Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll ll NORA RADIO N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertenlièn 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adver- teeren. Advertenlièn moeten Dinsdag en Vrjdag vóór 8 uur in den morgen zgn bezorgd. Kintoor en Drukkerl| Langegncht 25 Ie Amersfoort - Telefoon 314 »e«chl|nt eiken Dinsdag- an Vrl|dagmlddag Poaf-glro no. 44254 Vier en veertigste Jaargang Dinsdag 8 April 1930 - No. 3 Men zoekt vaak zijn geluk, gelijk men den bril zoekt dien men op den neus heeft. Katti. Radio Omroep. Van het Doorluchtig Episcopaat werd het volgende rondschrijven afgekondigd Nu de maand April is aangebroken en de Katholieke Radio Omroepstich- ting evenals het vorig jaar weder deze maand heeft uitgekozen voor een krach tige propaganda, meenen Wij u te moeten opwekken deze zooveel mogelijk te steunen. De Radio is tegenwoordig één van de meest invloedrijke middelen, die God ons gegeven heeft en het inen- schelijk vernuft heefl uitgedacht om de groote menigte te bereiken. Voor de Radio bestaan geen afstanden; door de Radio komt het gesproken woord in alle huisgezinnen; de Radio over treft op ditoogenblik reeds ieder ander communicatiemiddel, omdat zij in on- deelbaren tijd niet honderden, maar duizenden omvat. Wie den invloed kent van de pers, begrijpt ook, wat de Radio teweeg kan brengen in verstand en hart dergenen, die naar haar luisteren. Het is dan ook duidelijk dat voor de Katholieke Kerk, de Radio van zoo overwegend belang is. omdat zij daar door meer dan ooit in staat gesteld wordt de roeping te vervullen, die de Christus haar oplegde toen Hij zeide „Gaat en onderwijst alle volkeren, predikt het Evangelie aan alle schep selen." Nu immers kunnen de woorden der H. Schrift nog meer tot werkelijk heid worden„hun geluid werd ge hoord in alle lauden, en hunne woor den tot aan de grenzen der narde." Van den beginne af hebben Wij dan ook goedgevonden en aangemoedigd het streven van een ommepstichting, die de Katholieke Radio-uitzending in Nederland ter hand zou nemen, om daarmede voor onze geloovigen een bron te zijn van ontwikkeling en ver dieping van hun godsdienstig en maat schappelijk leven en hen te behoeden voor de gevaren, welke de niet-Katho- lieke Radio ongetwijfeld dikwijls met zich medebrengt, terwijl zij tevens het middel is om de leer der Katholieke Kerk en hare levensbeschouwing te doen kennen aan degenen die buiten haar staan. In de enkele jaren dat de K. R. onder u haar werkzaamheden verricht, is het getal der luisteraars in ons land op verbazende wijze toegenomen. Weldra zal er geen enkel huisgezin meer zijn, waarin de geluiden van de Radio niet doordringen. Het komt ons derhalve voor, dat het op hel oogenblik meer dan duidelijk is, dat alle Katholieken van Nederland zich bij hun omroep moeten aansluiten, waarom Wjj ook de actie, welke de K. R. O. in deze maand ontwikkelt op bijzondere wijze aan geestelijkheid en geloovigen aanbevelen. En zal dit Ons schrijven op de ge bruikelijke wijze worden voorgelezen op den eersten Zondag van April in alle kerken en in alle kapellen over welke een Rector is aangesteld. Gegeven den 26sten Maart 1930. J. H. G. JANSEN, Vic. Cap. Aartsbisdom Utrecht. L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. P. A. W. HOPMANS. Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Amersfoort trekt ten oorlog. Door T. PLUIM. (Slot.) Op 21 Febr. 1482 vereenigden zich weer eenige ruiters uit Utrecht en Amersfoort en trokken 's avonds naar Nijkerk. Zij werden hier binnengelaten en het stadje bezet, zonder dat -- iemand het leven verloor. Maar een groot gevaar bedreigde Amersfoort op 20 Juni. De Hollandsche bevelhebber Petit Salazar, de bondge noot van den Bisschop, kwam op dien dag met 1500 ruiters voor Anfersfoort liggen. Hiervan zond Salazar 40 van de snelsten naar Nijkerk (door zijn tegenpartij, de Amersfoorters, bezet), pm er runderen