Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Koopt uw SchnjimacliinB Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De Gembode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drakkeri] Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 25 Juli 1930 - No. 34 Een ander heeft altijd de schuld Geen mensch en ziet zijn eigen bult. Cats. Epistel en Evangelie. 7e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; VI, 19—23. Broeders! Ik spreek menschelijker- wijze wegens de zwakheid uws vlee- sches. Want gelijk gij uwe ledematen hebt aangeboden om der onreinheid en der ongerechtigheid dienstbaar te zijn ter ongerechtigheid, biedt alzoo nu uwe ledematen aan om der gerachtigheid te dienen tot heiligmaking. Want toen gij dienstknechten waart der zonde, waart gij vrij ten aanzien der gerech tigheid. Wat vrucht hebt gij toen gehad van datgene, waarover gij u thans schaamt? Het einde immers daarvan is de dood. Nu ecliter, vrijgemaakt van de zonde en dienaars van God gewor den, hebt gij uwe vrucht tot heilig making en, als einde, het eeuwig leven. Want de soldij der zonde is de dood, maar de genade-gave Gods is het eeuwig leven in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; VII, 15—21. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leerlingen: Wacht u voor de valsche profeten, die tot u komen in schaaps klederen, maar inwendig grijpende wolven zijn; aan hunne vruchten zuil gij hen kennen. Plukt men wel druiven /an doornen, of vijgen van distels? Zóó brengt elke goede boom goede vruchten voort; doch de slechte boom brengt slechte vruchten voort. Een goede boom kan geen slechte vruchten voortbrengen, noch een slechte boom goede vruchten voortbrengen. Alle boom, die geen goede vruchten voort brengt, zal uitgehouwen en in het vuur geworpen worden. Aan hunne vruchten derhalve zult gij hen kennen. Niet ieder, die tot Mij zegt: Heer! Heer! zal ingaan in het Rijk der he melen; maar die den wil doet van mijnen Vader, die in de hemelen is, hij zal ingaan in het Rijk der hemelen. Liturgische Kalender. Week van 27 Juli—2 Augustus. Zondag 27. 7e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen. Mis Omnes gentes, 2e geb. H. Pantaleon, 3c geb. A cunctis. Pref. H. Drievuldigheid. Maandag 28. H.H. Nazarius enz., 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Dinsdag 29. H. Martha, 2e geb. H.H. Felix enz., 3e A cunctis. Woensdag 30. H.H. Abdon en Sen- nen, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 31. H. Ignatius. Vrijdag 1 Aug. St. Petrus-Banden, 2e geb. H. Paulus, 3e H.H. Machabeën. Credo, Prefatie v. d. Apostelen. Zaterdag 2. H. Alfonsus, 2e geb. H, Stephanus I, Credo. Evangelie verklaring. 7e Zondag na Pinksteren. De woorden des Heeren uit het Evan gelie van dezen Zondag vormen het slotgedeelte van Zijn beroemde berg rede. Nadat jezus in een lange predi katie heeft uiteengezet, waarin de ge rechtigheid bestaat welke in Zijn rijk, het Messiaansche rijk, beoefend meet worden, waarschuwt Hij Zijn leerlin gen voor enkele gevaren die hen dreigen. Eén van die gevaren is het optreden van valsche leeraren. Voorziende dat er in den loop der tijden vele valsche leeraars zouden opstaan, die den men- schen een ruimeren en gemakkelijker weg zouden wijzen, vermaant Hij Zijn toehoorders om zich voor zulke dwaal leraars in acht te nemen. „Wacht u voor de valsche profeten". Die leer aren zullen tot hen komen in „schaaps klederen" d. i. den schijn aannemen alsof zij waarachtige schapen zijn uit den schaapstal, uit de kudde van Christus, maar in werkelijkheid zijn het „grijpende wolven" die er innerlijk op uit zijn de zielen