I' Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll Koopt uw Schfijfmchins Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 De €embode voor handel en nijver} art l geregeld ad ver - toeren. Adverlentièn moeten Dinedag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen i$n Kantoor en DrakkeriJ Lingegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt alken Dinsdag* en Vrijdagmiddag Post-giro no. Vrijdag 27 Juni 1930 - No. 26 Baas over zichzelf te zijn is moeilijker dan baas over anderen te zijn. Epistel en Evangelie. DERDE ZONDAO NA PINKSTEREN. Les uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; V, 6—11. Zeer geliefden! Vernedert u onder de machtige hand van God, opdat Hij u ten tijde der bezoeking verheffe; werpt al uwe bekommernis op Hem, want Hij draagt zorg voor u. Zijt matig en waakt I want uw tegenstander, de duivel, gaat rond als een brullende leeuw, zoekend wien hij kan verslin den. Wederstaat hem, sterk zijnde in het geloof, wetend dat aan uwe broeder schap, in de wereld, hetzelfde lijden wordt aangedaan. De God nu van alle genade, die ons geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Christus Jezus, Hij zal ons, nadat wij een weinig tijds geleden hebben, volmaken, beves tigen en grondvesten. Hem zij de glorie en de heerschappij in de eeuwen der eeuwen! Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XV, 1—10, In dien tijd naderden de tollenaars en de zondaars tot Jesus om hem te hooren. En de Pharizeën en de Schrift geleerden morden, zeggende: Deze ontvangt zondaars en eet met hen I Hij nu sprak tot hen deze gelijkenis, zeg- Sende: Welk mensch onder u die hon- erd schapen heeft, laat niet, als hij er één van verliest, de negen en negen tig in de woestijn, en gaat niet naar het verlorene, totdat hij het vinde? En als hij het gevonden heeft, legt hij het met vreugde op zijne schouders, en te huis komend, roept hij de vrienden en de geburen zamen, hun zeggende: Verblijd u met mij! want ik heb mijn schaap gevonden, dat verloren was! Ik zeg u, dat er aldus vreugde zal zijn in den hemel over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet, meer dan over negen en negentig rechtvaardi gen, die geen boetvaardigheid noodig hebben. Of welke vrouw, die tien drachmen heeft, steekt niet, als zij ééne drachme verliest, eene lamp aan en veegt niet het huis uit en zoekt niet zorgvuidig, totdat zij ze vinde? En als zij ze ge vonden heeft, roept zij de vriendinnen en de buurvrouwen zamen, zeggende: Verblijdt u met mijl want ik heb de drachme gevonden, die ik verloren had! Aldus, zeg Ik u, zal er vreugde zijn bij de engelen Gods over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet. KANTOORBOEKHANDEL F. d. TULP Bi Langestraat 66 to. Krommostrut TEL. 326 WERKBLOC's Liturgische Kalender. Week van 29 Juni—5 Juli. Dagelijks Credo. Zondag 29. H.H. Petrus en Paulus, Feesteigen, Mis Nunc scio, 2e geb. en laatste Evang. v. d. 3e Zond. na Pinkst., 3e geb. Oct. H. Hart, Pref. v. de Apost. Maandag 30. Gedachtenis v. d. H. Paulus, 2e geb. H. Petrus, 3e v. Oct. H. Hart, 6e v. Oct. St. Jan, Pref. v. d. Apostelen. Dinsdag 1 Juli. H. Bloed des Heeren, 2e geb. Octaafdag St. Jan, Pref. v. h. H. Kruis. Woensdag 2. O. L. Vr. Visitatie, 2e geb. Oct. H. Hart, 3e geb. (alleen in stille Missen) H.H. Processus enz., Pref. H. Maagd. Donderdag 3. H. Leo II, 2e geb. Oct. H. Hart, 3e Oct. H.H. Petrus en Paulus, Pref. v. h. H. Hart, laatste