te halen. Doch de be- KANTOORBOEKHANDEL ■8 F. A TULP Langcstraat 06 to. Krommestraat TEL 920 KASTPAPIER zetting van het stadje hield zich dap per, ja, zij trok zelfs de 40 man tege moet en doodde er 17 van, terwijl de rest haastig op de vlucht sloeg. Het schijnt, dat aan Salazar hierdoor de moed ontzonk, althans „hij brack op ende tooch wederom binnen Naerden". Amersfoort kon dus weer gerust zijn. Een nieuwe daad volvoerden de Amersfoorlsche ruiters en burgers op 16 Juli 1482, toen zij Jan van Schaffe- laar doodden. In onzen tijd schijnt men een voorliefde er voor te koesteren om alles wat naar heldenmoed zweemt of wat eerwaardig schijnt, als „sprookjes' te brandmerken. Maar de zelfopoffering van Jan van Schaffelaar is ons door een tijdgenoot, die een uitvoerige kro niek over den Stichtschen oorlog van 1481—1484 schreef, wel degelijk als waarheid vermeld, zooals ik u straks zal laten zien. De Bisschop had verboden oproerige stad Utrecht van proviand te voorzien. Dit verbod bracht de stad meermalen aan den rand van een hon gersnood. Met groote moeite en kosten moest Utrecht op de Veluwe koren zien te koopen en onder sterk geleide (soms wel van 600 man) naar Utrecht trach ten te brengen. Om deze transporten in handen te krijgen, had de Bisschop een soort van vliegend legertje gevormd, dat op 't kasteel Rozcndaal bij Velp ingekwartierd was en van daar uit de transporten overviel. Negentien van deze ruiters nu, waar onder ook Jan van Schaffelaar. hadden Jen toren en de kerk van Barneveld bezet. Ue burgers van Amersfoort en Nijkerk trokken er op af. want men was blijkbaar bang, dat de transporten 'u handen der Bisschoppelijken zouden allen. Gewoonlijk werd die proviand eerst naar Amersfoort gebracht en van daar naar Utrecht vervoerd. Amersfoort en Nijkerk brachten daar om eenige kanonnen naar Barneveld en beschoten den toren, waarbij vier of vijf ruiters gedood werden. De be legerden begonnen nu aan overgave te denken en wilden zich onderwerpen. Maar de Amersfoorlsche burgers eisch- ten, dat eerst één der ruiters, n.l. Jan van Schaffelaar. uit de galmgaten van den toren zou geworpen worden. (Waarom de burgers van Amersfoort juist op Jan van Schaffelaar gebeten waren, blijkt uit de kroniek niet, ook niet, dat hij de aanvoerder der ruiters was,) Men weet, dat zijn wapenbroe ders dien wreeden eiscli weigerden, ma3r dat hij toen zelf uit den toren sprong. „Doe (d.i. toen) seyde Jan van Scaffelaer: Lieve gesellen, ic moet urnrner (d.i. éénmaal toch) stervenic en wil u in geenen last brenghen." Hij viel echter niet dood, maar werd op staanden voet afgemaakt, „so als my gesegt is," eindigt de kroniekschrij ver, die een zeer betrouwbaar man blijkt. Er is dus geen enkele reden om aan den heldendood van Jan v. Schaf felaar te twijfelen. En hiermede willen wij eindigen. Gelukkig kwam de vrede spoedig tot stand. Op 21 April 1483 toch hield de Bisschop, David van Bourgondië, zijn intocht in Utrecht, vergezeld van alle ballingen en 300 man te voet. Evenwel, deze verzoening duurde slechts 14 dagen. Toen werden de - opnieuw de baas in Utrecht en Amersfoort, en brachten den Bis schop gevankelijk naar de Eemstad, „op een slechten (d.i. eenvoudigen) waagen", zegt Van Beinmel, „en werd eenigen tijd bij de Broederen in het Minderbroedersklooster gebracht (later de Stadsdoelen, naast het St. Pieters gasthuis), waarom de plaats agter en omtrent het klooster, Davidshof ge naamd is". Doch nu was ook het geduld van den graaf van Holland ten einde. Hij sloeg het beleg voor Utrecht en nam de stad na heiligen tegenstand in, ter wijl Amersfoort bij verrassing genomen werd. Onmiddellijk werd nu de Bis schop op vrije voeten gesteld en hield opnieuw en thans voorgoed zijn intocht in de stad Utrecht. Zijn verdere regeeringsjaren waren kalm en rustig, een ware herademing steden leed den 16 April 1496 op zijn geliefd kasteel te Wijk bij Duurstede. Zijn krachtig