te grijpen en te ver moorden, de zielen door hun valsche leer te verderven en ten onder te brenge». Het is derhalve voor allen van groot belang deze valsche profeten te leeren kennen, Vandaar dat Jezus zelf het onderscheidingsteeken aangeeft: „aan hun vruchten zult gij ze kennen". KANTOORBOEKHANDEL m p. TULP Ungestraat 65 to. Krommestraat 1 SCHOOI El lEEKENBENOOIIIEIDNtllEH De innerlijke gesteltenis van de ziel openbaart zich in de werken: immers het zal niet lang duren dat hun ver dorvenheid en hun verkeerde bedoe lingen in hun innerlijk verborgen blijven, doch spoedig zullen deze zich in hun werken openbaren. De Zaligmaker verduidelijkt dit dan door een voorbeeld. „Plukt men druiven van doornen of vijgen van distelen? Zóó brengt alle goede boom vruchten voort, maar de kwade boom brengt kwade vruchten voort." Christus wilde hiermede niet zeggen dat die valsche leeraars nooit eenig goed werk zouden voortbrengen. Om hen aan hun werken te kunnen onder scheiden moet men dus niet letten op' ieder werk afzonderlijk doch het onder scheidingsteeken, hier gegeven, geldt meer in 't algemeen van Al hun wer- 'm, van geheel hun leven. Aan deze waarschuwing om zich in acht te nemen voor die valsche pro feten verbindt de goddelijke Zaligmaker dan een ernstige bedreiging, n.l. dat wanneer ze zich door hen laten ver leiden en zich laten meesleepen in hun verdorvenheid, ze ook deelgenooten zullen worden van huu eeuwige onder gang, „alle boom, die geen goede vruchten voortbrengt, zal uitgehakt en in het vuur geworpen worden." Opdat Zijn leerlingen zich derhalve niet zouden laten bedriegen door dit valsche leeraren, die in schaapskle deren tot hen zullen komen en bij hun prediking dikwijls de naam des Heeren zullen gebruiken, voegt de Zaligmaker er aan toe: „niet ieder die tot Mij zegt: Heer! Heer! zal in het rijk der Hemelen ingaan, maar die den wil mijns Vaders doet" derhalve als een goede boom goede vruchten voort brengt, die zal ingaan in het rijk der hemelen." Zijn ook heden ten dage die val sche profeten niet in groote getale te vinden? Helden. Men telt er velen in dezen tijd! Ik bedoel niet die mannen, die hun borst vol decoraties, alles hebben geofferd voor de eer en vrijheid van hun Va derland, zooals Genaraal Foch e.a., voor wie thans monumenten oprijzen ""i, ik wil een enkel woord wijden een ander soort van helden en heldinnen. 't Zijn onze Roomsch-Katholieke leeken, die in de missie-landen aan de zijde der missionarissen alles weten te offeren tot uitbreiding van het rijk van Christus en tot geluk van den Inlander. Voor mij ligt aflevering 5 \taii den Sint Claveibond, Juni 1930, waarin we kunnen lezen over „Java aan het H. Hart van Jesus", maar waarin we de namen vinden geschreven van de ge broeders Schmutzer en familie, die al hun kracht geschonken hebben tot verheffing van het Javaansche volk. Heel de aflevering handelt er over. Ik kan u vertellen van den genees heer en zijn echtgenoote, die te Laren- toeka op Flores zich wijden aan de genezing der zieken, en daardoor voor den missionaris den weg banen om te komen tot het volk en het te winnen lor Christus' Rijk. Het „Seraphisches Weltapostolat des H. Franciscus van Assisi" bracht me weer een andere geschiedenis van werkelijk opofferende zielen. Ik lees daar als volgt. De heerschende typhus- epidemie in Tsinchow (Kansoe in China) bracht ook over de familie van den missiearts diepe droefheid en leed. Kort na de beaarding van Pater Petrus, het eerste offer der besmettelijke ziekte, werd Mevr. Maria Drexler door vlek- typhus getroffen. Ondanks de uiterste zorgen en opofferingen van den kant van haar