T&hnica cYcrajwr Technici Technici lijmlen Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken De Firma die de Rijwielprijzen omlaag bracht. Het „Technica" filiaal wordt Zaterdag 13 Sept. GEVESTIGD LANGESTRAAT 86 Dit feit brengt U voordeel! Koopt uw Schiifmachioo Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort, f 1.10 De €embode Adverientiën 26 cent per regel. B&ijhs tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adtter- teeren. Advertenttón moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorjd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Vrijdag 12 Sept. 1930 roctfko no. 44214 No. 48 Een moeilijk leven is eene goede leerschool. Epistel en Evangelie. 14e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Galaten; V, 16—24. Broeders I Wandelt naar den geest, en gij zult de begeerten des vleesches niet volbrengen. Want het vleesch be geert tegen den geest, en de geest tegen het vleesch; deze toch weder streven elkander, opdat gij niet doet al wat gij wilt. Doch indien gij door den Geest geleid wordt,'zijt gij niet onder de Wet. Bekend nu zijn de werken des vleesches. welke zijnon tucht, onreinheid, oneerbaarheid,wel lust, afgodendienst, tooverijen, vijand schappen, twist, afgunst, toorn, gekijf, tweedracht, scheuringen, nijd, moord, dronkenschap, brasserijen en dergelijke; ten aanzien waarvan ik u vooraf zeg, gelijk ik het u vooraf gezegd heb, dat zij, die zulke dingen doen,«het Rijk Gods niet zullen verwerven. Maar de vrucht des Geestes is liefde, blijdschap, vrede, geduld, goedertierenheid, goed heid, lankmoedigheid, zachtzinnigheid, trouw, bescheidenheid, ingetogenheid, kuischheid. Tegen de zoodanigen is de Wet niet. Zij nu, die Christus toe- behooren, hebben hun vleesch met ondeugden en begeerlijkheden ge kruisigd. EVANGELIE volgens den H. Matthelis; VI, 24—33. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Niemand kan twee heeren dienen; immers zal hij óf den eenen haten en den anderen liefhebb.en, óf den eenen aanhangen en den anderen veronachtzamen. Gij kunt niet God dienen en den Mammen. Daarom zeg Ik u: Weest niet angstig bezorgd voor uw leven, wat gij zult eten, noch voor uw lichaam, waarmede gij u zult kleeden. Is het leven niet meer dan het voedsel, en het lichaam niet meer dan de kleeding? Aanschouwt de vo gelen des hemels, dat zij niet zaaien noch maaien noch in schuren verza melen; en uw hemelsche Vader voedt ze. Zijt gij niet veel voortreffelijker dan zij? En wie van u kan, met pein zen, aan zijne lengte ééne el toevoegen? En wat zijt gij voor kleeding bezorgd? Beschouwt de leliën des velds, hoe zij groeien; zij arbeiden en spinnen niet; en toch zeg lk u, dat zelfs Sa lomon in al zijne heerlijkheid niet ge kleed was gelijk eene van deze. In dien nu God het gewas des velds, dat heden is en morgen in den oven geworpen wordt, aldus kleedt, hoeveel te meer u, kleingeloovigenWeest dan niet beangstigd, zeggende: wat zuilen wij eten, of wat zullen wij drinken, of waarmede zullen wij ons kleeden? Want om dit alles bekommeren zich de heidenen; want uw Vader weet dat gij dit alles noodig hebt. Zoekt dan eerst het Rijk Gods en zijne gerech tigheid, en dit alles zal u toegeworpen worden. KANTOORBOEKHANDEL m F. ft. TULP 81 Langestraat 65 to. Krommestraat TEL. 326 t SCHOOI- EK lEEIEHBEHOODIGDHtDEH Liturgische Kalender. Week van 14-20 Sept. Zondag 14. H. Kruisverheffing, Feest eigen, 2e geb. en laatste Evang. v. d. 14e Zond. na Pinkst., Pref. van het H. Kruis. Maandag 15. Zeven Smarten v. Maria, 2e geb. (alleen in stille Missen) H. Nicomedes, Credo, Pref. v d. H. Maagd. Dinsdag 16. H.H. Cornelius enz., 2e geb. H.H. Euphemia enz., 3e naar keuze. Woensdag 17. Wondetcekenen H, Franciscus van Assisië, 2e geb. en 1. Evang. van Quatertemper-Woensdag. Donderdag 18. H.JosephusCupertino. Vrijdag 19. H.H. Januarius enz., 2c geb. en 1. Evang. v. Quatert.