De €embode 1 Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken li Levering van Fabriek aan Publiek 3^— Technica-Filiaal Cycle Import 31.50 N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch egging van abonnement .moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor hyndd en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 3t4 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt elhen Dinsdag- sn Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 3 Juni 1930 - No. 19 Op ieder van ons wordt gerekend. Wereldmacht. Nu reeds gedurende tien jaar Duitsch- land zijn herstelbetalingen heeft afge dragen, nu bij bijna alle staatslenin gen den naam van J. P. Morgan Co. op de lippen rust, nu bij de onlangs opgerichte Bank van Herstelbetalingen te Bazel ook de naam Morgan weer niet uitgeschakeld schijnt te kunnen worden, nu kan het niet onaardi; eens te wijzen op de plaats, die gan, de bankier der wereld, inneemt. Reeds bij den aanvang van den wereldoorlog teekende hij in voor 'r kleine Russische leening van 12 mil- lioen dir. die als 'n voorspel gold voor het groot financieel politiek concert op alle registers, waarop hij zou beginnen te spelen, toen in het volgende jaar Engeland's lot op het spel stond en de Engelsche regeering hem het mono polie verleende voor de geheele levering van munitie en van 't oorlogsmateriaal. Hij werd de materieele organisator van den oorlog, en alle fabrieken in de landen, die munitie of ander oor logsmateriaal produceerden, luisterden naar de bevelen van Morgan. En ofschoon millioenen en nogmaals millioenen tonnen door de Duitsche onderzeeërs in den grond werden ge boord, toch hebben de Duitschers de ervaring moeten opdoen, dat de Entente, die streed in de schaduw van Morgan, uit bijna onuitputtelijke bronnen putte, en dat de machtsmiddelen van Morgan op den duur de sterkste waren. Het behoeft hierbij geen betoog, dat vele millioenen Engelsche Ponden, ontelbaar veel goud van de andere Mogendheden als belooning in de groote en diepe zakken van Morgan zijn gestroomd. Hij verdiende immers dubbel: ten eerste omdat hij het monopolie bezat, en vervolgens omdat hij voor hun lee ning geteekend had. Ongeveer 40 Milliard Goudmark heeft hij gedurende die jaren van den oorlog aan de Entente geleend en zijn opgeteekend aan de kantoren van zijn huis. Ook bij een bescheiden provisie heeft deze som nog iets te beteekenen! Men schat ongeveer de winst op 800.000.000. Intusschen schijnt Morgan de beste zaken gemaakt te hebben in den tijd na den oorlog voor ongeveer 6 jaren bij de daling van de waarde van den Franschen Franc, toen de beurs van de geheele wereld hem de Francs duur betalen moest, die hij in stilte en bij de laagste koersen in ontelbare massa's had opgekocht. Wat hij intusschen verdiend heeft, hoeveel er vooral bij de laatste zwarte dagen van de beurs te New-York in Morgan's „grooten zak" is gestroomd, wie kan dat berekenen? Heden zijn we zoover gekomen.dat zonder de milliarden vau Morgan de Europeesche Maatschappij nauwelijks meer denkbaar is! Laat het zijn, dat zijn beslissend woord tegenover Frankrijk een „troost" beteekent voor velen, toch is misschien het gevaar van de macht van Morgan voor Duitschland en andere landen grooter, dan aan velen lief is. Morgan heeft zich zeker niet „voor niets" sedert jaren bezig gehouden met de onderhandelingen aangaande de herstelbetalingen. De „deskundige", zijn