Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De eon*04* AdvtrtoHtUhs 16 sunt per regel. Pilljfkt tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adver- teeren. Advertentün moeten Dinsdag en Vrjjdag vóór 8 Mr m den morgen tgn beter gd. Kantoor an Drokkarll Lingegracht 2S ta Amersfoort - Tolafooa IM AHrA Varaekllnt aften Dinsdag- M VlftdagaMfcg Vier en veertigste Jaargang Vrijdag 26 Sept. 1930 - No. 52 Epistel en Evangelie. 16e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs; III, 13—21. Broeders I Ik bid u, dat gij niet kleinmoedig wordt wegens mijne ver drukkingen voor u, die uwe eer zijn. Om deze reden buih ik mijne knieën tot den Vader onzes Heeren Jezus Christus, uit wien alle geslacht in hemel en op aarde naam heeft, dat Hij, naar den rijkdom zijner heerlijk heid, u geve, door zijnen Geest ge sterkt te worden met kracht voor den inwendigen mensch; dat Christus door] het geloof moge wonen in uwe harten, opdat gij, geworteld en gegrondvest! in de liefde, met al de heiligen in staat moogt zijn te begrijpen, welke de breedte en lengte en hoogte en diepte zij, en te kennen de liefde van Christus, die alle kennis te boven gaat, opdat gij vervuld moogt worden tot de geheele volheid Gods. Hem nu, die, naar de kracht welke in ons werkt, machtig is alles te doen, overvloediger dan wij bidden of be seffen, Hem zij de glorie in de Kerk en in Christus Jesus, gedurende aide geslachten van de ecuwen der eeuwen Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIV, I—11. In dien lijd, toen Jezus op een Sabbath het huis van eenen overste der Pharizeën binnenging om brood te eten, sloegen zij Hem gade. En zie, vóór Hem stond een waterzuchtig mensch. Jesus nu nam het woord en zeide tot de wetgeleerden en Phari zeën: Is het geoorloofd op den Sabbath te genezen? Doch zij zwegen. Hij dan nam hem tot Zich, genas hem en liet hem heengaan. En hun antwoordend, sprak Hij: Wie onder u zal niet, als' zijn ezel of os in den put valt. dien terstond, op de Sabbath, daaruit trek ken?En zij konden Hem hierop geen antwoord geven. Hij zeide nu ook tot de genoodig- den eene gelijkenis, daar Hij opmerkte, hoe zij de eerste plaatsen aan tafel uitkozen, en Hij sprak tot henAls gij ter bruiloft genoodigd zijt, zet u dan niet op de hoogste plaats, opdat niet misschien iemand, aanzienlijker dan gij, door hem genoodigd zij, en hij die u en hem genoodigd heeft, niet komc en u zegge: maak plaats voor dezen! Dan zoudt gij met beschaming de laagste plaats moeten gaan innemen. Maar als gij genoodigd zijt, ga dan zitten op de laagste plaats, opdat, wanneer degene, die u genoodigd heeft, komt, hij u zegge: vriend, ga hooger opl Dan zal u eer te beurt vallen in tegenwoordigheid van hen, die mede aanzitten. Want al wie zich verheft zat vernederd, cn wie zich vernedert zal verheven worden. Zaligmaker hun toonen, dat Hij niet de Sabbathdag ontheiligde door het ge- nezén van dien waterzuchtige. Hij wilde hun zeggenIndien men niet verkeerd handelt door een redeloos dier op Sab bath uit een put te trekken, is het zeker onredelijk Mij te beschuldigen dat Ik verkeerd doe door een redelijk mensch te genezen. Wij moeten hieruit leeren dat het geénzins met de heiliging van den Zondag strijdt, wanneer wij alsdan wer ken verrichten die de nood vereischt. Was de verkeerde nauwgezetheid der Farizeën in het vieren van den Sab bath te misprijzen, veel schandelijker en strafwaardiger zijn echter de ver keerde denkbeelden van vele Christenen die zich laten voorstaan alsof zij ge noeg den Zondag vieren door alleen een H. Mis te hooren en dan den overigen tijd van den Zondag