i Het beste Adres G. KEUNEKE Sigarenmagazijn G. J. A. Verweij art - voor Dgmeotaooohon Koffen en allo aoor- ten fijne Lederwaren LAN6ESTRAAT105-AMERSFOORT Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis ven de ingezetenen, dat op Woensdag 30 Juli de» namiddags 3 uur gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting in het gebouw ven de Handelsschool in de Hellestraat. Geslaagd voor het Mercurius- diploma Boekhouden onze stadgenoot de Heer H. Dijkstra, opgeleid door den heer K. Oroenhuysen, leeraar Boekh. M.O., alhier". Het verdient bijzondere vermelding, dat aan de R. K.' Universiteit de promotie plaats had van Zuster Marie Josepha, lid van de Congre gatie der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. Niet alleen omdat zulks cum laude geschiedde, maar ook, wijl de nieuwe doctor de eerste is, die van meet af aan haar studies te Nijmegen gedaan heeft. In korten tijd slaagde zij voor het candidaats-examen Germaansche taai en letterkunde (Duitsch) en deed zij twee doctoraal-examens en wel in de Duitsche en vervolgens in de Neder- iandsche taal- en letterkunde, gelijk haar promotor, prof. dr. Th. Baader, bij zijn promotie-gelukwensch deed uitkomen. Het proefschrift behandelt „Das Geist- liche Lied der Devotio Moderna. Ein Spiegel Niedertèndisch-Deutscher Be- ziehungen" het geestelijke lied van de Devotio Moderna, dus uit het bloei tijdperk van de broeders en zusters van het Gemeene Leven. De schrijfster heeft dit literaire genre in een grooter cultuur-geschiedkundig verband gebracht met de werkzaam heden der vanuit Deventer en Diepen veen gestichte Zusterhuizen in West- falen, in het Rijnland en de meer ten Oosten gelegen streken van het oude Duitsche Rijk. Dit cultuur-geschiedkundig onder zoek getuigt voor een opbloeien van den studiegeest onder de vrouwelijke religieuzen. Het onderwerp dezer dissertatie is vooral ook voor de Nederlanders van veel belang. Het betreft hier een nog vrijwel onontgonnen gebied. De promotor vestigde er de aan dacht op, dat deze dissertatie is te beschouwen als een bouwsteen tot de geschiedenis van de betrekkingen tus- schen Duitschland en Nederland. Om de ruitersport meer ingang te doen vinden bij de burgerij heeft zich een comité gevormd om het bestuur van de ruitersportvereeniging „Eem- land" te steunen. Mr. J. C. Graaf van Randwijck, burge meester. A. H. Martens, directeur van de Middenstandsbank, Dr. Ph. H. Peijrot, rector gymnasium, Dr. j. J. A. Aghina en G. Goorhuis, commissaris van politie, vormen met de heeren W. Willing Jr. en G. Abrahamsen van het Amers- foortsch Dagblad, het comité. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. DronkenschapJ. V., Amersfoort f 10 of 5 d.J. v. H., Helmond id.A. R., Oudehorne id. Vee laten loopen op anders grond S. L. v. d. H., Ëemnes f5 of 2 d. jachtwet: G. H„ Voorthuizen f25 of 10 d. en verniet, geweer. IJkwet: I. de G., Amersfoort 3 maal 50 cent of 1 d. h. en verb, gewichten Ph. H., id. Te Soest op wagen waren uitstallen C. v. G., aldaar f 3 of I d. Te Soest op straat muziek maken F. L., Groenlo f2 of 1 d. Trekdier onbeheerd laten Nijkerk f5 of 3 d. StrooperijM. S. V., Venlo f 5 of 3 d. Te Amersfoort goederen ter markt houden, waar het daarvoor niet is aan gewezen: J. H., aldaar f2 of 1 d. N. P., id. Wielrijden in beschonken toestand A. v. H., Amersfoort f25 of 10 d. J. V., Nijkerk id. Motorrijden in beschonken toestand G. C. de J., Blaricum I d. hecht, en ontzegging rijbevoegdheid 3 maanden. Wielrijden zonder licht: G. B., Baarn f5 of 2 d.G. v. E., Barneveld id. H. K„ Zeist id. Idem