Wij alléén 12'/,-iarig bestaan der Parochie te Hooglanderveen. maar ook van Pastoor Oldenhof had hij steeds grooten steun onder vonden- Maar, zoo richtte hij zich tot Was men reeds verscheidene dagen druk in de weer geweest om onze kerk een feestelijk aanzien te geven, het was Allerheiligen-avond, dat de kerkelijke plechtigheden begonnen. Het gothische kerkgebouw was met palmen van allerlei vorm en soort naast een rijkdom van bloemenmanden, gevuld met witte chrysanten, lelies, arons kelken en geplaatst langs de wanden en aan de pilaren rijk versierd. Zeer smaakvol was ook het priesterkoor met groen en bloemen getooid, terwijl een zee van kunstlicht het gebouw hel verlichtte, waardoor de aange brachte schildering van het priester koor, welke door de kunstzinnige hand •van den schilder den heer L. W. J. te Kloese is aangebracht, een impo- santen indruk maakte. Op het priesterkoor waren vele Eer waarde Heeren Geestelijken aanwezig, terwijl het Lof gecelebreerd werd door den Hoogeerw. Heer D. Huurdeman, Vicaris-Generaal met assistentie van den Zeereerw. Heer Pastoor te Amersfoort en den Hoogeerw. Heer Deken R. v. d. Hengel te Hilversum. De predikatie werd gehouden door den Hoogeerw. Heer Vicaris-Generaal naar aanleiding van 't Epistel en Evan gelie uit de Mis der Kerkwijding, waarin hij de beteekenis uiteenzette van de parochiekerk vóór de geloovigen. Vooreerst drukte de Hoogeerw. Spr. zijn voldoening er over uit, dat hij de Earochianen van Hooglanderveen een ort woord mocht toespreken, omdat hij door familiebanden iri zijn jeugd in deze omgeving heeft vertoefd, maar niet minder omdat de Herder der parochie met zeer krachtdadigen en geldelijken steun der parochianen hier een bedehuis heeft, waarin het geloof van hen nog hecht en sterk is. Hij feliciteerde dan ook den Zeereerw. Heer Pastoor met het 12'/,-jarig her denkingsfeest maar ook de leden der Earochie. Daarna zette hij de betee- enis van de parochiekerk uiteen en sprak de hoop uit, dat ieder, die be zwaard is met droefheid des harten, die moeilijkheden heeft in zijn leven, of bedroefd is om het verlies van dier baren, zijn schreden zet naar dit kerk gebouw om Hem te bezoeken, die alle leed en smart verzacht en opbeuring geeft in tegenspoed. Na de predikatie werd het „Te Deum" aangeheven en na den zegen met het Allerheiligste werd het feest lied, gedicht door den Zeereerw. Heer W. v. d. Hengel, rector van het Sint Gregoriushuis te Utrecht, aangeheven n.l. „De H. Familie in 't Veen". Zondagmorgen droeg de Zeereer- waarde Heer S. J. Brenninkmeijer de plechtige Hoogmis op, met de Weleerw. heeren A. Bouwmeester en H. Mulder als diaken en subdiaken. Het zangkoor zong op voortreffelijke wijze de „Missa in honorem S.Joseph" van E. J. Franssen. Na het Evangelie besteeg kapelaan A. Bouwmeester den kansel en in een gloedvolle predikatie gaf hij weer de aanleiding van dezen feestdag, de voor- deelen, die de parochianen zoowel naai het geestelijk als tijdelijk welzijn heb ben gehad, sinds deze kerk in hun midden was gekomen, hoopte, dat het godsdienstig leven der geloovigen zou toenemen onder de leiding van hun beminden Herder en zijn helpers. Hij wenschte den Pastoor dan ook nog een reeks van jaren toe te mogen werken voor het heil der zielen van de parochie Hooglanderveen. Na afloop der kerkelijke plechtig heden, begon