of in ledigheid of in het spel in gezelschap pen of in de wereldsche vermaken of zelfs in zonde doorbrengen. Een ge paste ontspanning moge behooren bij het vieren van den Zondag, deze heeft ook. zijn grenzen, die tegenwoordig dikwijls verre overschreden wordt. Ziende de eergierigheid om de eerste plaatsen aan tafel in te nemen vermaant Jezus hen dan tot de nederigheid en ootmoed der harten om geen voorrang te zoeken boven anderen. Niet de door ons gezochte maar de ongezochte en ongewilde eerbewijzing, die ons door anderen bewezen wordt, strekt ons tot eer. Daarom moeten we steeds de gedenkwaardige spreuk indachtig zijn: „Wie zich verheft zal vernederd en wie zich vernedert zal verheven wor den". Laat, ons van tijd tot tijd vurig om de deiigd van nederigheid bidden. Liturgische Kalender. Week van 28 Sept.—4 October. Zondag 28. 16e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Miserere, 2e geb. H.; Wenseslaus, 3e A. cunctis, Prefatie H. Drievuldigheid. Maandag 29. H. Michaël, Credo. Dinsdag 30. H- Hieronymus, Credo. Woensdag 1 October. H. Remigius, 2e geb. A. cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 2. H.H. Engelbewaarders, Credo. Vrijdag 3. H. Teresia v. h. Kindje Jezus, nieuw feest. Zaterdag 4. H. Franciscus v. Assisië. Evangelie verklaring. 16e Zondag na Pinksteren. Het gebeurde eens dat Jezus op een Sabbathdag door de Farizeëen uitge- noodigd was op een maaltijd, niet uit liefde en hoogachting voor zijn persoon, maar uit arglistigheid. Te. dien einde lieten zij een waterzuchtig mensch binnen komen met het oog merk dat als de Verlosser dezen op Sabbath genas, zij Hem als overtreden van den Sabbath konden beschuldigen óf zoo Hij hem niet genas, zij dit bij het volk zouden doen doorgaan alsof Hij daartoe geen macht bezat. Jezus echter kende hunne valschheid en verijdelde en beschaamde hen door hun de vraag te stellen: „Wie onder u als zijn ezel of os in eenen put valt, zal hem niet terstond op den Sabbsth daaruittrekken Door het voorbeeld van den ezel en os, dien men volgens hunne uitlegging wel op Sabbath uit een sloot mocht trekken, wilde de KANTOORBOEKHANDEL m f. TULP Ungutrut 68 to. KromoiMtrut - TBL SM DOOZEN HUISH0UDP08T Inhoudend. 50 Enveloppen 30 vel gelinieerd papier] 20 Correspondenllekaarlen 10 Briefkaarten vel vloei Positarieven voor binnen- en buitenland PRIJS fl Een niet minder groot gevaar voor waaraentigen Godsdienst ligt in het mode-feit dat z.g. episcopale-kerken godsdienstplechtigheden op baar pro gram plaatsen, aan de „moderne be- loeften" aangepast en dan onder den schijn van aan-godsdienst-doenerlj in dansen, welke nu juist niet op de| eerste plaats bekoorlijk en behoorlijk zijn, de „harmonie der lichaamsbewe-i gingen met de aspiraties der ziel" -ogen te bewijzen. Zoo werd te New- 'ork een godsdienst-plechtigheid ge- ënscèneera waar imitatie-Grieksche danseressen in luchtige costumes den „dienst" leidden. Aan de kerkdeur werd het programma en tekstboekje van de voordrachten verkocht. Succes Toeloop zoo geweldig dat dametjes in het gedrang flauw vielen 1 De rector der kerk las ter afwisseling gedichten voor van Keats, Shelly, Emerson over de schoonheid I Bij een dergelijke plechtigheid werd ook al eens het Indianengebed tot de schoonheid ge bedent?) en kleurige platen van ga zellen, vogels, bloemen en visch dien den als primitieve teekenen van zuivere vreugde, als: symbolen van ons aller geluk, ter verduidelijkingen opluistering. Dit zijn practijken als-godsdienst voorgestaan, maar in werkelijkheid ziekteverschijnselen, waarop geen an dere diagnose past danherlevend heidendom. Deze