Wij alléén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vlschsoorten in de Rljksvlschhallen te IJmulden. U is dus steeds verzekerd van dc billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contrOlcl Thuisbezorgen zonder verhooging IJMUIDER VISCIIHANDEL H. GLASTRA Co. N.V ALLEEN: UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN. OPOBRICHT 1 MEI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot enz. Vischconserven - warme croquetten en vischkoekjes !n het plantsoen aan het Monniken dam reden twee wielrijders de hoogte af. Op een gegeven moment haakten zij elkaar, waardoor een ongeveer 20- jarig jongmensch over het stuur heen sloeg en bewusteloos bleef liggen. Hij werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Loos alarm. In den nacht van Zon dag op Maandag belde de heer K., wonende aan de P. C. Hooftlaan het politiebureau op voor de mededeeling dat er werd ingebroken in een perceel aan de St. v. d. Hagenlaan gelegen achter zijn woonhuis. De politie trok er op uit, doch er was geen spoor te bekennen van inbraak aan het bedoelde perceel. Bij nadere navraag deelde de heer K. mede dat hij een geweldig lawaai vernomen had, dat weer werd vernomen terwijl men stond te praten. Weer werden de tuinen doorzocht en met succes. De vermoedelijke dader(es) „een witte poes" snelde heen. Alles was spoedig weer in diepe rust. De mooie Pinksterdagen hebben ook hun schaduwzijden laten zien. In beide dagen zijn niet minder dan vijf ongevallen gebeurd, waarvan niet een zonder persoonlijke ongelukken. De toestand van de aangeredenen onder Putten op Zaterdagavond is zeer ernstig. Twee zijn bij kennis, de andere twee zijn nog steeds bewusteloos. De militair, die in het Hospitaal was op genomen, blijkt er nog het best te zijn afgekomen. Op Ie Pinksterdag reed een auto met snelle vaart op het Julianaplein een motorrijder aan. De motor was aan puin, terwijl de rijder, zekere B. een beenbreuk en ernstige hoofdwon den bekwam. De schuld ligt aan den chauffeur. In den nacht van Zondag op Maan dag is op den Soesterweg een meisje aangereden door een auto. Zij werd in het Ziekenhuis opgenomen met zware verwondingen. Op 2e Pinksterdag heeft nabij St. Louis op den Utrechtschenweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad...De auto reed tegen een motorrijwiel. De bestuurder hiervan werd bewusteloos in het paviljoen „Quatre Bras" binnen gebracht, terwijl de duozitter eenige wonden bekwam, die door Dr. Kamer ling werden verbonden. Pinksterdag had hier een groote nationale demonstratie plaats van div. Geheelonthouders-organisaties. Uit alle oorden waren de corporaties toege stroomd, zelfs zagen we eenige uit Cleef en Diisseldorf. De optocht door de stad was bijna een uur lang. Dui zenden begaven zich naar Birkhoven, waar verder de redevoeringen werden gehouden. Het verkeer ondervond na tuurlijk belangrijke vertraging, doch alles was door de politie en mare- schaussee onder leiding van Adj. Insp Jhr. Moilerus uitstekend geregeld De stoet telde duizenden deelnemers met ongeveer 800 banieren en vaandels, be nevens 10 praalwagens. De R. K. Muziekvereeniging „Wils kracht" onder leiding van directeur Wakelkamp, heeft zich op het groot Nationaal Muziekconcours 2e Pink sterdag te Loenen aan de Vecht ge houden, bijzonder onderscheiden. De volgende prijzen en punten wer den door Wilskracht behaald: Marschwedstrijd met Sons of the Brave van T. Bigdood, Ie prijs met 105 punten. Concertwedstrijd, verplicht nummer Speranza van H. Delchevalerie; vrij nummer Myriam van E. Gaudefroy, le prijs met 300 punten. Eerewedstrijd Marche aux Flambeaux van G. Meijerbeer, 2e prijs met 80 punten. In de afd. Harmonie wist Wilskracht het hoogste aantal punten te behalen van het geheele concours. De jury bestond uit de heeren M. Kley, oud- kapelm. 