Wij alléén VOLKSUNIVERSITEIT Italionol in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten In de Rijksvlschhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de blllljkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contröle t Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhandel II. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN OPOBRICHT 1 MEI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Adelheid v. Sandijk, R.K., Langestr. 67, A. Bakker, N.H., v. Bemmeistraat 36, liistenm. Alida Scheeier, R.K., v. Perseijnslr. 21, A. Fontljn, R.K., Bioemend.straat 4, mag.bed. Johanna Bogers, R.K., Noordstr. 27. A. v. d. Zee, N.H., A. Cuijpstraat 27. Klaska de Jong, Stationspl. 2, buffetj. v. Someren, N.H., P. Pijperstr. 19, spoorwegarb. A. v. Rijnsoever, R.K., Schimmelp.str. 80, tech.ambt. C. Frijlink, Huygenslaan 20, arts. Nelly Schepp, Utr.weg 84, leerares. Hendrika v. Hamersveld, R.K., Nassau- AMERSFOORT Openingsavond op Donderdag 16 Oct. 1930 des avonds om acht uur in de GEMEENTELIJKE MARKTHAL, Breestraat. Entree leden vrij, op vertoon lidmaatschapskaart 1930. Nlet-Icden, 30, 60 ot 90 cent naar verkiezing. Medewerking van de VERSTERKTE Orkestvereeniging „Amersfoort' directeur Willem Mever. Declamatie van den Heer KOMMER KLEIJN van AMSTERDAM, o.a. Forumscène uit „Julius Caesar" van Shakespeare. tegen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER Er is nu ook een politie-muziek- gezelschap (harmonie) opgericht. Het ledental bedraagt vier en twintig. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door de heeren J. Baarda, N. Keuken en B. Straalman. Zondag t lingenvereen. „St. Aloysius" in ten voor een flink bezette zaai het tooneelspel op, „De drievoudige jwijs- heid van Vader Wang", van #ii Ghéon. Het is langzamerhand traditioneel geworden, dat de B. J. V. elk jaar haar tooneelstuk opvoert. Daarmee is tevens bewezen, dat de opgevoerde stukken bij het publiek in den smaak vallen. Echter voor dit spel zullen wij een kleine reslriktie moeten maken» De aard van H. Ghéon's tooneelspel is een heel andere, als die waaraan het publiek langzamerhand gewend is. Sensationeel is het niet te noemen. Van actie is het bijna geheel onldaan en het is louter contemplatief. Toch heeft het voor den aandachtigen luis teraar een geheel aparte charme, n.l. de practische toepassing van het H. Evangelie in het leven van den in door snee, soms wat critlsch aangelegden, mensch. Den oppervlakkigen „kijker" zal het stuk saai en doodsch aandoen Na een kort woord van welkom en explicatie van het tooneelwerk door Deken Fock werd het doek gehaald en konden we direct de keurige decors bewonderen, die door de leden zelf waren vervaardigd. Door het gebeeie werk komt duide lijk tot uiting de wijsheid van Lac Wang als vader, als leermeester en als Christen. In Vader Wang herkenden we dadelijk de stoere Baruch-figuur van „In Paradiso", uitblinkend door; het fijn-doorvoelde woord, doch vooral door zijn juist gebruikte handen-mimiek. Daarnaast staat de Pater, die vooral in de laaste bedrijven mooi en natuur lijk spel deed hooren en zien. D« duivel, die overigens zijn rol zeer goed speelde kon iewat gematigder zijn in zijn pantomimiek en zagen wij, vooral bij het eerste optreden, het listige liever wat meer op den voorgrond treden dan het heerschende in zijn karakter. Ook de andere rollen werden, gezien de leeftijd der spelers, zeer goed vertolkt, waaronder in de laatste be drijven zeker genoemd mag worden Chang, fun Tau. De regisseur, de