Wij alléén Transpireerende in Amersfoort, kooptn persoonlijk alle vischsoorten in de Rljktvischhallen te IJmuidcn. U is du* steeds vercekerd van dc billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalftiteits- contrOlel Thuisbezorgen zonder verhooging UMUIDER V1SCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: UTRECHTSCHE8TRAAT40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDBN. OPOERICHT I MEI 190» Steedsvoorhanden:Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot enz. Vischconscrven - warme croquettcn en vischkoekjes Bij te 's Gravenhage gehouden examens Gemeente administratie wer den gediplomeerd onze stadgenooten, de heeren G. D. A. Veenendaal en G. A. Thien. Openbaar Concert der Gemengde Zangvereeniging Mendelssohn," met medewerking van het Kinderkoor, Op Donderdag 3 Juli a.s. in de Gem. Muziektent 's avonds om 8 uur, onder leiding van J. R. v. d. Glas. Het „Boun fen Fryske Selskippen büten Frystèn", waarbij thans 35 Frie- sche vereenigingen zijn aangesloten, houdt dit jaar haar „Friezendei" we derom op Birkhoven bij Amersfoort en wel op a.s. Zondag 6 Juli. De dag wordt ingezet met een zang concours, waaraan wordt deelgenomen door de koren van Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage, Arnhem en .11 Pompebléd te Bussum. Des middags wordt een groot open luchtspel vertoond, waaraan door ruim 70 personen wordt medegewerkt. In een gisteren avond gehouden ledenvergadering der Sociëteit Vereeni- ging Het Valkje werd met algemeene stemmen besloten tot verkoop der gebouwen met inventaris voor de som van f28.750.— De Sociëteit blijft bestaan en in het Valkje gevestigd. De gebouwen worden gerestaureerd en uitgebreid. Het eind-examen Gymnasium werd te Zwolle met gunstig gevolg afgelegd door onze vroegere stadgenoot Frits Haan te Assen. J Burgerlijke Stand. 24 Juni. GeborenJohan, z. v. O. Mol en G. Meerwijk Jacob Anthonie, z. v. P. de Hulster en E. v. Wijk An- naatje, d. v. A. J. Bos en F. v. Mee- teren. GehuwdS. de Lange en E. E. Boekenoogen H. G. Beinsen J. Boiten. 25 Juni. Geboren: Jannetje Bertha, v. W. Wassink en A. Methorst Antonie Mattheus, z. v. C. M. L. J. Pauw en G. v. d. Ham Nicolette Johanna Hermina, d. |v. H. J. N. Kat en J. M. H. Honig. Gehuwd: J.l" pen en J. W. Boersma A. Ko en W. Dijkhuizen T. Veenendaal en A. F. Snijders. Overleden: Petrus H. Borghaerts, 18 j. Leonard J. Schutte, 51 j., echtg. v. E. v. Creveld Pierre T. Ran, 16 j. 26 Juni. GeborenAaltje, d. v. C. v. 'tHazeveld en H.Duits. Ondertrouwd: F. G. Meilink en G. de Wijs J. Nieboer en W. v. Spriel H. S. Ho- gerzeilenJ.C. P. v. Rijn v. Alkemade - G. J. v. d. Veer en A. G. G. Mos- tertman. Gehuwd: D. v. Dijkhuizen en M. j. G. C. v. Wijk. Overleden: Johannes C. E. F. Kamerbeek, 58 j. 27 juni. Overleden: Gerrit Govaert, 30 j„ echtg. v. M. de Lang 1de de Voogd, 7 j. Johannes v. d. Ben, 78 j., wedn. v. M. M. Koch. Juni. Geboren: Cornelia Johanna, R. van Veenendaal en C. J. Sloot- maker Ferdinand Hendrikus, z. v. F. H. Diermanse en J. C. Bijgold Antonius Petrus Cornelis, z. v. T. Broedman en M. J. van Heeswijk. 30 Juni. GeborenJan Dirk, z. v. Dijl en D. van Arnhem Hendrika Johanna Alida, d. v. H. Sparnaaij en M. van Efferen Jan, z. v. W. Koek- stra en A. Nieuwenhuis Bertus, v. P. Hagebeuk en E. Merkenij Antje, d. v. H. A. van Bekkum en W. Jonkman Reinira, d. v. Albertuste Beek en R. van Laar. Vrijdag werd de groote ijzeren telefoonmast van de Varkensmarkt verwijderd. Wijl hieraan voor de pas- seerenden eenig gevaar was verbonden, werd door de politie het verkeer stop gezet. Alles liep zonder ongelukken af. Bizonder opmerkelijk was de groote belangstelling, door functionarissen