Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken FONGERS Koopt ow Spbiütoioehioo Wasch Uw haar Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van eeji nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode AdvertentiSn 26 cent per regel. Bülgke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeien Dihsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drakkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 8 Aug. 1930 - No. 38 Levenswijsheid kan alleen geleerd worden in de school der levenservaring. Epistel en Evangelie. 9e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; X, 6-13. Broeders! Laat ons geen begeerte voeden tot het kwaad, gelijk ook zij ze hebben gevoed. En wordt geen afgodendienaars, zooals sommigen van hen, gelijk er geschreven staat: het volk zat neder om te eten en te drin ken, en zij stonden op om te spelen. En laat ons geen ontucht bedrijven, gelijk eenigen van hen ontucht bedre ven hebben; en op éénen dag vielen er drie en twintig duizend. Noch laat ons den Christus tergen, gelijk som migen van hen Hem getergd hebben; en door de slangen kwamen zij om. En mort niet, gelijk eenigen van hen gemord hebben; en zij kwamen om door den verderfengel. Dit alles nu is hun bij wijze van vóórafbeelding overkomen, en het is geschreven tot waarschuwing voor ons, tot wie de uiteinden der wereld ge komen zijn. Derhalve, die meent dat hij staat, zie toe dat hij niet valle! Geene bekoring taste u aan, tenzij die menschelijk is; God nu is getrouwen zal niet toelaten, dat gij boven uwe kracht bekoord wordt, maar met de bekoring zal Hij ook de uitkomst ver- leenen, opdat gij ze kunt doorstaan. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIX, 41—47. In dien tijd, toen Jesus Jeruzalem naderde en de stad zag, weende Hij over haar en sprak: Mocht ook gij erkennen, en wel op dezen uwen dag, wat u tot vrede is! Maar nu is het voor uwe oogen verborgen. Want er zullen dagen over u komen, dat uwe vijanden u met eenen wal omringen en u insluiten en u benauwen zullen van alle kanten; en zij zullen ten gronde werpen u en uwe kinderen, die in u zijn; en zij zullen in u den eenen steen niet op den anderen laten omdat gij den lijd uwer bezoeking niet erkend hebt. Nadat Hij nu den tempel was bin nengegaan, begon Hij degenen, welke daarin verkochten en kochten, uit te drijven, terwijl Hij hun zeide: Er staal geschreven: Mijn huis is een huis des gebeds. Doch gij hebt het gemaakt tot een rooversholEn Hij leerde dagelijks in den tempel. Liturgische Kalender. Week van 10—16 Augustus. Zondag 10. H. Laurentius, Feesteigen. Mis Confessio, 2e geb. en laatste Evang. v. d. 9e Zondag na Pinksteren. Pref. H. Drievuldigheid. Maandag II. H.H. Tiburtjus enz., 2e geb. v. d. 9e Zond., 3e A cunctis. Dinsdag 12. H. Clara. Woensdag 13. H. Hippolytus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 14. H. Werenfridus (Ned.) 2e geb. en laatste Evang. v. d. Vig. Maria Hemelv., 3e H. Eusebius. Credo. Vrijdag 15. Maria Hemelvaart met Octaaf. Credo. Pref. H. Maagd. Zaterdag 16. H. Joachim. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Evangelleverklaring. 