Evang. uit de Mis van 4 Juli. Vrijdag 4. Octaafdag H. Hart van Jezus. Nieuwe Mis Cogitationes met eigen Prefatie als op 't feest, 2e geb. Oct. H.H. Petrus en Paulus, 3e geb. Overbrenging H. Martinus. Zaterdag 5. H. Antonius Maria Zac- caria, 2e geb. Oct. H.H. Petrus en Paulus, Prefatie van de Apostelen. Bvantfelleverklarlng 3e Zondag na Pinksteren. Het H. Evangelie van dezen Zondag verhaalt ons de groote vreugde die er volgens Jesus' woorden in den Hemel is over de bekeering van een zondaar. Ongetwijfeld heeft de schrijver van dit Evangelie met groote voldoening deze woorden des Heeren opgeschreven. Immers als metgezel van den grooten wereldapostel Paulus schreef de H. Lucas zijn Evangelie-verhaal voc- J- 200 VEL PRIMA PAPIER 30 CENT - 55 CENT het baldakijn werd het Heilige Sacra ment medegevoerd. Op het kerkhof hield pastoor Beumcr, van Bussum, een predicatie. Mgr. Jansen, Aartsbis- chopvan Utrecht, zegende na terugkomst op het kerkplein de menigte. Een Lof in de kerk besloot de plechtigheid. Christen-bekeerlingen uit de heidenen. Wat moet het voor zijn lezers een troost geweest zijn te vernemen met welk een vregde de bekeering van ieder hunner in de hemel was be- Wat hadden de Joodsche over sten, de Pharizeeën, een geheel ver keerde voorstelling van de barmhartig heid en lankmoedigheid van den Heer egens den armen zondaar. Zij durfden ezus er zelf een verwijt van te maken, dat Hij de zondaars liefdevol ontving en met hen at. Hij moest met verach ting op hen nederzien gelijk zij deden en hen van zich stooten en lederen omgang met hen voor onbetamelijk cn ongeoorloofd houden! Welk een schoone en troostvolle gelijkenissen maakt Jezus hier naar aanleiding van die zooge naamde verontwaardiging der Phari zeeën. Hoezeer moesten deze woorden des Heeren de lezers van het Evangelie opwekken tot vertrouwen en blijde hoop. Om de onredelijkheid van hun ver keerde begrippen aan te toonen stelde dc Zaligmaker den Pharizeeën twee gelijkenissen voor, waarmede Hij hun dit wilde zeggen: Gij zult ongetwijfeld de zorg prijzen van zulk een herder voor zijn verloren schaap alsook de moeite van zulk een vrouw om haar verloren geldstuk terug te vinden. Welnu waarom misprijst en laakt gij dan Mijn gedrag ten opzichte van de zondaren? Is hun ziel niet van grooter waarde dan een redeloos dier, dan een gering geldstuk? Waarom misiprijst gij dan mijn vaderlijke liefde en herder lijke zorg om die verloren schapen te zoeken, te vinden en terug te brengen den weg der zaligheid. Gij moest er u veeleer over verheugen! Gelijk de herder en de vrouw hunne vrien den en buren uitnoodigden om zich met hen te verblijden, zoo moest ook gij, in plaats van te morren, u veeleer met Mij verblijden over de bekeering van deze tollenaars en zondaars. Nu gij dit echter niet doet, zeg lk u dat de Engelen des Hemels zulks wel met Mij mede doen. Naar aanleiding van deze schoone woorden des Heeren hebben de eerste Christenen den Zaligmaker al spoedig afgebeeld als een herder met een schaapje op de schouders. Eén van de eerste afbeeldingen des Heeren, die we nog terug kunnen vinden in de Catacomben. Moge dit troostvol Evangelieverhaal eiken zondaar diep doordringen van de groote barmhartigheid Gods, eiken zondaar opwekken om met een rouw moedig hart tot God weder te keeren en ons aansporen om eiken zondaar met dezelfde lankmoedigheid tegemoet te treden zooals Jesus|dit