var. gemeentelijke diensten voor dit kar weitje aan den dag gelegd. Directeu ren, hoofdopzichters, opzichters en beambten waren present, zelfs de ge meentelijke auto met den directeur der gasfabriek ontbrak niet bij het op ruimen van deze lantaarn- (pardon) telefoonpaal. Vele ervaringen rijker spoedde men zich na afloop huiswaarts. Maandagmorgen kwamen Raadzaal bijeen de Commissarissen van de N.V. Amersf. Autobus Maat schappij, bestuursleden van verschil lende corporaties, gemeentebestuurder* en eenige belangstellenden. De pre sident-commissaris Van Lonkhuysen herinnerde in 't kort aan de totstand koming van den autobusdlenit en hoopte dat deze een oplossing van bet verkeersvraagstuk mocht brengen, Amersfoort tot voordeel. De Burgemeester dankte voor de goede zorgen die de Commissarissen zich wel hadden willen getroosten in het belang dezer onderneming, waar mede de gemeente zoo nauw is be trokken. Vervolgens werd in de nieuwe auto bussen rondgereden volgens de nieuw vastgestelde routen. Algemeen was men zeer voldaan over het nieuwe voertuig, hetwelk aan alle redelijke eischen voldoet. De nieuwe dienst begint dus met voortreffelijk materiaal en er is ge schoold personeel aangesteld. Het Amersf. publiek heeft het nu in de hand de autodienst meer en meer aan haar doel te doen beantwoorden, door ze zooveel mogelijk te benutten. DE AUTOBUS. 's Morgens vertrekken de eerste omnibussen om circa 7 uur van de garage en na op een dichts bijgelegen punt „in" de route te zijn aa.ngeko men, (dit is voor de Ringlijn: Kamp- straal--Zuidsingel) en voor de lijn Soesterkwartier (Snouckaertlaan —Sta tionsstraat), worden deze routes ten einde gereden, zóó, dat de busse n voor de eerste morgenrit om circa 1(> min. vóór half acht op het Stationsplein zijn aangekomen. Om half acht ver trekken de bussen dan weder, ééi bus in elke richting bij opvolging na elk kwartier. Alléén aan de haltes zullen pa ssa- giers kunnen worden opgenomei of uilgelaten. Voor invaliden kan op t :lke plaats worden gestopt. De Kei door T. PLUIM. Natuurlijk bedoel ik de Amersfoort- sche Kei, maar in een Amersfoortsch blad is „de Kei" reeds voldoende. Dan weet iedereen, wat men daarmee doelt, 'tls misschien niet ondienstig zijn geschiedenis in 't kort te filmen: de meer ouden van dagen kunnen hun geheugen eens opfrisschen en de „spes Amersfortensis" 't opgroeiende ge slacht mag die oude historie ook wel eens meer van nabij hooren. Dezer dagen heb ik mij met die ge schiedenis beziggehouden en heb daar bij o.a. veel dienst gehad van de ver schillende knipsels, afbeeldingen, enz. die een jeugdig Amersfoorter verzameld heeft. De heer A. Veenendaal (Lange- straat 33) begon reeds vroeg zich te interesseeren voor onze goede Eem- stad en meermalen is hij mij reeds met zijn aanteekeningen, enz. van dienst geweest. Het was op een mooien dag in het laatst van Mei 1661, dat de eigenaar van „Nimmerdor" met een paar gasten den weg naar den Amersfoortschen Berg insloeg. Hier hadden zij weldra een schitterend panorama misschien wel het mooiste uit onze geheele pro vincie. Al voortwandelende bereikten zij spoedig den „Waelberch", vlak aan den grooten heerweg van Amersfoort naar Utrecht. Daar zag één hunner een reusachtigen kei liggen, zoo groot, als hij er nog nergens een had gezien. Aanstonds stond hij den kei meen ik in het brandpunt van aller be langstelling. Onze gastheer deelde mede dat die steen al in een ordonnantie van Karei V op 15 Juli 1545 vermeld wordt. ..Hoe zwaar zou hij wezen?" vroeg een der gasten. „Nu," verzekerde de gastheer, schatten hem op 20.000 pond." „Dan ligt hij hier veilig," hernam de andere, „want geen kracht kan hem van zijn