7e Reg. Inf., Joh. Karsemeijer Bussum en H. v. Beek, Amsterdam. Proficiat „Wilskracht"! Tweede Pinksterdag 's avonds stond een vrouw te praten op de Utrecht- schestraat. Zekere B. kwam den hoek van de Hellestraat om en vloog plot seling op haar af en bracht haar in ongelooflijk korten tijd 3 messteken toe, een breede snijwonde in den linker- benedenarm, een diepe steek in den buik en een in de lendenstreek. Luid gillend trachtte de vrouw te vluchten, doch stortte op den weg ineen.- Men droeg haar toen naar het politiebureau. Dr. Kamerling en assistent-chirurg Uemen waren spoedig ter plaatse achtte na voorloopige behandeling o\ brenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. B. was gevlucht doch werd spoedig in arrest gesteld. LEGEROEFENINGEN. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat van 23 tot 25 Sep tember 1930 onder leiding van den Commandant van het Veldleger cene oefening zal worden gehouden op ter reinen gelegen tusschen de gemeenten Barneveld en Amersfoort. Aangezien het niet mogelijk is om alle eigenaren of gebruikers van deze ter reinen voorzooveel die gelegen zijn on der de gemeente Amersfoort, vooral per soonlijk vergunning te vragen om hunne terreinen, zoo noodïg, te betreden, den deze eigenaren of gebruikers zicht indien zij tegen een en ander bezwaren meenen te moeten inbrengen zich te vervoegen ten Gemeentehuize te Amersfoort vóór of op den 30 Juni 1930. Eventueele aangebrachte schade zal uit den aard der zaak door het Rijk billijkheid worden vergoed. Indien belanghebbenden niet tot het indienen van hunne bezwaren als bo- ngemeld overgaan, zal geacht den dat de gewenschte toestemming door hen verleend is. UITSLAGEN KANTONGERECHT. Straatschenderij: J. v. d. B., Barne veld, 10 of 1 week hechtenis. Opgave valsche naam: P. H. K., Am sterdam, 20 of 10 d. h.; H. J. A„ Amsterdam, 25 of 10 d. h. Niet tijdig aangifte doen voor het ge boorteregister: J. K., Barneveld, 10 of 5 d. Dronkenschap: A. H., Amersfoort, 10 of 5 d.; P. G. id.; G. H. id.; F. A. M. K. id.; J. B., Zeist, id.; N. H. K Bussum, 15 of 10 d.; D. K., Ede, id. E. J. K., Apeldoorn, id. Een gewond dier op pijnlijke wijze arbeid doen verrichten: G. v. S.. Barne veld, 10 of 5 d. Loopen op verboden grond: W. K., Amersfoort, 5 of 2 d.; F. v. d. S., Bar neveld, 10 of 5 d. Viseh van te kleine afmeting vervoe- nA. d. Spakenburg, 5 of 2 d. Arbeidswet: A. v. d. W., Amersfoort, 3 of I d.; T. S., Amersfoort, 2 X 7.50 of 5 d.); P. A. v. d. H., Wasse- lar. 10 of 5 d. Leerplichtwet: J. V.. Soest, 5 of 2 T. d. G., Spakenburg, id.: E. d. G. H. B. id.; W. v. d. G. id.; W. d. H. F. v. d. G., Spakenburg, 3 of 1 d.L. K. id.; J. R., Spakenburg, 10 Wegen en A. M. v. Daatselaar |W. A. J. Vernooij en J. E. dc Jong J. v. Dalen en E. v. d. Berg. Overleden Willem Westerbeek. 