Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll ll NORA RADIO Koopt uw Schiijfmachine Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Dc Ecmbodc Adjertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adyer- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd Kantoor en Drukkerl] Langegracht 28 ie Amersfoort Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 14 Maart 1930 - No. 98 Kankeren is liet verzet van de kleinen, in wie de vlam der geestdrift naar binnen is geslagen. Kankeren is het verzet der zelfvoldanen, die zich de gewichtigste persoon op 's levens tooneel achten, zonder rondom zich te zien. Kankeren is de on-hcroïsche heldhaf tigheid der taffen. Epistel en Evangelie. TWEEDE ZONDAG VAN DE VASTEN. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Thessaloni- censen; IV, 1 7. Broeders! Wij bidden en smeeken u in den Heer Jezus, dat, gelijk gij van ons ontvangen hebt hoe gij moet wandelen en Godc behagen, gij aldus ook wandelt, dat gij overvloediger worden inoogt. Immers weet gij, welke voorschriften ik u door den Heer Jezus gegeven heb. Want dit is Gods wil: uwe heiligmaking: dat gij u onthoudt van ontucht, dat een ieder van u zijn val wete te bezitten in heiligheid en eer, niet in drilt der begeerlijkheid, gelijk ook de heidenen, die God niet kennen; en d..t niemand zijnen broeder vetdrukke of in de zaak bedriegewant de Heer is een wreker van dit alles, gelijk wij u le voren geze. d en be tuigd hebben. Want God heelt ons niet geroepen tot onreinheid maat tot hei ligmaking, in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Matlheus; XVII, 1—9, In dien tijd nam Jezus Petrus, Jaco bus en diens broeder Joannes met Zich en leidde hen, afzonderlijk, op een Imogen berg; en Hij werd voor hen van gedaante veranderd. En zijn aan gezicht blonk als de zon, en zijne kleederen werden wil als sneeuw. En zie, hun verschenen Mozes en Elias, met Hem sprekend. Petrus nu nam het woord op en zeide tot Jezus; lieer! het is ons goed hier le zijn! Laat ons. zoo Gij will, hiet drie tenten maken, voot U ceite, voor Mozes ééuc en voor Ellas éétte! Terwijl hij nog sprak, zie, overschaduwde hen cene lichte wolk: en zie, eenc stem uit dc wolk, zeide: Deze is mijn beminde Zoon, in wiett Ik mijn welbehagen heb; hoort Hem! En de leerlingen, het hoorendc, vielen op hun aangezicht neder en vreesden zier. En Jezus naderde en raakte hen aan; en Hij sprak lot hen: Slaat op en vreest met! En hunne oogen op slaande zagen zij niemand dan Jezus alléén. En terwijl zij den tierg afdaalden gebood Jezus huil en zeideOpenbaart dit gezicht aan niemand, totdat de Zoon des menschcn van de dooden is op gestaan. Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal King- pepermunt heeft geproefd, lust geen andere meer. PEPERMUNT VA/ok+Ii a crown. KANTOORBOEKHANDEL F. A. TULP Langestraat 65 t.o. Krommcstraat - TEL. 326 Liturgische Kalender. Week van 16—22 Maart. N.B. Behalve Woensdag dagelijks Prefatie van de Vasten. Zondag 16. 2e Zond. van de Vasten, Mis Reminiscere, zonder Gloria. 