Kamermuzlekvereeniglng een Middag concert in Amicltia. Piet Tiggers zal dan spreken over de nieuwe muziek in verband met de uit te voeren wer ken. De H. K. V. zal uitsluitend nieuwe muziek uitvoerenhet lijkt het Be stuur van den Amersfoorlschen Kunst kring gewcnscht de aandacht op dit belangrijke concert te vestigen; onze Het programma bevat werken van Malipiero.Casella.Hindemith.Janatsjek, v. d. Sigtenhorst Meyer, e a. Mevrouw O. Stotijn-Molenaar verleend mede werking als Sopraan. WAARSCHUW1NO aan alle oud-Retraitanten van Amers foort de Recollectie van morgenavond Woensdag, te half acht, niet te ver zuimen. Ze heeft plaats in de kerk van O. L. Vrouw (Elleboog). Allen worden verzocht in het mid denschip der Kerk plaats te nemen, de mannen rechts (epistelzijde), de vrouwen links (evangeliezijde). Wie wil toonen, dat hij (zij) een goede Retraite gehouden heeft, komt, als 't ecnigszins kan, ook naar de maandelijksche vernieuwing der Re traite, de Recollectie. Oud-Retraitanten, U wordt verwacht, j. VAN DER VELDEN, C.S.S.R. Op Zaterdag 15 Maart a.s. zal voor de leden van de Ruitersportvcreeniging van de R.S.V. „Ecmland" een wedstrijd worden georganiseerd, bestaande uit de combinatie van een afstandsrit met een cross-country. In het Valkje werd het zilveren bestaansfeest van de voetbalvereeniging H. V, C. gevierd. 's.Viddags was er icceptie, waar burgemeester Van Raud- wijck en Wethouder Ruitenberg kwamen complimenteeren. 's Avonds was er feestelijk samenzijn hetwelk tot Zon dagmorgen duurde. De vereeniging „Ned. Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en geestes zieken" zal Vrijdag 21 Maart des na middags half twee, op plechtige wijze een gedenksteen plaatsen in den voor gevel van haar eerste thans-in-aanbouw zijnde gesticht. Deze stichting, die den naam zal dragen „Zon en Schild", verrijst aan den Utrechlschen straatweg. De bouw is reeds zoover gevorderd, dat het be stuur verwacht, dat nog voor het einde dezes jaars de eerste patiënten zullen kunnen worden opgenomen. Tot de plechtigheid der steenlegging op 21 Maart zijn een aantal belangstellende colleges en personen uitgenoodigd. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is voornemens vóór de Paaschvacantie weder een jeugdconcert te organiseeren. Nu de gemeenteraad het bedrijfs kapitaal heeft verschaft en de nieuwe bussen zijn besteld, mag worden ver wacht, dat met 1 Juni de nieuwe stads autobusdienst gaat rijden. De bedoeling is een kwartierdienst met goede route's waardoor speciaal van 't station komenden zullen worden geholpen aan een snel en goedkoop communicatie-middel met de stad. In het gebouw der provinciale griffie te Utrecht werd aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in de Eem tusschen Amersfoort en den Kleinen Melm, met bijbehoorende werken, in twee per- ceelen en in massa. Raming f 125.000. Laagste inschrijfster N.V. Aannemers- bedrijl v.h. J. Kraayenveld te Slicdrecht voor f 103.185. Een aanbesteding voor de levering van water in de verdiepte Eem zal dan ook nog noodig blijken. Voor de R. K. Burgerjongelingen- Vereeniging St. Aloysius sprak Zondag middag de heer Harhoungh over Indië. Vooraf ging een inededeeling over de Verkennersbeweging. De bootreis werd door spreker uitvoerig besproken. De toekomst voor jongelui ligt daar open indien zij hard en nog eens hard wer ken. Vooral in cultures is voor hen een groote promotie te maken. Een punt van behandeling was het hotelwezen, de hygiëne, de arbeid. Speciaal werd besproken het geestelijk leven in Indië. Het bestuurswezen van onzen Oost werd door spreker duidelijk uitgelegd. Burgerlijke Stand. 