echtgenoot en de ziekezuster, moest de edele vrouw op 25 April op jeugdigen leeftijd sterven. Eenige dagen lag de geneesheer zelf ernstig ziek op 't bed van smarten, maar zijn sterk gestel en God's genade hield hem in 't leven. De overleden echtgenoote van den dokter was vervuld met idealisme en een sterk geloovigen missiegeest. Haar echtgenoot gaf zijn goede praktijk in Allgau (Duitscheland) op om zijn ge heel leven en werken totaal te stellen in dienst van de heidenmissie. Toen hij aan zijn echtgenoote zijn plan ken baar maakte, vond hij bij haar steun voor zijn edelmoedig streven. Geen oogenblik weifelde 2ij het vaderland te verlaten en aan de zijde van haar man te gaan naar de verre Kansoe- missie. Moedig en geduldig verdroeg ze de groote moeilijkheden aan de zware reis verbonden, die aan de zwakkere gesteltenis van de vrouw zeker geen kleine eischen stelt. Met gansch haar ziel gaf zij zich in de missie voor haar verheven werk, zoo dat zij de arbeid van haar echtgenoot naar krachten ondersteunde. Het was was voor de edele vrouw hoofdzaak, in blijmoedige liefde tot God en den evenmensch mede te kunnen helpen aan het grootsche werk voor de redding der zielen. Onvermoeid was zij tijdens de epidemie behulpzaam. Die opoffe ring maakte haar gelukkig en tevreden. Slechts één zorg drukte haar neer; haar man kon eerder dan zij sterven, en zoo zou zij alleen in den vreemde achterblijven. God echter vroeg dit offer eerst van haar zelf. Haar zwakke gezondheid kon den aanval der koorts niet weer staan. Hoe smartelijk het voor den misslearls geweest mag zijn, toen hij zijn dierbare levengezellin moest me- dedeelen, dat er geen hoop op ge- zezing was, weet God alleen. Getroost zag de moedige vrouw haar stervens uur tegemoet. Zoolang zij nog bij kennis was, ontving ze dagelijks de H. Communie uit de hand van den missionaris, die haar ook in 't laatste stervensuur bijstond. Onophoudelijk werd er om genezing gebeden in heel de missie voor deze edelmoedige vrouw. Maar de lieve God verloste haar spoe dig uit haar lijden om haar hierboven het loon ie schenken voor hare onbaat zuchtige liefde voor het grootsche missiewerk. In werkelijk oprechte droefheid werd zij door haar echtgenoot, de missio narissen, zusters en christenen ten grave gedragen. De Bisschop zelf droeg de H. Requiemmis op en deed de plechtigheden aan 't graf. In den hemel zal ze zeker haar loon ontvangen hebben, en daar ook voort- werken aan de taak en het werk, dat zij zoo edelmoedig en liefdevol voor de missie in China volbracht heeft. Wat heerlijk, weer eens die voor beelden voor oogen te hebben! Een uitnoodiging aan ons ook offers te brengen voor de zaak van Christus; e«n vermaning om beter nog onze christelijke plichten na te komeneen aansporing om mede te werken aan het geluk van anderen, want „hieraan zullen de menschen erkennen, dat Ge Mijne leerlingen zijt, zoo ge liefee hebt voor elkander", en „Ik heb u een voor beeld gegeven opdat gij zoudt doen, gelijk Ik gedaan heb." „Vade et fac similiter ga dus en werk ook zoo." Het zijn de lessen van de Eeuwige Waarheid. Honderdvoudig zullen we er voor beloond worden. Opvoeding. Leer uw kinderen zelfbeheersching, ook al, als zij nog heel klein zijn. Onderwerp u nooit aan hunne dwin gelandij. Later in hun leven zullen zij van uwe behandeling, waarmede gij hen in de goede richting dwingt, de goede vruchten plukken. In den strijd om het geestelijk bestaan is de zelf beheersching van het grootste gewicht, ja vooral in den strijd om het geeste lijk bestaan. Daarop wordt veel te weinig gelet. Als het kind maar ge zond opgroeit naar het lichaam