Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken li il NORA RADIO Koopt uw Schtijfmachine Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pi-js per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en Drukkerij Lingegracht 28 te Amersfoort - Vier en veertigste Jaargang De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 2 Mei 1930 - No. 10 Uit de neevten zal de dag eenmaal zeker rijzen. De Genestet. Epistel en Evangelie. Tweede Zondag na Paschen. Les uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; II, 21—25. Zeer geliefden! Christus heeft voor ons geleden, u een voorbeeld nalatend, opdat gij zijne voetstappen zoudt vol gen. Hij die geene zonden gedaan heeft en in wiens mond geen bedrog gevon den werd; die, toen Hij gescholden werd, niet wederschold.toen Hij leed, niet dreigde, maar Zich overgaf aan die Hem onrechtvaardig oordeelde; die zelf onze zonden in zijn lichaam ge dragen heeft op het hout, opdat wij, der zonden afgestorven, der gerechtig heid zouden levendoor wiens striemen gij genezen zijt. Want gij waart als dwalende schapen; doch nu zijt gij bekeerd tot den Herder en Opziener uwer zielen. EVANGELIE volgens den H. Joannes; X, 11—16. In dien tijd sprak Jesus tot de Pha- rizeën: Ik ben de goede Herder. De goede herder geeft zijn leven voor zijne schapen. De huurling echter en die geen herder is, wiens eigene schapen het niet zijn, ziet den wolf komen en verlaat de schapen en neemt de vlucht en de wolf rooft en verstrooit de schapen. De huurling nu vlucht, omdat hij een huurling is, en de schapen hem niet ter harte gaan. Ik ben de goede Herder; en Ik ken de mijner., en de mijnen kennen Mij, gelijk de Vader Mij kent, en Ik den Vader ken; en Ik geef inijn leven voor inijne schapen. Nog andere schapen heb Ik, die niet van dezen schaapstal zijnook die moet ik toevoerenen zij zullen mijne stem iiooren, en liet zal worden ééne kudde en één herder. der, heeft door den heiligen Willebror- dus, Bonifacius en andere Apostolische mannen, de inwoners onzer Nederlan den uit het heidendom getrokken, tot de kennis van den waren God geleid en hen tot ledematen zijner kudde ge vormd. Welke dankbaarheid zijn wij voor die weldaad niet aan Hem verschul digd Liturgische Kalender. Week van 4—10 Mei. N.B. Behalve Maandag iedere dag Credo. Vanaf Maandag overal prefatie van den H. Jozef. Zondag 4. 2e Zondag na Paschen. Tijdeigen, Mis Misericordia, 2e geb. H. Monica. Prefatie van Paschen. Maandag 5. H. Pius V. Credo. Pref. v. Paschen. Dinsdag 6. St. Jan v. d. Latijnsche poort. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Woensdag 7. Plechtigheid v. d. H. Jozef met octaaf. Mis Adjutor, 2e geb. (in stille Mis) H. Stanislaus. Credo, Pref. H. Jozef. Donderdag 8. Verschijning H. Mi chael, 2e geb. H. Jozef. Vrijdag 9. H. Gregorius v. Nazianze, 2e geb. v. d. H. Jozef. Zaterdag 10. H. Antoninus, 2e geb. H. jozef, 3e geb. H. Gordianus enz. KANTOORBOEKHANDEL f. a tulp m Langestraat 65 to. Krommestraat TEL. 326 KASTPAPIER Het Leven. Een leven zoo vol ellende en teleur stelling als dit aardsche leven, wijst den mensch op een beter eeuwig leven. Zijn wij niet daartoe bestemd, dan is het pessimisme onvermijdelijk, dan kan men moeilijk zeggen waarom hij die zich het leven beneemt, verkeerd han delt. De kwalen des levens zijn talloos en bestendig. Het goede, dat het met zich brengt, kan ons niet voldoen of bevredigen. Het leven zelf, elk oogen- blik door den dood bedreigd, maakt ons