om 11 uur de receptie in de eenvoudig, maar delicaat ver sierde feestzaal van het St. Jozefgesticht. Alvorens de Pastoor met familie en genoodigden, waartoe ook de Edel achtbare heer Burgemeester L. O. U. S Grippeling, die ook in de H. Mis aan wezig was, behoorde, binnenkwam, was hij ontvangen geworden door de Eerw. Zusters in de spreekkamer. Inmiddels was de zaal en vestibule geheel gevuld met parochianen en be langstellenden. Kapelaan Schweigmann opende de bijeenkomst, releveerde in het kort de geschiedenis en het gebeuren voor en tijdens het bestaan der parochiekerk hetwelk uitvoeriger is te lezen in het door hem en den heer Smeets uit gegeven gedenkboek en het was hem een vreugde, het jubileerende Kerkbestuur een enveloppe met inhoud te kunnen overhandigen, welk bedrag de parochianen met groote liefde voor hun beminden Pastoor en geliefde kerk hebben gegeven, om de onkosten der beschildering te kunnen betalen. Hierna kreeg de heer G. Schimmel, die tevens I2'/j jaar kerkmeester was, het woord. Onder ademlooze stilte en met ontroerde stem, bracht hij naar voren de groote moeilijkheden, waar voor het kerkbestuur had gestaan, her dacht daarbij den grooten steun en het foote vertrouwen op God en den H. zef van onzen Pastoor, en de kracht dadige hulp van de stichters der kerk, Hendrikus en Mietje van Beek en niet minder van den overleden kerkmeester Dijk. Maar niet het minst is het Kerkbestuur dankbaar al de parochi anen en ook die menschen buiten de parochie, (hierbij dienen vooral ge noemd te worden Hoogland en Ach terveld), welke zich groote geldelijke offers, ieder naar zijn vermogen, hebben getroost voor onze kerk Ook het Ge meentebestuur had steeds een zeer welwillende houding aangenomen te genover hen. Kortom, hij hoopte, dat alle parochianen steeds hun steun en toewijding blijven geven, dat zij eens gezind om hunne Geestelijkheid blijven geschaard en dat Pastoor Brennink meijer nog tal van jaren in ons midden 5e blijven. hans nam de jubileerende Pastoor het woord. Op z'n echt gemoedelijke wijze, maar toch jn een van geestdrift getuigende rede, welke herhaaldelijk onderbroken werd met blij gelach, wist hij de aanwezigen te boeien met het geen hij in de vervlogen jaren alhier heeft ondervonden, hoe hij met behulp van kerkbestuur en zijn Kapelaans: Mulder, Bouwmeester, Plegt en Schweig mann zoo prettig en heilvol heeft mogen werken. Daarvoor was hij dankschul dig, maar meer nog, naast God en den H. Jozef, aan zijne parochianen, die ook nu weer, het hem hadden moge lijk gemaakt het bedehuis te verfraaien. Maar dank moest hij ook zeggen ten opzichte van de Moeder-parochie St. Martinus want het grootste aantal oaro- chianen van hier behoorde tot naar, 't kleinste getal tot de Sf. Fran- ciscuskerk te Amersfoort. Van den beginne af, destijds een der voorgangers van Pastoor W.de Jong en wel wijlen Pastoor Koster, Vrijdagavond zal in St. Aechten de opening plaats hebben van het door de R. K. Muziekvereeniging Wilskracht georganiseerde Muziekconcours. Burgemeester van Randwyck zal, officieel openen. Wij verwijzen gaarne naar achter staande advertentie betreffende een lichtbeeldenavond over het'reddings werk van Alcoholisten, in St. Aechten en wekken op tot een bezoek. Zaterdag hadden niet minder dan 5 aanrijdingen in onze gemeente plaats. Het clubgebouw