Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Koopt uw Sch.füiacliiiie Italiano Abonnementen kunnen elke week ingaan,"doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prjjs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Eembode Advertentiën i£ cent per regel. BOtyke tarieven voor handel m nijverheid bü geregeld adver- teeren. Advertentie* moetm Dmodug m Vrijdag vóór 8 uw in den morgen zjjn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Postgiro no. 44234 Vrijdag 7 Nov. 1930 - No. 64 Die het meest klagen, dat hunne rechten miskend, hun inzichten ver onachtzaamd, dat zijzelf niet begrepen worden, dat zijn zij, die niet begrijpen willen, dat anderen ook rechten hebben. Epistel en Evangelie. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de Philippensen1,6—11. Broeders! Wij vertrouwen in den Heer jesus, dat Hij, die een goed werk in u begonnen heeft, het voleindigen zal tot op den dag van Christus Jesus; gelijk het billijk is, dat ik dit gevoelen heb ten aanzien van u allen, omdat ik u in mijn hart draag, en gij allen, zoowei in mijne gevangenschap als in de verdediging en bevestiging des Evangelies deelgenooten zijt van mijne vreugde. God toch is mijn getuige, hoezeer ik u allen liefheb met de teedere liefde van Jesus Christus. En dit bid ik, dat uwe liefde meer en meer overvloedig moge worden in kennis en in alle oordeel, om te toet sen wat het beste is, opdat gij rein en zonder smet moogt zijn tegen den dag van Christus, vol zijnde van vrucht der gerechtigheid door Jesus Christus tot eer en lof van God. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; XXII, 15-21. In dien tijd gingen de Pharizeën heen en beraadslaagden, teneinde Jesus in zijne woorden te vangen. En zij zonden hunne leerlingen metdeHero- dianen tot Hem, zeggende: Meester! wij weten dat Gij de waarheid spreekt en den weg Gods naar waarheid leert en niemand ontziet, daar Gij op den persoon der menschen niet let. Zeg ons derhalve wat U dunkt; is het ge oorloofd den keizer cijns te betalen of niet? Jesus nu, hunne boosheid ken nend, zeide: Wat stelt gij Mij op de proef, huichelaars? Toont Mij den cijns-penning! En zij toonden Hem eenen tienling. En Jesus zeide tot hen Van wien is dit het beeld en het op schrift? Zij zeiden Hem: Van den keizer. Toen sprak Hij tot hen: Geeft dan den keizer wat des keizers, en Gode wat Godes is. en huichelarij aan de kaak gesteld had. Maar die oprechtheid des Heeren was voor hen juist de steen des aanstoots geworden; juist die oprechtheid des Heeren had hen tot Zijn bitterste vij anden gemaakt. En nu lieten ze het wederom voorkomen aisof ze zich verheugden over die schoone deugd I Die huchelaars. .Zeg ons dan wat dunkt U Is het geoorloofd den keizer schatting te be talen of niet." Indien Hij verklaart, zoo dachten ze, dat we schatting moeten betalen, dan zal Hij het volk tegen zich krijgen; indien Hij verklaart dat we daartoe niet gehouden zijn, dan zullen de Herodianen Hem beschuldi gen als een oproermaker tegen de wetten des keizers. Doch Jesus toonde hun weder voor de zooveelste keer dat Hij hun meer dere was en hun toeleg doorschouwde. .Wat beproeft he Mij, huichelaars." „Toont Mij den cijnspenning." Op dien cijnspenning stond de afbeelding des keizers en zijn naam, ten teeken dus dat de keizer op dat oogenblik inder daad gezag over hen voerde. De cijns- penning zelve met de beeltenis des keizers was het bewijs dat ze onder worpen waren aan den keizer. „Welnu, zegt Jezus hun, geeft dan ook aaiT den keizer wat den keizer toekomt." En Hij voegde er bij „en aan God, wat God toekomt". Leeren we hieruit vooreerst om op onze hoede te zijn voor de strikvragen der Pharizeën, die heden ten dage nog hun navolgers hebben, en alles beproeven om in gezelschappen of door verderfelijke boeken en dagbladen de vromen en eenvoudigen te misleiden en tot twijfel te brengen. Weest daar voor op uw houde. Vervolhens geven weden keizer wat des keizers, en God wat Godes is: Gehoorzaamheid, eerbied en trouw aan het wereldlijk gezag, maar in overeen stemming met het woord des H. Geestes dat wij God meer moeten hehoorzamen dan de menschen. KANTOORBOEKHANDEL F. TULP-»! Ungesirut 65 te. Kremmastrut TEL. i!< DOOZEN HUISHOUOPOST inhoudende: 50 Enveloppen 30 vel gelinieerd papier 20 Correspondentlekaarten tO Briefkaarten vel vloei Posttarleven vo en buitenland PRIJS fl— - Liturgische Kalender. Week van 9—15 Nov. Zondag 9. Kerkwijding St. Jan van Lateranen, Mis Terribilis, 2egeb.en laatste Evang. v. d. 22e Zond. na Pinkst., 3e geb. (alleen in stille Mis sen) H. Theodorus, Pref. H. Driev. Maandag 10. H. Andreas Avellinus, 2e geb. H. Willibrord, 3e geb. H.H. Tryphon enz., Credo. Dinsdag 11. H. Martinus, 2e geb. H. Willibr., 3e H. Mennas. Credo. Woensdag 12. H. Martinus I Paus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 13. H. Didacus, 2e geb. H. Willibr., 3e geb. Concede. Credo. Vrijdag 14» Octaafdag H. Willibrordus. Mis als i Nov. 2e geb. H. Josaphat. Credo. Zaterdag 15. H. Gertrudis. Evangelie verklaring 22e Zondag na Pinksteren. Er bestond destijds een geschil of de Joden al dan niet gehouden waren aan den Keizer schatting te betalen. De Farizeërs hielden het er voor dat de Joden, als het volk Gods aan den heidenschen Keizer geene schatting ver schuldigd waren; de Herodianen, die Herodes, een gunsteling des Keizers, waren toegedaan, beweerden dat ieder den Keizer schatting moest betalen. Dit twistpunt nu kwam den Farizeërs als een geschikt middel voor om Jezus in zijn woorden te vangen door Hem een beslissend antwoord over dit be langrijke punt te vragen. Ze stelden hun aanslag zeer listig te werk. Ze gingen niet zeiven maar zonden hun leerlingen om alle schijn van list weg te nemen; ze zonden met hen gelijk tijdig de Herodianen, de voorstanders der schatting. Om des te-stelliger een openhartige uitspraak uit Jezus' mond ie verkrijgen, lieten ze de leerlingen eerst zeggen„Meester wij weten dat Gij oprecht zijt en den weg Gods naar waarheid leert en dat Gij U aan nie mand stoort". Ja, dat hadden de Pha rizeën reeds zoo dikwijls ondervonden als Jesus ten aanhoore van het gansche volk hun onoprechtheid, schijnheilig Kinderen des TIJds. Door Ant. v. d. Amstel. (Ingezonden.) Een nieuwe periode is ingetreden, nu de zon haar dagtaak gaat bekorten en de maan meer vrijheid krijgt, haar nieuwsgierigen neus overal in te steken en het mannetje uit de maan als een schoolmeester kan optreden. Nu wor den de vermaken ook weer anders gekozen dan bij de voorafgaande periode; het wordt nu weder een tijd van huiselijke gezelligheid. De regen buien staan niet toe de vermaken in de vrije natuur te zoeken, maar drijven de menschen in een besloten kring, waar verschillende vermaken moeten helpen den tijd te bekorten. Een dezer vermaken is zeker wel de dans. Is dansen verkeerd? Wanneer de vraag zoo zonder gesteld wordt, dan moet zij ontkennend beantwoord worden. Wanneer echter gevraagd wordt of het tegenwoordige dansen verkeerd is, dan zal men uit voorzichtigheidsoog- deze vraag bevestigend moeten beantwoorden. Ik zeg uit een oogpunt van voorzichtigheid, want ik hoor u ai