vriend Parker Gilbert, is geen vreem deling meer in de Duitsche en Euro peesche geldaangelegenheden; en denkt ge, dat die bank van Herstelbetalingen door Morgan uitgedacht is enkel en alleen om onze mooie Europeesche oogen? Overeenkomstig het Young-Plan, waaraan Morgan een aanzienlijk aan deel heeft, zal men en wie anders dan Morgan zelf? 660 millioen van de Duitsche jaarlijksche belastingen „ver handelen", dat beteekent, in een lee ning van Morgan omzetten. Volgens schatting 10 milliard! Daarmee worden de landen der Entente, vooral Frankrijk, weer in staat gesteld om uit te voeren, m.a.w„ nieuwe mogelijkheden gescha pen voor J. P. Morgan Co. De rest van de Duitsche belastingen loopen verder. Hoever ze dan nog „verhandeld" en „mobiel" gemaakt kunnen worden, dat zal Parker Gilbert deskundig weten te beoordeelen. Het plan voor Europa's toekomst is derhalve uitgeteekend het huis J. P. Morgan Co. zal het uitvoeren. (Schönere Zukunft). KANTOORBOEKHANDEL F. A TULP Langestraat 66 to. Krammutrait TEL 826 KASTPAPIER Binnenland LEGER-AALMOEZENIERS. De aftredende Hoofd-Aalmoezenier van Zee- en Landmacht, Mgr. F. J. H. Evers, werd door den Minister van Defensie Mr. Dr. Deckers, ten afscheid ontvangen in 's Ministers werkkamer ten Departemente. De Minister heeft Mgr. Evers in zeer hartelijke en waardeerende woorden dank gezegd voor al hetgeen hij in zijn langdurigen diensttijd heeft gedaan in het belang van de geestelijke ver zorging der militairen van zee- en landmacht. Minister Deckers deed ten slotte Mgr. Evers mededeeling, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem, bij be vordering, het Commandeurskruis der Orde van Oranje-Nassau te verleenen. Majoor-aalmoezenier J. J. J. Noord man aangewezen als opvolger van Mgr. Evers, zal als aalmoezenier der le Militaire Afdeeling worden opgevolgd door majoor kapelaan J. J. Brouwer uit Amersfoort, thans Aalmoezenier der lie Afdeeling. In diens plaats is aan gewezen de weleerw. hrer H. J. J. M. van Straelen, kapelaan der parochie van St. Franc. Xaverius te Amersfoort. DE KANAALPLANNEN. Ir. J. C. Pfeiffer heeft in de Vereeni- ging van Oud-leerlingen der Rijkstand- bouw-winlerschool te Utrecht, eene in leiding gehouden over de Amsterdam— Rijn-verbinding in verband met de af watering der provincie Utrecht. Aan het tracé door de Geldersche vallei kende spreker voor den land bouw geen al te groote voordeelen toe. Het tracé via Wijk-bij-Duurstede, Cothen en Houten noemde spr. niet vrij van bedenkelijke gevolgen voor den landbouw. Het plan via Vreeswijk verdient, meende spreker, uit landbouwkundig oogpunt zeker de meeste aanbeveling. Dit kanaal zal weinig verkaveling van boerderijen eischen, doordat 't grooten- deels langs bestaande waterwegen zal worden geleid. Ook is de grondslag dezer streek veel lager. Spr. meende dat het in het belang van den land bouw is, bij de Overheid op de keuze van dit tracé aan te dringen. BELASTING BETALEN. Aan het „Overzicht van den belas tingdruk op het inkomen, over het jaar 1929.'30", uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek is het_ volgende ontleend. iemeentebelasting bedroeg in dat jaar voor gehuwden met 2 kinderen bij een inkomen van 1000, 2000 en 3000 gulden, in: 1000 2000 3000 Nijkerk 15.12 65.16 117.72 Putten 10.80 51.80 103.20 Harderwijk 8.42' 62.25 129.90 Barneveld 21.90 87.44 148.29 Ede 6.— 51.