Heer Thannhauser, en de grimeur, de Heer Grootkop, deden hun werk goed, als altijd. De opvoering kan zeker geslaagd geheeten worden en wij raden een be zoek van de reprise, die Woensdag en Zondag a.s. gaat, ten zeerste aan. In het café van den heer St. in de Krommestraat te Amersfoort ontstond twist tusschen eenige bezoekers, waar onder enkeleltaliaanschegranietwerkers Toen de bezoekers wegens sluitingsuur naar buiten moesten, werd op straat de twist voortgezet. De Amersfoorters verleiden niet veel goeds van Mussolini en dat lieten de Italianen zich niet g:zeggen. p het hoogtepunt van den twist kreeg de Italiaan M. B. drie zeer ernstige messteken. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. Aghina eerste hulp verleende. Als ver dacht is aangehouden zekere J., die reeds een gedeeltelijke bekentenis af gelegd heeft. In Princess Room is voor rekening van G. C. de Vries door architect Plooij aanbesteed het bouwen van een woon huis aan den Randenbroeker weg, inschrijvers G. v.d.Pol Hooglanderveen f6610. J. v. Bekkum Hooglanderveen f6564.- W. Wassink alhier f 6547.—A. v_.. Lunteren, Woudenberg f6267.— T. van Wijland alhier f6250.—; Th. van Keulen alhier f6240.—J. Hendriksen, alhier f5990.— Een 20-jarig wielrijdster in de Berg straat is door een auto aangereden en als gevolg daarvan licht gewond. Het ongeval is ontstaan doordat de auto geen voldoende ruimte had om voorbij te rijden, aangezien vier wielrijders naast elkaar bleven rijden! Door de recherche is bij een ver lofhouder aan den Soesterweg een pak met goederen in beslaggenomen, welke daar door een bezoeker in be waring waren gegeven. Het pak be vatte 105 paar kousen en was afkom stig van een diefstal welke te Utrecht was gepleegd. Voor het winterconcert heeft het Amersf. Mannenkoor in studie genomen de volgende werken: Sanctus van B. Diamant; Nisi Dominus (psalm 126) van Legrenzi, voor koor en orgel; Hymnus de Spiritu Sancto van A. Diepenbrock voor koor en orgel; Broe derschap van P. Wierts. De directie der Amersfoorische Autobusonderneming verzocht ons nog eens aan te herinneren dat het voor een stipt-op-tijd-rijden noodig is dat het publiek steeds met gepast geld betaalt, vlug in- en uitstapt en dat men door vroegtijdig vóór een halte plaats te bellen kenbaar maakt als den wagen wenscht te verlaten. Voorts: dat alléén gestopt mag wor den bij halteplaatsen voor het in- en uitlaten van passagiers en dat hierop een uitzondering gemaakt mag worden voor invaliden en ouden van dagen die slecht ter been zijn. Abonnementen moeten eenige dagen te voren worden aangevraagd;op het kantoor van den directeur Hoeveiakensche voetpad 2. GEVESTIGD. J. Westerink, N.H., Rozenstr. 13, typ.' F. Beerens, N.H., Weslsingel 50, con cierge. Th. Hendriks, Schimmelp.straat 28 b, bouwk. teek. Martina Haarsma, R.K., Soesterw, 55. P. Mensing, N.H., F.v.Blankenh.str. 6. J. v. Zoeien, N.H., Javastr. 21, bouwk. Martha Friese, Ev.K,. Utr w. 22, dienstb. W. Rotteveel, N.H., Schimmelp.str. 33, kant.bed. Adriaantje Geitenbeek, N.H., Beekenst. laan 2, dienstb. Maria Kamphorst geb. Riebisch, N.H. Westerstr. 25. huish. Johanna de Qooijer, O.C., Leliestraat 76, dienstb. J. Daams, Parallelweg 26, zandvorm. W. Meijnen, G.K., Stationsstraat 51, inspect. Jannetje v. Loozenoord, G.K., Arnh.w. 160, dienstb. J. Jogchem, R K., Westsingel 7b, biosc.h. G. Mees, R.K., A.Cuypstr. 27, hoofdpol. Anna van Schaik, Vermeerstraat 157, costuumn. Lucia Morelisse, N.H., Woest.weg 26. Geertruida Vuijk, G.K., P. Buijslaan 17. Roelofina Dammers, Arnh.straat 1 Ia, verkoopster. Lolkje Sterk, G.K., Westerstraat 22, verpleegster. H. Tigelaar, Ger., Soesterw. 