<s> Vroom en Dreesmann Het beste Adres G. KEUNEKE "1 Langestraat - Amersfoort Onze groote Zomer-Uitverkoop duurt nog slechts 8 DAGEN Enkele artikelen uit onze Opruiming Sloopen met linnen kent, spotprijs 0.38 Oeborduurde eloopen, reclame 0.471/, Oeborduurde sloopen, extra reclame 1.18, 0.88, 0.68 Laken* gefestonneerd, maat 130 cM. br. 3 el lang 0.88 dezoomde lakens, mooie qualltelt 150X210 cM. 1.58 Dames en Heeren Pyama's, mooie zephlr In alle malen 2.28 Zephlr schort, extra aan- bieding 2.28, 1.78, 1,48 FanUsIc schortjes, met bretels, reclame 0.47'/i Zeer mooie partij fantasie 0.19 0.44 Zeer mooie qualltelt over hemden, nieuwste dessins 1.74 Zelfblnders, de laatst uitge komen dessins 0.34,0.19 Dames flanellen, mooie qualltelt 0.59 Dames flanellen, gemaakt e bekende ge- Wij b n in deze op- 0.79 Katoenen mousseline 0.14, 0.91/, Qroote partij lappen en Restanten Wollen, Z(|den en Katoenen Stoffen tegen spotprijs Onze bekende groote knot- 0.25 Knotten zwarte sajet 0.17 Prima drukknoopen op kaart van 12 dozijn 0.22'/i Onze groote doozen Eng. spelden, reclame 0.22'/i WITTE STUKGOEDEREN Onze bekende lO'/i els coupons 150 cM. br. No. 666 6.90 Coupons van 10 el prima witte Eng. keper Hemden katoen Qrasllnnen 150 cM. br Congollnnen voor lakens 0.25 Oogjes voor luiers 0.13 Gekt. baddoek 46 X100 0.24 Extrazwaar 55X110 069 Badhandschoenen 0.09"„ O.OO'/s VELVET TAFELKLEEDEN zware qualltelt, mooie dessins, 0.11 130X150 150X180 1125 m. passende divankleeden 150X300 16.90 2 persoons 3-deelige Wol matras garnituur met schuine peluw en 2 kapokkussens, prima af werking, reclame 24.50 Extra aanbieding leeren fauteuil m. velvet kussen 41.50 Leeren Damefauteuil, zeer aardig model Eiken Rookfauteull in moderne uitvoering Extra zware uitvoering 10.90, 16.50 Prima gestoffeerde divan 21.00, 18.50 14.90, 8.90 VROOM DREESMANN - Langestr.91 - Telef.158 - Amersfoort BERICHTEN UIT AMERSFOORT AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE, De H. Familie der. mannen gaat propaganda maken, 'n Grootsche pro paganda I In den loop van deze maand zal in 3 kerken van deze stad 'n propaganda- preek worden gehouden door een pater Redemptorist. Huis aan huis zullen onze propagandisten onze propaganda- blaadjes bezorgen. De H. Familie der mannen wil meer leden hebben. Waarom Niet omdat de H. Familie ze noodig heeft. De H. Familie kan bestaan met 500 leden, maar ze kan ook beslaan met 50 leden. Niet de H. Familie heeft meer mannen noodig, maar de mannen hebben de H. Familie noodig. Of op zijn minst genomen is de H. Familie voor hen zeer nuttig. 't Is ongetwijfeld waar dat men in den hemel kan komen zonder de H. Familie, maar 't is minstens even waar, dat men grooter kans heeft er te komen met de H. Familie. De H. Familie, is 'n krachtige steun op onzen weg naar den hemel. En dit heeft ze gemeen met de overige zuiver godsdienstige vereenigingen. Er bestaan vele vereenigingen. Ei bestaan zelfs wel nuttige vereenigingen maar er bestaan geen nuttiger vereeni gingen dan de zuiver godsdienstige vereenigingen. Zij behartigen de belangen der ziel. En dit zijn de eenig werkelijke belangen. En zij doen dit niet terloops, zij doen dit zelfs niet op de eerste plaats, maar zij doen dit uilsluitend. En daarom staan ze boven alle andere vereenigingen. 