2e geb. A cunctis, 3e geb. Omnipntens. Maandag 17. H. Gertrudis(Ncdcrl.), 2e geb. H. Palricius, 3e geb. en laatste Evang. van Maandag in deze week. Dinsdag 18. H. Cyrillus v. Jerusalem, 2e geb. en laatste Evang. v. Dinsdag in deze week. Credo. Woensdag 19. H. Jozef, 2e geb. en laatste Ev. van Woensd. in deze week. Donderdag 20. H. Wulframmus (Ned.) 2e geb. en laatste Ev. van Dond. in deze week. Vrijdag 21. H. Benedictus, 2e geb. en laatste Ev. v. Vrijdag in deze week. Zaterdag 22. Mis v. Zaterd. in deze week, 2e en 3e geb. als Zondag. aan Zijne Godheid. Voorzeker zij hadden vele wonderen Zijner Goddelijke al macht gezienPetrus had wel openlijk op Zijn vraag ..voor wicn houdt gij mij" getuigd: Gij zijt de Christus, de ion van den levenden God" doch er ;rd van hen een buitengewoon sterk gelooi vereischt om den Meesiei i Gods te blijven erkennen, Hij werd gevangengenomen, openlijk des doodd schuldig verklaard, tusschcn twee moordenaars vnortgc- sleurd en ter doud gebracht. Om nu allen twijfel te voorkomen en om hun uigend bewijs van Zijne God huid te geven, nam Jezus, komende langs den berg Thabor. drie Zijne leerlingen met Zich om Hem op dei berg in al den luister Zijner goddelijke Majesteit te aanschouwen. Dit verhaal van Jezus'verheerlijk moe» ook ons in het geloof versterk bijzonder nu wij de Vnsten-mediu aanhooren over het lijden van i Zaligmaker, over Zijn diepe vernc ring en versmading onder de handen der booswichten Hij had legioenen van Engelen kunnen gebieden om hel gewe'd Zijner vijanden te verijdelen, maar Hij heeft al Zijn lijden vrijwilli/, uit liefde jegens ons, willen ondergaan. Maar bovendien wordt ons deze ver heerlijking van Christus door de H. Kerk voorgesteld in de vasten tot onze troost en onze opwekking, om ons te doen zien wat ook wij te wachten hebben als wij nu in vasten sterving en berouw voor onze zonden boeten en oprecht rouwmoedig tot God terugkecreu, volgens dc vermaning den Proleet Joill„Bekeert u tot Mij, uit geheel uw hart, in vasten, in tranen n," Dan zullen ook wij eenmaal lor eeuwig verheerlijkt worden en het goddelijke Wezen aanschouwen, gelijk het is. Petrus was reeds verrukt van vreugde toen hij nog maar een straaltje van dien hemelschen glans zag. Met welk een zaligende vreugde ;nllen wij dan verzadigd worden als ms in den Hemel de heerlijkheid des Heeren zal geopenbaard worden en wij niet alleen in hel gezelschap v Elias maar in hel zoete gezelschap ii milliocnen Engelen en Heiligen zullen opgenomen worden! Laat dit ons dan aanmoedigen om ons door vasten, versterving en boetvaardigheid tot dien gelukkigen staat voor te be reiden. Om met Jezus verheerlijkt te worden moeten wij ook met Hem langs den weg van lijden tot die heerlijkheid opklimmen. KASTPAPIER WISSELSTROOM-TOESTEL IT MET LUIDSPREKER r PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15.- Jt HAVIK 29 - TEL. 773 Evangelieverklnrlng. Tweede Zondag in de Vasten. Het voornaamste oogmerk, waarom de Zaligmaker zijn heerlijkheid aan eenige zijner Apostelen openbaarde, is geweest hen te overtuigen van zijn Godheid, hun geloot le versterken en hen voor te bereiden opdat zij bij zijn aanstaanden dood getrouw zouden blijven. De Heer had zijn Apostelen reeds verwittigd van het lijden en den dood die Hem te Jerusalem wachtten. „Kom, laat ons opgaan naar Jerusalem en ziet de Zoon des menschen zal wor den overgeleverd in de handen Zijner vijanden." Jezus voorspelde hun dit opdalzij, als het gebeurde, niet klein- o moedig zouden worden en twijfelen1 zwijgen en rust maakt de godvruchtige De Vastenbrieven 'onzer^Bisschoppen. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, brengt de encycliek „Mens Nostra" van Z. H. PiusXInaar voren over het groote nut der gesloten retraiten. Onder de verschillende geestelijke oefeningen, zooals Missies, Tridia, Volksrclraiten enz. is er geen, dat grooter voordeelen voor de ziel kan geven, dan do afzondering van enkele dagen, geheel los van de gewone levens omstandigheden. „Want," zoo schrijft Z. H., „zooals het zoo duidelijk dal gulden boekje de 1 Navolging van Christus leert, in stil- *wiiopn pn ziel vorderingen en in dc z.g. gesloten retraite kan zij afgezonderd van de schepselen in de (methodische) be schouwing der eeuwige waarheden het best zich wijden aan haar eigen belan gen en aan God. Neemt daarom zoo veel ge kunt de gewoonte aan, uw Geestelijke Afzondering le houden." Hoevelen zijn er niet, die aan het opvolgen van dien taad hun lijdelijk en eeuwig geluk, de rust, den vrede van hun onsterfelijke ziel, den vrede, de welvaart van hun gezin le danken heb ben, die zij, zoo voortlevend, zonder maar niet konden vinden? iet genoeg, dat uw organisatie ite steunt en aanbeveelt, niet genoeg, dat gij anderen dat geluk ver zekert, als ge zeli het blljli missen. Gij moet zelf zalig worden! Een genees- of hulpmiddel aan een ander geven of een ander bereid baat iiiig. als ge hel zeil noodig hebt •smaadt. t baal het U dat uw stand- ol ranggenootcn, levend gelijk gij te mid den der hartstochtelijke gehechtheid aan aardschc dingen en even als gij aan getast door den oulcschbaren dorst naai rijkdom, eer en zingenot, zich ter re traite gaan bevrijden van die gevaarlijke :iekte van onzen lijd, die naar 's Pausen voord een rijkvloeiende bron is var illende; de oppervlakkigheid en onna denkendheid. die langzamerhand in d< :ie!en der menschen de verlangens naai erhevener goederen verzwakt en uit dooft? Nog eens, wat baat U dat, als gij zelf die L' heilzame medicijn af wijst? Gunt U zelf dan eenige dagen, niet om U in ijdelc rust te 'begeven, maar om die verwijderd van de samen leving door te brengen in de beschou wing der meest gewichtige levensvra gen, die het menschelijk geslacht, uit ïjoils hand gesproten, nooit met rust laten: „Van waar koi ga ik heen Verwerf U zelf hei door Z. H. aanbevolen kostbare kleinood der Geestelijke Afzondering, datdetoover- macht bezit den menschen den vrede te schenken en hen tot ware heiligheid ip te voeren, en wil het niet langer afwijzen en versmaden! Neen, misleid U zelf en uw ziele- herder of welmeenenden vriend niei langer met een hulpeloos: „Ik voel ei o weinig voor" of „ik kan niet weg, et uit mijn bezigheden!" Durf liever de proef aan, of ook gij et, gelijk zoo velen, die in hun aard- sche verwachtingen teleurgesteld den en in de retraite hun geluk vonden, in diezelfde retraite, door de inwerking van Gods genade, eindelijk de kennis der U bevrijdende waarheid, den veili- gen weg voor uw aardsche leven en de veiligstelling van uw eeuwig leven vinden kunt. Neen, die proef zuil ge U nooit berouwen! Ook de werklieden-retrailes met de daaraan verbonden „genootschappen ter volharding" beveelt Z. H ten dringend ste aan, zijn vreugde uitsprekend, dat in onze dagen de hun door God ge-, geven gelukkiger levensomstandigheden hen beter in slaat stellen, zich in dc Geestelijke Oefening een tegenwicht te verschaffen tegen het hun vooral ver lokkend afzakken naar het zich onbe- heerscht overgeven aan de zinnenstree- lende genietingen des levens. Onze retraitepenning en hun retraite- kassen, B. ontsloten ook den min- uitsluiting van wereldsche beslomme ringen, met Inspanning der zielekrach- ten en geheiligd door het gebed. Naschrift. Wat Mgr. Diepen, in navolging van H. den Paus. aan zijn diocesanen onder hel oog brengt, is waard gelezen en behartigd