van het speelter rein in het Leusderkwartier, werd Za terdag geopend door den Burgemeester. Er was veel belangstelling. De gemeenteraad benoemde tot onderwijzeres aan de school aan de Zonnebloemstraat mej. Helenius, no. 1 van de voordracht. OEMEENTERAAD. Pastoor De Jong, die mede aanwezig was, door U en uw parochianen wordt me steeds de grootste welwillendheid betoond. Daarvoor ben ik UaHfepup, Hoogland dankbaar. Ten slotte bedankte de Pastoor den heer L. te Kloese voor het gemaakte schilderwerk, deelde mede, dat de Liturgische Commissie in 't Aartsbis- dohi het werk had goedgekeurd. Ten slotte bedankte de Pastoor nog den Burgemeester voor zijn aanwezigheid. Pastoor de Jong sprak woorden van waardeering voor hetgeen de Pastoor had gezegd, feliciteerde de parochianen van Hooglanderveen met hun herden kingsfeest, gaf de verzekering zijn parochianen den oprechten dank van Pastoor Brenninckmeijer over te bren gen en hoopte, dat beide parochies in de toekomst voor het geestelijk eh tijdelijk welzijn zouden weten samen te werken. Ook oud-kapelaan Mulder uit Utrecht wilde niet nalaten bij deze huldiging een woordje te zeggen. Uit ervaring weet hij, hoeveel de parochianen voor hun Herder en Kerk over hebben, hoe hier steeds zulke groote eendracht heerscht, waarvan de Pastoor het mid delpunt is, hoe de kapelaans van de parochie geëerd worden en in de pas torie een (echt tehuis hebben, hoe zij onder de suggestieve leiding van Pas toor Brenninkmeijer zoo prettig werken en hoe de parochianen bij hem steeds een warm onthaal vinden. In een woord Hooglanderveen is om dat alles in het geheele Bisdom bekent}, er, dat ook nu weer eeftj ieder wist, wat een grootsch feest er zou komen. Ook de Burgemeester nam hierna het woord. Hij schetste in korte trek ken de ontwikkeling van Hooglands kerkelijk en maatschappelijk leven. Na de stichting van de tegenwoordige St. Martinuskerk, groeide langzaam maar zeker het vereenigingsleven, werden Zuivelfabriek en Maalderij gesticht. Toen kwam deze parochiekerk. Alzoo een wisselwerking tusschen het alge meen en kerkelijk belang. Het gemeen tebestuur heeft steeds meegeholpen door het verbeteren van wegen en aanleggen van 't eiectrisch lichtnet en hoopt op denzelfden weg voort te gaan de toekomst. Na een slotwoord door kapelaan Schweigmann werd gelegenheid gege ven het Kerkbestuur te feliciteeren, waarna alle aanwezigen verzocht wer den van de aangeboden ververschingen gebruik te maken. Voor den aanvang der receptie werd het „Welkomstlied", gemaakt door mej. M. Schut door alle aanwezigen ge zongen en tijdens de receptie zong het zangkoor zeer verdienstelijk het meerstemmige „Ave Maria". Op Maandag werd 's avonds eert plechtig Lof gecelebreerd, waaronder oud-kapelaan B. Plegt uit Oldenzaal een predikatie hield over „de Zielen in het Vagevuur". En als slot van het kerkelijke feest zullen alle schoolkinderen op Woens dag a.s. onthaald worden, terwijl dan ook de goochelaar Don Bosco uit Amsterdam zal optreden. in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 HOOFDKANTOOR IJMUIDEN TEL. 92 - AMERSFOORT OPGERICHT 1 MEI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong,Kabeljauw, Schelvisch,Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmöps Wilhelmus, z. v. Nico Wakelkamp en J. C. van Galen Antonius Ber- nardus Wilhelmus, z. v. W. T. Pot en A. B. Lasseur Anton johan Adriaan.z. v. A. J. van de Tol en G. J. de Wilde. OndertrouwdJ. Hupkes en E. Kuijters L. Kroon en G. Heideveld H. J. Fremouw en M. Vial C. Korteris en M. J. C. van ■Maaren T. van der Pol en O. Knopderts. I Gehuwd: B. van der Linde en S: van 'Essen. 