'n Christen kan 'n vereeniging, die hem helpt om „meer geld te verdienen" zeer zeker 'n nuttige vereeniging vinden, maar tals hij 'n werkelijk Christen is, zal hij een vereeniging, die hem helpt om „God beter te dienen", ongetwijfeld 'n nuttiger vereeniging vinden. 't Is zeker nuttig u te vereenigen ter behartiging uwer stoffelijke belangen, maar 't is heel zeker nuttiger u te vereenigen ter behartiging van de be langt r ziel. En daarom, katholieke middenstan ders, onderofficieren, arbeiders, uvn plaats is in de H. Familie. Zouden er nu werkelijk in Amersfoort nog geen tweehonderd mannen zijn, die dat vermogen in te zien? De H. Familie is vooral een congre gatie voor mannen. Voor mannen die leven midden in de wereld. De H. Familie heeft altijd gekweekt en kweekt nog beginselvaste mannen, katholieken van de daad, 18. karaats, pur sang katholieken. Zij heeft niets te maken met vroom- doenerij of kwezelarij. Haar streven is door en door gezond, mannelijk, ka tholiek. Katholieke mannen/ Wordt lid van de H. Familie! Wordt flinke, trouwe, ijverige leden! Wordt 't nog deze maand! Stel niet uit; Do et now! 't Zal'uw ziel ten goede komen. Maar ook anderen zal 't ten zegen zijn. Wat ':i kracht ten goede voor de katholieke gezinnen, wanneer de vader en de zoons ijverige leden zijn van de Congregatie Wat 'n kracht ten goede voor de parochies, wanneer in iedere parochie 'n flinke kern is van echt katholieke mannen, in de H. Familie gevormd tot katholieken van den daad! En daaromGeeft U nog deze maand op als lid van de H. Familie! De oefeningen voor de mannen wor den gehouden iedere Dinsdagavond om kwart over acht in de kerk van O. L. Vr. ten Hemelopneming. B. WARNDORFF, Directeur H. Familie, AFSCHEIDSAVOND KOL. HOOFD AALMOEZENIER MGR. F. J. H. EVERS in de R. K. Militairenver. te Amersfoort. Woensdagavond was het R. K. Mili tairen Vereenigingsgebouw tot in de hoeken gevuld met belangstellenden om afscheid te nemen van Mgr. F. H. Evers, wegens zijn eervol ontslag als Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot. Tegenwoordig waren de Gar nizoenspastoor Hartman, Maj. Aalm. J. J. Broiiwer, Maj. Aalm. H. J. J. M. van Straelen, Maj. Quadekker als ver tegenwoordiger van den Garnizoens commandant, Bestuur en leden van A.R.K.O., Hoofdbestuur en Afd.bestuur van St. Martinus en de in garnizoen zijnde R. K. Militairen. Pastoor Hartman sprak als gastheer een woord van welkom aan Mgr. Evers en sprak zijn vreugde erover uit dat Mgr. in Kolonelsuniform, getooid met al zijn onderscheidingen in Amersfoort wilde komen om allen in de gelegen heid te stellen afscheid te kunnen nemen. Gen. Majoor Quanjer, Comm. IVe Divisie had bericht gezonden van verhindering. Ik heb U, aldus Pastoor Hartman, uitgenoodigd en meende dit te mogen doen daar Amersfoort het grootste garnizoen is. Amersfoort heeft een zeer ruim deel gehad van uw liefde. Het was ons een behoefte U nog eens in ons midden te zien. Wij hebben ons verheugd dat H. M. de Koningin U heeft benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Wij heb ben ons ook verheugd over het dank schrijven van den Aartsbisschop van Utrecht namens het geheele Episcopaat. Ontzaglijk veel goed hebt ge, ook in Amersfoort, gedaan. Ge hebt gewerkt en de zegen van God is U er ons deel geweest. Onze dankbare herinne ring aan U zal blijven. Woorden van waardeering en dankbaarheid werden nog gesproken door Majooor Aalm J. J. Brouwer, door Kapitein Ch. E. W. de Haan, als bestuurslid van A.R.K.O., door Serg.maj. J. J. M. v. 