De €embode Katholiek Orgaan vooc Amersfoort en Omstreken F. A. TULP NORA RADIO Itallano Koopt uw Schtijfniachine PUROL Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden fl.OÓ. Buiten Amersfoort 1.10 Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Advertentiën moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 31 Jan. 1930 - No. 87 Zoek Uw geluk in engen kring. Epistel en Evangelie. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XIII, 8—10. Broeders! Weest niemand iets schul dig, tenzij dat gij elkander liefhebt; want wie den naaste liefheeft, hij heeft de Wet vervuld. Immers: Oij zuil geen i overspel bedrijven, gij zult niet dood slaan, gij zult niet stelen, gij zult geene valsche getuigenis geven, gij zult niet begeeren, en wat ander gebod er moge zijn, het wordt samengevat in dit woord Gij zult uwen naaste liefhebben als u zeiven. De liefde doet niet wat den naaste kwaad is. Derhalve is de liefde de vervulling der Wet. EVANGELIE volgens den H. MattheüsVIII, 23—27. In dien tijd, toen Jesus in het scheepje ging, volgden Hem zijne leerlingen. En zie, er ontstond een zware storm op de zee, zoodat het scheepje door de golven overdekt werdHij echter sliep. a En zijne leerlingen naderden tot Hem en wekten Hem, zeggende: Heer! red ons! wij vergaan! En Jesus zeide hun Wat zijt gij bevreesd, klcingeloovigen Toen stond Hij op, beval aan de win den en aan de zee, en er ontstond een groote kalmte. De mcnschen nu waren verbaasd en spraken: Wie is deze, daar de winden en de zee Hem ge hoorzaam zijn! Liturgische Kalender. Week van 2—8 Februari. Zondag 2. Maria Lichtmis, Tijdeigen, Kaarsenwijding, 2e geb. en laatste Ev. v. d. 4e Zond. na Driekon. Pref. v. Kerstmis. Maandag 3. H. Blasius, 2e geb. v. d. 4e Zond. na Driekon., 3e A cunctis. Heden wordt in alle kerken de Blasius zegen gegeven tegen keelziekte. Dinsdag 4. H. Andreas Corsini. Woensdag 5. H. Agatha. Donderdag 6. H. Titus, 2e geb. H. Dorothea, 3e voor den Paus. Vrijdag 7. H. Romualdus. Zaterdag 8. H. joannes de Matha. Evangelie verklaring. 4e Zondag na Driekoningen. St. Augustinus, verstaat door de zee, de wereld, die als eene ontroerde zee in eene gedurige en geweldige bewe ging is, welke ons dikwijls aan het gevaar van eene rampzalige schipbreuk blootstelt; het schip beteeteent onze ziel; de winden verbeelden de hevige bekoringen onzer vijanden, welke onze ziel aanvallen; de geweldige golven, het uiterste gevaar, in hetwelk zij ge raakt van verloren te gaan. Wij worden op de wereld van alle kanten van vijanden omringd, welke veel gevaarlijker zijn voor het heil onzer ziel, dan de onstuimigheid der zee voor dat des lichaams is. De booze verwekt ons tot hoovaar- digheid, tot zinnelijke vermaken, tot traagheid in godvruchtige oefeningen, tot gierigheid en verkleefdheid aan wereldsche goederen, tot overdaad, tot haat, nijd en andere kwade hartstoch ten. De wereld zoekt ons tot zonden te verleiden door slechte voorbeelden van andere menschen, streelt ons door hare vleierij, terwijl zij ons tevens poogt wijs te maken, alsof hare ongeregeld heden, omdat zij bij haar tot eens mode zijn geworden, geen kwaad ot zonde in zich bevatten. De begeerlijk heid des vleesches is echter nog de ergste vijand, voor welke wij het meeste te duchten hebben, vermits wij hem altoos met ons dragen, en ook de heiligste menschen soms daardoor tot den val zijn gebracht. Tegen deze onze vijanden moeten wij gestadig op onze hoede zijn, om al hunne aanvallen en bekoringen af te weren; wanneer de storm der bekoringen hevig begint te worden, moeten wij vooral met de leer lingen onze toevlucht tot Jesus nemen in het gebed, zeggende: Heer!behoed ons of wij vergaan. Hoe menige ziel gaat als een schip onder de golven der bekoringen verloren, dewijl zij niet in tijds op hare hoede is, en nalatig is, en nalatig blijft met vurig en aan houdend