1'OverledenOijg- berthn Maria Bootz, oud 36 jaar, echt- genoote van J. S. Gerritsen. 31 October. GeborenJacob Herman, z. v. D. Cohen en G. Zendijk Over- ledert: Johanna Hermina Fljnenberg, oud 65 jaar, echtgenoote van J. M. Reinboud Aart van den Ham, oud 51 jaar, echtgenoot van C. Gijtenbeek Adriana Wilhelmina Petronella El- dermans, oud 84 jaar, wed. van G. van Arkel. 1 November. Geboren: Hendrikus Jan, z. v. C. H. J. van Rossum en A. Snijders Johan, z. v. L. W. Arler en T. A. Pelgrom Wilhelmina Johanna, d. v. W. J. van der Linden en A. Veenendaal. OverledenMaria de Groot, oud 68 jaar, wed. van H. Elberse. November. Geboren: Johan, z. v. M. Zijtveld en M. van der Nat Wilhelmina Hendrika, d. v. J. H. A. M. Kitselaar en T. Kok Rudolf Antonius, z. v. H. Poort en J. Kurver Izak, z. v. S. v. Tijn en R. Gompers. Jacoba Cornelia, d. v. P. van den Hoek en H. Gouw. OverledenAal- berta van der Wijden, oud 66 jaar, weduwe van A. Witteveen Gerrit Johan van den Hoven, oud 15 jaar. Uit den Omtrek met de behandeling van de gemeente- begrooting. De algemeene beschouwingen wer den geopend door den heer v. Beurden en voortgezet door de leden mr. Stadig, Noordewier, van Galen Last, Fremouw, van Lonkhuysen, Ir. Verhey, Hehen- kamp en Spiekermann. In de avondzitting kwam Wethouder Thien aan het woord, ter beantwoor ding van de vragen die onderwijs, fi nanciën en grondbedrijf betroffen, ter wijl Wethouder Ruitenberg op het gebied van Volkshuisvesting en Open bare Werken opereerde. Wethouder Vels-Heijn verklaarde de oorzaak van de enorme winst der gasfabriek in 1929. Hierop volgde weer een repliek van Mr. Stadig. In hoofdzaak ging het over 't financieel beleid, de woningvoorzie ning en de dreigende crisis. Mr. Stadig kantte zich zeer fel tegen lende voorstellen en toonde aan dat de financiën toelaten de vermindering van pensioen-bijdrage door het ge meente-personeel. Burgerlijke Stand. 28 October. GeborenHans Adriaan Teddy, z. v. H. W. J. A. van Beers en J. M. van Dijk. GehuwdF. Smink en G. van Beek. j OverledenKlaasje ten Hoorn, oud 78 jaar, weduwe van H. Koot Renske Kruis, oud 72 jaar, echtgenoote van G. Driesman. 29 October. Geboren: Henderika Catharina Maria, d. v. H. J. Kok en M. A. Buurman. GehuwdG. B. van Noordenburg en H. Greefhorst A Fennema en G. van Dijkhuizen A. C. Akkerman en D. Wijnands J. Dragt en M. Meulembeld J. C. Tomassen en K. B. Evers J. Q. C. van Doorn en E. de Neeling. Over- Barneveld Zaterdag sloeg het paard van een melkrijder op den Voorthuizerstraat- weg op hol. Al spoedig viel de be rijder van den wagen en geraakte ver volgens onder het voertuig, tengevolge waarvan hij een zijner beenenbraken bovendien nog eenige inwendige ver wondingen bekwam. Ook ging een ge deelte der melk verloren. NIJkerk Alhier overleed in den ouderdom van ruim 72 jaren de heer S. van Rarashorst Azn., oud-ontvanger dezer gemeente. Op de markt: Aangevoerd37.000 eieren f 10.50- 1211 schrammen f 28—34 60 biggen f 8— 14228 runderen, melkkoeien f 180 —330, vette koeien f 200-350 47 kalveren, mestkalveren