Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN Vulpenhouder kunnen elke week ingaan, doch optegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort t.10 De €embode Adverteniittn 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjfn bezorgd. Kantoor en Drakkerl] Lindegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Postgiro no. Vrijdag 14 Nov. 1930 - No. 66 Zij, die het meest klagen, dat zt] het zoo druk hebben, zijn gewoonlijk de genen, die geen stap doen zonder vol strekte noodzakelijkheid. Epistel en Evantfelle. Drle-en-twlntigste Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Phillppensen III, 17—IV, 3. Broeders I Weesl navolgers van mij en Iet op diegenen, die zóó wandelen als gij ons tot een voorbeeld hebt. Want daar wandelen er velen, van wie ik u dikwijls zeide (en nu ook wee- nend zeg), dat zij vijanden zijn van Christus' kruis j wier einde verderf is, wier Qod hun buik en wier eer in hunne schande is, die hunne zinnen stellen op het aardsche. Maar wandel is in den hemel, van waar wij ook als Zaligmaker verwachten onzen Heer Jesus Christus, die het lichaam onzer geringheid hervormen zal, zoodat het gelijkvormig worde^an het lichaam zijner heerlijkheid, ingevolge de werk kracht, waardoor Hij ook alles aan Zich onderwerpen kan. Zoo dan, mijne veel geliefde en zeer beminde broeders, mijne vreugde en mijne kroonweest aldus standvastig in den Heer, zeer geliefden I Ik bid Evodia en smeek Syntyche, eensgezind te zijn in den Heer. En ook u bid ik. oprechte medewerker! sta haar bij, die met mij gearbeid hebben in het Evangelie, met Clemens en mijne overige medearbeiders, wier namen in het boek des levens staan. EVANGELIE volgens den H. MattheüsIX, 18—26. In dien tijd, terwijl jesus tot de scharen sprak, zie, naderde er een overste, die Hem aanbad, zeggende Heer! mijne dochter is zoo even ge storven doch kom, leg uwe hand op baar, en zij zal leven. Jesus nu stond op en volgde hem met zijne leerlingen. En zie eene vrovw, die gedurende twaalf jaren aan bloedvloeiing leed, naderde Hem van achteren en raakte het boordsel van zijn kleed aan. Want zij zeide bij zich zelveIndien ik slechts zijn kleed zal hebben aangeraakt, zal ik gezond zijn! En Jesus, Zich om- keerend en haar ziende, sprak: Ver trouw, dochteruw geloof heeft u ge zond gemaakt. En de vrouw was ge zond van dat uur af. Toen Jezus nu in het huis van den overste gekomen was en de fluitspelers en de misbaar makende menigte zag, zeide HijGaat heenwant de jonge dochter is niet dood maar slaapt. En zij belachten Hem. En als nu de menigte uitgedreven was, ging Hij binnen en vatte haar bij de hand. En de jonge dochter stond op. Deze mare nu werd door die gansche landstreek verbreid. Liturgische Kalender. Week van 16—22 No'v. Zondag 16. 23e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Dicit, 2e geb. H. Wille- hadus. Maandag 17. H. Gregorius de Won derdoener, 2e geb. A. cunctis, 3e naar keuze. Dinsdag 18. Kerkwijding v. St. Pieter te Rome, Mis Terribilis. Credo. Woensdag 19. H. Elisabeth, Weduwe 2e geb. H. Pontianus. Donderdag 20. H. Felix van Valois. Vrijdag 21. O. L. V. Presentatie, Credo. Pref. H. Maagd. Zaterdag 22. H. Caecilia. Evangelie verklaring 23e Zondag na Pinksteren. De overste, van wien het Evangelie spreekt, heette Jaïrus en stond over een der Joodsche Synagogen. Hij had een dochtertje van twaalf jaren, dat hem door den dood ontrukt was. Door