75 jr., wed. v. B. Steenbeek Fijtje Ossendrijver, 68 jr., wed. v. H. Keizer. Nllkerk Op den Rijksstraatweg tusschen Nijkerk en Putten is een ernstig auto ongeluk voorgevallen. Een met groote snelheid uit de richtirtg Putten komende auto reed tegen een boom. De voor in de auto zittende heer en dame werden vreeselijk gewond, de twee achter inzit tende militairen uit Harderwijk, die ver moedelijk gevraagd hadden een eind te mogen meerijden, zooals herhaaldelijk gebeurt, werden eveneens ernstig ge wond. Eén hunner vloog door de kap vaii de auto. Alle vier personen werden bewusteloos aangetroffen. Na voorloo- pig te zijn verbonden, werden de slacht offers in zeer ernstigen toestand naar Amersfoort vervoerd. Op den bestuurder werd een rijbewijs ten name van W. S. v. d. Kroft te Rij: wijk (Z.-H.J gevonden. Soest Burgerlijke Stand. GeborenHendrik Reijndert Huibert z. v. M. Petersen en A. H. C. P. d Room Wilhelmus Dirk, z. v., R. d. Heuvel en S. Grift Johan, z. v K. Sijtsma en J. G. Rosenbrand - Cornelia, d. v. C. van Dijk en N. v Zijtveld Sophia, d. v. C. Post en J. Will. Ondertrouwt: J. G. Wester- veld en G. v. d. Heiden. Gehuwd E. Looijen en J. P. Quast J. van Manen en C. A. van 't Net. Overl.: Cornell's van den Broek, oud 3 mnd. Bij het bestuur van het waterschap Soesterveen bestaat het plan, in de toekomst alle scheidiiigsslooten als schouwslooten aan te merken. Hierdoor wordt voorkomen, dat de landbouwers welke deze slootcn reeds uit eigenbe lang schoon hielden, niet benadeeld worden door aangrenzende eigenaren. Bovendien wordt de afwatering van den polder hierdoor bevorderd. Het bestuur van de Pluimvee- en Konijnenverecniging heeft na rijp be raad besloten voor te stellen geen eier- veiling of markt in deze provincie op te richten. De nabijheid van Amersfoort, waar een goede markt is. doet het be stuur met grond twijfelen aan de I komst van een goede Soestcr markt. Soesterberg Op dc vragen van het lid dei- Tweede Kamer, Floris Vos, inzake liet bruikbaar maken van den weg voor lie verkeer, heeft de minister van Water staat geantwoord, dat deze aangelegen heid nog in onderzoek is, zoodat hij'niet in staat zal zijn. binnen den gebruike- lijken termijn op de gestelde vragen te antwoorden. of ielrijden in beschonken toestand: P. M., Baam, 25 of 10 d. Autorijdend niet behoorlijk uitwijken: K. D., Baam, 10 of 5 d. Wielrijden zonder licht: E. v. d- T., Garderbroek, 5 of 2 d. Autorijden links van den weg: E. W. B., Den Haag, 10 of 5 d.; M. j. L„ Veenendaal, id.; J. v. d. B., Nijkerk. 25 of 20 d. Met auto te snel rijden in Hoevelaken: E. G., Amsterdam, 20 of 10 d.; J. J. V., Rotterdam, 15 of 10 d. Uit den Omtrek Eemnes Bij Koninklijk besluit zijn be noemd tot heemraad van het water schap Eemnes, G. E. Rigter te Blaricum, W. G. Th. H. van Sorgen te Zeist, B. Blom Gzn. te Eemnes en B. Meyer te Eemnes. Hooglanderveen Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, dato 6 Juni 1930, is be paald, dat alhier een poststation niet eigen bestelling zal gevestigd worden. Het station zal des morgens per trein en des avonds per rijwieldfenst in ver binding worden gebracht met het hoofd kantoor le Amersfoort. Datum van inwerkingstelling vengenoemde postwijziging wordt later bekend gemaakt. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Jozef Jordanus, z. v. P. Nieuwenburg en H. J. Schut Jo hannes Wilhelmus, z. v. J. Kleinveld en P. J. van Daatselaar Willem Johannes, z. v. W. v. d. Kletersteeg en G. H. Kok Simon Cornelis, z. v. H. van Dijk en C. S. Schothorst. Gehuwd: J. A. van der Warf en B. W. Penterman A. Voskuilen en H. Baas p. van Wee en C- W. Hak Beitler en W. Wernden. Lcusden Op den openbaren weg te Leusden is gevonden, een poztemonnaie met geld. inlichtingen bij de Gemeente veldwachter te Hamersveld. Stoutenburg Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. v. H, v. d. Berg en J. Routers. Overleden: Gijsbertus Voskuilen, 72 jr., wed. v, R. v. d. Heuvel. Binnenland Transpireerendi Voeten cn oksels beliandele men mei Purolpocder. Dil is het meest afdoende middel daarvoor. Hel kost 45 en 60 ct. per bus, en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Lambertus, z. v. J. Hak en A. v. Esveid Neeltje Woutera, d. v. N. Wallet en N. v. Kampen. Gehuwd: J. A. Boom en A. G. v. d Essenburg C. H. v. BISSCHOPSWIJDING. Pater Kleijntjes [S. J. bracht naar aan leiding van de consecratie van den nieuwen aartsbisschop van Utrecht, eens in herinnering, dat de eerste aartsbisschop na het herstel der hiër archie niet in zijn bisschopsstad de wijding mocht ontvangen en zelfs zich er niet metterwoon mocht vestigen. De Regeering bleek toen maar al te angstig voor opstootjes, door anders denkenden te verwekken; de katho lieken mochten zich niet openlijk ver- toonen. In ieder geval moest den luister hunner plechtigheden verborgen blijven, want men mocht er eens aanstoot aan nemen. m denke nu niet, dat dit geval alleen staat. Mgr. Niewindt, de nieuw benoemde bisschop van Curasao, door de Regeering als dusdanig erkend, wilde gaarne de bisschopswijding ont vangen te Amsterdam, zijn geboorte stad. De katholieken verheugden zich. Alles was schitterend geregeld, in de Mozes en Aaronkerk zou de plechtig heid voltrokken worden, de consa- creerende bisschoppen hadden hun toezegging gegeven, de invitaties waren rondgezonden, ja nog sterker, alle plaatsen waren reeds bezet in de kerk. Toen op eens. op last des Konings, het bevel kwam, de bisschopswijding niet met luister en praal in Amsterdam te doen plaats hebben, maar in stilte in dc kapel van Warmond. Willem II kan men niet verdenken van antipathie tegen de Katholieken, integendeel, hij heeft duidelijk genoeg getoond, hun welgezind te zijn; ook hier weer heeft de angst, aanstoot te geven aan andersdenkenden,den Koning bewogen, dit voor de katholieken grie vende bevel uit te vaardigen. Wat een tegenstelling met wat eenige dagen geleden te Utrecht plaats had. Men behoeft geen angst meer te ge voelen andersdenkenden aanstoot te zullen geven.Integendeel, ook deze willen de plechtigheid bijwonen en stellen er een eer in, uitgenoodigd te zijn. Dat het diplomatieke korps tegen woordig was met de katholieke minis ters en den voorzitter van de Tweede Kamer, de ridders der Maltliezerorde kostuum, bewijst, dat deze allen de weldaad gevoelen, weer een nieuwen aartsbisschop te mogen bezitten. Moest de eerste aartsbisschop be neden den Moerdijk geconsacreerd worden en wonen en kreeg eerst de de, Mgr. Schaepman', zijn opvolger, de Regeering verlof in zijn bis schopsstad Utrecht zijn intrek te nemen, de nieuwe titularis kan aan katholieken en andersdenkenden vrij uitnoodigin- gen zenden, om de plechtigheid zijner consecratie te komen bijwonen. Waaraan is die ommekeer te danken Hoe paradoxaal het moge klinken: Op de eerste plaats aan de anders denkende zelf, wier ideeën in den loop der jaren totaal veranderd zijn, die hebben Ieeren inzien, dat zij het ka tholiek deel van ons vaderland niet hebben te onderschatten, maar dat zij verplicht waren in 's lands belang ook voor de katholieken een plaats in te ruimen. Op de tweede plaats is die