4 Maart. Geboren: Hendrik Willem Gerhard, z. v. A. A. Stöfsel en H. G. M. E. Roeterd Reinder, z. v. T. W. de Vries en R. Saagen. Gehuwd: J. L. de Vries en van Garderen. Overleden Janna van Laar, oud 65 j., wed. van T. van Hoogevest Aaltje Waandcrs, oud 71 jaar, wed. v. G, A. Querreve d. 5 Maa-t. Geboren: Suzanna, d. v. W. A. Polhout en G. E. Mark Johanna Suzanna, d. v. J. Schonewille en J. S. Vobhof Wilhelmina, d. v, J. S. A. dc Vries en H. van Gullk Evertje Alida, d.v. G. v. KootcnenG. v. d. Mheen. Gehuwd: B. Jansen en A. Hazeleger G. Huber en G. van Loenc tl. A. van Bekkum en W. Jonkman, j Overleden: Wilhelmus Hcn- drikus Jozef Bcrtelink.ï oud 18 jaar, ongehuwd Rikkert Dekker, oud 90 jaar, weduwn. van T. Dekker Jan PU ter Bos, oud 66 jaar, echtgeu. van II. Struik Gerrit Groeneslijn, oud 75 jaar, echtgen. van W. Sinink. 6 Maart. Geboren: Wilhelmus Hen- ricus, z- v. J. S. Goosscns en W. C. Reijnen Bor Teunis, z. v. Gerief Teunis Faassen en Jannetje van Laar. I Ondertrouwd: I. van Kollen en E. C. de Leeuwe R. Eversen en E. Veenendaal - P. v. d. Pol en A. Koudijs W. G. Renes en F. R. I. Rosingh L. F. v. d. Berg en J. Heideveld. Gehuwd: J. M. v.Baarsel en Aafje Kiers. Overleden: Jan Ver- woerdt, oud 76 jaar, echtgenoot van E, van Manen Everdina Zwol, oud 71 jaar, ongehuwd. 7 Maart. Geboren Cornelis Dirk, z. v. A. v. Ginkel en R. C. Kampkorst Willem, z. v. K. Groenenberg en E. Flipse Andre, z. v. A. Reeders en A. Wittermans. 8 Maart. Geboren: Regina Maria, d. v. J. G. Vos en R. Pasker. Berend Jan Frederik, v, M. A. de Groot en W. J. Hagreize Johanna, d v. H. Mossing en W. G. Kaïnmeijer. 10 Maart. OeborenKoop Roelfienus, z. v. K. Eding en R. Kaspers Otto, z. v. W. Strijker en A. Duinkerken Aaldert Cornelis Hendrik, z v. E. Windhouwer en C. H. van Dam Johannes Hendrikus Jezef, z. v. J. H. J. Keizer en J. v Noordenburg - Jacobus Marinus. z,v. J. Verhoef en H. Pampus Johannes, z, v. Ruitenbeek en M. A. Versteeg, Overleden: Ger- harda Petronella Kraayvanger, oud 78 j. weduwe van J. J. Massa. GEVESTIGD. Margaretha Veenman, Vondellaan 10. Petronella v. d. Tweel, R.K., Assenr.st. 5 Klaaske Sierink, G.K., Eemstr. 13 B. Schutter, J.v.Oldeb.l. 4, stud.kol.inst. A. Stoffer, N.H., Irisstr. 38, bakker Geertruida Rijn, R.K., Bolderstr. 22 M. Koning, G.K., Krommestr. 68, bakker Mathilda Keizer, R.Kv.Bemmelstr. 59, kinderjuffr, Annetje v. Asscndelft, N.H., B.Wuyt. laan 56, huish. Beertje Arendsen, N.H., Ulr.weg 20 Angelique v. Aken, N.H., P.Buysiaan 21 F. Bal. H.A., 3e Inf. K.str. 11b, opz.fort. J. v. Beek, R.K., Havik 17 Johanna Berg, R.K., St. Ansfr.str. 11, dienstbode H. de Bruin, R.K., G.v.St.werfstr. 74, voerman H. Brand, N.H., Hoogeweg 45, landb. G. v. d. Berg, Ger., Noordstraat 25. opperman J. Bruins. Bloemendstr. 20, slager W. Blom, R.K., G.Douwstr. 6, mach. Petronella Borstlap, G.K., With.str. 15 J. v. Beers, R.K., v.Campenstr. 17 Klaske Brouwer, N.H., H.v.Viandestr. 19, verpleegster Pietronella de Bruin, G.K., Vondellaan 33. dienstbode Grietje Burgy, N.H., Emmalaan 11. id. K. v. d. Boogaart, N.H., Miereveldstr. 20, tuinman Trijntje Bottema, N.H., Dillenb.laan 2, hulp huish. Elsie Downing, Muygenslaan 43. corr. Jannetje Doornekamp. N.H., B.Wuytl. 24, dienstbode G. v, Dorth, N.H., Vermeerstraat 102, bouwkundige J. Daams, Parallelweg 26, electr.m. H. Du wel, N.H., Muurhuizen 103, be zorger J. Dikboom, N.H., J.v.Lennepl. 8, pred. W. v. Deelen, R.K., Burgerbuurt 16 winkelbed. Hermina Dikken, C.G., K.Sophial. 7, dienstbode Evertje v. Dusschoten, N.H.. Langestr. 8, dienstb. J. v. Eeken, L.d.H., Emmalaan 18. kap. L. d. H. Gerritje v. Egdom, N.H., Snouckaertl. 