methoden) worden graag onder verwante vormen over genomen door sommige Theosophische Kringen (zie o.a. Studiën D. 97 bl. 26 1922: „De liberaal-katholieken aan de Laan van N.O.I. in Den Haag"). Hoe zij ook heeten, zij ondermijnen gewel dig den godsdienst, zooals rede en geweten die eischen van den geschapen mensch; en al worden zij voor som migen bekeken als een begin van den terugweg naar de Moederkerk, feitelijk- objectiei buigen zij deiverhouding vaa schepsel tot Schepper, van mensch tot God om van den mensch tot zichzelf, als beginsel en doel der wereldbeschou wing. Houden dus geen rekening pnet het ontzaglijk feit van het Godsbe staan zijn geen godsdienst, maar bij slot van rekening: mensch-dienst. P. V. S. Iets over godsdienst. Tegenover de stelling door de on- geloovigen uitgedacht als zou de gods dienst van veel-godendom zich ontwik kelen tot monotheïsme d.w.z. aanbidding van één God, staat onomstootelijk vast, dat juist hoe ouder een godsdienst is een des te monotheïstischer karakter hij vertoont. Zoo zijn de primitiefste volken langs den Nijl, de Pygmeeën enz., één-God aanbidders. Zoo vereeren de Indo-Qer- manen vóór hun uit elkander gaan Dyer, de Sameesen El, de Chineezen Shang Ti. Ja zelfs in het veelgoden dom is dikwijls een oorspronkelijk monotheïsme te herkennen. Nooit is historisch kunnen worden aangetoond dat er een tijd is geweest, waarop onder de menschen Godsdienst nog onbekend was. In onze dagen wordt druk geschermd met het gelogen slagwoord Godsdienst is alleen privaatzaak." Zoo zeggen socialisten, dat zij heelemaal niets hebben tegen uwe godsdienstige overtuiging, dat die overtuiging voor hen neutraal gebied is. Maar toch probeert de socialistische levens- en wereldbeschouwing het „aan godsdienst doen" feitelijk abso - luut-overbodige privaatzaak te verklaren en komt een dr. Hartwig met koelen ernst betoogen dat „de godsdienst is de geestelijke blinden darm van den mensch." Jammer, dat vandaag een blinden darm althans enkele waarde voor het organisme blijkt te hebben en dus aan de zinrijke beeldspraak van dr. Hertwig heden een tikje kracht is ontvloeid. En wat zegt.men van een program als het volgende: „In de zielen der proletariërs moet het laatste restje van den godsdienst vernietigd worden, de laatste hoog achting voor een maatschappelijke orde, die wordt gesteund door de gen-, darme en het Sacrament moet ver dwijnen. Ziehier onze taak. „Alleen om redenen van tactiek kan de partij natuurlijk niet als voorwaarde van lid maatschap stellen dat men geen gods dienst aanhangt." Moderne godsdienstplechtigheden. Daar is wel eens gesproken van -het doel dat de middelen heiligt I" Als 't met Allerheiligen sneeuwt, Leg uw pels gereed. St. Ant. en St. Sebast,17en20Jan. Vriest het op St Antonius Dan doolt bet op SL Sebastiaan. Maakt St. Theunis de brök Sint Sebastiaan spleit ze st&k. SL Vincentius, 22 Jan. Vfncentius met zonneschijn Geeft veel rozen en veel wijn. St. Jan, 24 Juni Voor St. Jan moet men om regen bidden, naderhand komt hij van zelf. SL Jacob, 25 Juli: Met Sint Jacob.en Sint An Is 't koren in de schuur of in den ban. SL Laurentius, 10 Augustus: Wie knollen wil eten Moet Sint Laurens niet vergeten. Maria Hemelvaart: Is 't weer op Maria Hemelv. uitgelezen Zoo zal 't den heelen herfst voortreffelijk [wezen. In SepL en OcL neem't de belang stelling voor 't weer af. Het verandert minder en voor de boer komt er lang zamerhand een rustperiode, P. V.S. j.