omme keer te danken aan de Katholieken zelf, die gewerkt hebben voor de goede zaak; die tijd en geld en moeite niet gespaard hebben, om hun geloofsge- nooten te helpen en bij te staan. Denk slechts aan de ontzaglijke sommen, die het onderwijs den katholieken heeft gekost, welk een strijd zij hebben ge streden om daarin de vrijheid te ver- Maar hier past het ook eerbiedig hulde te brengen aan de nagedachtenis van de bisschoppen, die steeds door hunne beproefde, door God bestuurde leiding de stuwkracht zijn geweest der katholieken, die in moeilijke tijden hun moed wisten aan te vuren en die door hun eigen ijver en werkkracht hen steeds tot volharding wisten aan te manen. St. Bonlfaclus en Nederland. Bekend is de geschiedenis van Paus üregorius de Groote. Als hij op zekeren dag rondliep over dc slavenmarkt te Ro me, enkele jaren vóór zijn pauskeuze, weril hij getroffen door de blonde lok ken, liet frissche en forsche uiterlijk van jongemannen, die te koop werden geboden. Op zijn vraag, vanwaa kwamen, kreeg hij liet bescheid: „Saint Angeli het zijn Angel-Saksen". Saint Angeli" was het antwoord van Ürego rius: „Zijn hel Engelen, het moeten En gelen worden." En onder zijn bestuur zond hij de eerste missionarissen naar Engeland. En overal zond later Enge land „zijn Engelen" uit om ons Vader land voor Christus te winnen. Zij waren liet, die van „Nederland" liet „Hooger- land" gemaakt hebben, waar het geloof groeide en bloeide: waar hoogere be grippen de lagere heidensche grondstel lingen verdrongen; waar het bijgeloof inct zijn wreedheid de plaats inoest in ruimen voor het christendom met zijn zelfopoffering en liefdadigheid. St. Bonifacius is één der Apostelen geweest, die op onzen vaderlandschen bodem het H. Geloof heeft mogen bren gen; ja zelfs ons land met en door zijn marteldood heeft geheiligd! Vele jaren echter heeft Hij er niet vertoefd; maar is zijn lijden, offer en marteldood niet voor ons land het zaad geweest, wat nieuwe christenen voort bracht? Winfried, die bij de plechtige af- scheidsaudiënte op 14 Mei 719 van Paus Gregorius den naam ontving van Bonifacius, stamde uit het koninkrijk Wessex, in het Zuiden van Engeland. Jaar en plaats zijner geboorte zijn niet et zekerheid aau te geven, maar het as omstreeks 675. In zijn jeugd voelde hij zicli reeds aangetrokken tot het missionaris-leven, wat niet naar vaders zin en welbehagen was. Jeugdig trad hij in 't klooster en st het gebed legde hij zicli vooral op de kennis der H. Schrift. Hij was knap student, die het in korten tijd in de wetenschap gebracht had, cn ns lessen gaarne aangehoord wer den. Op den leeftijd van 30 jaar werd hij tot priester gewijd. Nu zweefde hem slechts één itleaal voor oogen, hij reeds als kind gedroomd had: hij wilde uittrekken naar de heidenen om daar het licht van het Evangelie te bren gen. Will"brord en zoovele anderen wa ren hem voorgegaan naar liet land der Friezen, hij zou hen volgen. Zijn her haalde bede werd verhoord: hij kreeg toestemming. Voor liet eerst kwam hij in derland aan in de lente van 716 te Wijk bij Duurstede. Spreken we over het land der Frie zen, dan bedoelen we het land der Oud- Friezen, omvattend liet tegenwoordige Friesland, Groningen, Noord- en Zuid- Holland en een gedeelte van Utrecht. Om den strijd, die er in die dagen lieerschte, kon hij, alhoewel hij zijn uiterste krachten inspande, weinig ver richten en 't was daarom, dat hij in 'I najaar naar