plaats krijgen." „Denk je dat?" vraagde de gastheer, en meteen kwam zijn zonderlingheid weer voor den dag, „denk je dat? Ik il aannemen hem op één dag van hier nds in Amersfoort te brengen." „Onmogelijk!" „Nu, willen we wedden?" „|a; om drie duizend gulden; is het goed En onze drie gasten sloegen toe. Maar laat ik u eerst onzen gastheer wat nader voorstellen. een Utrechtsch burger, Jonker Everard Meyster geheeten. Hij schijnt van adel te zijn, want in de Domkerk te Utrecht, achter de mooie graftombe van Admiraal van Gent, hangt het wa penbord van zijn vader met 8 kwar tieren alle van voorname Holland- sche families. In elk geval van adel of niet in elk geval zit onze Jonker dik in zijn geld. Zjjn moeder, zekere de Bruin van Buitenweg, had hem heel wat na gelaten, en zijn vrouw Agatha Schaap van den Dam bracht een nog grooter vermogen aan. Vast aan zijn geld zat hij niet; het was rond, meende hij, omdat -set rollen moest. Zoo had hij aan den voet van den Amersfoortsche Berg een uitgestrekt stuk heideveld aangekocht en dit met een tooverstaf (maar een gouden I) laten herscheppen in de verwonderlijke bui tenplaats „Nimmerdor", rijk aan water werken, grotten, dooltuinen, berceaux, ja wat niet ai meer. Jonker Meyster was een zonderling, die zijn vermaak er in schepte allerlei dwaze dingen te doen. Dien trek had hij zeker geërfd van zijn oom, zoodat wij hem over die erfelijke belasting niet hard zullen vallen. Het was een royaal gastheer, zoodat zijn „Nimmer dor" herhaaldelijk gasten trok. Zoo is hij dan ook vandaag op dien mooien Meidag met zijn gasten op den Amersfoortschen Berg bezig en hebben we gezien, dat hij de weddenschap aanging om den kei op één dag naar de stad te laten vervoeren, alleen door menschelijke kracht. Dat was voor onzen zonderling kolfje naar zijn hand! In minder dan geen tijd had hij al een kostelijk (en kostbaar!) plan ontworpen. Die dag van de keitrekking zou een ongekende feestdag voor de Eemstad worden! Overal liet hij nu aanplakken, en zelfs door getrompette herauten uit bazuinen, ja in de couranten met Êrooten ophef aankondigen, dat op linsdag 7 Juni 1661 „de kei der keien" zijn koninklijken intocht in de stad zou houden. Onder buitengewone belangstelling - inderdaad alsof het een koning of keizer gpld had op dien 7en Juni de keitrekking plaats. Het wemelde van inwoners en vreemdelingen, die naar den Berg waren gestroomd, om van 't vertrek getuige te zijn en den stoet te vergezellen. Niet minder dan 406 arbeiders waren „in het touw" om het logge gevaarte te trekken, - op een expresselijk daar getimmerd onderstel. Het was een ontzettende drukte Trompetters, zangers en muzikanten voerden de geestdrift ten top en Jonker Meyster reed op dezen glorieusen dag, deftig als een koning uitgedost, aan het hoofd van den stoet. Overal liet hij strooipenningen te grabbel gooien, waarop de roemruchte daad vereeuwigd werd. En daarbijvoor de 406 mannen en vrouwen, die in het gareel liepen, nam hij ais een gul gastheer een wagen met bier mee, en een anderen met krakelingen. 't Was wonder, dat in het ontzet tende gedrang maar een paar onge lukken voorkwamen. Zoo naderde men de stad. Men trok de poort door en naderde een tweede, de Roodetorenpoort (bij de Varkens- markt), toen het bleek, dat deze te laag was. En als eenmaal de Trojanen voor hun houten paard hadden gedaan, deden de Amersfoorters voor hun kei zij braken cordaat een boog der poort ijlings weg. Zoo bereikte men de Varkensmarkt en hier aldus was de wil van koning Meyster geweest en hier werd eer. kei als een hoogst gewichtig monument een plaats gegeven. Een paar prachtige gravures verschenen om deze heldendaad bij 't