bestuur was een weldaad voor het Sticht geweest. In onze omgeving herinnert de „Bis- schopsweg" van Eembrugge naar Bun schoten nog aan zijn goede zorgen voor het verkeer, evenals de „Bisschop Davidsgrift" of Grebbe van Veenendaal naar de Rijn. Baarn, Maart 1930. Hoogere Meisjesschool. Meer en meer wordt ingezien, dat de doorvoering van gelijkvormig onder wijs aan meisjes en jongens na het ver laten der lagere school in vele gevallen de opvoeding van het meisje schaadt. Er werd niet voldoende rekening ge houden met het essentieele verschil tusschen de mannelijke en vrouwelijke psyche. Tot de erkenning van die fout ge komen, hebben ervaren opvoedkundigen zich bezig gehouden met de samen stelling van een leerprogramma, meer in het bizonder geëigend voor meisjes, die de lagere scholen hebben verlaten en niet speciaal universitaire studies gaan volgen. Het werkprogramma geve de eere- ■laats aan de talen: Nederlandsch, ;ransch, Duitsch. Engelsch en Latijn.! Daarnaast kome een matige hoeveel heid wiskunde, waarin eenvoudig boek-i houden is opgenomen. Ook chemie en natuurkunde krijgen hun plaats, waarbij vooral rekening moet worden gehouden met de practische toepassingen in het dagelijkse!) leven. Geschiedenis en aard rijkskunde en natuurlijke historie be houden de rechten, die ze zich reeds in ons middelbaar onderwijs hebben verworven, terwijl aan teekenen en kunstgeschiedenis ook de noodige aan dacht wordt gewijd. Handwerklessen, die zich over practischer zaken dan pieterige poppenheinpjes uitstrekken, worden in eere gehouden. Ook moet een plaats worden ingeruimd voor de hoofdzaken der voedingsleer, gezond heidsleer en warenkennis. In de hoog ste klassen moeten de leerlingen op de hoogte gebracht worden van onze wetgeving, waarbij vooral die gedeel ten. die voor de vrouw van bizonder groot belang zijn, naar voren gebracht moeten worden. Van deze lessen moet vooral gebruik gemaakt worden om de meisjes op te wekken tot gemeenschaps zin; om ze maatschappelijk te leeren voelen. Aan het einde van deze 4-jarige op leiding moest feitelijk geen eind-examen slaan, ten einde den grootst mogelijken waarborg te krijgen, dat werkelijk ge streefd wordt naar een zoo ruim moge lijke opvatting der algemeene ontwik keling en deze niet door een africhten op examenvragen in gedrang komen kan. Desgewenscht kan alleen een ver klaring uitgereikt worden, dat de school met goed gevolg is doorloopen. Is deze vierjarige middelbare meisjes school met vrucht doorloopen, dan zal het jonge meisje vele wegen kunnen inslaan. Ie. De kleine groep dergenen, die met de enkele verklaring van deze school genoegen nemen, zal op de zoo gevormde basis gemakkelijk voort kunnen werken aan verdere zelfont wikkeling. 2e. De meisjes, die op administra tief gebied willen werken, zullenaan dezen vierjarigen cursus, gevolgd door een 1-jarige speciale „kantooropleiding" (typewrite, stenografie, handelscorres pondentie, boekhouden) meer steun hebben dan aan het einddiploma H.B.S. 5-jarige cursus voor jongens. 3e. Voor alle takken van Nijverheids- Onderwijs zal deze opleiding een goede basis vormen. 4e. Voor dc studie voor apothekers assistente, analyste, oplicienne en der gelijke is ook een behoorlijke onder grond gelegd. 5. Met weinig wijziging kan de, nu in de M. S. v. M. met 5-jarige cursus aansluitende, z.g. stoomcursus voor de akte L. O. aan deze 4-jarige opleiding passend gemaakt worden, waarbij door de kortere vooropleiding tijd gewonnen wordt door practisch werken. 6e. Voor alle taalacten M. O. staan de wegen open, waarbij het groote gemak en belang van het latijn op den voorgrond zal treden. Ook in de studie voor de acten M. O., geschiedenis en aardrijkskunde, zal deze school grooten steun geven. 