Engeland terugkeerde. Na den dood van Radboud in Fries land, die het christendom in die streken vernietigd had, was ook Willibrord zijn bisdom teruggekeerd. De tijd voor de bekeering der Friezen scheen dus gunstig. Bonifacius nam aanstonds dc gele genheid te baat om zicli ter beschikking te stellen van Willibrordus, die met vreugde den missionaris ontving. Dit was dus zijn tweede komst in Neder land. Onder de kundige leiding van den H. Willibrord arbeidde hij vooral in Ken- nemerlaiid en aan tie oevers van de Vecht en de H. Ludgerus noemt in Bo nifacius' levensbeschrijving: Woerden, Achtticnhoven cn Velzen. Ongeveer drie jaar bleef hij daar werkzaam en Willi brordus had hem gaarne als zijn opvol ger gezien op den bisschopszetel. Dit wees Bonifacius van de hand, wijl door Rome hem een missiegebied in Duitsch- land was aangewezen. lil 721 verliet hij ons land. Bonifacius werd door Paus Gregorius II ontboden en op St. Andreasdag, 30 November 722, tot bisschop gewijd en aangesteld als herder van de Duitsehe volken ten Oosten van den Rijn. In Hessen, Saksen, Thüringon trof hij heidenen bij massa's aan en overal be proefde hij den standaard van het H. Kruis te planten. Na den dood van Gregorius II die opgevolgd werd door Paus Grego- riuslll, ontving hij het pallium en de waardigheid van Aartsbisschop, met de opdracht bisschoppen in de bekeerde streken aan te stellen. Hij was een heilige; zijn opofferend leven en zijn gebed getuigen daarvan, alsmede zijn ootmoedigheid, rie hem tel kens en telkens in zijn brieven deed schrijven: „Bid voor mij, opdat God mijn werken zegene." God heeft die be de verhoord en zijn werk gezegend. land na mhij verder 'sedert den dood vaa St. Willibrord in 732de.zorg voor het bisdom Utrecht op zich, Tij dens zijn werken in Duitschland heeft hij verschillende tochten in ons land o dernoilicn. Door zijn ijveren voor uitbreiding van Christus' Rijk werd 794 Keulen tot Aartsbisdom verheven Utrecht als suffragaan daaraan onder worpen, totdat Utrecht iu 1559 zelf Aartsbisdom werd. Had hij bij zijn darde bezoek me weer aan den Paus verlof gevraagd om zijn missiewerk nu eens uitsluitend tot de Friezen te bepalen, nu inocht hij volle goedkeuring voor zijn plant ont vangen en ais een oud man van 78 jaar kwam hij voor dc derde maal in ons land, om daar zijn leven te offeren voor de bekeering van Nederland. 78 jaar, en nog vol enthousiasme zijn levensideaal, de bekcering der Frie zen! In den zomer zette Bonifacius mei een talrijk geleide koers naar ons land. Zij voeren van Utrecht naar de Zuider zee, toen slechts een groot meer. Ongt veer waart tegenwoordig Kampen ligt, gingen zij'aan wal en begonnen hun „kruistocht". Groot was het succes van deze prediking; de heidenen gaven zicli gewonnen op het woord van dezen vu- rigen apostel en iu groote menigte kwain inen tot hem om het doopsel te vragen. Heidensche tempels en afgoden verdwenen, christenkerken en bedehui zen konden gebouwd worden. Bonifa cius voelde zich als verjongd, nu hij die streek, vol riviertjes en heken n zijn medehelpers kon rondvaren; dat was, wat hij verlangd had, het echte missionaris-leven. Door zijn voorbeeld aangemoedigd, waren ook zijn medehelpers vol vuur en hun bezielend leven mankte indruk op de heidensche bewoners; zoodat in kor ten tijd een groot deel van Friesland voor het Christendom gewonnen was. Omstreeks Juni was de heilige aange komen bij het vlek Dochinchirica, het