en een goede positie krijgt in de maatschappij, dan, meent men, is alles in orde. En toch voor het ware levensgeluk is dat slechts bijzaak. Hoevelen zijn er niet, die in een moeitevol bestaan veel ge lukkiger zijn door hun geestelijk leven en hun arbeid, dan anderen, die ma terieel er beter voor slaan, maar wier zieleleven onvruchtbaar is en die niet in staat zijn in hun arbeid en streven een nooit opdrogende bron van echt levensgeluk te vinden. En maar al te dikwijls ligt het aan de opvoeding, als het leven op deze wijze een misluk king wordt. Moeders en Vaders, denkt er aan, dat gij zijt de verantwoordelijke opvoeders van het komend geslacht. De verbinding van Am sterdam met den Rijn. In De Tijd levert een inzender, die zich „Terne" teekent, critiek op het plan van minister Reijmer inzake de Amsterdam-Rijnverbinding. Deze blijk baar deskundige schrijver zegt: „De aan de Staatscommissie-Limburg verstrekte opdracht was van beperkten aard: Amsterdam—Rijn, met gebruik making zooveel mogelijk van het Merwedekanaal. De andere aspecten van het zooveel ruimere vraagstuk der verbinding te water van Amsterdam met zijn achterland waren aan die op dracht vreemd. Die aspecten zijn, wat de hoofdzaken betreft, drievoudig: a. De Zuiderzee met de aansluitende Zuiderzee-provincies, vooral in het Oosten en het Noorden des lands, b. De Maaskanalisatie en het achterland van de Maas, en c. Het driehoeksver- keer tusschen de drie Noordzeehavens Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen en het gemeenschappelijk achterland. Het wetsontwerp nu, wijdt ook aan dacht aan het driehoeksverkeer Am sterdam-Rotterdam-Rijn. Doch overi gens huldigt het dezelfde nauwe op vatting van het vraagstuk, als waarvan de formuleering der opdracht aan de Staatscommissie-Limburg blijk gaf. Was Nederland nooit aan de reuzen- onderneming van de Zuiderzee begon nen, had Nederland zich afzijdig ge houden van de openstelling van het gebied der Boven-Maas voor zijne economische belangen, was het be staan van Antwerpen als Noordzeehaven aan den wetgever vreemd gebleven, dan had het wetsvoorstel in dezelfde termen, als waarin het thans is vervat, kunnen zijn ingediend. Al die groote zaken zijn tenslotte als een schaduw aan de ingediende voorstellen voorbijgegledendaarvan is concreet niets in het wetsontwerp overgebleven. Op het voetspoor van de hoofdstad ziet de Rijkswetgever niet anders dan het belang AmsterdamRijn." WINKELSLUITING Aan de Eerste Kamer is een adres gezonden door den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe-' dienden, waarin met klem wordt aan gedrongen op aanneming van het wetsontwerp inzake de winkelsluiting. VAN HET HOF H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana arriveeren 1 Augustus op Soestdijk. Z. K- H. Prins Hendrik wordt 28 of 29 Juli a.s. van zijn buitenlandsche reis in Den Haag terug verwacht. Betalen. Uit de berekening, gevoegd bij het ingediende Kanaalplan, Amsterdam- Utrecht—Wijk bij Duurstede, blijkt dat door stad en provincie Utrecht onge veer drie en een kwart millioen gulden zal moeten worden bijgedragen in de kosten van het geheel. Wijl het nu gekozen project zeer veel kans geeft op tegenslag, speciaal waar het de voorgenomen verbreeding van het Merwedekanaal van Amsterdam naar Utrecht betreft, mag gerust wor den gerekend op bijpassen van vier millioen door Utrecht, enkel voor het Kanaal. Bovendien komen nog een paar millioen gulden ten laste van stad en provincie Utrecht, tengevolge van de aanvaarding van het plan Musscrt. Door uitvoering van hetplan-Mussert toch, ontstaan zoodanige veranderingen in den waterstaatkundigen