deed. LevenslesJes. Hoe meer gij u ontzegt, des te on afhankelijker wordt gij. Zichzelf genoeg zijn in God, de volheid van alle geluk, ziedaar het '—punt van vrijheid en geluk. ioodra gij iets ongeregeld begeert, al was het iets goeds, wordt gij oogen- blikkelijk onrustig in uw binnenste en "[e wonden. lij zult gelukkiger a|n, zoo gij het rechtmatigste verlangen beheerscht, ja onderdrukt, dan wanneer gij iets be reikt heb, dat niet geheel en al volgens den wil van God is. Hij, die zijn geluk niet in het land der droomen maar der daden zoekt, blijft voor vele teleurstellingen be waard. De helft der menschen zou gelukkig zijn, wanneer zij het geluk nergens anders zochten, dan daar waar zij leven en werken moeten. Van de andere helft zou wederom de helft gelukkig zijn, wanneer zij zich meer met zichzelf dan met anderen bemoeiden. Hij, die de kunst verstond tegen spraak en vijandigheid met fierheid, mislukking zijner verwachtingen en zelfs eigen gebreken met kalmen deemoed te verdragen, hij zou veel vrede genieten. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. Z.D.H. de Aartsbisschop heeft den Weleerw. heerj. B. Slosser belast met de stichting van een nieuwe parochie kerk te Coevorden en heeft benoemd tot kapelaan te Apeldoorn (H.H. Fabi- anus en Sebasiianus) den weleerw. heer H. J. Oosterman. ST. JANS-PROCESSIE TE LAREN. Dinsdagmorgen is te Laren de St. Jans-processie gehouden. Van heinde en ver, per stoomtram, autobus en te voet, kwamen de processiegangers het dorp binnen. In de St. Janskerk werd 's morgens door den Aartsbisschop, Mgr. Jansen, de Pontificale Hoogmis opgedragen. Te omstreeks elf uur zette de stoet zich, onder het gebeier der machtige St. Jansklokken in beweging om door het Zeveneind naar het St. Janskerkhof te gaan. De processie werd voorafgegaan door Laren's burgemeester Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Een schier eindelooze rij van bijna honderd Larensche en Gooische Katholieke ver- eenigingen waren met hun kleurige vaandels vertegenwoordigd. Het duurde ruim een hall uur voor de geheele stoet tusschen de dichte hagen toe schouwers langs den weg opgesteld, was gepasseerd. In het midden van den stoet onder Vreest geen Examen want er Is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder bllilt. Mtjnhardt'a Zcnuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid,Zezlinverkrl|gbaarln kokers 75 ct. BIJ Apoth. en Drogisten. tad geloopen. De olflcler wilde aanne men, dat verdachte niet het opzet had een brand te stichten, welke men ten slotte had moeten blusschen. Doch verdachte had andermans eigendom in gevaar gebracht en daarvoor elschte spr. f40 boete of 20 dagen] hechtenis. Ook stond de chauffeur A. A. v. K. uit Soest terecht, die in nachtelijke uren de vrachtauto van zijn paboon had gebruikt om zekeren J. van dienst Zonder vooringenomenheid. Slechts heel. weinig menschen zijn de eigenliefde zoozeer meester, dat zij zelfs ook maar vermoeden welken sterken invloed het ik uitoefent op hun ne inzichten, overtuigingen, op hunne oordeelvellingen in zake personen, dezer bemoeiingen, pogingen en doeleinden. Een algeheele zegepra. op het egoïsme, althans een onafgebroken krachtige strijd daartegen wordt ver- eischt tot een volslagen onbevangen oordeel. Zooveel eigenliefde, zooveel voor ingenomenheid. ngekeerd, zooveel onzijdigheid en onbevangenheid in het oordeelen, zooveel vooruitgang in liet afleggen van