2, dienstb. Christina v. Essen, N.H., Hof 29boven, dienstb. L. Fortuyn, N.H., Leliestraat 75, pens. Gezina Fabricius, Rem., Anemoonstr. 19. Jhr. W. Gevaerts, N.H., B. Wuyt.laan 56, ritmeester. H. de Gans, N.H., Muurhuizen 155. Engelina Geertzema, N.H., Bergstr. 16. R. Gerritsen, R.K., Arnh.weg 32', bank werker. J. Graff, R.K., P. Borstr. 13. colport. J. Goldstein, N.I., Havik 14a, fabr.arb. Richarda v, Hamersveld, R.K., K.Wilh. str. 20, dienstb. A. Hazenbos, O.K., Stellingw.str. 25, tuinman. Everdina Hovestad, N.H., Arnh. weg 228a, dienstbode. F. Heszler, N.H., Utr. weg 163. Geertruida v. d. Horst, Wijerstr. 15. J. Hopstaken, R.K., P. Potterstraat 36, kapper. Maria Hcijster, R.K., Regentessel. 21, 1.1. kl. N. S. E. Haanschoten, Ger., Leusderweg 287, slager. Maria Hafakkergeb. Heuts, R.K.,Teut39. Jannetje Hooijer. N H„ Varkensm. 19b, dienstb. Elisabeth Heijmen, R.K., Arnh.str. 13, dienstb. J. ter Haar, N.H., A. de Kamp 41, rijtuigp. N.S. Grada Jansen, R.K., Langestraat 32, dienstb. Uit den Omtrek Barneveld Tot marktmeester is benoemd Joh. van Droffelaar. Op voorstel van B. en W. wordt het percentage der inkomstenbelasting, evenals vorige jaren, bepaald op 2 pet. Volgens den Barneveldschen bur gemeester bedroeg de eieraanvoer in Sproeten komen vroeg in1 het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten 1929 52 millioen of 8 millioen meer dan in 1928, terwijl de pluimvee- aanvoer in 1929 dien van 1928 bijna met een half millioen overschreed. Dc verplichte eierkeurlng mag weldra tegemoet worden gezien. Bij den Raad was ingekomen een verzoek van verschillende vereenigin- gen om intrekking of wijziging der onlangs vastgestelde verordening tot het heffen van een vermakelijkheids belasting. B. en W. wilde deze belasting vor deren van personen of vcreenigingen van elders, die hier een uitvoering geven. Verschillende leden vinden het echter al te gek, deze nog zoo jeugdige ver ordening reeds nu zoodanig te wijzi gen dat er niets meer van overblijft en bij stemming wordt dan ook met 9 legen 6 st. besloten de verordening precies te laten als ze is. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van W. Over- eem en E. Blom. Wilhelmina Maria, d. van G. Zuidinga en O. M. van Ommen. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Adriana, d. van G. F. v. Hamersveld en M. S. J. v. Hees, OverledenDirkje v, Klein- wee, 71 j„ echtg. van P. v. Wee. Evert v. d. Burgwal, 76 j„ echtg. van K. Horst. Henrica Johanna van den Brink, 80 jongeh. Maarn Tijdens het rangeeren werd de ran geerder G. v. A„ op het emplacement, terwijl hij op een rangeerdeel sprong om dit tot stilstand te brengen, door, een missprong door een der wagens i gegrepen, met liet gevolg, dat hem de beide voeten juist boven den enkel werden afgereden. Nllkerk Op de MarktAangev. 223.500 Eieren f4.10—5.30; 16 schrammen f 38—50, 10 biggen f26—32; 154 runderen); kalfkoeien f 240—380, vette koeien f200— 360; 106 nuchtere kalveren, slachtkalveren f 5 10. mestkalveren f20-30; Putten Zaïerdagmiddag is op den onbe- waakten overweg bij de halte Bysteren, een vrachtauto door den sneltrein Groningen—Amsterdam gegrepen. De auto is geheel vernield, de chauffeur bleef ongedeerd. De locomotief is licht beschadigd. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. Soest Alhier overleed in den ouderdom van 54 jaar P. H. Hesp. De overledene was de groote stuwkracht bij de op richting van de Centrale Slachiplaats. Hij was de opvolger van Foeken als lid van de Kamer van Koophandel „De Geldersche Vallei". Bovendien was hij Voorzitter van de R. K. Mid- denstandsvereeniging en lid van de St. Vincentiusvereeniging. Met den heer Hesp is weder een waardig burger heengegaan. De politie is thans in het bezit gekomen van een zich in uitstekenden staat bevindenden 2e handsch auto, merk „Pontinac", bestemd voor politie doeleinden. De wagen, ingericht voor 4 zitplaatsen, maakt een zeer goeden indruk. Utrecht Daar de bevolking der Utrechtsche strafgevangenis terugloopt (o.m. door de voorwaardelijke veroordeelingen), zal voorloopig slechts één vleugel in het gevangenisgebouw in gebruik blij ven. De overige ruimte zal men ai- sluiten. Ook onze provinciale hoofdstad heeft haar raadskclder gekregen. De kelder van hel Sticht, waar Stichtenaren kelderen om zich te goed te doen en kennis te verhelderen, de Raadhuiskelder dan, werd, dank zij Utrecht's Raad, tot plaats en oord waar ieder graag naar den kelder gaat! Een 16-jarige jongen was aan het voetballen op het sportterrein aan de Thorbeckelaan. Daar hij zich niet wel voelde, ging hij eventjes in het gras liggen. Zijn kameraden die naar hem kwamen kijken zagen, dat hij het erg benauwd had. Men waarschuwde een dokter, en toen deze op het veld kwam, moest hij reeds den dood door hartverlamming conslateeren. Woudenberg. Op den Zeisterstraatweg voorbij, de Pyramide vloog een verhuiswagen uit Rotterdam in brand. De drie in zittenden konden zich met moeite redden. Men poogde het vuur met zand te blusschcn. doch dit hielp niet, en de auto, spoedig geheel in lichte laaie, bsandde totaal op. Slecht enkele meubelstukken en een paar kisten en dekens konden gered worden. Zeist Een motorrijder, v. d. Brug en ecu duorijder, Kraay, werden op den Prins Alexanderweg voorbij dc Gero-fabriek bewusteloos op den weg liggende aan getroffen bij huil vernield motorrijwiel, vastgesteld kon worden, dat zij legen een telefoonpaal waren gereden. K. had een wonde aan den slaap en waarschijnlijk een schedelbreuk, terwijl v. d. B. uit mond en neus bloedde. Per ziekenauto werden zij naar het ziekenhuis overgebracht. Binnenland KENNISOEVINQ. Door den Minister van Staat. Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat in liet ge- heele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1930; b. Hel ten verkoop in voorraad heb ben, tc koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 April 1930; c. Het zoeken, rapen, ten verkoop In voorraad hebben, te koop aanbieden verkoopen, afleveren, of vervoeren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersnippen en goudplevieren niet is toegestaan. tl' iv>Tuiccsiiui li:||ll:UJ.Üin'|n r Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) PASSIESPELEN OBERAMMF.ROAU. Vrijdag j.1. hebben wij buitengewoon genoten van hef Passiespel van Obe- rammergau, gedeclameerd door de ZeerEerw. Heer Pastoor Peelers, geïll. met lichtbeelden. Het was een avond die een diepen indruk op ons heeft gemaakt. Het genot van de avond zou echter nog hooger geweest zijn, wanneer niet velen voor het einde, reeds de zaal hadden verlaten met onnoodig veel lawaai, wal zeer hinderlijk was. De toch al krakende stoelen en vloer van Amicitia hadden storing genoeg gewekt. Al was het zeer laat geworden, had den we wel mogen verwachten, dat deze menschen de beleefdheid in acht hadden genomen om de zelf gekozen Kunstavond tot het einde bij tc wonen. U mijnheer de Redacteur beleefd dankzeggend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Eenige toeschouwers. Gemengde Berichten Uif Antibes (Z.