le worden door alle ge- loovigen. Vooral de lezers van dit blad, di zulk een bevoorrechte positie ver- keeren, omdat zij het St. Alfonsus Re traitehuis te Amersfoort zoo dicht bij hebben, mogen wel eens bedenken hoe verkeerd ze doen, wanneer ze nimmer zeer zelden aan een retraite deel nemen. Telkenmale per jaar worden er retraiten gegeven voor personen en op tijdstippen, waaraan ze zich met eenigen goeden wil zouden kunnen aansluiten Eers per jaar of om de 2 jaar een gesloten retraite houden, is niet alleen voor Uw zieleheil van het allergrootste gewicht, maar ge helpt tevens mede het huis tot grooter bloei brengen. Propagandisten in eigen kring voor retraite zijn allen, die in de ver- eischte gesteltenis en met de goede meening zulke geestelijke oefeningen meemaakten. In ons bezit is een kaart, niet lang geleden geschreven van uit het Alfon- sushuis. door een man van 50 jaar, die nog nimmer een retraite meemaakte én wien wij daartoe aanspoorden, om dat hij in zeer moeilijke levensomstan digheden verkeerde en geestelijken steun noodig had. In enthousiaste woor den bedankt hij voor den raad en het heeft er allen schijn van, dat hij de moeilijkheden ook te boven zal komen. der bedeelden onder hen reeds lang de poorten onzer retraitehuizen en honderden onder hen zullen U getui gen, hoe gij ook zelf, gelijk zij, daar de kunst leert verstaan, door behoor lijke spaarzaamheid en levenseenvoud, zelfs met betrekkelijk bescheiden in komsten, in uw toekomstig of tegen woordig gezin de vreugden der tevre denheid le gaan smaken. Niet elke retraite echter, zoo leert ons Z. H., kan zulke heerlijke vruchten doen verwachten. Het moet zijn een „Gesloten Retraite' gehouden in den geest der „Ignatiaan- sclie Oefeningen", en dat niet uit ge woonte maar ijverig, bereidwillig, met in de middeleeuwen, een heilige kruis tocht gepredikt kunnen worden om de verdrukten te hulp te komen en de satanische regeering ten val te brengen, menschelijke hulp van buiten af wel uitgesloten is. Alleen God kan hier ingrijpen en het kwade ten goede keeren. Daarom dan ook zullen alle katho lieken over de geheele wereld, die de 'an Christus als de eenige richt- voor individu en slaat beschou wen, in de dagen van 16 19 Maart, maar vooral op den feestdag van St. Joseph, den hemel door hun gebeden een heilig geweld aan doen en God zal te geschikter tijde uitkomst geven, evenals Hij gedaan heeft in Mexico en bij zooveel andere christen-vervol- derland, die zooveel reden hebben om ons over onze geloofsvrijheid en hel rechtvaardige enzegenrijke landsbestuur te verheugen, een vurig gebed ten hemel opzenden, opdat, als het met Zijn H. wil overeenkomt, God de gruwelijke vervolgingen en martelingen in het ongelukkige Rusland mag doen ophouden. Stille Omgang. of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Binnenland Het is een verblijdend verschijnsel, dat de deelname aan den Stillen Om gang, ieder jaar stijgt, zelfs zoo, men een splitsing heeft moeten voeren en er eigenlijk tweemaal een Stillen Omgang gehouden wordt, op verschillende data en door verschil lende groepen. Die steeds stijgende belangstelling voor den Stillen Omgang is een verblijdend feit. Immers, het geldt hier geen luidruchtige meeting, ;een grootsch congres, waarop het kloof, de Hoop en de Liefde van ons Katholieke volk zich zoo mooi en lichtend kan ontsluiten als de rijke kleuren van een altaar-triptiek op hooge feesten. Het is ook niet een plechtige, rijke