7e. Voor werken op maatschappelijk gebied zal deze opleiding, gevolgd door de school voor maatschappelijk werk, r ijfeld van groote waarde blijken. Ten slotte blijft de groep van vrouwen, die werkelijk zoo intellec tueel zijn aangelegd, dat een academi sche studie voor hen de absoluut aan gewezen weg is. Ook voor hen zal het belang van deze nieuwe opleiding blijken. Een 2-jarige cursus, volgende op den bovenbeschreven 4-jarigen, zal waar reeds 4 jaar aan latijn gewerkt werd, ongetwijfeld kunnen leiden tot het staatsexamen, dat den weg naar de universiteit opent. „Electrische" tien geboden. 1. Werk nooit aan voorwerpen of leidingen (inzetten van stoppen, repa- reeren van moeren e.d.), zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld. 2. Vul nooit een melkkoker, water ketel of dergelijk toestel, terwijl het ingeschakeld is. 3. Schenk nooit uit 'n waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwijl het ingeschakeld is. Gebruikt nooit snoeren, contact- stoppen of andere electrische apparaten, die niet geheel in orde zijn. 5. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of schok gevoelt bij het hanteeren v-n een electrisch toestel, die u doet vermoeden, dat hel apparaat onder spanning staat, waarschuw dan uw eleclriciën, opdat deze het toestel kan nazien. 6. Raak bij het in- of uitschroeven van een gloeilamp nooit aan de metalen huls van de lamp on kom bij het in- stesen van een contactstop nooit aan de pennen 7. Als ge nieuwe branders in een straalkachel wilt zetten, oveituig u dan, dat de contactstop uit de contactbus is gehaald, dus heLgeheele instrument stroomloos is. 8. Raak nooit onder spanning staande geleiders aan en wees vooral in voch tige omgeving (kelder, badkamer, e.d.) voorzichtig met electrische toestellen of leidingen. 9. Draag zorg bij het schoonmaken, ooral met natte doeken, niet in de nabijheid van electrische toestellen te komen. 20. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toestellen of blanke geleidingen, terwijl ge met de an hand of eenig lichaamsdeel in contact zijt met de aardleiding van uw radio toestel, met de water- of gasleiding of het telefoontoestel. WISSELSTROOM-T OESTEL *r 1 A. S MET LUIDSPREKER f lOÖ.» PIANOHAND EL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15.- Jt HAVIK 29 - TEL. 773 Are nagaan hoeveel een en ander aan de boeren heeft gekost. Verleden jaar om dezen tijd deed de boter nog f 1.78; dat verschilt dus 21 cent per K.G. Is een verdere daling soms ook nog mogelijk? Op deze vraag is geen antwoord te geven. Prijsstijging zou alleen moge lijk zijn als er een groote vraag naar boter kwam. BEKENDMAKING. De Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht maken bekend, dat het verkeer met rij- en voertuigen over het gedeelte van den weg Amersfoort Bunschoten(Bunschoterstraatwegvan den voormaligen Zeldertschen tol tot, de Haarbrug onder de gemeente Hoog land met ingang van 7 April 1930 tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. Gedurende deze stremming kan het doorgaande verkeer zoowel in de rich ting Hoogland—Bunschoten als in de tegenovergestelde richting plaats heb ben over den Zevenhuizerweg. Binnenland BOTER. ij de bespreking in de Tweede Kamer werd opgemerkt, dat in de zuivelbedrijven niet van een crisis kan worden'gesproken. De bedrijven, waar zoowel aan veeteelt en melkerij als aan akkerbouw wordt gedaan, zouden er niet zoo kwaad voorstaan als zui vere akkerbouwbedrijven. Maar wie 't verloop ook in 't buitenland volgt, zag wel aankomen, dat de zui vel er niet zonder kleerscheuren zou afkomen. Vooreerst wees de botermaikt, die als wekenlang geregeld aan 't afbrokke len is, er op dat de zuivelboeren aan het kortste einde gingen trekken. Nu is 't niet zoo heel erg, als een markt eens wat stug is, maar als dat weken lang duurt, dan wordt 't bedenkelijk. De officieele boternoteering te Leeuwarden, opgemaakt in overleg met den handel en de vertegenwoordigers van de zuivelfabrieken, viel verleden week Vrijdag van f 1.73 op f 1.57. Dat was dus een inzinking van 16 cent per K.G. of 8 cent per pond. In proeenten