Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken li R. K. Spaarbank - Amersfoort H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 IOING Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden fl.OO. Buiten Amersfoort f 1.10 De€embode Advertenfiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bp geregeld adver- teeren. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Lingegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dlnsdig- en Vrijdagmiddag - Post-giro no, 44234 Dinsdag 10 Juni 1930 - No. 21 De dingen nemen de kleuren aan vc de glazen, waardoor men ze beziet. 't Bortfer Weeshuls te Amersfoort door A. F. VAN BEURDEN, j, Juist in den tijd, dat er spanning en onrust ontstaan was over godsdienstige vraagstukken, leefde te Amersfoort het beoefenen der barmhartigheid en de zorg voor de ouden van dagen, voor de zieken en de weezen bij de Katho lieken weer op. Wij zien dit in de stichting van een nieuw weeshuis in 1551, de her nieuwing van het Melaeten of Lazerus- huis in 1559, de stichting van het St. Elisabeths ziekenhuis van uit St. Joris in hetzelfde jaar en uit andere merk waardige besluiten. Op den hoek van het Sint Aegten- straatje aan de zijde van Bloemendaal, lag oudtijds het Begijnhof, een kloos tertje, waarin vrome vrouwen ieder voor zich, in een huisje of kamertje een stichtelijk leven voerden onder de leiding van een meesteres en in hun kapel gezamelijke oefeningen hielden. «Ze werden vermoedelijk Begijnen ge noemd naar de H. Begga, wier beeld men in de nog bestaande Begijnhoven in België in Dendermonde, in Aelst, in Oent en Brugge boven den hoofd ingang ziet staan. Het klooster van St. Aegten verkocht den Hof aan de Curateurs of verzor gers der arme weezen. De Begijnen gingen in de Vijverstraat wonen. Catharina van Someren, een onge huwde juffer, stichtte en begiftigde het Weeshuis met vijfhonderd gulden ka pitaal, in dien tijd eene voldoende som er werd eene acte opgemaakt, die door de stad van het groot stadszegel voor zien werd en goedgekeurd. Boven het weeshuis stond een op> «schrift: Het arme weeskinderhuis. ge- crigeerd binnen Amersfoort, heeft zijn eerste beginsel gehadt en is aangehe ven omtrent Corsmisse des gulden jaars 1550. Het huis werd opgericht ter eere Gods en onder bescherming gesteld van Sint Nicolaas. Men begon met twee tot vier kin deren, die niet ziek zijn, ze onder de hoede stellen van een paar „goed volk". De curatoren of weesmeesters zullen de kinderen tweemaal per week be zoeken. Jan en Peter van Westrenen Meijnsz kochten de gebouwen aan. Het Weeshuis werd 1552 geopend. Men ging voor de stichting geregeld rond en legde haar het opreyery of oppersambt toe, waarin de lakenen opgeperst werden en dat jaarlijks 200 gulden opbracht. Tot beter orde werd in 1572 be paald, dat de weezen 5 jaar oud moes ten zijn, wilden ze aangenomen worden. Al hun versterf zou aan het weeshuis komen tot hun mondige dagen toe; ook dat er rentmeesters of dispensiers zouden zijn voor de financiën. Het Weeshuis groeide; het aantal weezen nam toe in getal. De Vaders en Regenten, schrijft van Bemmel blz. 848, waren niet in staat deselve kin deren langer te onderhouden. Men had zich 60 jaar lang in de betrekkelijk kleine ruimte beholpen. Maar de toepassing der Hervormings- besluiten had verschillende kloosters gesloten of tot uitsterven gebracht. De stad had de goederen tot zich getrok ken, die geadministreerd werden onder den titel van „mans en vrouwencon- venten". De gereformeerde vaders en regenten van het Weeshuis, vroegen aan het stadsbestuur, nu heer Servaes v. Wijk, laatste conventuaal van Marienhove overleden was en het klooster ledig stond, om