Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Italiano R. K. Spaarbank - Amersfoort H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Anenfssrt, Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1,10 De Gembode Advertentiön 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b$ geregeld adver teer en. AdvertenHèn moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen «tfn bezorgd. Kantoor en DrakkeriJ Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag* en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44254 Dinsdag 30 Sept. 1930 - No. 53 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Ingezonden. Het is wederom geruimen tijd ge leden dat de Commissie voor kleeding en Ligging der St. Vincentius Vereeni- ging alhier iets van zich heeft laten hooren. Zij doet dii ditmaal met eene blijmoedige gesteltenis, niet alleen hier om, dat vele weldoeners ons ruim be dacht hebben, doch voornamelijk, om dat er onder de leden zelf, zoo'n in nige sympathie is en komt, want was de Commissie eerst samengesteld uit vier leden, thans Is zij uitgegroeid tot negen leden, nog dezer dagen is den Heer H. P. Sanders met groote opgewektheid aan dit liefdewerk ver bonden. Nu het koude en regenachtige jaar getijde zijn Intocht alreeds gedaan heeft, is het zoo prettig voor menigeen te vernemen dat hun overtollige kleeding hetzij boven of onder of allebeide, door ons zoo bovensbest geplaatst kan worden. Het ziet er naar uit dat cr deze winterweer veel voor onze gezinnen noodig zal zijn. Moge we onze wcl- gezinden lezers en lezeressen, daarom nog eens opwekken, aan der onder staande Commissieleden een berichtje te geven, dat er nog wat voor het Magazijn is? Gods loon voor onze armen en onzen hartelijken dank bij voorbaat. F. J. Willenborg, Krommestr. 3 Tel. 94. L. J. Hemels, Kamp 50, tel. 449. G. A. teRiele, Leusderweg 252, tel. 1284. B. Brom, Langestraat 27, tel. 355. N. J. de Wit, Paulus Borstr. 14, tel. 937. Keijzer, Puntenburgerlaan. C. J. Visser, Nieuwstraat 2 tel. 174. J. B. v. d. Vat, Utrechtschestraat 10. H. P. Sanders Heiligerbergerweg 45, telefoon 192. B1RKHOVEN EN DE JAPANSCHE BOSCHJES. Door A. F. van Beurden. Birkhoven is een naam, die reeds in de vroege geschiedenis van Amersfoort geklonken heeft, althans het stamwoord de Blrkt. Wij lezen in Rootselaar I bi. 486, dat de Broeders van St. An- drieskamp in 1420 hun verblijfplaats kiezen in de Birkt. Het klooster werd genoemd Hortus Mariae of Mariahof. (Zie ook v. Bemmel blz. 200). Het werd in van Bemmels tijd, toen de broeders al lang om de veiligheid naar de stad in Marienhof getrokken waren, ook wel het Langehuis genoemd. Toen kort bij de oude vestigings plaats op Soest in de gemeente Amers foort een buitenhuis gesticht werd, heeft men dat ter herinnering Birk hoven genoemd. Bij Birkhoven zegt de oude Wandel- gids van Amersfoort en omstreken van 1899, is een bosch van lage dennen en sparren, waardoorvelevoetpaden leiden. Prachtige laantjes zijn er met heerlijke vergezichten. Een mooie wandeling is het door dit bosch, waarin ge met genoegen zult dwalen. Het golvende terrein is met verschil lende houtsoorten begroeid. Bij de tallooze slingerende paden noodigen afdaken, uit eenvoudig materiaal ver vaardigd en banken tot rusten. Dit zijn de Japansche boschjes, die wanneer ge er eens kennis mede gemaakt hebt, U vele malen tot een bezoek uitlokken. Deze lofspraak geldt nog altijd en dikwijls hebben wij ons afgevraagd, hoe ze aan dien vreemden