al zijn tranen kon de vader dit verlies niet herstellen. Wat doet hij In zijn groote droefheid neemt hij zijn toevlucht tot Jezus, vatt Hem te voet en bidt „Heer, mijn dochter is zoo even over leden, maar kom, leg Uw hand op haar en zij zal leven." Leeren we hieruit, hoe ook wij in allen nood, droefheid of tegenspoed onze toevlucht nemen tot God, gelijk de apostel zegt: „Werpt al uwe be kommernissen op God, want Hij draagt 1 zorg voor u" KANTOORBOEKHANDEL m F. A TULP L Langaitrut 66 to. Krommastraat - TEL 526 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie medegaat, dringt een ziekelijke vrouw ongemerkt tot Jezus door, raakt den boord van zijn kleed aan, denkend „indien ik slechts Zijn kleed heb aan geraakt, zal ik genezen". Wie bewondert hier niet het groote geloof en 't onbegrensde vertrouwen dezer vrome vrouw? Mochten wij haar daarin navolgen, vooral wanneer wij naderen tot de H. Tafel, waar wij niet slechts het geluk hebben den boord van Zijn kleed aan te raken maar Hem zelve met Zijn godheid en menschheid ontvangen mogen. Ach I dat wij dan tenminste Haar geloof en haar vertrou wen bezaten, zeer zeker zouden wij dan groote gunsten en genaden van Jezus verwerven. Want aan haar groot geloof en vertrouwen schrijft de Heer zelf haar genezing toe„Betrouw doch- *"r, uw geloof heeft u genezen." Als Jezu6 met den overste het huis genaderd is, doet Hij eerst de treur spelers en misbaarmakende menigte verwijderen. Het was n.l. een gebruik bij de Joden, waarschijnlijk van de heidenen overgenomen, om bij sterfgevallen menschen voor geid te huren, om door klaagliederen en allerlei rouwmisbaar over de dooden te weenen. Dit gebruik mishaagde den Heer en Hij laat hen uit het sterfhuis vertrekken. Daarna gaat Hij tot het „slapende" kind, neemt haar bij de hand en ge bood met Zijn almachtige wil„Doch tertje Ik zeg U sta opl Als de doode zich op het macht woord des Heeren overeind richt, moet dit wel een geweldige indruk gemaakt hebben op de omstaanders en allen die dit hoorden, en we staan verbaasd dat er nog zoo weinigen in Israël ge vonden werden, die dit alles ziende metNicodemuszeiden: „Wij gelooven, immersde teekenen die Gij doet kan geen mensch verrichten". Mochten wij ten minste door deze wonderbare ge nezing bevestigd worden in ons geloof aan Jezus' Godheid en met volle over tuiging tot Hem zeggen „Heer tot wien anders zullen wij gaan, Gij hebt de woorden des eeuwigen levens". Een waardevol boek. Een van de meest kenmerkende dingen van de Katholieke Kerk, het pausschap, de steenrots waarop onze Kerk gebouwd is, en een van de meest essentieele punten van ons geloof, be handelt prof. Adam in zijn hoofdstuk de Kerk en Petrus. Alle moeilijkheden, geschiedkundig en taalkundig, die gemaakt kunnen worden over het feit dat Petrus uit verkoren is als leider der Kerk, worden stuk voor stuk weerlegd. Het feit staat vast, dat Jezus twaalf apostelen uitkoos. Die apostelen waren de kern van het Nieuwe Rijk, de ge roepen dragers van Zijn Boodschap, het „zout der aarde" en het „licht der wereld". Maar reeds bij de keuze van Matthias, na de zelfmoord van Judas, valt een onder de twaalf op doorzijn wijze van optreden. Het is Simon, de zoon van Jona, met den bijnaam Petrus. Hij stelt voor iemand te kiezen en zit voor. En op het Pinksterfeest is het wederom deze Petrus, die door zijn vlammend woord de eerste gemeente van geloovigen sticht. De evangelist