zonder goede remmenTh. M., Amersfoort f3 of 2 d. Idem zonder behoorlijk uitwijken A. P.. Hoogland f3 of I d. Autorijden zonder rijbewijs: D. C. Ermelo f 5 of 2 d. Wielrijden op een trottoir: W. B. Amersfoort f3 of ld. Met auto te snel rijden in Soest: C. D. P., Zwolle f20 of 10 d. Idem in BarneveldC. v. V., Voor burg f20 of 10 d.; C. M., Amsterdam f 15 of 10 d.D. W. K., 'id.; J. de G., Den Haag f 10 of 5 d.; M. L. D., Haarlem id.G. J. J. S., Den Haag id. Idem in HoevelakenS. S., Amster dam f7.50 of 5 d. idem in Scherpenzee!J. K., Den Haag f 10 of 5 d. Aangewezen voor Zondagsdienst en Nachtweekdienst van 26 Juli—2 Aug. Apotheek Cramer Utrecbtscheweg. De Zondagsdienst der Amersfoort- sche geneesheeren wordt waargenomen door de heeren artsen Batenburg, Schreuder en Plomp. De heer G. A. L. Spelberg heeft eervol ontslag gevraagd als hoofd der openbare U. L. O.-school alhier. In een vergadering der leden de Middenstandsvereeniging Handel en Nijverheid is besloten vernieuwing van de Kon. goedkeuring op de Statuten aan te vragen. De Vereeniging wordt op denzelfden voet voortgezet. Er is een kleine commissie benoemd voor de voorbereiding van een etalage- versieringswedstrijd, In het Generaal Kapittel van de Congregatie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart (St. Gregorius Utrecht) gehouden te Utrecht, werd tot Algem. Overste gekozen de eerw. fr. M. Andreas (G. B. Legdeur), vroeger hoofd der R. K. Jongensscholen aan de Schimmelpenninckstraal te dezer stede. Orgelbespeling en Kooruitvoering in de St, Joriskerk op Donderdag 24 Juli, door den heer A. J. C. Mooy en het Ned. Herv. Zangkoor, dir. A.J.C. Mooy. 'n Kerkconcert, hartje zon najaarsachtig ook het weer, moet al handig gepropageerd zijn en bijzondere attracties bieden, wil het nu nog veel publiek .trekken. We vreezen, dat bij het matige entrée, de baten voor den Diaconessenarbeid (2e hoogtezon) heel miniem zijn. Slechts no. 1 van het programma as voor enkel orgel en hoe 'n knap organist we den heer Mooy ook ge- looven, zijn Praeludium in Es gr. f. van J. S. Bach liet ons volkomen koud. De klanken-massa, die het machtige instrument over ons uitstortte, sugge reerde ons allerminst de bekende vlucht blanke duiven. De rest van het zevennummerig pro gram was voor rekening van het Ge mengd Zangkoor. Vooral de sopranen en alten van dit koortje hadden ver schillende zelfs heel goede momenten zoo o.a. in het Oud-Nederlandsche „Herders, hoe ontwaakt gij niet?' „Bij het Kruis". Overigens kan dirigent Mooy nog wel wat goede tenoren ge bruiken en z'n menschen veel aan stemoefening laten doen. De twee choralen aan het begin zou ik liever na het Adoramus Te geplaatst hebbendaar waren ze allicht niet zoo wankel gezon gen en zouden heel goed bij het vorige hebben aangesloten. Met het Hodie van Sweelinck, O vos omnes van Vittoria en Adoramus Te Christe van Perti, heeft o.i. de heer Mooy wat te hoog gegrepen. We kunnen hem eventueele concer ten der Sixtijnsche Kapel of goede gramaphoon-platen er van warm aan bevelen. De vereeniging voor de ambacht school vergaderde onder leiding van ds. J. Visser. Onder dankzegging voor het ge voerde beheer is de rekening en ver antwoording goedgekeurd en de pen ningmeester gedechargeerd. In het bestuur werd in de vacature- Ruitenberg voorzien door de benoe ming van P. v. Veen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Van de 52 leerlingen der hoogste klasse verwierven 50 het einddiploma. In 1929 meldden zich 102 leerlingen aan, waarvan er 85 geplaatst werden. Het geringe aantal inschrijvingen in 1929 