naam, die aan andere deelen van den wereldbol herinnert, gekomen zijn, tot wij daar van eene voldoende opheldering kre gen zóó dat de naam, die men nu niet zoo vaak meer hoort, verband brengt met een vroeger bewoner van Birk hoven, die de boschjes zoo doopte en in 1848 uit Japan komende, Birkhoven betrokken had. Het was Jan Cock Blomhof, geboren te Amsterdam den 5 Aug. 1779. De Franschen hadden Nederland onder den knoet en de 15-jarige Blomhoff was daar slecht mede tevreden; hij nam dienst als cadet tegen de Fran schen, werd vurig prinsgezind, maar kon daar weinig mede uitrichten. Tegen de overmachtige Franschen was niets uit te richten. Hij moest in 1795 weer uit den dienst. In 1798 week hij met zijne ouders uit naarDuitschland, maar zoodra hij de kans schoon zag ging hij weer naar Holland in dienst KANTOORBOEKHANDEL I F. A TULP Bi Lingestrait 68 to. Krommaitrut TEL. S76 DOOZEN HUI8H0UDP0ST Inhoudende: 50 Enveloppen 30 vel gelinieerd papier 20 Correspondcntiekaarten prijs ri- van de Jagers, was bij de mislukte tocht in Gelderland en vertrok met zijn korps naar Engeland. Hij keerde in 1802 na den vrede van Amiens naar Nederland terug. Hij ging nu in Emden den handel leeren en stak in 1805 den grooten plas over en ging naar Oost-indië, naar Java. Hij werd hier luitenant- adjudant van Generaal Daeudeis, in 1809 pakhuismeester der Nederland- sche Factory op Decima in Japan bij Hendrik Doeff; hij bleef op Decima van 20 Januari 1809—25 Dec. 1825, en verzamelde veel Japansche kunst i bracht deze mede naar Holland. Hij was hierin gelukkiger dan Doeff, wiens schip, met zijn kunstschatten beladen in 't gezicht der Hollandsche kust verging. Cock Blomhoff had het niet gemak kelijk bij de achterdochtige Japanners, waarbij nog al de aanslagen en drij verijen der Eugclschen kwamen, die hij verfoeide. Men moet zich verbeelden, dat de hooge Engelsche gouverneur Raffles hem 42500 bood voor het sein, dat de toegang tot Japan verleende aan de buitenlanders. Hij weigerde, werd ge vangen gehouden en in 1815 in vrij heid gesteld. In 1816 werd hij tot opperhoofd op Decima benoemd en in 1818 Ridder van den Nederl. Leeuw. In 1823 eervol ontslag, in 1824 ge vestigd in den Haag en Bloemendaal, December 1844 op Birkhoven, waar hij 19 October 1853 overleed, zijn zoon woonde daar nog een tijd lang. Aan de Cock Blomhofs Japansche tijd herinneren nog altijd de mooie Japansche boschjes. AMERSFOORT IN AR1US COSIMO DE MEDICI'S REIS, 1667—1669. Den 15en Februari 1668 des middags kwam ik in de stad Amersfoort aan de rivier de Eem gelegen in de pro vincie Utrecht. Het is omringd van versterkingen met ;wee goede grachten welke haar water betrekken uit de Eem. De oude stad is geheel rond van vorm, terwijl ze hier en daar in iangwerpigen vorm uitgelegd is. Op het plein, het mees» nabij de poort, die naar Naarden leidt is een kei op gesteld op een grooten, vierkanten voet van een latijnsch en een Hollandsch opschrift voorzien, door eenige jonge lieden der stad (Meyster) opgericht, wat ons nog al reden tot lachen gaf. Amersfoort is niet groot van omvang, de straten zijn niet schoon, wel eene die van het pleintje naar de Utrcchtsche poort leidt, die van voren tot achter mooie winkels van allerlei soort toont. Deze stad is de laatste van dit lands gedeelte, die de lieftalligheid en de sierlijkheid der steden van deze pro vincie doet zien en ook de laatste, die ook boomen in de straten geplant heeft. De Kerk is groot met een vrij hoo