Het beste Adres G. KEUNEKE L. J. Luycx ZOON Bontkragen - Bontstrooken Bontvellen I. voor Damestasschen Koffers eo alle soor- teo fijne Lederwaren LAN6ESTRMTI05-AMERSF00RT VOLKSHUISVEST1NO. Het gemeentebestuur heeft de woning behoefte gepeild, om zoo beter in staat te rijn volgens vaste plannen de volks huisvesting te verbeteren. Het overzicht der krotwoningen loopt over 369 woningen in het stadsgedeelte, dat omvat Hellestraatkwartier, Groote Haag tot Kamppoort. In dat stadsge deelte zijn 57 particuliere woningen, die onbewoonbaar verklaard moeten worden en 28 gemeentewoningen. In het overige gedeelte der gemeente zijn 144 onbewoonbaar te verklaren wonin gen, en 62 gemeentewoningen. In totaal zijn er, om in le, 2e of 3e instantie onbewoonbaar te verklaren of (indien gemeente-eigendom) te ontruimen en te sloopen 281 woningen. Telt men hierbij de gemeente-noodwoningen, dan stijgt het totaal tot 334. Het onderzoek naar de gezinsgrootte wees uit, dat er waren 80 kinderlooze gezinnen, w.o. alleenwonende mannen en vrouwen, 38 gezinnen met een kind, 32 met 2, 32 met 3, 16 met 4, 22 met 5. 8 met 6, 6 met 7, 6 met 8, 1 met 10, I met 11 en 1 met 12 kinderen. Rekent men, dat een normale woning slechts woon- en slaapruimte kan ver- schallen aan de ouders en ongeveer 6 kinderen, dan blijkt dat op 234 ge zinnen behoefte is aan 15 woningen met groote slaapruimte en hiervan zul len 3 woningen aan zeer bijzondere clschen moeten voldoen. Bij een overzicht der 544 bekende huuraanvragen, gerangschikt naar de huurklassen. komen 157 aanvragen voor van 1 tot 3 gulden per week, en dan volgt de prijs van 4 tot 4'/j gulden per week met 87 aanvragen. Overgegaan zal moeten worden tot het beschikbaar stellen van goede, een voudige woningen voor de krotbewo ners. Een plan tot saneering en weder- bcbouwing van het z.g. Zogstraatkwar- tlcr met woningen van maligen huur prijs, is in voorbereiding. Een voorstel tot den bouw van 18 eengezinswoningen in het Soesterkwartier is reeds aanvaard. Het is onmogelijk woningen te bouwen ben^ft den huurprijs van f 2 per week, omdanle door de gemeente bij te passen toeslag dan te groot wordt. De benoo- digde woningen komen dan in een huur- klasse van f2.50 tot f4 per week. In voorbereiding is 'n plan om van gemeentewege ongeveer 60 woningen te bouwen op het terrein-Oskam bij den Leusderweg in den huurprijs van f5 f6 per week. DE POST IN HET SOESTERKWARTIER. Met ingang van I Oct. a.s. zal het perceel Puntenburgerlaan 53, Dro gisterij „Het Witte Kruis", worden ge vestigd een postagentschap-telegraaf- telefoonstation. De openstellingsuren zullen als volgt worden geregeld: Op werkdagenvoor den postdienst 8—12.30 en 13.30—19.30; voorden telegraaf en telefoondienst 8—1930. Op Zon- en Feestdagen gesloten. De navolgende dienstonderdeelen zullen worden behandeld: Postdienst: verkoop van frankeer zegels en andere postwaarden ver koop van spaarbankzegels; verkoop van plakzegels van 10 cent; het leveren op aanvraag van de overige plakzegels en van beursbelasting en statistiek zegels verkoop van rentezegelsver koop van rijwielmerkenaanneming van expresse-stukken; aanneming van aangeteekende stukken en van brieven met aangegeven waarde; de uitreiking van aangeteekende stukkende aanne ming van binneniandsche postpakket ten en die bestemd