9e Zondag na Pinksteren. Als het Evangelie van heden zegt „in dien tijd toen jezus Jeruzalem naderde" is daarmede bedoeld de dag van Jezus' feestelijke intrede binnen Jeruzalem, eenige dagen vóór Zijn lijden. Terwijl Hij onder blij gejuich en eerbewijzing van velen de slad naderde, weende Hij over haar: weende Hij over het ongeloof van de meesten harer inwoners, weende Hij over de verwoesting die deze ongelukkige stad zou treffen als een rechtvaardige straf voor hare zonden. „Ach mocht ook gij, evenals mijn apostelen, erkennen wat u tot vrede strektsprak Hij met een hart vol medelijden. Mocht ook gij beseffen Jeruzalem dat het geloof in den Christus-Messias en het aan vaarden Zijner prediking de noodzake lijke voorwaarden zijn voor uw geluk, voor uw vrede en uw heilmocht gij dat beseffen Jeruzalem en wel op dezen uwen dag, op dezen dag waarop zoo- velen een heerlijk getuigenis afleggen KANTOORBOEKHANDEL I F. A TULP au Langestraat 66 t.o. Krommestrut - TEL 926 SCHOOI- EN TIEKEHBEMDIGDHEDEII voor alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede Christus' grootheid, door Hem eerbiedig toe te juichen: Hosanna de Zoon van David, gezegend Hij die komt in den naam des Heeren. Helaas tegenover dit heerlijke getuigenis van velen, staat het ongeloof van de over- grootemenigte.de jaloezie, de naijver, de vijandschap en de haat der over sten en schriftgeleerden. Zelfs op dezen dag nog hebben de Pharizeeën Jezus onder weg gevraagd Zijn leerlingen het zwijgen op te leggen, zoodat Jezus' verontwaardigd geantwoord had: „voor waar indien deze (mijn leerlingen) zwij gen zullen de steenen spreken." Door eigen schuld is nu hun hart en hun ziel met blindheid geslagen zoodat ze niet meer zien kunnen wat hun tot heil verstrekt, niet meer be seffen dat dat alles niet geschieden kan zonder Gods straffen af te roepen. Zijn deze woorden des Heeren niet van toepassing op zoovele steden, wier inwoners werken en ploeteren, zuch ten en hijgen om en naar geluk doch helaas niet weten wat hun tot heil verstrekt: waar het waarachtige geluk te vinden is en zich om hun zonden even strafwaardig maken als Jeruzalem? Weenend over de ongelukkige stad voorspelt Jezus dan haar toekomstigen ondergang, een voorspelling die enkele jaren daarna letterlijk in vervulling is gegaan, toen Jeruzalem belegerd, in genomen en verwoest werd door den ïomeinschen veldoverste Titus. Dit zal geschieden zegt Jezus, omdat gij den lijd uwer bezoeking niet erkend hebt. Meerdere malen had God zijn volk bezocht, had God Jeruzalem bezocht: door de prediking van den boetgezant lohanncs, door de wonderen en pre diking van den Christus zelf maar alles was te vergeefs geweest. Na de* feestelijke intocht binnen Jeruzalem predikte Jezus de weinige dagen, die Hij nog leven zou, dage lijks in den tempel en volgens het getuigenis van een anderen evangelist, den H. Marcus, geschiedde het den volgenden dag dat jezus de verkoopers van offerdieren en geldwisselaars den tempel uitdreef. en verkeer verre hield en het meest de stille overpeinzing beminde. Hoofdstuk 10 van de Navolging van Christus begint met den raad „Houd U zooveel mogelijk buiten het gewoel der menschen" en hoofdstuk 20 gaat geheel „Over den zin voor eenzaam heid en stilzwijgen." Is het vluchten van het gewoel der wereld dan alleen noodig en nuttig Rust. In stilte en rust maakt de god vruchtige ziel vorderingen. (Navolging van Christus Ie boek 20e hoofdstuk). Onze tijd is er een van herrie en drukte. Hoe meer vorderingen de tech niek maakt, hoe grooter tumult, hoe meer men op zijn hoede moet zijnen hoe minder gelegenheid om eens met zijn gedachten alleen te zijn. Nauwelijks is de dag ontwaakt, of vrachtauto's en autobussen snellen met veel geraas door de straten van steden en dorpen. Reeds vroeg in den morgen rinkelen en knarsen de electrische trams in de steden. Ook de grachten en vaarten zijn niet meer rustig door de motorschuiten. Langs een rumoerigen weg gaat de werkman naar zijn fabriek, waar de machines dreunen; op de kantoren, vroeger