toestand van het Westelijk deel der provincie, dat allerlei groote werken zullen noodig zijn. Goed bezien wordt dus de toestand ió: Aan Oostelijk Utrecht wordt onthou den een waterweg, die den economi- schen toestand in dat deel der pro vincie stellig zeer gunstig zou beïn vloeden en bovendien den waterstaat kundigen toestand in de Geldersche Vallei zoodanig zou verbeteren, dat een gebied, duizenden Hectaren groot, tot enorm verhoogde productie zou wor den gebracht. Maar wél zullen de bewoners van Oostelijk Utrecht straks moeten mee dragen de zware financieele lasten, die de provincie Utrecht gaan drukken als gevolg van de gevoerde Kanaalpolitiek van Ged. Staten, die meer oog hadden voor de vermeende belangen der stad Utrecht dan voor het levensbelang van het misdeelde Oostelijk Sticht. En waar de stad Utrecht door Ged. Staten momenteel zelfs nog niet finan cieel krachtig genoeg wordt geacht om den bouw van een behoorlijk gymna sium te financeeren, daar rijst de vr< hoe zal het straks gaan, als aan gemeente Utrecht de rekening wordt gepresenteerd van de werken, verband houdend met de uitvoering van 't ge kozen Kanaalplan. Binnenland of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET1AAR KANTOORBOEKHANDEL LAN6ESTRAAT 84 TEL. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Luitenant-kolonel jhr. D. Mollerus, commandant van het zesde regiment veld-artillerie, zal om gezondheids redenen den militairen dienst verlaten. Burgemeester en Wethouders doen den Raad een voorstel tot aanleg van een alarmeer-inrichting op het net van de Amersfoortsche Radio-Centrale. Er is getracht in ver afgelegen wijken met bewoners van telefonisch aan te sluiten perceelen een overeen komst te treffen, waarbij dezen tegen vergoeding hunne telefonen voor brand melding beschikbaar houden. Als hulp middel zou deze maatregel verbetering kunnen brengen, doch afdoende kan dit niet zijn, omdat, aan het gebruik van particuliere telefonen uit den aard der zaak verschillende bezwaren zijn verbonden. - De vermakelijkheidsbelasting. Volgens de thans geldende regeling moeten vereenigingen, wier leden zon der betaling van entree toegang hebben tot een vermakelijkheid 15 pCt. stor ten van de contributiën over het ge- heele jaar. Deze regeling werkt be lemmerend op het vereenigingsleven en geeft bij toepassing aanleiding tot onbillijkheden waarop ook reeds uit uw midden de aandacht werd ge vestigd doordat o.a. door de ver eenigingen oek belasting moet worden betaald voor leden, welke van de ver makelijkheid geen gebruik maken, maar enkel lid of donateur der vereeniging zijn. Dit voorschrift wordt uit de dening geschrapt en daarvoor is in de plaats gesteld een regeling, volgens welke de toegangsbewijzen uit te reiken door vereenigingen aan leden en dona te bij het berekenen van de onzui vere opbrengst worden gesteld op de helft der waarde, welke door het publiek moet worden voldaan. Hierdoor komt een einde aan boven- aangegeven onbillijkheden, doordat slechts belasting door de vereenigingen verschuldigd zal zijn voor het aantal leden dat de vermakelijkheid heeft bij- Sewoond, terwijl de bepaling, waar oor het bedrag der belasting tot de helft is teruggebracht en van belasting zijn vrijgesteld leden der vereeniging, die aan de vermakelijkheid medewerken, het toetreden als lid zal bevorderen; de heffing dezer belasting zal dus min der belemmerend werken op het ver eenigingsleven. Verdere wijzigingen betreffen een nvulling van art. 2 en 4 waardoor ontduiking der belasting bij automa tische muziekinstrumenten zal worden voorkomen, voorts het duidelijker doen uitkomen van de