voor België, Duitschland, Frankrijk, Engeland en N.O. Indiëde aanneming van gewone postwissels en de uitbetaling daarvan, voor zoover de kas toereikend is; de aanneming van borderellen met quitan- ties ter invordering; de uitbetaling van de afrekeningen wegens op het post agentschap ter invordering gegeven borderellen met quitantiespostcfleque- en girodienstRijkspostspaarbankaan nemen belastingbetalingen. Telegraafdienst: aannemen van tele grammen de bestelling van telegram men blijft alleen uitgaan van hel hoofd kantoor. Telefoondienst: het voeren van lo cale, interlocale en internationale ge sprekken. Als maximum bedrag per geldhan deling is vastgesteld een bedrag van f500.—. Aan de Industrie en Huishoudschool vangt ongeveer half September aan een Cursus in koken van dienstboden. A. Bereiding van den uitgebreiden burgerpot. Schoolgeld f 10.— per cur sus van 5 maanden. B. Bereiding van fijnere gerechten. Schoolgeld f20 per cursus van 5 m. Tot deze cursussen kunnen ook toe gelaten worden dames, die overdag hare bezigheden hebben. Voor haar bedraagt het schoolgeld f 15 voor cur sus A. en f 30 voor Cursus B. Begin October aanvang van Den cursus in het verstellen en naaien. Prijs van den cursus f2.50. Aantal lessen 25 van 8-10 uur 's avonds. Cursus voor volwassenen in het maken van patronen voor eeuvoudige bovenkleeding. Prijs van den cursus f5, Aantal lessen pl.m. 25 van 8—10 uur 's avonds. Aanmelding bij de Di rectrice. Woensdag 10 Sept. heeft de trekking plaats gehad van de groote Amers- foortsche verloting ten bate van de noodzakelijke meubileering der St. Ansfriduskerk ten overstaan van den notaris G. P. A. L. te Leuken. Trekkingslijsten zijn te bekomen aan de pastorie Jacob Catslaan k 10 ct. TU1NBOUWVEREEN1G1NG „AMERSFOORT" In het laatst dezer maand of begin October, waarschijnlijk Donderdags namiddags, zal in het Veilingsgebouw een cursus worden gegeven in de sor teering en verpakking van fruit. In het geheel worden gegeven 20 lesueren, waarvan 8 theoretisch (4 lessen var 2 uur) en 12 practische, en wel dooi den Heer P. van Straelen, tuinbouw- vakonderwijzer alhier. Het aantal deel nemers is bepaald op minstens 12. Zij moeten den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben óf in 't bezit zijn van een diploma Tuinbouwwintercursus, in dien zij jonger zijn. Schoolgeld f2.50. te voldoen bij de eerste les. Na afloop kan aan hen die met succes aan de cursus hebben deelgenomen door be middelingvan de Provinciale commissie van Veilingen een getuigschrift worden uitgereikt. Aangifte kan geschieden bij de Heeren: de Jager, Directeur v. d. Veiling. P. van Straelen voornoemd en F. Laméris, secretaris derVereeni- ging. Een der crediteuren van den Ver- trouwensveehandel werd het wachten op zijn geld moede. Daarom ging er zelf op uit, jammer genoeg, niet geheel nuchter. De directeur en zijn gezin namen de vlucht naar de buren, doch de schuldeischer, die indertijd zijn auto voor f 2000 aan den Vertrouwens- veehandel verkocht en geen cent ont ving, vernielde met zijn mes een ruit in de deur en ging naar binrfen. Hij maakte het te erg en daarom werd hij meegenomen naar het politieposthuis. Onder architectuur van den heer Plooy, zullen de panden waarin aan de Arnh.straat het automobielbedrijf van de firma van Hamersveld is