ien steenen toren gelijk aan dien van )elft, van den grond oprijzende in 't vierkant en tot goede hoogte van den zelfden vorm, bekroond, door eene ronde piramide of lantaarn, waarin liet klokkenspel hangt, De toren staat vóór de kerk (in 1787 door brand verwoest). De katholieken worden hier bediend door verschillende Paters. Toen wij eenige uren bezig waren, om de stad te bezien, ging Cosimo in een reis wagen door eene bezaaide vlakte naar Barneveld. Spoedig kwam hij echter in een woest en onbebouwd landschap, bezet met hout, van leemigen aa d daarna kwam hij te Barnevelt, waarvan de verlaten en verwoeste huizen, de bedruktheid der inwoners deden zien. Hij zette de reis voort, maakte halt te Apeldoorn, een dorp van wei nig huizen, ging toen naar Deventer, waar de katholieken bepaald onder drukt werden. De stad heeft wat uit zicht Jderi hulzen al iets Duitsch. Hier hoorde hij het laatst een klokkenspel spelen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Zondagavond j.l. kwam de Pastoor der St. Ansfriduskerk, in gezelschap van Rector Teeuwen en Kapelaan Oroot- huis, ten huize van den heer J. Nefkens Leusderweg 136, om dezen mee te deelen, dat het Z. H. den Paus behaagd had, om hem, op voordracht van Z.D.H. den Aartsbisschop wegens zijn vele de kerk van St. Ansfried bewezen diensten te begiftigen met hel eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontitice". Alvorens hem het kruis op de borst te hechten, hield de pastoor een harte lijke toespraak» waarin hij memoreerde de verdiensten van den heer Nefkens voor de kerk van St. Ansfried; voor eerst dat hij, vanaf de oprichting der kerk, reeds Kerkmeester, door zijn zakeiijk oordeel en zijn wijze voor zichtigheid, steeds waardevolle advie zen gegeven had; vervolgens dat hij, als lid -van het Parochiaal Armbestuur en van de St. Vinceutius-vereeniging van welke laatste vereeniging de heer Nefkens dit jaar zijn 23-jarig jubileum vier» steeds een vader voor de armen geweest is, al heeft de onder vinding hem geleerd, dat men in deze functie's ook vooral de voorzichtigheid moet betrachten, wil men niet bedro gen worden. Maar toch, zoo ging de Pastoor voort, dit alles is toch m.i. niet uw grootste verdienste. „Uw grootste verdienste, mijnheer Nefkens, is, dat gij, ondanks vele zor- ;en, altijd, met groot vertrouwen op Jod, blijmoedig uw plicht gedaan heb, ais degelijk, godsd.enstig huisvader. En zoo doende hebt gij 12 kinderen voort gebracht cn opgevoed, die allen, uw voorbeeld van hard werken en dege lijke godsdienstzin voortzettend, een sieraad zijn voor Kerk-en Maatschappij Dat is uw grootste verdienste en als zoodanig zijt gij, zoolang de kerk van St. Ansfried bestaat, een voorbeeld geweest voor heel de parocliis. Om die reden vooral, verheugen wij ons van harte met U, over deze hooge onderscheiding, en we hopen en bidden tot God, dat gij ze nog vele jaren moogt dragen, tot uw eigen groote voldoening en tot vreugde van al uwe kinderen." Hierna las de Pastoor de officieele bulle uit de Stad van het Vaticaan voor, welke bulle was onderteekend en gezegeld door den Kardinaal-Staats secretaris Kard. Paceliidaarna hechtte hij het kruis met lint op de borst van den heer Nefkens, die buitengewoon verrast en zichtbaar ontroerd dankte, terwijl de kinderen die allen aanwezig waren, het „Lang zal hij leven" aan hieven, om vervolgens allen hun grijzen vader allerhartelijkst geluk te wenscheu. Programma van het concert door de R. K. Muziekverecniging Wilskracht op Woensdag 1 Oct., i. h. Plantsoen. Vieux Camerades, marsch. C. Teike Spéranza, ouverture. H. Delchevalerle Traum Ideale, walzer. J. Fucik Carmen Fantasie (opera) G. Bizet Madchen von der Spule, ouverture. Fr. Suppé l'Aurore, grande valse. C. Faust Les Clias de la Houille, fantasie. L. Dcrvaux. Finale. LIMVIO-N1EUWS Limvio I trok Zondag j.