't Walder- veen als Voorzitter van „St. Martinus". Mgr. Evers dankte voor de ontvan gen uitnoodiging van zijn goede vriend Pastoor Hartman en voor de gespro ken woorden van waardeering door de diverse Spr. geuit. Mgr. dankte voor de ontvangen medewerking en hoopte dat nog veel gewerkt moge worden voor het geestelijk heil der Militairen. Spr. sloot zijn toespraak met een leve de Katholieke Militairen Vereeniging van het grootste garnizoen Amersfoort. Pastoor Hartman sloot de bijeen komst zijn vreugde erover uitend dat deze afscheidsbijeenkomst zoo schit terend is geslaagd. Het aantal inwoners onzer gemeente bedroeg op I Jan. j.l. 37677. In het eerste halfjaar vermeerderde dit aantal door een overschot op de geboorten van 220 en door meer gevestigd dan vertrek 109, alzoo een totale vermeer dering van 329, zoodat het bevolkings cijfer op 1 juli j.l. bedroeg 38006. Het Bestuur der Óranje-Vereeniging verzoekt de leden, de advertentie voorkomende in het blad van heden met aandacht te willen lezen. Aan de Internationale School voor Wijsbegeerte aan den Doodenweg zullen in Juli de volgende cursussen worden gehouden. Van 14—19 Juli: Mevr.L.deHartog Meyjes, voordrachten over „Sierheid der geestelijke bruiloft". Prof. Dr. A. H. de Hartog over „Man, vrouw, hu welijk, kind". Van 21—26 Juli: Prof. Dr. Paul Haeberlin uit Bazel over „Zur Psycho logie des Religiüsen Lebens". Van 28 Juli—2 AugustusMevr. Dr. J. van den Berg van Eysinga—Elias over: „Wat beteekent Hegel tijd". Evenals vorige jaren, organiseert het PI. Comité van Herwonnen Levens kracht wederom een speldjesdag op Zaterdag 2 Aug. a.s. Dames en heeren boven 16 jaar, die iets voelen voor het schoone doel, n.l. het bestrijden van de T.B.C. die jaarlijks zooveel duizen den menschenlevens ten grave sleept en genegen zijn op bedoelde datum te collecteeren langs de huizen, worden beleefd en dringend verzocht zich aan te melden op Woensdag 16 Juli des avonds om acht uur in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging Lieve Vrouwestraat. Onze vroegere stadgenoot, de Wel- eerw. heer C. van Buytenen, van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart, is bestemd voor den missiearbeid op de Philippijnen met Surigao als standplaats. Geslaagd voorde le klasse Handels school A. H. Borva, Den Dolder; K. Bos, Putten; R. Bottinga; J. M. v. d. Brink; W. Buis; M Casander; P. Casander; A. K. v. Donselaar, Renswoude; Th Ederveen; Z. v. Esveld; Fijma; G. v. Gelder; H. v. d. Goot; E. L. Half- hide, Soest; Johanna Hanselaar; J. Huizinga; H. Jansen; Th. Jansen; Hin- dertje de Jonge; B. Kraal; J. v. Krieken, Soest; v. Leijenhorst; Thea Leijh; J. Martens; T. Mosterd; W. F. Muns; Margaretha H. Poort; J. v. Schaik; Catharina P. Scheick; J. S. Schimmel, Woudenberg; W. Scholten, Veenen daal; W. R. Schoterman; H. W. A. Valewink; R.J. Valkhoff; Sietske Veen- stra; L. Versteeg; H. Vingerhoets; K. Volp; Gijsbcrtha G. v. Willigenburg; L. A. Woesthoff; J. Ch. v. Wouden berg; L. v. Zuiden; I. Zwaaf. Voor de 2e klasse: H. J. Middelkoop, de Bilt. Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. De teden worden herinnerd aan het s. congres op Zondag 13 Juli des middags te 1 uur in Amicitia. Natuur lijk verwacht het bestuur de geheele afd. Amersfoort, ook in de H. Mis des morgens te 8 uur in de St. Ansfridus- parochie. Niet-leden zijn eveneens wel kom; misschien willen ook zij iets meer hooren van hun vakbelangen. COLBERTCOSTUMtl Bij Muggebeten UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Straatschenderij: J. B. Scherpenzeel terug aan de ouders zonder strafop legging, E. R. id., J. v. S. id. Als opgeroepen getuige niet verschij nen: J. S. G. Nijkerk f5 of 2 d. Dronkenschap: E. M. Baarn 3 d. hecht., A. K. V.Gorinchem f 10 of 5 d., H. ten H. Putten id., A. K. Dordrecht id., J. S. Ede id,, J. W. K. Amersfoort f 15 of 10 d. plus f3 of 2 d. overtr. straatpol. verordening te Amersfoort. Loopen op spoorweg: W. W. Amers foort f5 of 2 d., D. v. S. Haarlem id. Arbeidswet: H. K. Amersfoort f3 of of 1 d., J. R. den O. id., L. G. Amers foort f7.50 of 5 d„ T. J. L. de R. Baarn flO of 5 d., J. H. G. L. Rijsen- burg fl of 1 d. Spoorwegwet: W. J. Soest f7.50 of 5 d. Motor- en Rijwielwet: G. H. Amersfoort f20 of 10 d., C. A. E. v. d. B. Amersfoort f25 of 10 i. W. Loosdrecht id., W. M. Bun schoten f 10 of 5 d., G. C. Utrecht id., E. v. D. Hoevelaken f 15 of 5 d., A. W, Stoutenburg f40 of 20 d., H. J. v. D. Lent 2 maal f5 of 2 d. Met auto te snel rijden in Soest: P. B. Bunschoten f5 of 2 d., C. G. v. d. M. Bussum id., P. d. B. Soest id„ J. V. Rotterdam f25 of 10 d. Idem in Hoevelaken: H, C. v. W. Zeist f7.50 of 3 d. Idem in Woudenberg: H. W. B. K.l voor Damestasschen Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMEBSF00RT Nieuwe boeken Katholieke openbare Leeszaal. Van Amers Küller. De opstandigen Vrouwen kruistocht. Aristo. Nieuw tijdschrift. C. Cooper. „Daer slae gheluck toe' Gedenkboek ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het ge nootschap van leeraren aan Ned gymnasia 1830—1930. Sophie Kloerss. Het recht van de spade. L. Kortenhorst en M. van Rooy. De collectieve arbeidsovereenkomst; Ju ridisch en sociaal-economisch. Kees Meekel. De dwerg. S. Rombouts. Te wapen tegen 't be derf onzer dagen. Joan Lutherland. Omdat Vader misdeed. Marie van Zeggelen. De plaetse aan de Veght. Het komt ons gewenscht voor nog maals de aandacht te vestigen op de dagelijksche betrekkingen-gids „Mer cator" die sedert korten tijd in de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat alhier ter inzage ligt, en waarvan tot nu toe, nog te weinig gebruik gemaakt wordt. Wat deze gids dan beoogt? „Mer cator" wil een hulpmiddel zijn voor betrekking zoekenden, door dagelijksche opgaaf van vacatures, aangeboden betrekkingen, agenturen, enz. Het spreekt van zelf dat het niet mogelijk is, om alle categoriën van beroepen of ambten op te noemen, waarvoor gegadigden in den gids ge vraagd worden. Deze loopen zeer uit een, o.m. worden kantoorbedienden, reizigers, opzichters, teekenaars, artsen, jazelfs burgemeesters in „Mercator" gevraagd. Vooral in dezen lijd van het jaar, nu wederom verschillende jongelui na volbrachten studietijd in 't bezit zijn gekomen van het einddiploma eener H.B.S., gymnasium, hoogere- of middelbare handelsschool, lijkt het ons niet overbodig om op het nut van de dagelijksche betrekkingen gids te wij zen. Ook voor hen die door onvoor ziene omstandigheden buiten betrek king zijn geraakt, opent „Mercator' misschien de mogelijkheid om zich binnen afzienbaren tijd wederom een positie te verwerven. Woensdag j.l. is aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen gepromoveerd tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, cum laude, de Eerw. Zuster Josepha (Mej. G. G. Wilbrink), religieuse in de Congregatie van de Zusters O. L. Vrouw alhier. R. K. U.L.O.