onderge bracht, worden verbouwd en vergroot. Het gebouw krijgt aan de Arnh.straat een massale gevel in moderne stijl van —ide verhoudingen. Door het Bouwbureau Blom is aan besteed het verbouwen van het schoen- ij n Kraanen in de Krommestraat. C. Hienekamp f3258, J. Blom f3380, G. v. d. Pol Hooglanderveen f3468, T. Wijland f3560, C. v. Nieu- wenhuizen f3590, Gebr. Fijnenberg f3842. Door een slager werd aangifte ge daan van het feit, dat den laatsten tijd uit een in een kast in de huiskamer staand kistje, geld werd vermist, tot een totaal bedrag van ongeveer f1200. De werkvrouw, die bij de familie in dienst is, werd aangehouden. Zij be kende ten slotte Woensdagmorgen nog f 12.50 te hebben weggenomen. Bij een onderzoek in haar woning werd een bedrag van f150 gevonden. Dit geld is in beslag genomen. Tot geneesheer-directeur van het Ziekenhuis der Ned. Herv. Gemeente ..De Lichtenberg", aan den Utrecht- schenweg, is benoemd arts W. J. Talsma. Voorloopig zal de directie worden waargenomen door den Chirurg k'. van Nieuwenhuyzen. Als hoofdverpleegster voor de ope- ratie-afdeeling {is aangewezen Zuster Riek Kleij. In Amicitia wordt Dinsdag 16 Sept. een debatavond gehouden met liet onderwerp „Oorlog en Christendom" lusschen Tedde Schurer, de propagan dist voor Kerk en Vrede die daarvoor het Christelijk Schoolbestuur te Lemmer werd geschorst en in hooger beroep ais zoodanig werd ontslagen, en B. v. d. Kolk. hoofd der Christe- lijke School aan den Kruiskamp. Uit den Omtrek Achterveld Woensdagmiddag is het 5-jarig zoon tje van de familie R., toen hij uit school, kwam, door een boerenwagen over reden. Het kind werd bij den smid B. binnengedragen, waar Dr. Vrijland het eerste verband legde. Daarna heeft ion van den heer B. het kind met ernstige hoofdwonden naar het zieken huis te Amersfoort vervoerd. Bij aan komst bleek het kind overleden. Barneveld Op de marktAanvoer 900.000 eieren Prijs f7.25 tot 8.25 per 100. Handel vlug. Hamersveld Te Hamersveld zal a.s. winter een nieuwe landbouwcursus beginnen. Zoo als bekend, duren deze cursussen drie winters, en wordt er les gegeven in Natuurkunde, Scheikunde, Plant- en Dierkunde, Plantenteelt, Veeteelt, ken nis van de grond; Bemestingslee', Veevoeding, Zuivelbereiding: Land- bouwboekhouden, ooftteelt en Pluim veeteelt. Het lesgeld bedraagt den eersten winter f 7, boeken inbegrepen. Zij, die alvorens zich op te geven, eerst nog 'ns „de kat uit den boom willen kijken", moeten daar niet te lang mee bezig blijven. De termijn om zich op te geven, bij den Heer A. J. Pijpers, Landbouwonderwyzer te Ha mersveld, is nog verlengd tot 20 Sept. a.s., en wordt daarna gesloten. Hoevelaken De echtgenoote van E. V. werd in het weiland door een koe aangevallen en tegen den grond geworpen, ^faai echtgenoot kwam op haar hulpgeroep toesnellen en had het geluk zijn vrouw van het woeste dier te bevrijden. De verwondingen waren gulukkig niet ernstig. Bij de ontruiming van het café van K. in de omgeving van 't kruispunt, ondervond de politie van een aantal heethoofden hevig verzet. Vooral van de Gebr. v. d. B. uit Nijkerkerveen. Niettegenstaande het aantal belhamels, dat zich tegen de politie keerde, steeds grooter werd, bleef deze toch meester van het terrein. Gevoelige klappen werden met den wapenstok aan de weerspannigen