|. naar Bus- sum om S. D. O. te bekampen. Het liet zich aan'zien dat de wedstrijd niet door zou gaan daar het nogal tamelijk regende. Er is echter wel gespeeld met als uitslag 1—1. De rust ging in met 1—0 voorsprong voor S. D. O. Limvio pakte na de rust flink aan en het mocht hen gelukken gelijk ie maken. Bravo jongens houdt moed. Limvio II ging naar Eemland in Baarn maar behoefde niet te spelen daar de scheids rechter het veld afkeurde. Wel jammer. GEVESTIGD E.v.d.Ham,N.H.,Soesterw. lil, kapper. Hogenbirk, Oer., Langestr. 78, winkel. P. Scheffers, Rem., Vermeeratr. 146. Wybbigje de Jonge, N.H., St. v. d. Hagenl. 3, dienstb. Alida Kerkhof, R.K., Weverssingel 44, liefdez. Zwaantje Postma, Rem., Bekenst.laan 37b, huish. Rikje Berculo, N.H., Bcrgstr. 41, dnstb. Ma ia v. Wijk, Rem., Woest.weg 161i. Annerie Huisman, O.K., Arnh.w. 206. legen hoes» en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER M. Manné, N.H., Soesterw.104, schild. M. Hefting, N.H., Helnslusl.il, hoofd school. H. V; Berghem, N.H., Utr.straat 187, onderw. H. Spoelstra, N.H., Kapelweg 124. R. de Oraaf, N.H., Parallelw. 2, trcinp. ,J ils, eider controls Centrale accoulenUdientt Ned. Boereabead Ooedcekenrd bij Konlnkl|k Voluit (Ld. 14 Mout 191% no. OS De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in net R. K. Spaarbankgebouw d« LANÓEflRACÏrr des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOEN3DAOAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uw. Dadelijk ingaande rente 3%, pCt. Spaarbusje* gratis verkrijgbaar. Ameterdairache Bank. J. Bakker, N.H., v. Campenstraat musicus. H. Franzen, idem Idem. Johanna v. d. Laar, R.K., Haverst. 2a, huish. P. Lagas, R.K., Borneopl. 10, onderw. J. v. Ekerls, N.H., Haverst. 2a, l.werkm. lohanna v. d. Meuten, N.H., Krankel. straat 16. Oerritje Wijnveen, G.K., Smallepad 40, dienstb. G, v. Boxtel, R.K., Krankel.str. 16, stoff. P. v. Dam, N.H., Vermeerstr. 155, reiz. Arnolda Maas, N.H., idem. Elisabeth Wajon,. geb. Tap, N.H., Blsschopsweg 65. O. Vrien8,R.K.,SchimmeIp.str.26,mont. E. v. d. Vegte, N.H., Kazerne Leusderw. sergeant. W. Hölleman. R.K., Langestr. 58, klerk. Bernardine Koch, Koninginnelaan 19, dienstb. M. Wijfjes, R.K„ Langestr, 58, boekdr. Maria v. d. Steur, wed. van E. v. Leeuwen, Langestr. 34, huish. F. Wesseling, v. A.v.WiJckstr. 17. G. Greeven, R.K., Weverssingel 38, Kuipers, J. Tooropstraat 2, vert. Thiel, R.K., Hof 27, metsel. O. Stumpf, N.H., Tollensl. 3, admin. F. Blokhuizen, R.K., Schimmelp.str. 51. Pletertje Fockens, D.G., Plersonl. 17, dienstb. Metje Arbon, N.H., Heillgenb.weg dienstb. A. y. d. Meulen, Oer., J. Steenstr. 33, onderw. H. Snoek, N.H., „de Lijsterbes". Alyda de Kruijf, R.K., Soesterw. 231*. Rosalia Göbbels, R.K., K.Wilhelm.str. 3, dienstb. P. Rupke, G.K., Leusderw. 17, electr. Anlhonia Peek, R.K., Arnh.w. 34, dnstb. A. Geurtsen, R.K., KI. Spui 14, voerm. P. Franssel, Schimmelp.str. 32a, music. F. Dahraen, N.H., Bankastr., ambt.N.S. Evertje v. d. Brink, N.H., Utr.weg 91, dienstbode B. Berends, N.H., St. Ansfr.str. 9 H. Bloksma, Kamp 88, koperslager Johanna Oekeioen, N.H., Lavend.str. 7 H. Meijer, R.K., Miereveldstr. 