f 25 - 40, slacht- kalveren f8—16. Zondagmorgen botsten een auto uit Haarlem en een uit Meppel tegen elkaar. Hoewel de botsing hevig was, kwamen de inzittenden met den schrik vrij. De auto's waren zwaar gehavend. Op de Amersfoortsche straatweg werd de hittekar van D. F., van ach teren aangereden door een auto uit Amsterdam. Kar en paard werden over den weg geslingerdde auto was vrij ernstig beschadigd. ernstig doen zwellen, hier en daar be ginnen reeds weder landerijen onder te loopen. Gemengde Berichten In den avond bwam een man bij Vroom en Dreesman te Haarlem bin- nengeloopen. Bij een der cassa's greep hij bankbiljetten tot een bedrag van f 1200. en rende de zaak uit. Onmiddel lijk werd hij achtervolgd door perso neel der firma. Nabij de Gedempte Oude Gracht werd evenwel een groot aantal bankbiljetten weggewor pen. Op het politiebureau overgebracht bleek hij te zijn een 22-jarige Duitscher. In het Noordoosten van Polen ver- toonen zich reeds troepen wolven, zoodat de boeren de overheid verzocht hebben, maatregelen te treffen. In het verschijnen van de wolven zoo vroeg tegen den winter, zien de boeren een aanwijzing, dat er een strenge winter zal komen. Te Oss begaf de kleinwinkelier en handelaar in vee, J. K., zich ter kerke, drie kwartier loopen van zijn woonhuis. Toen hij ongeveer een kwartier weg was, zijn vijf mei zwarte doeken ge- aldus genoodzaakt, de plaats aan te wijzen, waar het geld geborgen was. Een bedrag van ongeveer duizend gulden werd door hen mee genomen. Het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder gaat dikwijls met groote moeilijkheden gepaard. Zoo komt het meermalen voor, dat de zware machines bijna geheel wegzakken in den drassigen bodem. Met veel inspan ning slaagt men er dan weer in, de werktuigen fè voorschijn te halen. Dat dit een gevaarvol werk is, bleek dezer dagen toen een arbeider bij een der gelijk werk plotseling tot zijn middel in den modder wegzakte. Binnenkort zal worden overgegaan tot de uitvoering van een belangrijk waterbouwkundig werk in de Meierij, in het stroomgebied van de Aa zullen tusschen Lierop en Boerdonk niet minder dan 7610 H.A. grond van wa terlast worden bevrijd. De uitgestrekt heid loopt van Boerdonk over Beek en Donk, Lieshout, Aarle-Rixtel, Hel mond, Mierlo tot Lierop. De werken omvatten de verbreeding van de water lossingen tot 9 A 12 meter, het maken van ruim 50 bruggen, sluizen en dui kers en het verwerken van tusschen de 200 en 300 duizend kub.M. grond. Te Gladbach is een banklooper door een dame met een knuppel op het hoofd geslagen en van een por tefeuille met 11.000 M. beroofd. De vrouw sprong in een auto, de looper hoewel zwaar gewond wist nog op de treeplank te springen, doch werd er afgeduwd en bleef bewusteloos liggen. In het kantoor van de Gooische stoomtram te Amsterdam is ingebroken en de brandkast, waarin een bedrag van ongeveer f 500 werd mede genomen. Vorig jaar viel een leidekker den toren van de kerk aan het Ambon- plein te Amsterdam. Door de brand weer werd het vreeselijk verminkte lijk weggevoerd. Naar het Hbld. meldt, bleek weldra, dat de compagnon van den leidekker op het leven van zijn omgekomen collega een levensverze kering had gesloten van f 50.000. Toen de man een nieuwen nam, stelde pogingen in het werk om op het leven van dezen man een verzekering van eenige