-school, Westsingel. Gisteren slaagden te Utrecht voor het R. K. Mulo-examen alle zevei candidaten onzer R. K. jongens U.L.O. school, n.l.: G. Berendsen, P. Hoef- smit (van Barneveld), Jan Huurdeman, A. Kaptein, B. Kortbeek, J. ter Wol beek en H. de Laet. De eerste zes behaalden diploma A de laatstgenoemde slaagde voor Diplo ma B, waardoor hij toegang krijgt tot de Middelbaar Technische School. Maandagavond is er in de St.Joris- kerk orgelbespeling door Gerrit van den Burg. Victorine van den Werf zal zingen. Toegangsbewijzen bij de boek handelaren Berends, Veenendaal en Elzenaar. GEVESTIGD. A Bloem, N.H., Kamp 3 pikeur L. Woesthoff, Pr. Marielaan 18 Antje Werkman, L.d.H., Emmalaan 18 Off. Ld.H. Gijsje van Doornik, G.G. Smallepad 12 dienstbode A. Lako, N.H., Utr. straat 29 M. Kars, N.H., Pauwstr. 30 adm. mil. hospitaal N. Wijmer, N.H., Bisschopsweg 28 A. Harkema, G.K., Krankeledenstr. 18 j. v. Leeuwen, Woest.weg 176 arb. N.S. M. Weemeyer, Irisstr. 17 J. Rothweiler, R.K., P. Borstraat 2 techniker Helena Walraven, N.H., Arnh.weg 67 groep.l. L. van Hagen, R.K., Utr.weg 228 stoker Maartje v. d. Pol, N.H., Hoogeweg 229 dienstbode Hendrika Surksum, N.H., Utr.weg 130 dienstbode A. Tap, N.H., v. Bemmelstr. 70 voeger J. Guijken, N.H., K. Wilhelm.str. 14 J. Botterblom, R.K., A. Cuypstr. 30 N. v. d. Berg, N.H., Vyvec 8 dienstb. v. Beek, R.K., Liendertscheweg 5 landbouwer T. lnkenhaag, N.H., Regentessel. 25 dienstb. Maria Schunselaar, R.K., Brederolaan 1 ass. huish. D. Wallet, N.H., Coninckstr. 109 F. Rouwé, v. Lenneplaan 8 dienstb. lohanna Kuyters, Nieuwstraat 15. N. Bolmeyer, E.L., Nijverheidsstr. 25, mach. gem. sl. Johanna v. d. Werff, N.H., Utr. weg 232, dienstb. Elisabeth Pawlifs, R.K., Pr. Frederikl. 38, dienstb. H. te Loo, N.H., Gr. Haag 32, chauff. Johanna Hasebos, N.H., Regentessel. 3, dienstb. v. Dongen, N.H., W.v.Mechelenstr. 7. Vos, N.H., Langestr. 109a. v. Reems, N.H., Kruisk. 65, kellner. Christina Kragten, R.K., Amstelstraat. Johanna Kerkman, JL.H., Westerstraat ensigne b. h. L. d. H. L. Jansen, R.K., v. Effenlaan 21, han delsreiziger. Uit den Omtrek Wielaert, R.K., Brederolaan 1 stafmu- ziek. j. Bult, N.H., Molenstr. 27, 1.1. mach. J. Bechger, R.K., Cav. Kaz., wachtm. Antonia de Wit, Arnh.weg 20, hulsh. H. v. de Vaart, R.K., Timorstr. 28, reiziger. Achterveld T. v. d. Brink slaagde te Bolsward op het gehouden examen van de Rijkszuivelschool. Tevens is hij be noemd als assistent-directeur aan de zuivelfabriek te Morra. Barneveld Op de markt: Eieren. Aangevoerd 2.600.000 eieren. Prijs f 4.50—6. Handel matig. Op de paardenmarkt waren 190 stuks aangevoerd. De handel was flauw. Behalve bij de Wed. v. Maanen bij wie 'n schuurberg is afgebrand, is de bliksem ook in het woonhuis der Wed. Franken, ingeslagen, waar een aantal dakpannen werden verbrijzeld. Hier werd echter geen brand veroor zaakt. Verder werd op „De Briellaerd" nog een boom door het hemelvuur ge troffen. Naar wij auto, die op den rijksweg tegen een boom is gereden en die een paar da gen ter plaatse is blijven liggen, alles gestolen