2, pol.ag. Geertruida Reeders, Q.K., Kortegr. 10, onderw. Aaltje Leibbrandl, N.H., Utr.w. 129, d.b. Mietje Krol, G.K., P.Potterstr. 6, huish. J. v. d. Berg, N.H., Zwanenhalsstr. 1, meubelmaker H. v. Aller, G.K., O.Soesterweg 99, rijksklerk G. Hagenbeuk, N.H., Krulskamp 15 Willemijntje Driest, R.K., Kamp 39 A. Uni, Rem., Leusderw. 229, maj.inf. G. Callenbach, N.H., J.v.Oidenb.v.laan 2 J. Rovers, R.K., v. Lcnnepl. 9, direct, v. Reede, N.H., Heillgenb.weg 13, 2e luit. d. Huz. Heintje Overhorst, N.H., irisstr. 35 Jacobje Schaper, N.HMarnixiaan 46 K. Poll, D„ Utr.weg 67b, 2e luit. Inf. Johanna Dunsbergen.G.K., Soest.w. 119 M. Hammer, D.E., Utr.weg. 319, dienstb. Marie de Boer, N.H., Hessenstr. 3 R. Baten, N.H., Leusderw. 246, 2e luit. W. Faber, N.H., Leusderw. 246,2e luit. G. v. d. Laan, R.K., Utr.str. 19, slager Hendrika Mulderlj, R.K., H.v.Vianden- straat 179, dienstbode Wed. D. v. Zoest, N.H., Muurhuizen 20 Alida Bochove, Rem., |.Steenstr. 21, onderwijzers J. Veeneudaal, N.H., Kerkstr. 10, arb. Barbara Stöckl, Utr.weg 106, dienstb. Janna de Graaf, D.O., Utr.w. 22, kind.j. J. Zeën, N.H., Dahliastr. 2, arbeider Gerarda Arbon, N.H., Woestljgerw. 105 juffr. huish. Maria Kuhne, R.K., Borgesiusl. 49, d.b. Emma Becker, D.E., D.Fockemal. 79, dienstbode Theresia v. Woerkom, N.H., Schlm- melpenninckstr. 35 Wilma Lippert, v.A.v.Wijckstr. 31, d.b. v. Ooyen, R.K., A, de Kamp 55, schoenmaker M. v. d. 8erg, O.K., Leusderw. 75, slager Ooslenbroek, Bankastr. 24. kant.bcd. Ruiter, R.K., Weversingel 7, onderw. Brethouwer, E.L., kazerne, IJzerw. v. Wissellngh, N.H., J.v.Oldenb.v. laan 40, mag.mecs». J. v. Schl'vcen, N.H., P. Poiterslr. 50, kellncr Wltlcmpje ten Hoven. N.H., Tollensl. 11 H. v. Schagen, Pr.Marioiaan 16 J. Bruinsma, O.K., Krommestraat 66a, controleur veeverz. A. v. Eykelenburg, R.K., SL Bonif.str. 58, kapper C. de Boer, Pauwslr. 3, choc.werkcr Nleaie de Boer, Pauwstr. 3 M. de Jager, R.K., Brcedestecg 8 J. v. Keulen, N.H., Aldeg.str. 30, instr.in. O. Cardinaal, R., Stationsstraat 12a, stuurman G. Meijer, Utr.weg 69, kok DeAmersfoortsche Kunstkring houdt ne tentoonstelling van poppen an tusj ig „O Poth", Coninckstraat 41van 4 October Kaeteerboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines LmngMtrut 54 - Telef 528 Spedaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau tot en met 19 October, dagelijks 10—5 uur. Opening der tentoonstelHng J door Otto van Tusschcnbroek, 4 Octo ber om 3 uur. [Toegang voor leden f0.25, voor niet-leden 10.50. Burgerlijke stand. 23 Sept. GeborenAntonius Her- manus Hendrlkus, z. van A. H. H. Rek- veid en P. M. v. d. Linden. Over leden: Grietje Palstra, 66 jr., echtg. van W. Hendriksen bijgen. Oostereng. Evertje Hogebrug, 58 jr., wed. van T. Ham. 24 Sept. Geboren: Alberta, d. H. A. de Goede en M. C. de Winter. Gehuwd: W. v. d. Meulen enA.T. Marlens. J. A. Lak en B. Snijders. P. Hartman en G. v. d. Veen. P. H. v. Ooijen en J. Valk. 25 Sept. GeborenAntonie Hen- drikus, z. van j. Staal en j. Heere. Geertruida Francina, d. van L. A. Vun- derink en C. J. Berg. Ondertrouwd C. Zwagerman en M. Weemcljcr. M. C. v. Schalk en C. Mackenzie. J. A. Aldenkamp en O. A. Schooleman. W. v. d. Bosch en A. Roest. B. P. Buijs en M. Vink. Gehuwd A. O. Bergman en H. v. d. Hoeft. Overleden Oerrit Jekel, 89 jr., wedn. van O. H. Troost. Wijmpje Malen- stein, 51 jr., echtg. van J. H. de Vries. 26 Sept. Geboren: Marretje, d. van F. Burggraaff en M. E. Nieman. Lena, d. van P. Lappain en P. Dijk huizen. 