moet als een toevallig verschijnsel worden aangemerkt. Dit Jaar lieten zich toch weer 141 leerlingen inschrijven, waarvan er 63 moesten worden afge wezen. Er worden weer pogingen in het werk gesteld tot vergrooting der school. Indien de aangevraagde kosten van f90.000— worden toegestaan, zullen machine-bankwerkers en timmerlieden gediend zijn. Bij rondvraag adviseert architect Adriaans dat het wel wenschelijk zou zijn leerlingen van het 3de leerjaar vormgeving van eenvoudige woningen en boerderijtjes op het platteland bij te brengen. Daardoor zal de mogelijk heid geschapen worden in de toekomst de vaak voorkomende wangedrochten te doen verdwijnen. De directeur der school kan zich met deze opmerking niet vereenigen. Zondagmiddag om half drie speelt de voetbalvereniging Limvio op het sportterrein aan de Barchman Wuyliers- laan, een vriendschappelijke wedstrijd tegen H. M. S. te Utrecht. Uit den Omtrek Barneveld De majoor der rijksveldwacht Kreijemaat, is op zijn verzoek als zoo danig benoemd te Baarn. Naar wij vernemen, bedraagt het aantal deelnemers aan de Landbouw- en Middenstandsbeurs reeds 49. Onder de inschrijvers behooren zakenmen- schen op zeer varieerend gebied. - Op de markt: Aangevoerd 1.500.000 eieren. Prijs f5.50—f6.70 per 100 st. Handel vlug. Hootflond Met gunstig gevolg hebben de vol gende leerlingen der R.K. Modevak school van „Leo's Oord" alhier examen afgelegd: Voor Lingerie: Hermine Ebing en Richarda v. Middelaar. CortumièrAnna v. Middelaar, Henrica Smink en Maria Benkers Burgerlijke Stand. Geboren: Antoon Marinus, z. v. A. Schimmel en R. Klaassen. Onder trouwd C. Heymeskamp en G. Kraan. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Petrus, z. v. G. P. Hilhorst en H. M. Hofslot. Nijkerk Burgerlijke stand. Geboren: Antonia Bernardina, d. H. Marsman en A. G. Strik Gerrit, z. v. A. v. Dasier en J.Renes Aartje, d. v. J. Schotsman en O. v. d. Beek Wiliemijntje Rosalia, d. v. W. v. d. Akker en I. Korpadi. Ondertrouwd: G. de Jong en J. R. Blokhuis A Smit en M. Dirksen. Gehuwd: C. v. d. Bor en W. v. Veenhuizen W. v de Klok en G. Wassink. Overleden: Hermina Nijboer, 82 j., wed. v. A. v. Sweden Jacob Vat, 67 j. Wil- lempje v. Wijland, 25 j. Leusden Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: O. Verwoert en G. Bloos. Overleden: Trijntje van den Herberg, 23 jr., jongehuwd. Op den openbaren weg te Leusden zijn twee jassen gevonden. Inlichtingen verstrekt de Gemeenteveldwachter te Hamersveld. Btoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenAlijda Anna, d. v. W. H. Blom en C. G. Kuijer. De raad der gemeente kwam Woens dagmiddag te 3 uur bijeen. Na opening door den Voorzitter las de Secretaris de notulen voor welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de voorgelezen notulen deelde de Voorzitter mede dat de Inspecteur van Volksgezondheid begin September een lezing met lichtbeelden zal houden betreffende vaccinatie. Ingekomen goedkeuring Ged. Staten betreffende het genomen leeningsbe- sluit. Door de Heeren v. d. Hengel en Kuit werden de geloofsbrieven nage zien van het nieuwe raadslid de Heer W. Smit. De Heer v. d. Hengel adviseerde tot toelating. Aangeboden werd de gemeentereke ning 1929. Tot leden voor nazien dier rekening werden benoemd de Heeren v. Laar, Kuit en Burgsteden. Van de rondvraag maakte Wethouder Zandbrink gebruik om voor ingezetenen abonnement te verkrijgen voor tolhef fing Hessenstraatweg. De Voorzitter zegde medewerking toe. Soest Alhier had de opening plaats het Groot Nationaal Concours voor Mannen-, Gemengde-, Vrouwen- en