nogal rustig, ratelen nu de schrijf- en rekenmachines, de telefoon; bij de groote banken is het een gedraaf en gehol den geheelen dag door. Boven onze hoofden snorren vlieg machines; op de hoofdwegen is wan delen welhaast onmogelijk door het drukke auto- en motorverkeer. Treden wij onze huiskamer binnen, dan komt ons het geluid van de radio tegemoet, dat zich vermengt met die van de buren; ja zelfs in de bioscopen tot nu toe rustig, althans voor de ooren, zal zich eerlang de sprekende (lees zingende of muziek makende) film doen hooren. Waarvindt vooral de stedeling tegen woordig een rustig plekje om eens een oogenblik in zich zelf te treden? De wereldling houdt er misschien niet van om met zijn gedachten alleen te zijn, maar voor het geestelijk leven is dit toch bepaald noodig. Alle heiligen hebben de eenzaamheid bemind en die wisten toch wel wat ze deden. Van den H. Augustinus lezen wij, dat hij zielsliefst van alle nuttelooze drukte ook zijn. Vorderingen in het geestelijk leven worden in den regel niet gemaakt en kunnen trouwens ook bezwaarlijk gemaakt worden te midden van de drukte der wereld. Waar zuilen wij dan het tumult der wereld ontwijken In onze kerken, retraitehuizen, in onze kamer en in de vrije natuur. De meeste katholieke kerken zijn tegenwoordig den geheelen dag geopendzij het dan maar dat de toegang geschiedt door een zijdeur. Neem voor gewoonte aan om zoo dik wijls gij kunt een oogenblik het straat gewoel te ontvluchten en voor Jezus in Zijn H. tabernakel neer te knielen. In een gesloten retraite komt zoowel Uw lichaam als Uw geest tot rust en dit is dan ook wel de ideale wijze in „in zich zelf keeren." Velen zoeken ook in hun vacantie juist de drukke streken op, gaan familie of kennissen bezoeken, waar veel ge praat wordt, bezoeken vermakelijk heden enz. Zij zijn na hun vacantie dikwijls nog vermoeider dan daarvóór en geen wonder. Wie de drukke steden op zoekt, veel in den trein zit, geeft noch aan het lichaam, noch aan den geest wat hun toekomt. Ook het ontvangen der H. Sacra menten (biecht en communie) dwingen tot zelfinkeer. Hoevelen stormen maar voort, bijna zonder nadenken, hun dood tegemoet, alsof er geen ander leven bestond waarop men zich moet voor bereiden. Of is het niet waar, dat velen zoodanig in hun zaken, hun plannen, hun speculaties, hun werk of ambt opgaan, dat ze nauwelijks meer een oogenblik aan God of aan hun onster felijke ziel denken. Doe gij niet zoo. „Wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel"? Wanneer gij wandelt in de natuur, neem dan eens een graankorrel in de hand en bedenk, dat al het vernuft en de technische voor uitgang van den mensch niet in staat is om ook maar een enkele korrel te doen ontkiemen of een grassprietje te voorschijn te roepen. W. B. doet in gezelschappen aan huis, aan diner, enz. alsof er geen vuiltje aan de lucht is, dan verliest men hem. Wanneer men de bisschoppelijke voor schriften toepast in de Kerk, maar de scheiding tusschen Godsdienst en leven zich ook in dat punt laat voltrekken, b.v. op de bals, (en het komt er niet op- aan, of dat nu eenvoudige geloo- vigen zijn of b.v. deftige families katholieke meisjesstudenten, verliest men op den duur alle recht van spreken. Alleen de onverminkte, consequente handhaving der christelijke zedenwet, zooals ze door de Bisschoppen inzake de klee ding nader is gepreciseerd, is de eenige houding, om den strijd tegen de mode met succes te voeren. Zoowel de prac- tische toepassing als de (gedeeltelijke) verwaarloozing of verminking daarvan bewijzen dat overtuigend. We