ongelukkiger dan wanneer wij het niet bezaten. Houdt ons in dezen toe stand niet de vaste hoop op eene vol maakter voortzetting van ons wezen staande, wie kan ons dan verbittering en vertwijfeling euvel duiden? Iedereen klaagt over de ondraaglijk heid des levens, nochtans is eenieder er zoo aan gehecht, dat de dood hem slechts met geweld losrukken kan. Geen mensch heeft het leven aan zichzell te danken, niemand bewaart het door zichzelf, niemand leidt het voor zichzelf. Het leven, dat wij thans bezitten, is slechts een flauw afschijn sel van het ware leven, het is slechts leengoed, nooit ons eigendom. Daar om is ons leven zoo gebrekkig, zoo onzeker, zoo weinig bevredigend. Slechts één heeft het leven in zich, want Hij is het Leven, dat is: God. Hij alleen is het leven. Waar leven is, daar is het van Hem, daar is het in Hem, daar is het voor Hem. Wat niet in Hem en voor Hem is, is slechts een schaduw, een spotbeeld, gezichts bedrog. Niemand kan zich over hei leven verheugen, tenzij in God, nie mand is zeker van zijn leven tenzij door God. Voor zoover wij naar Hem streven, naderen wij tot het ware leven. Voor zoover wij met God vereen: J zijn smaken wij de vreugde en zekerheid des levens. Evangelie verklaring. Tweede Zondag na Pasclien. In dit Evangelie vergelijkt onze Za ligmaker zich zeiven bij eenen goeden herder;alle menschen, welke zijne leer volgen, vergelijkt Hij bij zijne schapen: en zijne Keik, welke Hij gesticht heeft en waartoe wij behooren, vergelijkt Hij bij eenen schaapstal, waarvan Hij de Opperherder is. In waarheid kon Jezus zeggen: ik ben de goede Herder. Ge lijk een goede herder de krankp en zwakke schapen verzorgt en de ver dwaalde wederom opzoekt en tot de kudde brengt, zoo zorgt Jezus voor ons in onze zwakheid en geestelijke krank heid, zoo zoekt Hij onder ons de ver dwaalden met vele zorgvuldigheid op, brengt degenen, die zich te recht wil len laten wijzen, op den rechten weg en tot zijnen schaapstal terug. Jezus, de goede Herder, kent zijne schapen. Hij kent ons niet alleen in persoon, maar ook in al onze omstan digheden. Hij weet, wat ons ontbreekt en kent onze behoeften en onzen nood beter dan wij zeiven, Hij let op onze zuchten, hoort onze begeerten en is bereid een ieder van ons te verzorgen. Hij kent de zwakken, om ze tegondei- steunen; de kranken, om ze te gene zen; de afgedwaalden, om ze op te zoeken; de sterken, om ze te voeden; de kleinmoedigen, om ze op te beuren de verdrukten, om ze te vertroosten. Onze voorvaderen waren heidenen en dus buiten den schaapstal des Levenslesjes. Velen, zegt Seneca, beginnen eerst te leven als zij moesten ophouden te leven; ja, wat nog wonderlijker is, bij velen is het leven voorbij, eer zij het begonnen hebben. Eenieder moet zijn eigen leven leven, Wie zóó van anderen afhangt, dat hij zich aan geen eigen gedachte, ter nauwernood aan eene zelfstandige ademhaling waagt, dien reken ik niet onder de levenden. Leven moet men alléén kunnen. Een kind, dat de scheiding van den moeder schoot niet verdraagt, is niet levens vatbaar. Iemand, die geen overtuiging bezit behalve die van zijn dagblad, die zich niet alleen bezig weet te houden, die zich in de eenzaamheid niet even wél bevindt als in gezelschap, zulk een schim kan men nauwelijks levend noemen. Door verfijning alleen maakt men den mensch slechts prikkelbaarder en minder bekwaam tot weerstand tegen de nooden des levens. Het ware beter de kinderen wat minder geleerd, doch