zelfzucht. Hem, die de kunst verstaat geheel zonder vooringenomenheid te oordee len, aarzel ik niet een halven heilige te noemen. Weg tot Geluk. Deze laat zich het best beschrijven door de woordenden arbeid lief heb ben, leeren ontberen, zijn lichaam on der bedwang brengen, zijne luimen beheerschen, zijne behoeften beperken, onnoodige aanhankelijkheden weg werpen, zijne hartstochten beteugelen, de menschen kunnen missen en hun oordeel over ons werk op zijne juiste waarde kunnen schatten, zicli door tegenspoed en tegenkanting niet van zijn plicht laten afbrengen, anderen gelukkig maken of althans hun leed verzachten en steeds zijn gemoed evenwicht bewaren, door zijngewe getrouw te blijven en zijn blik onaf gebroken op God gericht te houden. Uit den Omtrek J. V. alhier, tegen wien de officier van justitie te Utrecht wegens brand stichting een jaar en drie maanden gevangenisstraf eischte, werd veroor deeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. De 22-jarige kantoorbediende J. O. uit Amersfoort, die door een aanrijding met zijn auto aan J. v. d. B. letsel door schuld had veroorzaakt, werd veroor deeld tot f25 boete of 15 dagen hech tenis. Terecht stond de 31-jarige A. T. die een heidebrand had veroorzaakt, omdat verdachte een stuk land had willen afbranden, dat hij beploegen zou. De'wind werd ongunstig, toen de lucifer er al bijgehouden was en veel meer land brandde af, terwijl een per ceel dennenbosch een oogenblik gevaar [ekost en voor het wegnemen v lenzfne stond verdachte terecht. Omdat nu J. verdachte feitelijk tot dat nachtelijk rijden had overgehaald, tischte de officier 140 boete ol 20 dagen hechtenis. Voor verdachte werd van wege den patroon een goed woord ge daan en J. verklaarde den patroon te hebben schadeloos gesteld. Verdachte in dienst teruggenomen. Maandagmiddag vergaderde de ge meenteraad, o.a. ter bespreking van vermeende fraude bij Publieke Werken. De fraude zou hierop neerkomen, dat de heer Penning van de gemeente tegels zou krijgen vóór en achter zijn garage, welke tegels door den directeur van openbare werken op eigen houtje verstrekt zijn. Na uitvoerige discussie werd met zeven tegen zes stemmen besloten de Justitie In het geval te betrekken. «•e 15-jarige Ram, leerling der Han- u'elssfcfaool te Amersfoort, is op droe- ge wijze om het leven gekomen. Hij ng per fiets van school naar huis en wilde in de Zonnebloemstraat te Amers foort een wagen met steenen voorbij rijden. R. reed ter rechterzijde langs den wagen; hij kwam toen met zijn voorwiel tegen het trottoir en viel van de fiets, juist onder de wielen van den wagen. Hij was onmiddellijk dood. De landbouwersknecht v. d. Hoek had het ongeluk van een voer hooi af te vallen. Inwendig zwaar gekneusd "I op den grond liggen. lupert achtte opneming in ziekenhuis noodzakelijk. Door den manufacturier R. werd de politie aangifte gedaan wegens verduistering van een bedrag van onge veer 300 gulden. Door de politie werd hieromtrent een onderzoek ingesteld. Als verdacht van deze verduistering werd door de politie aangehouden dc reiziger S. Na verhoor door de politie bekende deze, zich aan de verduistering te hebben schuldig gemaakt. Hoevelaken W. H. alhier zou met zijn vracht auto een dam inrijden en gaf het voorgeschreven teeken. De bestuurder van een achterop rijdende auto, zag het waarschuwingsteeken niet tijdig en reed de vrachtauto aan. De bot singhad geen ernstige