wat eenigszins los te krijgen was. Alhier zal, tijdens de Landbouw- en Middenstandsdagen, het Districts- Congresvan de Kamer van Koophan del „De Geldersche Vallei" worden gehouden. Als datum voor dit Congres is bepaald 17 Sept. In de aanstaande maanden zal deze Gemeente door een groot aantal vreem delingen worden bezocht. Zoo hebben ruim 100 Oostenrijkers hun komst aan gekondigd, respectievelijk op 24 juli en op 19 tot en met 21 Augustus, terwijl 14 Augustus hier ruim 200 Canadeezen worden verwacht. Ede Alhier reed de artillerie naar Olden- broek. Onderweg brak de disselboom van den voorwagen van een der ka nonnen. De bespanning, welke uit zes paarden bestond, sloeg op hol. De drie kanonniers sprongen van den wagen. De milicien Ter Wielen brak een been, een ander bezeerde zich aan zijn knie, terwijl de derde het er heel huids afbracht. De paarden wist men tot stilstand te brengen. Een der die ren, die den disselboom in het onder lijf had gekregen, werd doodgeschoten. Hoogland De Coöp. Stoomzuivelfabriek Hoog land behaalde op de Wereld tentoon stelling Antwerpen 1930 de zilveren medaille in deafdeelingZuivelproductie. Burgerlijke Stand. GeborenJoannes, z. v. A. H. Noort- man en G. Sandbrink Johanna Margaretha, d. v. P. W. Eibergen en G. Voskuilen Dirkje, d. v. P. van Essen en G. Witteveen Willem Wilhelmus Gijsbertus, z. v. W. Hart man en H. van den Tweel. Nijkerk Burgerlijke Stand: Geboren: Johannes Petrus, z. v. A. W. Kok en M. Smink Johan, z. v. J. Van Hell en E. v, d. Beek Ger rit, z. v. G. v. Drie en H. v. d. Pol Johannes, z. v. J. P. v. d. Tweel en Gf van de Boom. Ondertr.C. v. den Bor en W. van Veenhuizen W. v. d. Klop en G. Wassink. Geh.: j. de Graaf en M. L. v. Waarde. Veenendaal Op de jaarlijksche groote bijenmarkt te Veenendaal werden prijzen toege kend, uitgeloofd door den Nederl. Imkersbond en de afd. de Geldersche Vallei. De jury, bestaande uit J. J. van Woudenberg, E. van Doorn, C. Melk- zijn en H. Hendriks, hadden heel wat werk, om uit den grooten aanvoer van 2002 stuks volken de beste te zoeken. Gemengde Berichten Op de kermis te Woensel kreeg een arbeider in een hypodrome een trap van een paard. De man was op slag dood. Te Wagenlngen reed een32-jarlge juffrouw met haar flets, waar achterop een kind zat, bij het oversteken van een weg, tegen een auto. Zij viel en werd zoo ernstig gewond, dat zij over leed. Het kind bleef ongedeerd. Een 32-jarige man te Utrecht was, omdat hij niet slapen kon, in het ge opende venster van zijn slaapkamer gaan zitten. De man is daar in slaap gevallen en uit het raam op straat jetulmeld. Met een ernstige schedel- >reuk en een gebroken sleutelbeen, werd hij opgenomen. De opperbevelhebber van den Russischen militairen luchtvaartdienst is met zijn vliegtuig gevallen en ge dood. Ook de commandant van het vliegtuigeskader te Osadsch is neer gestort en met zijn machine verbrand. De invoer van Duitsche kersen in Engeland en Wales is verboden, aan gezien de Inspectie van het departe ment van landbouw ontdekt heeft dat Duitsche kersen-ladingen met de lar ven van de kerseboomvlieg besmet waren. Zondagavond is te Nieuwenhagen (L.) een 20-jarige Duitsche mijnwerker, dooreen 21-jarigen Duitscher, na een woordenwisseling, met een mes dood- gestoken. Het slachtoffer kreeg steken in hals, rug en borst. Beide mannen kwamen van een bal. De