processie, die het oog bekoort en als een harmonisch geheel van schoonheid en geestelijke weelde een Roomsch hart zoo goed kan doen. Neen, de Omgang, vroeger een open baar jubelfeest van Eere aan het Allerh. Allaarsacrament, heeft thans niets van dien luister over, althans niet uiterlijk. Geen feestelijke koorkappen, geen lisdienaars, geen bruidjes, geen vaan dels of vlaggen, zelfs geen insigne. Sloffelijk bekeken, het toppunt v kaalheid. Geestelijk daarentegen van hooge waarde voordenserieuzen Ommeganger en door hem voor anderen- Want allen zijn door het Geloof, Hoop en Liefde geheel geconsentreerd op Jesus in de Heilige Slede. Tienduizenden zijn dan in éénen Naam vergaderd en brengen in nederige zwijgzaamheid en verborgen door den nacht, een mannelijke, een krachtige maar ook een kinderlijke en innige gebedshulde aan den God van liefde, schoonheid en waarheid. En dat in een stad, waar het ongeloof steeds brutaler wordt. Mooiere, inniger hulde is moeilijk denkbaar. NAAR AMERIKA. Het maandblad „De Arbeidsmarkt" geeft een overzicht van de vooruit zichten, die er in de Vereen. Staten van Amerika beslaan voor landarbeiders en boerenknechten. Zooals men weet, gooit Amerika zijn deuren niet wijd open, maar landver huizers van boerenbedrijf hebben de voorkeur en behoeven niet zoo lang te wachten als anderen. in het Oosten van Amerika; Waar de cultures intensief worden beoefend, zijn de verdiensten het hoogst. Het is mogelijk voor den landarbeider (land bouw, veeteelt, groenten- en vruchten- kweekcrij) een loon te verdienen var ongeveer 50 dollar per maand met kost en inwoning en 80 dollar zonder kost. Werk in'kassen en kweekerijen wordt betaald met 20 tot 35 dollar in de week, werkdag 9 10 uur. Het spreekt van zelf, dat alleen bekwame krachten het hoogste loon kunnen ver dienen. Voor los werk worden in het Oosten van het land loonen betaald van 3 i 4 dollar per dag, ook wel eens hooger. Noodig is, dat men vol doende op de hoogte is met de Engel- sche taal. Uit Illinois: Een zeer goede streek is de North-Shore, daar worden de hoogste loonen verdiend en is het meeste werk te vinden. De North- Shore ligt aan 't Michiganmeer ten Noorden van de wereldstad Chicago. Hier vindt men talrijke buitenverblijven van de rijkste inwoners van Chicago. Chef-tuinlui verdienen loonen van 125 tot 175 dollar per maand n wonen, vuur, licht en groenten zomer. Andere tuinlieden verdienen ongeveer van 125 tot 150 dollar per maand, echter zonder vrij wonen of iets extra's. Losse tuinlieden verdienen in den zomer 5 dollar per dag van 8 uur. In deze streek moet voor een kamer van 4 tot 6 dollar in de week worden betaald, voor kamer met pen sion van 10 tot 12 dollar. De loonen voor chauffeurs op de buitenverblijven bedragen van 125 tot 200 dollar 's maands met vrij wonen, verwarmingen verlichting Dienstboden krijgen van 15 tot 25 dollar in de week, en een goede kookster kan zelfs van 25 tot 35 dollar verdienen, alles 'rij kost en inwoning. Alleen in aanmerking komen prima krar' inwoning. Voor gehuwden is ge woonlijk afzonderlijke woongelegenheid beschikbaar, althans op de grootere boerderijen. Michigan: Boter- en kaasmakers vinden hier zeker werk en verder ook melkknechts en zij, die goed met vee kunnen omgaan. Iowa: Voor boter- en kaasmakers genoeg werk te vinden. De loonen voor werkelijk kundige boter- en kaas makers bedragen 1200 dollar per jaar en hooger. CaliforniëIn Californië vinden flinke melkknechts gemakkelijk werk. Er wor den loonen betaald van 60 tot 80 dollar de maand en hooger; bij de hoog ste loonen heeft men echter geen vrij kost en inwoning. Men zij er op bedacht, dat het be slist verboden is, in Amerika een be trekking te aanvaarden vóórdat men daar is aangekomen. Men gaat er dus heen op eigen risico. WINKELSLUITING. De Tweede Kamer heeft aangenomen art. 2 van de wet op de winkelsluiting. Dit artikel verbiedt als regel, gedurende den Zondag en op andere dagen tusschcn nam. 8 en voorm. 