— 109. Hoevelaken 2.78 21.48 42.51 Scherpenzeel 8.57 52.89 107.63 Apeldoorn 8.91 60.01 11858 Amersfoort 4.27 59.15 128.80 Bunschoten 11.40 60.225 122.26s Hoogland 13.53 45.14 81.38 Stoutenburg 14.40 74.40 134.40 Leusden 9.60 39.60 Soest 5.70 50.25 Baarn 3.53 28.04 problemen het hoogste woord voeren, maar wat hoogleeraren in het midden brengen kan niet met een armzwaai worden weggewimpeld. Men zegt bezwaar te hebben tegen het kapitalistische stelsel aldus on geveer dr. Nolens maar vergeet soms wel, dat de katholieken dertig jaren hebben gezwoegd om door de arbeidswetgeving de scherpe punten van het kapitalisme af te vijlen. Zijn de scherpe punten eraf, of zijn er andere, veel scherper, punten aan gekomen Dat is één; en was de arbeidswet geving eigenlijk wel tegen het kapi talisme gericht? Verder merkte dr. Nolens op, dat men zegt bezwaar te hebben tegen de kapitalistische mammonistische men taliteit, waartegen hij wilde aanvoeren, dat het niet de taak is van de prac- tische politiek om die te verdrijven. De mentaliteit misschien niet, maar de daden. De liberale mentaliteit hebben we ook niet kunnen uitroeien het A.V.R.O.-kabaal legt er in deze dagen weer getuigenis van af maar tegen de liberale daden van bevoorrechting eener-, onrecht anderzijds, van wille keur en onderdrukking zijn we in de afgeloopen periode stevig opgetreden. Zoo mogen we met de betuiging: daar hebben wij practische politici niets mee te maken, het mammonisme niet laten voortwoekeren en woeden, het mammonisme, dat professor mr. Pompe nog pas gevaarlijker dan het communisme heeft genoemd. Indien de politici, die toch ook socio logen en economisten moeten zijn, er slagen, het mammonisme te zullen zij er door worden en zal het communisme onherroepelijk en onverbiddelijk zege- Er is geen noodlottiger bedreiging >or een geordende, m.a.w. christelijke samenleving dan het mammonisme, en als een politicus van den eersten rang, meer dan politicus, staatsman, het mammonisme buiten den gezichtskring der politiek plaatst, dan ziet het er >or de politiek onheilspellend uit. Is het niet teekenend, dat op de ver gadering der Katholieke Jonge Werk- geversvereeniging, voor de katho lieken een eigen taak werd opge vorderd in deze wereld van kapita lisme, wil men mammonisnede recht vaardigheid in deze samenleving wil lens en wetens te helpen bevorderen. Onloochenbaar werd het feit ge noemd, dat 90 percent der menschen geen zekerheid van bestaan hebben, en onbillijk het steeds meer opstapelen in hetbezit-in de handen van weinigen. Neen, het gaat niet om de mammo nistische mentaliteit: die is er altijd geweest en zal er altijd wel blijven, maar om het mammonisme-van-de-daad waartegen men de practische politiek niet machteloos kan verklaren zonder tevens het bankroet der politiek uit te spreken. Dit was de groote Utrechtsche teleur stelling dat onze Staatspartij bij monde van haar parlementairen en politieken leider het mammonisme buiten het ge zichtsveld stelde. 