zeggen, dat er toch Katholieke dans clubs zijn. Zeer juist; maar ik heb hier het oog op die algemeene dans gelegenheden, deftiger genoemd dan cings, waar ailes gedanst wordt, het geen toch niet gebeuren mag op de Katholieke clubs. Of het echter ook op deze niet gebeurt In het weigeren van sommige dan sen ligt zeker wel besloten een ver oordeeling van het dansen in het ai- gemeen, omdat wanneer van Geeste lijke zijde iets verboden wordt, het verbodene zeer zeker wel een groot gevaar oplevert voor het zieleleven. iaat men dus naar die algemeene dansgelegenheden, dan stelt men zich MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60ct. Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten zonder twijfel aan een zeer groot ge vaar bloot. En wanneer men zoo eens rondziet in die dancings, dan is het toch niet zoo heel moeilijk om het gevaar te zien, dat wel niet schuilt in het dansen ais zoodanig, maar in de manier, waarop een dans wordt uit gevoerd. Wij hebben dit op dansclubs in Katholieken ook gezien. We weten toch allen, dat de tegen woordige dansen, neger-dansen zijn, zij het dan ook dat zij daaraan niet precies gelijk zijnwat inhoud en karakter aangaat, zijn zij echter vol komen daaraan gelijk. Ik heb persoonlijk de negers zien dansen in hun eigen omgeving en dan vindt men in hun dansen, zooals die ook reeds door de negerkinderen wordt uitgevoerd, hun geheele persoonlijk heid terug; het zinnelijke in hun karak; ter komt daarin geheel tot uiting, waarbij men echter niet moet vergeten, dat zinnelijkheid door hen op een geheel andere wijze beschouwd wordt, dan door ons. Wat bij hen het gewone nadert is bij ons al zeer ongewoon. Wij zijn geen negers en daarom ook kunnen wij hun dansen niet accep teeren, evenmin als wij hun wijze van kleeden, welke voor hen zeer gewoon is, kunnen overnemen, al gaan wij dan ook, zij het op wat meer kunstzinnige wijze, wel in die richting. Daarom zijn die dansen voor ons volk absoluut ongeschikt en worden die dansen waar in bovengenoemde mentaliteit fel naar buiten treedt en daarom voor ons zeer pervers zijn, door de H. Kerk verboden. Maar een ding is en blijft waar, het karakter van de verboden dansen ligt ook in de dansen welke nog worden toegestaan. Daarom is het dansen, ook in de Katholieke clubs, gevaarlijk. Kijkt maar eens naar de dansende paren. Vooreerst de houding; de hou ding wordt in de meeste gevallen be paald door de mentaliteit van het in dividu zelf. Je ziet er dansen als twee houten poppen, je ziet er ook paren, bij wie het bloed jaagt en bruischt; het eene paar houdt elkander met anderhalve vinger vast, terwijl weer andere, elkander innig omstrengeld houden en als tot één vergroeid schijnen. De plaats waar dit geschrevene staat, alsmede de mogelijkheid dat dit door iedereen kan gelezen worden, beletten mij de houdingen tijdens het dansen nader te beschrijven. Daarom, Ouders, maakt U toch geen gewetensbezwaren, als Uw kinderen de moderne dansen niet kunnen dansen, maar tiet qer liever goed op dat Uw kinderen niet naar die dansge legenheden gaan, waar de danskunst van heden beoefend wordt, daar voor de moderne dansen niet veel kennis noodig is; zij behoeven het zien en zij kunnen het. Er schuilt ook nog een ander gevaar. Wanneer zij door het dansen in een min of meer geprikkelden toestand geraakt zijn, te meer waar zij waarschijnlijk iets ge dronken hebben, gaan zij naar huis en worden de meisjes door de jongens thuis gebracht, iaat in de avond door bosschen en op eenzame wegen. Is het nu zoo moeilijk te begrijpen, waar tegenwoordig