huidige Dokkuni, waar Bonifacius Pinksterweek het H. Vormsel zou dienen. Tegenstand was cr, de tegenwerking nam toe, liet martelaarsschap zou de kroon op het werk zetten. Bonifaciu! had met zijn medehelpers intrek in ten ten genomen. In den morgen van 5 Juni zat Boni facius inediteerend over een boek gebo gen. Plotseling weerklinken woeste kre ten; een bende heidensche Friezen, me: bijlen en knodsen gewapend, had het kamp der christenen omsingeld. Reeds eenigen vallen onder de woeste slagen, een handjevol gewapende mannen wilde Bonifacius verdedigen, maar zijn woord klinkt: „Laat af kinderen van den strijd; vertrouwt op God, Hij zal uw zielen verlossen." En hen nog aanmoedigende, komt de vijand nader, en woedend zich op hem werpend, zeeg de grijze bis schop neer. Staande, biddend, terwijl hij het boek afwerend op zijn hoofd legde, ontving hij den doodelijken slag. Het zwaard van den moordenaar drong diep het boek door en spleet liet hoofd den martelaar. De goede herder had met de zijnen zijn leven geg lor zijn schapen. Te Fulda op dc plaats van zijn langen, is de heilige met groote plech tigheid cn luister begraven. Fulda werd aanstonds een bede vaartsplaats, waar duizenden kwanicr nederknieleii bij liet graf van den groo- ten Apostel. En nog ieder jaar komen ile bisschoppen van Üuitschiani! te Ful da in vergadering samen, om daar bij Bonifacius'graf het welzijn van Duitsch- land's Katholieken te bespreken. bare fochfen naar Bonifacius' heiligdom onmogelijk gemankt. Velen werden ver vreemd van den godsdienst liuiincr va deren. Dc Bonifaciuskvrk stond verla ten en vervallen, werd eindelijk afgebro ken en met den grond gelijk gemaakt. Klein was liet getal pelgrims, die nog kwamen bidden op de martelplaats. Later kwam, nadat het feest van Bo nifacius voor heel de kerk verplichtend werd gesteld en de Aartsbisschop van Utrecht nieuwe aflaten voor de pelgrims}* naar Dokkuni had verkregen, de eerste processie van Leeuwarden naar de H. Plaats. Enkele jare.. geleden werd de St. Bo- nifacius-stichting in 't leven geroepen, die onder pastoor Arcnds van Dokkuin een stuk grond aankocht, waarin de bron gelegen is, waar Bonifacius eens gedoopt heeft. Op 22 en 23 Augustus 1926 had de eerste Nationale Bedevaart plaats naar Dokkuin. Aartsbisschop Van de Wete ring z.g. Wilde persoonlijk daarbij te genwoordig zijn en ook de bisschoppen van Maiuz en Fulda waren aanwezig. Na de ontvangst in Dokkuin's kerk, waarbij zicli ook burgemeester en wet houders der plaats bevonden, werd een plechtige H. Mis gezongen op het ter rein van de bron. men schatte het getal pelgrims op 2500. Moge de vereering van Sint Bonifa*' cius groeien en bloeien in ons Vader land, en moge deze vurige missionaris, apostel en martelaar bij Gods troon be komen, dat Friesland terugkeere tot de Moederkerk; dat het geloof in ons Ne derland steeds meer en meer bekend moge worden; dat wij, katholieken dit geloof naar zijn edelmoedig voorbeeld meer door onze daden inogen tooncn, en dat wij Nederlanders ook eens mo gen zijn „angeli Doinini Engelen Gods in liet ware Vaderland hierboven." Ook Nederland bleef niet achter in de vcreering van Bonifacius. Dc Protes- tantsclie Hoogleeraar Moll van Amster- dag schrijft daar heerlijk over in zijn kerkgeschiedenis. Te Dokkuin werd een kerk gebouwd aan den Apostel Paulus en Bonifacius toegewijd, lil 1214 werd hij verheer lijkt door meer dan 12 (luizend bede vaartgangers, en