uitgedeeld. Tegen de grootste opruiers en hen die verzet hebben gepleegd, zal procesverbaal worden opgemaakt. De gemeente-veldwachter, C. Koek, gaal op 1 October a.s. den dienst met pensioen verlaten, daar hij ongeschikt is verklaard voor politiedienst. Koek is twee jaar alhier in functie geweest. Hoogland IN FEESTTOOI EN FEESTSTEMMING. zagen we in Hoogland een bur gemeester inhalen, maar zooals heden Don derdag burgemeester L. O. U. S. Grippellng, -een, zoo zagen we het nimmer. Feeststemming was er bij allen, bij Protes- -nt en bij Katholiek. Het leek alsof bij deze laatsten nog een bijzonder motief van vreugde torkwam. Burgemeester baron van Tuyl van Seroos- kerken, die na 15-jarig bestuur Hoogland ging verlaten, was er geëerbiedigd, gezien en bemind en het deed goed dat pastoor de Jong vo bracht a, n deze den afgetreden digni._. Maar de heer Grippeling brengt overwegend Katholieke gemeente dl Katholieken burgemeester. Tot nu de rechtmatige aanspraak van de overgroote meerderheid der bewoners ter zijde gelegd. Ook dit zal het zijne er toe bijgebracht heb ben, dat de feestdrang groot was. Versiering. Heb je Hoogland al gezien Dat was de eerste dagen dezer week de roep in Amersfoort. En de laatste dag bracht natuurlijk de volle tooi, ja in den morgen as men nog doende. Bij de Liniedijk, waar Z.E.A. met Echtge noote en familie zijn intrede in degemet zou doen, werd dit begin aangewezen d twee groote vlaggen met de stokken staande verhooging. Even verder op den Koninklijken weg. die tegenwoordig naar Hoogland leidt, had de J--iend bloemkweekcr Van Drie aan uitloopcndc in forsche waaierpalm. aren fijne sierstukken. Bij de Schans liep de fecstweg thans afgesneden deel, waar veel ijd zijn gebouwd. burg.) en P. Hllhcrst hadden in versierde landauer (firma Verschuur Amersfoort) den nieuwen Burgemeester en Echtgenoote. i volgrijtulg voor de familie, afgehaald 1 het station te Amersfoort en arriveerden begin der gemeente ongeveer tien erewacht te paard, spoedig aangegre.. een honderdtal ruiters met oranje sjerpen getooid en paarden met kunstvol gevlochten en versierde manen, eerewach! van ^onge -J. van Bo Broek, H. Flos, V. Gudde, J. Hendriks, J. d. Hengel Gzn., H. v. d. Heuvel,j. K. Knotte- belt, P. Kok, T. Schoonderbeek, P. H. Segers, P. H. Smeets en C. de Vries. De heer Brouwer genoot de eer het eerst den nieuwen Burgemeester en Mevrouw op Hooglander grond te verwelkomen en de belangen der gemeente aan te bevelen. Dat deze dag van feestelijke inleiding steef prettig terugdenken moge verleenen. Ook Mevrouw werd toegesproken onder aanbieding van bloemen. De fanfare liet het Lang zullen ze leven I hooren en de lange stoet zette zich in beweging. Het eererijtuig voorafgegaan door 2 lieve strooisterjes van bloemblaren. Strooistertjes is ietwat verkeerd uitgedrukt, beter zou zijn gezegd twee lieve strooieressen. Na de afbuiging langs de,, afges hoek, waarvan boven reeds sprake was, kwam de stoet in de kom der gemeente, in kerkelijke gemeente opgesteld met ds. War- r N.H. In ti. v.