397, bakker. Maria Jansen, N.H., Krankel.str. 16. Karoline Knodn, R.K., Dr. J. P. Heije- laan 2, dienstb. Anna Braunsteiner, R.K., idem, idem. H. de Vries, N.H., Ant. Mauvestraat 7, agent v. pol. G. Ottens, Ger., idem, idem. laan 3, dienstb. A. Stoeten, G.K., Arnh.w. 62, politieag. Alberta Wolfsen, R.K.. B.W.Iaan 62, dienstb. K. Ubink, v. Marnixlaan 25, aannemer. Eliza Baarse), N.H., Radboudstr. F. Hogenwind, Anna Paulownalaan 1. Hester Bóller geb. Lugthart, N.H., Woestijgerweg 72. (Jit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Aartje, d. v. J. H. Burge ring en T. v. 't Land Hendrik, z. v. J. Westeneng en A. Bos Gerrit Jan, z. v. J. v. 't Ouster en G. v. Galen Grietje, d. v. J. Klaassen en J. v. Leijenhorst Johan Heinrich Elisabeth, z. v. J. Hüwener en B. J. Pille Richarda Gerarda, d. v. J. v. Nimwegen en A. H. v. Moorst Pieter, z. v. P. Stitselaar en M. v. Poolen |ohannes, z. v. S. Top en M. Top Aalbertus, z. v. J. Lam en J. Bakkenes Hendrika Roelfina, d. v. C. Verbeek en D. v. Ravenhorst. Ondertrouwd: J. G. Mulder en M. v. Miiiigen. Gehuwd: B. Bakker en S. Burghgraaf. Overleden: Jannetje v 't Hof, 56 jr., echtge. v. J. v. 't Land. Ook in de omgeving van oze plaats heeft het hooge water de vorige week veel last veroorzaakt. Verschillende landerijen liggen onder en het vee moest op stal worden gezet. De heer G. Kerkhoven, gasmeester aan de gemeente-gasfabriek te Barne veld, hoopt 18 October a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in functie trad. Hoogland Zondag 19 Oct. bestaat de Maria- vereeniging in de parochie St. Mar- tinus 25 jaar. Deze dag zal feestelijk herdacht worden, 's Morgens om half 8 wordt de H. Mis voor de leden op gedragen; de leden van Kruisverbond en Mariavereen. worden verzocht onder deze Mis te Communie te gaan. 's Avonds om 6 uur precies wordt de feestvergadering gehouden in Con cordia. Deze vergadering is toeganke lijk voor de leden van Mariavereen. en Kruisverbond en voor degenen die uitgenoodigd zijn, voor niet-genoodig- den of niet-leden is de toegangsprijs gesteld op een kwartje. De vergadering zal geopend worden door de presidente; daarna zal ds muziekvereen. een nummertje ten ge hoore geven. Ook zullen de leden der Mariavereen. een tweetal blijspelletjes opvoeren, welke ten zeerste in den smaak zullen vallen en wel „Als Tante verwacht wordt" en de „Degelijke Moeder". Aan de genoodigden worden eenige verversingen aangeboden. Voor een prettige en leerzame avond zal gezorgd worden. Als weer-en-wind ons dienende is, en zoodoende de zaal goed bezet is, kunnen wij straks fmet genoegen aan deze feestvergadering terugdenken. Dus allen, die maar eenigs- zins weg kunnen worden Zondagavond in Concordia verwacht. De Gemeente-Najaarsschouw over de wegen en slooten is van 15 Oct. vastgesteld op 22 October a.s. Raadsvergadering 13 October 1930 v.m. 10 uur. Alle raadsleden tegen woordig. Voorzitter burgemeester L. O. U. I. S. Grippeling, Ingekomen stukken. De processen- verbaal van kasopname resp. van 31 Juli en 16 Sept. 1930 werden voor kennisgeving aangenomen. Punten van behandeling: 1. a. Verzoekschrift J. Pol betretfende reclame Hondenbelasting; b. Verzoekschrift H. Ribbers, betref fende reclame Schoolgeldbelasting, Op verzoek van den Voorzitter werd besloten beide stukken ter afdoening te stellen in handen van B. en W. Verzoekschrift Duisterwég-Com- missie betreffende eene subsidie aan vrage voor gedeeltelijke verharding van den Duisterweg; De Raad besluit hieromtrent eene subsidie van f200 te verieenen. d, Verzoekschriften van J. van den Heuvel, R. Roeien en Th. v. Moorse- iaar, belreffende wederom inhuring van hun woonperceelen worden ingewilligd. 