vrijstelling van be lasting bij het houden van voordrach ten en ten slotte het opnemen van een bepaling, op grond waarvan bepaalde vereenigingen voor in haar gebouwen aanwezige automatische muziekinstru menten (o. a. radio) van de hiervoor verschuldigde belasting zullen zijn vrij gesteld. Hier tegenover staat het opnemen van een belasting, volgens oppervlakte, bij het geven van wedstrijden, waarbij ook aan andere personen dan deel nemers zonder betaling toegang wordt verleend. Onze sladgenoote, mej. M. A. A. Ramselaar, slaagde te Amsterdam voor het examen Nijverheidsonderwijs Akte N VIII. Voor het toelatingsexamen voorde Middelbare Technische School te Am sterdam zijn geslaagd H. Lans en N. P. de Jongh) Dinsdag 5 Augustus zal door de Stichting „De Lichtenberg" (Zieken huis) te Amersfoort in „Monopole" te Amersfoort, onder Protestantsche aan nemers worden aanbesteed: het aan bouwen van een vleugel aan het als ziekenhuis in te richten gebouw „De Lichtenberg" aan den Utrechtschenweg. Bestek met teekeningen verkrijgbaar bij den Architect G. van Hoogevest. De pogingen om een regeling tot stand te brengen werden gestaakt, toen door de N.V. Amersf. Radio-Centrale een aanbieding werd gedaan, die bij eerste beschouwing geheel en al aan de gestelde eischen scheen te voldoen. De Radio-Centrale heeft een draden- net, dat nu reeds in 300 van de 360 straten is aangebracht. De directeur heeft een eenvoudig kastje gemaakt, dat aan den gevel van een huis, tegen een lantaarnpaal of op andere in het oog loopende plaats kan worden opgehangen. In dit kastje wordt een telefoontoestel geplaatst. Door middel van het telefoontoestel is langs de draden van de Radio-Cen trale onmiddellijk aansluiting te ver krijgen met het bureau van Politie. !en groot voordeel hierbij Is dat het ingesprek zijn of een verkeerde aan sluiting bekomen, is uitgesloten. Door het inslaan van een zijruitje springt de deur van het kastje auto matisch open, waarna zonder meer van het telefoontoestel kan worden gebruik gemaakt. De kastjes worden bij nacht van binnen electrisch verlicht, welke ver lichting gelijk mst de straatlantaarns automatisch wordt ontstoken. Hierdoor zijn ook bij nacht deze kastjes voor ieder gemakkelijk te vinden. De aangebrachte opschriften maken de bediening zeer eenvoudig en ver gissingen zijn nagenoeg uitgesloten. Iedere kast wordt voorzien van een groot nummer. Wordt door vreemde lingen, die den naam van de straat, waarin zij zich bevinden, niet kennen, van deze alarmeerinrichting gebruik gemaakt, dan hebben zij slechts het nummer op te geven van het kastje, waarvoor zij zich bevinden en is het voor den agent van politie, die het bericht aan het hoofdbureau in ont vangst neemt, mogelijk aan de hand van de in het bureau opgehangen lijst, te bepalen uit welke straat hulp is gevraagd. De kosten zullen per jaar f2420 be dragen, waarvan een helft komt voor rekening van de brandweer en een helft voor rekening van de politie. Aanvaard de gemeente deze regeling, dan wordt daarbij meteen de concessie der Amersf. Radio-Centrale verlengd tot 1 |anuari 1942. Dinsdagavond werd ten overstaan van notaris Schröder inzet gehouden van het buitengoed „Beekestein" in 14 perceelen. De inzet was: Perc. 1. H. Lensing f 4200.— 2. J. Boshuizen f 3300 3. Idem f 3500 4. H. Lensing f 3700.— 5. J. Boshuizen f 2650.— 6. A. Builenbos f 3700 7. J. Veer f 1900.- 8. K. van Nimwegen f 1850. 9. Idem f 1800.— 10. Idem f 1700.— 11. S. Volp f 1300.— 12. G. van der Heijden f 1300.— 13. E. de Greef f 1400.— 14. J. Boshuizen f 14000.— Toeslag 29 Juli om 7 uur in „de Zwaan".

De Eembode | 1930 | | pagina 1