-Vrijdag. Zaterdag 20. H.H. Eustachius enz., 2e „eb. en laatste Evang. v. Quatert.- Zaterdag, 3e geb. Vigilie H. Mattheus. lijke laten varen; doen we dit dan zal God, als wij behoorlijk en met over leg arbeiden, voor ons tijdelijk onder houd zorgen. Een gematigde en behoorlijke zorg voor tijdelijke levensmiddelen misprijst de Zaligmaker niet. Integendeel wordt ons die aanbevolen. „Die niet werkt, zal niet eten" zegt de H. Paulus. Maar al te groote zorg en angstvolle be kommering, alsof er geen algoede Vader ware Die over ons waakt, wil de Zalig maker ons ontnemen. Om ons hiervan te overtuigen voert de Zaligmaker ons vier schoone be wijzen aan 1God heeft ons het leven gegeven, het leven dat zooveel waard is, dus zal Hij ook het voedsel en de kleeding bezorgen, die toch veel geringer zijn dan het leven'. 2, Aan de vogelen des Hemels, die Zijn schepselen zijn, bezorgt God het voedsel, dus Hij zal ook zeker ons, die Zijn kinderen zijn, van het noodige onderhoud voorzien. onze overtollige zorg is ge heel vruchteloos en kan ons toch niet helpen. Werk nu eens zooveel ge wilt, kunt gij dan uw leven met éénen dag verlengen 4. We zien dat God de leliën des velds, die maar enkele dagen bloeien, nog prachtiger en heerlijker versiert dan Salomo ooit in zijn pracht gekleed ge weest is, hoeveel te meer dan zal Hij voor de ons noodige klceding bezorgd zijn. Na zoovele overtuigende verzeke ringen troost ons de Zaligmaker, zeg gende: „Weest niet angstig bekommerd voor eten, drinken of kleeding. Laat dat de heidenen doen die niet weten dat zij een zorgvoilen Vader hebben in den Hemel, maar gij, die als chris tenen beter onderricht zijt. gij kunt er u op verlaten dat uw Vader in den Hemel weet dat gij dit alles noodig hebt en dat Hij daarvoor zorgen zal." En dan volgt de gewichtige levens les: „Zoekt dan eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid, en dat alles zal u worden toegeworpen". Nemen we die les ter harte! Al hebt ge dan veel te doen, een groot huishouden te be sturen, al moet gij u met vele wereld- sche zaken bemoeien, vergeet toch niet dat eenige noodzakelijke: Zoekt eerst het Rijk Gods. Al het andere gaat voorbij,datblijft. Onderzoeken wij daar- eens oprecht ons zeiven„Waarop gaan mijn eerste en voornaamste ge dachten van den morgen tot den avond? Is het op God en Zijn Rijk óf op de wereld?" Keeren we eens een oogen ons zeiven en stellen we ons leven eens een oogenblik naast de uit spraak des Heeren: „Wat baat het den mensch al wint hij de heele wereld- de heele wereld, maar schade lijdt aan zijn onsterfelijke ziel", dan zullen we daardoor de waarde van ons leven leeren kennen en besluiten maken voor de toekomst. Als een, aan de smart gewijde Staat de zoo gebenedijde Moeder van Gods eeuwig Woord. Ziet Haar, in ontroostbaar treuren; Moeder-teêr, de blikken beuren Naar dien Zoon, zoo wreed gemoord. Wie kan zonder mededoogen Staren in die moederoogen, Van zoo gruw'ure