet kunnen verrichten. Stoutenburg De Officier van Justitie te Utrecht looft namens het Hoofdbestuur var jachtopzieners f300 uit voor wie zoo danige aanwijzingen of inlichtingen verstrekt, welke leiden tot veroordee ling van dader(s) van den doodslag, gepleegd op den jachtopziener Kuijt alhier, in den nacht van 17 op 18 Dec. Binnenland STERFTECIJFERS. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek publiceert de „Statistiek van dc sterfte naar den leeftijd en de oorzaken vafl'dën dood" in 1928. Aan de inlei ding wordt het volgende ontleend. De afneming der sterfte is vooreer, deel veroorzaakt door de afneming der zuigelingensterfte, welke sterfte op het platteland grooter is dan in de steden. Vrijwel algemeen kwam van jaar tol jaar de hoogste zuigelingensterfte ii de warme zomermaanden voor (Juli. Augustus of September). In de laatste jaren valt tengevolge van koele zomers van een zomertop weinig te bespeuren. Bij de sterfte naar de doodsoorzaken per 10.000 der gemiddelde bevolking van elk geslacht, treedt kanker het meest op den voorgrond en is steeds stijgende. Gemiddeld stierven daaraan in de jaren 1911-'15 10.78 mannen en 10.93 vrouwen. In de jaren 1921-'23 waren deze cijfers 11.05 mannen en 11.63 vrouwen en in 1928 11.44 man nen en 12.44 vrouwen. De sterfte aan hartgebreken neemt eveneens toe en volgt als doodsoorzaak, die het grootste aantal slachtoffers maakt, op kanker. In 1911-'I5stierven aan deze ziekte 7.66 mannen en 9.42 vrouwen per 10.000 der bevolking van elk geslacht. In 1921-'23 waren de cijfers geklommen voor mannen tot 9.16 en voor vrouwen tot 11.06. In 1928 bedroegen zij voormannen 10.17 en voor vrouwen 11,38. De sterfte aan tuberculose, die ii vroegere jaren relatief hoog was en thans op de derde plaats genoemd, bedroeg in de jaren 1911-'I5 14.19 voor mannen en 14.87 voor vrouwen (voor longluberculose alleen 10.67 mannen en 11.43 vrouwen). In 1921- '23 waren de cijfers voor mannen 10 84 en voor vrouwen 12.22 (voor longtuberculose alleen voor mannen 7.94 en voor vrouwen 9.35). In 1928 bedroegen zij 7.80 voor mannen en 8.95 voor vrouwen (voor longtubercu lose alleen, voor mannen 5.47 en voor vrouwen 6.76). GEEN PLAATSELIJKE KEUZE. De Minister van Arbeid heeft inge diend een nota van wijziging op het ontwerp Drankwet. Het voorstel tot invoering van de plaatselijke keuze bij stemming van de burgers wordt terug genomen. Zoodanig voorstel, zegt de minister, ware in elk geval beter bij afzonderlijk wetsvoorstel te doen. In middels is hij niet bereid daartoe over te gaan. Verder heeft de minister ingetrokken het verbod van wijn en bier in geslo ten flesschen in winkels, die geen drankvergunning hebben. Gemengde Berichten Tempelman, wcnschte bestuur cn leden (steiger bezig met schoonmaken. Dit In antwoord op een in het Engel sche Lagerhuis gestelde vraag, of geen maatregelen genomen konden worden tegen den verkoop van Hollandsche kaas van taptemelk zonder eenigc aan wijzing dat het geen volvette kaas is, heeft de minister voor voedselvoorzie ning geantwoord, dat de verkoop deze kaas niet in strijd is met de wel en de voorschriften, wanneer zij niet met de aanduiding volvet ten verkoop wordt aangeboden. Daarom kan de minister tegen dit product geen maat regelen treffen. Door een der grootste eigenaren van een kledingmagazijn te Nijmegen, werd bij dc politic aangifte gedaan, dat in den loop der laatste weken uit zijn magazijnen voor een waarde van 2300 gulden aan kleedingstukken is ontvreemd. In Denemarken is bij de nieuwe strafwet de doodstraf afgeschaft. Te Bellingwolde is de gehuwde arbeider H. B., door mist en duisternis misleid, in een sloot geraakt en ver dronken. Te Schiedam is de kurkenfabriek van de firma v. d. Toorn afgebrand. Een groote voorraad kurk ging verloren. In deze fabriek werkte een 20-tal ar beiders. In den loop van het jaar 1929 zijn in de Vereen. Staten 20.500 personen bij auto-ongelukken om het leven ge komen. Van die slachtoffers waren on geveer... 