-lgft.1 Weerkunde. Onder het volk heerscht nog de meening, dat sommige dieren geluks- dieren zijn, anderen gaan voorspook- of onweersdieren door. Vandaar wor den hun verschijnen en gedragingen gemakkelijk op het weer toegepast. Zoo hebben we: Krassen kraai en raaf verbolgen Weldra zal er regen volgen. De ooievaar, die de kleine kinderen brengt, en de zwaluw en de leeuwerik zijn geluksvogels. Komen die vroeg over, we krijgen een zachten winter, vliegen ze hoog, mooi en helder weer. Zooveel slagen als de kwartel in het voorjaar slaat, zooveel gulden zal de mudde rogge den volgenden winter opbrengen. 1 Het volk houdt ook van vast en onveranderlijk weer. Bij sommige fees ten begint dus in de opvatting van het volk een tijdvak van doorloopend slecht of doorloopend goed weer en dat mag dan duren 7 dagen of 7 weken (pl.m. 40 dagen), beide Bijbelsche getallen, heilige cijfers (40 daagsche vasten, 7 Sacramenten enz.). Regent het b.v. op Hemelvaartsdag, of Sint Margriet, of Sint Jan, Sint Medardus, Maria-Visita- tie, dan regent het nog 40 dagen. Onder het volk leefde vroeger heel sterk en leeft nu nog het geloof aan de z.g. kritische dagen van het jaar. Ze vallen meestal omstreeks den 24en of 25en der maand, waarop allicht de datum van Kerstmis van invloed was en nog meer misschien de 25ste April, St. Marlusdag, als de voornaamste pro cessie gehouden werd voor de vruchten der aarde. Met St. Laurentius moet het weer omkeeren, omdat die heilige op den gloeienden rooster werd omge-, keerd. Op die bepaalde dagen is het weer beslissend voor een heelen tijd. Gewoonlijk hebben we te doen met groote feestdagen (Paschen, Kerstmis, Allerheiligen) of echte volksheiligen. Enkele voorbeelden mogen hier volgen Groene Kerstmis, witte Paschen. Kerstmis aan den wand Paschen aan den brand. Schijnt op Allerheiligen de zon, dan is een open winter te wachten; vriest het dan is het ijs sterk op Kerstdag. De Redacteur van De Kandelaar, katholiek weekblad voor Noord en| Zuid, is Aalmoezenier, dus priester en militair. Dit verraadt en verklaart zijn manier van schrijvenkort, krachtig I en toch ernstig. In het nummer van 21 September vonden wij onderstaand artikel, hetwelk wij om wille van het kernachtige hier onder afdrukken. Majoor Huys zal ons dit niet kwalijk nemen. Zijn doel is immers lijk: „G Pen waardevol boek. -Dit jaar is een boek uit het Duitsch vertaald, dat tusschen vele andere publicaties van de laatste jaren van zeer groote beteekenis Is en van veel waarde. Het is geschreven door prof. Karl Adam, een priester-hoogleeraar aan de Universiteit van TQbingen, en in vlot Hollandsch vertaald door Piet Kasteel, lid van het gilde van de Klare Waarheid. De titel „Katholicisme" :ft den geheelen inhoud weer. Want -f5 werkelijk ons Katholiek geloof geheel en al, in zijn leer, zijn wezen, zijn levensuitingen en zijn innige schoonheid. In zijn inleiding tot dit werk __0. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haar lem, o.a. het volgende: „....het is een boek van bizondere beteekenis. Niet allen geeft bet op klare, heldere en onberispelijke wijze een uiteenzetting van de leer, den eeredienst en de inrichting der Katho lieke Kerk, maar het doet zulks in een vorm, waarvan een groote aantrekkings kracht moet uitgaan op andersdenken den, voor wie het hoofdzakelijk be doeld is. Immers, het ademt zulk een warme liefde voor, en zulk een op rechte waardeering van al degenen, die, ofschoon staande buiten de Katho lieke Kerk, toch met oprechtheid de waarheid zoeken of meenen haar te bezitten, dat zelis ieder stootend woord en iedere uitdrukking, die onverdraag zaamheid zou verraden zorgvuldig worden vermeden. Want 'het behoort juist tot het wezen van het Katholi cisme, dat het wel de leer, die van zijn dogma's afwijkt, met