dader werd gearresteerd. De oorzaak van het drama is onbeken. De arbeider H. E. is op de Bcrg- huizer Papierfabi iek te Wapenveld van een stoomketel gevallen. Hij kwam voor den ketel in een aschgat terecht en bleef bewusteloos liggen. De on gelukkige is met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Door de Spoorwegen zullen, be halve de reeds ongeveer 1000 als proef aangebrachte, nog op 5300 goe derenwagens de Kunzc-Knorr-rem wor den aangebracht. De voordeelen van dit systeem van remmen zijn o.a. dat geen remmers meer noodig zijn, dat de maximum snelheid der goederentreinen van 40 K.M. tot 60 K.M. per uur kan worden opgevoerd en bovendien, dat de ma chinist niet meer afhankelijk is van de remmers en hij den goederentrein ge heel in zijn hand heeft, waardoor de trein in korteren tijd door de luchtrem tot stilstand kan worden gebracht. Onder de te werk gestelde werk- loozen uit de groote sicdc-n is staking uitgebroken. De staking dreigde reeds geruimen tijd. Maandagavond gelastte de Minister, dat een aantal stakers van Giethoorn naar Steenwijk zou overgebracht wor den. Dit geschiedde in booten. Bedoe ling was de stakers verder naar hun woonplaats te vervoeren. De werklieden trokken schreeuwend naar het station, begeleid door politie. In het „Utrechtsche Kamp" speelde zich het volgende Ivoorval af. Een ingenieur trad een keet binnen, toen een der werklieden een stoel greep e om hem daarmede aan te vallen. De aanslag mislukte echter en de stoel verbrijzelde een ruit. In verband hier mede hadden twee arrestaties plaats. Ook in Heerenveen is een deel der werkloozen wegens te weinig loon in staking gegaan. De eisch der stakers is veertig cent per uur, alsmede een bijslag, in totaal een weekloon van vijf en dertig gulden. De gevolgen van deze staking zul- n voor de deelnemers vermoedelijk zoodanig zijn, dat zij geen steun meer zullen ontvangen. De Amsterdamsche werkloozen te Wilnis, hebben ook den arbeid neer gelegd en zijn naar huis teruggekeerd. Het totaal der stakers bedraagt thans ongeveer 1400. De gemeentebesturen hebben reeds bericht dat zij rekening zullen houden met het voorschrift van den Minister, die bepaald heeft dat de stakers van alle steunuitkeering ver stoken zullen blijven. Te Zuidhorn is de boerderij van Stroobos afgebrand, 31 varkens kwa men in de vlammen om. Bij een botsing tusschen twee stoomschepen in de Adriatische zee werden 4 personen (gedood en 17 ar gewond' Doordat de bestuurder een toeval kreeg, reed nabij Zeist een auto tegen een boom. De bestuurder zoowel als zijn echtgenoote werden ernstig ge wond en naar het ziekenhuis overge- v bracht. Overstroomingen hebben in de japansche provincie Jamagata groote verwoestingen aangericht. 27 personen verdronken, duizenden ziju dakloos. in Spanje is het noodweer ge weest, gepaard gaande met een lichte aardbeving. 2 personen werden door den bliksem gedood. Een autobus werd door een buiten haar oevers getreden riviermedegesleept.de zes inzittenden verdronken. Toen een 30-jarige schipper bij 't inzwaaien van de sluizen bij Kater- veer op den IJsel zijn schip met een staaldraad zou vastmaken aan het motorbootje, waardoor het schip werd j getrokken, geraakte hij met het linker been bekneld in een kronkel van den draad. Het been werd hem onder de knie nagenoeg afgeknepen.

De Eembode | 1930 | | pagina 2