gevolgen, slechts de voorkant was beschadigd. De vracht auto had weinig averij bekomen. J. F. alhier peddelde op zijn rijwiel, waarop een plank was bevestigd, op den straatweg. In den bocht kreeg hij van een hem voorbij rijdende auto een duwtje en tuimelde met karretje en bagage in de sloot. Gelukkig liep. een en ander zonder kleerscheuren af. Ver moedelijk is de auto onder het voor bijrijden in aanraking gekomen met de wat ver zijwaarts uitstekende plank. Nllkerk De gemeenteraad besloot tot toe lating van het nieuwe raadslid, L. v d. Kamp. Besloten werd aan dc ver schillende schoolbesturen een bcdrai voor een feest te schenken gerekem voor 30 cent per kind, zoodat ieder school een eigen feest kan organiseeren. Op voorstel van B, en W. werd be sloten de nieuwe Kruitstraat „Huser- straat" te noemen en de verlengde Bagijnestraat „Schrassertstraat", waar bij vooral de heer Qerssen zich sterk verzette tegen het eerste gedeelte van het voorstel. In het van Reenen park zullen 2 zitbanken geplaatst worden. Een bc< lellende stelt hiervoor f25.—be schikbaar. Aan de bewaarschool werd een sub sidie groot f500.— toegekend. Zeer van belang waren de voorstellen f'tplM» met de de de Hi verhouding tusschen Rijk en gemeen ten. Ofschoon de raad overtuigd was van de juistheid van het voorgestelde door B. en W., werd een besluit tot goedkeuring aangehouden, daar de raad nog geen voldoende studie van deze verordening had kunnen maken. De heer v. d. Bunt wees bij de rondvraag op de niet-toelaatbarc too- neeltjes bij het baden aan zee gedu rende de laatste warme dagen. De Voorzitter gaf in overweging een af gerond voorstel in te dienen. Deze of noemt aon abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZETÏAAR KANTOORBOEKHANDEL LANSESTRAAT 84 TEL. 528 dagen te houden nieuwe raadsvergadering aan de orde komen. Het J.I. Zondagavond afge speelde tusschen politie en voetballers kwam ook nog ter sprake. De heer Kuis wenschte van den burgemeester te vernemen, ol dit verband nlcld met hetgeen hij vernomen had, dat de burgemeester verboden had, dat voor taan op Zondag hier gevoetbald wordt door vereenigingen van buiten Nijkcrk. Als hoofd der politie wilde de voor zitter hierop in den raad geen Inlich tingen geven. - Burgerlijke Stand. Geboren: Atbertha, d. v. J. Looijen en H. v. Ramshorst Hendrika Al- bertha, d. v. W. v. d. Born en A. Guliker Orletje, d. v. C. v. Veluw en O. Niebeek Jannetje, d. v. G. v. Beek en A. v. d. Akker Oerrit, z. v. E. Veder en H. v. Brummelen Jantje, d. v. J. v. Dieren en H. v. Polen. OndertrouwdJ. de Oraaf en M. L. v. Waarde H. Bakker en E. v. Essen C. J. Moers en E. A. Westerman. Gehuwd: A. v. d.Mheen en P. v. d. Beek J. Schotman en G. v. d. Beek W. v. Domselaaren R. Demmer A. Boonstra en P. Vedder -► A. v. Hell en T. v. d. Brink. Overt.: Wouter v. de Roemer, 52j. echtgen. v. H. v. d. Beek Gerritje de Vries, 9 m. Jurrlën Bakker, 68 j. Reinart Baar, 80 j., weduwn. van A. C. v. d. Wedden Barendje van Veldhuizen, 79 j., wed. v. R. Hoogeveen. Zomersproeten vemwij- spoedig door een pot SprUtol. Bij alle Drogisten BERICHTEN UIT AMERSFOORT vergadering. Eerw. Geest. Adviseur, Pastoor Sand- kuyl het genoegen een aantal (8) nieuwe leden te inatalleeren. Bravo, steeds voorwaarts I Zoo langzamerhand dringt bedienden meer en meer door, dat zij ook hun plicht hebben te vervullen door uitbouw van hun organlsstie. Langdurig werd besproken het op 