2. Verzoekschriften van de R. K. Boerenbonden (Hoogland en H'veen) inzake subsidie voor te houden Land- bouwcursussen worden ingewilligd tot een bedrag van f 125.— voor elke Vaststellen gewijzigde rooilijn- verordening voor den weg Amersfoort •Orootwede. De Raad besluit hieromtrent een rooilijn vast te stellen die enkel be trekking heeft op nieuw op te richten perceelen. 4. Vaststellen verordening belreffende de Brandweer. De Raad stelt eene verordening vast betreffende het Brandweerkorps, de brandbluschmlddelen en de algemeene voorschriften voor het geval van brand en oefeningen. 5. Vaststellen, Begrooting 1931. De Raad stelt de Begrooting vast met eene ontvangst en uitgaaf van f58891.67. Benoeming van een derde amb tenaar van den Burgerlijke Stand. De Raad benoemd burgemeester Grippeling ais zoodanig. Bij de rondvraag spreekt raadslid de Bruin over de noodzakelijkheid van brandputten in de buurtschap den Ham alsmede over het bestaan van een vuil nisbelt in die buurtschap. Raadslid Schimmel vraagt Voorzit- ter's aandacht voor de zandwegen die thans voor het verkeer moe'.i'ik be gaanbaar zijn. De Voorzitter diende de opmerkers r^an antwoord, een en ander in over weging te zullen nemen. Achterveld Een paar schoonzusters, die bij een familielid alhier op een verjarings feestje waren genoodigd, kregen al dadelijk een zoo hoogloopende ruzie, dat de een de ander met een parapluie geducht afranselde, en slechts met de grootste moeite mocht het den heer des huizes gelukken de vechtende schoonzusters te scheiden. Het Bestuur der Rudolphstichting ontving de verblijdende mededeeiing, dat haar als aandeel in de opbrengst van de kinderpostzegels was toegezegd de som van f888.67. Hamersveld Onder groote belangstelling werd door de iffa-Minimax Brandblusch- Maatsch., alhier een brandblusch-de- monstratie gegeven. De demonstratie slaagde volkomen, snel doofde het vuur, wanneer de apparaten king werden gesteld. Men was dan ook volkomen overtuigd van het groote nut, dat dergelijke apparaten vooral op het platteland, kunnen hebben. Hoevelaken Twee partijen hebben hier een ge schil over grensscheiding van hun gronden. H. F. deed bij den rijksveld wachter B. V. aangifte, dat zijn buur- G. G. een vree op zijn land had gezet, zonder dat hij hem hiervoor toestemming had gegeven. Een oogen- blik later kwam G. eveneens bij den- zelfden veldwachter met een aangifte, en wel, dat F. een vree, welke op G.'s land stond en hem toebehoorde, had vernield. Hij wenschte dat hiervan proces-verbaal tegen F. zou worden opgemaakt. De veldwachter gaf G. te kennen, dat het niet op zijn weg lag, zich met deze zaak te bemoeien, aan gezien dit geschil door hem niet kon worden uitgemaakt. Daarop is G. naar de Marechaussee te Nijkerk gegaan, teneinde deze zaak in handen te geven. Toen die echter vernamen, dat G. reeds aangifte had gedaan bij de politie te Hoevelaken, verwezen zij G. naar Hoevelaken. Het gaat hier om een uitweg, toe- behoorende aan G. en grenzende aan het land van F. Hij beweert dat hij recht heeft op een uitweg op die steeg, G. beweert het tegendeel. Notaris Knoppers te Amersfoort, wiens bemiddeling daarop door partijen is ingeroepen, raadde aan den rijks- landmeter de