-hst Hoogland op stelten staat. Dat diepen zin. Ook ziet spr. over den Burgemeester heen naar Haar die hem zond en een prachtig voorbeeld is van boven de partijen te staan Spr. prijst Hoogland waar nog de Kerk ii het midden staat en waar nog wordt verstaan dat God regeert. Nadat mevr. Warners een tuil rozenknoppen heelt geboden, zingen de gemeenteledenDat 's Heeren zegen op U daal. De volgende hulde is voor de Ciir. school, het gebouw der vroegeie openbare school. Hier zingen de kinderen een tweetal liederen. Naar Langenoord. Op het kerkplein voor St. Martinus zingen de kinderen der R. K. Jongensschool J~ Zustersschool een lied en wordt van scholen een bloemenhulde geboden. Hierna brengt pastoor de Jong de hulde der Katho lieken van Hoogland. Het was een gevoel van nomen werd dat burgemeester Tuyl ging vertrekken, de man, die 15 jaar lang met vaste hand had bestuurd en moeilijkheden wist op te lossen met kloekheid en wijs in zicht en beleid. Een eeresaluut bracht spr. aan baron van Tuyl. Burgemeester zijn is een' moeilijke taak. Maar alle gezag is uit God en Deze verleend dan ook de kracht daarvoor. Geheel Hoog land is zijn nieuwen burgervader reeds ge negen en de jeugd zal in uw gezag het goddelijk gezag erkennen en eerbiedigen. God moge de noodige kracht en sterkte schenken om Zijn eer steeds me vorderen en lang hier te zijn tot Hoogland. naar Hooglanderveen. De ecre-ruiterij leek haast te krijgen, stukken voor het andere gedeelte was Hooglanderveen gearriveerd, waar na de hul diging een half uur rust zou worden gc- Ook 'hier waren de kinderen der twee scho len (Roomsche en Christelijke) opgesteld vc de kerk om een paar liedjes le zingen bloemen aan te bieden. Voor het St. Jozefgesllcht stonden de Eer waarde Zusters. Pastoor Brer a durfde wel zeggen: Ge iler. De huldiging allerwegc e de last door Hare Maje- igs nmgen Indertijd zijn gebouwd. Dit afgesneden deel gevoelt zich reeds als in buurtgemeenschap. Zelfstandige versiering langs den weg zich kenmerkend als afzonderlijk gedeelte door aan weerszijde een fraaie eerepoort. Hier ook werd de Burgemeester begroet door den heer P. Koning, daar wonende, -en geboden aan Mevrouw. Om niet in herhaling te vervallen zij ge zegd, dat elke toespraak op deze toc|-* 10 uur tot 3 uur vergezeld ging vj bouquet voor Mevrouw en het aantal groot was toen die bloemstukken na beëindiging de Secretarie werden binnen gedragen. De Ham had echter sprekende eerepoorten. Wie daar het idee voor gehad heeft, onze hulde. De eerste poort, de poort van den Land bouw, opgezet in ongedorscht koren, even typisch voor dit landbouwdorp als een poort prijkten daar boven mijnheer de familie -et twee kloeken en een aantal witte kuikens. De derde poort had gras lof bekleeding, de poort der Veeteeltkoe, varken en paard bekroonden de bovenrij. Natuurlijk waren de wegkanten niet versiering gebleven. Ook hadden afzonderlijke huizen of woninggroepen nog een afzon derlijke blocmentooi uitgestald. De Brand had ook zijn eerepoort met twee groote bloemcmnedaillons versierd. Hooglanderveen, dat zoo uitdijt en recht niet beneden de Ham stelt, had zooals voor de hand ligt, ook het beste beentje ngschikt latwerk, op gepaste poort van sierlijk ar stonden de vier pages in keurig blauw-witte kleedij te wachten op het bur gemeestersrijtuig, om dat aan weerskanten te begeleiden tot aan de Kerk. Buiten deze algemeene versiering was er 3k menig particulier. Zoo zagen we tusschen de Ham en Langenoord een voorhek ver sierd. Twee oranje-banden werden bij het passeeren van de stoet vastgehouden aan J: einden door twee lieve meisjes van 4-5 ar. 