-Frankrijk) wordt gemeld, dat een auto, bestuurd door een Nederlander, tegen een muur reed. De bestuurder was licht gewond, maar een dame, die in den wagen zat, werd gedood. De Raad van Haarlem heelt be sloten een openluchtschool op te richten en hiervoor een crediet van f 38000 per jaar te verstrekken. De Katholieke Boerenbond kocht een nieuw Bondsbureau aan het bekende Rijnhotel te Arnhem, een soiled en ruim gebouw, dal behalve de groole lokalen op den beganen grond bevat op 3 verdiepingen een dertig kamers. De landbouwer D. te Spork verloor nu acht jaar geleden zijn gouden trouw ring. Het gelukte niet meer den ring terug te vinden. Toen men dezer dagen op zijn boerderij een koe slachtte, vond men den gouden ring in de maag van het dier terug. De 39-jarige R. B. te Oosterbroek wilde zijn watermolen achter zijn huis smeren. Zijn halsdoek kwam in aan raking met de kamraderen, waardoor hij werd geworgd. Zijn vrouw vond hem na eetiigen tijd dood in den molen. Tijdens een bioscoopvoorstelling te Sjinkai vonden, tengevolge van brand, 104 bezoekers den dood cn werden er 100 gewond. Er heeft te Wormerveer een ge weldige fabrieksbrand gewoed, die de cacao- en chocoladefabrieken van de long heeft verwoest. Brandweren uit dc omliggende gemeenten assisteerden de Wormerveersclie brandweer, zoo dat met een 40-tal stralen werd ge werkt. Aan behoud der fabriek viel helaas niet te denken. Met donderend ggraas tiadden instortingen plaats, ter wijl ook explosies konden worden gehoord De schade kan op bijna I millioen gulden worden geschat. Alleen aan cacaoboter ging voor f 100.000 ver loren. Op de fabriek waren ongeveer 160 personen werkzaam. UK de Lond en Tulnbouw-wereld. Nadruk verboden. De bessenstruiken. De vermenig vuldiging der bessen heeft gewoonlijk plaats door middel van stekken, die bij de kruisbes met een „hieltje" ge sneden worden. Men stekt in den herfst of in 't voorjaar, hoewel de eerste tijd tc verkiezen is boven den laatste. Het eerste jaar toch is de ontwikkeling gering, en deze zal bij voorjaarsplan ting geringer zijn dan bij najaarsplan ting. In het 2e jaar snijdt men terug. Men kan echter ook een kroonboompje vormen, wat bij de kruisbes nog wel het meest In gebruik is, hoewel men heel veel last heeft van wortelscheuten. Deze wortelscheuten zijn voor den struikvorm juist voordeelig, waarom wij deze verkiezen boven den kroon vorm. Men verkrijgt den kroonvorm der kruisbes ook door enting op Ribes aurea of gele Irosjesbes. De vergroei ing gaat echter niet gemakkelijk, waar voor men het wel doet in een diepen bak. Om een mooien vorm Ie krijgen, bindt men wel een hoepel binnen in en leidt daar de gesteltnkken omheen. Zoo'n komvormige struik dient echter nergens toe; men mag binnenin ook gerust takken hebben, ats ze maar niet te dicht staan. Tot dusverre is de be handeling van aal- en kruisbessen dezelfde; nu evenwel komt de afwijking. Alleen bij roode en witte bessen onderscheidt men gesteltakken cn vruchthout, bij de andere niet. De eindtak moet men elk jaar laten ver lengen; 'szomers doet men er niets aan, evenals bij vruchtboomen. Heeft men ingesneden, dan ontstaan reeds het tweede jaar tuiltjes. In de eene streek van ons land plant men de struiken op 2 Meter in de andere op 1.5 Meter. Daar het eerste jaar liet gewas nog klein is, kan men vrij aan tusschenteelt doen. Welk gewas de voorkeur verdient, hangt natuurlijk at van eigen behoclte, ot, als men voor den handel kweekt, van dc vraag in dc omgeving. Door het korle insnijden ziet men een sterke ontwikkeling van houttwijgen, die geen vrucht geven. De hoofdzaak bij het snoeien is, dat men de vrucht dicht bij dc hoofdtakken krijgt, en liet vor men van nieuwe gesteltakken om den vorm te bewaren. Bij de zwarte aalbes zijn de één jarige takken het vruchtbaarst, liet 2e jaar is de vruchtbaarheid al verminderd. De vrucht dragen zij in de oksels van de lange takken, later ook aan de