willen hiermee niet zeggen.dat dan het succes over de geheele linie voor iedere vrouwelijke persoon een plaats of parochie volledig zou zijn; het succes is minder volledig, naar gelang de plaats grooter en de bevolking meer gemengd is: we wil len alleen dit zeggen, dat het alge- meene aspect, welke zulk een plaats dan geelt of de algemeene indruk, welken men dan krijgt, boven om schreven handelwijze als de eenige juiste rechtvaardigen zal. Een liebaugeln met de „wereld" (en de moderne klee ding is een echt verschijnsel van den wereldschen geest) is altijd veroor- deelenswaardig. De strijd tegen de mode. Zeerad rem schrijft Kodac in Romen' Aankondiger: Men heeft meermalen hooren be weren, dat de strijd tegen de mode een hopelooze strijd is; dat het toch allemaal niets uithaalterger nog, dat men den strijd verloren heeft. We zijn zoo vrij uit volle overtuiging dit alles te ontkennen. Dat het een zeer moei lijke strijd is; dat het een strijd is tegen het zwakke geslacht; dat het een strijd is met ongelijke wapenen, omdat de vrouwen vooral in zulke zaken eenvoudig niet te beredeneeren zijn en alleen maar met gevoel werken dat men inzake mode van een vrouw zoo goed als nooit gelijk zal krijgen (dan hebben ze zeker 't laatste woordl) dat alles beamen we volkomen. Maar, dat de strijd wél iets uithaalt, bewijst de algemeene indruk, welke b.v. Ka tholiek Nederland bij een vergelijking met Katholiek Duitschland of Belgische streken maakt. Zie b.v. maar eens naar foto's van groepen in die verschillende landen. In Kevelaer b.v. komen Duit- sche processies met vrouwen kleeding, welke in zijn algemeenheid in een Katholieke Nederlandsche pro cessie eenvoudig onbestaanbaarzou zijn. En in Duitsche kerken ziet men vrouwen, zelfs aan de communiebank, die in Nederland in zulke kleeding beslist zoo niet zouden durven ver schijnen. Waar dat aan ligt, willen we hier niet nader onderzoeken. Maar wat alleen met ons stukje wilden be- toogen is dit: dat de strijd tegen de mode wél succes heeft op den duur, wanneer hij consequent met onver minkte handhaving der bisschoppelijke voorschriften onverbiddelijkzonderaan- ziens des persoons en overal wordt gevoerd. Maar wanneer men hem alleen voert in de Kerk en aan de Communie bank en op den preekstoel, maar men deelen, een voor eerste-communicanten, een voor kinderen en een voor vol wassenen. MGR. VUYLSTEKE. Op 61-jarigen leeftijd is te Willem stad op Curasao overleden Mgr. Mi chael Antonius Maria Gregorius Vuyl- steke, titulair bisschop van Karandron 'caris-apostolicus van de Holland- sche Dominicanen-missie van Curasao. Binnenland Barneveld Het mond- en klauwzeer breidt zich hier nog dagelijks uit. Reeds zijn ten gemeentehuize ongeveer 80 aangiften van het heerschen dezer gevreesde ziekte ingekomen. Bunschoten Begin Juli is zeer veel goed hooi gewonnen. Doch de daarop volgende regen heeft den hooibouw zeer bemoei lijkt. Zeer veel hooi is bedorven of in kwaliteit erg verminderd. Enkelen zijn er reeds toe overgegaan het waarde loos hooi te verbranden, daar het de kosten niet meer loont er meer arbeid aan te besteden. EIEREN. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kajner ingediend tot regeling van den uitvoer, alsmede wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende in- en doorvoor van kippen- en eendeneieren. Deze wetsvoordracht is samengesteld om te voldoen aan het bepaalde in art. 9 der Landbouwuitvoerwet 1929, volgens hetwelk een algemeene maat regel van bestuur, uitgevaardigd krach tens art. 8 dier wet, uiterlijk binnen 2 maanden na de afkondiging moet worden gevolgd door een voorstel van wet tot wijziging in het onderwerp van dien maatregel. Er is thans zooveel ervaring opge daan, als noodig is om met gerustheid een grondslag voor een algemeene uit voerregeling te leggen, aldus merkt de Memorie van Toelichting op. In dit wetsvoorstel zijn neergelegd de grond vesten van de regeling en de omlijning van de bevoegdheden met betrekking tot nadere uitwerking. De Minister wijst op het groote belang voor ons land van den eieren-export. De ervaring heeft echter geleerd, dat niet door allen, die eieren exporteeren, steeds een product wordt geleverd, dat aan redelijke eischen voldoet. Bij de samen- stelling van de ontworpen regeling uitgegaan van de gedachte, dat de mogelijkheid moet worden geschapen voor het maken van onderscheidene bepalingen voor de verschillende soor ten eieren. Aan den weder-uitvoer van ingevoerde buitenlandsche eieren den niet meer beperkende bepalingen gesteld, dan noodig zijn voor een doel treffende regeling ten aanzien van he ei van Nederlandschen oorsprong. Meer waard dan de prijs of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL Q LANQESTRflrtT 84 TEL. 528 Uit den Omtrek - Op Dinsdag 5 Aug. j.l. is te Utrecht ;esiaagd voor de Hoofdakte de Ee.-w. luster M. Emerentia, in de wereld mej. G. A. Apeldoorn, religieuse van dc Bij de spoorbrug Soesterweg reed - spoorman, die naar de rechterzijde den weg wilde gaan, maar bij het oversteken door een ongelukkige om standigheid viel. Achter hem reed een verhuisauto uit Bussum, die een over rijding niet meer voorkomen kon, waar door de man zwaar gewond werd. In zorgwekkenden toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis gebracht waar hij kort daarna overleed. Voor de feestavond der Oranje vereniging op 2 September, hebben de volgende plaatselijke vereenigingen geheel belangloos hun medewerking Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. D. H. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, is weder in zooverre her steld, dat hij in het St. Antonius Gast huis weder het H. Misoffer heeft kunnen Ten overstaan van notaris Knoppers werd geveild: A. Een huis met tuin aan den Krom me weg, groot 2.60 Aren. Ingezet op f2000 B. Een perceel grond met schuurtje, naast perceel A. plm. 2.75 Aren. Inge zet op f650 Na combinatie van perceel A. en afgemijnd met f250 door Esmeijer te Bunnik. Een complex van twee huizen met tuin op den hoek van de Soester- bergschcstraat en Driehoeksweg, groot plm. 2.15 Aren. Ingezet op f4200. D. Een perceel grond, geschikt voc bouwterrein, met stal en hooiberg, groot plm. 2.50 Aren, naast perceel C. Ingezet op f2200 niet gehoogd. Na combinatie van perceel C. en niet afgemijnd. Beide laatstgenoemde perceelen slaande op f6850 ingehouden. In den nacht is in het kinderkolo niehuis aan den Amersfoortschestraat- weg een man binnengedrongen in een kamer, waar de directrice en een ver pleegster nog zaten te werken. Onder bedreiging met een revolver nam hij het geldkistje mee, dat op de tafel stond en waarin een bedrag van f150 zat. De man had een laken om zich heen geslagen en hield dit gedeeltelijk voor zijn gezicht. Hij verliet weer kalm de inrichting door een raam dat hij openschoof. Hij heelt vermoedelijk te voren de situatie opgenomen, daar de gordijnen niet gesloten waren. Het laken is op straat teruggevonden. Bij genoegzame deelneming zal al hier in den a.s. winter een tuinbouw- wintercursus worden gegeven. Als verdacht van diefstal van een rijwiel alhier en het plegen van diverse inbraken in verschillende gemeenten is door de politie