't Was snoezig. Het Inhalen. De heeren (wethouders C. Smink (waarn. gezet ti de encf Grippeling toe lukkigc Burgemeester is van harte. Moge de last door Hare Maje steit op uw schouders gelegd een lichte last -"n en een zacht juk. Spr. heeft een 20 jaar deze omgeying geleefd en weet, dat het - -i een geloovig volk. ote gebouwen toonen katholieke gebouwen, waaronder de Sint Martinus, de glorie Hoogland. Moge God zijn zegen geve uw bestuur tot welzijn doen strekken bewoners. Hierna was het welverdiende halt uur aangebroken. Commissieleden enz. tro naar het St. Jozefgcslicht, om zich doe. Eerw. Zusters iets te zien voorgezet, terwijl de Burgemeester, Echtgenoole en familie -- de beide wethouders de gasten waren 1 pastoor Brcnntnkmeijer. Ze begaven zich n de pastorie door de kerk heen, waar e' werd neergeknield voor een kort gebed. Vergeten is nog te melden, dal bij nadering der stoet de klokken der drie genoemde ker ken hunne stem lieten hooren. Na het half uur rust werd de tocht voort- t aan den uitersten hoek der gemeente, ve tusschen het gebied van Amers- t en Hoevelaken. Nabij Vinkenhoef word kort woord gesproken door den heei A. J. Spelt en werden bloemen geboden door de jongejuffrouw Kleinveld. Hierna ging het huis-toe, d.w Gemeentehuis aan de Ham. Gereden werd door den zandweg langs de Hoef en vervol gens langs de Schothorsterlaan. De gansche tocht was ook meegemaakt door den kleinen Antoon Schoonderbeek, gezeten op een versierde ponny. Installatie. Deze plechtigheid ten gemeentehuize in openbare Raadsvergadering, vormt het kern punt van den dag. Ze nam echter weinig lijd in beslag, zeer ten genoegen van de pers, wier vaak voorkomende moeilijkheid erken hier weinig verlichting vond. Onder de versiering van de Raadskamer aren bloemstukken, gezonden door getreden burgemeester en door nol Leuken, Amersfoort. Ook pronkte er reeds een forsche kiek genomen dien morgen van den Burgemeester en Echtgenoote, tijdens den rondgang (werk ■- Amersfoort). Buiten de heeren Raadsleden waren nog verschillende personen aanwezig, ook voc de daarna volgende receptie. Hieronder ws de burgemeester van Loosdrecht Jhr. van Swindercn en de secretaris de heer v.Has- len, aan welke secretarie de heer Grippelii de technische ervaring heeft verworven. binnenleiden door den secretaris S3 de Raadsvergadering met het gebruikelijke gebed. Het voorlezen der notulen V3n de vorige vergadering wordt tot later verscho ven en het eenige punt der agenda, de in stallatie vangt aan. De heer Smink leest het afschrift voor van het Koninklijk Besluit der benoeming en voegt daarbij volgende woorden. LANGESTRAAT 49-5! AMERSFOORT Groote keuze in de nieuwste Mantelkragen vanaf f 3.25 Het beeft H. M. behaagd U, Burgemeester )ok vreugde. Hier wordt ge- Eendracht maakt macht en het begrijpen en verslaan van elkander. Bur gemeester Smit heeft hier 56 jaar bestuurd, baron van Boetselaar 20 en baron van"" 15 jaar. Moge God U zegenen, nu uw le doel is bereikt. it als landbouwende ge- igrijke plaats In onder die der provincie Utrecht. U en Mevrouw zij daar een langdurig aangenaam verblijf toege- wenscht. Hierna hing spr. den burgemeester de keten om de schouders onder de den: Ik verklaar U geïnstalleerd, Hierna sprak