13 Juli a.s. te houden congres in Amicitla cn de leden opgewekt toch vooral niet tc verzuimen en Ie trachten hun collega's mede te brengen. Wij moeten tegenover dc afdeelingen die van heinde en ver zullen komen, na tuurlijk het beate figuur maken. Hulp werd gevraagd aan de om onze collega's van elders op waardige wijze te kunnen ontvangen. Besloten werd dien morgen te be- linnen met een H. Mis voor de leden n de St. Ansfrlduskerk. Juli zal een propaganda-fletBtocht worden gehouden, waaraan wij mogen veronderstellen dat velen zullen dsel- •men. Na een opwekkend woord van den Bondsvoorzitter werd de zeer goed bezochte vergadering gesloten. v.H. De daines, leerlingen der St. Agnes- Kweekschool, die de acte Lager On derwijs behaalden, verwierven ook de acte nuttige handwerken. Voor het toelatingsexamen voorde _ks Hoogere Burgerschool waren aangegeven 80 candldaten, waarvan 59 werden toegelaten tot de eerste klas. Op de fruit- en groentenveiling den de eerste perziken aangevoerd door den heer Th. A. M. Brandsen. De levering van versch, Inlandsch, mndvleesch in het tijdvak van I Juli tot en met 31 December 1930 voor het Garnizoen en het Militair Hospitaal te dezer stede is opgedragen aan de N.V. Jac. Vos en Co's exportslacbte- rijen alhier, tegen den prijs van f0.961/, per K.G. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Vuur aanleggen met brandgevaar: W. K., Barneveld f 10 of 2 w. tuchtsch*; M. D„ id. f 15 of 10 d. Dronkenschap: K. J., A'foort f 10of of 5 d.: P. J. B., Hilversum id.; nog maals; J. V., Nijkerk ld. Loopen op verboden grond: M. P., Amsterdam f3 of I d.; A. B. ld.; C. P. id.; D. K. id.; K.B., Apeldoorn ld,; O. T. id.; J. M., Haarlem ld.; H. M. id.; J. Z. ld.; N. M. ld.F.S.,Utrecht idem. Wielrijden in beschonken toestand en zonder licht: H. H., Baarn f25 of 10 d., plus 15 of 2 d. Wlelrijdend zich vasthouden aan voertuig: D. A. S.,Amersfoortf5of2d. Wielrijden zonder licht: M. E. K., Amersfoort 15 of 2 d.; O. W.T.,ld.; O. v. K., id.; A. H. ld. Met handkar rijdende niet aangeven Ijziging van richting: A. A. B/Hoort f5 of 2 d. Autorijden zonder rijbewijs: P. M Amsterdam (5 of 2 d.J. O., Apel doorn id., plus f5 of 2 d. voor geen goede remmen. Autorijdend geen signalen geven: B. M., Bunschoten f7.50of 5 d. Autorijden over daarvoor verboden weg: O. v. d. H., Soest f 3 of 1 d. "Iet auto te snel rijden in Soest: L. W., Amsterdam f 25 of 10 d. J. S., Deventer f20 of 10 d. Idem in Baarn: B. v. W. A'foort f5 of 2 d. Idem in Hoevelaken: M. L. W., Amsterdam f 10 of 5 d. In het St. Elisabethsgasthuis is de 18-jarige Amsterdammer P. O. Borg- haers overleden. Hij was bij het zwem men in de Barneveldsche beek in de modder gezakt. De Weleerw. heer I. B. Slosser, vroeger kapelaan der St. Ansfrldus- parochie en thans kapelaan tc Apel doorn, is door den Aartsbisschop van Utrecht belast met de stichting van een nieuwe parochie te Coevorden. Door de Oenie werd aanbesteed: Bestek no. 78: Het doen van voor zieningen aan militaire gebouwen cn werken tc Amersfoort. Raming f 18.500. De Inschrijvingen waren als volgt: LaagsteMulder's Handclsmij., Soes- terberg 116.789. Bestek no. 122: Het bouwen van 2 ilaatsen en het vernieuw loodsen te Amersfoort. Raming f 10.700. Laagste: W. van Gent f 10.432. Bestek no. 110: Het verfwerk aan militaire gebouwen en werken in de Legerplaats bil Zeist Laagste: W. Boeschoten, Utrecht f 1337.

De Eembode | 1930 | | pagina 1