honderdduizenden guldens ef te sluiten. Deze poging mislukte, doch de Justitie vond in een en ander aanleiding de zaak eens te onderzoeken. Het resultaat van dit onderzoek was, dat zeer bezwarende verklaringen tegen den in den Haag woonachtigen lei dekker werden afgelegd, en dat tot de arrestatie werd overgegaan. Er reed een auto bestuurd door een heer uit Bilthoven, nabij Varsse- veld, tengevolge van het uitwijken voor een wielrijder, tegen een boom. Een der inzittenden, de 85-jarige mevrouw van Halteren uit 's Heerenberg, werd op slag gedood. Het ongeveer 8-jarig jongetje, dat ook in de auto zat, kreeg een ernstige hersenschudding en is naar het ziekenhuis overgebracht. Uw Haar wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tusschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. Doos 30 en 60. cube 80 ct. P'j Apotb. en Drogisten de uitzetting der uitgaven en adviseerde I ledenEvert Bosch, oud 69 jaar, echt- alle uitbreiding stop te zetten. Igenoot van H. van de Bunt. iinasucruc pcisuucu ue woning umueiiij-j—-i-> -» j- Wethouder Thien verdedigde del 30 October. Geboren: Anne Mar- gedrongen, hebben de vrouw, welkeI in deze plaatsen zoo goed als onbeperkt De gemeenteraad ving Maandag aan/financieele mogelijkheid der verschil-1grietha, d. v. W. Graaf en H. Romers Heen thuis was, gebonden en haargebieder; ook de rechtsspraak werd Coenraet, de landlooper. In het Rijksarchief van Utrecht vond ik de „Crimineele Rol van 't Hooge Ge recht van Baarn met onderhoorige dor- i 1677 tot 1693, d.w.z. het boek, waarin de vonnissen van deze Rechtbank waren opgeschreven. In 1674 droegen de Staten van Utrecht uit erkentelijkheid aan Prins Willem III de dorpen: Baarn, Soest, Eembrugge er niro[ de beide Eemnessen als „Hooge Heer- maskerde personen de woning binnen Jlijkhedcn" op; de Oranje-vorst werd hem over die plaatsen opgedragen en zoo richtte hij te Baarn de bovenge noemde rechtbank op, waarvoor hij een afzonderlijk huis aan den Brink liet bouwen, het Rechthuis. Hierin verga derde de Rechtbank en sloot er in den „gevangenkelder" de gevangenen in voorloopige hechtenis op. Dien kelder heb ik onlangs gezien; hij is nog altijd vrijwel 't zelfde gebleven. En nu begin ik met mijn verhaal. Het was in den morgen van den 6en Nov. 1698, dat een man een boeren hoeve onder Hoogland, vlak aan de Eem, verliet en de richting naar Soest insloeg. Hij liep haastig, want de gure polderwind maakte een langzame wan deling niet wenschelijk. Maar wie goed toe had gezien, zou bemerkt hebben, dat de koude niet alléén hem tot voort gang aanspoorde; immers van tijd tot tijd keek hij turend achterom, alsof hij gevaar duchtte. Blijkbaar was het een landlooper, zooals er in die dagen zooveel voor kwamen en op den boer teerden. Een dikken doornstok had hij over zijn schouder liggen en daaraan hing een opgebolden zak van linnen onge twijfeld zijn verzamelde schatten. Aan de Eem gekomen het was bij de Melm liet hij zich overzetten, waarvoor de veerman hem de verschul digde twee duiten liet behouden, uit meelij met den haveloos gekleeden klant. Had de schipper evenwel gewe ten, dat de gordelriem van den vreem deling goed gespekt was tot zelfs met 2ilveren rijders toe, dan zou hij zeker 't veergeld met een gerust geweten hebben aangenomen. Onze reiziger zette, aan den over kant gekomen, zijn