smarten mat? Wie blijft zonder mederouwen, Bij het lijden dezer Vrouwe, Met het Bloed haars Zoons bespat? Om de zonden van de zijnen, Zag zij Jesus zoo in pijnen, In de wreedste geeselstraf. Zij zag daar den troost haars harten, Ongetroost in stervenssmarten, Tot Hij legde 't leven af. Moeder, bron van liefde, konde Ik de smart, die U doorwondde, Zóó gevoelen, dat ik schrei. Laat in mij de liefde groeien uw Jesus, en zóó bloeien, Dat ik Hem bemin, als Gij. Kleur mij, Moeder, allerkuischste, Uit de wonden des Gekruisten, Met zijn allerreinste Bloed. Laat mij zien, als gij de wonden Van uw Zoon, die voor mijn zonden Door Zijn Lijden heeft geboet. Mocht ik troost aan Jesus brengen, Tranen met uw tranen mengen, Tot er adem in mij is. ik kom staan aan uwe zijde, Bij den voet van 't Kruis, en blijde Deelen in uw droefenis. Bloem der maagden, vlekkelooze, Och, dat mij uw liefde kooze, Uwe smart de mijne zij! Leer mij deelen in zijn lijden, Met uw Zoon ten bloede strijden, Beeld zijn wonden af in mij. Laat die wonden mij doorploegen, Gutsen in de diepste voegen Mijner ziel zijn god'lijk Bloed. Geef mij 't helvuur niet ten spijze, Kom, o Maagd, in 't pleiten Wijze, Mij in 't oordeel te gemoet. Christus, als het uur van scheiden Voor mij slaat, laat mij dan leiden Door uw Moeder naar Uw Troon. Als mijn lichaam is gestorven, Reik mijn ziel dan, onverdorven, v Paradijs de kroon. Evangelie verklaring. 14e Zondag na Pinksteren. Dit Evangelie is één van de troost rijkste. Op een zeer treffende wijze vermaant ons de Zaligmaker om een recht kinderlijk vertrouwen te stellen op de alwijze voorzorg van den Hemel- schen Vader in al onze tijdelijke be hoeften. Wij moeten vóór alles Gods rijk Aan de Moeder der Smarten. Maandag herdenkt de H. Kerk de zeven smarten van Gods lieve Moeder. De smarten, welke Maria, de Moeder- Maagd, doorstond, bewogen bij over weging menig vroom dichterlijk ge moed en zoo ontstonden in den loop der tijden vele devote zangen, waarin de H. Maagd als Moeder der Smarten werd vereerd. Een der meest bekende is wel het Latijnsche gedicht door de Franciscaner pater Jacopone da Todi in het jaar O. H. 1306 vervaardigd en dat onder den titel van „Stabat Mater" als Kruis wegzang algemeen werd ingevoerd. Er bestaan vele Hollandsche ov zettingen. Ais een proeve van bewerking moge hier volgen: Bij hel Kruis stond d'eedle Vrouwe, Tranen plengend in haar rouwen, Om het bloe'den van haar Zoon. Als een zwaard het eens voorspelde, zoeken, God van ganscher harte dienen Sneden zuchten, diep ontwelde, en alle overtollige zorg voor het tijde-[Door haar ziel, zoo vlekloos schoon. Een Historische gevelsteen. Als men den Biltschen Straatweg bij 't Monument-Pulmann op Soestdijk inslaat, heeft men rechts eerst het schilderachtige Park van 't slot Soestdijk en dan na een 20 minuten een huis, met klimop begroeid. Het heet „Eykendal", de eerste woning voorbij het Park. Eén huis verder, vlak er naast, is de voormalige Veenhuizer Tol. Aan den kant van dezen tol ziet men boven in den zijgevel van „Eyken dal" een steen, voorstellende een fa milie-wapen, n.l. een menschenhoofd, en daaronder: „Anno 1640". Iets lager leest men: „Eyckendal". We hebben hier meteen historischen gevelsteen te doen. Het aange geven geslachtswapen wordt gevoerd door de patricische familie Hooft, waartoe ook de bekende dichter en geschiedschrijver Pieter Cornz. Hooft behoorde. Hoe