zij takken. De hoofdzaak is dus hier liet vormen van éénjarige takken. Over 't algemeen snijdt men bij de zwarte bes weinig in, om het volgende jaar zware lakken Ie krijgen. Zware loten ontslaan vaak op oud hout. De kruisbes wordt heel weinig gesnoeid. Het bewaren van uien. Op de be- waarplaats, waartoe men liet best een1 donker, droog plekje bestemt, spreide men op matten ot planken de uien in een dunne laag uit. Ook* kan men, met behulp van biezen, touwen of stokjes, ze samenvoegen tot rissen, die men vervolgens op donkere, droge plaalsen hangt. Uien zijn eenigszins tegen vorst bestand, als ze op droge plaatsen bewaard worden. Zoolang ze in bevroren toestand verkceren, mag men ze niet aanraken. Overigens ver liezen ook zij, evenals andere plant aardige produkten, door herhaaldelijk bevriezen een deel van hun goede eigenschappen. Die bollen, waarvan de opperhuid openbarst een bewijs, dat ze beginnen te schieten zocke men steeds uit om ze het eerst te nuttigen. Lang of kort stroo als strooisel. In Duitschland heeft men opzettelijk proeven genomen omtrent de voordee- len van de Engelsche methode, om het stroo niet lang, maar in 13—14 cM. lange stukken gesneden, als strooisel te gebruiken, en de uilkomsl vergeleken met lang stroo als strooisel. Dc uitslag was, dat door de Engelsche methode ongeveer 35 pCt. van het stroo be spaard kan worden. Rekent men 4 K.G. lang stroo als strooisel per rund, dan is bij de Engelsche methode 2.5 K.G. voldoende. Kort stroo heeft nog andere voordeelenhel zuigt het vocht beter op en geeft zoodoende beteren mest, terwijl liet stofverlies voorkomt. Op den mesthoop is het bewerken een voudiger, gemakkelijker cn goedkooper, omdat zulke mest zich minder zet, niet zoo sterk verrot, en dus geen kosten en werk vereischt voor 'I gere geld vochtig houden. Mest van kort stroo is gemakkelijker en spoediger geladen, uitgespreid en ondergewerkt. Het ineggen gaat gemakkelijker en beter, omdat kort stroo onder de tanden der eg niet klontert. Zoet geworden aardappelen verliezen hun walgelijken smaak, wanneer de temperaluur, waarin ze bewaard wor den, hooger stijgt Men bescliouwe ze dus niet te spoedig als waardeloos. Wij gaven het vorig jaar een kennis den raad een emmer vol oneetbaar geworden knollen (zoo zoet waren ze) een paar dagen in de huiskamer te zetten, 't Succes was verrassend. De zoete smaak verdween totaal, en dus besloot hij de 5.5 mud, die van hem bevroren waren, vooralsnog niet weg te doen. Later bleken ze nog heel wel bruikbaar. Genezing van mok. Het is vooral van belang de pooten schoon en droog te houden. Men make gebruik van olie, glycerine, en meelbcstuiving en moet dc hielen omzwachtelen. De behande ling vereischt veel geduld en zorg. Indien voclilafsclieidingen plaats heb ben, worden zachte, opdrogende mid delen gebruikt, zooals een smeersel van lood en kalk, of kortstondige baden van run (5 deelen water en I deel run), waarbij 2 eetlepels creolin gevoegd worden. Dan doet men er een verband van watten omheen en een windsel van 10 cM. breedte. Als de mok droog is, is ook een inwrijving met boorzalf aan te bevelen. B—r. Kerknieuws. BIDDEN VOOR RUSLAND. De vicaris-capitulaar van liet Aarts bisdom Ulrechl, kanunnik J. H. G. Jansen, heelt het volgende herderlijk schrijven uitgevaardigd Z. H. Paus Pius XI vestigt in Zijn schrijven van 2 Febr. LI. de aandacht van de wereld op de godsdienstver volging, welke in Rusland woedt, aldus den aanvang van het schrijven. Door de opsomming van een reeks misdadige feilen, welke ieder op zich ons met afgrijzen vervullen, leert ons dit pauselijk stuk dc afme tingen kennen, welke de haat tegen