Kinderkoren, benevens harmonie- en fanfarecorpsen. Als gevolg van de minder gunstige weersgesteldheid was het aantal be zoekers niet groot. De Soester Harmonie, onder leiding van directeur Kok, zorgde voor enkele opgewekte nummers om de feeststem ming te wekken. Burgerlijke Stand. GeborenMaria Barbara, d. van W. Hilhorst en J. H. Kok. Gijsbertje, I. van A. v. d. Broek en J. Dijkstra. OndertrouwdG. v. Essen en D. v. d. Broek. Gehuwd: W. Vuijk en J. M. Kromhout. G. Wijnhoff en C, R. Herboth. Overleden: Cornelis F. T. Elout, 29 j., ongeh. Maandagavond vergadert de ge meenteraad. Behandeld wordt o.m. Behandeling voorstellen herziening gemeentelijk belastingstelsel. Vaststelling van een besluit tot schenking aanvaarden van grond. Voorstel tot het plaatsen van een rene nabij de brandweercentrale te Soesterberg met credietaanvrage. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet van f 1000 voor een te geven vuurwerk ter gelegenheid van de herdenking van H. M. de Koningin. I Amersfoort, zooals Henry Havard het zag Ao. 1874. Vacantie Ter verzachting en genezing vanstuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn t PUROL Krommestraat 27 Is Zondag a.s. gesloten - In den avond bevonden zich twee irlester-studenten van Warmond te iets op een plezierreisje naar Dord recht. Nabij ZwiJndrecht passeert een auto, welke door een tweede auto werd achterop gereden, die eveneens voorbij wilde, be eerste auto hield daardoor te veel links en raakte een der t seminaristen, de Eerw. heer J. Kraak man, die tegen den weg werd geslin gerd. Toen men den aangeredene op nam, bleek deze een zware hersen schudding te hebben bekomen, waarop Door A. F. VAN BEURDEN. De beroemde schrijver Henry Havard beschreef „Schilderachtig Holland" en in het deel gewijd aan de „doode steden der Zuiderzee: Monnikendam, Volendam, Edam, Hoorn, Enkhuizen, Nieuwediep,Texel, Harlingen, Franeker, Stavoren, Urk, Schokland, Kampen, Harderwijk, ook Zwolle en Amers foort, die min of meer verwijderd zijn van de Zuiderzee. Zijn boek in drie deelen heeft indertijd grooten opgang gemaakt. Van Amersfoort zegt hij het volgende Bijna ter halverwege van Harderwijk naar Utrecht ligtdenettestadAmers/oorf. Van den spoorweg uit ziet men reeds een oude poort met kanteelen en torentjes, waarachter zich een menigte oude huizen schijnt te verbergen met spilsgeveltjes, hooge en eerbiedwaar dige torens omgevende, die trotselijk het omliggende landschap beheerscheri. Het is moeilijk een dergelijk aantrek kelijk gezicht voorbij te gaan. Wij hielden enkele uren stil in deze oude stad, die de oude schrijver met schillende namen aangeduid hebben van Heemsfurt tot Amisvoort en tot welke ons, dat moet ik bekennen, ons nog iets anders sterk aantrok. Deze kleine stad verdient wel, dat men haar bezoeke. Zij heeft recht op een vader- landsche pelgrimage, want binnen hare muren werd den 14 September 1547 (en niet 1549 zooals eenige schrijvers willen)Jan van Oldenbarne veld geboren, die advocaat der Generale Staten van Holland was, pensionaris van Rotter dam en een der grootste burgers, die de menschheid voortgebracht heeft. Bijzonder ontwikkeld, in een tijd dat het zede was onontwikkeld te zijn, diplomaat van opvallende vaardigheid, volledig politicus, streng republikein, onberispelijk magistraat was Olden- barneveld eenderkrachtigesteunpilaren van de opkomende politiek en deelde, met Willem den Zwijger, de buiten gewone eer de vrijheid van zijn land te grondvesten. Met een leger van geuzen schiepen deze groote mannen een onafhankelijk volk, rijk en trotsch en hunne