5 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben. Tegen stemden de Vrijheids- bonders en Wijnkoop en Braai. Een amendement-Van Hellenberg Hubar om den verkoop van drukwerken in stations te verbieden in den slui- werd aangenomen met 46 tegen 35 stemmen. Voor Rusland. AUTO-VERKEER. De Commissaris der Koningin heelt aan de burgemeesters een aanschrijving gericht, waarin wordt opgemerkt, dat volgens den inspecteur der provinciale verkeersinspectie, het vervoer van per sonen naar en van markten met niet gekeurde vrachtautomobielen onge- wenschle afmetingen aanneemt. De in specteur spreekt van gevallen, dat, verborgen tusschen stroo, manden en kisten, meer dan tien personen in een vrachtauto werden vervoerd. Tegen dergelijk personenvervoer in daarvoor oorspronkelijk niet bestemde voertuigen, bestaan uiteraard uit een oogpunt van veiligheid der vervoerden ernstige be zwaren. Daarbij komt een zich blijk baar veelvuldig voordoend eebruik van sterke- en andere alcoholische dranken op de markten en tijdens het vervoer, ook door ial van bestuurders der be trokken voertuigen. Bij herhaling bleek genoemden inspecteur, dat het gebruik van bedwelmende dranken onder deze weggebruikers in hooger male had plaats gehad, dan voor de verkeers veiligheid wenschelijk is. Het gesig naleerde euvel zal bij de beslaande wetgeving weliswaar niet geheel kunnen worden gekeerd, doch een tempering is toch mogelijk, indien er nauwlettend op wordt toegezien, dat deze voor ver voer gebezigde vrachtauto's van de in art. 2 van het herhaalde gewijzigde Kon. besluit van 3 Juli 1880, bedoelde goedkeuring zijn voorzien, heigeen in verband met art. 15, 2o der wet op de openbare vervoermiddelen het geval zal moeten zijn, indien zij, voor personenvervoer gebezigd, ruimte bieden voor ten minste acht personen buiten den bestuurder. De Commissaris noodigt de burge meesters uit de ambtenaren der ge meentepolitie op genoemd euvel te wijzen en op te dragen, het toezicht op de bet«okken vrachtauto's te ver scherpen. voorzien van zeer goede getuigschriften en die behoorlijk Engelsch spreken. Het leven aan de North-Shore is duur. Men moet tenminste 125 dollar in de maand verdienen, om behoorlijk rond te komen. De huishuur voor een werkman bedraagt van 30 tol ongeveer 50 dollar in de week. Op een boerderij verdient een ge schoolde kracht ongeveer van 40 tot Er is geen ander middel, schrijft Kardinaal Pompili, Vicaris-Generaal van Rome, aan zijn onderhoorige gees telijkheid, om de arme, verdrukte Russen te hulp te komen, dan het gebed. Inderdaad dit land is zoo uitgestrekt en onherbergzaam, dat al zou, zooals160 dollar in de maand met vrij kost Kerknieuws AARTSBISDOM UTRECHT. De Vicaris Kapilulaar van het Aarts bisdom Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Huissen (O. L. Vr.) J. B. te Riele, tot pastoor te Delfzijl B. Rouwhorst, tot pastoor te Lobith J. A. Korbeldentot pastoor te Vroomshoop ,0. H. de Jong. v

De Eembode | 1930 | | pagina 1