God en godsdienst in dat land heeft aangenomen. Gewetensvrijheid en vrij heid van uitoefening van den godsdienst bestaan in Rusland niet meer. Ontel bare priesters, religieuzen en geloovi- gen werden gevangen genomen, ver bannen en lot dwangarbeid veroordeeld. De jeugd wordt met haat tegen den godsdienst opgevoed en vercenigd in een bond van strijders zonder God. De kinderen worden aangehitst om dc ker ken te verwoesten en heilige voor werpen van den godsdienst te vernie len. Gedurende liet laatste Kerstfeest, zoo vermeldt ons liet pauselijk schrij ven, werden vele honderden kerken gesloten, tal van heiligenvoorstellingeii verbrand en de arbeiders en scholieren verplicht te werken. De Zondagen zijn afgeschaft, liet is zelfs zoover gekomen, dat de werklieden in de fabrieken ge dwongen worden een verklaring le lee- 1 kenen, waarbij zij formeel liet geloof verzaken en God verklaren le haten, en dit op slralfe van beroofd te worden van hun kaarten voor brood, kleeding en huisvesting, zonder welke iedere bewoner van dat ongelukkige land ge doemd is te sterven van honger, ellende en koude. Bovendien werden tijdens liet jongste Kerstfeest in alle steden en tal van dorpen dc schandelijkste voor stellingen gegeven, waarbij de gods dienst bespottelijk werd gemaakt en de meest afzichtelijke heiligschennissen werden bedreven. Wij halen deze reeks van lieilig- schennende misdaden uit het pauselijk schrijven aan, om u lot liet inzicht te brengen op welke grove wijze de goede God in Rusland openlijk wordl ont- eerd en om u te doen begrijpen wat het meercndecls diep geloovige volk van dat land onder zulk een hemel tergende en mensclionteerende vervol ging heelt te lijden. Uit inzicht moge u een spoorslag zijn, B. G., om allen zonder uitzondering gevolg tc geven aan den oproep, welken Z. H de Paus tot geheel de katholieke wereld richt, om in vereeniging met Hem, gemeen schappelijk eerherstel te geven voor zoovele en bittere beleedigingcn liet H. Hart van Jezus aangedaan en geza menlijk te bidden voor liet zielenheil van al degenen, die in deze vervolging op zoo harde en moeilijke proel wor den gesteld Wijl liet de wcnscli is van Z, ll„ dat deze smcekitigen op een daarvoor vasfgestelden dag worden gehouden, bepalen Wij voor liet Aartsbisdom Utrecht als volgt: In alle keiken en kapellen, waar hel H. Sacramenl wordt bewaard, zal in den namiddag van Zondag 16 Maart a.s. hei Allerheiligste eenige uren open lijk ter aanbidding worden uitgesteld, waarvan de duur en tijdsbepaling aan het oordeel van den weleerw. heer Pastoor of Rector wordt overgelaten. Deze aanbiddingsoefeniug zal op zijn» laatst om acht uur worden besloten met een plechtig Lof, waaronder zullen worden gebeden de Litanie van liet H. Hart van Jezus en de akte van eer herstel aan liet H. Hart, benevens drie maal hei schietgebed: Verlosser der wereld, red Rusland! Dringend verzoeken Wij den gcloo- vigeu op Zondag 16 Maart of op 19 Maart a.s., den feestdag van den H. Jozef, tot dc II. Tafel tc naderen en deze H. Communie tot eerherstel op te dragen aan liet goddelijk Hart van |esus. Bovendien geven Wij zoo be sluit de Hoogecrw. Vicaris-Kapitulaar aan alle kloosters van mannelijke en vrouwelijke religicusen, alleen voor de inwonendcn, verlof tot uitstelling en aanbidding van liet II. Sacrament in den nacht van 18 op 19 Maart a.s., vanaf 'snaclits 12 uur. Deze aanbidding zal des morgens worden gesloten met liet „Tantum ergo" en den zegen, voorafgegaan door dc reeds bovenge noemde gebeden. De 40-daagsche vasten. De „Groote Vasten", welke wij nu zijn ingetreden, is niet alleen een tijd

De Eembode | 1930 | | pagina 2