in het bezit te mogen wor den gesteld van dat ledige convent om Godswille, gelijk in de naaste na buursteden als Utrecht, Naarden, Har derwijk en voorts in de meeste steden van Holland geschied was. Het stads bestuur vroeg het aan de Staten, de regeerders te Utrecht, die gereedelijk toestemden in der stadsregeerders „goede en godvruchtige intentie te vorderen en te favoriseeren". De Staten en de stad hadden goed geven, ze waren er gemakkelijk aan gekomen door eenvoudige inbezitname en ze konden ze voor particuliere doel einden, voor woningen, moeilijk ge bruiken. 8 Maart 1611 hebben de heeren Staten geconsenteerd, geoctroyeerd en geaccordeert men werkte toen sterk met vreemde woorden in den dienst- 7 omme bij de voornoemde re geerders tot een Weeshuijs geappro- prieert en gebruijkt te worden, en uijt den inkoomen van den selven Con- vente 400 ponden van veertig grooten Vlaams 't pond jaarlijks, en nog 400 ionden uijt den inkommen van den lonvente van St. Jans, al tot logemente van den voornoemde Arme Weeshuijse. Het weeshuis is aldus in 1611 in Mariënhove gekomen. De weeskinderen hadden eene aparte uniform, zooals men dat in onze dagen ook nog met de Amsterdamsche weezen heeft kunnen zien. Zij waren nog al vreemd gekleed. De rechterhelft was rood, de linkerhelft zwart. De jongens hadden bovendien nog geele zeem lederen broeken aan en droegen zwarte hoeden. In 1612 werd een brug gelegd en een opening gemaakt in de Muurhuizen tusschen Rommelenburg en Bollenburg, waardoor de weezen spoediger in de binnenstad konden komen. Het Weeshuis wordt beschreven als groot en van genoegzame en noodige vertrekken voorzien; de kinderen heb ben een schoone groote speelplaats,: met lindcboomen beplant, gelijk de binnenvader ook een fraaijen en tuch tigen tuin bij zijne wooninge heeft. Mariënhove was alzoo geworden, Borger Weeshuis bestuurd door re genten en regentessen. Het Weeshuis was volgens oude teekeningen zeer stijlvol met zijn vele omlijste welver- deelde ramen en zijn kleurige bijge bouwtjes in den grooten tuin. Het Weeshuis is daar gebleven, maar de tijden zijn veranderd, het aantal weezen is tot een minimum geslonken, zoodat het aantal regenten en regentessen het aantal verpleegden yerre overtreft. Het zal daarom verplaatst worden of gewijzigd. In het laatst der Fransche overheersching in 1813 waren er nog 81 wcczen, geleid door 5 opzichters, maar de financiën baarden toen meer zorg dan nu. De rekening over 1813, die wij hier bijvoegen, geeft een goeden blik op den toestand en in de huis houding van het Weeshuis in die dagen, Archief No. 642. Rekening van liet weeshuis in 1813. Inkomsten uit huizen en andere gebouwen fr. 196.67 huur van huizen - 1302.— huur van landgoederen -1799.70 fr. 3298.36 Jaarlijksche renten francs Rente Kapitaal grootb. fr. 96511.03 899.19 Stad Amersfoort -24780.— Slaperdijk Woudenberg - 2100.— Vicariën - 420.— idem - 210 Direct. Lombard - 8400.— Idem - 1890.- Peter Romyn - 2940.— Fr.v.Zevenhuysen- 936.08 Peter Buys - 336.— Reyer Joosten - 2100.— Van de Pol - 2100.— |fr. 2353.29 Andere inkomsten francs, centimes Lombard fr. 7930.— Hynsen - 109.20 Collecten - 1260.- Werk der kinderen - 700.- Subsidie - 338.10 Tonnenhuur voor den turf -_400. fr. 10737. Recapitulatie francs, centimes goederen fr. 3298.37 renten - 2353.29 andere -10737.1 Totaal inkomsten fr. 16388.96 399.01 105.- 16.80 8.40 420 9450. 147. 37.43 15.96 105.— Amersfoort fr. 438.