opvolgers hadden alleen hun voorbeeld te volgen om van een klein volk een groote natie te vormen. Toen Oldenbarneveld dezen helden- strijd begon, een der verwonderlijkste die men in de geschiedenis der mensch heid vindt, werden hij en zijns mede standers verachtelijk als rebellen be handeld, maar hij teekende ook het verdrag van Antwerpen, waarbij de Vereenigde Provinciën, destijds een machtige natie geworden, met den Koning van Spanje als gelijken onder handelden. Maar dergelljken burgermoed kon niet onaangetast blijven. Vergeten wer den zijns diensten, om alleen haatge- dachten en jaloersheid te voeden en er verschenen lasterlijke pamfletten tegen hem. In plaats van hem tot eersten burger van een vrijen staat te maken, maakte men van hem een hoofd van een burgerlijke partijgroep, waartegen men volk en leger opzette, den partij ganger van een verdraagzame gods dienstleer, tegen wien men de groote menigte van strenge protestanten, vol orthodoxie, opwond. Ten slotte beschuldigde men hem nog van zijn land verkocht te hebben, hij die zijn geheele bestaan gewijd had aan het groot en welvarend te maken. Maar de vijanden van Oldenbarne veld konden hem zijn leven nemen als dat mogelijk was, zij konden hem in zijn laatste oogenblikken door allerlei onwaardige dingen krenken, zooals door hem bij een uitgang te weigeren zijne kinderen aan zijn hart te drukken en in het laatste oogenbiik hem een kussen te weigeren om zijne knieën te ondersteunen, bevend onder het ge wicht der jaren, met dat alles konden zij zijn nagedachtenis niet schenden. En toen den 13 Mei 1619, de advokaat van Holland zijn hoofd, grijs geworden in den dienst der republiek op het noodlottige blok legde en met vaste stem riep: „Burgers, geloof niet, dat ik een landverrader ben. Ik heb altijd als een oprecht en vroom man gehandeld en als een goed patriot sterf ik", toen kwam de geschiedenis om deze laatste woorden te boeken en belette, dat iemand deze woorden en laatste getuigenis vervalschte. Amersfoort zou tevreden kunnen zijn met de wieg te zijn geweest van Ol denbarneveld, de nagedachtenis van zulk een man is voldoende voor den roem eener stad. (Wordt vervolgd.) Gemengde Berichten De werkloosheid in Engeland nadert bedenkelijk de 2 miliioen. Uw Kindje, JOg houdt met Purolpoeder en de Uisnderlge of stukgaande plekjes behandelt met Purol. C verzacht r-J Artikelen de plekjes behandelt met Puról. Dit dadelijk en eeneest spoedig. Belde i verkrijgbaar bij Apoth. cn Drogisten de dood spoedig volgde. Een met bessen geladen auto te Tiel moest op den Waalbandijk uit wijken. Teveel aan den kant van den dijk rijdend, zakte de auto weg, sloeg om en bleef zwaar gehavend liggen aan den voet van den dijk. De chauffeur werd ernstig gewonden had snij wonden in het gelaat, terwijl de naast hem zittende G., die vermoedelijk tijdens den val pogingen heeft gedaan uit de auto te springen, dit met den dood heeft moeten bekoopen. In een stormnacht is het zeilschip „Eben Haëzer" op de Zuiderzee schen Schokland en Harderwijk zonken. De schipper wist met levens gevaar zijn vrouw en drie kinderen, van 8, 4 en 3 jaar oud, van boord te halen en in de sloep te brengen. Deze sloep werd later door schipper Bouw meester uit Zwolle, die met zijn motor schip passeerde, op sleeptouw genomen en aaar Schokland gebracht, waar de ■chipper Kroezen en zijn gezin thans nog vertoeven. Over Aalten en omgeving is cycloon getrokken van het Zuidwesten naar het Noordoosten. Dc cycloon had een breedte van 20 tot 25 Meter. De kracht van den wind was niet zoo hevig als eenige