Marcus vertelt een gebeurtenis, die licht verspreidt over het verrassend aanzien dat Petrus in de eerste gemeente genoot. In de na bijheid van Caesarea Philippi, aan den zuidelijken voet van den berg Hermon, tegenover den machtigen rotswand, waar de Jordaan ontspringt, vroeg Jezus aanzijn leerlingen: „Voor wien houdt gij Mij?" Toen antwoordde Simon Petrus: „Gij zijt de Christus, de zoon van den levenden God". Jezus ant woordde hem: „Zalig zijt gij, Simon, zoon van Jona; want geen vleeschen bloed hebben u dit geopenbaard, maar mijn Vader in den hemel. En ik zeg u: „Gij zijt Petrus en op dezen steen rots zal ik mijn Kerk bouwen en de 'erwijl de Zaligmaker met Jaïrus I poorten der hel zullen haar niet over weldigen. En Ik zal u geven de sleutels van het hemelrijk. En wat gij zult ge-' bonden hebben op aarde, dat zal ouk In den hemel gebonden zijn. en alles wat gij zuil ontbinden op aarde zal ook in den hemel ontbonden zijn." 1 Taalkundig bezien, verraden deze woorden direct hun Arameeschen oor sprong. De woordspelling „kefa", dat is steenrots, voor eigennaam, is alleen In het Arameesch mogelijk. De zin van de woorden in Mattheus komt hierop neer, dat Simon gesteld wordt ais het fundament derKerk.dat het dus een vaststaand onderdeel was van de algemeene Christelijke over levering, dat de Kerk op Petrus ge bouwd was. Petrus is niet één steen in de nleuw-gestlchte Kerk, hij Is ook niet alleen de eerste steen, maar hij is de steenrots, de grondsteen, die de heele Kerk draagt. Het gansche wezen van de Kerk hangt in haar geheel Inner lijk samen met Petrus, niet alleen haar leer en geloof, maar de geheele vol heid van het leven dat uit dit geloof stroomt: de tucht, de eeredienst, de voorschriften. De heele Kerk rust op Petrus, niet alleen haar kennis uit de Schrift of haar leer. Maar is het nu wel juist, om de woorden van Mattheus en de overtui ging van de oude Kerk omtrent den voorrang van Petrus, ook te doen slaan op zijn opvolgers en wel uitsluitend op den bisschop van Rome. Wie in Jezus gelooft, in Zijn God heid en daarmee in den eeuwigen voortduur van Zijn gedachten en Zijn werk, wie in Jezus den Heer en Bren ger van de toekomst ziet, beschouwt Eeen enkel van Zijn daden als vergan- elijk, en niet een van Zijn woorden ais slechts voor gisteren en heden be doeld. Christus heeft een Kerk gesticht, die nooit overwonnen zal worden door de poorten der hel. juist daarom moet de oorspronkelijke Inrichting blijvend zijn. Uit de geschiedenis weten wij dat Petrus als martelaar te Rome stierf. Zoover onze geschiedkundige herinne ringen reiken, weten wij, dat de bis schoppen van Rome zich altijd als erf genamen van Petrus hebben beschouwd. Nooit is er in het Christendom een andere bisschop opgestaan, die zich opvolger noemde van Petrus. Zoo hangen voor ons katholieken, het geloof aan de Zoon Gods en de Irouw aan de Kerk samen met de ge meenschap met Petrus en wij verlaten Petrus niet, omdat wij Christus niet verlaten willen. W. B. Eerbied voor den arbeider. De arbeider wordt niet geeerd. Neen, de arbeider als zoodanig, wordt niet altijd, niet voldoende, niet door iedereen geeerd. Alleen door ons, zeggen de Socialisten. En nu moet ge hooren. Altijd en eeuwig hetzelfde, overbe kende, afgezaagde refrein. Als inleiding een schrille, droeve schildering van den fabrieksarbeider, den proletariër bij uitnemendheid, in vettige boezeroen en gelapte broek, versuft