— Baarn - 82.27 Bunschoten -116.74 Hoogland - 44.64 fr. 681.64 Dijken herstel Weeshuis id. Geneesheer, apotheker, chirurgyns Onderhoud 81 kinderen ad 67 centimes per jaar ad 365 dagen De 5 opzichters ad 1 franc daags Uitgaven totaal Inkomsten totaal Over 1813 te kort KANTOORBOEKHANDEL F. d. TULP i Langcstraat 65 t.o. Krommeatraat - TEL. 326 WERKBLOC's BERICHTEN UIT AMERSFOORT Slapeloosheid tengevolge van de zomerwarmte, ovei men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtablettan Glazen Buisje 75 ct. Bij Apotb. en Drogisten GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Ge meenteraad onder leiding van burge meester Van Randwijck, bij afwezigheid van de heeren Veis Heyn, Noordman en Van Galen Last. Voorzitter deelde mede dat Raadsheer Van Koetsveld was benoemd tot burgemeester van Workum en her dacht waardeerend diens ijver voor de gemeentebelangen. De leden Van Beurden, mr. Stadig en Rekke hebben daarop de geloofs brieven van Van Koetsveld's opvolger onderzocht en in orde bevonden, zoo dat de heer G. van Tellingen in de volgende vergadering kan worden ge ïnstalleerd. Burgemeester en Wethouders deel den mede. het resultaat der bespre kingen. gehouden met de Prov. Utr. Eleclriciteits-Maatschappij inzake het onlslagderdrie overgenomen gemeente werklieden. De heer Fremouw heeft daarop ingetrokken zijn uitdrukking „immoreel handelen" maar blijft er bij, dat de P.U.E.M. lichtvaardig heeft ge handeld. Burgemeester en Wethouders hebben voorts op de vragen van den heer Spiekermann medegedeeld, dat hun bij het ontwerpen van den gemeente- woningbouw aan de Gaslaan niet be kend was brand- en explosie-gevaar der fabriek van Polak. Met toepassing der Hinderwet zullen en W. alles doen ter beveiliging, De Voorzitter zal nog nader ge raagde inlichtingen laten verstrekken. De voorstellen betreffende de Zwem inrichting zullen in de volgenke ver- idering worden behandeld. Aan B. en W. werd om advies ge zonden een voorstel om arbeiders bij de werkverschaffing vacantie-bonnen te verschaffen. Medegedeeld was dat men in Den Haag zulks niet goedkeurde en intrek king der Rijkssubsidie wellicht het ge volg zou zijn van die bonnen-ver schaffing. Tot hoofd der nieuwe Openbare School aan de Zonnebloemstraat werd benoemd de heer Hefting, hoofd eener school te Scherpenzeel en leeraar aan de Amersf. Handelsavondschool. Op de vraag van den heer Spieker mann waarom op de voordracht geen Amersfoortsche onderwijzer voorkomt, wordt door Wethouder Thien geant woord, dat op een voordracht de meest geschikte candidaten behooren te wor den geplaatst omdat het belang van opvoeding en onderwijs in deze primair is. De voordracht is tot stand geko men na degelijk en veelzijdig onderzoek. De heer Boas gelooft niet dat het onderzoek serieus is geweest en meent dat de Amersfoortsche onderwijzers ook een kans moeten hebben. Wethouder Thien verklaart nader dat de soliicitatie's van Amersf. can didaten allerminst zijn verwaarloosd. Maar bij de voortgezette selectie van het honderdtal sollicitanten bleven die achter. Spr. is persoonlijk zeer sterk voor het geven van perspectief aan onze onderwijzers, maar het belang van het onderwijs mag alleen den doorslag geven. De heer Hefting werd met bijn: algemeene stemmen benoemd. Tot onderwijzer aan de openbare school aan de Waalstraat werd benoemd de heer Smit uit Delft. De Commissie van toezicht op het Lager onderwijs zal worden uitgebreid tot twintig leden. Vervolgens stond de Raad een cre- diet toe voor verbouwing van de school aan de Vondellaan en het bouwen van een openbare lagere school met gymnastiek-lokaal. De nieuwe lagere school zal een nieuw type vertoonen. Met Dr. Voermans, tandarts te Utrecht, werd een overeenkomst aangegaan voor het verrichten van tandheelkundig on derzoek op de lagere scholen. De heer Rekké pleitte vooraanstel ling van een Amersfoortsche tandarts, en beweerde, dat