bidden, Jesus om hulp te smeeken Uit ons zeiven zijn wij te zwak, om door eigene krachten de aanvallen onzer vijanden te overwinnen. Daarom leerde de Zaligmaker ons bidden: Leid ons niet in bekoring; dat is: wil de be koringen genadig van ons weren, of geef ons hulp om ze te overwinnen. Ook vermaande de Heiland„Waakt i bidt, opdat gij niet in bekoring valt." Waakt over al uwe zinnen, over de begeerten van uw hart, opdat gij u niet tot de zonde laat bekoren. Waakt niet alleen, maar bidt ook tot God om sterkte, genade en bijstand, opdat gij den strijd niet verliest, maar de aan vallen uwer vijanden kloekmoedig overwint. Doch, hoevele Christenen zijn er, die, als op de zee van deze wereld varende, aan vele gevaren onderworpen, het schip hunner ziel onder de golven der bekoringen laten verzinken? De zware storm op zee en de woe dende golven, waarmede het schip van ons Evangelie overdekt werd, kunnen ons ook de groote wederwaardigheden, ongelukken en tegenspoeden verbeel den, die wij hier op deze wereld ont moeten. Doch wanneer ons deze ook zoo danig overvallen, dat wij schijnen daaronder te zullen bezwijken, moeten wij tevens den moed niet verliezen maar ons best doen en op God be trouwen, die deze onheilen toelaat doch ook macht heeft om de golven dezer rampspoeden in eene stille rust te doen bedaren. De Zaligmaker bestrafte de klein moedigheid zijner Leerlingen, daar zij zoo weinig betrouwen op Zijne Alwijze Voorzienigheid en Zijnen Goddelijken bijstand stelden. „Wat vreest gij. klein- geloo.igen?" Past deze berisping ook niet op velen van ons? Als ons soms :iekte en tegenspoed overvallen, hoe nken wij dan moedeloos en verslagen neder, alsof ons God geheel verlaten hadde, alsot geene redding noch uit komst meer te wachten waren! Vergeten wij nooit bij alle voorko mende onheilen, ons vast betrouwen op God te stellen, en door het gebed onze toevlucht tot Hem te nemen macht en goedheid heeft om on kunnenente willen helpen. KANTOORBOEKHANDEL L ANGE8TRAAT 65 t.O. KR0MME8TR. TELEFOON 326 Kantoorboeken in alle liniaturen. Kaartenkasten. Briefordners. Het nut eener ontwik- kellngsvereeniglng. Roomsche menschen moeien weer baar zijn, om te gelegener tijd te kun nen getuigen voor hun beginsel. Dat leeren we in de Roomsche ont- wikkelingsvereeniging. En daarom zouden wij zulk een vereeniging, zulk een kring willen noe men „een soort instructie-bataljon van het Roomsche leger". Maar ook al plaatsen de levensom standigheden of persoonlijke kwaliteiten nog buiten ieder strijdgewoel, ook dan heeft een ontwikkeiingsvereeniging een niet te onderschatten taak, dezeons gedachtenleven verrijken en actiever maken. Het bijwonen van wetenschappelijke verhandelingen maakt in onzen geest eene activiteit wakker, die er vroeger niet heerschte. Allerlei vragen dringen zich op, verschillende punten breekt zich een belangstelling, een nieuwsgierigheid baan, die ons tot nader onderzoek aanspoort. Het leven zelf wordt belangrijker, voller en rijker om ons, het leven om heen verdiept zich, zoodat het le ven, het bonte, woelige leven meer zin en beteekenis voor ons krijgt. De trouwe deelneming aan zulk een vereeniging kan niet anders dan steeds nieuwe vergezichten om ons openen, zoodat het alledaagsche, het plichtma tige, de sleur en slenter van het leven van iederen dag verdwijnt en 't geheel een ideeëlen toon krijgt. Dan blijven we geen dommelige le vensreizigers of vlinderachtige levens toeristen, maar levensontdekkers. Wij gaan zelf op onderzoek uit en trachten ons over verschillende ver schijnselen te oriënteeren. Dan wordt het leven een boeiend boek voor ons en bij duistere plaatsen van dat boek gaan we te rade bij de boeken, als onze leermeesters en gidsen. De deelneming aan een ontwikke iingsvereeniging doet ons ook smaak krijgen in andere lectuur, meer degelijk, dan de zoutelooze romans, die ons al even futloos maken als de romanhelden zelve en wat erger is, die onvermijde lijk ons verzoenen met het kwaad. De deelname aan zulk een vereeni- WISSELSTROOM-TOESTEL pi jtfi MET LUIDSPREKER IOD.