voor een groot ge deelte, de noodzakelijke huwelijken vandaan komen? En dat is nog maar een klein percentage. Men zou ver wonderd staan te kijken als men wist, hoe groot de clientèle van sommig soort winkels was. Nogmaals, Ouders, houdt Gij van kinderen, verbiedt ze dan naar die dans-gelegenheden te gaan en houdt ze thuis. Maar om ze thuis te kunnen houden, moet Gij er zorg voor dragen dat het huis gezellig is. Laat erzoo'n prettige, aangename geest heerschen, zooals dat vroeger was, zoo'n eenvou dige vroolijkheid. Geloof mij, bij de verrekening hier namaals zal dit als een gouden noot op Uw register staan aangeteekend. Het ware vaderland. Geheel het leven brengt men door om zich een gelukkig leven te bereiden. Men zorgt voor een winstgevende be trekking, een geschikte woning, men zorgt voor dit, men zorgt voor dat, en niets zal dan ontbreken. Met den dag schijnen de toebereidselen voor Mn gelukkig leven gemaaktdoch ziet, de dood komt alvorens de dag aanlicht, waarop dat gelukkig leven ■"iginnen kan. Deze wereld is een hotel, waar men slechts één nacht doorbrengt Waartoe dan een fijne huisvesting, een rijk ver sierde kamer, een prachtige legerstede 1 Morgen wellicht zullen vrij er niet meer zijnl Hoe dwaas zou iemand bandelen, indien hij een paleis optrok in een dorp, waar hij slechts een nacht verblijft Gelukkig hij, die zijn oogen geves tigd houdt op het doel zijner reis zonder een blik te wenden naar de plaats, waar hij slechts voor een wijle vertoeftZijn hart Is reeds in zijn vaderland, en hij wacht met ongeduld naar het oogenblik, dat het dag wordt, om zijne reis te kunnen voortzetten. of noemt een abonnement voo' onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZEÏ1AAR Q KANTOORBOEKHANDEL Q LAN6E5TRAAT 84 TEL. 528 W. E Waarom die Jongen? 't Gebeurde korten tijd geleden. Een jonge man begon plotseling slingerbe wegingen te maken op zijn rijwiel. Hij (iel. Eenige voorbijgangers, die toesnel den om te helpen, bleven sprakeloos bij hem staan. Hij was dood. Dit feit is historisch en gebeurde in de drie laatste maanden. Ik vermeld dit ter versterking van mijn betoog, of schoon het eigenlijk niet noodig is. Er sterven dagelijks in de wereld plotse ling jonge levens. Toch beschouwen de "menschen zoo'n sterfgeval als een groo- te zeldzaamheid. Over zijn particuliere leven kan ik liet volgende mededeelen. Hij was 24 jaar, d.w.z. dat het leven dus pas voor hem begon en dat hij, volgens nien- schelijke berekening, nog een heel le ven voor zich had. De menschen gebrui ken deze uitdrukking graag; „een heel leven voor zich hebben." En 't is te begrijpen. Leven is heerlijk. Leven is een groot geluk. Het geeft een antwoord op een innerlijke behoefte. En aange zien de mensch een wezen is, dat graag zich verpersoonlijkt buiten zichzelf de dingen, die hij tot stand brengt, „een heel leven voor zich hebben" een rijk van prachtige mogelijkheden. Hij was knap van uiterlijk. Ik ver meld dit niet, omdat ik eenige waarde hecht aan uiterlijke schoonheid, maar omdat 't hem in de oogen der menschen een voorsprong gaf op anderen. Men zag hem graag. En als 't innerlijk op eenigerlei wijze beantwoordt aan het uiterlijke; als een mensch dan b.v. vriendelijk, spraakzaam, onderhoudend, interessant en ontwikkeld is, kan hij er vrij zeker van zijn, dat hij, eenige be- nijders uitgezonderd, bij de menschen overal welkom is. Hij krijgt, ais geen al te groote rampen hem treffen, een prettig, gelukkig leven. Hij had een goede positie. Wat dit zeggen wil, weten en begrijpen alle ouders, die hun ouden dag ingegaan