hier weinig animo was onder de tandartsen omdat hun was verboden de behandeling toe te passen. Hij vroeg onderhandeling met de plaatselijke tandartsen en uitstel der beslissing. Evenals de heer Rekké vroeg de heer Noordewier overleggen van het advies van den schoolarts, directeur ,n den geneeskundigen dienst. Dr. van Nieuwenhuijsen adviseert het practische voorstel van B. en W. te aanvaarden. Wethouder Thien zegt. dat de argu menten van den heer Rekké allerminst aanleiding geven uitstel te overwegen. Wanneer de overeenkomst nu wordt aangegaan kan Dr. Voermans in Sep tember zijn functie aanvaarden. De voorzitter verduidelijkt nader dat de positie van den benoemde zuiver is wanneer er scheiding blijft tusschen adviseeren en behandelen. Wethouder Thien wijst er nader op, dat de adviezen aan het college van B. en W. worden gegeven. Het is na tuurlijk onjuist te meenen, dat alle adviezen van directeuren bindend tot uitvoering moeten worden gebracht. Burgemeester en Wethouders moeten met alle geldende factoren rekening houden en bepalen zelfstandig hun houding- Geschiedde zulks niet, dan kon men het college wel afschaffen en resp. de een of andere directeur achter de groene tafel zetten om te zeggen hoe 't moet gaan. let voorstel wordt ten slotte aan genomen met algemeene stemmen. De vaststelling der verordening rege lende het verplegingstarief en de barak ken voor besmettelijke ziekten werd aangehouden nadat de heer Polder nige bezwaren had geuit. De heer Rekké vond breedere moti veering noodig bij het voorstel tot vermindering van vergunningsrecht voor enkele reclameerende vergunning houders. De Voorzitter vond de verklaring van minder afzet gedistilleerd afdoende en meent, dat de drankbestrijder Rekké zich er over kon verheugen. De bepalingen en voorschriften ter voorkoming van brand werden ver scherpt. De heer Noordewier vond gelegen heid hier nader te wijzen op de ge vaarlijke producten van de fabriek Polak. Zoo is daar ook Phosgeengas in voorraad; een gas dat onlangs in Hamburg tal van slachtoffers eischte. De Voorzitter zal trachten door strenge toepassing van Hinderwets-voorschrif- ten alle gevaren te keeren. Mededeeling van de te treffen maatregelen kon de Voorzitter niet verstrekken omdat een en ander tot de competentie van en W. behoort. Een langdurige discussie volgde over de verhuring der markthal in November voor een pluimvee tentoonstelling. De heeren Hehenkamp en Hofkamp waren van oordeel, dat de hal Vrijdag niet aan den markt-dienst moest wor den onttrokken en ook Zondag vrij gehouden moet worden. Mr. Stadig wil de markthal op Zon dag gesloten houden om de Zondag- rust niet te schaden of te schenden Wethouder Ruitenberg ziet geen bezwaar in het op Zondag open stellen der hal, omdat B. en W. zeer stellig voornemens zijn alles te doen om storing van Zondagrust te voorkomen De heer Hehenkamp wil nader onder handelen. Na de toezegging van den Wethouder kan de heer Spiekerman zich met het voorstel vereenigen. Het voorstel van Mr. Stadig om Zondags te sluiten werd verworpen; vóór stemden Mr. Stadig, Graaff, van Lonkhuysen, Dr. van Nieuwenhuijzen onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3% pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. COLBERT COSTUMES Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau en Hofkamp. Over de verlofdagen der arbeiders lossen dienst bij de gemeente werd daarna lang geredeneerd met als re sultaat dat deze aangelegenheid nader zal worden behandeld in het college voor georganiseerd overleg, nadat het voorstel van B. en W. om aan losse en vaste arbeiders een gelijk getal verlofdagen toe te kennen, was ver worpen. Terwijl een