latere getuigen ont breken niet, die eer en hulde aan den Heiligen Martelaar brengen. De doelingen van het Protestantisme met de daarop volgende verdrukking 1 wat katholiek was, heeft de open Kerknieuws. PINKSTERTIJD. Vóórdat de Goddelijke Zaligmaker ten Hemel opsteeg, deed Hij aan Zijn leerlingen de belofte, dat Hij hun den H. Geest, den Vertrooster, zenden zou. Deze Vertrooster zou hen onder^ wijzen, sterken in hun verdrukking, be moedigen in hun wederwaardigheden, wapenen met onweerstaanbare kracht, de harten der eertijds wankelmoedige leerlingen met moed vervullen. Wat waren zij terneergeslagen en van allen moed beroofd geweest in de dagen van het droevig lijden huns Meesters! Maar toen de H. Geest op het Pinksterfeest op hen nederdaalde, begrepen zij, dat ze tot een grootsche taak geroepen waren, geheel verschil lend van die, waarvan zij aanvankelijk in hun kleinmenschelijkheid gedroomd hadden. „Gij zult de kracht ontvangen des Heiligen Geestes, die over U komen zal en gij zult Mijn getuigen zijn iii Jerusalem, in geheel judea en Samaria, tot aan liet uiteinde der aarde" had Jezus tot Zijn apostelen gezegd. Met deze woorden opende de Zaligmaker reeds voor Zijn leerlingen het uitzicht over liet onmetelijke veld van hun toe- komstigen arbeid. Voorzeker, een zware taak zou de verkondiging van het Evan- gelte zijn. Hen wachtte een lijdenskelk. Doch de H. Geest zou over hen komen en hen tot het vervullen van die taak in staat stellen. Het begin van het groote wonder, dat de leer van den Man, die stierf aan een kruis, door eertijds onwetende, eenvoudige en wankelmoedige visschers over de geheele wereld zou verspreid worden, was er. Een leer, die streng is en vlak weg ingaat tegen alles wat de ijdel- heid streelt, die beveelt de hartstochten te bedwingen, zijn vijanden te vergeven, ja zelfs voor hen te bidden. Hoe vreemd en onmogelijk kionk dat alles, zoowel voor Joden als heidenen, die niet ge woon waren hun vijanden te ontzien, hun hartstochten te breidelen; voor ie het „arbeid adelt" onbekend was. De leerlingen hebben zich tot het ontvangen van den H. Geest voorbe reid door het gebed en wel in ver- eeniging met de H. Maagd en Moeder Gods Maria. Door hun gedrag hebben zij ons getoond en het voorbeeld ge geven, dat wij bij alles wat wij doen en ondernemen Gods genade en bij stand moeten afsmeeken, daar wij uit ons zelf niets vermogen. Zij hebben ons ook geleerd, dat het verstandig is, daarbij de bemiddeling le vragen van de Allerzaligste Maagd Maria. „Kom o H. Geest, vervul de harten Uwer geloovigen, ontsteek in hen het vuur Uwer Goddelijke liefde, zen<fc Uwen geest uit en alles zal herschapen worden; en Gij zult het aanschijn der aarde hernieuwen" is een gebed voor alle lijden, voor elke bijzondere gebeurtenis. Het aanschijn der aarde is vernieuwd door het christendomde vrouw en de slaven zijn uit hun eliendigen toestand verlost; stroomen van liefdewerken, van heldhaftige deugden, van strenge zelfbeperking, van martelaarsmoed zijn over de wereld gegaan en nog plukken wij de zegeningen door de christelijke leer gebracht. Geve de goede God, dat dit alles niet door de z.g. moderne beschaving, door dwaalleeren worde vernietigd. Laten wij bidden, dat die genen, die nog het geloof aan een ai*- machtigen en alwijzen God bewaard hebben, eendrachtig mogen zijn en blijven, opdat de Geest Gods de aarde wederom moge vernieuwen. i

De Eembode | 1930 | | pagina 2