door 't saaie afbeulen in de werkplaats. Op de achtergrond, grijnzend van hardvochtigheid, de kapitalist, die in den werknemer den slaaf, neen, het werktuig ziet, dat zwoegt en heigtom den buidel der rijken te vullen. Dan gauw in een trek, de algemeene theorie: „een christendom van bankiers, dat de huidige maatschappij verkankert. Het geld oppermachtig en de mensch, de arbeider, er door geradbraakt". Maar Het daghet in het Oosten. De zonne der toekomst der Socialistische, neen het socialisme is zoolangzamerhand ook veranderd der communistische, der bolsjewistische maatschappij rijst boven de bloedige kimme. Eéns zal het uit zijn met de man nen van het geld. Eéns komt de tijd der arbeiders. Eéns zal het uit .zijn met het ploe teren voor 't genot van enkelen. Uit met het hatelijkejstandenverschil Alle menschen gelijk! Niet meer die ergernis van gansche drommen afgematte sukkels, die in hun vuile plunje naar huls toe sjokken terwijl de patroon in de weelderige kussens van een luxe auto naar zijn villa rijdt. Niet meer de ergernis van den mijnwerker, die half naakt en be- modderd kolen uit de bonken slaat terwijl de directeur te luieren ligt in itgegroe De jon menschen gelijk I yoor alle luxe en genot; voor alten macht en aanzien en medezeggenschap. loon, meer genot, meer vrijheid, meer ■fit met de bourgeoisie, wig met de aristocratie. Nu luistert: Het is lang geleden ruim 1900 jaren maar 't is echt gebeurd, dat emand ter wereld kwam, zoo machtig, dat Hij zelf kon kiezen wat Hij wezen zou: man van geld of arme drommel, arbeider of patroon, gevierd of ultge- stooten. Zoo machtig, dat Hij zelfs zijn ouders dezen kon, de éénige, die zijn ouders heeft kunnen kiezen. En wat Hij koos?... den arbeiders dochter, en de man, die zijn vi werd genoemd, was van oud voratellj- ken stam; maar 'twas vervallen adel, niet tot den bedelstaf vernederd, maar oeid tot bet eerzame handwerk, jongen hielp mee in den tim mermanswinkel en werkte met den vader jaren lang, totdat op zekeren dag de vader was toen reeds ge storven Hij zijn moeder vaarwel kustte, om aan de wereld te verkon digen wie Hij was: de eeniggeboren Zoon van den eeuwigen God. En Hij vertelde en leeraarde vele schoone en wondere dingen, die nooit iemand had gehoord. En de geleerden van Zijn volk fluisterden: „Waar heeft Hij die kennis vandaan? Hij heeft nooit een meester gehad." En Zijn dorpsgenooten spot- len: „Hij, de Zoon van God? We heb ben toch Zijn vader gekend, Jozef de timmerman. Die werker, maker van 't Heelal, koos zich apostelen als helpers en opvojgers... uit den arbeidersstand. Wanneer Hij sprak over Zijn Rijk, iet Koninkrijk Gods, waartoe eenieder is geroepen, teekende Hij bij voorkeur den arbeider en de majesteit van zijn werk: de zwoegers in den wijngaard, de zaaiers op den akker, devisschers die ploeteren in den nacht, de oogsters op het wijde graanveld. Zijn lievelingen hoe dikwijls heeft Hij het herhaald, tot ergernis van grooten en machtigen der aarde het zijn de eenvoudige nederige tobbers en werkers: de arme kleine luiden, hun het rijk der hemelen. Zijn medelijden. Zijn sympathie. Zijn iefde, Zijn eerbied, Zijn beloften, Zijn gaven en wonderen, ze gaan eerst en vooral tot de groote scharen, tot het arbeidersvolk. Van eerbied voor den arbeider ge sproken. Wie zal het ooit halen bij den God- mensch-arbeider, jesus Christus? En is het dan te verwonderen, dat Zijn: Kerk torenhoog