10.000 voetgangers. Is het ook voor U weer de tijd ven verkoudheid en hoest? Kinderen vallen en beicercn zich wiegekind heeft vaak las smette huid. Dit verzachten geneest men Doos 30, Tube 80 ct. Purol N. Guinea is. En nu arbeiden v samen, doch een goede duizend mijl van elkaar. Dan een vriendelijke brief van den Duitschen Provinciaal die alle Paters hier in de Missie bezocht heeft, ook s Borchardt in Papitalai, ofschoon 't r ...i kort bezoek was doch alleen j mijn eenzaamheid niet kon bereiken, s wat hem zeer leed gedaan heeft. Als compensatie heeft hij mij een mooi boekje v. d. H, Franciscus van Sales j, gestuurd, en de H. Mis voor mijn statie gelezen, wat mij groot pleizier heeft gedaan, en waarvoor ik zeer dank- j baar ben. Dan een kort briefje van P. Borchardt Papitalai: we zien elkaar niet zoo dikwijls meer, omdat hij meer in Oaste- lijke richting werkt, en ik naar 't Westen; en de vele arbeid op de statie houdt ons vast. Bovendien is hij zeer dikwijls J of bijna altijd ziek; binnen een paar jaar zal hij wel „Urlaub" krijgen naar 1 huis. Hij verstaat goed Hollandsch en kan ook een goede mondvol spreken, j «ad 3 sells goed willen Mm. «oö|^motl]ii, wter va„ slttbre„. Bij een ontploffing aan boord een Spaansch stoomschip te San Se bastian is een arbeider gedood en vijf zwaar gewond. Een groot deel van het schip werd door de ontploffing vernield. De eere-promotie van prinses Juliana, op 31 Januari a.s. zal door Hilversum en Huizen draadloos wor den uitgezonden. In Stettin (Duitschl.) vloog eer volle tramwagen op den hoek van een straat uit de rails en tegen een huis aan. De wagen werd geheel vernield, Twee dooden werden uit de ruïnes te voorschijn gehaald. Door de gemeente-politic is weder naar het krankzinnigengesticht te Gheel (België) overgebrachi B. uit Tubbergen, die aldaar na korten tijd te zijn ver pleegd, was ontsnapt. B. had den weg te voet afgelegd, een afstand van 250 kilometer. Een passagiersschip van de Ham burg— Zuid-Afrika-lijn is in de Straat van Alagelan (Zuid-Am.) op een rots geloopen. Onmiddellijk werd draadloos hulp draadloos hulp gevraagd, welke zeer spoedig in de nabijheid van het schip verscheen. Bijna alle van de ongeveer 1500 opvarenden konden be houden aan land worden gebracht. Vermoedelijk is alleen de kapitein omgekomen. Hij bleef voortdurend op de commando-brug en is me» het schip in de diepte verdwenen. Vier dames-touristen zijn met hun gids op den Tasmangletscher, in Nieuw Zeeland, in een verblindenden snei storm om het leven gekomen. Het gemeentebestuur van Ovcrschie plaatste dezer dagen een oproeping voor straatreiniger, loon (24 per week. Er meldden zich den eersten dag al pl.m. 40 sollicitanten aan, waaronder personen met diploma's handelscorres pondentie, Fransch, Engelsch en boek houden. De politie te Sncck heeft bij iemand, die pas kort in de gemeente woont, in beslag genomen elf geweren, negentien revolvers, vier buksen, duizend patro nen, benevens een hoeveelheid kruit. Volgens een bericht uit Mexico is in Yatapec in den staat Moronos een neger door de bevolking gelyncht, op grond van de beschuldiging, dat hij twee kleine meisjes zou hebben ge dood en opgegeten. Uit de Missie. Brief van Pater van Klaarwater, uit Baarn Bundralis 18-3-'29. De laatste Montoro bracht me weer eens na langen tijd een goede post: Een brief van „den ouden Heer" zooals we hem op den Apos». School plachten te noemen: m'n trouwen Cor respondent Pater Verhoeven, wiens epistels in de Annalen over ontdek kingsreizen in N. Guinea staan. We hadden vroeger altijd gedroomd daar samen te arbeiden; doch toen deDuit- sche Missie hulp noodig had, stuurden mijn Oversten mij hier heen, dat ook Uit de Land en Tulnbouw-wereld. Nadruk verboden. Een oud, ervaren hoenderparkhouder geeft het volgende kenleeken aan om den ouderdom van ganzen te bepalen. Als men de veeren der ganzen onder zoekt, vindt men op den rug en eenlgs- zins zijwaarts naar de plaats, waar de grootste slagpen tegen het lichaam rust-; twee zeer vast zittende veeren, die klein, smal, spits en zeer hard zijn. Op de grootste