00Kj|VAN,!ALlE ONDERDEELEN Krommesfraat 64b Telefoon 486 Filialen met garantie-werkplaatsen over het geheele land 43.000 Technica's plaatsten wij te 's Gravenhage zooals men die wenschen moet. De bovenste laag der zeer rijken heeft zich al is er dan ook ver schuiving bij te pas gekomen, een verschuiving van individuën ge handhaafd. Voor een deel der arbeiders is de. toestand verbeterd. Maar daar naast staan de arbeidsloozendaarnaast staan de landbouwersdaarnaast staan zeer velen uit de kleinere middenstan denen de ambtenaarskringen en uit de kleine rentenierswereld, die achteruit zijn gegaan, in plaats van vooruit. Soms heel erg achteruit. Wanneer het proces dus als verschuiving moet aan geduid, zou men moeten zeggenmen is niet geslaagd in 't werkelijke aan tasten der groote weelde, maar de slagen zijn daar terecht gekomen, waar het juist niet had moeten en mogen zijn. BERICHTEN UIT AMERSFOORT NA HET FESTIJN. Bij de viering van het 25-jarig be staan der organisatie van de Katholieke Staatspartij, hield Mgr. Nolens een rede, waar de bereikte resultaten en de wen schen voor de toekomst werden be handeld. In de „Volkskrant" werd later op een onderdeel der rede critiek uitgeoefend. Opgevallen moet zijn, zegt het blad, hoe ontstellend nuchter dr. Nolens stond tegenover kapitalisme en mam monisme. Nuchter, en ten deele afwijzend. Voortreffelijk is, dat dr. Nolens kennis verlangteen burger-scholier moet niet over oplossing van de ingewikkeldste Mgr. Nolens heeft in zijn rede op de Utrechtsche feestvergadering ook nog gesproken over „welvaartsver schuiving". Hij noemde dat een heugelijk feit, waaraan de Katholieke Staatspartij ook heeft meegewerkt. De „Nieuwe Tilburgsche Courant' merkt echter op „Men kan bij dit woord op verschil lende wijzen reageeren. Men kan, bijvoorbeeld, oordeelen, dat het geen zeer voorzichtige uitdruk king is om aan te geven dat er voor een deel van het volkde arbeiders, althans een gedeelte daarvan een hoog noodige lotsverbetering heeft plaats gehad. Niet zeer voorzichtig omdat er iets van den klassenstrijd in doorklinkt. Terwijl men gaarne zou willen vaststellen dat het best mogelijk is de welvaart der arbeiders op het noodzakelijk peil te brengen zonder de welvaart (let wel, wij spreken niet van weelde) van anderen weg schuiven. In dit opzicht is de maatschappij hervorming echter nog geenszins ge- Voor het jaarlijksch Vreemdelingen- verkeer-Concert is de welwillende medewerking verkregen van de Amers- foortsche Muziekvereeniging, Dir. Ferd. de Goey en Amersfoort's Mannenkoor, Dir. Gerrit van den Burg. Het concert heeft plaats op Woens dag 9 juli a.s. op het terras van Amicitia. Naar wij vernemen heeft de R. K. Muziekvereeniging onze V.v.V. een concert aangeboden in het Plantsoen, te geven op Woensdag 2 Juli a.s. Het bestuur heeft dit aanbod dank baar aanvaard, De exploitant van het Hotel, Pen sion en Restaurant Birkhoven deelt ons hoffelijk mede, dat het bericht aangaande verandering van exploitatie ais een „canard" moet worden ge kwalificeerd. Wat de samenleving ook in ons land te aanschouwen geeft is nog lang niet 't beeld van een echte volkswelvaart, voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefbon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito'8 rente 3 pet. eerste snede, staande te groeien op de gronden gelegen onder Bunschotenen Eemnes nabij den Eemmond in 32 perceelen en verpachten: de naweide van 4 perceelen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door H. Jansen op Birkhoven te Amers foort en Boelhout aan het Haventje te Bunschoten. Tot besluit van de blauwe week zal op Tweede Pinksterdag op Birk hoven een landelijke demonstratie en meeting voor plaatselijke keuze wor den gehouden. Zooals gewoonlijk worden op dien dag bloempjes, pro gramma's enz. ten verkoop aangeboden. Postduiven-Sport. Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Creil (Frankrijk) af stand 382.3 K.M. op Zondag 1 Jun 1930. Het weder was gunstig. Wind West. Duiven in vrijheid 10 u. 15 min. duiven. Aan deze Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau wedvlucht werd door de vier plaat selijke vereenigingen deelgenomen. Aankomst eerste prijswinnende duif u. 37 m. 37 sec.; laatste prijswin nende duif 3 u. 7 m. 52 sec. Aangewezen duif 10 et, G. Koppen met no. 4; idem 25 ct., G. N. Heere met no. 2. De prijzen werden behaald als volgt: G. J. van Eldert 1-20; G. N. Heere 2-7-17-22; J. A. W. F. Ruifrok 3-10-23-39; G. Koppen 4; R. v. Ei kelenburg 5; B. Roetert 6-13-33; H. Pieters 8-12-16-42; N. v. d. Berg 9-26; L. Krabshuis 11-19-30; J. La blans 14-21; H. Limbeek 15; N. K. Egink 18—38; H. Lekers 24; K. Haar- mans 25-34M. v. d. Kuilen 27-29-35 J. Maassen 28-41J. Kok 31—36 H. J. v. d. Brom 32; A. Kaal 37-40; Ter gelegenheid van het 25-jarig lidmaatschap der C.J.M.V, van den heer J. B. Grootendorst, zullen alle afdeelingen een marsch door de stad maken op Vrijdag 6 Juni. De afdeelingen Knapenvereen., Tam boers- en Pijperscorps „Juliana", Gym- nastiekver. „Wilhelmina", begunstigers, ouders en bekenden. Tijdens dien marsch zal de turners- 'roït gebracht worden bij voorzitter jrootendorst in de Utrechtschestraat. De Amersfoortsche Muziekvereeni ging heeft medewerking toegezegd. Route: Randenbroekerweg (Hooge- weg) vertrek 7 uur, Hoogewcg, Kamp- UITSPRAKEN KANTONGERECHT.! straat. Zuidsingel, Utrechtschestr., Snouckaertlaan, Korte Bergstraat (Eere- Voorzitter C.J.M.V.), Utrechtscheweg, Prinses Marieiaan (Eere-Voorz. „Wil helmina"), Regentesselaan, Berkenweg, Utr.weg, Lange Bergstraat, Arnh.weg, Arnh.straat, Varkensmarkt, Langestraat, Hof, (ontbinden). Burgemeester en Wethouders zul len Vrijdag 6 Juni des voormiddags 10 uur in de Markthal aan de Breestraat publiek verkoopen: het grasgewas Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Loopen op verboden grond: H. Veenendaal f3 of 1 w. tuchtschool; H. v. H„ id.;C.v.S., Amersfoort f 0.50 of 1 d G. H., Baarn f 5 of 2 d.; J. H. v. E., Amersfoort f5 of 5 d. plus over treding jachtwet f 12 of 5 d. DronkenschapC. P., Amsterdam f 10 of 5 d.; W. V., Huizen id.; J. A. V., Amsterdam f 15 of 10 d.; W. W., Nij kerk 3 d. hechtenis. Gevaar van heidebrand doen ont staan: W. de V., Zeist f50 of 10 d, In dronkenschap de orde verstoren P. G. D., Spakenburg f 10 of 5 d. Eieren van wild rapenC. V., Wou denberg f 10 of 5 d. en verb, eieren; M. M., id. f6 of 3 d. DrankwetA. v. B., Maarn f 20 of 10 d. Arbeidswet: J. v. B., Soest f 15 of 10 d.M. v. d. B., Barneveld f 12 of d.; F. J. W., Amersfoort f4 of 2 d.; M., id. f 10 of 5 d. Leerplichtwet: S. W., Amersfoort f5 of 2 d.; S. v. W., Barneveld id.; R. de G., Spakenburg id.; W. R., id.; R. de G., id. f 5 of 3 d. WarenwetL. de R„ Kootwijkerbroek f25 of 10 d.; M. K., Essen id. Op openbaren weg de orde ver storen: M. Z., Amersfoort f5 of 2 d. Wielrijden in staat van dronken schap: H. K., Amersfoort f25 of 10 d. i G. J. M., Soest id. Wielrijden zonder licht en veiligheid van verkeer in gevaar brengenR. M., Amersfoort f 15 of 10 d. Autorijdende niet behoorlijk uitwij ken: J. H. A. de la P., Baarn f 10 of 5;d. Te snel autorijden in Soest: K. A. Th„ Amsterdam f25 of 10 d.; G. B., den Haag id.; J. v. B., Zeist id.; P. H., Eindhoven f20 of 10 d.; H. J. B., Kampen f40 of 20 d.; W.jj., Leusden .f 15 of 10 d.

De Eembode | 1930 | | pagina 1