de heer E. de Bruin na de protestantscke kiezers in Hoogland, wij zende op de goede verstandhouding die onder de verschillende gezindten steeds bewaard is bij den vorigen burgemeester. Als voor zitter van het bestuur der twee christelijke scholen in Hoogland, hoopt spr. op dezelfde medewerking voor hel bijzonder onderwijs Hierna dankt de nieuwe Burgemeester voor de zoo sympathieke wijze, waarop de inl— was geschied. Veel was reeds door he Semerkt. Hij dankt daarvoor de commissie, e ruitereerewacht en allen, die hebben gewerkt. Deze dank was ook namens Echtgenoole. Hij dankte wethouder Smink voor zijn v den en hield zich aanbevolen voor den naam van Hoogland hoog te kunnen houden. :t het ^gebruikelijke gemeente Hoogland. Van alle kanlen trok men r Hoogland aan om te feesten. Het begin van regen tegen acht uur zette zich gelukkig niet voort. Het werd daarmee eerst ernsf te middernacht. Nu, dan is het bedtijd, ook bij (eestavond. Door notaris Dammers werd ten ver zoeke van mevr. wed. Eijken Sluiters, in „Trier" te Soestdijk, publiek ver kocht 1. De villa met garage, chauffeurs woning, paardenstal, schuur met sier- tuin en moestuin ter grootte van 67.63 Are, gelegen aan de Burgemeester Gro- thestraat. 2. Het gedeelte van den moestuin gelegen aan de Julianaslraat, groot on geveer 18.40 Aren. Perceel 1 ingezet op f24.200, werd niet gehoogd. Perceel 2 ingezet op f 3200, werd niet gehoogd. Beide perceelen werdenaangehouder Door J. M., alkomstig uit Utrecht, werd bij een rijwielhandelaar een rij wiel te koop aangeboden. Naar de meening van den rijwielhandelaar werd dit rijwiel te goedkoop aangeboden. De politie stelde een onderzoek in en nam M. voorloopig in bewaring. Na verhoor bekende deze, dat hij het rijwiel te Arnhem had ontvreemd en hier had willen verkoopen. De politie kwam verder nog le weten, dat hij van zijn meisje, woonachtig te Nijmegen, een portemonnaie met f 10 had ontvreemd en van zijn kostjuffrouw in Den haag een bedrag van f580, voor welk laatste feit hij gesignaleerd staat in het algemeen politieblad. M. die alles volledig bekende, is overgebracht naar Arnhem. BESCHERMING VAN DIEREN. Afd. Baarn, Soest en Omstreken. Maandverslag van den inspecteur A. de Vries, Steenhofslraat 32, Soest. De woonwagenkampen in Baarn en Soest geregeld gecontroleerd. Er wordt weinig gebruik van deze kampen ge maakt, daar ze ver buiten de kom liggen. Een aanvang gemaakt met het meten van kettingen van vastliggende honden te Bunschoten. Een drietal houders van paarden gewezen op de losse oogkleppen bij hun dieren. Sommigen hebben de oog kleppen geheel verwijderd, anderen weer vastgezet. Een klacht van een bestuurslid, dat een paard een wagen id moest trekken door mul terrein, onderzocht. Door het laten aanbrengen van planken is hierin verbetering ge bracht. Een klacht, dat een paard met wonden onder het tuig, werk moest verrichten, onderzocht. Het paard had wel wonden, maar niet onder het tuig en mocht met toestemming van veearts werk verrichten. Een klacht, dat er te Soest in de Birktstraat katten worden afgemaakt met gebakken spons, onderzocht. Niet gelukt dader te vinden. Een verzoek om een hond af te maken, verwezen naar dierenarts. Kratten, waarin kippen vervoerd wor den, nagemeten. Ze waren allen boven de vastgestelde maat van 23 c.M. bin nenwerks. Ten nadeele van S. is uit 4 bijen korven, staande op een terrein achter de Soesterbergschestraat, ongeveer 80 K.G. honing ontvreemd. De Utrechtsche rechtbank deed uit spraak in de zaak van den 17-jarigen jongen uit Soest, die zijn moeder in een vlaag van waanzin met een bijl dermate op het hoofd sloeg, dat spoedig daarop de dood intrad. Gelast werd beschikbaarstelling van de regeering en opneming in een krankzinnigen gesticht, de proeftijd van ?en jaar niet tC boven- 8-.