zedelijk sterker en geschikter voor den strijd te maken. Zóó vertroeteld, zóó ingebeeld, zóó zelfzuchtig en grillig als zij tegen woordig opgevoed worden, groeien zij op tot kwelgeesten, zoolang zij dwazen vinden, die zich tot hun speelgoed verlagen. De meeste menschen zouden voor een jammerlijk wegkwijnen en een eer- loozen dood bewaard blijven, wanneer in het a b c de m vooraanstond en beteekende moet. Hoe weinig oververfijnde beschaving voor het leven geschikt maakt, toont Tegen weer en ♦vind bestand als de leeuwen in Artis, wanneer hun brokken paardenvleesch krijgen. Hoerah! Hoerah! Hoerah!" het woord des Apostels bevestigt Verduisterd in het verstand, vervreemd van het leven in God, ten prooi aan de onzekerheid, die uit de verblinding des harten voortvloeit, geven zij zich stompzinnig het Latijn zegt: uit wanhoop aan zingenot en begeer lijkheid over. Volgt uit het betere weten niet het betere doen, dan maakt het de men schen slechter en het innerlijke leven meer in de war. Tot het ware leven is meer moed i kracht noodig dan tot een veldslag. Eén straaltje van den waren geest der opoffering is voor het geestelijk leven meer opwekkend dan alle geestig heid in litteratuur en kunst. Men vindt het leven evenmin door zichzelf te zoeken als door zich aan anderen weg te werpen. Men geve zich, maar beware zich voor God, zie daar de zekerste weg ten Leven. Ons verdiepende in het verleden, steeds zoekende naar een betere toe komst, vergeten wij heelemaal het tegenwoordige, dat toch alleen in onze macht is. Het leven is een strenge school en bekommert zich weinig over hetgeen den mensch hard valt of streelt. Wat wonder dan, dat zoovelen onder den last bezwijken, die van de jeugd af verweekelijkt werden en dagelijks min der bekwaam tot de drievoudige levens taak: overwinnen, ontberen, verdragen 1 Eén der levensteekenen is warmte. Kan men de lieden levend noemen, die zoo koud zijn voor al het edele en groote, zelfs voor het allergrootste, oor God en den Godsdienst? Een levensteeken is beweging. Wan neer iemarfd tot zijne plichten aange dreven moet worden als het lastdier, als hij voor zijn eigen heil geen hand uitsteekt, geen voet verzet, kan bij hem nog van leven spreken? De beste wijsbegeerte des levens ligt in deze woorden: Ik moet het werk verrichten van hem, die mij gezonden heeft, zoolang het dag is de nacht komt, waarin niemand meei werken kan. De tijd gaat voorbij; wat daarop volgt, dat blijft. Kort is het verganke lijke, lang het eeuwige leven; het ver gankelijke leven is de voorbereiding tot het eeuwige, het eeuwige de vrucht het vergankelijke leven. Applaus. Heeren, echter Jezus, onze Opperher-de ondervinding, die ten allen tijde Dr. J. H. Gunning J.Hzn. zegt over het verschijnsel onder ons publiek, dat menapplaus noemt, in „Pniël" het vol gende „Ik vind applaus na een voordracht, een concert of dergelijke altijd afschu welijk. Daar ben je nu door Beethoven of MÜhler in de hoogste sfeeren der ideëele wereld opgeheven en dan komt daar een waanzinnig, bruut, ge voelloos publiek zijn bewondering en dank uiten door met handen en voeten, en als 't héél mooi geweest is, ook door schreeuwen en gillen en hoera- roepen, een helsch leven te maken, dat met de pasgehoorde melodieën in de meest hopelooze tegenstelling staat. Een kunstenaar als Mengelberg moet dan vier, vijf. zes keeren terugkomen, en buiginkjes maken en zijn orkest of de solisten doen deelen in die hulde! Maar ergerlijk en lasterlijk