nageslacht in eere te houden. O Amersfoorters! Ze hadden inder daad het Trojaansche paard ingehaald I Immers het regende schotschriften op die bespottelijke keitrekking en de naam „keitrekkers" geachte Amers foortsche lezers! ik ben een beetje plagerig van natuur, en daarom zeg ik het ronduit u in 't gezicht en de naam „keitrekkers" was terzelfder tijd ontstaan en werd voortaan als een smadelijk projectiel den stede lingen zonder mededoogen naar het hoofd geworpen. Wordt vervolgd. Uit den Omtrek Achterveld De door notaris Bok van Barneveld geveilde arbeiderswoning met erf en bouwland van Mej. de Wed. van der Soan is toegewezen aan Herm. van der Span voor f2130. Barneveld Bij de door Notaris Bok gehouden veiling is het Nuts-gebouw slag ge- loopen; eigenaar werd de heer B. J Erkens, makelaar, voor f 12.540. Het woon- eu winkelhuis van der heer W. Cozijnsen is opgehouden. Hoevelaken Uit de veetelling bleek de veestapel in deze gemeente te zijn samengesteld ais volgt: Veulens in 1930 geboren 2; paarden beneden de 3 jaar 15; trek paarden boven 3 jaar 31hitten 33; springstieren 12; melk- en kalfkoeien 687; mestkalveren 70; ander mestvee 27; jong vee, boven 1 jaar 144; jongvee, beneden I jaar 141; schapen boven 1 jaar 4; heideschapen 4; beneden 1 jaar II; lammeren 9; bokken en geiten 79; varkens, beneden 6 weken 339; fokzeugen 185; varkens van 6 weken tot 60 K.G. 282; van 60 tot 100 K.G. 211; boven de 100 K.G. 23; in 1930 geb. kuikens 16.022; oudere kippen 15.796; in 1930 geb. eenden geene; oudere eenden 246; aantal kor ven bijen 41. Vergeleken met de laatste veetelling zijn in deze getallen niet veel veran deringen gekomen, alleen het aantal kuikens enlclppen '3 bijna verdubbeld. Hooftland De raad der gemeente kwam heden morgen te 11 uur bijeen. Na opening door den voorzitter, las de secretaris de notulen voor welke ongewi werden goedgekeurd, ingekomen keu: bericht van H. M. dc Koningin dat aan Baron H. C. Tuyl v. Seroos- kerken met ingang van 1 Aug. a.s., eervol ontslag is verleend als Burge meester van Hoogland. Procesverbaal kasopname gemeente-ontvanger. Beide voor kennisgeving aangenomen. Van de verceniging „Wit-Gele Kruis" afd. Hoogland was een verzoek inge komen voor een subsidie groot f350. De heer Schimmel meent dat tuber culosebestrijding niet behoort tot de taak van het Wit-Gele Kruis. Op Hoog landerveen werkt het Wit-Gele Kruis al 2 of 3 jaren en daar zetten ze de tering naar de nering. Spr. is er niet voorde gevraagde subsidie te verleenen. De Burgemeester merkt op dat de gemeente reeds f 1000 geeft voor ver pleging van onvermogenden. Spr. meent dat de raad in principe moet beslissen of de gemeente aan deze vereeniging een subsidie moet verleenen ja of neen. Spr. is van meening dat hier het par ticuliere initiatief moet helpen. Straks komen ook anderen om subsidie. Raads lid Schimmel, aldus spr. schijnt in contact te staan met het Wit-Gele Kruis te Hooglanderveen en daar zetten ze de tering naar de nering. Mogelijk contributie-verhooging noodig. Weth. Hilhorst stelt voor een subsidie van f 100 f 150 te verleenen. Schimmel merkt op, dat de gemeente Hoogland met welgestelde boeren zich zeker moet kunnen redden. De heer de Bruin merkt op dat con tributie-verhooging niet goed mogelijk is, daar er reeds f3.00 betaald wordt. Spr. is er wel voor om subsidie te verleenen. Van Klooster stelt voor een subsidie van f200. De voorzitter brengt in stemming of er subsidie zal worden gegeven, sloten werd met 4—3 stemmen subsidie te verleenen. Tegen de heeren Smink, Rijnders en Schimmel. Van Klooster brengt zijn voorstel f200 op f 150 terug. Dit wordt aange nomen met algemeene stemmen. Met het