scheiding te laten aan wijzen. Dit zal in dit geschil ook wel de beste oplossing zijn. Nlikerk Op de markt. Aangevoerd 80.000 eieren f8—9.30; 2 schrammen f 18—2661 biggen f 8 —16; 178 runderen melkkoeien f 180— 390vette koeien f 225 - 390,4 schapen f20—30, 25 kalveren slachtkalveren f8—15, mestkalveren f20—3 Op den Amersfoortsciien straatweg bij het Koolhaaspark, is in den nacht auto tegen een boom geieden en den kop geslagen. De auto is ar beschadigd aan den kant van den weg gevonden, doch van de in zittenden was geen spoor te ontdekken. Soest De Utrechtsche Rechtbank veroor deelde den 29-jarigen werkman J. V. uit Soest wegens brandstichting op 11 Mei aldaar gepleegd tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden. Het Amsterdamsche Hof in hooger be roep uitspraak doende, veroordeelde thans verdachte tot dezelfde straf met aftrek van 3 maanden voorarrest. genomen maatregelen, die volgens voorstellers niet aan het doel beant woorden, doch landbouw en handel dupeeren, inzonderheid wat betreft den herfstafzet van het vee. De minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw wordt voorts verzocht middellijke opheffing* van de genomen maatregelen. BERENLEIDERS. Het Algemeen Politieblad bevat een circulaire aan de burgemeesters, waarin herinnerd wordt aan den overlast van zigeuners voor de bevolking en waarin verzocht werd aan zigeuners geen ver gunningen meer te verieenen voor het houden van vertooniagen. In het bij zonder wordt gewezen op een zigeuner Jona Navicks, wiens beer in ons land een kind heeft gedood en een ander kind gewond. Er bevinden zich nog meer berenleiders in ons land, o.a. een zekere Giovanni Nadiil, wiens beer ook een kind heeft gewond. Mede ter voldoening aan een, ver zoek van den Minister van Justitie roept de Minister van Binnenlandsche Zaken de medewerking in van de burgemeesters, opdat in ieder 'geval aan de genoemde berenleiders nooit meer een vergunning worde verleend en dat, bij een eventueel .aantreffen van deze personen hun uitwijzing worde bevorderd. MAALGEBOD. De Iandbouwcrisiscommi8sie-Lovink heeft geadviseerd een wetsontwerp in te dienen, waardoor een dusgenaamd „maalgebod" wordt ingevoerd: er zal alleen meel mogen worden gebruikt, waarvan een te bepalen minimum uit binnenlandsch meel moet bestaan. Ge hoopt wordt, dat hierdoor de prijs van het binnenlandsch graan zal stijgen, Van de zijde der maalindustrie en der meeiimporteurs worden hiertegen ernstige bezwaren aangevoerd. Dezer dagen is echter de beslissing gevallen, dat de Regeering het sdvies der Commissie-Lovink ten deze zal opvolgen. De indiening van het wets ontwerp is spoedig te wachten. BEPLANTING DER WEGEN. Minister Reijmer heeft besloten, dat de Rijkswaterstaat voortaan in eigen beheer de heesters zal kweeken, die noodig zijn voor de beplanting van rijkswegen. Aanleiding tot deze be slissing moet zijn de omstandigheid, dat het tegenwoordig steeds bezwaar lijker wordt geschikte heesters voor dat doei bij particuliere boomkweekers te koopen, zoodat niettegenstaande de hooge prijzen, noodgedwongen soms genoegen moest worden genomen met materiaal, dat niet beantwoordde aan de eischen. De heerschende ziekte onder de iepen,tengevolge waarvan reeds veel hout moest worden geveld en door nieuwe boomen van verschil lende soort vervangen, is een voor name oorzaak, dat de particuliere kweekerijen aan de behoefte van den rijkswaterstaat niet kunnen voldoen. De plaats der te stichten kweekerij is reeds vastgesteld. Met het gemeente bestuur