tocht haastig voort en had weldra de herberg „De drie Rin gen" bij de kerk van Soest bereikt. (Die drie Ringen staan nog in den gevel muur, maar 't huis is geen herberg meer.) Hier keerde hij in en bestelde een stevig ontbijt. Maar de waard was wat wantrouwend: schade en schande hadden hem wijs gemaakt. Hij vroeg dus den schamel gekleeden gast, of hij wel betalen kon, en de vreemdeling ant woordde: „Kenoeg keid im sak", en liet een zilveren rijder zien (omstreeks 3.75). O, dacht de waard, het is een Duit scher en de man is goed voor zijn geld. Hij maakte dus het bestelde klaar en de gast deed zich te goed. Juist had hij betaald, toen vöór de herberg een ruiter van zijn paard sprong en naar binnen stormde, ge volgd door een anderen, niet minder stevig gebouwden ruiter. Tot groote verbazing van den waard werd zijn Duitsche gast gevangen ge nomen om, zooals hij al spoedig hoor de, naar den» kelder van het Rechthuis te Baarn te worden gebracht. Wat was er dan eigenlijk, gaande? - Ja, niet veel goeds. Onze landlooper had in Hoogland bij een weduwe ais loon voor de gastvrijheid, die hij in de warme hooiberg genoten had, „stiiswy- gend een coornsack gestoolen ende medegenomen." En daar er ook nog andere dingen van hem bekend waren geworden, moest tiij worden gestraft. Dat geschiedde in Baarn door 't Hooge Gerecht, u weet wel, de Recht bank van den Prins. Reeds den volgenden dag men hield toenmaals van snel recht werd onze landlooper voorgeleid en ver hoord. En nu bleek het volgende. Hij heette Coenraet Stevenszoon en was geboortig uit Wafendorf in West- falen. Hij wist niet te zeggen, hoe oud hij was; wel herinnerde hij zich, dat hij in zijn jeugd varkens had gehoed en op zekeren dag zijn knorrende kudde in den steek had gelaten en landlooper was geworden, om „met schooien zich te behelpen." Hij bekende, dat hij on der Hoogland inderdaad een korenzak had „meegenomen om zijn broek te lappen," zoo hij zeide, maar anders had hij nooit gestolen; daar was hij veel te eerlijk voor!! Ja, hij had wel om zijn middel een riem met geld gehad, maar dat geld had hij bijeen gebedeld, niet gestolen. Doch veel geloof hechtten de Baarn- sche rechters niet aan die verontschul digingen; men wist, dat hij niet voor leugens terugdeinsde. Zoo had hij eerst gezegd, dat hij niet getrouwd was, maar later had hij bekend een vrouw met drie kinderen te hebben. Nu was alleen de diefstal van den zak bewezen, de andere beschuldi gingen niet. En daarom kon het Gerecht geen zware straf eischen. Hij werd dan ook alleen veroordeeld om in 't open baar op het Brinkplein op een verhoo ging ten aanschouwt van iedereen, „niet gevouwen handen en gebogen knieën Godt ende Justitie om vergiffe nis te bidden"; daarna wordt hij bin- tweemaa! 24 uren uit het land van Utrecht verbannen op verbeurte van zwaarder straffen. Natuurlijk haastte onze Coenraet zich, aan dat bevel te voldoen, blij, dat hij ditmaal den dans was ontsprongen, want hij wist, dat op andere plaatsen de rechters diefstal veel zwaarder straf fen. Hij zal zich dan ook zeker nimmer meer in „het land van Utrecht" ver toond hebben, maar in Holland zijn fortuin hebben beproefd. Of zou hij be rouwvol naar zijn vrouw en kinderen zijn teruggekeerd? Wij willen het ho pen. Baarn, Parkstraat 21. T. PLUIM. ,l'jl r!. .'.f,*.

De Eembode | 1930 | | pagina 2