advies van B. en W. om aan het Melkcontrole-station Amersfoort geen subsidie te verleenen, ging de raad accoord. Het voorstel van den Burgemeester tot verhooging van de post der be grooting 1930: Kosten ter bestrijding van de tuberculose met f200 werd met algemeene stemmen aangenomen. Benoeming commissieleden nazien rekening dienst 1929. Benoemd wer den de heeren Rijnders, Klooster en Kuijer. De heer de Bruin verzocht plaatsing van waarschuwingsborden aan de school teHooglanderveen, waarvan de Burgemeester nota neemt. Na de raad werd de brandspuit be proefd op een aangebrachte northon- pomp van 2 De boring hiervoor ge schiedde door de loodgieter W. v. d Mast te Hooglanderveen. Er werd vol doende water gegeven, doch noodig is men een 2Va" aanbrengt. Ni| kerk In den gemeenteraad kwam aan de orde een voorstel om een verbeterde straat te noemen naar wijlen Pastoor Huser. W. stellen voor de nieuwe Kruitstraat „Huserstraat" te noemen de verlengde Bagijnestraat (28woni gen) „Schrassertstraat". De heer Gerssen verklaart zich met het tweede gedeelte van het voorstel te kunnen vereenigen, maar hij heeft bezwaren tegen den naam „Huserstraat". Waarom moet de mooie naam „Kruit straat" verdwijnen. B. en W. hebben zich op het stand punt gesteld, dat wijlen pastoor Huser zich zeer voor de verbetering ter plaatse geïnteresseerd heeft". De heer Gerssen beschouwde pastoor Huser ook als een respectabel man, maar daar gaat het hier niet om. Hoe verdienstelijk deze ook was, heeft hij toch niet voor het algemeen belang gewerkt. En dan kunnen we wel verder gaan. We hebben ook wel menschen in den Raad, naar wie we straten kunnen noemen en dan zouden we b.v. den Zwartenbroekerweg: van „Rootselaarstraat" kunnen noemen, (gelach) want voor de totstandkoming van genoemden weg heeft deze veel gewerkt. Maar het gaat niet aan, om menschen, die hier even gewoond hebben en voor een enkel deel der bevolking geijverd hebben te eeren, door een straat naar hen te noemen. Heel iets anders is het, wanneer hier b.v. een burgemeester jaren flink ge werkt heeft in het algemeen belang, dat we dan een straat naardeze noemen. De heer Koelman: „Gerssen kont nu dus met andere argumenten dan straks." De heer Gerssen: „lk wil de straat Kruitstraat" blijven noemen. Anders e doen zou een schande zijn tegen over onze voorouders. De heer v. d. Bunt noemt de naam .Huserstraat" zeer logisch voor de nieuwe straat. Willen pastoor Hu»er toch was de drijfkracht door wiens bemiddeling wij een groote verbetering en een breeden verbindingsweg ge kregen hebben. Hij heeft er zorgen en kosten voor over gehad. Het is dus een daad van piëteit jegens een over ledene. Was de pastoor nog in leven geweest, dan zou spr. zich misschien nog wel eens bedacht hebben, maar nu is het billijk den naam van den overledene aan dc straat te verbinden1 Tegen den naam „Huserstraat" stemden dc heeren Gerssen, v. Root- selaar en Bouwman. Op de markt. Aanhey. 303.500 eieren 1430—590; 54 qiggen f 18—29; 64 runderen, melk koeien 1220—360, vette koeien f200 —375 36 nuchtere kalveren, slacht- kalveren f 8—12, mestkalveren f 18- So est dille Het verlangen, om met eerbiediging voor het wettelijk processieverbod hun liefde voor het H. Sacrament openbaar te getuigen, doet den Katholieken, waar het maar mogelijk is, uitzien naar ge legenheden, om niet besloten binnen de kerkmuren, maar in de vrije natuur, eucharistische processies te houden. Dit is op Indrukwekkende en ontroe rende wijze voor de eerste maal ge schied te Soestdijk. Weinig kerken in Nederland zullen op een heerlijker ligging kunnen bogen dan de parochiekerk van Soestdijk. Geslachten zullen dan ook pastoor Vossenaar