van Amersfoort zijn onder handelingen gevoerd, die er toe heb ben geleid, dat een aan die gemeente toebehoorend terrein onder Hoogland, voorloopig ter groote van 5 hectaren, is gehuurd, zoodat men de werkzaam heden binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. De technische leiding van de kwee kerij is opgedragen aan het Staats- boschbeheer. Binnenland Bandieten hebben de aanwezigen in een kerk in een klein plaatsje in Mexico uitgeplunderd, hen daarna in de kerk opgesloten en het gebouw in brand gesloken. Ongeveer 80 mannen, vrouwen en kinderen zouden in de vlammen zijn omgekomen. Te Marseille hebben alle zaken een dag gesloten, ais protest tegen de steeds stijgende Gemeentebelastingen Gemengde Berichten MOND- EN KLAUWZEER. Te Arnhem heeft een vergadering plaats gehad van den Nederlandschen Bond van veehandelaars, naar aanlei ding van de regeeringsmaatregelen inzake den veeafzet in de drie zuide lijke provinciën in verband met de heerschende mond- en klauwzeer- epidemie. Er werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de Donderdag zijn twee jongelui, R. de Wit van Aartswoud en C. Lodder van Nieuwe Niedorp, teruggekeerd van een fietstocht over een traject van meer dan 4000 K.M. De tocht ging door België, Frankrijk, langs de Rivièranaar Italië en over Zwitserland en Duitsch- land, weer terug. In een meegevoerde tent werd doorgaans overnacht. Te Woodbridge (Eng.) is een canicien gedood bij een mislukte start van een bombardementsvliegtuig. De mecanicien werd gedood door den motor, toen het vliegtuig tegen het terrein stiet. Drie andere inzittenden bleven ongedeerd. Te Kuilenburg is een 23-jarige ongehuwde leidekker uit de Bilt. van een hoogte van ongeveer 15 M. om laag gestort. De ongelukkige werd ernstig gewond in het ziekenhuis op genomen, waar hij kort daarna over leed. Op den straatweg naar Constanza een autobus door roovers aange vallen, die niet alleen de passagiers geheet uitplunderden, maar hun ook vrijwel alle kleeren afnamen. Zij na men ook de autobanden mee en ver nielden den motor met revolverschoten, teneinde te beletten, dat men spoedig de politie zou waarschuwen. De rechtbank te Essen veroordeelde een 22-jarige smid en een 25-jarigen mijnarbeider ter dood wegens moord opjhun 19-jarigen kameraad. Zij had den hem in een kolenkelder gelokt en hem daar met bijlslagen gedood om zich geld voor de kermis te verschaf fen. Hun buit bedroeg slechts vijf Mark. Argentinië, dat kort geleden den invoer van aardappelen verboden had,, heeft dat verbod ingetrokken. Een waardevol Boek. ill. Allereerst behandelt Prof. Adam dan de verhouding van Christus en de Kerk, die de innigste band is die bestaan kan, en daarom veel genoemd wordt het huwelijk van Christus en de Kerk. Vandaar de veel gebruikte uitdrukking van de Kerk als Bruid van Christus. Dan laat hij zien hoe deze gedachte in alle Katholieke uitingen doorgevoerd is ....Dit bovennatuurlijk wezen van de Kerk is de eerste grond van haar oorspronkelijke scheppingen in dogma, zeden en eeredlenst. Haar dogma wil niets anders zijn dan de door het onfeilbaar leergezag van de Kerk te gelooven voorgestelde en door Christus geopenbaarde waar heid; de blijde boodschap van heel de-heerlijke werkelijkheid, van heel het bruisende leven, dat met het onge schapen Woord in de wereld kwam. De leerstukken over Christus zelf be schrijven de Persoon van den God- mensch en de uitstraling van [Gods glorie op het aanschijn van Jesus. De leerstukken van de Verlossing be schrijven het