komt dit wapen daar in den gevel? Wel, deze woning behoorde een kleine 300 jaren geleden aan de familie Hooft. Toen Prins Willem 111 in 1674 de „hofstede aan Zoestdijk" aankocht om er een jachthuis te laten bouwen, grensde dit buitenverblijf o.a. „ten Zuiden aan de erfgenamen van Gerrit Hooft". Daar stond 't zomerverblijf „Eyckendal", op den steen afgaande, in 1640 gebouwd. De Prins kocht dit huis, óók nog in 1674, van Johan Hooft aan en liet het inrichten tot woning van zijn „jagermeester". Ongeveer tien jaar geleden werd dit „Eyckendal", dat eenigszins ver vallen was, gerestaureerd, vooral van binnen; de buitenzijde bleef onver anderd. Bij die gelegenheid ontdekte de heer Intendant van Soestdijk, Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, een zwaar beroeten steen onder een schoorsteen pijp aan de buitenzijde. ZEd. stelt veel belang in oudheden en zoo liet hij den steen schoonmaken en kwam Te 'sGravenhage plaatsten wij in 8 jaar ruim 45000 Technica Rijwielen ■■■■■i Ons Filiaal te Amersfoort Krommestraat 64b bestaat heden één jaar Wij boekten groot succes. Wij willen echter nog meer Hoek Groenmarkt naast de Kerk - Telefoon No. 486 Wij geven CADEAU aan iederen contanten kooper 1. Van een „Technica" rijwiel: een prima electrische Rijwiellamp. 2. Van een „Eterna" rijwieleen prima Bagagedrager met 2 riemen. 3. Bij aankoop voor een bedrag van f 10.— aan onderdeelep ontvangt eiken kooper gratis EEN PRIMA KOPEREN VOETPOMP. 4. Een aardige verrassing ontvangt iedere kooper die voor minstens f 1.— besteedt. Dit aanbod geldt slechts van 13 tot 20 September 1930 gr*" f 52.50 Alle onderdeelen tegen fabrieksprijzen Daar de Intendant de historische waarde ir van inzag, werd de steen in den ;evel geplaatst, zooals nog te zien is. Ook een aantal oud-Delftsche schoor steentegels, die onder een dikke laag witkalk langzamerhand verdwenen wa ren, werden zorgvuldig schoongemaakt en kregen in een ander vertrek een waardige plaats. De achterdeur van 't oude huis ver toonde in 't midden een diepe sabel houw, afkomstig van één der vurige Patriotten, die in 1787 een aanval op Soestdijk ondernamen, bij welke ge legenheid Pullmann den dood vond. Deze oude deur, die voor brandhout werd bestemd, is evenwel door den heer S. de Zoete gered, die haar in zijn rijke verzameling van allerlei merk waardigheden trouw bewaart. Een be zoek aan deze collectie kan ik be langstellenden zeer aanbevelen (Soest dijk, no. 4, naast het Postkantoor), men ziet er vooral zeer interessante zaken uit de natuur; ik noem slechts: een zeldzame heksenbezem, een ka stanjeboom in een eik gegroeid, een groot eksternest, evenals nestjes van zangvogels, waaronder dat van het winierkoninkje een waar wonder van techniek is; letters, gevonden midden in een boomslam (een raadsel), enz' enz., alles even belangrijk. T. PLUIM Binnenland DiSTRICTS-CONGRES BARNEVELD. In het midden van de bekende, overal reeds aangekondigde landbouwdagen en middenstandsbeurs te Barneveld, n.l. op Woensdag 17 Sept. houdt de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei te Barneveld haar jaarlijksche districts-congres. De dagorde, die wij daarvoor ontvingen, luidt aldus: 10.00 uur. Ontvangst der Congres sisten ten Gemeentehuize. 11.00 uur. Openingswoord door den Voorz. der Kamer, ifl de Nutszaal. 11.30 uur. Inleiding door Mr. Scheu- rer, Secr. Kamer van Koophandel, over .Industrie-mogelijkheden in onsgewest''. 