*! Binnenland DE MANOEUVRES OP DE VELUWE GAAN NIET DOOR. De in de streek van Barneveld, Leusden, Amersfoort op 23 en 24 September voorgenomen lcgeroefening onder leiding van den commandant van het Veldleger, gaat niet door. Gebleken is, dat te veel terreinen nog besmet zullen zijn, waardoor on- overkoomlijke bezwaren het houden der oefening in den weg zouden slaan. Het staat nog niet vast, welke oe fening (oefeningen) hiervoor in de plaats zullen treden. It'll Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor te Doesburg den weleerw. heer j. Dopheide; tot pastoor te Ter Apel den weleerw. heer J. B. Hulshof; tot rector aan het St. Vincentius- gesticht te Harreveld den weleerw. heer J. G. Bietenaar, BEDEVAART NAAR DOKKUM. Het eerste lustrum der nationale be devaart naar Dokkum is gevierd. De plechtigheden vingen aan in de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden, waar een pontificale H. Mis werd gecele breerd door mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. De predicatie werd ge houden door pastoor Rooswinkel te Ede. Des avonds vond een huldigings samenkomst plaats, ter eere van den aartsbisschop, waarbij pastoor Over- meer de feestrede hield Deken Vaas van Leeuwarden bood namens de Frie- sche parochies een zilveren draagkruis, ingelegd met edelsteenen, aan. Mgr. Jansen sprak hartelijke woorden van dank. Maandagmorgen vertrok een extra- trein met pelgrims naar Dokkum. Vele vlaggen wapperden in het stadje, dat feestelijk aanzien had Om tien werd op het Bonifaciusterrein door Jansen de pontificale Hoogmis opgedragen. Pastoor Willenborg van Bioemen- laal hield de feestpredikatie. Om half drie ving het pontificaal Lof aan, waarbij de aarlsbisschop de predicatie hield. Daarna trok de pro cessie door het park op het Bonifa ciusterrein. Nadat de plechtigheden te Dokkum waren afgeloopen, aanvaard den de pelgrims de terugreis. Marktbericht. Amersfoort 12 Sept. 1930. Appelen 16.00 a f 8.00 p. H.L. peren f5.a f 10.— p. H.L.; Klei- aardappclen f 0 00 k f 0.00 p. H.L.; Zandaardappelen f3.30 a f4 20 p. H.L.; Hoendereieren f7.70 a f8.10 p. 100 st.; Eendeneieren f4.90 k f5.30 p. 100 st.; Boter P- K-G.Kippen '10-90 a f 1.15; Hanen f0.70 k f 1.50; Hennen 12.— a 12.25- Jonge hanen 10.— k 10.—Kui kens fO.— a fO.—Tamme ko nijnen 10.40 k f 1.60» Wilde ko nijnen fC.OO k fO.Tamme duiven f0.40 a f0.60 per paar; Vette varkens f—a f.—- Magere varkens f25.— af35!— Drachtige zeugen f90 k f 150; Biggen f 13.— a fl 9.-- Guste zeugen f 65 k f 110 per stuk. Aangevoerd: 120 H.L. appelen; 95 H.L. peren- OH.L. kleiaard- |a/r.PClTR!vvSïli'1" zan<?aardaPPe- icn ooUUUü hoendereieren; 300 eendeneieren; 45 K.G. boter; vette varkens; 5magere var kens; 15 drachtige zeugen; 340 b'Rgen; 14 guste zeugen; 0 koeien; 0 geiten; 1

De Eembode | 1930 | | pagina 2