wordt het als priesters, dominees en rabbijnen het gruwelijk lijden der Russische ver drukten bespreken, en men dan even eens als bezetenen gaat applaudfseeren Daar heeft nu toch eigenlijk onze taal geen woorden voor, om zulk gedoe te brandmerken! We zijn toch wel allen bitterlijk vergroofd en verruwd, dat zulk een lawaai geduld wordt nadat men een paar uur lang het lijden der martelaren in den geest en in stil ge bed meegemaakt heeft. Hoerah 1 Hoerah En als er dan als „clou" van de affaire eens een vreemde metropoliet in zijn exotisch ambtsgewaad bij is, stijgt de extase van 't publiek tot delirium 1 Dan rijzen ze allen van hun zetels op en Binnenland RUITERSPORT*. Er zullen op 3 Mei onderlinge wed strijden worden georganiseerd voor de ruilersportvereeniging „Eemland". Afstandsrit van pl.m. 15 K.M. ge volgd door Cross-Country van pl.m. 5 K.M. Beginpunt afstandsrit: halte Vlas akkers of huize Oud-Crailo. Eindpunt afstandsrituitspanning „de Lage Vuursche". Route naar keuze. Na aankomst van de afstandsrit 15 minuten verplichte rust, daarna wordt voor de Cross-Country gestart op een weiland achter de uitspanning „de Lage Vuursche". Eindpunt Cross-Country nabij het springterrein van Ir. J. P. Leeuwenburg bij „Klein Kievitsdal". Eenvoudige hindernissen, max. hoog te 1 meter. Vertrek van den eersten deelnemer 12 30 uur. Springconcours met handicap. Aanvang pl.m. 14.30 uur. a. Paarden, die nimmer een prijs wonnen in een sprinconcours. Paarden, die een of meerprijzen wonnen in springconcoursen. c. Paarden 3e klasse. d. Paarden 2e klasse. e. Paarden le klasse. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. In de vacature dr. Thomas als voor zitter van de Gezondheidscommissie voor Baarn en omliggende gemeenten, is voorzien door de benoeming van R. Heijbroek, arts te Baarn. ONDERSCHEIDINGEN. Het heeft Z. H. den Paus behaagd de heeren Th. Wijnen te Baarn, A. Baaten te Amsterdam, C. Lenskens te Rotterdam enE.Vosskiihler, die onlangs hun 25-jarig jubileum bij de firma Kreymborg herdachten, te begiftigen met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice, voor de vele verdiensten op charitatief gebied en voor het Katho lieke leven in Nederland. STAD EN LANDE. Te Naarden heeft in de Groote Kerk de algemeene ledenvergadering plaats gehad van „Stad en Lande", de Erf- WISSELSTROOM-TOESTEL p late MET LUIDSPREKER ÏOÖ.- PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15.- HAVIK 29 - TEL. 773 spr. saam voor te bereiden de beste verbinding. Hiermede is vrij stellig te kennen gegeven, dat de minister Amsterdam en Utrecht ter wille za! zijn. Voor onze streek zal nu het streven moeten gericht zijn op het bereiken van 'n doel van meer locaal belang, n.l. kanaalaanleg van bescheiden af meting voor scheepvaartverbinding en ontwatering der Geldersche Vallei- gronden. Als troostprijs zou een toezegging dien geest zeer gewaardeerd worden. of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET1AAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRfl/lT 84 TEL. 528 personen ter vergadering om de pre- sentie-lijst te teekenen. Deze geweldige animo komt voort uit het feit, dat een presentie-geld van f7.50 is ingevoerd. Alleen het teekenen van de lijst was reeds voldoende om recht te hebben op dit bedrag. Meer dan de helft der aanwezigen vertrok weer na het teekenen van de presentielijst. Zij moeten zich straks alleen nog de moeite getroosten om hun postwisseltje aan het postkantoor te