jaren geleden, maar toch werden talrijke boomen ontwor teld, dakpannen en schoorsteenen ver nield en kippenhokken verwoest. Hier en daar werden zelfs door den wind bieten en wortelen uit den grond gerukt. De storm heeft groote schade aan gericht in de tentenkampen te Zand- voort, Bloemendaal, Ymuiden en Wijk aan Zee. Zoo werden te Ymuiden 30 tenten vernield en te Zandvoort van de 170. In het gebied van Napels in Italië hebben hevige aard-schokken groote verwoestingen aangericht. Duizenden zijn dakloos geworden door het ver nielen hunner woningen. Meer dan 150 dooden werden reeds gevonden. Rijkspresident Von Hindenburg be zocht het voormalig bezet Rijngebied en overal was stormachtige vreugde. Te Coblenz werd 's avonds een vuur werk ontstoken, hetwelk duizenden feestgangers trok. Na afloop vond een ernstig ongeluk plaats. Toen de menschenmenigle naar de voorstad Coblenz terugkeerde, stortte een brug in. Ongeveer 100 menschen, die zich op de brug bevonden vielen te water. Onmiddellijk snelden brandweer, politie en burgers te hulp. Een groot aantal drenkelingen slaagde er echter in om zonder hulp den oever te be reiken. Tal van anderen werden aog gered. Bij het reddingswerk werden tot dusverre 40 dooden geborgen. Alle feesten werden nu afgelast en Von Hindenburg is naar Berlijn terug gekeerd. Twee Rotterdammers waren bij den vuurtoren te Scheveningen in zee aan het zwemmenbeiden werden door den sterken trek in zee gesleurd. De een kon zich bijtijds aan een golfbreker vastklampen en het strand bereiken. De ander echter dreef steeds verder af en verdronk. Te Lisse staken twee knaapjes plotseling den straatweg over. Ze wer den beide gegrepen door een vracht auto. Een van hen, een 6-jarlg jon getje, werd overreden en op slag gedood. Te Rotterdam is een 15-jarige jon gen toen hij de loopplank van een schip wilde oploopen, uitgegleden en ln het water gevallen. Een schipper haalde hem na een kwartier dood op. De plaatsvervangende Roemeensche minister van binnenlandsche zaken Angelescoe is in zijn werkkamer door een student door revolverschoten zwaar gewond. Bij een onbewaakten overweg in Weerselo is een met twee paarden bespannen wagen door den trein ge grepen. Een der paarden was op slag dood, terwijl het andere zwaar gewond werd. De voerman kwam met den schrik vrij. Een schilder, die werkzaamheden verrichtte aan den gevel van een per ceel aan de Keizersgracht te Amster dam, is van een ladder gevallen. Hij kwam met het hoofd op een stoepleu ning terecht en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. In de Fransche Alpen zijn vier per sonen van een uit 12 personen be staand toeristengezelschap tengevolge van het breken van een koord in een gestort. De vier toeristen, een geestelijke uit Straatsburg en drie scholieren, waren onmiddellijk dood. In Borger is de boerderij, bewoond door Landbouwer Luit, afgebrand. De bewoners konden zich met moeite red^J* den. Een groot aantal kippen kwam oi Te Ierland is een spoorwegstaking uitgebroken waarbij 12000 spoorweg arbeiders en 400 omnibuschauffeurq betrokken zijn. Te Urmond is een 15-jarige jongen uit Geleen, die op een vrachtauto was geklommen, daarvan afgevallen, over reden en op slag gedood. In de Notter te Rijssen reed een locomotief in op een kudde schapen. Langs de spoorlaan lagen, na het on geval, doode en zwaar verminkte, ziel- j togende schapen verspreid, terwijl de I hoeder met het overige deel der kudde 4 van schrik vluchtte. De verminkte >1 dieren zijn spoedig afgemaakt. In totaal zijn van de 23 schapen er 11 gedood. Bij landarbeid op