leven, lijden en. sterven en het zitten aan den rechterhand van den Vader. De leerstukken over de H. Drieëenheid voeren ons tot de oor sprong van dit Goddelijk leven, tot den schoot des Vaders en verbinden de verschijning van Jesus in den tijd met de eeuwige voortkomsten binnen de Godheid. De leerstukken over Maria beschrijven den lichamelijken en en natuurlijken samenhang van Jesus' menschheid en Zijn Verlossingswerk in betrekking tot Zijn gezegende Moe der. De leerstukken van de genade behandelen de onverdiendheid van de Verlossing door Jesus, die wij aan God danken en die in de verlosten den grondslag leggen voor liefde, vrede en vreugde in den H. Geest. De leerstuk ken van de Kerk, van de Sacramenten en sacramentaliën, verklaren hoe de mededeeiing van het in Christus ont springende nieuwe leven aan de men- schen van alle tijden en plaatsen ge schiedt. De leerstukken betreffende de uitersten, beschrijven Jesus als den Rechter en Voleinder en hoe Hij, na volbrachte Verlossing, Zijn macht terugschenkt aan Zijn Vader, opdat „God alles in alles zij". En niet anders staat het met de Kerkelijke zedeleer. Het eerste doel van alle Kerkelijke vorming, van alle onderrichting, prediking en tucht is, den geloovige tot een „tweedeChristus" om te vormen en hem, zooals de Kerkvaders dit uitdrukken „gelijkvor mig aan Christus te maken". Dit eene, hoogste doel van vorming geeft aan de Christelijke zedeleer een innerlijke eenheid. Ditzelfde als verweven zijn in Christus, ditzelfde van Christus ver vuld zijn als de Kerkelijke zedenleer ademt, bezielt ook den Kerkelijken eeredienst. Zooals ieder gebed van de liturgie met de oud-christelijke zege ning sluit: „door Christus, onzen Heer", zoo is iedere Katholieke, godsdienstige handeling, van het Misoffer af tot aan het geringste gebed, een verwijzing naar Christus, een „herinneren" aan Hem. Dogma, zeden en eeredienst openbaren in de eerste plaats het be wustzijn van de Kerk, dat zij van bovennatuurlijke bloede, ja Christus' Lichaam is. Dit bewustzijn beheerscht ook de geest van haar verordeningen en instellingen, de bizondere aard en wijze waarop de Kerk haar boven natuurlijk leven wil zien uitgewerkt, voor alles het Kerkelijk ambts- en sacramentsbegrip. De persoon van den bedienaar de aard en wijze waarop hij Christus' Wil volbrengt zeker aanmer kelijk beinvloeden, doch het wezen van zijn functie en de kern van zijn werkzaamheid is absoluut onafhanke lijk van persoonlijke voorkeur of zwakheid. Want niet hij of zijn per soon preekt, doopt en regeert de Kerk, doch Christus alleen. Het Kerkelijk ambt doet niets anders dan de groote en oude Christelijke gedachte steunen volgens welke er in de Kerk maar één wettig erkend gezag is, slechts één Leeraar, één Genade-brenger, één Herder: „Christus de Heer". Nog meer komt dat ïot uiting bij de verhouding van het Kerkelijk her dersambt tot het hoofd van de Kerk. Het is mogelijk dat er in de hand having der Kerkelijke tucht mensche- lijke elementen binnen sluipen en dat dwalingen en fouten te betreuren zijn. Doch al zijn er ook fouten, de Katholiek weet dat liet gezag van de Kerk liet beginsel van waarheid, recht en liefde belichaamt. Daarin ligt het voor buitenstaanders zoo onbegrijpelijk geheim van de kinderlijke gehoor zaamheid, waarmee de geloovige de Kerkelijke voorschriften opvolgt; dat is voor den geloovige een godsdiensti ge daad, algeheele onderwerping aan den in de Kerk heerschende Wil van Jesus, dat is Godsdienst. W. B.

De Eembode | 1930 | | pagina 2