beduidend aantal raads leden zich wat ging ontspannen in de „Koffie-Kamer", werd door het blij vende gedeelte een geheel complex belasting verordeningen aanvaard, noo dig in verband met het inwerkii der nieuwe wet regelende de eele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. De heer Boas opperde hi zwaren tegen de heffing van opcenten op de vermogens belasting. Hij is van Bouwkunde voor Lager Nijverheids oordeel dat de gemeente het zonder onderwijs, onzestadgenootW. J.Bunnik, deze heffing wel kan redden en wil daarom uitstel ervan. De heer Noordewier kan zich accoord verklaren met de voorstellen en wijst op het eenstemmig gevoelen der leden Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Te den Haag slaagde voor de acte Bouwkundige, Bouwkundig Teekenaar en leeraar Materialenkennis voor de in de afdeelingen dal de voorgestelde heffingen redelijk zijn en de Gemeente voorloopig voldoende middelen geven om haar taak te vervullen. Wethouder Thien zal zich onthouden van het werken met cijfers. Zulks heeft hier geen effect. Maar wel wil hij als zijn overtuiging kenbaar maken, dat in het voorgestelde belasting-complex, na veel studie en gecijfer wei-over wogen vastgesteld, de heffiing van op centen vermogensbelasting niet kan worden gemist. Komt er later ruimte van beweging, dan is hij eerder te vinden voor een verlaging der perso- neele belasting, dan voor het schrappen der opcenten vermogensbelasting. De voorstellen werden daarna met algemeene steramen aangenomen. Op een vraag van den heer De Mots wordt door wethouder Ruitenberg toe gezegd het ontwerpen van plannen voor systematische zuivering van wo ningen. Nadat nog aan A. van de Vijzel voor f5500 grond was verkocht aan Aucubastraat, kwam de rondvraag. Ingenieur Verhey leverde klachten over gemeentewerklieden, die volgens hem hun plicht niet vervulden, door te praten in plaats van door te werken. Hij wees er op dat hier in vergelijking met andere gemeenten, hooge loonen worden uitgekeerd en hij verwacht daar om trouwe plichtsvervulling. De heer Frémouw zal ook steeds trouwe plichtsvervulling eischen, maar acht de geuite beschuldigingen moeilijk te bewijzen. Ir. Verheij heeft klachten over per soneel van drie diensten en vindt het noodig, dat menschen die sleeds over rechten praten, ook hun plicht wordt gewezen. De voorzitter zegt onderzoek toe en verzoekt dergelijke gevallèn behoorlijk gedocumenteerd bij het gemeentebe stuur te melden. Ten slolte dienen de heeren Naor- dewier en Verheij een voorstel in om het gemeentelijk grondbedrijf onder te brengen bij den dienst van bouw- en woningtoezicht. Hierop zal later worden beslist. student R. K. Leergangen te Tilburg. Na verbouw van het voormalig Gymnasiumgebouwaan den Westsingel zal daar o.m. ook worden gevestigd de afdeeliug Militaire Zaken en ver kiezingen onder leiding van den heer Dekker. In verband met zijn 25-jarig hu welijksfeest kwam de ex-kroonprins Zondag met den trein van 21.27 te Amersfoort aan. Van Amersfoort werd ler auto naar Huize Doorn gereden, 'inkstermaandag vond daar een kleine feestelijkheid plaats, welke een intiem karakter droeg. Aanwezig waren de broeder van den ex-kroonprins, prins Eithel Friedrich, Prins Adelbert en emalin, de Hertog en Hertogin van Iraunsweich, de Groothertog en Groot hertogin van Mecklenburg. In de gehouden kerkeraadsverga- dering is de heer H. v. Raalte geko zen tol voorzitter der Ned.-Israël. gemeente, alhier. De heer van Raalte heeft zijn be noeming aangenomen. Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal King- pepermunt heeft geproefd, lust geen andere meer. PEPERMUNT WoraV#c crown.

De Eembode | 1930 | | pagina 1