een goed in Sloï vakije is de ketel van een locomobier gesprongen, waarbij een hooimijt in brand vloog en drie arbeiders in de vlammen omkwamen. De machinist en de stoker van de locomobiel kwamen er met lichte verwondingen af, doch vijf andere arbeiders werden door de rondvliegende stukken ijzer meer of minder ernstig gewond. Het hoofd eener school te Kamerik zou met de kinderen een reisje gaan maken. Bij de woning van het hoofd der school was men samengekomen. Enkele namen plaats in auto's, de rest in Utrechtsche wagentjes. In een rijtuig zaten elf kinderen. Op weg raakte het lemoen van het rijtuig op een gegeven oogenbiik geheel los, waardoor het rijtuig met volle vaart nabij het ge meentehuis in de wetering reed, over den kop sloeg en in de diepte ver2* dween met de twaalf inzittenden. OmJ' wonende personen schoten toe en met vereende krachten werden de dren kelingen allen op het droge gebracht. Enkelen waren licht gewond en één bewusteloos. Een kind geraakte in den winkel van Vroom en Dreesmann te Den Bosch, bij het naar boven gaan der lift, met haar hoofdje tusschen de lift en de wanden bekneld. In zeer zorg- wekkenden toestand werd de kleine opgenomen in het Ziekenhuis. Een zeer onaangename ervaring be leefde in het begin van deze maand j een Nederlandsch echtpaar tijdens een reis door Italië. De te AmsterdamJJ woonachtige publicist en acteur Johan Schmidt en zijn onder den naam van Tula di Vista optredende echtgenoote maakten een vacantiereis door Frankrijk en Italië. In Italië heeft men den too- neelspeler voor een verdacht individu aangezien en hem dagen-lang opge sloten. Ook in Winterswijk en Roodeschoo! is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Volgens de laatste berichten uit Italië zijn alleen in het aardbevings- gebied al 700 menschen om het leven gekomen. Het aantal gewonden, waaronder zich vele ernstige gevallen bevinden, is natuurlijk veel grooter. Het reddingswerk en het transport der gewonden in vrachtauto's en par-i ticuliere wagens heeft een regelmatig verloop. Bij het reddingswerk in de door de aardbeving geteisterde streken spelen zich tragische tooneelen af. Heele ge zinnen zijn om het leven gekomen. Een vrouw werd met groote moeite levend van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Voor dat zij echter kon worden weggedragen, ontstond een nabeving en verpletterde een steenblok haar den schedel. Ook in de rangen van de reddings brigaden, die hun eigen leven op het spel zetten teneinde anderen te redden, iljn reeds slachtoffers gevallen. De' in het centrum gelegen gemeen ten, die zoo goed als geheel werden verwoest, bieden een troosteloozen aanblik. Afgezien van enkele gebouwen 1, 8 I welke zoo gebouwd zijn dat zij te: aardschokken bestand zijn, is een eiu aantal gebouwen in steen- en pull X uin- hoopen veranderd, uit welken chaos de muren van eeuwenoude paleizen spookachtig oprijzen. Ook de aan de kerken aangerichte schade is zeer groot. Een groot aantal kerken werd eveneens in steen- en puinhoopen veranderd. In het dorp San Bartolomea, waar zoo goed als geen steen op den ander bleef staan, bleef een middeleeuwsch kasteel op wonderbaarlijke wijze gespaard. In het centrum van het aardbevings-gebied is de uitwerking der schokken zoo groot, dat nagenoeg alle huizen, wan neer zij niet geheel in puin werden gelegd, groote scheuren vertooneij/1 sommige gemeenten, waar geen ifl meer bewoonbaar is, zooals Aquilonl en Villanova is geen gezin wijzen dat niet minstens een te betreuren heeft. i, wan- i verden n m 7 uilonB

De Eembode | 1930 | | pagina 2