innen. Er zijn dus wel middelen om het publiek voor een vergadering te krijgen. TELEURSTELLEND voor allen die van meening zijn dat opbloei en welvaart in Eemland en in de Geldersche Vallei zeer zouden wor den gebaat met den aanleg van de verbinding tusschen Amsterdam en den Rijn door de Geldersche Vallei, is de rede, door Minister Reijmer bij de feesten ter gelegenheid van de opening der nieuwe zeesluizen te I|muiden gehouden. Ik sta zoo zeide de minister in afwijking van geëerbiedigde afwe zingen, die zich hier dus niet verde digen kunnen en die we bijgevolg onbesproken moeten laten, op het standpunt dat de betere verbinding met den Rijn een levensvoorwaarde is oor de ontwikkeling en den bloei •an Amsterdam. Tot mijn vreugde is thans door Amsterdam een besluit ge nomen geheel objectief, zonder dwang, zonder een stok achter de deur, De sympathie, die Amsterdam heeft uit gesproken voor een bepaalde verbin ding met den Rijn niet alleen, maar ook de methode is mijn standpunt tevens. De minister hoopte, dat Amsterdam's verlangen werkelijkheid moge worden. Spr. heeft den indruk nu, dat er ge noeg geadviseerd is. De sympathie van Amsterdam is zijn sympathie. Uit den Omtrek Dinsdagavond werd aan de politie door Dr. Rupert medegedeeld, dat de echtgenoote van J. H. aan de Kolonie- weg op verdachte wijze was overleden. De politie stelde onderzoek in het welk aanleiding gaf tot arrestatie van den 17-jarigen zoon, wiens kleeding bloedsporen vertoonden. Er werden op verdachte een twee tal briefjes gevonden, die door hem zelf waren geschreven en waarin hij mededeelde, dat hij het voornemen had zichzelf van het leven te berooven. De politie vond den volgenden dag achter de woning waar het misdrijf was gepleegd een bijl, waarvan de houten steel alsmede het ijzeren ge deelte geheel met bloed was bedekt. Deze werd in beslag genomen en aan verdachte getoond, waarbij hij opnieuw in verhoor werd genomen, waarna hij met veel moeite de bekentenis aflegde zijn moeder, die zich des namiddags omstreeks een uur op een divan ter ruste had begeven in een der kamers, omstreeks twee uur een viertal bijl slagen op haar hoofd had toegebracht, de bijl hierna uit het open raam had geworpen en zich hierna ijlings uit de voeten had gemaakt. Een oudere broer van den dader, die des namiddags omstreeks 5 uur thuis kwam, vond zijn moeder badende in haar bloed, doch nog niet overleden, zij sprak hem nog eenige onverstaan bare woorden toe. Terstond werd door hem de dokter gewaarschuwd, die omstreeks 9 uur den dood constateerde. Men kan zich de toestand indenken van den vader, die voor eenige dagen naar België was. Het gezin staat heel gunstig bekend. Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten zullen straks hun geestdrift uitlawaaien Indien Amsterdam medewerkt, hoopte Het Baarnsche St. Annaglld. Door T. Pluim. De heer H. Butzelaar, secretaris van het St. Annagild, was zoo welwillend mij de twee oudste gildeboeken ter inzage af te staan om er, zoo mogelijk, n en ander over te schrijven, ik mag mij vleien, dat de lezers met belangstelling kennis zullen nemen, van wat ik gevonden heb, want ons gilde is „al eeuwen oud" en heeft in al die jaren een voorname plaats in het dorpsleven ingenomen. Wanneer het is opgericht, is als van zoovele van die oude vereenigin- gen niet meer na te gaan. De over levering zegt; dat een gegoed inwoner van Baarn zijn eenige dochter Anna verloor en tot haar memoriehet St. Anna gilde stichtte. Op