12.00 uur. Inleiding door P.v.Straalen over: „Gemeente-Grondbedrijf in ver band met vestiging van nieuwe be drijven". 15.00 uur. Thee. 15.15 uur. Bespreking der gehouden inleidingen, waarna beantwoording door de inleiders. 17.00 uur. Bezichtiging van de land bouw- en middenstandsbeurs in de eier- hallen. 18.15 uur. Gezamenlijke maaltijd. 20.00 uur. Inleiding door Margadant van Den Haag, over het bedrijf en den transportdienst der „Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij" met film. 21.00 uur. Sluiting van het Congres. WAARSCHUWING. De directeur van het bureau der Ned. Ver. „Landverhuizing" te 's-Hage, schrijft het volgende: Pas ontvangen berichten uit de Ver. Staten van Amerika noemen de aldaar heerschende werkloosheid zóó ernstig en de kans op het vinden van loonend werk zóó uiterst gering, dat, voor dit jaar althans, aan een ieder moet wor den ontraden om naar dat land te emigreeren. Zij die voornemens zijn in de Ver. Staten een bestaan te zoeken, zullen hun vertrek ten minste moeten uit stellen tot het voorjaar van 1931. Zc zullen goed doen ook dan niet tot de afreis te besluiten, vóórdat zij bij boven genoemde Vereeniging inlichtingen hebben ingewonnen of en, zoo ja, in verbetering in den toestand of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZERAAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRAAT 84 TEL. 528 is ingetreden. Thans keeren vele landgenooten teleurgesteld en verarmd uit de Ver. Staten terug. DE OUDSTE. Te Otterlo (gem. Ede) overleed de oudste inwoonster van ons land, mej. de wed. K. Bresijn-v. Zuuren, die 31 October a.s. 105 jaar geworden zou zijn. Zij werd 31 Oct. 1825 te Dirks- land geboren. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Jr., te Amersfoort, over: „Tuinbouw- mogelijkheden in ons gewest". 13.00 uur. Gezamenlijke koffietafel. 14.15 uur. Inleiding door Dr. J. de ben: J. S. Amersfoort f30 of 15 d. bovenomschreven wapen voor den dag. I Lange, Gemeente-Secr. der stad Utrecht,! DronkenschapJ. G. van R. Soest UITSPRAKEN KANTONGERECHT Ondeugdelijke melk in voorraad heb- f 10 of 5 d., A. K. id., A. H. v. d. H. Amersfoort id., J. G. id., P. G. Amers foort f 15 of 10 d., E. M. Baarn 14 dagen hecht. Straatschenderij: J. v. d. B. Soest f 5 of 2 d. Wielrijden in beschoten toestand: H. v. K. Soest f 25 of 10 d., J. M. id. Wielrijdend links uitwijken: R. P. Zeist f3 of 1 d. Idem het verkeer in gevaar brengen H. B. Zeist f 5 of 2 d. Wielrijden zonder reflector: IJ. A. S. Veenendaal f2 of 1 d. Idem zonder licht: H. P. T. Soest f5 of 2 d., A. S. id., R. v. D. id., J. Ch. v. D. Amersfoort id., C. C. A. v. Z. Soest plus zonder reflector f6 of 3 dagen. Idem zonder bel: J. C. Amersfoort f2 of 1 d. Motor of Autorijden zonder spiegel: B. M. Ede f 5 of 2 d. Idem zonder nummer of en rijbe wijs P. K. Barneveld f5 of 2 d„ G. R. Amsterdam id., H. J. W. id., IJ. F. id. Te snel rijden in Soest: L. G. S. Utrecht f 10 of 5 d., E. R. id. Ten overstaan van notaris Knoppers werd geveild een heerenhuis aan de Barchman Wuijtierslaan No. 28. Toegewezen aan J. P. van den Burg 's Gravenhage voor f 10.800.— De Heer C. L. A. van Leeuwenstijn Controleur van de Beweging le klasse bij de Nederiandsche Spoorwegen, standplaats Amersfoort Inspectiebureau, herdenkt 15 Sept. a.s. den dag, waar op hij vóór 40 jaar als Ambtenaar bij ,de Spoorwegen in dienst trad.

De Eembode | 1930 | | pagina 1