27 Sept. Geboren: InaJanne,d.van M. M. van Baak en J. O. Kramer. - Hubert jozef Frans, z. van F.J.H. de Besten en E. Beekman. Anna Johanna Pietje, d. van C. J. Schreuder en J. A. Tromp. Geurtje, d. van G. de Wijs en M. Snijders. Overleden Philippe H. Peyrot, 64 jr., echtg. van C. C. G. van Duijl. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR DE GEMEENTE AMERSFOORT. De openingsavond van den Cursus levens herdenking van het 10-jarig bestaan is bepaald op Donderdag 16 Oct.. des avonds 8 uur in de Markt hal. Medewerking wordt verleend door de Amersf. Orchestvereeniging en de heer Kommer Kleijn uit Amsterdam. Het programma geeft aan: I. Opening door den Voorzitter. 2. Ouverture „Titus" (Orkestv.) Mozart. 3. Forumscène uit Julius Caesar (Kom mer Kleijn). 4. Symphonle in C. gr. t. (Orkestver.) Mozart. Adagio Allegro sp!rituoso;Poco adagio; Menuetto; Presto. 5. a.3 Am stillen |Herd; b. Walther's Prelslied, (Orkestver.) Rich. Wagner. 6. Het Kunstwerk (Kommer Kleijn) Anton Tschechow. 7. Vorspiel „Die Meistersinger von Hebt U een Taxi of auto noodig NUrnbcrg" (Orkestver.) R. Wagner. 8. Sluiting door den Voorzitter. Cursus I, 4 lessen van Prof. Mr. W. Bonger, Hoogleeraar te Amsterdam Ma andaft 17, 24 November en», 8 December 1930, des avonds om 8 ui schap van de l:ik:kl.n-; misdaad, m. lichtbeelden. logic. 2. Historisch overzicht v ontstaan cn dc ontwikkeling der cri minologie. 3. De algemeene maatschap pelijke oorzaken der criminaliteit. 4. De bijzondere maatschappelijke oorza ken der criminaliteit. Cursus II, 4 lessen van Pater B. Molkenbocr, O.P., Lector a. d. R. K. Universiteit te Nijmegen. Dinsdag 21, 28 October cn 4, II November 1930 des avonds om 8 uur. Onderwerp: Joost van den Vondel (15871679) met lichtbeelken. I. Vondels jeugd cn opgang. 2. Vondels rijpheid cn ouder dom. 3. Vondels werk. 4. Vondels naroem. Cursus III, 6 lessen van Dr. Joh. v. d. Spek te Haarlem op Dinsdag 18, 25 November, 2, 9. 16, 23 December 1930, des avonds om 8 uur precies. Onderwerp: wat moeien onze jongens en meisjes worden; welk beroep moet mijn kind kiezen? (met lichtbeelden). Cursus IV, Dra. W. H. C.Tenhaeff, Secretaris van de Studievereniging voor de „Psychical Research". Vrij dag 24, 31 October en 7, 14, 21, 28 November 1930 des avonds om 8 uur. Onderwerpinleiding tot de Parapsy chologie, met lichtbeelden. 1 Het ont staan van het parapsychologisch on derzoek. 2 Dc telepathie. 3 De hypo these van het ons onbewuste. 4 De teiaesthesie. 5 Hel spiritisme. 6 de .occulte training". Cursus V, 4 lessen door Plet Tlggers, Toonkunstenaar te Amersfoort. Maan dag 20, 27 October en 3, 10 Novem ber 1930 des avonds om 8 uur precies. Onderwerp: Huismuziek, met licht beelden en muzikale illustratie. 1 De tren thans, lulsmuziek der middeleeuwen, 17e en 18e eeuw. 2 De beteekenla van SchOtz, Schcin, Bach, Haendel, Praetorius, Mozart en Haydn voor de huismuziek van den instrumenten, (fluit, viool, mandoline, blokfluit, gitaar, piano en orgel). 4 Samenvatting en toekomstmogelijkhe den. De radio en de gramofoon In hals. Cursus VI, 8 lessen, Olto van|Tus- senbroek.oud-dlrecleur Kunstnijverheid museum te Haarlem, Utrecht. Woens dag 29 October, 6, 13, 20, 27 Nov. en 3,|10, 17 December 1930, des avonds om 8 uur precies. Onderwerp: Oude cn nieuwe kunst (met lichtbeelden). 1 Oude bouwkunst, 2 Nieuwe bouw kunst, 3 Oude beeldhouwkunst, 4 Nieu we beeldhouwkunst, 5 Oude schilder-

De Eembode | 1930 | | pagina 1