der twee en wel aan de uiterste punt er van vindt men, als het dier een jaar oud la, een ik heb hem nooit veel gelegenheid gegeven, omdat ik verkoos onder Duit- sche Missionarissen Duitsch te spreken. Voorgisteren stond de zon loodrecht boven ons en wat je misschien nauwelijks kunt gelooven: toch een heerlijke frissche dag. Van hier is het nog éen stap naar den Aequator, en dan hebben jullie lente. Wij zullen het kwaadste v. d. Noord-West wel achter den rug hebben, ofschoon we voor Mei nog altijd wat kunnen verwachten „Maart roert zijn staart; April doet wat hij wil" geldt ook voor hier. Doch de laatste dagen was het mooi weer. Na den Noow^West schijnt hier de natuur op te léven, niet zooals bij jullie; doch de lucht is dan dikwijls buitengewoon zuiver; de lijd der groote ebben breekt aan; de zee ligt kalm en glanzend in de heerlijke zon, de riffen schitteren als brocaat, en de eilanden weerspiegelen in de zee en zijn als smaragden van 't Zuiverste water. En vooral wanneer 's avonds de zon daalt en haar stralen door dc palmen spelen en de stammen der boomen in een helder rood licht doopen, 't zware gebladerte der bosschen om schept tot nissen, gevuld met een ge heimzinnig purper licht, dan is het een lust. de natuur te beschouwen, Je lijvig epistel is per geluk aange komen. Per geluk, want Je schreef op 't adres: „Nieuw Pommeren", Man, wanneer Je den Engelschman voor z'n kop wil stootcn, en je brief wil laten verbranden, dan moet je het zóó doen Paarden poetsen bevalt je dus niet. „Ik geloof dat zoo'n paard Je nog meer moeite zou geven als zoo'n moterschocner." Ik ben het niet heele- maal met je eens. Ik heb beide; en beide hebben hun nukken eu kuren; maar beide zijn hier noodzakelijk. Doch 't poetsen van 't paard verkies ik honderdmaal boven 'I poetsen van den motor, 't Laatste moet ik zelf doen, jen het eerste laat ik aan mijn paarden- ongen over. En die werkt er zich niet dood bij. Eiken dag brengt hi het paard in de zee, poetst hem wa op, niet met een groote spons, die we niet rijk zijn, maar met den vleezigen bast van een kokosnoot. Staart optillen doet hij niet, roskam gebruikt hij zelden of nooit, oogen en neus uitwasschcn gebeurt met zoet water, en klaar is kees. Het paard is een prachtig vurig dier, jammer genoeg niet genoeg ingereden, zoodat ik zelf de moeite heb hem in te rijden. Dat geschiedt aan het strand. Voor water heeft mijn paard geen angst doch over de bruggen in de planting wilde hij eerst niet. Dan was het: de aanhouder wint. Doch eenmaal heeft hij me ongena dig afgeworpen, ofschoon tot mijn ge luk. Ik kwam bij duisternis van een bediening terug, had „Walli" dien dag leelijk afgejakkerd, en meende dat hij nu wel te moe zou zijn, om nog streken uit te halen. Daarom liet ik de teugels los hangen en bad gemoedelijk mijn rozenkrans. Of hij nu op een slang getrapt heeft, ofwel Sali m'n hond hem met z'n snuit heeft aangeraakt en hij meende dat het een wild varken was Ik weet het niet maar wel weet ik dat hij plotseling een geweldigen sprong maakte, ene dan a|s bezeten doordraafde. Ik viel nog niet uit het zadel maar hing sterk over, toen hij bleef staan. Juist wilde ik de teugels grijpen en me in postuur zetten, toen hij weer begon te razen doch nu zon der mij. Ik suisde naar onder: mijn hoofd kwam het eerste aandrie weken lang heb ik het gemerkt! Doch de val was mijn geluk, want Walli raasde in 't donker midden door de plantingen zou me daarbij zeker tegen een kokos- lalm te pletter hebben geslagen, De lusters meenden later dat iemand die me niet kan lijden, me naar 't leven heeft gestaan, en het paard heeft ge stoken, waarom ze dan ook een noveen voor me hielden. Die heb ik dus ook binnen, ofschoon die veronderstelling zeker niet waar is. Dat was m'n eerste val van een paard: hopelijk ook de laatste! (Wordt vervolgd.) kleine insnijding (kerf). Elk jaar komt en insnijding bij, zoodat men dus het aantal inkervingen den ouder dom van de gans gemakkelijk kan kennen. 