- PIANOHANDEL S. DUIJKÊR Koff ir-Grnmaphoon vanaf F 15- HAVIK 29 TEL. 773 ging brenge ons tot de goede boeken. En een goed boekom kort te zijn: is een levensvriend. Dat is de goede invloed van eene ontwikkeiingsvereeniging. Maar wil de invloed in de leden ge realiseerd worden, dan is er één con ditie: actieve, ijverige deelneming aan het vereenigingsleven. De stroom moet constant blijven wordt ze telkens onderbroken, dan gaat het beste van het effect verloren. Het gaat er mee als met een ge zondheidskuur, alleen de volhouder zal baat vinden. Voldoende deugdelijke gronden dus, waarmee een ontwikkeiingsvereeniging haar bestaansrecht kan bewijzen. Maar dit is nog niet voldoende. Een vereeniging is niet als een mensch, die zijn bestaansrecht verdedigt door zijn bestaan zelf, neen een vereeniging moet het doen door hare resultaten. Een vereeniging zonder resultaten is al een even zeer nutteloos en doelloos pronk sieraad, als een vredespaleis of hof van arbitrage in een tijd, dat de oor logen niet van de lucht zijn. Resultaten kan een vereeniging slechts toonen in en door hare leden. Maar dan moet de practijk der leden worden het eerlijke natuurgetrouwe silhouet of ver de natuuropname van de theorie deze regelen aangegeven. Dan, naar dan ook alleen kan een vereeniging haar bestaansrecht verdedigen. naastenliefde in elk opzicht beoefenden, tenminste trachtten zulks te doen... Wanneer allen eens begrepen, dat n arbeidloos bestaan, berustende op uitsluitend couponnetjes-knippen of op speculatie-winsten, onwaardig is...| Wanneer allen die in de kerk vooraan zitten, ook eens begrepen dat zulks niet genoeg is, maar dat ook het maatschappelijk leven in overeenstem- ing daarmee moet zijn... Wanneer allen, die nu een groot gedeelte van hun tijd besteden aan geld verdienen en aan ontspanning, er eens toe konden komen om een of ander apostolaat te beoefenen. Wanneer we er eens toe konden be sluiten om aan onze geestelijke be langen de plaats in te ruimen, welke daaraan toekomt, wat zou dat werken "s een bom... Inderdaad,als, als, als... Maar hoe veel ontbreekt er nog aan? Bommen. Pater Friedrich Muckermann S J. had het onlangs in een Duitsch tijdschrift over een aantal dingen, die haast vanzelfsprekend lijken, maar die toch bij volledige verwezelijking de uitwer king van een bom zouden hebben. Hier volgen een aantal van die bommen" vertaald Wanneer allen, die den naam van christenen dragen, eens nauwgezet hun godsdienstplichten vervulden en zonder uitzondering Zondags in de H. Mis kwamen, wat zou dat werken als een bom... Vooral op dat nauwgezet ver vuilen van hun godsdienstplichten in alle opzichten zouden wij den nadruk willen leggen!! Wanneer alle vrouwen, die het met de christelijke zeden ernstig nu-enen, zich eens zóó kleedden, dat zulks met overeen- hare gewetensovertuiging stemming was... Wanneer de christelijke partijen eens die personen uit 't publieke leven zouden verwijderen, die zich op de een of andere wijze hebben gecom promitteerd Wanneer de katholieken morgen aan den dag eens het abonnement op de neutrale, liberale en socialistische bla den zouden opzeggen en een katholiek blad in hun huis zouden nemen Wanneer zij aan boekenstalletjes, stations en in winkels eens uitsluitend fatsoenlijke lectuur en geïllusteerdi bladen vroegen... Wanneer al degenen die private leven katholiek zijn, dit ook eens onomwonden in het publieke leven wilden toonen... Wanneer wij elke tooneel- coopvoorstelling, welke niet geheel en al fatsoenlijk is, eens unaniem wisten te mijden... Wanneer alle werkgevers hun sociale plichten tegenover hun arbeiders eens ten volle wisten na te komen... Wanneer alle katholieken eens vol maakt de rechtvaardigheid Mijnhardts Zenuw»Tab'etten 75 cl. Laxeer-Tabletten 60 ct, Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij apothekers en drogisten. Oorlog. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop in Milnchen heeft, aan het Würzburger Regiment, waarbij hij 40 jaar geleden als eenjarig vrijwilliger diende, een nieuwjaarswensch geschreven. De kardinaal prijst daarin de sol datendeugden: mannenmoed en ge meenschapsgeest en hij frischt zijn ge heugen weer op„Over het stipte aan treden, alles, van laars tot helmspits keurfg in orde, over het verzamelen in colonne en linie, mond houden en niet met het ooglid trekken als mijnheer de Feldwebel slecht gemutst was of mijnheer de sergeant bij het geweren nakijken steeds weer een roestvlek in den loop ontdekte, enz." Tenslotte zegt Kardinaal Faulhaber echter: „Ik ben nu voorvechter des vredes, omdat volgens mijn overtuiging het oorlogvoeren, zooals het tegen woordig gebeurt met zijn gassen, die alle persoonlijke dapperheid verstikken en met zijn gifbommen die in enkele uten elk levend wezen van kind tot grijsaard vernietigen, niet meer men- schelijk is." Binnenland INDEX-CIJFERS. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers. Algemeen Indexcijfer voe- indexcijfer dingsmidd. - J 28 art. 1901/M0 1913 1901/T0 1913 100 100 100 1913 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 Aug. 1928 162 Sept. 1928 163 100 112 100 182 206 187 156 173 156 148 172 153 Oct. 1 145 170 151 164 146 173 154 Aug. 1929 159 Sept. 1929 158 Oct. 1929 157 Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100) over October 1929 in vergelijking met die der vorige maand, blijkt, dat zoowel het algemeen indexcijfer als dat der voedingsmiddelen e.d. met 1 punt is gedaald. Baarn BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Hendrika, d. van H. H. Tamminga en A. Berkloo. Dirk, z. van L. v. Wessel en J. Walet. Gijsbertha, d. van D. J. Westeneng en A. W. Laseur. Arie, z. van E. v. d. Kemp en G. Hoofjes. I Onder trouwd. S. H. Veldkamp en J. H. Pie per. Getrouwd:G. v. BeekenH. Brons. Overleden: Johanna v, d. Burgt, j„ echtg. van W. J. Wilmink. Roelofje Beermonn, 71 j., echtg. van E. Slijkhuis. Cornells Antonie den Hartog, 64 j., echtg. van N. v. d. Poel. DE IEPENSTERFTE. e Utrecht heeft de „Vereeniging deskundige Hoofden van Gemeen telijke Beplantingen in Nederland" een vergadering gehouden. Doel dezer bij eenkomst was de wenschelijkheid te bespreken om er bij den minister op aan te dringen wettelijke bepalingen in het leven te roepen teneinde zieke boomen, waar deze zich ook bevinden, op te ruimen. Prof. Dr. Joh. Westerdijk uit Baarn gaf een kort overzicht van de door haar verrichte onderzoekingen. De oorzaak der ziekte is een zwam, de graphium ulmi. Tal van proeven zijn genomen om de boomen met deze m te infecteeren en reeds na zes en viel de ziekte te constateeren. >e overbrenging der infectie schrijft Prof. Westerdijk toe aan het meevoe ren van sporen van de zwam door den wind en niet door insecten. Nagebootst is het opwaaien van den wind met infectiekiemen onder alle denkbare weersgesteldheden. Hierbij bleek dat de sporen slechts konden doordringen tot den boom, wanneer kleine wondjes in takken of bladeren aanwezig waren. Bestonden deze niet, dan bleef de in fectie zonder uitwerking. Herhaaldelijk is aandacht geschonken aan eventueele overbrenging der ziekte door insecten, doch prof. Westerdijk heeft dit nimmer kunnen nagaan, al wil daarmee niet gezegd zijn, dat nooit kevers beladen met sporen, de ziekte kunnen veroor zaken. Zeer waarschijnlijk wordt dus de ziekte door vochtige winden over gebracht. Het zal wel heel moeilijk zijn in Nederland de iepenziekte te weren door tot het rooien van zieke boomen te besluiten. In noordelijk gelegen landen zooals i.a. Denemarken komt de ziekte niet maar in ons land