haar jaargetijde zou dan een H, Mis worden opgedragen in tegenwoordigheid van de gildebroeders en zusters. En na deze plechtigheid zou dan „geteerd" worden, d.w.z. een feestmaal gehouden worden. Iets dergelijks was in die dagen zeer gewoon. Ook Soest bezit nog een soortgelijk gilde, dat eveneens na de kerkelijke plechtigheden een rijken maaltijd houdt. Van „eten en drinken" waren onze voorouders groote liefheb bers, zooals uit de oude oorkonden algemeen kan blijken. Geen wonder dus, dat ook bij het St. Anna-gilde „eten en drinken" niet vergeten werden. Om in de kosten daarvan te voor zien had de voor ons onbekende stichter eenige landerijen geschonken, vrijwel het eenige blijvende kapitaal in die dagen. In 1707, uit welk jaar het oudste Gildeboek dagteekent, waren het vier stukken weiland, waarvan de pacht jaarlijks omstreeks f 100 beliep. Met andere baten erbij beschikte het Gilde aan inkomsten oyer 426 gld. en 6 st. (voor 2 jaar), terwijl de uitgaven 320 gld. beliepen, voor dien lijd nog wel de moeite waard! De bewaard gebleven „Gildeboeken" bevatten alleen de rekening en ver antwoording voor elk 2 jaar. Immers tot 1875 heeft het gilde om de twee jaar „gevierd", en wel 4 dagen achter een na dien tijd is er jaarlijks twee dagen voor genomen. Die rekeningboeken zijn voor de kennis van 't Gild van groot belang: het zijn de eenige bronnen, waaruit wij kunnen putten. Alleen is vooraan in 't tweede gildeboek, dat met 1795 begint en in 1900 eindigt, een „regle ment" opgenomen, dat natuurlijk hoogst belangrijk is. 't Begin daarom luidt: „Het Nieuwe gildeboek beginnende in het jaar 1795, het Eerste jaar der Bataafse Vrijheid". (O, die Fransche verblinding!) „De artikelen waar men zig (naar) zal hebben te gedragen, die in het gild sijn, luide: Artikel 1. „De teering van het Sint Anna gild zal moeten plaats hebben te Baarn aan de ronde brink of daaromtrent. Bij iedere teering (gildefeest) zullen twee nieuwe regenten worden aange steld, een dekan (decanus, deken, hoofd of president) en een procurateur (dat was een soort controleur). De deka zal bij de volgende tcering als procu rateur optreden. De zooeven genoemde nieuwe regenten zullen door de Jaftre- dende regenten verkozen worden en wel op den tweeden dag van de teering. (De gildebroeders en zusters hadden dus geen kiesrecht). In 't geheel zijn er 22 artikelen. Ik zal ze niet alle hier overnemen, maar kortheidshalve hun voornaamste inhoud laten volgen. De beide ouders kunnen hun oudsten zoon als lid laten inschrijven voor f7.50 in eens. Zijn ze overleden, dan kan de oudste zoon voor een storting van f2.40 worden opgenomen. Die laatste kan voor 't zelfde bedrag ook zijn vrouw in het gild brengen. Alle gildebroeders en zusters zullen j hun trouwen f 2.40 betalen. (Deze bedragen worden onder't hoofd „boete" ingeschreven Bij een erfenis van meer dan f25, zal ieder lid f2,40 betalen. Om lid van 't gild te worden in andere dan de genoemde gevallen moet men f 15 in eens storten. Wie tijdens het feest zich aan drank te buiten mocht gaan, twist zoekt, vloekt of God lastert, zal zijn lidmaat schap verliezen. Als een lid van 't gilde door ziekte of anderzins verhinderd is bij de teering tegenwoordig te zijn, zullen de regenten hem eiken dag het gildemaal thuis laten brengen. De regenten zullen op de teerings- dagen op kosten der kas een anker goeden wijn mogen drinken. (De ge wone leden kregen bier). Wordt vervolgd.

De Eembode | 1930 | | pagina 1