'cn pikken komt bij hoenders die over vrijen uitloop of een groote ruime volière te beschikken hebben, niet voor. Oorzaak is gewoonlijkver veling, ontstaan uit gebrek aan bewe ging, of aan dierlijk- en grocnvoeder. Joor gelegenheid te geven tot krabben, ..scharrelen", kan men 't kwaad voor komen, Heeft men eenmaal een dier, dat begonnen is anderen de veeren uit te pikken, dan is het zaak, dit onmiddellijk van dc andere af te zon deren, want het kwaad werkt aanste kelijk, en wie er eenmaal mee belast is, is er moeilijk weer van af te bren gen. Het best is zulke exemplaren, als het tenminste geen waardevolle dieren zijn, te slachten. Een afdoend middel is ook: men doet zoo'n kip In een vreemd hok bij vreemde hoenders; was zij in haar ouden stal een baas, die haar kameraden te lijf viel, hier is zij de vervolgde, en heeft geen ge legenheid haar leelijke gewoonte uit te oefenen. De bedden van hooge stamrozen zien er meestal, hoe zorgvuldig men er ook voor zorgt, vrij sjofel uit. Da» komt omdat men vaak soorten, die in groei wijze zeer sterk verschillen, In een en hetzelfde bed plant. Dc eene soort heeft hangende, de andere steil oin- hoogstaande takken, een derde vormt een platte, breede kroon. Een dusdanige groep, met zon verschillende kroon- vumilng, maakt al terstond een slechten indruk. Daarom moet steeds de eerste eisch bij het planten van rozen zijn slechts soorten met gelijke kroonvor- ming behooren in een zelfde bed. Menige tuin heeft goede groenten- productie, hoewel de geliefkoosde win terprovisie er niet wil tieren. Zulks geldt vooral voor dc selderij-knollen. In een eenvoudige burgertuin, met gei- tenmest gemest, groeide volgens mede- dceling van den eigenaar alles goed, maar weinig knollen. Men beproefde toen een bemesting met kalk, aschen roet, naast dc gewone stalbeinesting. Na de beplanting der jonge planten, toen regenweer te verwachten was, werd nogmaals roet gestrooid en onder gewerkt. Het resultaat was verrassend. Niet alleen dat de knollen zwaarder werden, maar ook de snijvlaktc was sneeuwwit, hetgeen vroeger nooit het geval was. De kalkbemesting speelde hier de hoofdrol In bondgenootschap met asch en roet. De lietde dient en zegent, waar zij kan, Zij plant in haar hof een boom voor allen. En vraagt zij al geen Vrucht, haar zclvcn vallen Toch d'ccrste en eelste vruchten in den schoot. Keuze van pootaardappels. Vaak ge beurt het, dat de poters worden ge zocht uit dc geheele massa, waardoor de kans groot is. juist poters te ge bruiken van die planten, welke het vorige jaar de meeste middelgroote aardappels hebben geleverd. Wordt dit jaren achtereen gedaan, dan zal dit natuurlijk van invloed moeten zijn op de opbrengst. Wil men de aard appels veredelen, dan moet men de poters nemen van gezonde, groote aardappels opleverende planten. En niet te weelderig loof en krachtige stengels zijn van die planten de uiter lijke kenmerken. Er zijn tul van lieden, die dc weg geworpen bollen der bloemisten van den vuilnishoop opzoeken, en uit die afgekeurde bollen dc ccnigszins gaaf lijkende uitzoeken, om die voor weinig Tc ld aan den man te brengen. Het is luidelijk, dat dergelijke l ollen nooit gelukken, 't Is geld wegwerpen, terwijl men vaak aan eigen verkeerde behan deling toeschrijft, wat niet anders is dan gevolg van bedrog. Betaal liever een paar centen meer en koop bij be trouwbare blocmlslen en zaadhan delaars. Wanneer men konijnen wil mesten, zijn gerst cn maïs uitstekend voor het doel geschikt. Brood, ook oud-bakken, is een goed droogvoeder voor de ko nijnen. Als zachtvoeder geeft men grutten en zemelen in heet water of melk gebroeid met wat aardappels en wortels en een weinig zout. Het zout werkt gunstig op de spijsvertering cn op de werkzaamheid van de huid, waardoor een schoon uiterlijk bij de dieren wordt bevorderd. Coniferen wordt n door de sneeuw licht uiteengedrukt. Waarom I et aan beveling verdient, als men dit wil voorkomen, om ze te voren samen te binden. Slanke coniferen beschut men tegen den tateren snceuwlast, door er een paal bij te zetten. B—r.

De Eembode | 1930 | | pagina 2