uitgedrukt beteekent dit een afbrokkeling van ruim 9 pet. Zoo'n daling op een product wil nog al wat zeggen. Onze totale boterproductie loopt in 't jaar op tot 85.000.000 K.G, Nemen we aan, dat de productie over 't ge- heele jaar gelijkelijk is verdeeld, dan bedraagt de productie in één week 1.635.000 K.G. Zakt nu de boterprijs in 1 week, zooals de vorige week, 16 cent, dan noteeren de zuivelboeren, dus een mindere ontvangst var j f261600, of ruim 2'/i ton. En nu kun- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. CQLIERT COSTUMES BERICHTEN UIT AMERSFOORT Zaterdagavond bemerkten de buren i een perceel aan de Van Bemmel- straat brand. Aanvankelijk meende men met een binnenbrand te doen te hebben, zoodat de politie spoedig met de „Minimax" arriveerde. De brand had zich intusschen zoo uitgebreid, dat in allerijl de motorspuit werd gealarmeerd. Toch kon niet worden verhinderd, dat het perceel geheel uitbrandde. De be lendende huizen kregen veel water schade. Inzake de allegorische en reclame optocht, welke op 3 September a.s. zal worden gehouden ter viering van het 25-jarig bestaan der Oranje-ver. en het 50ste geboortejaar van H. M. de Ko ningin, is een commissie benoemd, welke bestaat uit de heerenv. Zwee- den, als voorzitter der Oranje-Veree- niging; A. F. van Beurden, S. Fennema, A. Katerberg, B. Kramer, W. K. van Rossum, T. Sikma, G. van Tellingen en J. Fr. B. Weber, van wie de heer B. Kramer voorloopig het secretariaat op zich heeft genomen. Op voorstel van den heer van Beurden zal nog een historisch gedeelte aan den optocht worden toegevoegd. De uitnoodigingen voor deelname aan een en ander wor den reeds binnenkort verzonden en naar wij vernemen bestaat er voor de afdeeling reclame reeds groote belang stelling. De leergangen van de Internationale School voor Wijsbegeerte zullen aan vangen op 31 Mei a.s. Prof. dr. H. J. Jordan zal dan behandelen het onder werp „Doel en weg". Van 14—19 Juli houdt mevr. L. de Hartog-Meyjes een reeks voordrachten over „De vrouw", terwijl prof. dr. A. H. de Hartog gedurende die dagen zal behandelen „De Philosophie van den Bijbel". Henri Zagwijn zal op 19. 20 en 21 uli voordrachten houden over „De Muziek", in het licht der anthropo- sophie. Van 2126 Juli volgt een reeks voordrachten van Prof. Dr. Paul Hae- berlin uit Bazel, onder den titel „Zur Psychologie des Religiösen Lebens". Mevr. Dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias zal van 28 Juli—2 Aug. de vraag behandelen „Wat beteekent Hegel voor onzen Tijd", terwijl Jonk- vrouwe Mr. B. Elias van 31 Juli—2 Augustus zal bespreken „De ontwik keling van de verhouding tusschen jeugd en ouders (het probleem van de verhouding der generalies) in de hui dige litteratuur". De heer A. F. L. Laubel, groot secretaris van het Grootoosten der Nederlanden, zal op 4, 5 en 6 Aug. behandelen „Doel en wezen der vrij metselarij en van de Orde van Vrij metselaren". Dr. W. H. C. ten Haeff geeft op 7, 8 en 9 Augustus een inleiding tot de parapsychologie, terwijl dr. J. L. Sneth- lage tot onderwerp voor zijn van 11 —16 Augustus te houden voordrachten heeft gekozen „Wereldbeschouwing". Voorts vermeldt het programma nog voordrachten van prof. dr. J. Clay van 18—23 Augustus en van dr.J. D. Bie- rens de Haan een reeks voordrachten van 25—30 Augustus over „De Cultuur en haar werkkrachten". Door de Architecten Herm. Kroes en Zoon is te Utrecht aanbesteed de bouw van een kerk en pastorie aan het Boerhaaveplein aldaar. Hoogste in schrijver was N.V. Provinciaal Bouw bedrijf, Den Bosch f 154.000. Laagste Gebr. van Lieshout, Helmond f 115.980. Gegund aan laagste inschrijvers. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Industrie- en Huis houdschool zal Donderdagmiddag te 3 uur in Amicitia een receptie worden gehouden, terwijl op Vrijdag en Zater dag a.s. in het schoolgebouw een ten toonstelling wordt georganiseerd. Na de Wasch

De Eembode | 1930 | | pagina 1