uitsteekt boven welke schooi ook, in oprechten eerbied voor den arbeider. Het is voor een Katholiek, die zijn geloof kent, werkelijk niet om kalm te Olijven, als de armzaligheid der mo derne stelsels tegen den rijkdom van de Katholieke leer en de Katholieke >est wordt opgezet Wat |praten| de communisten van eer bied voor den arbeider. Volgens hen is er niets dan stof en de gang, de geheimzinnige gang der menschheid is in den grond een eco nomisch beweeg en gedobber. Hun eerbied raakt nauwelijks de ziel, omdat voor hen 't gelijk van den mensch bestaat in hebben en niet in zijn. Meer geld, meer genot, van buiten moet de achting komen. Datgene, wat ze in niet-arbeiders afkeuren en bevechten, juist dat moet den arbeider gelukkig maken... aard sche en uitsluitend aardsche goederen. Zijn arbeid adelt den arbeider niet. Zijn stand adelt hem niet. Hun ideaal is juist den arbeidersstand als dusdanig te doen verdwijnen. „Eerbied voor den arbeider"; voor de communist beteekent dat ml minder dan de arbeider in en om zijn stand dient geëerd dan dat nlct-arbeldera moeten worden neergehaald en uitge scholden en bevochten. Den arbeider kteeden met de stuk- gereten zondagskleeren van den rijke, is dat den arbeider eerbiedigen? It bet eerbied hebben voor iemand, hen ontevreden te sarren en haat en opstand te voeden In zfln hart? „Eerbied voor den arbeider". Waarom? Omdat hij alléén voort brengt. Proeft ge 't antwoord van de materialist en hoe het in den arbeider den mensch worgt, die een onsterfe lijke geest in zien draagt? O, lage vernederende Communisten- catechismus I Erbled voor den arbeider. De Katholiek leert, dat de arbeid, door zijn noodzakelijkheid ietsmajesta- telljks heeft; door zijn godsdienstige strekking van boetvaardigheid iets hoogwaardigs: door zijn overeenkomst met 't grootste deel van Jesus' leven iets goddelijks. Handenarbeid is heilig in zekeren n, en zijn sociale adel en hoogach ting verdwijnt, daar waar het Chris tendom taant. De Katholiek, ofschoon door zijn godsdienst niet gebonden aan een complex systeem op economisch ge bied, leert in alles rechtvaardig zijn en liefdevol. Oeen woeker, geen on eerlijke concurrentie, geen geen loven en bieden alswa koopwaar ot machines, met lijke krachten en kundigheden. De werkman heeft voor zich en zijn gezin recht op leven, op voldoend salaris, opfamilieleven.huiselijken godsdienstig leven, voldoende ondersteuning bij ziekte en ouderdom, in een woord, de mensch heelt recht op een menschclljk bestaan, zedelijk en maatschappelijk. Privaateigendom is geoorloofd ten volle maar... er zijn grenzen. De Katholieke beginselen eerbiedi- ;en de wijze beschikkingen van Hem, lie in Zijn goedheid alles aan allen schonk, maar toch aan de éénen meer en aan de anderen minder. Die be ginselen verwanen rechtvaardigheid niet met gelijkheid. Zij laten alle energie zijn noodzakelijk voedsel der hope, en alle levens hun volkomen ont plooiing. In het Katholicisme heerscht geen slaafsche middelmatigheid, maar straalt 't wijde verschiet der vrije kinderen Gods. Den arbeider, als mensch met zijn onsterfelijke ziel, gezien in dat licht van kind Gods, ziedaar toch eigenlijk de eenige opvatting, welke de volle maat geeft aan het prachtige: „Eerbied voor den arbeider. P. V. S. IIURt IV ofiMMBtMnab hood van uu hond van in» schrijfmachine btj H. ELZETÏAAR KANTOORBOEKHANDEL Q LAN6E5KUMT 84 TEL. 828 brug den Weleerw. heer O. Geerdlnk Johannlnk. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht zal voortaan, behoudens nadere aan- Eerste Hulp m in het gezin aan groot en klein, dadelij _ilp le kunnen verleenen bil Brandwonden e Snijwonden en allcandereHuldverwondlnaen, is hel zoo veilig thuis altijd bi) de hand te "in een doos of tube PUROL Binnenland DE PACHTWET, in de Tweede Kamer is het werp tot regeling der pachtovereen komst aangenomen met 65 tegen 26 stemmen. Tegen: de liberalen, de Anti revolutionairen op de heeren Schouten en Smeenk na, de Christelijk-Hlstori- schen Krijger, Schokking, Tiianus, v. Boelseiaer en Rutgers van Rozenburg, de Communisten, de Staatkundig-Ge reformeerden, Braat en Lingbeek. Het ontwerp tot regeling der pacht- commi8sle wordt zonder stemming aan genomen. Amersfoort UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Dronkenschap: P. W. J. S. Soest f 10 of 5 d„ T. E. Zeist id., H. C. M. Amersfoort ld., E. A. td., W. v. P. Hilversum ld., N. M. Amersfoort f25 of 10 d., T. D. Soest id., A. J. J. van de K. Baarn 110 of 5 d.. H. C. M. Amersfoort 3 dagen. - Trekdier onbeheerd latai: P. H. Bunschoten 13 «f I d. Straatschenderij: O. B. Spakenburg 15 ot 2 d., A de O. td. Leerplichtwet: M. v. T.Spakenburg 13 ot 1 d., A. de O. ld. f2 ol I d. Zonder vergunning sterke drank in voorraad hebben: Th. J. E. Soest f60 of 20 d. Te Soest op straat vuilnis werpen: J. L. aldaar f3 of I d. Loopen op verboden grondO. Z. Amersfoort f5 of 2 d. Wielrijden zonder lichtH. D. Amers foort 5 of 2 d., J. v. O. Id., H. V. ld. Idem zonder reflector: H. L Lange Valk f 1.50 of 1 d. Idem zonder belH. O. v. K. Amers foort f 2 of 1 d., H. v. S. Soest ld. Wielrijden de veiligheid van verkeer in gevaar brengenJ. M. K. Soest 15 of 2 d. Wielrijden op de Langestraat te Amersfoort In verboden tijdA. S. al daar f3 of 1 d. Met voertuig rijden zonder achterlicht J. H. Harzelaar f5 of 2. Auto of motorrijden zonder voldoende remmen: J. C. v. d. W. Amersfoort f 5 of 2 d. G. K. Wijk bij Duurstede ld. Idem zonder rijbewijs: T. K. Am sterdam 15 of 2 d., H. v. B. Hoogland ld., J.M. Spakenburg id., A. R. Amers foort ld. Idem en geen signalen geven: A. J. V. Hilversum f5 of 2 d. Idem met verblindende verlichting: Te snel rijden in BartfeveldC. ae J. Soest 110 ol 5 d. Eemnes Burgerlijke Stand. GeborenJohannes Hendrikus, z. v. H. J. Horst en J. Kuijer. BUROERLIIKE STAND. 6-12 Nov. 1930. Geboren: Elisabeth Geertrulda Maria, d. v. P. v. Schalkwijk en M. A. M. Kessels. Antonius Petrus, z. v. H. P. v. d. Tweel en G. M. v. Klooster. Jan, z. v. J. Moree en F. Q. v. Wei- Ondertrouwd: A. P. Hooft en O. Koster. GehuwdB. C. Rademaker en C. Visser. W. Koelewljn en C van Dijk. H. W. v. Dlermen en H. Orasmeijer. T. v. Middelkoop en P. Koppenol. Overleden: Maria Lette, 80 jr., on gehuwd. Klaartje Tammer, 71 jr., echtg. v. C. Tammer. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Olden- zaal (H. Ant.) den Weleerw. heer O. B. van Dijk cn tot kapelaan te Glaner- Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rtieumatlache pijnen, Qrlep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn en aware of vaalxltlende Hoeat, februlte men Mijnhard!'» Poeders. Deze werken genezend «n nemen de pijnen weg. Prfls per poeder 8 cent en In dooien van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien xfln van den naam Mijnhard!. Ut hleropl -Vraat «e Uw Drogbt

De Eembode | 1930 | | pagina 1