en hun levensavond bereikt hebben die zich bezorgd maken kinderen, om ze zooals z juist en treffend noemen op hun plaats te zien. Een goede positie garan deert dit laatste met een vrij groote ze kerheid. Deze jonge man verheugde zich in 't bezit van een prachtige zaak, waarvoor hij alle capaciteiten had. Hij was braaf. Dit punt is van bui tengewoon belang voor deze beschou wing. Opgegroeid in een ouderwetsch Roomsch gezin; had hij zijn ziel gezet naar al de oude gedegen Roomsche praktijken, die een mensch vuurvast maken tegen de ontbindende vlam van 't leven, beter: van de levenshartstocht. Dergelijke gelukkige menschen zijn niet ongevoelig voor de schoonheid van het leven, maar wel gehard tegen, wat een vaste terminologie genoemd heeft: de verlokking van het leven. Hij was, wat een kind en een jonge an zoo aangrijpend mooi maakt, hij as: gaaf. Ik zal niet probeeren deze schoonheid zelf, die glanst in den blos van zijn wangen en in de waterklare helderheid van zijn oogen, te beschrij ven. De pracht van het ongeschonden leven openbaart zich het sterkst in een Daarom was zijn schoonheid zoo lenig, zoo veerkrachtig, zoo degelijk, zoo vol strekt en zoo open. En ik geloof, dat het beste woord om de schoonheid van dergelijke menschen te teekenen is: dat ai hun uitingen zoo „gezond" zijn. Hij was een brok natuur, besiepen door de nade. Ten laatste; hij was verloofd of juis ter gezegd: de verloving, die in twee haiten al beklonken was, zou binnen eenige uren volgens de burgerlijke ge woonten, officieel een feit worden. Hij stond dus op 't punt zijn leven te verbinden aan een ander leven, zoodat zij beiden een van de schoonste idealen Gods gingen verwezenlijken. Alle ver- eischten waren aanwezig om een bui tengewoon gelukkig gezin te vormen. Daags vóór de officieele verloving het huis stond vol bloemen ging hij nog even een boodschap doen voor zijn feest en voor het meisje, dat hij lief had en vlak voor zijn huis. viel hij dood neer plotseling. Ik beschrijf de rouw niet der ouders, in de familie van het meisje. Ik kan het niet. Maar iemand vroeg me: Waar om dié jongen? ik had willen antwoorden: „Vraag 't aan Onzen Lieven Heer! ik weet 't niet." Ik weet 't niet, maarik waag een veronderstelling. Er zijn signalen in het leven: God geeft in Zijn heilige Voorziènigheïd seinen. Seinen zijn noodig. Duizenden menschen leven in lichtzinnigheid hun zonden-leventje uit. Na den dood komt het oordeelstraf of belooning. Er valt niet aan te ontkomen. Spelen met de eeuwigheid is verschrikkelijk. Dui zenden spelen dat gevaarlijk spel. De zonde went en de menschen wennen aan de zonde. Hun geweten zwijgt. De grenzen vervagen en vervlakken als de plotselinge dood hen vindt in den spoorwegwagon of onder auto's krampen van een verstikking, knak van een beroerte, schuiven ze de eeuwigheid in naar de diepte. Maar ze komen zoo moeilijk tot inkeer. Een plotselinge schok rukt ze terug mis schien in de werkelijkheid. Een plotse ling signaal doorflitst hun duisternis en belicht de werkelijkheid van het leven. God gaf zoo'n signaal en Hij nam dil leven, dat er alleen maar gelukkiger op kon worden, 't Was een sein en er ging geen ziel mee verloren. Daarom dié jongen. God geeft seinen. Zondaarbekeer u. En wie de ook zijn, denkt steeds aan Christus' woord: De dood komt ais een dief in den nacht, op een uur, dat wij er niet aan denken.. Estate parati Weest bereid. (want zoo ontstond meestal dit grond bezit), dan mag men zeker wel aan nemen, dat het gilde toen reeds min stens al 50 jaren bestaan had. Het zou dus omstreeks 1450 gesticht zijn, inderdaad een eerbiedwaardige ouder dom van thans omstreeks vijf eeuwen. T. PLUIM. Binnenland RIJKSWEGEN. Het nieuwe rijkswegenplan geeft aan dc volgende nieuwe trajecten: Utrecht—Laren. Baara—Hoevelaken met een zijtak naar Nijkerk. Utrecht—Driebergen en verder naar Woudenberg, aansluitend op een weg Huis ter Heide—Ede—Arnhem. Hoevelaken—weg Huis ter Heide Ede—Arnhem waarbij vervalt de ge projecteerde wegAmersfoort—wegHuis ter Heide—Ede—Arnhem. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der Pachtwetlen is weer een merkwaardige beslissing gevallen, merkwaardig om de samen stelling der meerderheid, welke daarbij te zien werd gegeven. Het continuatie- recht is nu, dwars tegen den (vil der regeering in, versterkt door een be voegdheid van den kantonrechter, om de pachtsom vast te stellen. En deze bevoegdheid is in de wet gebracht door samenwerking van de katholieken, de socialisten en de vrij zinnig-democraten tegen een front van anti-revoiutonnairen, christelijk-histori- schen en liberalen. Kerknieuws AARTSBISDOM UTRECHT De Aar'sbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Overwinkel den Weleerw. heer H. J. Schoenmakers. W. I De ouderdom van Het St. Annaglld te Baarn. Onlangs heb ik meegedeeld, dat het oudste bericht ever dit gild van 1593 dagteekent; dén wordt het genoemd in de „Lijst van monumenten" door de Regeering uitgegeven. (Het gild bezit n.l. een oude trom van 1650). Maar dezer dagen had ik de vol doening in het Rijksarchief een nog veel ouder bericht te vinden', n.l. van 1516. In dat jaar werd voor onze Pro vincie een lijst (of kohier) opgemaakt van ieders grondbezit, om tot maatstaf voor de belasting te dienen. („Manuaal van het Oudeschildgeld".) En nu lees ik in dat kohier, dat het St. Anna-altaar in de kerk op de Brink 7 verschillende perceelen weiland in de polder bezit. Dit altaar was door 't gilde gesticht, zooals meest ieder gilde van beteekenis een eigen altaar BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SOEST 30 Oct.—5 Nov. Geboren Johanna Adriana Aleida, d. van O. Klarenbeek en J- A. Lablans, v. Maa renstraat 24. Albert Hendrik, z. van H. v. d. Hoorn en K. v. d. Meulen, Postweg 52. 1. Maria Hendrika Theresia, d. van G. J. Bosboom en M. H. Kuijer, Burg. Grothestr. 55. 31. Bertus Hendrikus Adrianus, z. van A. v. Dorresteijn en A. Ruijer, L. Brinkweg 13a. 2. Hermina, d. van T. Veen en H. Langenberg, Kerkdwarsstr. 20. 3. Bettha, d. van W. Priem en N. v. d. Kuij, Parklaan 12c. Ondertrouwd: 30. W. Koelewijn en C. v. Dijk. 30. H. W. v. Diermen en H. Gras- meijer. 30. C. Majoor en H. R. Kok. 30. Th. Sukel en M. v. Doorn. 30. T. v. Middelkoop en P. Koppenol. Gehuwd 25. J. W. Veldhuizen en Sj. Bijlsma. Overleden 30. Roelofje Noppen, 61 j., ongeh„ A. Paulownal. 36. tegen hoest e HEILZAAM en LEKKES I in de kerk bezat. In 1516 nu behoorden aan dit altaar dus 7 verschillende per ceelen weiland, waarvan de pacht vooi het altaar bestemd was, d.w.z. voor het onderhoud en voor uitkeering aan den Priester, die de H. Missen las voor de afgestorven leden van het gild. _r-Wanneer dus in 1516 dit altaar al ongeschonden mensch. En dat was hij. zeven keer een legaat had ontvangen BERICHTEN UIT AMERSFOORT Heeft U wel eens een solisten wed strijd bezocht, zoo niet verzuimd dan niet 9 en 16 November te komen luis teren in SI. Aechten, naar het groote solisten concours van de R. K. muziek vereniging „Wilskracht". Voor den Solisten wedstrijd zijn pl.m. 100 deelnemers ingeschreven uit alle deelen van het land.

De Eembode | 1930 | | pagina 1