onverbidde lijke strengheid veroordeelt en verwerpt, maar dat het de uiterste verdraag zaamheid beoefent jegens de personen, die de veroordeelde leer aanhangen en verdedigen. „Er is nog'een tweede eigenschap die het boek zoo aantrekkelijk maakt voor andersdenkenden, n.l. de open lijke erkenning, dat in de Kerk door alle eeuwen heen zwakheden en tekort komingen, zelfs van ernstigen aard, zijn voorgekomen." Hieruit blijkt vooreerst dat Mgr. Aengenent het boek beschouwt als een voornaam hulpmiddel voor niet-Katho- lieken om tot waardeering en hoog achting van ons geloof te komen. Toch is het ook voor Katholieken zelf een boek van onschatbare waarde. Hoe moeilijk is het dikwijls niet om op de diepgaande theoretische vragen van belangstellenden een juist een volledig antwoord te geven, zelfs voor hen die ons geloof goed kennen. Want zij, die nog zoeken naar de waarheid, dringen veel dieper door in de moeilijke pun ten van onze leer. Dit boek kan in bijna alle gevallen een antwoord geven, dat hen bevre digen zal. Een bezwaar is er echter aan ver bonden: het is zware kost, geen ge makkelijke lectuur, en het eischt een rustigen, aandachtigen, niet-vermoeiden lezer, die desnoods hier en daar eer passage twee keer wil lezen. Wij stel len ons voor een reeks artikelen over de voornaamste onderwerpen uit dit boek te geven. Zoo hopen wij belang- rfQod en ons H. geloof te dienen" en dan komt het er niet op aan of wij nu en dan wat van el kander overnemen. STERVENWAT IS DATI Dat is: alles verlaten. Wie sterft neemt niets mee, geen centl Alles blijft hier: z*n bloedverwanten, z'n dierbaren, z'n vriendenz*n woning, z'n heele bezit. Wie sterft, houdt op te zijn, wat ie was: arm, rijk, werkman, minister, koning of keizer, kapelaan, bisschop, paus. En al de teekenen van aanzien of waardigheid zal hij niet meer aantrek ken of opsteken. Leg de viool bij den gestorven musi cus, hij zal er niet één toon meer aan ontlokken. Druk den gestorven professor de pen In de hand, geen letter zal ie nog schrijven. Wie sterft verlaat allesl stelling te kweeken voor dit werk, dat! zMn geld meer dan waard is. (Prijs] f6.75; uitgevers Dekker v. d. Vegtl en van Leeuwen, Utrecht. Wordt vervolgd. V Kunt m n.. itiipi MilI giwwno itvosr ondsr- HsELZEHMR"1 KANTOORBOEKHANDEL LAN6ESTMAT 84 TEL. 528 i het waarin zit bet groote verschil? Prof. B. Sjollèma te Utrecht hleW in't vorige jaar hierover een belangrijke voordracht voor de G. O. MIJ. v. L. Wij willen slechts dit er uit aanstippenIn Zuid- Afrika kon worden aangetoond, dat op velden, waarop geen rundvee gezond bleef, door bemesting met, of bijvoe deren van phospbaat, het euvel ver holpen kon worden. In andere streken is vooral kalk, of soms ook ijzer of Ëdiura, oorzaak van ziekelijke afwij- ng. Spreker wees voorts op de uit voerige onderzoekingen In Schotland i Engeland. Eén der conclusies was: dat de ver schillen in minerale gehalten der gras sen beantwoorden aan de beoordeeling der veehouders over de kwaliteiten der weiden, en dat het gras van goede slechte weiden wél veel verschilt minerale samenstelling, maar niet ;ehalte aan eiwiL vet, zetmeel- ige stoffen en ruwvezel. Wensche- lijk is het derhalve, dat wij wat méér trachten te weten te komen van de minerale samenstelling van het hooi en 't gras in ons land. in geb achtige Maarwaar gaat ie heen Wat hier van hem overbleef, noemt men z'n stoffelijk overschot. Dat gaat over in ontbinding, betzij in het graf, betzij elders. Millioenen stierven gewelddadig in de oorlogsjaren, en bun overschot Is vergaan. Dat geldt ook van de ontelbare mil- lioeuen, die vóór of na dezen