aangehouden de zwerver V. NIEUWE CATECHISMUS. Naar uit Rome wordt bericht, is Kardinaal Gasparri klaar gekomen met de samenstelling van den Latijnschen tekst van een nieuwen catechismus, waarmee hij op last van den Paus zes jaar geleden een beginj maakte. Het eerste ontwerp van den toenmaligen staats-secretaris was in 1924 gereed, waarna het den theologischen facul teiten ter advies werd voorgelegd. Een tweede ontwerp werd in 1927 aan de bisschoppen en de oversten der schillende ordes voorgelegd. De officieele tekst zal uit het Latijn in de verschillende talen worden over gezet. De catechismus bestaat uit drie Tijdens den hevigen storm die woedde, dreigde een van de oudste boomen ten offer van den storm te vallen. De prachtige eeuwen-oude boom, staande aan den openbaren weg achter de Ned. Herv. kerk en in de onmiddelijke nabijheid van bewoonde huizen, vertoonde reeds eenige scheu ren, die bij iederen winddruk zich duidelijk lieten zien. Het was daarom dringend noodig dat, zoowel voor het openbaar verkeer de in de nabijheid staande woningen, maatregelen werden genomen. Onder politietoezicht en onder veel belangstelling van het publiek werden zooveel mogelijk de takken afgezaagd. Het was voor de daarmede belaste personen geen gemakkelijke taak om tijdens den hevigen storm boven in den boom dit werk te verrichten. Op deze wijze werd nochtans het vallen van den boom voorkomen. BERICHTEN I UIT AMERSFOORT Christ, gem. Zangver. Sursum Corda. Christ, gem. Zangver. Soli Deo Gloria R.K. gem. Zangvereen. St. Caecilia. Amersfoortsche Mandolineclub. Amersf. Mondaccordeonver. Bravo. Orchestvereeniging St. Caecilia. Strijkje van den heer Ben Polak. Daarnaast is door de feestcommissie ior dien avond geëngageerd de heer Louis Contran, humorist conferencier, mevr. Jeane Basilek, terwijl er ook ten tooneele gebracht zullen worden eenige herinneringen over het 25-jarig bestaan der Oranje-vereeniging door Thoinas- vaer en Pieternel. Dat met zoo een rijk programma het een avond van voor „elck wat wils" zal worden, behoeft zeer zeker geen nader betoog. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. De openbare orde verstoren: N. V. Amersfoort f2 of 1 week tuchtschool, K. Amersfoort f 10 of 5 d., G. M. id. Loopen op verboden grond: E. G. Kootwijk f4 of 2 w. tuchtsch., R. V. Amersfoort f5 of 3 d., L. id., E. v. G. id., C. W. v. E. Zeist id., Th. M. K. id., P. G. Hillegom id. Dronkenschap: J. W. Soest flO of 5 d., J. v. E. Amersfoort id., Th. K. id., P. K. Gouda id., J. v. H. Helmond id., L. S. Goes id., W. L. Amersfoort f 15 of 10 d. Te Baarn venten zonder vergunning: J. v. d. O. Amersfoort f5 of 3 d. Te Baarn luidkeels roepen: R. de J. Bunschoten f5 of 3 d. Te Soest op verboden plaats varkens hok houden: M. B.H.aldaarf3of2d. Te Soest venten zonder vergunning; G. P. G. aldaar f5 of 3 d. Te Soest wielrijdend zich vasthouden aan ander voertuig: J. D. Amersfoort f5 of 3 d. Wielrijden in beschonken toestand: H. K. Amersfoort f 10 of 5 d. Wielrijden zonder licht: J. v. V. Amersfoort f5 of 3 d., S. B. Baarn id., A.W.den Haagid.,J.J. B. Amersfoort id. Idem zonder reflector: H. S. Barne veld f5 of 3 d., D. M. Barneveld f2 of 2 d. Idem zonder goede remmen: G. Z. Barneveld f5 of 3 d. Motor- of autorijden zonder rijbe wijs: A. R. Amersfoort f5 of 3 d., J. K. Groenekan id., L. C. Barneveld f3 of 2 d., A. N. id. Te snel met auto rijden in Barne veld: E. de G. Roterdam f 10 of 5 d. Purolzeep. U zult d zien hoo mooi, zacht en roosvrlj uw haar wordt. (Wi«p i»<v«o»ttP«n>f vtiMatq" bl| Apoth.Drejliua.

De Eembode | 1930 | | pagina 1