danken, dat hij het heeft aangedurfd, het groote buitengoed „Nieuwerhoek" aan te koopen, om dit te herscheppen in het rustoord Mariln- burg en op den viersprong een paro chiekerk te plaatsen. In dat park, bijna palend aan het paleis van H. M. de Koningin-Moeder en belooverd met zwaar geboomte over heuvelachtig terrein, afgewisseld met diep-zwarte vijvers en een rustieke over het water liggende brug, heeft de heilige Sacra mentsprocessie plaats gehad. Het was van den beginne af het ideaal van pastoor Mölder. Professor I. v. d. Bergh, hoogleeraar aan het seminarie Rijsenburg en aan de Rijks-universiteit te Utrecht, droeg geassisteerd door de professoren M. Batenburg en W. Poelman, het heilig Sacrament. Ook oud-professor Beysens had zich bij de begeleidende priester- schare gevoegd. Het was een ontroerend schouwspel, toen onder de opgewekte tonen der Soesterbergsche fanfare, die de proces sie-hymne: „Lauda Jerusalem Domi- num", blies, wat door de honderden kinderen werd beantwoord met„Ho sanna, filio David" de kleurige stoet den heuvel bereikte, waar de taliooze deelnemers en deelneemsters zich over de grasvelden langs de vijvers ver spreidden om naar het woord te luis teren van pastoor Vossenaar en van het rustaltaar den zegen te ontvangen. De processie in het prachtige park was zichtbaar van den openbaren weg en lokte veel bekijks. Het volgend jaar zal zij herhaald worden. Soesterberg Alhier is voor deskundigen een de monstratie gegeven van de Salvator- parachute, welke bij het Italiaansche leger als standaard-uitrusting door eiken vlieger wordt meegevoerd. Verschillende proeven met ballast en een sprong vah den Italiaanschen kapitein Freri, van een hoogte van 600 M., gaven een duidelijken indruk van de eigenschappen van dit val scherm. Het opent zich bijzonder vlug en toch geleidelijk, zoodat de ruk bij het openen minder onaangenaam wordt gevoeld. De parachute wordt in zeer compacten vorm als kussen in den rug van den vlieger meegevoerdeen gecompliceerd maar zeer sterk uitgevoerd patent systeem waarborgt de opening. Voor de proeven werd gebruik ge maakt van een der driemoiorige Fokker vliegtuigen van de L. V. A., zoodat de parachutist op zijn gemak de deur kou uitstappen. Eenige marine-vliegers uit De Kooy, vertegenwoordigers van den Lucht vaartdienst van het Dep. van Water staat, van de Pandervliegtuigenfabriek en van de K. L. M. waren ter bijwo ning van de proeven overgekomen. Voor het publiek, dat zich buiten het hek van het terrein pleegt op te houden, was deze demonstratie een buitenkansje. Veenendaal Maandagmiddag werd de waterlei ding te Veenendaal officieee! in ge bruik gesteld. Vele autoriteiten waren aanwezig, o.a. het Dagelijksch Bestuur van de gemeente, eenige leden van Ged. Staten van Utrecht, de Commissaris der Koningin, verschil lende raadsleden enz. Het woord werd gevoerd door den hoofdcommissaris der Vennootschap, Lafeber, Sr., door den Commissaris der Koningin, door den burgemeeeter van Veenendaal. De echtgenoote van den burgemeester draaide tenslotte de handle om, waardoor de waterpompen Gemengde Berichten Een ingenieur, Marcel Collin, is op 62-jarigen leeftijd door den bis schop van Metz, mgr. Pelt, in de kapel y van het groot-seminarie tot de waar digheid van het priesterschap verheven. De nieuwe priester is een weduw naar met vier kinderen. Hij is afkom stig uit een groote ingenieursfamilie en is een neef van Loucheur, den vroegeren Franschen minister, van openbare werken. Jan Hoek, de verdachte van den moord te Bennekom, heeft tegen het vonnis van de Arnhemsche Rechtbank, waarbij hij tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, hooger beroep aangeteekend. Weder