stierven. Wie sterft, verlaat alles, en zijn eigen uiterlijke verschijning verdwijnt van deze wereld. Anderen benutten wat hem eens be hoorde, wat hij eens uitwerkte. Maar hijzelf? Hijzelf leeft in eeuwigheid. Want het onstoffelijke sterft niet. De dood is geen totale vernietiging, maar 'n scheiding. De ziel levensbeginsel en levens vorm van het lichaam verlaat het. j Dét is sterven. En dan? Dan volgt het oordeel. Oordeel? Oordeel? Ja... natuurlijkI Je weet toch drommels goed, dat hier lang niet afgerekend is... noch de misdaad gestraft, noch de weldaad beloond I Wie z'n heele leven in 't groot be drogen en gestolen heeft, zou „meter tusschen uit te knijpen"... d'r van-f zijn! Wie heel z'n leven de deugd heeft bespot, en velen aan z'n lusten heeft geofferd, zou „met te sterven"... af gerekend hebben? Wie hier zich heeft geofferd voor| het welzijn van anderen om Gods wil, en „niets aan z'n leven heeft gehad", dat rijk was aan ondank en laster, zou „met dood te gaan" gelijk staan met de uitzuigers en recbtverkrachters? Och, koml Als God [zelf het ons niet geope baard had, zou toch het gezond ver-] stand hebben besloten: Na den dood komt het oordeel. Het oordeel over heel het leven der. Het oordeel door Hem, die alles kent, en volmaakt rechtvaardig loont en straft. Sterven isverschijnen voor God, die oordeelL IJlt de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. Weiden en veevoeding. Er zijn goede, minder goede en slechte weiden. Dat weet men. Maar I KonJaan 55. KANTONGERECHT AMERSFOORT. Venten zonder vergunning te Bun schoten H. B. NIJkerk f 1 of t d. Slechte waar verkoopenH. H. Bun schoten f60 of 20 d. Te Amersfoort een paard leiden per rijwielP. M. Eemnes f 10 of 5 d. Wielrijden in beschonken toestand: J. D. Zeist f25 of 10 d. Wielrijden zonder lichtN. W, Wou denberg f5 of 2 d.; P. W. Soest,id.; P. S. id.; J. M. V. Hilversum id.; L. v. d. M. Maarn ld.; J. G. Ede id.;P. S. Barneveld Id.; Ph. K. Amersfoort id.; B. H. ld.; W.A.D. Id.jH.B.id.; L. v. d. M. Haarlemmermeer id.; H. K. Amersfoort f6 of 3 d. Wielrijden zonder reflector: H. J. Amersfoort f2 of 1 d. Per rijwiel links uitwijken: G. K. Soest f3 of 1 d.v. d. K. Hoogeveen id.; W. K. Amersfoort f5 of 2 d.; *i. W. id. f3 of 1 d. Per auto zich op spoorbaan begeven, terwijl een der boomen reeds is neer gelaten: R. W. H. Soest f7.50 of 3d. Per auto of motor veiligheid van verkeer in gevaar brengenA. A. v. K. Soest f25 of 10 d. Idem niet rechts houdenF. W. Soest f 10 of 5 d. Idem zonder verlichting van nummer n letter: C. W. Baam f3 of 1 d.; v. d. W. Amersfoort f5 of 2 d. Te lange lading op auto vervoeren I. v. d. W. Loosdrecht f4 of 2 d. Auto- of motorrijden zonder num mer- of rijbewijs of direct vertoor.en daarvan: D. J. R. Leiden f4 of 2 d.; S. J. K. Den Haag f 3 of I d.; C. H. J. Deventer f5 of 2 d. idem links uitwijken: C.deG.Bun schoten f20 of 10 d. Te snel rijden in SoestJ. A. v. d. S. Steenwijk f 10 of 5 d.; R.A. Deventer *15 of 10 d.; M. L. de B. Bussum id. i. B. Leeuwarden f30 of 15 d. Idem in BunschotenH. V. aldaar 5 of 2 d.; W. B. de Bilt f3 of 1 d. BURGERLIJKE STAND 18—24 Sept. (Gemeente Soest) Geboren16. Maria Theodora, d. van A. Huurdeman en W. Werkhoven, O. Utr.weg 20a. 19. Wilhelmus Johannes, z. van W. Wolfsen en j. H. v. Doom, Schouten- kampweg 2. 19. Teunis, z. van G. Schaap en C. M. Lemstra, Beetzlaan 72. Gehuwd24. C. Th. Wijnands en P. v. Klooster. 24. L. de Ruijgt en A. C. v. d. Kleij. 24. G. J.A. Bakker en C.A.v.d.Kieg. 24. B. A. Hüsken en A. M. Tammer. Overleden: 22. Jan v. Schalkwijk, 74 jr., geh. met Grietje Boomhouwer,

De Eembode | 1930 | | pagina 1