waar de iep gevoelig is zal de ziekte wel steeds blijven bestaan. De heer Van Poeteren, inspecteur in den Plantenziektekundigen Dienst te Wageningen, wilde ervoor waar schuwen niet alleen de sporen als oorzaak der ziekte te beschouwen maar ook myceliumstukjes. Hierbij kunnen de iepenspinktkevers wel degelijk een groote rol spelen. Naar de overtuiging van dezen deskundige zal het advies moeten worden gegeven de meeste boomen om te hakken, evenals zij die in de omgeving der aangetaste soorten staan. Wanneer het waar is dat her haalde infecties noodig zijn voor be smetting heeft het wel degelijk zin de haarden dier infectie weg te nemen evenals de door spintkevers aange taste boomen. Bovendien is de kans op herstel van zieke boomen zeer gering. Nr een ruime gedachtenwisseling gaf Prof. Westerdijk toe, dat het ge- wenscht is de zieke boemen te rooien. Het is echter iets anders om bij de .-geering aan te dringen op het om hakken van alle zieke boomen omdat dan ons land volkomen kaal zou wor den. Het is dus beter te waarschuwen. Ten slotte werd maakt het U gemakkelijk om door den wtnter te komen, omdat het U be schermt tegen de gevolgen van hoest en verkoudheid. Icaüaao Is heilzaam en lekker. Lei er op. dat op dc verpakking dui delijk voorkomt het woord Italiauo of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZEÏ7AAR KANTOORBOEKHANDEL LANQESTRflAT 84 TEL. 528 Voor Reclame 16 cent per Ons G. A. van der Veer Krommestraat 12 - Amersfoort CENTRALE BRANDWEER. Op initiatief van de Bussumsche Brandweer, poogt men te komen tot samenwerking op brandweergebied in de gemeenten Bussum, Hilversum, Naarden, Laren, Blaricum en 's Grave- land. Een commissie is gevormd om dit vraagstuk nader te bestudeerenmaat regelen tot uniformiteit van het mate riaal zullen worden overwogen, terwijl ook de onderlinge hulpverleening onder het oog zal worden gezien. Getracht zal worden de kring van samenwerking nog wijder te trekken en ook Loosdrecht, Kortenhoef, Maar tensdijk, Soest, Baarn en Eemnes uit te noodigen. Uit den Omtrek Eemnes Burgerlijke Stand. GeborenCornelis Lambertus, z. v. I. Hilhorst en H. C. van Wegen. GehuwdT. v. Agterveld en M. Hilhorst. Soest Alhier zijn op de volgende adressen verbandkisten geplaatst: Brinkstraat 7, Torenstraat 14, Talmalaan 17, Praam gracht 5, Beetzlaan 78, binnen niet al te langen tijd zullen meerdere kisten geplaatst kunnen worden. Een ieder, die gewond is, kan door den houder van zulk een kist verbonden worden, docht ter vooorkoming van misverstand woidt men er opmerkzaam op gemaakt dat nooit verbandstof wordt meegege ven of verkocht, daar zulks door het reglement niet toegestaan is. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Johanna,d. v. voorstel om a. v. d. Deijssel en W. v. Doorn een commissie van onderzoek samen Hendrijntje, d. v. J. v. de Beerekamp te stelles in overleg met de Heide-len A. J. Wortelboer Cornelis, maatschappij, het Staatsboschbeheer, prof. Westerdijk, den Plantenziekte- kundigen Dienst, enz. z. h. s. aange nomen. DE POST. Ter bespoediging van de bestelling ,an voo- Amsterdam bestemde corres pondentie is het zeer gewenscht, dat behalve straatnaam, huisnummer en plaats van bestemming de naam van het besteldistricl(Centrum, West, Noord, Oost ot Zuid) steeds in het adres wordt opgenomen. Indien deze aanduiding, welke bij voorkeur aan den naam Amsterdam worde toegevoegd dus b.v. „Am sterdam—Oost" ontbreekt, bestaat! kans, dat de correspondentie een of [meer bestellingen vertraagt. G. Klein en C. Karelse Aaltje, d. D. Pureveen en M. C. Rademaker Wouter, z. v. W. G. Middelman en M. Lenser Alfred Leo, z. v. J, G. Ligthart en S. Witteboon. Onder trouwd G. Klomp en G. v. Herwaar den. Overleden: Wilhelmina Beijen, 50 j., echtg. v. A. Spelt Wilhelmus C. Majoor, 18 m. Jtivwe sefvuttè ,r fuUd 7 en springende lippen

De Eembode | 1930 | | pagina 1