zijn te Liibeck 2 kinderen, die met het preparaat Calmetta waren ingespoten, overleden. Totaal zijn thans reeds 44 kinderen gestorven. Een 4-jarig kindje van den heer B. te Tilburg was ongemerkt in een kelder geslopen en dronk daar uit een fleschje vitriool. Na een uur was het kind overleden. Het s.s. „Statendam" van de Hol- land-Amerikalijn, dat 20 Juni van New York vertrok heeft de reis van New York naar Plymouth volbracht in den tijd van zes dagen en twaalf uren. Dit is de snelste reis, die het schip tot dusver gemaakt heeft. In een volière van Mej. Roozen- boom te Oudewaler heeft een merel 3 eitjes uitgebroed. In gevangenschap kan men dit hoogst zelden waarnemen. Het Centraal bureau der tuinbouw veilingen ontving van den Minister van Waterstaat bericht, dat de regeering met het oog op de tegenwoordige om standigheden besloten heeft, voor het tijdvak van I Juli tot 15 Aug. a.s. een reductie van 30 pet. te verleenen op de spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Nederlandschen bodem in het binnenlandsch verkeer of naar het buitenland. Uit de Land en Tulnbouw-wereld. Nadruk verboden. Drinkwater voor het Vee. Eén der ziekten, die kunnen worden toegeschreven aan het gebruik van slecht water is: het voorkomen van ingewandswormen bij dieren. Eenieder, die met dieren omgaat, heeft onge twijfeld meermalen opgemerkt, dat met den mest soms wormen ontlast worden. Bij paarden vindt men die wormen in den mest, bij runderen zitten ze in de luchtpijpen en worden ze uitgehoest, terwijl katten en honden ze dikwijls uitbraken. De wormen zijn wit, lang en dun. De eieren van deze wormen, dikwijls ook de larven, bevinden zich in het drinkwater en komen alzoo in het dierlijk lichaam. Zoo komt bij run deren, schapen en varkens de long wormziekte voor. Het wormbroed be vindt zich in stilstaande wateren, in stinkende poelen en moerassen, 't Komt voor, dat de luchtpijpen om zoo te zeggen verstopt zijn door de kluwens wormen, welke zich daarin bevinden. De dieren kunnen dan geen lucht krijgendit verschijnsel wordt we! longenjaeht genoemd. In Argentinië zijn soms millioenen schapen aan deze ziekte te gronde gegaanhier te lande treedt het lijden niet zoo uitgebreid op. Zooals reeds gezegd, komen deze wormziekten bij voorkeur in moeras sige streken voor. Dikwijls vindt men in de nabijheid van huizen vervuilde slooten of poelen, waarin dat worm- broed een gunstige ontwikkelingsplaats vindt. Het verdient ten zeerste aanbe veling, zulke wateren te dempen en op andere wijze voor goed drinkwater te zorgen. Dit vereischt eenige uitga ven, doch dit is maar éénmaal. En wanneer elk jaar opnieuw het vee (schapen, varkens en runderen) zooal niet sterft, dan toch «wijnt tengevolge van deze longworm-ziekte, dan is de schade op den duur veel grooter. Het meest aanbevelenswaardig is, om zoo mogelijk bij iedere boerderij 'n z.g. Nortonpomp te laten slaan. Deze levert water uit diepere grondlagen dat doorgaans goed bruikbaar is in de boerderij. Het dient 's winters tot het drenken van het vee in den stal. Het dient tot reinigen va.i het melk- gereedschap. Wanneer de plaatselijke toestand het toelaat, dat de put 'n uit watering in de naastbijzijnde sloot heeft, bevat deze laatste tevens goed water. Een zoodanige put is verre te verkiezen boven een z.g. zakput. Behalve het regenwater zakt in zulk een put tevens het water van de mestvaalt. Put en mestvaalt liggen dikwijls niet ver van elkaar, in de nabij heid van de boerderij. officieel in gebruik werden gesteld. Des avonds vond een feestmaaltijd plaats voor genoodigden. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten.

De Eembode | 1930 | | pagina 2